|
[ Count Zero @ 02.01.2012. 11:58 ] @
| Čitam malopre ovo: http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...odirao-bojler-u-njihovom-stanu
Citat: U stanu na trećem spratu zgrade u Mirijevskom bulevaru 30a, jutros je ekslodirao bojler a prilikom detonacije uništen je stan. U trenutku eksplozije u stanu su bili 64-godišnja žena i njen 35- godišnji sin, koji su lakše povređeni.
Kako - šta?
Na šta treba obratiti pažnju? Treba li pregledati šta-znam - taj ventil periodično? I kako?
Je l' povećava rizik (ne)uključivanje kad nema vode?
BTW, čistite li redovno svoje bojlere? Čudo kamenca se tu kupi. |
[ bakara @ 02.01.2012. 12:27 ] @
Citat: Count Zero:
Na šta treba obratiti pažnju? Treba li pregledati šta-znam - taj ventil periodično? I kako?
.
Mislis na sigurnosni ventil, mozes periodicno da pustis malo vode na njega i tako da ga proveris, on se menja kad i bojler ili retko ako procuri.
Citat: Je l' povećava rizik (ne)uključivanje kad nema vode?
Ako nema vode, nece voda ni da izadje iz bojlera, tako da u principu nema veze da li je iskljucen, termostat odrzava temp.
Citat: BTW, čistite li redovno svoje bojlere? Čudo kamenca se tu kupi.
Ja ne, samo ako crkne grejac.
Sto se tice ovog slucaja sto se dogodio, ja bih rekao da je tu mnogo stvari bilo nabudzene i neispravno da bi se dogodilo eksplozija bojlera, malo je ludo da nema ni sigurnosnog ventila ni oba termostata....
[ Vasastajić @ 02.01.2012. 14:13 ] @
Lelee,na kakve sam budževine nailazio po Beogradu...
...to ni kod Riplija nije evidentirano...
...no da sad ne dužim,evo u komentaru jedan čitalac dade poprilično verovatan scenario za konkretnu situaciju,a i prilično je "edukativnog" karaktera:
Citat: zoran2
Ponedeljak, 02. 01. 2012. 14:05h
neregistrovan korisnik
iz prve ruke,sigurnosni vetil je u stvari nepovratni ventil ( sprecava da se voda vrati kada nestane pritiska ) eksplozije i pregrevanja se desavaju redovno kada majstori iz samo njima znanih razloga na prekidac,termostat i termoprekidac puste nulu a fazu sprovede direktno na grejac .Sve to funkcionishe dok je grejac ispravan,al grejac ima nezgodnu osobinu da pre crkavanja grejaca probije izolacija i grejac tzv baci na zemlju.tog trenutka pocinje da greje bez prekida jer zatvara strujno kolo faza sa zemljom a ne vise sa nulom-koja je pride prekinuta sa termostatom i termoprekidacom a nekad i sa obicnim prekidacom ( iskljucen bojler ) ali strujno kolo vise nema veze sa nulom,dalja buducnost tog bojlera ogleda se u polakom prokuvavanju i dizanju pritiska sve do odvrtanja slavina i vidjenja da neshto nevalja ili eksplozije istog vremenski 2-5 sati zavisosti od pocetne radne temperatire bojlera sto je visha to mu manje vremena treba za eksploziju odnosno shto je niza to mu vishe vremena treba za eksploziju,savet proverite svoje bojlere glimericom direktno na kontaktima grejaca,ako je ugasen i glimerica svetli kada dodirnete kontakt grejaca zovite majstora koji ce vam to srediti a u medjuvremenu bojler gasite na osiguracu a ne na prekidacu posto je prekidac nepotreban jer prekida nulu a ne fazu,faz jedino prekida osigurac,sem ako vam struju nije radio neki totalni dundjer
Vrlo verovatan uzrok akcidenta u tom stanu,što će reći NE ŠTEDITE PARE ZA fI SKLOPKE!
I mirna Bačka...
[ ctrl alt del @ 03.01.2012. 06:20 ] @
Da ne otvaram novu temu... U sondu (valjda se tako zove šuplja cev pored grejača) se postavljaju dva merača temperature. Jedan ima žicu izolovanu celom dužinom, a drugi golu. Jel sve jedno kojim redosledom se postavljaju?
[ Vasastajić @ 03.01.2012. 09:25 ] @
Sonda je ono zadebljanje na krajevima tih "žica",a to što si nazvao sondom je jednostavno cev,ležište za prihvat sondi.
E,sad zašto sam apostrofirao "žica",pa zato što to nije žica u klasičnom smislu,već šuplja,kapilarna cevčica u kojoj se nalazi specijalno ulje,koje kad se izloži temperaturi,širenjem prenosi silu iz sondi dalje u mehanizam za prekidanje kola struje u telu termostata.
Redosled ubacivanja sondi je sledeći:prvo se u cev postavlja sonda radnog termostata i uvlači se skroz do kraja,a to je onaj na kome regulišeš temperaturu vode,pa posle nje ide sonda od sigurnosnog termostata.
[ darko2222 @ 08.01.2012. 19:00 ] @
Protivpovratni ventil je istovremeno i sigurnosni, ima oprugu i ventil u sedistu, i trebalo bi i on da odreaguje i ispusti visak pritiska kroz otvor sa strane ako bojler pocne da prokuvava, medjutim na mnogim bojlerima je i on zapekao jer je stariji od 20godina pa ne reaguje.
[ dimges @ 22.01.2012. 15:12 ] @
“iz prve ruke,sigurnosni vetil je u stvari nepovratni ventil ( sprecava da se voda vrati kada nestane pritiska ) eksplozije i pregrevanja se desavaju redovno kada majstori iz samo njima znanih razloga na prekidac,termostat i termoprekidac puste nulu a fazu sprovede direktno na grejac .Sve to funkcionishe dok je grejac ispravan,al grejac ima nezgodnu osobinu da pre crkavanja grejaca probije izolacija i grejac tzv baci na zemlju.tog trenutka pocinje da greje bez prekida jer zatvara strujno kolo faza sa zemljom a ne vise sa nulom-koja je pride prekinuta sa termostatom i termoprekidacom a nekad i sa obicnim prekidacom ( iskljucen bojler ) ali strujno kolo vise nema veze sa nulom,dalja buducnost tog bojlera ogleda se u polakom prokuvavanju i dizanju pritiska sve do odvrtanja slavina i vidjenja da neshto nevalja ili eksplozije istog vremenski 2-5 sati zavisosti od pocetne radne temperatire bojlera sto je visha to mu manje vremena treba za eksploziju odnosno shto je niza to mu vishe vremena treba za eksploziju,savet proverite svoje bojlere glimericom direktno na kontaktima grejaca,ako je ugasen i glimerica svetli kada dodirnete kontakt grejaca zovite majstora koji ce vam to srediti a u medjuvremenu bojler gasite na osiguracu a ne na prekidacu posto je prekidac nepotreban jer prekida nulu a ne fazu,faz jedino prekida osigurac,sem ako vam struju nije radio neki totalni dundjer”
..stvar je u tome da kod nas ima mnogo uređaja gde nije propisano kako da se povežu, t.j. n.pr. može da staviš šuko utikač kako hoćeš... u mnogim državama je propisano gde je faza a gde nula, postoji na utikaču i štift, nemožeš da uključiš pogrešno ..
A problematika kod malog bojlera za kuhinju koji se uključuje s šuko utikačem.. a nije ni on za potcenjivanje, može da bude i čeličan, a ima i jak grejač ... nema sigurnosni ventil, a rupica na slavini se lako zapuši...
.. isto tako,ponekad zna i distribucija da promeni fazu i nulu....
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|