[ dellco @ 20.04.2012. 13:31 ] @
Imam Tomos APN 4 i imam strasan problem jer mi na svakih 10 dana crkne svecica. Za to vreme ne stignem da potrosim ni 3 litra mesavine a vec moram da stavim novu svecicu. Probao sam i Bosna super N75 i Bosna super N95 i Champion i Bosh svecice i uvek isto. Sta je problem jer me vise kostaju svecice nego benzin koji potrosim? Molim za pomoc.
[ Horvat I @ 20.04.2012. 15:00 ] @
Da si rečitiji već bi usledio konkretan odgovor.
Šta ti znači
Citat:
dellco: crkne svecica.

Probije? Probije kad se ugrije? Zapljune? Čađavi? Zamasti ... ?
[ dellco @ 20.04.2012. 18:13 ] @
Da se malo strucnije izrazim:
Svecica bude suva ali jako crna i cadjava. Kad je probam spolja van cilindra baca varnicu izmedju pipka (elektroda) ali istovremeno i vrlo malo jedva primetno i sa strane ka unutrasnjem rubu gde pocinje navoj.
Probao sam da je osmirglam , da isperem cistim benzinom da je obgorim na vatri i nista.
E da napomenem, prvi simptomi se pojave u toku voznje tako sto motor pocne da secka tj da se ponasa kao da je zapusena dizna (naravno da nije) ali posle malo turiranja i jaceg gasa tj na vecem broju obrtaja opet krene dobro da vuce.
Posle ovakvih simptoma 90% sam siguran da nakon toga kad se ohladi motor, nece da upali. Mogu da kazem da je uvek ovako i da je to neko ustaljeno pravilo. Inace nikad ga ne vozim pod punim gasom, mozda najvise sa 80% gasa i to vrlo retko i kratkotrajno ali isto tako ne vozim ga ni pod vrlo malim brojem obrtaja u smislu da "mucim" masinu.
Eto ako neko moze da pomogne...
[ Horvat I @ 21.04.2012. 18:38 ] @
Ugao paljenja i otvor platina ti nije korektan.
Platine treba da su na 0,45mm, a palenje na 1mm pre GMT
Imaš li dovoljno ulja u gorivu?
[ dellco @ 21.04.2012. 21:19 ] @
Koristim mesavinu sa 2% ulja tj 1 dl ulja na 5 l benzina.
[ Horvat I @ 22.04.2012. 10:11 ] @
Citat:
dellco: Koristim mesavinu sa 2% ulja tj 1 dl ulja na 5 l benzina.

4%
Svećica treba da je boje bele kave.
[ dellco @ 18.05.2012. 20:57 ] @
E ovako. Bio sam kod majstora koji popravlja iskljucivo dvotaktne motore i on kaze da je problem Bobina jer je kod mene skoro promenjena i od tada imam ovakav problem sto je i tacno. Naime bobina je Turske proizvodnje i samo takva se moze naci na trzistu, i kako majstor kaze, ocajnog je kvaliteta tako da i ako hocu da kupim novu, ne mogu jer se vise ne proizvodi taj tip ( osim Turske). Jedino moguce resenje je da nadjem polovan namotaj za svetlo pa da njega ugradi na mesto bobine koji bi davao 6 ili 12 volti (ne secam se koliko bese) a onda bi preko platina pobudjivao bobinu koja bi bila spolja a koju bi mi on dao skinutu sa motorne testere. Sve to bi bilo na foru kako je uradjeno na APN 6.
Da dodam da mi je korektno podesio zazor platina i namestio propisano predpaljenje kako treba.
Sta drugi misle o tome i da li je neko uradio nesto ovako.
[ Horvat I @ 19.05.2012. 19:23 ] @
Citat:
dellco: samo takva se moze naci na trzistu, i kako majstor kaze, ocajnog je kvaliteta
buvljaci su ti puni i Iskrinih i Bošovih paljenja,ista su se ugrađivala u sve što je Tomos
[ dellco @ 20.05.2012. 07:55 ] @
Citat:
Horvat I: buvljaci su ti puni i Iskrinih i Bošovih paljenja,ista su se ugrađivala u sve što je Tomos

Pa jesu li ona dobra? Da li da potrazim takva na buvljaku (Iskrina Bosh-ova)?
[ Horvat I @ 20.05.2012. 20:12 ] @
Danas sam na buvljaku kod Tomosovog dilera proverio i ima originalne namote.
[ Horvat I @ 29.05.2012. 20:10 ] @
Meni su isto crkavale i bio sam kod majstora i rekao mi je da je bombina i ja sam dosao kuci i ispustio malo ulja iz masine i sad radi kao svet nisam manjao svecicu 2 meseca probaj to :)
[ dellco @ 29.05.2012. 23:32 ] @
Kakve veze ima ulje u masini sa elektricnim paljenjem (tj. bobinom) na motoru?
[ dellco @ 01.06.2012. 15:43 ] @
pa ne znam kakve veze ima meni vise ne crkava vozim se kao svet
[ glackop @ 01.06.2012. 17:21 ] @
Losa kopresija je uvek prvenstveni uzrok crkavanja svecica.
[ glackop @ 05.06.2012. 15:28 ] @
Jaoj majko sveta, kakvih sam se budalaština načito na ovoj strani. Kako sam počeo popravljati motore (10g) nisam čuo tolike gluposti. Kakve veze ulje u menjaču ima sa svećicom??? Dobro pa ljudi ne kažu da treba guma da se zameni na tocku pa svećica neće crkavati. A palenje takođe nema veze sa svećicom. I nije 1mm predpalenje nego 2. To što svećica čađavi i crkava to je zbog loše karburacije. Znači treba remontovati ili promeniti karburator!!!
[ dellco @ 09.06.2012. 21:55 ] @
Losa karburacija? Verovatno je smesa prebogata tj nedostaje joj vazduha. Sta mogu uraditi po tom pitanju? Da stavim manju diznu ili postoji li mogucnost stelovanja odnosa benzin - vazduh? Sta podrazumeva remont karburatora?
[ Horvat I @ 10.06.2012. 13:05 ] @
Citat:
dellco: nedostaje joj vazduha. Sta mogu uraditi po tom pitanju? Da stavim manju diznu ili postoji li mogucnost stelovanja odnosa benzin - vazduh? Sta podrazumeva remont karburatora?

Operi vazdušni filtar, spusti niže iglu šibera
[ b_samardzic @ 14.07.2012. 12:12 ] @
Neispravan ti je karburator. Presiromasna smesa koja prouzrokuje visoku temperaturu izduvnih gasova koji ostete svecicu. Stavljanjem hladnije svecice resio bi problem njenog crkavanja. Ali siromasna svecica ostecuje klip i karike i izaziva detonacije koje su smrt za klip. To sto ti je svecica na kraju crna je zato sto prestaje da radi i pocne da se cadjavi. Za probu kakva ti je smesa stavi novu svecicu vozi motor 500m pod punim gasom izbaci ga iz brzine ili stisni kvacilo i ugasi motor, skini svecicu i pogledaj joj boju. Ako je bela svecica onda je smesa presiromasna. Pozdrav.
[ dellco @ 15.07.2012. 21:44 ] @
Kod mene je slucaj da je verovatno prebogata smesa jer cim stavim novu svecicu ona odmah zagaravi posle prve voznje, a nije kako ti kazes "na kraju crna" jer je crma od prvog predjenog kilometra.
[ dellco @ 25.11.2013. 12:26 ] @
imas vodu u gorivu