[ Mile-Lile @ 09.09.2011. 08:56 ] @
Znam da ovo pitanje postoji u brojnim uputstvima za montiranje klima ali me zanima da li to postoji kao opšti standard? Naime, došao mi je majstor da ugradi klimu i rekao da on može maksimalno da odalji 5-10cm od zida i da je tako namontirao na hiljade klima. Posle 10-ak minuta ubeđivanje rekao mi je da može sutra da donese nosače za "18-icu" ali da ugradnja neće koštati 75€ nego 90€. Naravno rekao sam mu da ide kući!!! Kakva su vaša iskustva u vezi sa ovim? Prvenstveno bih želeo da čujme mišljenje nekog ko radi ugradnju klima...
[ elbastb @ 09.09.2011. 09:34 ] @
10 cm da, 5 cm nikako !
[ Java Beograd @ 09.09.2011. 09:45 ] @
Hm, koliko ja znam, (ispravite me ako grešim) svaka klima ima svoje nosače, koji prema svojoj konstrukciji odgovarajući za klimu, i nema 5 ili 10 cm - već tamo gde je rupa.

Ali evo, dok ovo pišem, shvatam da se nešto u međuvremenu promenilo. Koliko vidim, i cena ugradnje klime je sa 40 EUR, koliko je bilo pre sedam - osam godina skočila na 75 ! Mašala. Sami klima uređaji naravno i dalje koštaju isto (otprilike 200 EUR za kinesku 12-ticu)

Lik je naravno baraba. Ukupan vazduh koji hladi izmenjivač toplote u spoljnoj jedinici mora da prođe iza spoljne jedinice i zida. Tako da je 5 cm ekstra malo ! Njegova tvrdnja da je tako montirao "hiljade klima" naravno nikako ne znači da to tako i treba.
[ Mile-Lile @ 09.09.2011. 10:15 ] @
Nosači ne idu uz klimu! Možda je tako bilo nekad ali više ne. Kada sam ukucao u google "nosači za klime" odmah mi je izbacio par firmi u Srbiji koje rade te nosače. Manji sau 330 din sa PDV po komadu a veći 550, tako da je razlika nikakva(440 din ukupno) i onda ne mogu da skontam što u ovoj Srbiji sve mora na mišiće. Mislim da bi bilo fer da je rekao ok, nemam tu veće nosače, doneću neki drugi dan i ugraditi ih i postaviti klimu a ne da mi priča 90€ ugradnja jer toliko košta ugradnja 18-ice... Evo čak i u ovom uputstvu stoji 20cm montaža klime...
[ Pajapatak @ 09.09.2011. 21:37 ] @
A nisi primetio da za 18-icu ne ide ona šira cev od 12mm nego ide cev od 16 mm.

A nisi primetio da metar cevi od 12mm i metar cevi od 16 mm nije ista cena ? Proveri malo cene bakra.

Možda zato malo više košta montaža 18-ce ?

@Java Beograd

Nikada montaža klime sa materijalom nije koštala 40 eu , ta cena eventualno može biti samo za ruke .

Nije lepo tako olako pljuvati neki rad.

Voleo bih napišete ovde čime se vi bavite pa da vas malo popljujemo i da vam objasnimo zašto je preskupo to što vi radite i da to treba da radite za 10 dinara.





[ Mile-Lile @ 11.09.2011. 20:22 ] @
Citat:
A nisi primetio da za 18-icu ne ide ona šira cev od 12mm nego ide cev od 16 mm.

A nisi primetio da metar cevi od 12mm i metar cevi od 16 mm nije ista cena ? Proveri malo cene bakra.

Možda zato malo više košta montaža 18-ce ?


U pitanju je montaža 9-ke a ne 18-ice!!! Nisi lepo pročitao post! Kada sam zahtevao da spoljna jedinica bude udaljena 20 cm od fasade "nazovi majstor" je rekao da je to nemoguće. Kada sam ga zamolio da stavi veće nosače on je rekao da može da stavi od 18-ice ali da će ugradnja da košta 90€. 15€ više samo zbog nosača koji koštaju 400 dindži više? Ja ne znam da li ti to možeš da razumeš. Gde vi frigomehaničari učite matematiku? Znači, nikakve bakarne cevi i gluposti!!! Rupa je već bila izbušena jer je tu bila stara klima koja je postavljena pre nego je urađena fasada, pa je nakon urađene nove fasade bila mnogo primaknuta zidu i verovatno spoljna jedinica zbog toga crkla. Ne bih želeo opet da napravim istu grešku jer me skupo koštala. Dakle pitanje je bilo koliko treba da bude udaljena od zida spoljna jedinica. Zašto se sad ti osećaš prozvanim?!? Možeš li da odgovoriš na pitanje iz teme ili ne? Ako ne, molim te nemoj ovde da lečiš komplekse!!! Koja su tvoja iskustva po ovem pitanju i ako si frigomehaničar koliko treba da bude udaljena, imaš li iskustva s tem???

Citat:
Nije lepo tako olako pljuvati neki rad.


Niko nije pljuvao tvoj rad, i ne zameram ti što štitiš esnaf, ali ti zameram što si stao u odbranu dunđera!!!

Citat:
Voleo bih napišete ovde čime se vi bavite pa da vas malo popljujemo i da vam objasnimo zašto je preskupo to što vi radite i da to treba da radite za 10 dinara.


Ne mogu da ti kažem šta radim, ali mogu da ti kažem da volim svoj posao, da ga radim pedantno i odgovorno i ne razmišljam samo da "uzmem pare i odem". A, kada bih uradio nešto kao ovaj "nazovi tvoj koleza" popasao bih ali momentalni otkaz!!! I nemoj da se ljutiš. No hard feelings! A, ako stvarno znaš odgovor na moje pitanje i želiš da pomogneš cenio bih tvoj odgovor jer vidim da puno pišeš po forumu...



[ elbastb @ 11.09.2011. 21:25 ] @
Ne vidim cemu ovolka diskusija, min. 10 cm mora biti udaljena spoljna od zida.
[ Mile-Lile @ 12.09.2011. 07:10 ] @
Zašto onda u uputstvu koje je došlo uz klimu (Fujitsu) stoji: "20cm or more" ?
[ Java Beograd @ 12.09.2011. 07:30 ] @
Citat:
Pajapatak: @Java Beograd
Nikada montaža klime sa materijalom nije koštala 40 eu , ta cena eventualno može biti samo za ruke .
Nije lepo tako olako pljuvati neki rad.
Voleo bih napišete ovde čime se vi bavite pa da vas malo popljujemo i da vam objasnimo zašto je preskupo to što vi radite i da to treba da radite za 10 dinara.

Ne razumem gde si pročitao da pljujem nečiji rad ?!
- Kao prvo, da čitaš ono šta je napisano shvatio bi da se ne radi o klimi 18-tici, već da se radi o manjoj klimi.
- Kao drugo, "pljujem" barabu tj. kvazi majstora koji tvrdi da je rastojanje od 5 cm (širina kutije šibica !) između spoljne jedinice i klima uređaja sasvim dovoljno za funkcionalan rad ?! Pa nismo mi veverice, a vi majstori "gospodari apsolutne mudrosti". On će na kvarno debelo da naplati svoj neznalčki rad, a kako će klima kasnije da radi - nije njegova briga ! Štaviše, HILJADE klima je tako montirao ! Mašala !

A što se tiče onih 40 EUR, ja sam lično iz novčanika izvadio dve po dvadeset kad sam kupio prvu klimu (mislim da je bilo pre oko sedam - osam godina) i platio montažu. I Dodao još par stotina za bakšiš.
[ Pajapatak @ 12.09.2011. 08:05 ] @
Nemam nameru da ulazim u polemike. Ja sam nekako shvatio da se radi o 18-ici a za 18 i 24 jeste skuplja montaža.
Ako duzina cevi nije veća od 3m onda je cena montaže u ozbiljnim servisima 70-75 eu. Ili 50 eu + materijal. Kako gde.
Obzirom da je velika rupa izbušena verovatno bi dobili popust. Nosači za 18-icu jesu duži i ako je rađena fasada onda upotrebite njih i biće sve u redu.

Ja nisam pogođen i ne osećam se prozvanim jer ja montaže radim samo kada moram svojim prijateljima. Znači ja radim servis rashladne tehnike a ne montaže klima.

Za 40 eu možeš da kupiš sav potreban materijal za montažu do 3m i malo goriva da dođeš do stranke , što znači radiš montažu besplatno ako je dogovorena cena 40 eu.

Ko ne veruje neka proveri po gradu koliko košta 3m cevi 12mm + 3m cevi 6mm + 3 m armafleksa + 4 m kabla 5x1.5 + 4 metra kondenz creva , široka traka samolepljiva , nosači spoljnje jedinice , komplet šrafova i tiplova i ostali sitni materijal.

Kada to sve proverite shvatićete da je i cena od 70 eu donja granica.

Neću više raspravljati o ovome,

Pozdrav , Goran.

[ Java Beograd @ 12.09.2011. 08:15 ] @
Neverovatno šta i sve i koliko si toga napisao na temu "Koliko treba da bude udaljena spoljna jedinica klime od zida?" i na kraju zaključio sa "Neću više raspravljati o ovome, Pozdrav , Goran."
Putuj igumane i ne brini za manastir !
[ Mile-Lile @ 12.09.2011. 11:17 ] @
@Pajapatak
Srbija,Bgd,Cerak

Uhvatio si se tih bakarnih cevi kao pijan plota!!! Jedno offtopic pitanje: A je l kupuješ te bakarne cevi na metar ili na kilo, majke ti?
Spoljna jedinica uglavnom ne ide puno niže od unutrašnje, barem je tako kod mene i kod većine prijatelja(proteklih par nedelja samo to zagledam, znam nisam normalan). Neka mi je zid(od giter bloka pa zidano na kant) 25cm + demit 25 (nije toliko ali ajde) = 50cm + 1m niže mi je spoljna od unutrašnje... Dakle ne potroši se tih 3m neko 1,5... a drugih 1,5m koje sam platio ne ostavi majstor meni nego ugradi nekom drugom... Kondenz crevo mi je posebno naplatio, i kabal za napajanje unutrašnje koji je produžio jer šuko nije blizu 150 din po metru(i to neki 3x1,5 pun presek). Ja sam za 195 din kupio 3m licnasti 3x2,5... Šta da ti pričam sve prevarant do prevaranta... Pa mi još prodaje i priču "ugradio sam na hiljade klima, i treba 5-10cm da bude udaljena od zida"... Prijatelju, molim te!!! Nemoj više! Inače, bio je drugi majstor... došao juče da prvo snimi situaciju i rekao 60€. Pertla cevi, vakum pumpa, sve u full-u... i nije mi prosipao nikakve priče... Ove nedelje će ugraditi, pa kad bude sve gotovo napisaću iskustva...
[ edo_ze @ 12.09.2011. 15:18 ] @
Danas definitivno ne može se montirati klima za 40 eura. Sami nosači idu od 2,5 pa do 10 eura po komadu. Bakar jeste poskupio, gorivo jeste poskupilo i niko ispod 75 eura ne bi ozbiljno montirao, osim naravno ono "k'o tebi". Ali brate 90 eura za zamjenu nosača, pertlanje i vakumiranje, bez montaže unutrašnje, bušenja i instalacija je puno. Ali je razumljivo obzirom da se radi o "majstoru" koji montirao "hiljadu" klima na pet centi od zida i još uvijek ga neko angažuje. To ti je dojučerašnji tesar koji se eto smije verati po visini i ima snage u rukama, ali o osnovnim principima rada klima uređaja nema blage veze, osim ono što je usput naučio. Tip je vješt, makar na riječima. Naravno da će klima raditi i kad bi je priljepio uz sami zid isto kao što penzioner dobro živi od penzije, tj. samo što ne umre. (Nemojte mi sada sa replikama kako ima penzinera sa dobrim penzijama, ima, ali ima i klima koje dobro hlade na Aljaskoj)
Ali eto naleti na neku "budalu" kao što je Mile-Lile, koja neočekivano uključi mozak i počne da se bavi matematikom i pokvari mu računicu. I sad Java koji gura i drži u životu ovakva mjesta za prvu pomoć kao i Pajapatak koji za razliku od ovog Miletovog "majstora" (u stvari za razliku od 99% majstora) nalazi volje i vremena da postuje po ovom forumu, treba da raspravljaju je li ovaj "majstor" bio u pravu. Ma goni ga Mile u tri... i nek se vrati u pola četiri.
[ Pajapatak @ 12.09.2011. 20:03 ] @
Pa to je to , bez bušenja velike rupe 60 eu jeste minimalna očekivana cena.
[ Mile-Lile @ 17.09.2011. 12:47 ] @
Bio je majstor pa rekoh da okačim slike. Inače Naplatio je 60€. Montirao je velike nosače, duplo izolirao cevi, nije kratio cevi već ih ostavio na 3m dužine i savio ih... A došao je iz Novog Sada. Toliko o tome. Ipak ima i odličnih majstora a ne samo dunđera (da malo hvalim frigomehaničare, da se ne ljuti PajaPatak). Kada smo otvorili uputsvo Fujitsu stoji da odstojanje od zadnje strane spoljne jedinice klime i zida treba da bude 25 cm. Dakle ako još neko ugrađuje klimu, a planira da se greje na istu, da mu dobro radi i ne ledi puno, neka ispoštuje sve ovo, a ako mu i neki majstor kaže kako je to nemoguće neka potraži nekog ko hoće da radi pošteno... Slede slike:











[ Goran Mijailovic @ 17.09.2011. 13:13 ] @
Meni izgleda logicnije da je "5cm or over" udaljenost od zida, bar tako mi izgleda na crtezu.
[ tihi2 @ 17.09.2011. 17:43 ] @
Naravno, "5 cm or over" od zida iza klime, kao što je i na uputstvu.
Ono "25cm or over" je dimenzija sa strane klime (na slice desne strane).
Pošto su novosadjani fini i tolerantni, majstor je uradio kako gazda kaže tj držao se stare dobre (majstorske) "veži konja gde ti gazda kaže".
[ Mile-Lile @ 17.09.2011. 19:04 ] @
U pravu ste. Izvinjavam se svima!!! Pronašao sam na Fujitsu site-u još jedno uputsvo i piše isto 5cm (tj. piše 2 incha a to mu je to)... Znači da je prvi majstor ipak bio u pravu što se tiče rastojanja, jedino mu nastup nije valjao, ali hvala mu jer mi je uštedeo par desetina eura... Hvala svima na trudu...
[ edo_ze @ 18.09.2011. 02:46 ] @
Samo se vi držite tih 25cm. Kad je već tema rastojanje vanjske jedinice od zida, ako je površina otvora izmjenjivača sa zadnje strane 0,3-0,4 m2 i ako je rastojanje 5cm od zida to znači da je površina poprečnog presjeka prolaza vazduha koji dolazi sa strana prema izmjenjivaču 0,12-0,15 m2 što je tri puta manje od potrebnog. U tom slučaju uz ivice izmjenjivača imali bi dovoljan protok vazduha dok bi veći dio izmjenjivača, onaj prema sredini, ostajao bez svježeg vazduha i smanjenu ili nikakvu razmjenu topline. Povećanjem rastojanja za još 10cm od zida dobijamo potrebnu količinu svježeg vazduha (više od toga i ne može proći kroz izmjenjivač). Zato i jeste pravilo minimalno 15cm od zida. E to što je Fujitsu napisao da može i 5cm nije sigurno zato što je to dovoljno. Sumnjam će Japanac povećati dvorište ili razmak između zgrada zbog klima uređaja. A ako je Kinez onda me čudi što ne piše "2cm or over".
[ kalimero 011 @ 18.09.2011. 09:54 ] @
^
Citat:
Zato i jeste pravilo minimalno 15cm od zida. E to što je Fujitsu napisao da može i 5cm nije sigurno zato što je to dovoljno. Sumnjam će Japanac povećati dvorište ili razmak između zgrada zbog klima uređaja. A ako je Kinez onda me čudi što ne piše "2cm or over".

Pravilno je ono što piše u uputstvu za montažu. A, ako pričamo o klimama do 12000btu, Fujitsu, Daikin i Mitsubishi preporučuju minimalno 100mm u slučaju da nema prepreka sa ostalih strana (bočnih, prednje i odozgo). Ponekad je ta preporuka i niža (5cm kao na slici, odnosno oko 2 inča), ali je 25cm u svakom slučaju značajno više od neophodnog (pa bio Kinez ili Japanac ;).
[ Mile-Lile @ 18.09.2011. 11:26 ] @
Zato sam i pitao da li rastojanje postoji kao opšti standard ali izgleda da zavisi od vrste klime, kako sam na kraju shvatio... Ipak mi je drago što sam ostavio više, jer mi je stara klima bila postavljena pre urađene fasade. Kada smo završili fasadu to se rastojanje smanjilo na 5cm i nećete verovati (nisam slikao ali verujte na reč) da je zimi cela bila u ledu(možda ne zbog toga nisam majstor, ne znam)... Već na +2C je nenormalno ledila, toliko da je nonstop radila defrost i nije mogla da ugreje prostoriju... ono što je čudno bila je cela u ledu, i ispod je bila ledenica jedno metar dužine... Drugu klimu koju imam čak i nije inverter i nikad nije toliko ledila, jako malo se nahvata i to se otopi nakon defrosta... ona ima jedno 15-20 cm rastojanja nakon urađene fasade...e, sad, opet kažem možda nije zbog tog rastojanja... Ipak Samsung po mom ličnom iskustvu ne vredi ni "po čaše ladne vode", a nadam se da će Fujitsu opravdati svoj brand...