Citat:
darkop: Pozdrav svima,
znam da je dosta proslo od pocetka ove teme, ali evo i ja razmiljam da ugradim ovu pumpu - vazduh - voda. Gradim novu kucu sa podnim grejanjem u celoj kuci. Izolacija dobra, blokovi dobri, storija dobra.
Ali da li ova pumpa moze da zagreje odn da da dovoljnu toplotu da se greje kuca od 120kvadrata? Molim bih clana Dejan_SU da da svoje komenrate, posto ima ovaj vid grejanja vec 2-3godine.
Pozdrav i hvala unapred
Pozdrav,
Toplotna pumpa vazduh/voda može sigurno zadovoljiti potrebe Vašeg objekta, posebno dobre rezultate (niske troškove grejanja) možete očekivati upravo zbog toga što imate niskotemperaturni sistem grejanja (podno grejanje). Naravno, uz napomenu da bi trebalo da postoji dodatni izvor toplote kada se temperature spuste ispod -15 °C. Taj izvor može biti bilo koji kotao (električni, pelet, drva, gas..), ili da bude toplotna pumpa sa grejačem u sebi koji se u tim ekstremnim uslovima uključuje. Takvih dana je, realno, sve manje što se Srbije tiče (iz našeg iskustva-ove godine naših nekoliko korisnika, sa kojima smo bili u kontaktu, skoro da nisu imali potrebe za dodatnim grejanjem). Pričam o visoko kvalitetnim nemačkim toplotnim pumpama Viessmann Vitocal 200-S. Naročito bitno je dimenzinisanje toplotne pumpe, prema objektu..tačni podaci o izolaciji (zidna, tavanska), stolariji...od svega toga zavisi i sama potrošnja električne energije, kao i od potreba korisnika. Sama potrošnja zavisi i od kvaliteta i vrste toplotne pumpe, pa i same regulacije uređaja. Bitan detalj na koji se najviše pažnje obraća je ''faktor grejanja'' (COP), tačnije koliko toplotne energije u kW TP proizvede kada utroši 1 kW električne energije. Na primer, ako toplotna pumpa utroši 1 kW el energ. , a proizvede 3 kW toplotne energ. njen COP je 3. Naravno da ovaj podatak nije isti za sve proizvođače.
Kada se priča o COP-u (Coefficient Of Performance) toplotne pumpe, potrebno je znati prema koji parametrima je on određen. Validni podaci su ako TP ima ''ehpa'' (european heat pump association) sertifikat..kao i da je COP određen prema EN 14511 (evropskim normama)..tada sa sigurnošću može da se tvrdi šta koja pumpa ''može''.
Konkretan primer, Viessmann Vitocal 200-S tip AWB/AWB-AC 201.C10
pri spoljašnjoj temp 2°C i temperaturi polaznog voda 35°C (A2/W35°C u skladu sa EN 14511), COP = 3,79
pri spoljašnjoj temp 7°C i temperaturi polaznog voda 35°C (A7/W35°C u skladu sa EN 14511), COP = 5,08
Pored ovoga Viessmann TP se definitivno izdvaja svojom zaista moćnom regulacijom, vođenoj prema spoljnoj temperaturi, sa velikim brojem mogućnosti, što pri samom podešavanju uređaja, kao i za samog korisnika
Model sa oznakom AC ima mogućnost i hlađenja i poseduje u sebi ugrađen dodatni protočni grejač, koji se uključuje na niskim temperaturama, ispod -15°C.
Tolptne pumpe vazduh/voda defitivno predstavljaju budućnost i sa razvojem novijih tehnologija, sve više preuzimaju primat među svim toplotnim pumpama koje se ugrađuju, kako u Srbiji tako i u svetu. (2002. ispod 20%, 2008 oko 43%, u 2013. 55%), sa tendencijom rasta.
Ako se odlučite za ovaj vid grejanja, definitivno nećete pogrešiti.Ako je objekat kvalitetno izolovan, TP dobro dimenzionisana, imate niskotemperaturno grejanje, troškovi grejanja bi bili niži nego kada biste se grejali na drva ili ugalj. Provereno. A komfor za korisnika je najviši mogući.
Šta god da Vas još interesuje, stojim na raspolaganju.
Veliki pozdrav.