[ p0peye @ 05.07.2011. 11:29 ] @
Stalno se pominje SAR vrednost, granica, mnogo ili malo.
Pre nekog vremena čitao sam kako je za decu opasno zračenje i bila je prikazana slika sa dečijom glavom i odraslom osobom koja telefonira, gde se vidi koliko štetno zračenje "dublje" prodire u mozak deteta zbog tanjih kostiju verovatno...
Pretpostavljam da su te SAR vrednosti date za telefon koji prima signal - pri razgovoru, sa otvorenom vezom.
Interesuje me koja je vrednost zračenja telefona kada je na stand-by-ju, kada samo "sluša" i "čeka" poziv.
Verujem da je dosta manje i interesantno je da kada stavite tel pored zvučnika ništa se ne čuje, a kada treba da zazvoni čuje se "tatara, tatara, tatara, teaaa, taaa, taaa,..."
Skoro sam sa nekim pričao i kaže taj lik kako ne treba nositi telefon u džepu od farmerKAMA, i uopšte pored tela.
Sad - ako je zračenje zanemarljivo kada još ne zvoni - to i nije bitno. Ili u trenutku kada zazvoni pa dok ne izvadiš tel iz džepa...?

Sa druge strane takođe sam čitao (meni logičan) tekst gde se objašnjava da je navedena SAR vrednost izmerena u laboratorijama, u idealnim uslovima, sa punim signalom.
Kada se osoba nalazi u prostoru slabo pokrivenim sa mobilnim signalom, telefon pojačava zračenje i do 100x (!?!) da bi mogao da uhvati signal i da treba izbegavati razgovor u hodnicima i drugim mestima gde je loš signal.
Takođe je dobro koristiti (žičani) handsfree...

Skoro sam uhvatio sam kraj nekih vesti da su najnovija istraživanja pokazala da je korišćenje mobilnih telefona štetno i da izaziva rak, posebno kod dece itd.
Pa rek'o da pokrenem temu...
[ espresso @ 05.07.2011. 15:31 ] @
Citat:
Interesuje me koja je vrednost zračenja telefona kada je na stand-by-ju, kada samo "sluša" i "čeka" poziv.
Koliko znam, nikakva. Telefon tada samo prima signal preko kontrolnog kanala a koji bazna stanica emituje neprekidno. Kvalitet prijema tog signala predstavljen brojem crtica za mrežu na ekranu.
Ne treba preterivati sa nenošenjem telefona u farmerkama jer u stanju mirovanja telefon ne odašilje ništa.
Što se tiče uzimanja u obzir SAR vrednosti kao parametra za procenjivanje koliko je uređaj bezbedan, ona je neadekvatna. Sama činjenica da postoje ljudi koji su osetljivi na elektromagnetno zračenje kućnih uređaja, govori da je oblast nedovoljno istražena i da zagrevanje tkiva kao jedini parametar ne može da garantuje da je standard ili proizvod bezbedan.
Postoje ozbiljne indicije da dugogodišnje izlaganje slabom elektromagnetnom zračenju mobilnog telefona, bežičnih rutera, itd., dovodi do poremećaja u imunom sistemu; nastaju promene na ćelijskoj membrani koje ne mogu više efikasno da vrše razmenu materija. Ovo važi za impulsno em zračenje koje je karakteristično kod današnje tehnike a ne za bilo koje em zračenje. Neko može da lupi da je onda štetna i svetlost. Nije, naravno.

Ranije sam pisao na ovu temu ali ne mogu da nađem pa ću samo pomenuti da Švedska priznaje štetnost em zračenja modernih uređaja i zato nudi besplatno oblaganje stanova EM izolacijom, ljudima koji imaju zdravstvene probleme.

Moj savet je - koristiti sve zašta postoji potreba ali ne preterivati u dugim razgovorima preko mobilnog - naročito deca. Od nečeg mora da se rikne a ako će to biti moj Wi-Fi ruter neka mu.

[Ovu poruku je menjao espresso dana 05.07.2011. u 17:46 GMT+1]
[ Horvat I @ 05.07.2011. 15:44 ] @
Citat:
espresso: Koliko znam, nikakva. Telefon tada samo prima signal preko kontrolnog kanala a koji bazna stanica emituje neprekidno..

Povremeno se javlja baznoj stanici tada zrači kao i pri razgovoru zato ga ni pametno držat u džepu ili obešenog za vrat
[ espresso @ 05.07.2011. 16:44 ] @
To je jako kratko, sekundica

Citat:
Kada se osoba nalazi u prostoru slabo pokrivenim sa mobilnim signalom, telefon pojačava zračenje i do 100x (!?!) da bi mogao da uhvati signal i da treba izbegavati razgovor u hodnicima i drugim mestima gde je loš signal.

Što si bliži baznoj stanici, tj. što je bolji prijem, to je snaga koju mobilni odašilje manja (da uštedi bateriju i da ne guši spektar bez potrebe). Tako da je u gradu zapravo bezbednije koristiti mobilni telefon nego DECT bežični telefon koji ima fiksnu snagu odašiljanja (pod uslovom da telefon sve vreme ima dobar prijem). Ja sam pre par godina napravio malo objašnjenje kako radi GSM i u ovoj temi možeš da vidiš listu snage odašiljanja: http://www.elitesecurity.org/t339854 Kreće od par milivata za odličnu pokrivenost, pa do 2W. Kod 3G telefona, zračenje je daleko manje.

[Ovu poruku je menjao espresso dana 05.07.2011. u 18:02 GMT+1]
[ p0peye @ 06.07.2011. 14:32 ] @
hvala