[ missortr @ 25.11.2011. 20:42 ] @
Citat:
Europski sud pravde presudio je da sud ni jedan sud pojedine države članice Europske Unije ne može natjerati pružatelje usluga pristupa internetu da nadzire promet svojih korisnika, a sve kako bi možda ulovio neke nelegalne radnje, poput ilegalnog skidanja filmova, glazbe ili sličnih sadržaja zaštićenih autorskim pravima.
U obrazloženju odluke Europski sud pravde navodi da bi se u slučaju nadzora korisnika radilo o direktnom kršenju zakona Europske Unije.
Odluka dolazi kao odgovor na tužbu iz 2004. godine kada je SABAM, belgijsko udruženje autora, kompozitora i izdavača glazbene industrije tužilo telekomunikacijsku kompaniju Scarlet, zbog navodnih ilegalnih radnji njihovih korisnika.
S obzirom da dvije spomenute kompanije nisu same mogle razriješiti svoje nedoumice na belgijskom sudu stvar je u svoje ruke uzeo Europski sud pravde. .
Predstavnicima nadležnih tijela za zaštitu autorskih prava ne preostaje ništa drugo nego pronaći druge načine otkrivanja ‘ilegalaca’.
Nadzor internetskog prometa im je zabranjen.

izvor naravno net, a ostalo na curia.europa.eu

ko je sad ovde pametan?



[Ovu poruku je menjao missortr dana 25.11.2011. u 22:13 GMT+1]
[ Ankalagon the Black @ 25.11.2011. 21:13 ] @
Sta je tu problem?! To je pravilna odluka. Preko interneta idu emailovi, chat i druga vrsta komunikacija. Normalno je da samo sudskom odlukom moze da se dozvoli policiji da prisluskuje nekoga.
[ Ivan Dimkovic @ 25.11.2011. 21:36 ] @
U poslednjih nekoliko godina se desilo vise slucajeva da nacionalni sud neke EU clanice dosudi da ISP mora da instalira kojekakve tehnicke mere za monitoring saobracaja kako bi se filtrirao sadrzaj.

Evropski sud pravde je dosudio da su te mere nelegalne zato sto predstavljaju prisluskivanje i krse EU direktive.

Odluka je sasvim logicna i nije iznenadjujuca uopste.

Nadam se da ce jednog dana tako isto proci i kojekakvi lokalni porezi za prazne diskove koji su nista drugo nego reket lokalnih muzickih/video mafija.
[ missortr @ 25.11.2011. 22:26 ] @
znaci nemas monitoring tj. ne mozes instalirati filtere (pratiti "kriminal"), i ako dodjes (kada dodjes) do naloga suda (napamet vjerovatno) podataka kod provajdera nece biti jer je to zabranjeno? Do sada je provajder npr. ovde bio obavezan cuvati "tragove" mislim 1 god. Jesam li ja to dobro shvatio ili ...

L.P.
[ milivoje t @ 25.11.2011. 22:58 ] @
Pa to sto su zabranili je ono cime su se stalno bavili nasi provajderi, a posebno je izaslo na sunce u periodu kada su slali preteca pisma korisnicima koji su koristili p2p mreze ili torente za download muzike i filmova.

Citat:
Ivan Dimkovic
Nadam se da ce jednog dana tako isto proci i kojekakvi lokalni porezi za prazne diskove koji su nista drugo nego reket lokalnih muzickih/video mafija.

nemoj tako, to nije biznis lokalne mafije vec biznis sina premijera r. srbije.
imaj u vidu dve cinjenice da ova presuda nema pravnu snagu u srbiji, kao i da mozes da provedes neko vreme u istraznom zatvoru dok ti ne pocne sudjenje za klevetu.. :)
[ Ivan Dimkovic @ 25.11.2011. 23:07 ] @
@missortr, nisu sve vrste pracenja zabranjene - ovde je EU sud doneo odluku vezanu za jednu specificnu vrstu monitoringa (generalni, bez diskriminacije i bez vremenskih ogranicenja).

+ Bilo je tu jos dodatnih otezavajucih faktora za belgijski sud:

Citat:

Upon application by SABAM, the President of the Tribunal de première instance de Bruxelles
(Brussels Court of First Instance, Belgium) ordered Scarlet, in its capacity as an internet service
provider, on pain of a periodic penalty, to bring those copyright infringements to an end by making
it impossible for its customers to send or receive in any way electronic files containing a musical
work in SABAM's repertoire by means of peer-to-peer software.


Dakle, sud je trazio od ISP-a da o svom trosku uvede tehnicku meru kojom bi garantovao da korisnici na bilo koji nacin ne skidaju sadrzaj u repertoaru lokalne muzicke mafije preko P2P-a.

Sto je urnebesan zahtev (koji takodje dovodi u pitanje kompetenciju doticne belgijske institucije za konkretnu oblast - mozda bi trebalo da razmisle o otvaranju specijalizovanog suda) - tehnicki i pravno, jedina mera koja to moze da garantuje je da ISP iskljuci svoje rutere i zatvori firmu. Neke druge mere, koje nisu 100% garancija, opet zahtevaju totalno krsenje EU zakona i prava gradjana i firmi.

Bilo je jos ovakvih slucajeva po EU - koji su tipican primer nekompetentne institucije koja u presudi zahteva nesto sto je nemoguce (ili nezakonito u najblazoj meri). Jedini razlog zasto ovo prolazi je fakat da se radi o debelo tehnickim stvarima. Ekvivalentna presuda u nekim opstim sferama zivota bi bila skandal prve klase.


@milivoje t - Srbiju nisam ni uzimao u obzir. Kako Srbija nije clanica EU, te probleme sa lokalnim mafijama mora sama da resava.
[ milivoje t @ 25.11.2011. 23:21 ] @
pa posto si pomenuo lokalni porez na prazne diskove pretpostavio sam da mislis na srbiju, nisam znao da se 'oporezivanjem' praznih cd-ova bave i u eu.
[ superbaka @ 26.11.2011. 08:21 ] @
ne, mislio je lokalno u smislu da pojedine zemlje imaju te poreze, a neke druge ne... ako se dobro secam, Svedska je prva uvela tu globu...
[ Shadowed @ 26.11.2011. 10:50 ] @
Pa da, ima tako po nekim zemljama placanje poreza ako posedujes fotokopirnicu jer bi mogao da pravis ilegalne kopije (knjiga i sl.). Verovatno po principu neke procene koliko nelegalnih kopija bude napravljeno a ne budu uhvaceni pa se cena toga raspodeli na sve kopirnice. Naravno, ne vidim zasto bi se neko posle uopste i trudio da nahvata one koji ilegalno kopiraju. Totalno Pracetovski.