[ spuza @ 22.02.2012. 12:21 ] @
Imam problem sa klimom aux 18.
Naime na njoj je crkao kompresor i majstor je uzeo spoljnu jedinicu u ugradio novi kompresor. Cijela popravka je koštala 200€.
Međutim od kada je montirao ona poslije 15 -20 min izbaci osigurač 20A. Probao sam je i na drugim utičnicima i isto se dešava.
Brine me da nisam bacio pare za kompresor.
Majsttor će uvijek reći nekin drugi kvar je u pitanju.
Molim Vas za pomoć
[ elbastb @ 22.02.2012. 13:00 ] @
Uzrok za iskakanje osiguraca nakon 20 min rada kao sto si napisao moze biti:
1. Visok pritisak u instalaci sto dovodi do vece konzumacije struje
2. Mehanicka blokada kompresora
3. Moze se desiti da nesto nije dobro povezano tj da faza probija na masu usled vibracija
[ spuza @ 22.02.2012. 13:04 ] @
Kako da smanjim pritisak u instalaciji ako drugu i treću varijantu isključim odnosno druga nije sigurno a treću mogu lako da ispitam.
Mogu još navesti da sam primjetio da se to dešava kad kompresor prilikom rada krene sa radom nakon pauze. Znate ono radi pa stane pa opet radi pa stane i tako jedno 20 min inda kad hoće da krene izbaci.
[ elbastb @ 22.02.2012. 13:10 ] @
Napisao sam ti predhodno uzroke i tu sam nemozes nista uciniti.dosta faktora utice na visok pritisak .
Obavezno strucno lice.

[Ovu poruku je menjao elbastb dana 22.02.2012. u 14:25 GMT+1]
[ mali genije @ 22.02.2012. 13:14 ] @
platio si popravku 200e a uredjaj neradi zovi coveka i reklamiraj mu.
[ frigo-sani @ 22.02.2012. 13:54 ] @
U 90% slucajeva ne islati se vrsiti zamjenu kompresora,jer to je najskuplji kvar i izadje skuplja pita nego tepsija.
Tu si klimu trebo demontirati sutanti je iz kuce i namontirati novu.
[ Pajapatak @ 22.02.2012. 20:27 ] @
Ipak treba pozvati majstora koji je menjao kompresor da on to pogleda.
[ navunda @ 20.10.2022. 12:26 ] @
Pozdrav svima, imam slican problem. Naime kada ukljucim neki potrosac osigurac posle kratkog vremena izbaci. Syo jaci potrosac pre izbaci. Nekada se desava da ceo dan radi samo tv i u nekom trenutku izbaci. Osigurac je 16a c kategorije jer su na njemu klima i tv. Probao sam da iskljucim klimu i da bude utaknut samo tv i opet izbaci ali tek posle nekog vremena?
[ Java Beograd @ 20.10.2022. 12:34 ] @
Citat:
navunda: Nekada se desava da ceo dan radi samo tv i u nekom trenutku izbaci.


Mislim da se odgovor sam nameće: zameni neispravan osigurač. To nije previše komplikovan posao, ako imaš osnovna znanja iz elektrotehnike.

Ali, nije ni trivijalno. Ako nisi siguran u svoje sposobnosti, nađi nekog lokalnog električara. Sigurno imaš neki flajer u sandučetu.
[ gilopile @ 20.10.2022. 12:35 ] @
Trebalo bi premeriti amper klestima da nesto ne vuce struju na tom osiguracu.
Mada verovatno je on sam stradao pa lako izbacuje pa bi ga trebalo zameniti.
Ako se i posle zamene vrati problem, onda pregledati kompletnu instalaciju i potrosace na tom osiguracu.
[ navunda @ 20.10.2022. 14:35 ] @
Hvala na brzom odgovoru..ali to sam vec uradio juce..kupio sam novi i zamenio..isto se desava...probao sam i da tu fazu prebacim na drugi osigurac na tabli i opet isto. Proverio sam sve kontakte u utikacima i raskacio sve ..dok nema potrosaca sve ok cim nesto ukljucim ..posle par minuta izbaci?
[ Java Beograd @ 20.10.2022. 14:41 ] @
Dobro, onda je do potrošača. Kojeg?

1. Da li si siguran da je samo TV potrošač koji opterećuje osigurač?

Ako jesi:
2. Prebaci TV na neku drugu utičnicu, tj. na utičnicu koja je na drugom osiguraču. Uzmi neki produžni ... pa neka radi tako par dana.
Da vidimo da li je možda TV uzrok problema.

Ako nisi:
3. Uveri se koji su sve potrošači na tom osiguraču, pa onda metodom eliminacije probaj da nađeš u kojem je problem.


[ navunda @ 20.10.2022. 14:48 ] @
Probao sam to sve vec..razvukao produzne sa drugih utikaca i sve radi..klima..tv..ceo dan bez problema...danas sam otvorio sve uticnice raskacio zice i na jednoj prikacio samo sijalicu obicnu..i opet posle par minuta izbaci..otvarao sam razvodne kutije i tu je sve ok?
[ navunda @ 20.10.2022. 14:54 ] @
Da li neko ima ideju sta moze da izaziva izbacivanje osiguraca i sa najmanjim potrosacem ali tek nakon par minuta rada?
[ Java Beograd @ 20.10.2022. 15:04 ] @
Ajmo iz početka:

Šta je sve prikjlučeno na taj osgurač?
Da li samo jedna utičnica, ili možda još neka, ili možda i nešto "stacionarno" tipa: bojler, svetlo, zvonce ...
[ navunda @ 20.10.2022. 15:22 ] @
dve uticnice u jednoj je tv u drugoj klima..na istom osiguracu je i sijalica za terasu..i to je to na tom osiguracu...sve sam raskacio i produznim prikljucio na drugu uticnicu koja je na drugom osiguracu..i to sve radi..kada na ptoblematicnom osiguracu prikacim makar sijalicu posle par minuta izbaci...nad se da sam uspeo fa pojasnim?
[ TheSpiridon @ 20.10.2022. 15:26 ] @
sijalica za terasu??? -meni to zvuči kao vlaga.
[ navunda @ 20.10.2022. 15:29 ] @
da li je moguce posto izbacuje i kada je sijalica na terasi iskljucena na prekidacu..? mislis da vraca nesto na nulu ?
[ TheSpiridon @ 20.10.2022. 15:39 ] @
Nađi razvodni panel, pa otkači u zidu te kablove koji idu na terasu.
[ navunda @ 20.10.2022. 15:44 ] @
ok probacu i to pa javljam..hvala
[ Java Beograd @ 21.10.2022. 07:25 ] @
Citat:
navunda: ok probacu i to pa javljam..hvala

Ma da. Moraš jedno po jedno, metodom eliminacije.

Već si zaključio da

- osigurač nije - ponaša se isto i sa novim osiguračem.
- TV nije - jer sve je OK kad TV radi na drugom utikaču / osiguraču.

Možda sijalica, kad radi, zagreva grlo (ako je stari tip), onda se "nešto" desi pa izazove kratki spoj.
Eventualno da zameniš sijalično grlo na terasi. (mislim kao jedan od elemenata eliminacije)
[ mjanjic @ 21.10.2022. 23:22 ] @
Napisao je da se dešava i kad je sijalica na terasi isključena na prekidaču.

Jedini način je da izmeriš struju kod osigurača i na potrošačima, pa vidiš da li negde ima gubitaka. Meni to najviše liči na loš kontakt na samom osiguraču, pa dolazi do pregrevanja čak i kad je struja samo pola ampera. A kad nema potrošača, ne teče struja tako da nema zagrevanja.
Tu čak i kad meriš napon na priključnici, čini se da je sve u redu jer u stvari nemaš potrošača.
Nego, uzmi produžni sa više priključnih mesta, uključi nešto na njega i potom na drugom priključnom mestu izmeri napon, ako je manji nego kad je potrošač isključen, znači da negde dolazi do pada napona, a to je najverovatnije negde kod osigurača.