[ Dexic @ 19.12.2011. 12:52 ] @
Nisam siguran da li je mozda direktno vezano za ovo:
http://www.elitemadzone.org/t4...a-li-klime-smeju-da-HLADE-zimi
tj. zbog koriscenja klime za hladjenje zimi, ali od skora je klima pocela pri hladjenju da izbacuje neki vazduh koji mi jako smeta po pitanju alergije (a to je primarno razlog zasto koristim klimu zimi naspram da otvorim prozor svak cas ili da ga drzim otvorenim).

Primetio sam da mi klime uopste izazivaju slabiju alergiju kada suse vazduh (ne zbog suvog vazduha nego kao da izbacuju vlagu tj. plesan/budj/grinje sta vec).
To se nije desavalo sa hladjenjem do sada, ali je pocelo sa ovom klimom od skora!

Ima li ko ideju sta moze biti? Ne mogu da procenim da li je u pitanu prasina (jako malo verovatno jer je mrezica cista trenutno i ne bi smela prasina u izlaznom smeru da ide - em sto ne bi imalo dovoljno prasine da toliko cesto pravi problem), vlaga (najverovatnije - sama klima je cesto vlazna, i imam utisak da je crevo za odvod zapuseno jer tri dana vec ni kap nije izbacilo u sud koji prihvata vodu iz klime) ili nesto trece?

Zvao sam servis da barem ociste skroz klimu, ali iskreno ja mislim da ko nije alergican na "sta god klima trenutno izbacuje" ne moze ni da oseti (nije miris vec alergen ocigledno), tako da cak i da izbacuje to kada oni dodju (ne izbacuje stalno ali dovoljno cesto da meni smeta), pitanje je da li ce oni moci da primete sta je u pitanju.


Leti sam jako retko gasio klimu, a i sada je retko gasim, mada se barem na dva dana ugasi i pustim onaj program za interno ciscenje pre nego je opet upalim.

Klima je CC18AWR, inverter, znaci sme da radi zimi, a ovo sam prvi put osetio pre jedno nedelju-dve dok je bilo >10*C sve vreme.
[ ivan_sim @ 20.12.2011. 02:54 ] @
Potrebno je dezinfikovati klimu pomocu sredstva bas za tu namenu.
[ Dexic @ 20.12.2011. 03:39 ] @
Koliko cesto i zar ovakve klime (sa alergijskim filterom i self-clean funkcijom) ne bi to trebale same da rade?
[ Pajapatak @ 20.12.2011. 13:06 ] @
Alergijski filter i self-clean funkcija su možda ipak malo više markentiški trik nego što to u praksi funksioniše.

Nema ništa bez ručnog čišćenja klime.
[ ivan_sim @ 20.12.2011. 14:16 ] @
Dezinfekcija klime se radi minimum 1 godisnje i to obicno pred sezonu hladjenja.
Obavezno treba uraditi tzv. godisnji servis na kome se proverava stanje uredjaja i detaljno ciscenje.
To sto oni prodaju kao da ti klima ima samociscenje je isto i kao da ti prodaju tepih koji se sam usisava.
Postavlja se jedno prosto pitanje:
Ako ona sama sebe osisti, gde se sakuplja ustvari ta prasina od ciscenja???
odgovor?
Nigde!
[ Dexic @ 20.12.2011. 15:34 ] @
Prasina na filteru za prasinu koliko toliko (nebitan deo), ali vlaga sam mislio da odlazi tamo gde inace odlazi voda kada je kondenzuje? (kroz odvodno crevo)

Danas su je cistili bash (radila od jula maltene non-stop), boli me glava trenutno od alergena iz nje :D
[ Dexic @ 21.12.2011. 21:46 ] @
Hmm, i nakon kompletnog ciscenja klima i dalje ponekad izbaci ove alergene (ne mogu da procenim sta je, previse cesto da bi bila prasina, a ko nije alergican uopste ne primecuje). Znaci situacija nepromenjena :(

Ima li neko ideju sta drugo moze biti?
[ ivan_sim @ 23.12.2011. 01:43 ] @
Sta je cisceno
kako je cisceno
cime je ciscena?
[ Dexic @ 23.12.2011. 03:29 ] @
Klima je skroz otvorena, ociscena, plastika oprana a unutrasnjost onom tecnoscu.
Jbm li ga za detalje, ali pola sata su radili.
[ Dexic @ 17.07.2012. 04:56 ] @
Da ozivim temu..
Nakon onog prvog kompletnog ciscenja trebao je koji dan i klima je radila kako treba. Doduse, to su vec bili hladni dani pa je vrlo malo realno radila.
Negde pocetkom marta i sada pocetkom jula je opet ociscena. Marta vise zbog odrzavanja (jer je 6 meseci ne-ciscena), a sada jer previse izbacuje vlagu :(

Elem, sta sam zakljucio:
- Ako klima stalno hladi na 18*C, nisam primetio da izduvava vlagu unutra! Meni licno ovo ne smeta, jer mi je i tada toplo :) medjutim, ko god dodje.... moze da dozivi shok od razlike u temperaturi (a i ja kada izlazim i vracam se).
- Ako je stavim na 21*-22*C, problemi se vracaju :( Cim postigne temperaturu (ako je hladila na 18*C prethodno, odmah je postigne :)), pocne da izbacuje vlagu :( Problem je sto majstor uopste i ne oseca to. (zato i kazem da nisam siguran sta je konkretno, jer vlagu bi osetio i na ruci - ovo su alergeni od prljavstine koja ostane u klimi kao i od budji/plesni/cega vec sto se nakupi sa vlagom i sa njom se izbacuje)
- Na DRY izbacuje vlagu ali ne toliko. Svejedno, to nije to :(
- Ako ugasim klimu da radi "Clean cycle" (ono susenje/ciscenje unutrasnje jedinice), tu se najgore oseti da izbacuje vlagu, kao i kada se ukljuci samo FAN rezim.

Ako iskljucim klimu bez rezima auto-clean, i prodjem papirom/krpom ispod rebara, toliko se natopi da jedna krpa nije dovoljna :)

Po majstoru je ovo normalno - WTF????