[ walper @ 25.08.2011. 17:33 ] @
Imam klimu BEKO 18 stara je 4-5 godina , kad je kupljena radila je super .

Neki dan je klima prebacena iz jednog prostora u drugi , majstor je nosio na "remont" , vratio je , montirao ( cijevi su dugacke 10 metara ) i upalio je i rekao je to je to .

Klima hladi ali mislim da nije to taj intenzitet koji treba biti . On kaze da ju je napunio na remontu . Prilikom montaze i pustanja u rad nije je dopunjavao ,kaze da
nema potrebe jer ju je dobro napunio u servisu .

Da li klimu treba dopuniti ponovo sa obzirom da je instalacije dugacka 10 metara?
Pritisak plina u klimi je 5 bara da li je to ok ?
Da li plin moze vremenom izgubiti svoje svojstvo , tj da oslabi ?
Da li klima vremenom mehanicki slabi , tj da li motor moze da izgubi snagu i dalje da radi , npr na 50%?

Mozda je ovo sve subjektivno , i mozda klima stvarno dobro radi , ali nisam siguran pa molim nekoga da mi objasni .

Hvala
[ sfar @ 26.08.2011. 08:42 ] @
Nisi napisao koji je plin jer svako od plinova ima svoj pritisak . Za veće razdaljine od 4 m trebalo bi dopuniti klimu .Pitanje da li je novi prostor veći od onog gdje je prije bila klima .
[ Pajapatak @ 26.08.2011. 09:07 ] @
Neka vam pogleda uređaj još jedan serviser .

Kompresor na klimi može da oslabi vremenom .

A možda u tom novom prostoru ima više gubitaka pa zato imate utisak da slabije hladi.

[ walper @ 26.08.2011. 10:32 ] @
@sfar, Hm... vjeruj mi da nemam pojma koji je plin , niti kojim je dopunjavao . Da li se uopste po pritisku moze ustanoviti koliko plina ima unutra, jer je on u sustin mjerio kad je klima upaljena , pa kontam da pritiska mora svakako biti ako radi motor . On tvrdi da je u servisu dopunio klimu (valjda preko mjere) i da nema potrebe na licu mjesta. A sad ide ono sto mi je NAJCUDNIJE , zovnem ja njega juce i dodje on kao provjera sve , kao nelede cijevi napolju , fata se rosa u unutrasnjoj jedinici , prtisak 5 bara iako on kaze da je preko 4 sve OK .Zatim i on se slaze da nije bas klima prejaka , ali kao zadnji je sprat velike su vrucine itd ... i onda mi kaze : ako hoces ja cu jos napuniti klimu ali moze imati kontra efekat kad ima jos vise plina tj kad je prepunjena????? , kontam sta mene pitas , koji nispe, kao da ja znam , rekao sam mu ako mislis da je ovo najbolje nista nediraj .

Ima li liogike da ako ima previse plina onda slabije hladi , kao preoptereceno je nesto , bla bla , objasnjava on meni .


@ Pajapatak ,
pokusavam skontati da li je sve u redu posto sam ovoga platio skoro 100e , nezove mi se drugi i da placam ponovo

sto se tice kompresora , da li podatak od 5 bara upaljene klime govori nesto ?

novi prostor je sigurno vruci od starog , zadnji sprat zgrade ispod lesonitnog krova sa 0% izolacije (mozda i ima nesto na tavanu nisam siguran)


[ frigo servis bata @ 26.08.2011. 16:38 ] @
Na svakoj klimi bi trebalo da pise koliko treba da se dopuni preko odredjene duzine instalacije,a ne od oka.Ne sme se prepuniti uredjaj a ne sme ni da ima manjka gasa.Jedino pravilno punjenje je po tablici,vaga menzura i ne moze drugacije.Predpostavljam da je u pitanju losa izolacija a ne to da treba klima da se dopuni...Da li je ceo isparivac ispunjen?Treba da se izmeri temperatura vazduha na ulazu u uredjaj i temperatura vazduha na izlazu iz jedinice,jos bolje je temperatura gasa na ulazu u isparivac i temperatura na izlazu iz isparivaca.Tesko je ovako na forumu upucivati na pravilniju proveru.Ako je majstor zaista svoje struke,ne bi trebalo da mu gazda daje smernice sta treba da radi...
[ Pajapatak @ 27.08.2011. 09:33 ] @
Piše na nalepnici na spoljnjoj jedinici koji je freon u pitanju.

Potkrovlje bez izolacije je veoma teško ohladiti tako da može biti i do toga.

A možda nije pravilno napunjen uređaj.