[ mlbrnda @ 08.12.2011. 11:29 ] @
Prvo da napomene, ako sam pogrešio mesto za temu neka istu prebace administratori gde treba.

A sada da pređem na stvar.

Interesuje me kako se dolazi do minimalne mesečne zarade i minimalne osnove za doprinose na zarade? Da li se ove dve stavke mogu izračunati na osnovu minimalne cene radnog sata ili iste propisuje država?
[ Dexic @ 08.12.2011. 14:03 ] @
Efektivno ne postoji minimalna zarada. Postoji minimalno placanje po satu, ali ne i koliko sati mora da radnik radi (pa zato su i "moguce" plate od 7000 din ili slicno).
Minimalac se izracunava po osnovu Broj_Radnih_Sati_U_Mesecu * Minimalna_naknada_Po_Satu_Rada. Ta minimalna naknada je _valjda_ 90 din. trenutno (ili nesto oko 90 din.).

Minimalna osnovica za poreze i doprinose je trecina proseka mesecnih zarada u prethodna tri meseca. Tacna cifra se primetno menja, ali prosek (bruto!) je oko 50.000 sada, krajem godine je UVEK primetno veci (za doprinose za jan/feb/mart) jer se isplacuje 13. plata u javnim firmama :)

Obe cifre (minimalna naknada i prosek bruto primanja) se publikuju na javnim sajtovima (poreske recimo).
[ mlbrnda @ 08.12.2011. 16:05 ] @
Hvala Dexic.

To bi praktično značilo da neko može da radi za 3-4k a da plati doprinose 7-8k...

Da li neko znda kako se regres i topli obrok računaju i šta se sve dodaje na neto platu da bi se dobila bruto osnovica za doprinose?
[ Dexic @ 08.12.2011. 17:39 ] @
Ne, ako on radi pola radnog vremena i doprinosi se srazmerno smanje. Moze se desiti da poslodavac uplati doprinose a ne isplati celu platu pa dodjemo do situacije koju si naveo, ali ako gledamo kako treba biti, ne moze se doci do nebuloze da stvarno porez/doprinosi budu veci od neto, mada nisu daleko :)

Topli obrok i regres su samo neformalni nazivi, ulaze u platu najnormalnije.
Prevoz ne ulazi u bruto obracun, samo je pitanje kako se on isplacuje (na ruke, do limita neoporezivog, kupovinom markice za zaposlene ili po racunima za prevoz, tipa taxi/bus karte po potrebi).
[ Brodoplovac @ 08.12.2011. 18:54 ] @
Porezi i doprinosi se plaćaju na minimalac za zarade manje od minimalca.
Za zarade veće od 250.000 (neka velika cifra) plaćaju se porezi i doprinosi samo na 250.000.
Za zarade između, porezi i doprinosi se računaju prema procentima.

Da, može neko da zaradi 3000, ali će mu porezi i doprinosi biti 8000.
[ Dexic @ 08.12.2011. 23:59 ] @
Citat:
Brodoplovac: Porezi i doprinosi se plaćaju na minimalac za zarade manje od minimalca.

Na MESECNE zarade manje od minimalca. Ali imas i one koji imamu pola radnog vremena i njima se racuna sve na pola.

Citat:
Za zarade veće od 250.000 (neka velika cifra) plaćaju se porezi i doprinosi samo na 250.000.
Za zarade između, porezi i doprinosi se računaju prema procentima.

Porez je fixan na zarade, bez obzira na sumu, samo doprinosi imaju maximalnu mesecnu (zarade) i godisnju (ostali prihodi) osnovicu.
[ axxxer @ 10.12.2011. 09:38 ] @
Postoji tu još jedna stvar. Dozvoljeni broj radnih sati.
Mislim da je maksimalno dozvoljeni broj radnih sati u mesecu 208, odnosno 26 radnih dana. Tako, po osnovu jednog ugovora, ne može se platiti više od navedenog. Radni sati preko navedenih računaju se kao ''ekstra'' prekovremeni te se smatra da je neophodno angažovanje dodatne radne snage. Bljak.

Tu je druga stvar cena rada po satu. Mislim da je trenutna minimalna cena 95 din po satu.

Takva je situacija u slučaju ''običnog'' ugovora o radu, kao i u slučajevima ugovora o delu i ugovora o privremenim i povremenim poslovima, odnosno kada se plaćanje vrši po radnom satu. (Klasifikacija tih poslova je isuviše komplikovana, nije mi jasno...)

Doprinosi za ugovore o delu i ugovore o privremenim i povremenim poslovima iznose 51% i to samo ukoliko se ne uplaćuje zdravsteno osiguranje, odnosno ako radnici ostvaruju zdravstveno osiguranje preko biroa (ne preko bračnog druga! jer je onda u problemu i radnik i poslodavac).

Malo je bolja situacija kada se plaćanje vrši preko omladinske zadruge, ali tu imate ograničenje u pogledu godina - ne možete angažovati nikog starijeg od 30 god, za nestudente i starije od 26 godina, porezi su 51%, i to opet ako nestudent ili stariji od 26 ima zdravstveno preko biroa. Medjutim, nisam do sada naišao na problem po pitanju ograničenja visine isplate (mada nije bilo isplata iznad 50.000,00 po poslu).


[ fanfon @ 10.12.2011. 10:01 ] @
102 dinara je minimalna cena rada po satu
[ gigamg1 @ 11.12.2011. 23:14 ] @
Zanimljiva tema.
Radio sam nedavno privremene i povremene poslove i satnica mi je bila oko 80 i neki dinarcic. Radio sam u smenama ceo mesec bez dana slobodnog. Tom racunicom dobijam da sam radio 240h u mesecu ako sam radio svaki dan po 8h. Radio sam preko omladinske zadruge i overena mi je i zdravstvena knjizica taman toliko koliko je predvidjeno da radim u toj firmi. Nisam imao kao ranije kada sam se vodio kao radnik na odredjeno vreme jer mi se tada vodio smenski rad, rad subotom i nedeljom, nocni rad + topli obrok. Ovaj put sam zaradjivao samo za 8h plus topli obrok od 350din. Putni troskovi su mi bili uredno placeni u obe situacije. Jel to sve legalno ili ima nepravilnosti jer je nas oko 50ak radilo tako
[ Dexic @ 12.12.2011. 06:22 ] @
Pazi, rad od 10h dnevno se "zakonski" placa vise.
Medjutim, ako je tebi standardno 10h radno vreme, u ugovoru mora da stoji da se prekovremeno placa vise, ali takodje moze da stoji da ti se sat placa manje da bi se 10h platilo koliko oni zele.
Ako si radio po 80 din. sat, bilo po ugovoru sa placenim prekovremenim, bilo u proseku (tj. 100 din. po ugovoru a neplacenim prekovremenim), to nije legalno.

Studentska zadruga inace uzima procenat neki, ali poslodavci obozavaju preko zadruge da uzimaju radnike - manje ih kostaju jer nema svih doprinosa!.
[ mlbrnda @ 12.12.2011. 13:58 ] @
OK, hvala svima na odgovorima.
Da li bi mi neko mogao reci kako se izracunava iznos minulog rada? Tj sa cime mnozim onaj minimalni procenat koji je propisala drzava da bih dobio taj iznos...

Da li se iznos minulog rada uracunava u osnovu doprinosa i ako da da li neka osnova doprinosa + minuli rad mogu biti jednaki sa minimalnom osnovom za placanje doprinosa koju izracunava drzava ali ne znam na koji nacin tako da bih voleo i na to da mi neko odgovroi ukoliko zna.