[ espresso @ 18.03.2012. 21:11 ] @
Najverovatnije će mi biti potreban jedan uređaj za odvlaživanje vazduha za prostoriju u kojoj najviše boravim pa bih da malo prodiskutujemo o tome. Vidim da na forumu nema tema o ovim uređajima a značilo bi mi da mi neko kaže kako su se oni pokazali, da li zaista odrađuju posao i isplati li se uzimati nešto takvo.

Boravim u stanu koji je u suterenu i svakog leta javlja se vlaga. Da ilustrujem, ako ostavim biskvit na otvorenom, posle nekoliko sati se smekša jer upija vlagu iz vazduha. A da ne pominjem da se oseća vlaga u vazduhu a sa njom i neprijatni mirisi. Ovo je situacija samo leti. Zimi nema vlage. Čini mi se da što Sunce jače greje, ima više vlage. Kao da onda počinje da se penje iz zemlje.

Stan nije moj i ne dolaze u obzir nikakvi radovi. Tako da sam se odlučio za varijantu uređaja za odvlaživanje vazduha - naravno ako su delotvorni. Našao sam dva modela za sada. Prvi je 23 a drugi 30 hiljada. Više od toga ne bih davao. Jeftiniji model Delongi DES 12 ima kapacitet 12 l/24h a skuplji, DNC 60 odstranjuje 6l/24h. Ali u korist skupljeg modela ide to da pročišćava vazduh od prašine i bakterija i da ima jonizator.


DES12


DNC60

Ako je neko koristio sličan uređaj, značilo bi mi da napiše iskustvo.
[ valerijan @ 18.03.2012. 21:16 ] @
Zdravo,

pronašao sam pre par Meseci jednu temu na Es-u o Apsorberima vlage...ali je sad nema.

Ja bih dodao i pitanje povodom vlage u kupatilu. Mislim da je neko ovde baš o tome pričao.

dodatak: evo je!

To je ta tema, proverio sam. 3 odgovora, pre 3 godine.

Takođe bi bilo ok da se predloži i neko rešenje iz nižeg cenovnog ranga.
[ espresso @ 18.03.2012. 21:51 ] @
Zdravo. Hvala, pogledao sam. Čini mi se da je to malo da bi mi napravilo neku promenu. Razmišljao sam i ja da postavim nešto što bi samo upijalo ali mašina je mašina :)
E sad samo da radi ...
[ valerijan @ 18.03.2012. 22:01 ] @
Kod mene nije strašno u kupatilu, ali opet me baš zanima šta se sve može uraditi: tako da je Tema stigla u pravom trenutku.

Majstor koji je krečio je spominjao neki Apsorber koji on koristi i za koji tvrdi da je odličan. Kupio ga je u Nemačkoj, ali sad ne mogu da se setim koji je model.

Verovatno ti to ne bi mnogo značilo jer ga je kupio pre par godina...

Ja sam hteo da kupim taj bazični Ceresit-ov...
[ bakara @ 18.03.2012. 23:10 ] @
A da uzmes onu delonghi pingvin klimu?

Kladim se da je efikasnija a mozes i da se hladis ili grejes na nju.

Ovako nesto:
http://www.tehnomanija.rs/kata...hi-klima-pokretna-pac-110.html
[ Dexic @ 18.03.2012. 23:48 ] @
Ja sam probao DNC60 i cak posle nekoliko DANA RADA (imam gornji sprat kuce slobodan, pa sam je pustio cela dva dana prvo da se izdrnda, i onda je jos neko vreme koriscena), I DALJE SMRDI plastika :( Odlicno odvlazuje, ali previse smrdi plastika.

Ne znam sta mozes ocekivati od klime, ja koristim LG CC18AWR na 40m2, i iskreno mislim da bi trebala mnooogo vise da odvlazuje :(
[ espresso @ 19.03.2012. 10:40 ] @
Treba mi provereno resenje. Kazes da dnc 60 radi odlicno? A jel ta plastika mirise kao neki nov proizvod ili bukvalno smrdi? Nije valjda toliko kriticno? Za pingvin ne znam. Bilo bi dobro ako bi zavrsavao posao kao ovi isusivaci. Mada oni su bas za ovu namenu, trebalo bi da su efikasniji.
[ bakara @ 19.03.2012. 11:33 ] @
Pa princip rada je isti kao i kod klime (bar ja mislim), a o efikasnosti mozes da vidis po specifikaciji.

Za ovu delonghi gore pise:
Funkcija odvlaživanja vazduha: 24 l /dan

A za ove odvalzivace si napisao:
Citat:
Jeftiniji model Delongi DES 12 ima kapacitet 12 l/24h a skuplji, DNC 60 odstranjuje 6l/24h.


S obzirom kolika je i razlika u velicini uredjaja rekao bih da su specifikacije realne.

[ tdjokic @ 19.03.2012. 11:48 ] @
Ako se gledaju uredjaji slicne cene i velicine, pretpostavljam da je oDvlazivac jednostavniji od klime, jer nema ona creva itd., jer mu je namena jednostavnija. Nisam u ovo mnogo upucen, tako da me ne treba shvatati ozbiljno

Par puta sam prebacivao pokretnu klimu na oDvlazivanje i nekako mi se cini da se ona creva i ceo sistem suvise zagrejao, buduci da pri odvlazivanju treba spreciti izlazak toplog vazduha napolje, pa se crevo skloni sa izduvnog otvora. Onda klima teoriski niti hladi, niti greje, ali ipak ima tu nesto toplote viska od rada kompresora, ventilatora i ostalih kerefeka, pa se oseti.
[ Dexic @ 19.03.2012. 13:48 ] @
Odvlazivac moze da odvlazuje i kada nije potrebno (tj. recimo DNC60 moze da nastavi odvlazivanje i kada detektuje vlaznost <50-60%, ne znam tacno koliko - klima NECE, ona ce detektovati vlaznost oko same klime, i ako je ispod odrednjene vrednosti, koja je po meni jaaaako visoka, nece dalje odvlazivati).
Sa jedne strane, staticna klima je problematicna jer je vlaznost i temperatura oko nje uvek manja/niza nego u ostatku sobe. Sa druge, odvlazivac moras pomerati mozda.

Plastika, cini mi se, da smrdi na novu plastiku, nije odvratno, ali ipak smeta... i cini mi se da se uopste ne smanjuje vremenom.


IMAJ NA UMU DA ODVLAZIVAC GREJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Klima hladi tokom odvlazivanja vazduha.
[ espresso @ 19.03.2012. 16:00 ] @
Au, to nije dobro. A meni baš leti treba. Bez klime i mogu nekako da izdržim ali ako ovaj počne da mi zagreva prostoriju, onda džaba cela stvar. Da li baš primetno zagreva, kao klima na spoljašnjoj jedinici, recimo?
[ Dexic @ 19.03.2012. 16:24 ] @
Da, kao klima zagreva, dok odvlazava. Ne spoljna jedinica - on bukvalno DUVA topli vazduh.
Ono sto sam zaboravio je da, ako je vazduh suviji, mnoooooogo se lakse podnosi toplota. Naravno, ja bih pre isao na klimu, jer ona i kad hladi moze da odvlazuje.
[ tdjokic @ 19.03.2012. 17:42 ] @
Mobilna klima duva unutra i hladni i vruci vazduh kad je u funkciji odvlazivanja jos i odvaja vlagu a ne hladi stan. Teoriski po toplotnom bilansu bi trebalo da je neutralno ali se ipak malo zagreje, nije frka, jer svaka sprava ima trenje i ostale gubitke pa ta toplota nadmasi onu hladnu.

A kad hladi ona takodje odvlazuje i kod mobilne pretezno izbacuje u obliku vodene pare kroz crevo a ako je vazduh bas vlazan onda boga mi i curi voda u interni rezervoar ili cak i iz nje. Naravno, kad je u funkciji odvlazivanja ne moze da izbacuje vlagu kroz crevo koje je tada skrenuto unutra.
[ espresso @ 19.03.2012. 18:42 ] @
Podatak za snagu kod DES 12 je 180W potrošnje. Čak i da većina te snage ode na grejanje, to je kao jedna sijalica. Ne bi trebalo da bude puno, zar ne?
Pa ja sam do skoro imao 200W sijalicu pre nego što sam prešao na fluorescentne. Izbor će verovatno biti upravo DES12. Pročitao sam komentare na Amazonu i vidim da ga hvale. U uputstvu piše da se u njemu nalazi izvesni "silver ion filter". Nadam se da takvi filteri nemaju potrebu za menjanjem.

Od sledeće nedelje postavljam merač vlage pa ću videti kako raste u narednom periodu i u zavisnosti od toga, kupiću uređaj.
[ espresso @ 18.06.2012. 19:53 ] @
Kupio sam na kraju DES 12, sad javljam iskustva. Kao što sam i pretpostavio, vlaga se razvila i ove sezone i na meraču sam dogurao do 78%. Ako bih provetrio prostoriju, mogao bih da smanjim na 68% ali preko noći se vrati na 75%. U poređenju sa ovim, zimi je 40-45%.

Ostavio sam uređaj da radi preko noći i napunio je možda pola rezervoara. Rezultat je odmah bio vidljiv. Evo već nekoliko dana radi po 12 sati dnevno i uspevam da održim vlažnost na 53%. To mu je maksimalni domet u zatvorenoj sobi od 12 kvadrata koja ima problem sa kapilarnom vlagom. Ako ne radi preko noći, vlaga ode na 65% jer zidovi ne miruju.

Prednost uređaja je što je prenosiv i kompaktan, točkići puno znače. Mislim da bi najbolje rezultate dao kada bi se koristio u kupatilu jer je to mali prostor i odlično bi osušio peškire i ceo prostor generalno. Inače, to piše i u uputstvu - daje dobre rezultate i ako se koristi u prostoriji gde se suši veš. Vazduh koji izlazi iz njega je malo topliji i temperatura u prostoriji bude za 1 stepen viša kada se koristi.

Kod nas je izbor odvlaživača jadan, nije bilo ništa većeg kapaciteta sa povoljnom cenom kao što ima u okolnim zemljama. Za moj problem, više bi odgovarao uređaj većeg kapaciteta 24, 30 litara na dan. Inače ovaj podatak se daje za temperaturu sobe 32C i vlažnost 80%. Tako da u realnim uslovima odstranjena vlaga bude dosta manja.
[ Dexic @ 18.06.2012. 20:15 ] @
80% mislim da nije toliko velika vlaga - nije prijatna naravno, ali za nase uslove vidjam cesto poprilicno vise u stanovima :(
Kod mene, iako klima hladi cele godine i samim tim i isusuje vazduh, retko kada ispod 50% moze da ode i vrlo kratko :( (mozda je namerno namestena da ne isusuje ispod 50%, ali mislim da ne meri tokom hladjenja)

Da li si primetio miris plastike kad si ga pustio? Ja sam evo drzao mesec i nesto onaj DNC60 da se izduva ali i dalje se oseca neki "plastika" miris kada se pusti :(
[ espresso @ 18.06.2012. 20:24 ] @
80% nije puno? Ne mogu da mi se osuše peškiri a keks ne smem da ostavim na tacni :)
Nije bilo nikakvog mirisa. Možda prvi dan blagi miris kao kada kupiš neku novu stvar ali evo posle nekoliko dana apsolutno ništa se ne oseća. Pa jel ti pomaže DNC 60?
[ Dexic @ 18.06.2012. 21:42 ] @
Ne bih rekao da pomaze. Verovatno odvlazi jer napuni onu kadicu za koji dan (u kuci se "vetri"), ali zbog mirisa mi je beskoristan :( Ideja je bila da klima hladi na 20-22*C leti a DNC60 da odlvazuje i vise nego sto bi klima odvlazila (nije prijatno "odvlazivanje" kao funkcija klime.....). Ovako pustam klimu da je 24/7 na 18*C da hladi, pa koliko odvlazi, odvlazi. Mozda nekih 4-5L dnevno.

80% nije prijanta vlaga, ali vidjam vise od toga po stanovima ;) A napolju je leti obicno i vise u najvrelijim satima. Naravno da ako se moze... treba spreciti ;)
[ LowKnowledge @ 28.11.2020. 18:05 ] @
Veliki pozdrav svima koliko vas ima!
Nekoliko dana u nazad citam o inverter klimama i jos uvek nisam pametan koju inverter klimu kupiti, posto su iskustva podeljena.
Trenutno imam problem jer je ove godine postavljen parket u jednoj vecoj prostoriji 75m2 (koja ce u nekoj buducnosti biti pregradjena kao 3 manje) i vlaznost vazduha je 74% (iako imam 3 ceresit skupljaca vlage) sto je prilicno veliki broj i parket je poceo blago da radi.
Dogrevao sam grejalicama (3kw + 2kw), ali potrosnja je ogromna, a vlaznost se spusti na nekih 63%. Prostorija je pravougaonog oblika, a klima bi bila na jednom od 2 (kraca) zida, pa bi duvala po duzini prostorije.

Da li je dovoljna 12000btu i koju biste preporucili? Iza mene je suma, sto moze znaciti i vecu vlagu (pretpostavljam).
Sledece godine je u planu da se kupe radijatori i kotao na pelet, pa ce to biti glavni izvor grejanja kada krene neki minus. Klima bi se koristila u glavnom za grejanje (dogrevanje u prelaznom periodu), posto je leti hladno zbog sume, pa hladjenje nije potrebno.

Jos jedna bitna stvar - izolacije nema, zidano je na pun blok, prozori gealan sestokomorni (dvoslojno staklo). Znam da su mi tu u startu veliki gubici, ali nesto moram uraditi.
I jos jedna bitna stvar- u prostoriji mi ne treba temperatura od 20 stepeni, dovoljno je da bude i 10-15, ali da vlaznost odrzavam na ~60%, jer se u tim prostorijama provodi jako malo vremena.

U uzi krug su usle GREE i FUJITSU, ali otvoren sam za nove predloge. Budzet je do 100k + ugradnja.
U pitanju su sledeci modeli:

Fujitsu:
1.Fujitsu klima uredjaj ASYG12KGTA - AOYG12KGCA
2.Fujitsu klima uređaj zidni inverter ASYG12KMTA / AOYG12KMTA
3.Fujitsu klima uređaj zidni inverter ASYG14LMCE / AOYG14LMCE

Gree:
1.Gree inverter klima Amber Premium GWH12YD-S6DBA2A wifi
2.Gree klima inverter G-TECH Premium wifi 12k


Moram da napomenem da mi je Gree estetski lepsi od Fujitsu modela, ali to nije glavni faktor na osnovu kog cu doneti odluku.
Dosta sam citao da Fujitsu imaju dosta nisku modulaciju sto je +, ali svaka od njih ima svojih prednosti i mana. Zato me zanimaju vasa misljenja.
Dakle grejalo bi se nekih 75 m2 (temperatura ~15 stepeni).

Okacicu ovaj post i u temi Gree (ako je protiv pravila, izvinjavam se i neka moderator obrise post).
[ LowKnowledge @ 29.11.2020. 11:57 ] @
Da je velika vlaga sam postao svestan tek kada je zahladnelo, a ovo je prva zima da sam u novoj kuci (u avgustu su bili zavrsni radovi). To cu svakako morati da resim narednog leta. Trenutno je u prostoriji 70% vlaznost i 7°C.
Kada ukljucim kalorifer 3kW i obicnu grejalicu 2kW (koja takodje izduvava), spustim vlaznost do 63% i temperatura skoci na 11°C.

Posto se u tim prostorijama ne boravi, klima bi (samo ove sezone) grejala do nekih ~15°C, cisto da isusi ceo prostor (jer mi ove 2 grejalice bas puno trose). Vec sledece godine bi klima koristila i za grejanje u prelaznom periodu.
18LFC je bas bas hvaljena, ali pored toga sto je prilicno skupa (120 000 + ugradnja), bojim se da bi mi kasnije bila prejaka jer je u planu da se tih 75m2 pregradi na 48m2 + 27m2. Tako da klima koju bih sada uzeo bi u buduce grejala 48m2, a za onih 27m2 bi se kupila neka manja.

Iz tog razloga (i zbog finansija) sam vise isao ka nekoj 12ici. Mozda pogresno razmisljam, slobodno uputite kritiku.




[ rovaccccc @ 29.11.2020. 12:45 ] @
Mislim da ti je vlaga tu samo zbog ne grijanja.

Ni grijalica ni klima ne isusuju zrak.
Rel vlaznost opadne samo zato sto si podigao temperaturu zraka.
Sa istom kolicinom vode u zraku vjerovatno.

Treba normalno ugrijat prostor.

Za isusivanje postoji odvlazivac.
Uredjaj sa kompresorom.
Kosta nov oko 100€ cini mi se.
On skupi dnevno npr 3-5 litara vode u sebe,koje izvuce iz zraka,i tu vodu izbacis van.
Onda si izbacio visak vode iz zraka.

Mozes to shvatit laicki kao......hladan zrak moze primit u sebe primjer 2 litre vode ostatak ce kondenzirat......a topli zrak moze primit 5 litara vode ostatak ce kondenzirat.....ako imas u tom zraku nor 3 ili 4 litre vode ako je toplo nema kondenza a ako je hladan onda imas kondenz.

To je ugrubo laicki.
Za detaljnije imas na netu tabele sa temperaturama,vlaznosti,tackama rosista,kolicinom vode itd ...
[ bakara @ 29.11.2020. 13:33 ] @
Citat:
LowKnowledge:
Da je velika vlaga sam postao svestan tek kada je zahladnelo, a ovo je prva zima da sam u novoj kuci (u avgustu su bili zavrsni radovi). To cu svakako morati da resim narednog leta. Trenutno je u prostoriji 70% vlaznost i 7°C.


hladan vazduh je suv, a topao je vlazan.

Posto je u tom prostoru 7 stepeni pretpostavljam da ga ne koristis i da je to neka novogradnja gde jos nije sve suvo,
tako da je najbolje da preko dana tu drzis dva suprotna prozora otvorena na kip i prirodno ce se odrzavati vlaznost vazduha.

naravno ovo sve pod uslovima da ovime ne hladis neki drugi deo kuce, i da pazis na period kada ce temperature idu jako u minus samo zbog vodovodnih instalacija inace bi mraz svu vlagu izvukao.

Znaci samo luftiranje, ne treba grejati, pusti vlagu napolje.
[ LowKnowledge @ 29.11.2020. 13:55 ] @
Uh, sad ste me bas pokolebali :( Bio sam na korak od kupovine klime, posto znam da i one imaju neki program isusivanja vazduha. Medjutim, sad sam bas u nedoumici.
Gradnja je zavrsena jos 2011. godine, a kosuljica (ravnajuci sloj) je radjen proslog leta, malterisano je pocetkom novembra prosle godine. Moleraj je zapocet tek u junu ove godine (sve je bilo super suvo). Podovi postavljeni u avgustu ove godine (proverena kosuljica i bila je suva). Kako je suma iza mene, pretpostavljam da odatle vuce malo vlage.

Otvorio bih prozore i mogao bih da luftiram, ali napolju je vlaznost vazduha preko 80%, tako da mi luftiranje nece pomoci :( :(
Ispod prostorije u kojoj je parket se nalazi ekonomski prostor ukopan u zemlju sa 3 strane, pa je temperatura veca nego napolju. Mozda vlaga dolazi odozdo?
Znam da je problem sto nema izolacije, ali to je velika investicija koju u nekom skorijem periodu necu moci da realizujem. Planirao sam da skupim novac za kotao na pelet i radijatore (posto je instalacija vec izvucena), ali mozda cu morati prvo da mislim o fasadi. Fasada je ozbiljna investicija, a ni kotao + radijatori nije mala. Nisam pametan sta prvo uraditi.

Glavni mi je cilj da vlaznost spustim na 60% u toj prostoriji, grejanje nije neophodno trenutno, i nadao sam se da cu to postici nekom inverter klimom (posto malo trose).

Hvala svima na odgovorima!
[ rovaccccc @ 29.11.2020. 14:11 ] @
Imas u startu pogresnih zakljucaka,trebas ih se rijesit :)

Iz sume ne znam kako mozes vuci vlagu.
Kuca je pretpostavljam odradjena sa izilacijom prema zemlji.
Bez toga ne ide.

Preko zraka ne dobijas vlagu.
Ako je vanj 80% vlaga slobodno prozracuj prostor spustices vlagu unutra :)

Prozracuj vlaga ce izaci.
Klima odvlazuje zrak ali kad hladi,to je dobro ljeti.
Radijatori grijalice klime ne odvlazuju,pelet sa radijatorima ne odvlazuje nego grije kao i klime i ostalo.

Odvlazivac isusuje dobro.

Mozda najzesce je vatru lozit u kakav kamin pecnicu.
Em sto na kaminu imas temperature po 100-200 C pa to moze popit brdo vode,osim toga kroz dimnjak gore odlazi stari zrak,a novi svjezi suhlji se uvlaci u kucu kroz rupice kljucaonice pored dichtunga i ko zna sve gdje.......znaci grijanje + prozracivanje = isusen zrak
[ LowKnowledge @ 30.11.2020. 18:33 ] @
@bakara
@rovaccccc

Poslusao sam vas danas, cak sam otisao i korak dalje. Otvorio sam 2 prozora (180x140cm) po jedno krilo sirom otvoreno na suprotnim krajevima prostorije. Vlaznost vazduha pre otvaranja 71%. Ostavio sam takodje otvorena dvoja vrata od hodnika i na kip prozor od kupatila i wc-a (nalaze se preko puta ove dnevne sobe i trpezarije.
Hodnik je bio leden, nisam merio koliko je stepeni, ali je bilo prehladno. Prozori su bili otvoreni oko 5-6 sati i kada sam usao u prostoriju, vlaznost je i dalje bila 71%.
Definitivno nisam neko ko se razume, krenuo sam u potragu za klimom jer sam video da grejalice spuste vlaznost na 63%, ali klima mi ne bi resila problem (nisam znao da je topao vazduh vlazan, ne zamerite na neznanju :( )

Koliko sam vas razumeo, jedino mi preostaje da potrazim odvlazivac, tako da cu dalje pisati u toj temi, a klima ce sacekati neki bolji trenutak.

I jos jednom, hvala svima na odgovorima!
[ LowKnowledge @ 30.11.2020. 18:39 ] @
Pre svega izvinjavam se sto podizem staru temu, ali nisam znao gde drugde da postavim pitanje.

Ima li neko preporuku za odvlazivac vazduha? Prostorija je (trenutno, bice pregradjena u nekom trenutku) 75m2, vlaznost je oko 74%, 78%, 71%, a kako je parket postavljen u avgustu, ta vlaga mu ne odgovara, sto se dalo primetiti jer radi.
Ako imate neku preporuku za odvlazivac (po mogucstvu da ne kosta previse, posto mi treba samo za ovu zimu da se resim problema sa vlagom u vazduhu), bio bih vam zahvalan!

[ Darko Nedeljković @ 30.11.2020. 19:00 ] @
Od kakvog materijala su pravljene te zgrade kad imaju toliku vlaznost?! Tokao da je pukla neka cev? Ja malocas gledam, kod mene vlaznost 20% pa sam stavio serpu vode na ringlu da isparava i sad je 28%
[ LowKnowledge @ 01.12.2020. 07:38 ] @
Nije pukla nikakva cev, napolju je vlaznost vazduha preko 85%. Zidano je na pun blok (stari format), a sto se unutrasnjih radova tice, sve se dovoljno dugo susilo.
[ Java Beograd @ 01.12.2020. 08:00 ] @
Isplati se kupiti polovan, ispravan. Ima toga obično u oglasima. Nekad su u rubruikama "građevinarstvo", "građevinske mašine" a nekad "bela tehnika"
Kad sam se ja interesovao, koštali su oko 100€ - 150€

Takođe, vidim da se u poslednjih par godina razvija biznis iznajmljivanja građevinske opreme. Stvarno ne znam cene, ali za jednokratnu upotrebu - možda prođeš jeftinije.



Mala digresija
Meni treba jedan mali, zarad zimskog sušenja veša u vešernici, koja se, jelte, napuni vlagom, pa se sušenje pretvori u nemoguću misiju.

Imam dve ideje, neostvarene, nisam siguran dal' su moguće

1. Kupiti polovnu, izlupanu, jeftinu ali ispravnu kondenzacijsku mašinu za sušenje veša i izvaditi samo kondenzator i nekako ga "prepakovat" i od njega napraviti odvlaživač.
2. Sa ispravnim kompresorom od frižidera, kod frigo-tehničara naručiti da napravi "sendvič" od isparivača i kondenzatora, nekako montirati ventilator i - to je to!

Nisam siguran da li išta od ovoga moguće.

[ Darko Nedeljković @ 01.12.2020. 08:49 ] @
Citat:
LowKnowledge:
Nije pukla nikakva cev, napolju je vlaznost vazduha preko 85%. Zidano je na pun blok (stari format), a sto se unutrasnjih radova tice, sve se dovoljno dugo susilo.

Dobro, ali zima je, valjda grejete? Ja celog zivota muku mucim sa suvim vazduhom, kacim one posudice sa vodom na radijatore, ali to je nista,sve ukupno litar vode,a ja tek sa serpom od 2-3l na ringli prebacim 40%.

Da li taj objekat uopste ima izolaciju? Ako nema, hladni zidovi sakupe svu vlagu iz vazduha, pa potom otpustaju, resenje je u izolaciji,a ne sakupljanju vlage. Nadam se da mije offtopic, veoma sam zainteresovan da rascivijam kada u stanu ima previse vlage,a kada nema dovoljno.
[ član @ 01.12.2020. 08:59 ] @
Citat:
LowKnowledge:Nije pukla nikakva cev, napolju je vlaznost vazduha preko 85%. Zidano je na pun blok (stari format), a sto se unutrasnjih radova tice, sve se dovoljno dugo susilo.

napolju jeste vlaznost zimi visoka… cesto i visa od 85%, ali to je RELATIVNA vlaznost. APSOLUTNA vlaznost vazduha zimi je vrlo niska i resenje za tvoj problem je da jednostavno redovno provetravas! apsolutna vlaznost vazduha zimi napolju pri rel. vlaznosti od 100% i 0°C je oko 4-5 gr/m3 (plava tacka), a ti sa tvojih 70-80% rel. vlaznosti na sobnoj temp. imas oko 15 gr/m3 (crvena linija). Da bi spustio u prostoriji vlaznost na nekih 50% (zelena linija) treba ti oko 9-10 gr/m3, sto znaci da moras da odvedes iz prostorije min. 5 gr/m3.
Dakle, ako bi 1/2 ukupne zapremine svog vazduha sa 15 gr/m3 zamenio vazduhom 5 gr/m3, morala bi prosecna vlaznost da bude oko 10 gr/m3, sto bi znacilo da si dostigao rel. vlaznost od 50%. Za to ti treba izmena vazduha od 0,5 1/h.



na ovoj slici dole ti je prikazano koliko/kako treba da provetras da bi imao 1 izmenu, a tebi treba min. 0,5. Znaci zimi na svakih sat 2-3 min. sve prozore sirom otvorene i nemas vise problem. naravno, time ce ti rasti troskovi grejanja, jer taj vazduh od 0°C moras da ugrejes na sobnu temp. pa je najelegantnije i energetski najpovoljnije resenje, ventilacija sa rekuperacijom toplote o cemu je bilo reci OVDE, ali kao sto Nedeljkovic rece, ja bih se isto prvo zapitao odakle dolazi toika vlaga?! od vlaznih grad. elemenata/ljudi/biljaka/kuhinja/akvarijum ili nesto sl. sto moze da bude uzrok problema?

[ Java Beograd @ 01.12.2020. 11:56 ] @
Nisam skapirao da li LowKnowledge, ponovni pokretač teme, zapravo živi u toj prostoriji ili ne?

Vlažnost je zaista previsoka.

Normalna, prijatna relativna vlažnost vazduha je oko 45% - 55%, ili još koji procenat gore/dole. Ali preko 70% je baš mnogo. Verujem da se možda i oseća memla.
[ bakara @ 01.12.2020. 12:17 ] @
Ne zivi, to je neka novogradnja...

Isprebacivao sam poruke sa drugog mesta gde je pisao pa su se neke izgubile, ali trebalo bi sve da se nadju u ovoj temi kada se sredi pa preporucujem da ispratite ceo tok diskusije sa prethodne strane malo kasnije.


edit,
sredjene sve poruke

@LowKnowledge
molim te da ne pises u vise tema o istom problemu, neka sve bude ovde.
[ LowKnowledge @ 01.12.2020. 17:33 ] @
@bakara izvinjavam se, stvarno nije bila zla namera. Pisao sam tamo posto sam mislio da ce mi neka od inverter klima resiti problem, pa sam zato i pomenuo vlagu i zato se pokrenula ta tema.

Ovo je prvi post u kom sam detaljno opisao problem koji imam: https://www.elitemadzone.org/t447892-0#3977785

@Java Beograd
Dobra je ideja, ali se bojim da bi se vlaga opet javila vremenom, posto ne znam odakle dolazi, sto je najveci problem. Moguce je da je samo zato sto prostorija nema redovno grejanje, kao so je jedan od clanova napisao. Zato sam mislio da uzmem odvlazivac pa dok je vlage - neka radi i isusuje vazduh.

@Darko Nedeljković
Te prostorije se ne greju jer ih ne koristimo (nije jos sve opremljeno jer nije bilo vise finansija). Objekat (deo iznad garaze) nema nikakvu izolaciju, ali nakon dosta citanja po forumu, to ce mi biti sledeca investicija, za koju ce mi takodje trebati pomoc i saveti u nekom trenutku.

@član
Uh, ovo je bas detaljno opisano, svaka cast! Pokusao sam na taj nacin da izvucem vlagu, post je malo iznad ali evo linka: https://www.elitemadzone.org/p3978240
Mogu da pokusam sa cescim provetravanjem jos jednom (sa druge strane bih morao da proverim sa parketarom da li ce smetati parketu tako niska temperatura, ne razumem se).


Glavni problem sa tom vlagom mi je zbog parketa koji je postavljen ovog leta. Cuo sam se sa parketarom i rekao mi je da je to velika vlaznost vazduha, a da mu temperatura od ~10 stepeni nece smetati.
E sad, sta je uzrok vlage - ne znam. Moguce da je samo zato sto se ne greje, moguce je da nekako vuce vlagu odozdo (dole je garaza ukopana u zemlju sa 3 strane), gde je plafon na nekim mestima potamneo (ne bi me cudilo da je i to od vlage).

Iza kuce je suma na nekih 3m, oko kuce je nasuta zemlja (sa 3 strane). Sto se tice hidroizolacije, nakon sto je ozidan taj deo koji je ukopan, stavljen je najlon pa je nakon toga uradjen betonski zid.

Ta garaza je zidana davne 93-4 godine, pa je tada valjda tako radjeno.

U jednoj od tema o izolaciji objekata sam naisao na post jednog clana gde je napisao da mu je odvlazivac vazduha resio problem, pa sam se nadao da ce resiti i moj.


Kako da budem siguran odakle mi vlaga dolazi? Da li da pozajmim onaj uredjaj sto meri vlaznost kosuljice (ravnajuceg sloja) pa da prislonim na plafon u garazi ili?

Zaboravio sam da pomenem da je garaza omalterisana masinskim malterom (2012god).
[ član @ 02.12.2020. 06:50 ] @
Citat:
LowKnowledge: E sad, sta je uzrok vlage - ne znam. Moguce da je samo zato sto se ne greje, moguce je da nekako vuce vlagu odozdo (dole je garaza ukopana u zemlju sa 3 strane), gde je plafon na nekim mestima potamneo (ne bi me cudilo da je i to od vlage).

Iza kuce je suma na nekih 3m, oko kuce je nasuta zemlja (sa 3 strane). Sto se tice hidroizolacije, nakon sto je ozidan taj deo koji je ukopan, stavljen je najlon pa je nakon toga uradjen betonski zid.

cekaj, cekaj… ne grejes taj prostor?
pa u tom slucaju rel. vlaznost od 75% koju si izmerio i nije onda tako dramaticna. ako si npr. na 10°C izmerio 75% rel. vlaznost, znaci da u vazduhu imas oko 7 gr vode/m3, a 7 gr/m3 na sobnoj temperaturi odgovara rel. vlaznosti od nekih 40%. (pogledaj dijagram iz mog prethodnog posta).
inace, ako ti je garaza ukopana sa 3 strane u zemlju, onda ne vidim sto se cudis da je vlazno?! si bio nekad u prodrumima u starim kucacama?
jel ti se stvaraju plesni na zidovima, otpada farba/malter? ako da, onda ti zid definitivno vuce vlagu od spolja i tu isusivac vazduha ne moze da ti resi Problem, tj. mozes njim da isusis zidove/pod, izvuces svu vlagu, ali cim prestanes da ga koristis, vlaga ce poceti ponovo da dolazi.
[ LowKnowledge @ 02.12.2020. 16:52 ] @
Dogrevao sam taj prostor grejalicom(2kw) i kaloriferom(3kw) uglavnom uvece na par sati, jer sam tako spustao vlaznost vazduha do nekih 63%. To je bilo pre pisanja na forumu. I tada je temperatura u sobi bila 11-12°C, dok je napolju svega 2°C. Ali to je tako svega par sati i opet se ohladi prostor.

A to sam radio jer mi je parketar rekao da je to velika vlaznost za parket (jer tada kad smo pricali u sobi je bilo nekih 6-7°C bez dogrevanja).

Imam jedan takav podrum u staroj kuci i tamo je bas ozbiljna vlaga. Ovde nit otpada farba niti malter, ali zato plesni ima. Mogu bas sutra da odnesem ovaj merac (kineski je, pa ne znam koliko je zapravo precizan) i da izmerim kolika je i vlaznost i kolika je temperatura.

Danas sam otvorio 4 prozora u prostoriji (2 su na 2 kraca paralelna zida) i bilo je svega 3.5°C, a vlaznost je opala na 59%.
I mogu da luftiram tako par sati svakog dana. Bas sam sad otisao do sobe i vlaznost je 64%, a temperatura 3°C. Jedino ne znam da li ce ova niska temperatura smetati parketu :/





[ član @ 03.12.2020. 06:58 ] @
ti ocigledno ne kapiras razliku izmedju relativne i apsolutne vlaznosti?
kada grejes prostor nisi mu smanjio vlagu… ista kolicina vlage ostaje u vazduhu i na 5° i na 15°. zagrevanjem postizes samo to da vazduh moze jos vecu kolicinu vlage da apsorbuje, tako da sto se tvog parketa tice, mislim da mu je jos bolje da bude na 5° i 90% rel. vlaznosti, nego na 15° i 60% vlaznosti jer ces u ovom drugom slucaju imati vise vlage u vazduhu (opet dijagram gore). dakle, to sto si rel. vlaznost spustio na 63% ne znaci da je bilo manje vlage u vazduhu, rekao bih da je cak bilo i vise.
inace, formiranje plesni na zidovima je znak da su ti zidovi vlazni (jedan od usolova za rast plesni). u slucaju kada se prostorija greje, do rasta plesni dolazi kada se formira vlaga na zidovima koja se stvara zbog kondenzovanja pare iz vazduha vazduha na hladnim toplotnim mostovima ili uopste ako su zidovi hladni zbog lose izolacije pa temp. tih povrsina padne ispod temp. tacke rose, a u tvom slucaju kada se prostor ne greje, temp. rose je niska tako da je mogo verovatnije da da ti zidovi vuku vlagu iz zemlje, nego da dolazi do kondenzacije.
ako planiras nekad da od toga napravis stambeni prostor (pominjao si da ces to da pregradjujes), obavezno uradi prvo hidroizolaciju (najbolje spolja) pa tek onda dalje sredjuj jer ces uvek imati problema sa vlagom.
[ LowKnowledge @ 03.12.2020. 07:45 ] @
Prostorija u kojoj je parket (a iznad garaze) je grejana pre nego sto sam dosao na forum, nakon sto sam procitao da cu smanjiti vlaznost provetravanjem prostorije, ta prostorija vise nije grejana.

Nisam razumeo ovo poslednje za hidroizolaciju - kako ce mi pomoci ta hidroizolacija na spoljnim zidovima, ako vlaga dolazi iz zemlje ( preko zidova garaze ), pa se preko hladnih mostova i ploce penje gore ka prostoriji iznad? Ta sporna prostorija je svuda iznad zemlje. A zidovi u prostoriji gde je parket (okrecena je i zavrsena, uneseno je i nesto malo namestaja) nemaju nikakvih plesni. Plesni su se odnosile samo na zidove u garazi.

A sto se same garaze tice, vrlo je moguce da vuce vlagu iz zemlje, posto taj najlon koji je davno stavljen verujem da je negde i probusen tako da od te "hidro izolacije" verujem da nema mnogo efekta.

Ali ok, da ne gusimo dalje temu, zanima me samo jos jedna stvar - da li bi se resio problem sa vlagom u garazi ako bi se oko objekta izbetoniralo u krug ili je jedino resenjej da se sve otkopa (sto je prilicno nezgodno u nekim delovima zbog pregradnog zida) i uradi prava hidorizolacija?
[ član @ 03.12.2020. 09:09 ] @
sorry, pogresno sam te razumeo. sve vreme mislim da se radi o prostoriji koja je ukopana u zemlju… da se u njoj nalazi parket.
ali ne menja stvari sto se vlaznosti tice. najefikasnije ti je resenje koje sam skroz gore u svom prvom postu napisao kada sam mislio da se prostorija greje.
znaci, grejes prostoriju i redovno provetravas, ali NE tako sto ostavis 5-6 sati otvorene prozore, nego par min. na svakih sat/dva da se izmeni vazduh u prostoriji!
kao sto sam vec rekao, vazduh zimi ima nisku apsolutnu vlaznost, a visoku relativnu. visoka rel. vlaznost znaci da je skoro (potpuno) zasicen i da ne moze vise vlage da apsorbuje, ali kada taj suv vazduh od spolja udje unutra i zagreje se u sobi na 20° apsolutni sadrzaj vlage i dalje ostaje isti, ali mu zagrevanjem opada rel. vlaznost tj. raste mu mogucnost da apsorbuje jos vlage. pa ako se parket i dalje susi (sto mi je malo verovatno, al ako tako kazes) time oslobadja vlagu i vazduh u prostoriji onda moze da preuzme tu vlagu i sledecim provetravanjem je izbacujes napolje, i sve tako u krug.
dakle, grejanje + redovno provetravanje.

sto se izolacije podruma tice, nisam strucnjak za gradjevinske radove, bavim se (izmedju ostalog) energetskom efikasnoscu, pa je jedan od cestih problema stim u vezi i nastanak plesni na zidovima. betoniranjem oko zgrade ne bi resio problem, jer vlaga dolazi iz zemlje ne samo od kise. postoji i varijanta sa izolacijom sa unutrasnje strane, ali efikasnije je spolja jer ti u slucaju izolacije unutra, zid ostaje i dalje mokar cime je dobar provodnik toplote, pa je enrgetski lose resenje, ali to je samo za slucaj da se od podruma pravi stambeni prostor koji se greje. evo ti na ovom linku vise o izolaciji ukopanih prostorija:
https://www.hidroizo.hr/sanacija-i-hidroizolacija-podruma/
[ LowKnowledge @ 03.12.2020. 14:37 ] @
Hvala puno na detaljnim odgovorima, dobio sam odgovore na sva pitanja vezana za ovu temu :)