[ misko81 @ 17.07.2011. 10:49 ] @
Citat:
Atlanta -- Skandal u SAD oko nameštanja rezultata školskih testova, polovina škola u Atlanti dozvolila "friziranja" godišnjih testova još od 2001.

Desetinama hiljada učenika u 44 škole, većinom u najsiromašnijim kvartovima, omogućeno je da polože razred, iako nisu znali osnovne stvari

Najnoviji državni izveštaj urađen u američkoj saveznoj državi Džordžiji detaljno opisuje skandal sa prikazivanjem lažnih rezultata na školskim testovima za koji stručnjaci tvrde da je najveći u istoriji SAD.

Prema ovom izveštaju, polovina škola u Atlanti je dozvoljavala "naduvavanje" rezultata standardnih godišnjih testova više od 10 godina u nastojanju da pokažu da ispunjavaju zahteve Vašingtona da "nijedno dete ne sme da zaostane" u obrazovanju.

Za nastavnike i njihove šefove ulog je bio veliki. Škole koje ne postignu dobre rezultate na testovima i ne ispune određene kriterijume po saveznom zakonu, bile su u opasnosti od ozbiljnih kazni, uključujući obavezu na dodatne časove, dozvolu roditeljima da prebace decu u bolje škole i otpuštanje nastavnika i direktora.

U izveštaju se otkriva da su se škole pravile da ne vide ili čak odobravale postupke nastavnika koji su brisali pogrešne odgovore na testovima ili ohrabrivali učenike da prepisuju.

Destinama hiljada učenika u 44 škole, većinom u najsiromašnijim kvartovima, omogućeno je da polože razred, iako nisu znali osnovne stvari, prenosi AP.

Razlog za to je bila federalna politika, odnosno zakon da "nijedno dete ne sme da zaostane" u obrazovanju, donet 2001. godine u vreme administracije Džordža Buša.

U nastojanju da ispune zahteve zakona, izbegnu sankcije ili steknu pravo na dodatna sredstva, direktori su kažnjavli i otpuštali sve one koji bi prijavili nepravilnosti, "stvarajući atmosferu straha, zastrašivanja i odmazde", navodi se u izveštaju.

Izveštaj je objavljen dve godine pošto su funkcioneri u prosveti primetili sumnjivo poboljšanje rezultata testova u nekim školama i pokrenuli istragu.

Problem sa testovima je prvi put uočen kada je list Atlanta džurnal-konstitjušen objavio analizu ukazujući da su neki od rezultata statistički neverovatni posle čega je država pristupila reviziji testova.

U izveštaju o rezultatima istrage navode se imena 178 nastavnika i direktora i još 82 osobe koje su govorile o nepravilnostima.

Jedan od nastavnika je rekao istražiteljima da se školama upravljalo kao mafijom.

"Svi su bili u strahu", potvrdio je i jedan drugi nastavnik. "Ne radi se o tome da su nastavnici želeli to da rade, već da su bili uplašeni."

Posledice ove afere su nesagledive. Pored posledica po decu, od kojih su se neka već suočila sa dramatičnim pogoršanjem rezultata prilikom prelaska u drugu školu, škole koje su varale mogle bi biti primorane da vrate stotine hiljada dolara državnih sredstava koja su dobile zbog navodnih dobrih rezultata na testovima i to u trenutku kada se obrazovanje već suočava sa smanjenjem budžeta.


http://www.b92.net/info/vesti/..._category=78&nav_id=525942
[ d.vader @ 17.07.2011. 10:54 ] @
I kakve to veze ima sa Srbijom i sa nama.
Jedino ako nisu videli od nas kako se mućka....
[ misko81 @ 17.07.2011. 11:06 ] @
Hm, nikakve? Kao ni vesti o Severnoj Koreji koje su u ovom istom podforumu čiji opis glasi: "Aktuelna dešavanja u zemlji i svetu."
[ d.vader @ 17.07.2011. 11:17 ] @
A zato. Ok onda.
Jedino što me ta vest strašno uznemirila. Ipak je to zemlja reda i zakona!
[ Ivan Dimkovic @ 17.07.2011. 11:24 ] @
To sto postoji red i zakon ne iskljucuje ocekivanu reakciju sistema na drzavnu glupost. Nema te zemlje u kojoj nema neke doze nepravilnosti, pogotovu kada drzava bukvalno te nepravilnosti doziva.

Ovo je klasican primer "dobrog cinjenja" drzave koji se zavrsava sa sasvim drugacijim posledicama...

Tako su i u UK njihovi socijalisti (Labour) dok su bili na vlasti zacrtali cilj da 50% stanovnistva ima fakultetsku diplomu u nekoj doglednoj buducnosti - pa je rezultat toga bilo izmisljanje gomile novih smerova po fakultetima kako bi svaka b*dala dobila svoju diplomu.

Siroti mali drzavni do-gooder... a on je to sve iz najboljih namera hteo :) Treba namaci glasove na izborima, a "dobre namere" uvek imaju odjek medju glasackim telom - cak i kada su totalno nerealne, a nekad i bizarne.
[ superbaka @ 17.07.2011. 12:48 ] @
^^ tih 50% uskoro moze biti realnost kod nas, bez ikakve intervencije drzave, a zahvaljujuci privatnim fakultetima u Srbiji... sada smo upali u zacarani krug iz koga nema vise povratka, jer su ti fakulteti u trendu, i masovno ih zavrsavaju mutljavine koje ce sutra zaposesti polozaje koji odlucuju o legitimitetu tih diploma... jos je i gore sto je vec sad kasno, jer ih masovno zavrsavaju sadasnji stariji i aktuelni politicari, deca uglednih itd... primera radi - koji akademik ce da "glasa" protiv tih fakulteta ako su mu unuci zavrsili iste?
[ DrJekyll @ 17.07.2011. 13:24 ] @

Ma i treba tako, nas su samo maltretirali, sta ja imam toga sto znam kolko hektara oranice ima Holandija...to moze da koristi jedino u tv slagalici...



[ Ivan Dimkovic @ 17.07.2011. 15:54 ] @
@superbaka,

Pa i nije neki specijalan problem to sto ce biti gomila besmislenih diploma, moj komentar je vise na samu ideju i "lepe zelje" politicara koje se zavrse, naravno, potpuno drugacije :-)

Sto se instant diploma tice, to ce opet doci na svoje mesto posto ce takvi slj-faxovi da budu na crnoj listi firmi... ono, ako se neka firma opece sa likovima koji blage veze nemaju, vrlo brzo ce jednostavno poceti da ignorise aplikacije gde stoji da je aplikant zavrsio tu skolu.

Sto se Engleza tice i njihovih 50%, jeste sve to naravno idiotski ali ima tu i neke logike - poslove tipa okretanje hamburgera, fizikalije i sl... su manje-vise preuzeli imigranti, pa sad treba naci nesto za lokalce koji su nekad to radili... zato sve i vrvi od kojekakvih nebuloza od smerova, jer ce ti likovi da se uhlebe sa tim skolama po nekim firmama gde ce donositi kafu, preusmeravati mailove i hvatati minute sastanaka - i, naravno, imati vizitku u kojoj ce pisati "manager za nesto".

Ono... bolje i to nego da budu na socijalnom... ako nista drugo, a ono troskove zivota ce im placati privatni sektor a ne drzava.
[ ventura @ 17.07.2011. 17:30 ] @
Citat:
superbaka: ^^ tih 50% uskoro moze biti realnost kod nas, bez ikakve intervencije drzave, a zahvaljujuci privatnim fakultetima u Srbiji... sada smo upali u zacarani krug iz koga nema vise povratka, jer su ti fakulteti u trendu, i masovno ih zavrsavaju mutljavine koje ce sutra zaposesti polozaje koji odlucuju o legitimitetu tih diploma... jos je i gore sto je vec sad kasno, jer ih masovno zavrsavaju sadasnji stariji i aktuelni politicari, deca uglednih itd... primera radi - koji akademik ce da "glasa" protiv tih fakulteta ako su mu unuci zavrsili iste?

Fakultetska diploma ne garantuje zaposlenje, ma kakva god ona bila... A kvalitet samog fakulteta je jedino bitan samim studentima, odnosno, kakvo znanje se stiče tamo, i za šta će oni biti osposobljeni.

Nažalost u Srbiji je danas situacija takva da student nakon završenog fakulteta može samo da štiklira stavku u svom rezimeu - "fakultetska diploma, komada jedan". Da je danas neki fakultet bolji od drugog, i da će na jednom naučiti nešto više nego na nekom drugom su iluzije po principu što je babi milo, to joj se i snilo...
[ p3j4 @ 17.07.2011. 17:53 ] @
education is overrated these days


poz
[ vaske71 @ 17.07.2011. 17:54 ] @
Skole nisu vise ono sto su bile ... a bice sve gore
[ Ivan.Markovic @ 17.07.2011. 19:55 ] @