[ Leyla77 @ 09.03.2012. 13:52 ] @
Pozdrav,

planiram da postavim hrastov masivni parket dimenzije su 200-1200 mm duzina, 130 mm sirina i 15mm debljina, klasa Rustik. E sada, mi trenutno imamo laminat i ispod njega stirodur, a pretpostavljamo da nije ravno dole jer stalno kroz pukotine na laminatu izbija pesak tako da pretpostavljamo da su ravnali peskom. Iscitavala sam malo o postavljanju ovog seljackog poda i svugde spominju stavljanje na beton tj na neke OSB ploce. Mene zanima da li bi mi mogli da izravnamo ako ima neravnina lepkom, ponvno vratimo stirodur i onda na stirodur postavljamo te OSSB ploce i na njega usrafljujemo i lepimo ovaj parket?
[ Java Beograd @ 09.03.2012. 14:02 ] @
- Kao prvo, nije mi jasno o kakvom "lepku" pišeš, kad hoćeš njime da izravnjaš pod.
- Kao drugo, zavisi o kakvim neravninama pričaš. Ako su to sitne neravnine, mestimične omanja rupe / špicevi, onda može. Ali ako su to veća udubljenja ispupčenja, recimo ispupčen deo poda u radijusu od 50 cm i slično, onda ne verujem da može tako.

Idealno bi bilo kad bi se položio stirodur, a onda preko stirodura armirano betonska košuljica od min 3 cm.
[ bakara @ 09.03.2012. 14:50 ] @
Citat:
Leyla77: Pozdrav,

planiram da postavim hrastov masivni parket dimenzije su 200-1200 mm duzina, 130 mm sirina i 15mm debljina, klasa Rustik.

Ovo mi je nesto preveliko da bi bio parket, vise lici na brodski pod?

Citat:
Leyla77: P... pretpostavljamo da nije ravno dole jer stalno kroz pukotine na laminatu izbija pesak tako da pretpostavljamo da su ravnali peskom. Iscitavala sam malo o postavljanju ovog seljackog poda i svugde spominju stavljanje na beton tj na neke OSB ploce

Ne znam kakava je kuca u pitanju ali moguce je da je stirodur poredjan po pesku pa preko njega poredjan laminat koji moze sve da istrpi....najbolje cete znati po tome koliko laminat "radi", ako radi znaci da nije na cvrstoj podlozi.

Znaci prvo videti koja je podloga u pitanju, ako nema podloge (zemlja ili pesak) uraditi kosuljicu kako je @java gore opisao.

Ako postoji podloga a taj parket je nesto kao brodski pod mozete uraditi rostilj i postaviti na njega takav pod, to bi bila odlicna varijanta.
[ Leyla77 @ 09.03.2012. 15:04 ] @
hvala na odgovorima, ovo za lepak nam je rekao majstor sa kojim smo pricali kada smo hteli da stavimo obican parket. I da ovo nije obican parket, ali nije ni brodski pod, to je neki masivni parket, vidim da ga zovu i seljacki pod. Evo tacno ovaj cemo da stavimo http://spacva.hr/Portals/0/SPod/SlPod-large-hrRC.jpg
Mene je u stvari najvise brinulo da li moze taj seljacki pod da se postavlja preko stirodura. Koliko kosta ta kosuljica po kvadratu i da li to ide sa ovom plocom na koju se prisrafljuje i lepi ili bez? Izvinite ako su glupa pitanja ja iscitavala net pa se sada gadjam pojmovima:D
[ Leyla77 @ 09.03.2012. 15:12 ] @
zaboravila sam da dodam da je u pitanju visoko prizemlje tako da je ispod sigurno beton, ali ubedjeni smo da je neravan jer ne vidimo zbog cega bi drugog stavljali ispod jos i pesak...a ima ga na tone, kada se usisa cim se jednom prodje on iskace iz rupa izmedju laminata...uzas:(
[ Java Beograd @ 09.03.2012. 18:43 ] @
Citat:
Leyla77: ... da dodam da je u pitanju visoko prizemlje tako da je ispod sigurno beton, ali ubedjeni smo da je neravan ...
Onda je jedino logično rešenje postaviti betonsku košuljicu.
Stirodur može i ne mora. Bolje je sa striodurom, zbog toplotne izolacije, ali onda mora i armirano betonska košuljica. Može i bez stirodura, tim pre što postavljaš drvenu podnu oblogu. U toj varijanti je najisplativije raditi sa masama za "samonivelisanje podova". Na primer nešto ovako (ovo je prvo šta mi je Google ponudio, ti svkako traži dalje i više) http://hr.remmers.com/fileadmi...Sustavi_za_izravnavanje_podova
[ bakara @ 09.03.2012. 20:07 ] @
Citat:
Leyla77: hvala na odgovorima, ovo za lepak nam je rekao majstor sa kojim smo pricali kada smo hteli da stavimo obican parket. I da ovo nije obican parket, ali nije ni brodski pod, to je neki masivni parket, vidim da ga zovu i seljacki pod. Evo tacno ovaj cemo da stavimo http://spacva.hr/Portals/0/SPod/SlPod-large-hrRC.jpg

Majstor je verovatno preporucio lepak za parket jer on moze da sredi neravnine, ali ovo sto vi hocete da postavite nije parket (suvise je mala slika da bi bilo jasno sta je) i ja iskreno sumnjam da se postavlja lepkom, pre mislim da se postavlja na drveni rostilj.

Niste odgovorili da li vam laminat "radi" ili ne, moguce je da je taj pesak od ravnajuceg sloja koji cesto hoce da se kruni (narocito ako je stirodur ispod bez armaturne mreze)?

[ bakara @ 09.03.2012. 20:21 ] @
@Leyla77

Evo izgooglao sam sta je "seljacki pod", to je u stvari moderan brodski pod, znaci lepo industrijski obradjeno drvo sa perom za ugradnju.

Postavlja se na rostilj ili se lepi, za lepljenje ce trebati ravna podloga, birajte kvalitetan "seljacki pod" jer je veoma verovatno da moze doci do rasusivanja, posto ga nisam nikad video (osim sada na netu) nadam se da je to drvo dovoljno suvo, mada i parket ume gadno da se rasusi.
[ hobbista @ 09.03.2012. 20:42 ] @
Pre 10-tak godina to su kod nas kvalitetno proizvodili (i skoro sve izvozili) samo SAGA i Ceda Artinjan iz Vrnjacke Banje. Koliko se secam, preporuka je da se radi na rostilju, a razmak izmedju letvica zavisi od debljine i sirine "seljackog poda".
Kod Artinjana su bili jako ljubazni, i spremni da objasne sve nedoumice oko postavljanja, pa bi pravi savet bio njih nazvati i pitati.
Nadam se da su jos uvek korektni kao sto su bili :)
[ Leyla77 @ 22.04.2012. 19:57 ] @
zaboravih da javim, radovi su gotovi, sa 40 kvm dnevnog su izvezli 5 kolica peska!!!! iznad toga je bio stirodur koji se razdvojio pa kada se razdvojio i laminat sve je pocelo izlaziti gore. Majstori su te neravnine poravniali lepkom za plocice pomesanim sa peskom (mislim:)) preko toga vratili nazad stirodur, na to stavili OSB ploce koje su usrafili za beton ispod stirodura i onda ovaj seljacki pod srafili i lepili na tu OSB plocu. Izgleda fantasticno....sve mi cudno sto ne moram usisavati 3 puta dnevo...uhvatim se ususivaca svaki drugi dan, ono iz navike nije ni da je prljavo:)))

Evo ovde sam postavil ai slike:) http://www.elitemadzone.org/t448027-0#3091450
[ Commandant Carlos @ 16.05.2012. 19:34 ] @
Super izgleda, kolika je cena ako nije tajna
[ Leyla77 @ 17.05.2012. 09:23 ] @
cena je bila oko 3300 din/kvm (nisam sigurna, moj muz verovatno zna u paru, a meni je bilo bitno samo da mi se dopada:D), ali ovo je onaj "losiji", evo specifikacija sa sajta Spacve R C, Veće zdrave kvrge, kitane. Nemirna struktura. Male pukotine. Bjelika. Meni licno najvise smeta ovo sto pise kitane posto se vidi da to nije drvo, ali jbg koliko para toliko muzike, u svakom slucaju je meni mnooogo lepsi neko klasican parket koji se mora slagati u one razne riblje kosti i ostalo da se ne razdvoji nakon odredjenog vremena. I ovaj je za nas standard bio skup, ali isli smo onom logikom: ovo cemo da gledamo narednih 30ak godina pa ajde da bude nesto sto nam se stvarno dopada, a ustedicemo na necem drugom (ono meso, odeca i tako to:)))
[ Ezermester @ 09.06.2022. 02:33 ] @
Citat:
Leyla77:
zaboravih da javim, radovi su gotovi, sa 40 kvm dnevnog su izvezli 5 kolica peska!!!! iznad toga je bio stirodur koji se razdvojio pa kada se razdvojio i laminat sve je pocelo izlaziti gore. Majstori su te neravnine poravniali lepkom za plocice pomesanim sa peskom (mislim:)) preko toga vratili nazad stirodur, na to stavili OSB ploce koje su usrafili za beton ispod stirodura i onda ovaj seljacki pod srafili i lepili na tu OSB plocu. Izgleda fantasticno....sve mi cudno sto ne moram usisavati 3 puta dnevo...uhvatim se ususivaca svaki drugi dan, ono iz navike nije ni da je prljavo:)))

Evo ovde sam postavil ai slike:) http://www.elitemadzone.org/t448027-0#3091450


Pozdrav,

Davno beše, ali da li se možda sećate, da li su majstori izneli sav pesak ili je stirodur išao direktno na preostali pesak?
Imam sličan slučaj. Hteo bih da stavim stirodur na pesak, pa da pravim cementnu košuljicu preko.

Hvala!
[ ademare @ 09.06.2022. 09:39 ] @
Clan nije dolazio na forum 2 godine .

Tesko da ce da ti odgovori kad ne procita .


Ako mozes posalji mu mejl preko foruma , to mozda procita ako jos uvek koristi tu mejl adresu .
[ bordzija @ 09.07.2022. 20:11 ] @
Pa tako se i radi, najlon, pesak, stirodur, armirana ploča 10 cm, košuljica, podna drvena obloga ili već šta ko hoće.