[ BasharTeg @ 02.05.2012. 13:27 ] @
Planiram da uzmem klimu za roditelje u Beogradu, pa bih zamolio za mišljenja :)

Željene karakteristike:

- 9,000 ili 12,000 BTU, pošto treba da opslužuje oko 40-ak m2 (dnevna soba oko 25m2, povezana kuhinja oko 12m2 i manje predsoblje oko 5-6m2). Ponekad su i vrata od spavaće sobe otvorena, pa se ovih 40-ak m2 pretvori u oko 52-55 m2, ali hlađenje spavaće sobe "iza tri ugla" nije zaista potrebno, pa ostaje prvobitnih 40-ak m2. Naravno, hlađenje predsoblja nije bitno.

- Da ima (dugoročnu) garanciju, dakle min. 2 godine, 3-5 optimalno. I da je garancija "prava", a ne sa 4 strane sitnog teksta gde piše da vi, zapravo, nemate garanciju :p

- Da ima dug životni vek i obezbeđen (redovni) servis (i delove ako zatreba), i da taj servis ne košta odmah 150e. Dakle ne neke totalne egzotike

- Klima uređaj treba isključivo da hladi, grejanje nije potrebno (roditelji imaju centralno grejanje, dogrevanje generalno nije potrebno).

- Da ne krene da "drnda" i bruji posle 3 dana ili posle prvog leta

- cena 250-450 evra, mada ne mora tako usko da se posmatra, ako je prilika dobra, i npr. 470 evra nije problem



Nije uslov, ali bi bilo lepo da ima:

- Da ima tajmer, tj. da se u zadato vreme sam iskjuči (recimo noću), ili da u zadato vreme smanji rad na minimum

- Da može da izdrži beogradska leta sa 35-40 stepeni (čuo sam od roditelja da je sve češče temperatura toliko visoka preko leta), i da stvarno hladi



Na kraju, da ne bude da odmah dobijem po ušima da ne čitam ceo forum/thread nego odmah pitam ;), ja sam pažljivo pročitao poslednjih 40-ak stranica iz "Koja klima" teme (iako tu ima svega i svačega, ne samo saveta za kupovinu), tako da sam napravio mali "laički" izbor onoga što je u jednoj ili drugoj poruci u ovom thread-u bilo preporučivano:

Cene su iz internet ponude, 02.05.2012:

- Galanz AUS 12H53F150L2 27,999 din http://www.tehnomanija.rs/klime/galanz-klima-aus-12h53f150l2.html

- Midea MSG 12HRN2 28,799 din http://www.tehnomanija.rs/klime/midea-klima-msg-12hrn2_30609.html

- Galanz AUS 12H53R150L2 29,399 din http://www.tehnomanija.rs/klime/_46753.html

- Panasonic CS PW9GKE 30,399 din http://www.tehnomanija.rs/klime/panasonic-klima-cs-pw9gke.html

- Midea MSV1 12HR 32,499 din http://www.tehnomanija.rs/klime/midea-klima-msv1-12hr.html

- Gorenje KAS 35 32,990 din http://www.coolshop.rs/gorenje-klima-uredjaj-kas-35

- LG ES-H126LLA0 32,990 din http://www.coolshop.rs/lg-klima-uredjaj-es-h126lla0

- Panasonic CU UW12GKE 34,999 din http://www.tehnomanija.rs/klime/panasonic-klima-cu-uw12gke.html

- Galanz AUS 12H53R150P3 36,999 din http://www.tehnomanija.rs/klime/galanz-klima-aus-12h53r150p3.html

- Fujitsu ASY12USCCW 39,990 din http://www.coolshop.rs/fujitsu-klima-uredjaj-asy12usccw

- GALANZ AUS 12H53R150P10 40,680 din http://www.coolshop.rs/galanz-klima-uredjaj-aus-12h53r150p10

- LG K12 AH 40,990 din http://www.coolshop.rs/lg-klima-uredjaj-k12-ah

Naravno, ako imate još neki predlog iz ove klase, slobodno predložite :)



Još jedno bitno pitanje - gde kupiti? Ja poodavno živim u Nemaćkoj, pa nemam baš ideje gde se tako nešto kupuje danas u Srbiji/Beogradu. Najbolje bi bilo da ima "sve iz jedne ruke", dakle, prodaja, garancija i ugradnja (to je nekih 50-75e, ako se ne varam trenutno?), ali to nije uslov. Jedino je mnogo jednostavnije za mene da organizujem to odavde iz Nemačke ako mogu sve iz jedne ruke da dobijem. Eh da, i kupovina preko interneta (kreditnom karticom) ne bi bila loša. Ja sam do sada našao tehnomaniju i coolshop, ali sigurno ima još (?)




[Ovu poruku je menjao BasharTeg dana 02.05.2012. u 15:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao BasharTeg dana 02.05.2012. u 15:23 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao BasharTeg dana 02.05.2012. u 16:03 GMT+1]
[ BasharTeg @ 04.05.2012. 10:13 ] @
Hmm, niko ne odgovori do sada :( - zar niko ne kupuje klimu ovih dana (od 2011 do danas, Maj 2012)?

Ako već nema saveta, napišite barem šta ste kupili u poslednjih godinu i po do dve dana, i kako su se te klime pokazale prošlog/pretprošlog leta (pošto meni treba preporuka za klimu samo za hlađenje) :)

Video sam da ima relativno jeftina Midea inverter klima (jeftina u odnosu na ostale sa inverterom), Midea MSR 12 HRDN1. Cena je oko 38,000, što je manje i od mnogih ne-inverter klima. Jel ova klima vredi nešto (prvenstveno za hlađenje), ili je zapravo trash?





[Ovu poruku je menjao BasharTeg dana 04.05.2012. u 13:10 GMT+1]
[ anon301718 @ 06.05.2012. 13:41 ] @
Evo jedan mali savet--- pretpostavljam da su tvoji roditelji stariji ljudi i potrebno je kupiti ISKLJUCIVO inverter klimu.Ove klime koje si ti naveo su i obicne fix - klime i inverteri.Da bi imao konfor hladjenja potrbno je da razmisljas iskljucivo o inverter klimi.Obicne klime bez invertera konstantno izduvavaju hladan vazduh koji moze biti i jako neprijatan pogotovo za starije osobe .Kod invertera to nije tako--- hladan vazduh koji izduvava klima je daleko PRIJATNIJI i u prostoriji se ne osecaju velike temperaturne razlike.Da sada ne objasnjavamo zasto je to tako--- razlicit princip rada---.Sto se tice prodavnica koje si ti nabrojao to su trgovine.Tebi je potrebna usko specijalizovana radnja koja se bavi -prodajom,ugradnjom,servisiranjem .....koja moze da ti obezbedi garanciju i da ti zavrsi kompletan posao.Ja bih ti preporucio ACS--SHOP-- BEOGRAD tel 0112717181-MILJAN imas i njihov sajt.Kod invertera je glavni problem sto moguci kvar moze biti JAKO JAKO skup zato nemoj da kupujes klime sa niskom cenom-ako ne platis na mostu platices na cupriji--zato malo odresi kesu.Moj savet je fujitsu 12 lkc oko 580 e + ugradnja.neces da zazalis a dobices mnogo mnogo -- kvalitet,konfor.......ako je tebi ovo pomoglo onda je dobro.Pozzzz.............
[ BasharTeg @ 07.05.2012. 10:39 ] @
Hvala lepo na preporuci :)

Imao bih još par pitanja - vidim da svi hvale ove Fujitsu klime, ali je rasprava u ovom forumu uglavnom bila oko efikasnosti grejanja, o hlađenju je bilo malo reči. U mom slučaju, klima bi bila tu za hlađenje, grejanje je nebitno. Inače, imate potpuno pravo - roditelji su stariji ljudi, dakle inverter je za njih mnogo bolji jer klima sa inverterom bolje "dozira" hladan vazduh - uzimam jednu sa inverterom. Fujitsu ASYA12LKC dolazi onda definitivno na moju preliminarnu listu.

Pitanje je, da li je u mom slučaju bitno odvojiti (bitno) više para za Fujitsu urešaj (cirka 550-560e bez ugradnje), ili su i nešto jeftinije inverter klime ok za "dozirano" hlađenje?


Recimo, ja sam našao sledeće:

Niža klasa (jeftina klima sa inverterom, ca. 340e, ca. 200e manje od Fujitsu-a )

Midea MSR 12HRDN1 INVERTER 37,999 din http://www.tehnomanija.rs/klime/midea-klima-msr-12hrdn1.html


Srednja klasa (450e i 465e još uvek ca. 100e jeftiniji od najjeftinijeg Fujitsu ASYA12LKC):

PANASONIC UE12JKE INVERTER 50,269 din http://www.computers.rs/22217/panasonic-klima-ue12jke-inverter.html

PANASONIC YE12MKX INVERTER 52,184 din http://www.computers.rs/22192/panasonic-klima-ye12mkx-inverter.html


Da li su ove klime ok? Ili, da li je Fujitsu ASYA12LKC, zaista toliko bolja / manje se kvari / manje se čuje / štedi toliko više struje pri hlađenju da se razlika u ceni od 200e (spram Midea 12HRDN1, odnosno 100e prema ova 2 Panasonic-a isplati?

Još jedno pitanje - ima li ko iskustva sa kupovinom klima uređaja od computers.rs (Panasonic)? Ili je bolje kupovati od ACS / Cool Shop / Tehnomanije? Ne zamerite za (možda glupo) pitanje, ja sam odavno otišao iz zemlje, tada nije bilo nijednog od ovih shop-ova, bilo na internetu ili bez njega - a i klima nije bilo, sem u ponekom većem hotelu ili radnji. Jedino ne bih želeo da se ispostavi da su neki prevaranti sa ok web sajtom.



[Ovu poruku je menjao BasharTeg dana 07.05.2012. u 13:45 GMT+1]
[ anon301718 @ 07.05.2012. 16:52 ] @
Evo opet ja ............ mozes slobodno da uzmes PANASONIC KLIMU ali nemoj ispod toga.Panasonic,Fujitsu,Tosiba,Sanyo,Mitshubishi,Daikin to su klime koje ja priznajem.Sto se tice nacina kupovine to ti nemogu pomoci jer za ovu firmu nisam cuo--ako je generalni uvoznik za Panasonic to bi trebalo da je OK.Panasonic klime su sigurno dobro i nema potrebe da mnogo razmisljas i mudrujes nego kupuj--vrede one svaki dinar---videces--to je neuporedivo bolje nego kineske klime vivax,midea,galanz.............Panasonic--Matsushita Electric to je Japanska nacionalna multi kompanija.......Opustise...........Pozdrav.....KUPUJ.
[ ivan_sim @ 12.05.2012. 20:01 ] @
^^
Ne mogu a da ne odgovorim!
Vec duze vreme citam Vase postove i uvidjam greske.
Zalepili ste se za jednu klimu i ona je najbolja sve ostalo je sljam......
Da je fujitsu dobar to stoji, ali ima jos dobrih klima.

Panasonic ti je u istoj nizoj srednjoj klasi sa samsungom lg i ostalim slicnim koje se takodje prave u kini.

Jeftinije klime koje spominjes tipa galanz midea... su odlicne za one pare za koliko se kupuju (20-30.000 din)
Upravo te firme imaju definitivno najvecu proizvodnju i prodaju svojih uredjaja.

Kazes da je panasonic dobar a galanz nije a obe klime nose kompresore ISTOG proizvodjaca.
Panasonicovi brendovi su matsushita i nacional a to su upravo kompresori koji se ugradjuju u klime galanz i slicne (beko vivax ......).
[ anon301718 @ 13.05.2012. 10:09 ] @
Pozdrav.Moje misljenje je da treba jasno napraviti razliku izmedju JAPANSKIH i KINESKIH klima bez obzira gde se one proizvodile.Moje kritike koje pominjes se odnose na kineske klime tipa Midea,Galanz......gde ljudi pisu da ih koriste za grejanje kao osnovni vid grejanja -- a to je cista laz--- stvara se pogresno misljenje kod ljudi kojima je potreban savet.A te price su toliko neverovatne da cak kazu i da se greju OBICNIM KLIMAMA--FIX.A onda krece prica o potrosnji stuje --- neverovatno mala potrosnja struje.Sto se tice kompresora zapisi seriske brojeve kompresora pa proveri dali je to identican kompresor Panasonic--Beko.Matsuhita pise i na jedno i na drugom--koliko para toliko i muzike.Fujitsu pruza najbolji odnos cena--kvalitet.
[ anon301718 @ 13.05.2012. 19:47 ] @
Evo primetih da ti ugradjujes i prodajes klime.Zato ti i ucestvujes u tim pricama o neverovatnim mogucnostima kineskih klima.Lepo ti rece -- najprodavanije klime.Biznis je biznis.Ajde prenesi nam iskustvo -ali posteno-- o toj srednjoj klasi koje si pomenuo LG , SAMSUNG ali samo inverterima.Moje misljenje je da je to SMINKERICA u odnosu na JAPANSKE KLIME.Mislim u rezimu grejanja--zima.Vrlo se malo diskutuje na ovim forumima o kompresorima koji dolaze iz Koreje.Pozdrav.............
[ edo_ze @ 14.05.2012. 00:39 ] @
Da, i ja sam širio priče kako se grijem na bekov inverter i obzirom da mi je već četiri godine to primarni vid grijanja i za četiri zime imao sam ja jednu, žena tri a dijete nijednu prehladu. Pretpostavljam da je to nemoguće sa ovim jeftinim inverterima tipa beko ili midea, pa od sada širim priče da je to ustvari fujitsu ili panasonic, samo mi je neko podvalio pod beko. Usput, koštao je okruglo 500 ojra.
[ Dexic @ 14.05.2012. 01:28 ] @
Da podelim svoje iskustvo sa LG-em. CC18AWR (nije ovaj rang cena, ali inverter najbolji LG_ev kod nas). Greje dobro... ali uvek sam grejanje ukljucivao direktno nakon hladjenja - ne znam zasto, ali uvek je izbacivalo neku uzasnu vlagu koja mi izaziva alergiju i na kozi i u disajnim putevima. Bash dugo izbacuje, ceo sat sam je pustao, i dalje se osecala ta vlaga (sto generalno nije slucaj sa hladjenjem)
Kolicina vlage koju izbaci spoljna jedinica tokom grejanja je poprilicna, preko ml/sek.

Menjao sam za Mitsubishi klime u drugoj sobi, jos nisam isprobao kako radi grejanje, bash cu isprobati ovih dana ako imam vremena, bash me zanima kako radi naspram LG-a. Mitsubishi klime su ipak skuplje podosta od LG-a.
[ edo_ze @ 14.05.2012. 08:46 ] @
Citat:
Dexic: ...ali uvek sam grejanje ukljucivao direktno nakon hladjenja - ne znam zasto, ali uvek je izbacivalo neku uzasnu vlagu koja mi izaziva alergiju i na kozi i u disajnim putevima. Bash dugo izbacuje, ceo sat sam je pustao, i dalje se osecala ta vlaga (sto generalno nije slucaj sa hladjenjem)
Kolicina vlage koju izbaci spoljna jedinica tokom grejanja je poprilicna, preko ml/sek.


U režimu hlađenja u unutrašnjoj jedinici se stvara velika količina kondenzata, odnosno cijeli izmjenjivač, turbina, izduvni dio i odvodni kanal su konstantno vlažni i na temperaturama oko 25 stepeni su idealni za razvoj bakterija. Tako da kada se nakon toga uključi u režimu grijanja temperatura u unutrašnjoj jedinici je oko 35-52 stepena i sva se ta vlaga isuši, ali kolonije bakterija su ostale na tim dijelovima, u principu one su ubijene ali smrad koji podsjeća na buđ i ustajalost ostaje. Rješenje ti je da nakon ređima hlađenja, u jesen, obavezno očistiš i dezinfikuješ unutrašnju jedinicu. Ja to radim tako što u bocu za raspršivanje uspem pola litra vode i koliko jedan čep Asepsola (iz bilokoje apoteke), bolji mi je od domestosa jer nema neugodan miris, pošpricam unutrašnji izmjenjivač, stijenke, turbinu, krilca, sve osim dijela sa elektronikom i vanjske površinei nema nikakvih neugodnih mirisa. Asepsol pri odvodu ujedno očisti i dezinfikuje i odvodne kanale.

Citat:
Dexic: ...vlagu koja mi izaziva alergiju i na kozi i u disajnim putevima... preko ml/sek.


E sad ovoliku reakciju i količinu ne znam da li da uzmem kao objektivan ili subjektivan osjećaj i procjenu. Previše je da ne bi bilo primjećeno kod većine korisnika.
[ Dexic @ 14.05.2012. 11:30 ] @
Klima je skoro ciscena od strane servisa, mada je bila 24/7 ukljucena maltene od tada da hladi. Previse je po meni to vlage da ostane unutar same klime.

Nije subjektivan osecaj ni jednog ni drugog, odvodna cev ide u kofu, tako da vidim tacno koliko izadje vode iz klime - tokom hladjenja to kaplje otprilike brze/sporije, ali znaci KAPLJE. Tokom grejanja je bash curilo i nakupio se koji litar za sat (skoro pola kofe od 10l).

Za sada mi nije bitno grejanje klimom, ali eto da podelim iskustvo. Nadam se da je ovo samo nemogucnost da se svaki cas prebaci toplo/hladno, a ne nesto drugo.
Nijedna klima mi inace nije odgovarala za nos kada greje (nekako se zatvara), ali ovo je nesto dodatno cudno.
[ anon301718 @ 15.05.2012. 20:18 ] @
I kako se pokazao Mitsubishi .....????Napisi nam nesto vise o tom modelu.............Pozdrav.
[ damic @ 22.05.2012. 10:09 ] @
Pre 4 godine uzeo Carrier inverter, 12-tica, radi savrseno kako leti tako i zimi (zimi za jutarnje dogrevanje pre nego sto proradi centralno, cak na minus 15 greje bez problema). Doduse, kostala cca 1000 evrica, ne bas jeftina, ali vredi svake pare. Rec je o potkrovlju, oko 30kvm, visoki plafon.

Pre 2 godine uzeo za donji deo stana drugi inverter, isto 12-tica, LG (klasican oblik, nije od onih cetvrtastih i sa staklima-ogledalima), takodje radi izuzetno dobro, cak u vecem prostoru nego Carrier. Sto se tice poredjenja kvaliteta hladjenja, nemogu da izdvojim koja je bolja, obe hlade odlicno, rade mirno bez buke, plastika kavlitetna - nema krckanja i sl. LG plaćen 650 evra. Ako bi poredio ove dve klime, bolja kupovina bi bio LG, naravno zbog cene.
[ djoka_l @ 22.05.2012. 10:19 ] @
Samo da dodam moje loše iskustvo sa Midea klimom. Posle godinu dana jedna od dve midea klime nije imala više radne tečnosti, majstor je dopunio, posle šest meseci opet prazna. Niko nije uspeo da nađe gde curi, pa sam umesto te klime stavio Panasonic i nemam nikakvih problema. Imao sam iskustva sa raznim klimama, ubedljivo najbolja sa Panasonic, Fujitcu i Mitsubishi. Nemam mnogo iskustva sa Korejancima (Samsungom i LG-em), ali čujem da su ljudi zadovoljni.
[ Java Beograd @ 22.05.2012. 11:54 ] @
Ja imam Mideu oko 8 godina, radi kao švajsarski sat. Od pre 4 godine imam i FOX, najobičnijeg kineza od 200 EUR. Zimi (oktobar-april) greje kad god je toplije od -4 a leti hladi ceo Juli i Avgust. Radi kao sat, nemam nikakvih zamerki !
[ bakara @ 22.05.2012. 12:12 ] @
Citat:
Java Beograd: Ja imam Mideu oko 8 godina, radi kao švajsarski sat. Od pre 4 godine imam i FOX, najobičnijeg kineza od 200 EUR. Zimi (oktobar-april) greje kad god je toplije od -4 a leti hladi ceo Juli i Avgust. Radi kao sat, nemam nikakvih zamerki !

hehe...i ja imam i mideu i FOX, i nisam imao nikavih problema, do duse midea je bila neki najskuplji model koji sam nasao a fox najjeftiniji koji sam nasao.
[ anon301718 @ 22.05.2012. 12:36 ] @
Pa naravno da i FEN za kosu greje i obicna ringla greje, samo je pitanje dali mozete da ogreje ,to sto grejete..........
[ Java Beograd @ 22.05.2012. 14:34 ] @
Oćeš da kažeš da na ringli od 200 din možeš da skuvaš kafu, ali kad je skuvaš na ringli od 200 EUR, e to je kafa ! I kad osušiš kosu fenom od 200 EUR, e to je suva kosa ! U pravu si.

Uzgred da li može da zagreje ili ne, uglavnom zavisi od prostorije i izolovanosti, a ne od grejnog tela, ali to je sad neka druga priča.
[ bakara @ 22.05.2012. 15:43 ] @
Citat:
kafa101: Pa naravno da i FEN za kosu greje i obicna ringla greje, samo je pitanje dali mozete da ogreje ,to sto grejete..........

Sta je pisac hteo da kaze sa ovim?
Da za feniranje treba poseban fen a za kuvanje posebna ringla?
[ tihi2 @ 22.05.2012. 17:05 ] @
Svaki fen je dobar za one sa kratkom (ili je uopšte nemaju) kosom. Oni što imaju dugačku kosu biraju profi fen. I to plate pošteno.
Za grejanje oko 0 i u malom minusu sve je dobro. Za -10 treba dooobra klima.
[ anon301718 @ 22.05.2012. 19:07 ] @
Pisac kaze da ne treba unositi zabludu da je moguce zagrejeti--ogrejati se obicnim -fix -inverter vivax,vox,neo,fox..... klimama.To je cista laz.Da je tako nesto moguce pa ceo svet bi se grejao.Treba napraviti jasnu razliku izmedju JAPANSKIH i KINESKIH klima gde kod se one proizvodile jer ta razlika postoji.Iznesite podatke sta grejete koliko kvadrata,izolacija pa da vam onda poverujemo.Nacitao sam se takvih prica --grejem 90 m 2 -- 120 m 2--- BRATE , BRATE e netrosi stuju BRATE BRATE.Kineske klime su dobre za hladjenje i dogrevanje u prelaznom periodu ali nisu za ozbiljno grejanje kada dodje prava zima.Netreba unositi zabludu -- jedino ako to nije vas posao kao vas kolega gore iznad-- lepo kaze covek najprodavanije klime --biznis je biznis.Pozdrav........
[ Dexic @ 22.05.2012. 20:21 ] @
Nijedna klima zvanicno ne moze da greje na <-15*C, a i ispod -10*C slabo cak i inverter klime rade.
Sta onda?
[ anon301718 @ 22.05.2012. 21:30 ] @
Pa to je lepo receno-bravo.To se odnosi na kvalitetne klime inverter-JAPANSKE-AMERICKE KLIME.Kinezi znaci stucaju vec na +5 c.Za bilo koje ozbiljnije grejanje kinezi ispadaju iz kombinacije.
[ KrkaCiC @ 23.05.2012. 00:18 ] @
Ja imam najobicniju Mideu model MSG 12HR. Ove,zadnje zime se nisam grejao jer nisam bio kuci,a prosle zime sam se fino ugrejao. Naravno,prosla zima je bila blaza od ove ali ipak sam se grejao obicnim pravim "kinezom". Namerno sam upotrebio termin "fino ugrejao" jer u sobi na recimo -5 do -8 nije bilo kao u banji ali to vec nije problem klime nego lose izolacije>Soba je 4x4 sa 3 spoljna zida,zid je iz dve cigle-jedna po siroj i jedna po kracoj strani,kao latinicno L-izolaciju nemam,prozori su dupli,trokrilni,stari oko 35 god,jedino ulaganje u prozore bila je traka za dihtovanje. Klima je bila ukljucivana od oko 10 ujutru do oko 02h nocu,i racun je bio uvecan za 2500-3000 din-ovo se odnosi za cene struje od prosle zime (kao cena jednog kubika hrasta). Da imam izolaciju spolja,bolju stolariju verovatno bi bilo toplije,bila bi manja potrosnja struje,i toplota bi bila ujednacenija u sobi. Sto se tice iskoriscenja tj COP-a neka na -10 bude i 0,8 ja sam opet zadovoljan jer ne razmisljam da li su drva dogorela,da li se ugasila vatra,ne izbacujem pepeo,ne pakujem i donosim drva,nema dima,zavese i zidovi su cistiji itd
Znaci moze se grejati obicnom klimom da ne zaboravim,redovan servis i ciscenje i uzivancija
Nista lepse nego ustati iz kreveta a u sobi toplo
[ Java Beograd @ 23.05.2012. 07:36 ] @
Citat:
kafa101: Pisac kaze da ne treba unositi zabludu da je moguce zagrejeti--ogrejati se obicnim -fix -inverter vivax,vox,neo,fox..... klimama.To je cista laz.Da je tako nesto moguce pa ceo svet bi se grejao.Treba napraviti jasnu razliku izmedju JAPANSKIH i KINESKIH klima gde kod se one proizvodile jer ta razlika postoji.Iznesite podatke sta grejete koliko kvadrata,izolacija pa da vam onda poverujemo.Nacitao sam se takvih prica --grejem 90 m 2 -- 120 m 2--- BRATE , BRATE e netrosi stuju BRATE BRATE.Kineske klime su dobre za hladjenje i dogrevanje u prelaznom periodu ali nisu za ozbiljno grejanje kada dodje prava zima.Netreba unositi zabludu -- jedino ako to nije vas posao kao vas kolega gore iznad-- lepo kaze covek najprodavanije klime --biznis je biznis.Pozdrav........
Baš si se iznervirao ! Zapravo, po svemu sudeći, nervozu si pokupio negde drugde, ali se ovde istresaš.

Samo lud može da tvrdi da na -10 može da zagreje klimom 100 m2.

99% ljudi u srbiji kupuje klima uređaje radi hlađenja leti, slabašnog grejanja u prelaznom periodu, i dogrevanja zimi, kad je temperature dozvoljavaju. Tako i ja. Poenta mog posta je da jeftine kineske klime rade maksimalo i leti i zimi, i rade bez problema, godinama. Jer, ako kompresor radi, a majstori - instalateri kvalitetno urade svoj deo posla, kineska klima sasvim dobro odrađuje posao.

Eventualno, ako je kvadratura mala (kao KrkaCic 12 m2), klima može da bude glavno grejno telo, uz obaveznu potporu prave grejalice, kad je napolju baš hladno.
[ bakara @ 23.05.2012. 11:39 ] @
Citat:
tihi2: Svaki fen je dobar za one sa kratkom (ili je uopšte nemaju) kosom. Oni što imaju dugačku kosu biraju profi fen. I to plate pošteno.

Profi fenova svakako ima i kineskih (imam frizerski salon pa znam)

Citat:
kafa101: Pisac kaze da ne treba unositi zabludu da je moguce zagrejeti--ogrejati se obicnim -fix -inverter vivax,vox,neo,fox..... klimama.To je cista laz.Da je tako nesto moguce pa ceo svet bi se grejao.Treba napraviti jasnu razliku izmedju JAPANSKIH i KINESKIH klima gde kod se one proizvodile jer ta razlika postoji.


Pa ceo svet se i greje na kineske klime, ja ne znam gde ti to zivis pa vidjas samo japanske?
U ostalom koji je tvoj predlog za japansku klimu od 250-450€?

btw, postavljac teme je trazio klimu samo za hladjenje.
[ kalimero 011 @ 23.05.2012. 12:11 ] @
@Dexic
Citat:
Nijedna klima zvanicno ne moze da greje na <-15*C,

Svi kršteni inverteri koje znam rade (zvanično) do najmanje -15°C (bez većih problema nađu se i oni do -25°C ako je potrebno). Uzgred, to što je klima deklarisana do npr. -5°C ne znači da neće grejati na -20°C.
Citat:
a i ispod -10*C slabo cak i inverter klime rade.

Nije tačno, rade odlično.


@Java Beograd
Citat:
Samo lud može da tvrdi da na -10 može da zagreje klimom 100 m2.

Evo, ja sam lud, tvrdim da može (ako si mislio na SAMO JEDNU klimu, slažem se, to uglavnom ne može).
Citat:
Eventualno, ako je kvadratura mala (kao KrkaCic 12 m2), klima može da bude glavno grejno telo, uz obaveznu potporu prave grejalice, kad je napolju baš hladno.

Jedini razlog zašto ja imam backup grejno telo je ružna osobina klima uređaja da bez struje ne rade...

@bakara
Citat:
btw, postavljac teme je trazio klimu samo za hladjenje.

Samo za hlađenje najjeftinija klima sa iole pouzdanom garancijom (uz svest o tome da inverteri imaju mnogo prednosti koje koštaju koliko koštaju).
[ anon301718 @ 23.05.2012. 18:43 ] @
Imas gore navedene PANASONIC klime-- uvek se isplati ako treba i malo dodati para a kupiti japanca.Ne treba se lako odbaciti mogucnost i grejanja klimom bez obzira sto je grejanje daljinsko.Vrlo brzo ce doci vreme kada ce se placati grejanje po utrosenoj kaloriji---a kad mangupi izracunaju cenu kalorije to ce biti velika cifra.Treba gledati dugorocno i naravno treba ljude savetovati u tom pravcu.Postoji izreka--nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine proizvode--nije narod bio lud kad je tu izreku smislio.Pozdrav.........
[ ivan_sim @ 23.05.2012. 20:50 ] @
^^
@kafa101 Pitanje za Vas:
Koji panasonic u ovom cenovnom rangu (250-450e) se ne proizvodi u Kini???
Navedi model?
[ anon301718 @ 23.05.2012. 21:40 ] @
Panasonik je robna marka velike japanske korporacije -- MATSUSHITA-Japanska nacionalna kompanija.Kinezi se koriste kao jeftina , produktivna radna snaga,kurs juana-kineska valuta-,orjentacija kine ka izvozu.......itd.Tehnologija , investiranje-NOVAC ........i sve ostalo je Japan.Oni drze u rukama TEHNOLOGIJU PROIZVODNJE.Zato treba napraviti jasnu razliku izmedju JAPANSKIH i KINESKIH klima---Kinezi polako preuzimaju TEHNOLOGIJU za sebe ali treba vremena.Nauci da razlikujes po cijoj se tehnologiji nesto proizvodi----to je jako bitno.Pozdrav..........
[ Java Beograd @ 24.05.2012. 07:10 ] @
Koliko ja znam, sve kineske klime koje dolaze na naše tržište imaju samo dva tipa kompresra, i oba su japanska. A elektronika je svugde ista. Dakle, kinezi sklapaju japanske komponente.
[ frigo servis bata @ 24.05.2012. 22:03 ] @
Evo slike jedne fujitsu inverter na -5.

http://imageshack.us/photo/my-images/525/fotografija0040g.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/26/fotografija0041w.jpg/

Ako coveku ne treba klima da greja neka kupi neku koja ima dobru garanciju i da nije inverter.Moja preporuka je LG.Srednja klasa klime,dobra servisna mreza,dakle ima delova,ne kvare se cesto....Ovo se odnosi na klime koje su obicne,sa inverterima ima mnogo problema,najvise Samsungovi modeli,i LG hoce da otkazu,za ostale slabo se zna...
Fujitsu,Daikin,Toshiba,Carrier,Tadiran,Mitshubishi,Panasonic,sve su to veliki brendovi,ali se kod nas desava da posle nekoliko godina nestanu uvoznici pa ima problema sa delovima i servisom.Recimo Panasonic je uvozio Genel,velika firma i nema je vec par godina,sada neko drugi uvozi te klime.Fujitsu takodje par godina nije bilo na trzistu,tako da je moje misljenje da je LG najpovoljniji od ponudjenih.Da se razumemo ja sam majstor serviser,nisam trgovac te ovaj moj komentar tako i prihvatite.Pozdrav....
[ anon301718 @ 26.05.2012. 22:32 ] @
Pretpostavljam -- da prema slici ovde nije ispostovano osnovno pravilo -- minimalna udaljenost 3 m --spoljna-unutrasnja jedinica -- LOSA MONTAZA......Svako bira po nekom svom misljenju.......................
[ Dexic @ 26.05.2012. 23:57 ] @
Spoljna unutrasnja jedinica treba da budu 3metra udaljene???
[ Sylvester @ 27.05.2012. 18:17 ] @
Citat:
frigo servis bata: Evo slike jedne fujitsu inverter na -5.

Uz losu montazu naravno da ce ovako da radi. Pitanje je i da li je ispravna. Kod mene Fujitsu inverter na -15 greje ko zmaj i uopste ne ledi ovako
[ frigo servis bata @ 27.05.2012. 21:06 ] @
Ne znam ko je montirao klimu(mislim da su ljudi iz BG koji prodaju fujitsu),al znam da se desava kod svih klima kad je velika vlaznost to isto(ne bitno je brend).Klima je otopljena,ugradjen grejac tacne i radila posle normalno.Ja do sada nisam naisao na invertere koji imaju grejace tacni(znam da postoje),koji jedino mogu da rese ovakve nedostatke.Doduse kad se to uradi i na obicnoj klimi rade bez problema na minusima,stim sto se ne preporucuje da se tada klima gasi(regulise se samo temperatura pozeljna),zbog zgusnjavanja ulja u kompresoru.Klime su toplotne pumpe i ne moze ni jedna da radi dobro,tj.ne isplati se kad je temperatura ispod -10,bilo inverter ili obicna.Stepen iskoriscenja samog uredjaja je daleko manji kad su nize temperature(sto je veca tem.spoljna stepen iskoriscenja je veci).Postoje klime koje imaju grejace na isparivacu(unutrasnja jed.)koji se ukljucuju ispod tih temperatura,al i potrosnja el.energije je tada veca,tako da....Nek covek kupi obicnu klimu,sa dobrim servisom jer mu koristi za hladjenje i kraj...

Sto se tice rastojanja od tri metra,ne mora da bude ta razdaljina.Moze da bude i veca i manja uz korekciju rashladnog sredstva...
[ kalimero 011 @ 28.05.2012. 07:41 ] @
^
Citat:
Klime su toplotne pumpe i ne moze ni jedna da radi dobro,tj.ne isplati se kad je temperatura ispod -10,bilo inverter ili obicna.

Može. Šta znači ''ne isplati se''? Da li je na -15°C isplativo korišćenje grejnog tela koje troši struju i pri tome ima kapacitet recimo 3,5KW a potrošnju od recimo 1,7KW?
[ Heinz @ 26.07.2013. 13:11 ] @
Malo da podignem temu, pošto vidim da čoveku nije odovoreno na postavljaeno pitanje.

U sličnoj sam situaciji trenutno, razmišljam o inverter klimama.
Da li su LG i Fujitsu od po 70k dinara toliko bolji u odnosu na Midea od 47k din? Razlika je oko 200€, odnosno skoro 50% su skuplje.
Caka je u tome da mi trebaju dve klime, da je samo jedna možda ne bih bio toliko u dilemi.

Takođe, postoji mogućnost ugradnje i multisplita, ali to je po pravilu skuplje od dve odvojene klime, pa mi nije baš najjasnije (recimo Midea multisplit).
[ rovaccccc @ 26.07.2013. 16:28 ] @
jeftinija varijanta a i bolja varijanta je 2 odvojena klime nego multisplit,a sto se tice lg i fujitsu one su slicne samo po cijeni,kolko je lg bolji od midee jos vise je fujitsu bolji od lg ja,imam kuci i lg i fujitsu razlika ogromna u korist fujitsu,oba su inverteri,nego ako ti treba samo za hladjenje uzmi sebi nekog povoljnog invertera svi na hladjenju rade ok,jer ako kupis 2 obicne mogao bi imat po velike racune za struju,dok 2 invertera nece trosit puno,a i ugodjaj je neuporedivo bolji sa inverterom,sretno
[ Trebinjac @ 15.09.2013. 19:12 ] @
Vidim da na ovoj temi ljudi koji u njoj učestvuju veoma često koriste terminologiju INVERTER , a da po svemu sudeći ne znaju ni šta je to zapravo pažljivo sam čitao sve postove od početka i niko se nije dotakao toga da objasni šta je to INVERTER čemu služi i kako radi( jedino je to spomenuo ne ulazeći u detalje član anon301718) e sad iz svega pročitanog koliko sam mogao zaključiti većina ljudi opet ponavljam većina riječ inverter doživljava kao neku svemoguću dodatnu napravu unutar klime koja joj prvenstveno omogućava da zimi bolje grije tj. da će pouzdano raditi i na nižim vanjskim temperaturama, što naravno nije tačno i nema nikakve veze sa tim načinom rada, žalosno je što i serviseri koji diskutuju na ovoj temio nisu pokušali da objasne laički ljudima šta je zapravo inverter uređaj i čemu on tačno doprinosi u odnosu na ostale koji nisu inveter.
nadam se da ću ovim komentarom nagnati nekoga od servisera ili ljudi koji se bave distribucijom (prodajom) i ugradnjom ,da konačno objasni tačno šta je inveter čemu služi i što je u prednosti (ili nije) u odnosu na ostale klime kako po pitanju hlađenja tako i po pitanju grijanja da jednostavno ljudi nebi i dalje mislili kako je to svemoguća skalamerija u njoj koja joj"poboljšava" grijanje.

S nestrpljenjem očekujem objašnjenje.......
[ elbastb @ 15.09.2013. 20:14 ] @
Sacekaj dok prodje kosarka pa ti pisem. Sve o tome
[ elbastb @ 15.09.2013. 20:53 ] @
Ineverter u prevodu ispravljac koji ispravlja redukuje napon kod posebno za tu namjenu izradjenog kompresora .gdje na osnovu toga invetera kompresor mjenja broj obrtaja a samim tim se mjenja i rashladni kapacitet uredjaja tj snaga u W zavisno od potreba hladjenja i grijanja.I tako na nizim tem gdje je veca potreba za grijanjem na osnovu povecanja broja obrtaja i procesorskom regulacijom elek ventila isporucuje vise energije.
U spoljnoj i unut jed se nalazi 6 do8 temp.sondi koje salju inf.u prosecor koji na osnovu tih inf.regulise obrtaje kompr. Tako da 12 ka moze da radi kao 9 ka i kao18 ka.U sklopu toga se nalazi elek.expanzioni ventil koji regulise protok freona zavisno od poterba grijanja i hladj.na onsnovu inf.sondi preko procesora.
Inv.klime imaju grejac tacne protiv smrzavanja tacne za kondez.
Ima grejac kompr.koji greje ulje u kompr.protiv zgusnjavanja na niskim tem.
A tu je i velika prednost u nacinu otapanja .zahvaljujuci sondama otapanje il defrost radi samo onda kada se za to postoje uslovi tj ako ima leda na spoljnoj za razliku od obicnih uredjaja koji u defrost idu i kada za to nema potrebe sto stvara velike gubitke.
Sve u svemu pametna masina koja opravdava i vraca ulozena sredstva.
[ Trebinjac @ 15.09.2013. 21:23 ] @
Citat:
elbastb: Ineverter u prevodu ispravljac koji ispravlja redukuje napon kod posebno za tu namjenu izradjenog kompresora ....


Sa ostatkom tvog navoda od ove 3 tačke pa dalje se slažem 100% i jasni mi je u potpunosti i ima totalno uporište u svim vidovima elektrotehnike i frigo-mehanike, ali ovo što sam teksta citirao , nije mi baš najjasnije pa da navedem i šta.

poznato je da kompresorski motori bar ovi koji se koriste u klimama i frižiderima univerzalno koriste i pogone se naizmjeničnom strujom nominalnog nazivnog napona 220V i frekvencijom od 50Hz koja je ujedno i evropski standard već i više od 60 godina , tako da mi tvoje objašnjenje o ispravljaču koji ispravlja i redukuje napon nije baš prihvatljivo objašnjenje niti mi je baš najjasnije jer otkud ispravljač na pogonu motora od 220V naizmjeničnog napajnja motora kad ispravljač što mu kaže i sama riječ ima ulogu da ispravi naizmjenični napon u istosmjerni ( diodni sklop pegla samo samo jedan dio sinusoide-gornji naizmjeničnog napona) tako da ne bih prihvatio objašnjenje zdravo za gotovo o ispravljaču i redukciji napona jer i sama redukcija napona na motoru dovela bi do kvara ako bi bio izložen dužem radu uslovno rečeno na 170 -180 Volti naravno ukoliko ga nebi isključila zaštita.

samo da naponem inverter uređaj postoji i kod veš mašina , kod sušilica za veš , kao i kod mašina za pranje suđa možda čak i još u nekim kućanskim aparartima kojih se trenutno ne mogu sjetit , da li ovo šta govori
[ damic @ 16.09.2013. 08:28 ] @
Koliko se secam, serviser mi je pri ugradnji inverterske klime rekao da poseban elektronski sklop redukuje frekv. struje na recimo 5, 10, 20, 30 itd., Hz, zavisno od potrebe odnosno opterecenja.
[ anon301718 @ 16.09.2013. 10:11 ] @
Citat:
Trebinjac:

Vidim da na ovoj temi ljudi koji u njoj učestvuju veoma često koriste terminologiju INVERTER , a da po svemu sudeći ne znaju ni šta je to zapravo pažljivo sam čitao sve postove od početka i niko se nije dotakao toga da objasni šta je to INVERTER čemu služi i kako radi( jedino je to spomenuo ne ulazeći u detalje član anon301718)


To o cemu si ti pisao je vise vezano za elektroniku-elektrotehniku nego za ljude koji su " kupac i korisnik " jedne inverter klime .Vecina njih zna da inverter klima trosi manje struje,rad na niskoj temperaturi,bolji defrost,mogucnost isporucivanja jako malih kolicina toplote-hladjenje................itd..............ALI.......... ima sigurno i onih koji bi svoje znanje da prosire i dopune -- pa ti ja predlazem da otvoris novu temu vezano sa " inverter " a ima i jos interesantnih podataka koje mogu da se procitaju kod specifikacija za jedan klima uredjaj kao n.p.r.......

max input 10 A

U kom "modu" rada se postize ta potrosnja struje..........??????
Da li je to zasluga "invertera" ili je to postignuto bez " invertera "..........????

Evo ovde imas specifikacije i tabele kapaciteta i potrosnje sruje.

http://www.ampair.co.uk/files/...0-%20Design%20&%20Tech.pdf

A moze da bude i zanimljivo koji deo " invertera " je podlozan kvaru,mogucnost popravke.....i.t.d

Sigurno ima jos zanimljivih detalja--- kako bi mi obicni ljudi rekli " vezano za struju ".Pa ako ti imas volje ................a pretpostavljam da ima onih koje to interesuje.Pozdrav.


[ Trebinjac @ 16.09.2013. 19:12 ] @
Poštovani anon301718 nije mi bio cilj da idem u tehničke detalje i da se za većinu korisnika ovog foruma i ove teme oko kupovine klima edukujem ili objašnjavam kako to radi već mi je bio cilj da makar minimalno obrazujem i uputim budućeg kupca - korisnika tih klima da makar u osnovi zna za šta da uloži više novca i na koji način je to opravdano veća investicija s obzirom na duži vijek korišćenja jer inverter klima to i jeste dobitak na uštrb dugog korišćenja eksplatacije takvog uređaja tako da ljudi koji se odlučuju i misle da li da je kupe znaju na koji ona način štedi (jer ona je u osnovi zamišljena prvenstveno da kroz manju potrošnju vraća korisniku na početku veći uloženi novac).

Znači da rezimiramo na tvoj odgovor da je meni stalo do akdemske rasprave oko elektronskog sklopa invertera ne bih ovdje ni pisao jer ja sam davno branio i odbranio diplomu tako da nemam potrebe za tim,ali smatram da prosječan i tehnički manje obrazovan kupac mora da za ove novotarije ima makar malo znanja pa da može pravilno rezonovati kako da pamento i mudro potroši novac, jer neće valjda slušati preporuku prodavca iz salona bele tehnike koji ima prvenstveno cilj da proda ono što mu najslabije ide i što najveći broj prodavača na našu nesreću čine ljudi koji sa tim nemaju blage veze nego su to ljudi koje je nezaposlenost natjerala da rade i te poslove samo da prežive (sretao sam ja i dipl. pravnika i ekonomista koji tako prodaju uređaje a o njima pojma nemaju,nažalost nevolja ga tjera da i to radi) pa stoga se ne može i očekivati od takvog jednog prodavca da vas navede na pravilan izbor i da vam objasni razloge za i protiv odluke da kupi jeftiniju ili skuplju inverter klimu.

Znači forum je pravo mjesto na kojem se ljudi trebaju edukovati prije kupovine i naravno razmijeniti iskustva u pogledu korištenja i upotrebe uređaja i brandova koji su prisutni na našem tržištu.

A evo da konačno objasnimo jednom i za vazda taj inverter šta je , dakle to je elektronski sklop unutar klime koji regulacijom frekvencije (Hz) napona od 220V naizmjenične struje prilogođava snagu motornog pogona datim potrebama (inverterom iliti frekventnim regulatorom se upravlja isključivo motornim pogonima i tu se dobiva ušteda potrošnje električne energije jer na klimi više od 90% električne enrgije se troši upravo na motorni pogon..motor kompresora prvenstveno i motori fanova unutrašnje i vanjske jedinice) tako da se na taj način mogu ostvariti značajne uštede na elekt. energ. tokom godina eksploatacije ta vam se prvo uložena veća cifra kao kredit vraća polako nazad kroz manju potrošnju i nakon par godina imalo intezivnijeg korištenja postaje jeftinija od obične klime e to je primarni cilj inveter sklopa i inverter uređaja, a samo kao napomena u današnje vrijeme ima ih na veš mašinama.
Ovo su je primarni cilj inveter klime,a kao sporedni efekt pošto su to već klime malo više klase od onih običnih jeftinih dolaze ono o čemu je pisao elbasttb grijanje ulja kompresora , tacne kondezata kao i defrost program i itd. koji joj omogućuje i zimi rad na nižim temperaturama od one obične mada i sa ovim nemojte očekivati čuda nije ni ona svemoguća samo je malo bolja za grijanje od ove obične i neće dozvoliti da vaš kompresor toplotne pumpe vrti do besvijesti punom snagom a ne postiže efekat grijanja to će na invetreu preko programa i temperaturnih sondi da prepozna i smanji okretaje -snagu motora i da na taj način sačuva kompresor i uštedi energiju,isto tako ljeti će da uštedi neće ići punom snagom kao obična klima nego će je kad dostigne nivo zadate temperature smanjiti snagu i održavati zadato stanje u korist manje potrošnje energije.

Eto nadam se da sam pomogao budućim kupcima da pravilno odluče šta je bolje za njihov budžet i džep i da makar malo mogu pravilnije da odluče i da znaju prije nego odu do radnje da kupe.

ps: za damic dobro ti je serviser rekao



[ Trebinjac @ 16.09.2013. 19:29 ] @
evo zbog čega sam reagovao na ovu temu prvenstveno jer evo kako je to objasnio čovjek koji se deklariše kao serviser evo njegovog citata

Citat:
ivan_sim:

Kompresor jr dc tj radi na jednosmernu struju ali se klima ipak prikljucuje na normalnih 220V 50Hz.
Uklimi postoji pretvarac na 3* 350-400V--
trofazna jednosmerna napona do 400V


pa šta dalje reći ,ako neko ko ovlašeno lice ovo priča kako da onda kupac od njega očekuje pomoć i objašnjenje.

Nego ono što iz iskustva znam sretajući se kroz riješavanje nekih problema oko elektronike na klimama ono što vam pouzdano mogu reći je da je PANASONIC-ov uređaj pogotoviu inveter tako dobro riješen da je to za primjer kako se prave kvalitetni elektronski sklopovi i kako se projektuju da dugo i pouzdano rade u svim uslovima svakome bi ih preporučio FUJITSU I DAIKIN nisam imao prilike da otvaram ali mislim ako je panasonic u nižoj cijeni ne treba vam bolja od ove to je kvalitet bez obzira, i ako na njoj piše made in china krenuvši od samog kvaliteta instalacije ugrađenih motora senzora termostata i ostale opreme.
[ kalimero 011 @ 16.09.2013. 20:53 ] @
^
@Trebinjac, imaš u ovom podforumu top temu koja se zove "Koja klima?" sa preko 200 strana gde se godinama pisalo detaljno o klimama i o inverter tehnologiji...

Inače, ovakve klime:
Citat:
TrebinjacA evo da konačno objasnimo jednom i za vazda taj inverter šta je , dakle to je elektronski sklop unutar klime koji regulacijom frekvencije (Hz) napona od 220V naizmjenične struje prilogođava snagu motornog pogona datim potrebama...

su odavno prevaziđene.
[ Trebinjac @ 16.09.2013. 23:52 ] @
Citat:
kalimero 011: ^
@Trebinjac, imaš u ovom podforumu top temu koja se zove "Koja klima?" sa preko 200 strana gde se godinama pisalo detaljno o klimama i o inverter tehnologiji...

Inače, ovakve klime:

su odavno prevaziđene.


Odlično, da ima pod forum koju klimu, ali i ovaj je bio savet za kupovinu klime tako da nije zgoreg ponovit ono što ljude interesuje.

A pošto pomenu da su inverter klime odavno prevaziđene ,pa prosvijetli nas onda koje su to tehnološki naprednije ili ako hoćeš bolje pošto su po tebi ove prevaziđene, nije zgoreg da nam kažeš koje su to da ne živimo u neznanju..................
[ kalimero 011 @ 17.09.2013. 07:01 ] @
^
Sve piše u temi koju sam ti naveo. Ako te mrzi da čitaš 200+ strana koristi pretragu.
[ anon301718 @ 17.09.2013. 07:53 ] @
Nekada je moguce i od novinara procitati nesto pametno - jeste retko ali se cuda desavaju.Evo kako su Hrvatski novinari savetovali potrosace u 2013 godini..............

http://www.jutarnji.hr/inverte...tedljiviji-i-ugodniji/1110968/

...........i lepo kaze " covek " - potrebno je napraviti jasnu razliku izmedju JAPANSKIH i kineskih--korejskih proizvodjaca.

[ Trebinjac @ 17.09.2013. 12:03 ] @
Citat:
kalimero 011:
^
Sve piše u temi koju sam ti naveo. Ako te mrzi da čitaš 200+ strana koristi pretragu.


Pa dobro onda mi bar reci kako se zovu te napredne klime koju su savremenije-bolje od inverterske tehnologije frekvengne regulacije jer da bih nešto stavio u pretraživanje morao bih znati barem naziv da bi bilo šta našao s toga te molim i u ime svih nas daj barem naziv tih najnaprednijih sistema klima uređaja ako to uopšte i postoji.
[ kalimero 011 @ 17.09.2013. 13:47 ] @
^
Citat:
...inverterske tehnologije frekvengne regulacije...

Počni npr. odavde, a posle traži "DC inverter air condition".
[ Trebinjac @ 18.09.2013. 09:55 ] @
Evo pretraživao sam ja ovu temu "koja klima" i ništa tako napredno i bolje od prevaziđenih inveter klima nisam našao tako da ne znam na šta si mislio osim ako ti nisi pod tim podrazumijevao noviji inveter sistem u kojem inverzija ide u smjeru AC to DC umjesto prijašnjeg AC to DC i posle opet u AC, ako si na to mislio to nije nikakv superioran sistem i u elekttroničkoj osnovi su indentični da li neko ponovo pretvara u naizmijenični napon u drugoj frekveniji ili to radi istosmjernim pulsirajućim je sasvim svejedno princip je isti,naravno ako razumiješ šta ti pričam elektronički , s tim što na tom sistemu koji oni spominju u termiologiji kao DC inveter se dobijaju veoma male uštede u odnosu na AC inveter s tim što je i znatno skuplja izvedba elektronički i samoj izvedbi motora (koriste se DC motori sa više namotaja a rotori sa VEOMA skupim i veoma snažnim neodimijumskim magnetima itd. itd.) tako da ta ušteda AC to DC umjesto AC-DC-AC i nije baš nešto tek nekih otprilike 5-6% a znatno poskupljuje izradu kako motora tako i vodiča i poluprovodničkih sklopova pa sad ne znam u odnosu na cijenu koliko je to naprednije i štedljivije.
Ne treba svemu vjerovati u reklamama oni će marketinški napraviti i od samo malo napretka veliko čudo ,au stvari to je mala ušteda a sa druge strane najlakše je napisati da je to 40% uštede i da je to DC inveter ,ali jeli to stvarno tako znao bi kada bi je rastavio mislim na sve ove koje su u low end ponudi i deklarišu ih kao inverter.
[ anon301718 @ 18.09.2013. 11:06 ] @
Ma ima smisla, jer ljudi koji zive van ovih prostora trude se da smanje potrosnju energije i njima je vazan svaki delic energije-struje.Oni su opsednuti ustedom energije i ocuvanju prirode -- to je "tendencija buducnosti".Imao sam prilika da slusam koliko se u Nemackoj diskutuje o ustedi energije prilikom otvaranja i zatvaranja vrata na ulazu u zgradu u delu koji koriste automobili za ulaz-izlaz garaza.Neverovatno ali istinito................
A sto se tice tehnickog dela i poskupljenja konstrukcije samog uredjaja ------ nemojte zaboraviti da sto je proizvod skuplji i deo poreza je VECI tako da drzava uzima VISE para od potrosaca.Ljudi takav je KAPITALIZAM---- .........
[ Trebinjac @ 18.09.2013. 13:46 ] @
Citat:
Trebinjac:
Evo pretraživao sam ja ovu temu "koja klima" i ništa tako napredno i bolje od prevaziđenih inveter klima nisam našao tako da ne znam na šta si mislio osim ako ti nisi pod tim podrazumijevao noviji inveter sistem u kojem inverzija ide u smjeru AC to DC umjesto prijašnjeg AC to DC i posle opet u AC, ako si na to mislio to nije nikakv superioran sistem i u elekttroničkoj osnovi su indentični da li neko ponovo pretvara u naizmijenični napon u drugoj frekveniji ili to radi istosmjernim pulsirajućim je sasvim svejedno princip je isti,naravno ako razumiješ šta ti pričam elektronički , s tim što na tom sistemu koji oni spominju u termiologiji kao DC inveter se dobijaju veoma male uštede u odnosu na AC inveter s tim što je i znatno skuplja izvedba elektronički i samoj izvedbi motora (koriste se DC motori sa više namotaja a rotori sa VEOMA skupim i veoma snažnim neodimijumskim magnetima itd. itd.) tako da ta ušteda AC to DC umjesto AC-DC-AC i nije baš nešto tek nekih otprilike 5-6% a znatno poskupljuje izradu kako motora tako i vodiča i poluprovodničkih sklopova pa sad ne znam u odnosu na cijenu koliko je to naprednije i štedljivije.
Ne treba svemu vjerovati u reklamama oni će marketinški napraviti i od samo malo napretka veliko čudo ,au stvari to je mala ušteda a sa druge strane najlakše je napisati da je to 40% uštede i da je to DC inveter ,ali jeli to stvarno tako znao bi kada bi je rastavio mislim na sve ove koje su u low end ponudi i deklarišu ih kao inverter.


Slažem sa konstatacijom 100% to naravno ima smisla u razvijenim zemljama gdje energija (u ovom slučaju struja) znatno skuplja i kao analogija tome ljudi imaju u tom kapitalizmu prosječna primanja između 1500 i 2000€ tako da je ta ušteda i donekle opravdana oni su ipak potrošačko društvo.
[ rovaccccc @ 20.09.2013. 13:47 ] @
Trebinjac ne zele svi kao ti raspravljat o elektronici i kako ona i sta radi,dali je neko pogresno shvatio sta je inverter,to malo koga zanima,evo mene kao kupca su prevarili prvo sam kupio lg obicnu klimu,to ne moze grijat kako treba,kasnije sam kupio lg inverter navodno s njim mozes se grijat stalno jer je inverter,placen 750€,i opet nista,kad zazimi nista od grijanja,a onda se pojavio fujitsu od 950€ koji grije cijelu zimu bez problema,a potrosnja smijesna naspram svih drugih vrsta grijanja.
Znaci razlika postoji definitivno,a kako je i sta je unutra ne znam,znam da japanci griju,a za hladjenje moze bilo kakva
[ Trebinjac @ 20.09.2013. 14:57 ] @
rovacccc jesi li ti to pazario NOCRIA, e sad pošto su zime u tuzli i hladne i veoma vlažne (što je bitan faktor vlaga radi leđenja vanjske jedinice ) na koliko si minusa imao neprestano grijanje znači da nije išla u defrost.
[ rovaccccc @ 20.09.2013. 17:45 ] @
ne znam ti odgovorit,svaka klima ide u defrost to zavisi od vlage i hladnoce kako ti rece,samo sto obicni inverteri kao sto je moj lg ne radi dobro defrost pa ostane malo leda,pa se siri,pa onda ne moze radit dalje,a nocria na brzinu ne samo da odledi nego osusi vanjsku cim se inje pojavi,tako da cijelu zimu imam grijanje bez potrebe za drugim grijalicama
[ Trebinjac @ 20.09.2013. 18:52 ] @
E ako u Tuzli druže može to postić onda je zmaj, e kad nokria tako radi šta misliš kako onda radi MITSUBISHI ZUBADAN ovo je top klasa i dalje nema što se tiče kućnog zidnog split sistema jest da košta ali joj COP i na -25 C skoro 2.

http://otus.ba/
[ Trebinjac @ 20.09.2013. 19:13 ] @
Ima naravno i jeftinijih riješenja koji su možda i 80% od ovih japanaca koji rade dobro sad baš za kvalitet nisam siguran koliko godina bi to trajalo u odnosu na japance ali brendirani kinez GREE DC INVETER radi na -20/+48.

KOLIKO PARA TOLIKO MUZIKE


http://www.greeac.com/pages/residential/change.html
[ rovaccccc @ 20.09.2013. 20:37 ] @
znam ja sta je mitsubishi,ja sam trazio da kupim fd35vabh,ali brate skupa mi bila ko djavo,samo zbog para sam se odlucio za nocriu,puno je jeftinija bila a grije ludo i pokrije puno kvadrata,a ta fh35vehz je izgleda nastavak fd,novi model ali skoro ista klima,mitsubishi mi je cini se najtisi, i najbolje se ponasa na minusima,i ventilator na vanjskoj cini se radi na malo obrtaja,mozda je tu caka zasto rjedje ide u defrost
[ Al977 @ 21.10.2013. 11:13 ] @
Koju si Nokriju kupio?
[ rovaccccc @ 23.10.2013. 01:27 ] @
awyz 14 lbc
[ Al977 @ 23.10.2013. 07:40 ] @
Gledajuči tabele ovih svih uređaja može da zakljuci da awyz 14 lbc koju si ti kupio ima
Učinak hlađenje - 4,20(0,9-5,3) kW
Učinak grijanja - 6,00(0,9-9,1)) kW
Energetski A/A


ne znam kako i sa cime porediti ovu Nokriju recimo ako Mitsubisijeva SF42VE ako ih poredimo po nazivnoj snazi i onda su one i cijenom slicne ako nije Mitsubishi cak i jeftiniji a nemože se nikako ni porediti ova Nokrija sa FH35VEHZ serijom koju si ti uzeo jer ona ima svega nazivnu snagu 4kW na grijanju (1,0-6,6max) i radi do -25C, treba gledati sta se dešava sa kapacitetom grijanja kad zazimi evo za ovaj uređaj FH35VEHZ pise da zadržava nazivnu snagu i do -15C a ujedno je i najbolji uređaj koji Mitsibushi ima,zato i jeste najskuplji uređaj i sa 4 KW postiže sto ovaj uređaj sa 6Kw. Zato energetski FH35VEHZ i jeste A+++/A++
Vidi se čak da je i Mitsubishijeva SF42 bolja i energetski od ove Nokrije, energetski Nokrija je A/A a Mitsubishi SF A++/A+

Mitsubishi SF42VE
Učinak hlađenje - 4,20(0,8-4,5) kW
Učinak grijanja - 5,4(1,3-6) kW
A++/A+

međutim kad se poredi ovaj Fujicu je bliže mozda čak i SF50 stim da i ova SF50VE nema ovu snagu pri maksimalnom opterećenju od 9,1kW kao Nokrija

Mitsubishi SF50VE
Učinak hlađenje - 4,20(1,4-5,4) kW
Učinak grijanja - 5,8(1,4-7,3)) kW

energetski A++/A+

Znaci da si ti za iste ako ne i jeftinije pare mogao kupiti Mitsubishi SF seriju, sad je samo stvar ukusa ko sta voli Nokriju ili Mitsubisi !
Nebi bilo ni realno očekivati da cjenovno Nokrija i Mitsubishi budu isto para, Toshiba i Mitsubishi to da !
[ rovaccccc @ 23.10.2013. 13:38 ] @
nikako ne mogu razumjet razlog tvog pisanja,sa cime ima veze to sto ti meni pises,ja sf42 nebi kupio pored nocrie cak i da je jeftinija,a u bih je skuplja od nocrie za 175€,jedino fh35vehz bi radije imao nego nocriu ali ne mogu im dat tolike pare za nju,to je moj izbor,a ti svoja razmisljanja ostavi za sebe,klima koju ti poredis sa nocriom na -15 daje 3,4kw grijanja,dok nocria daje skoro 6kw.
A sto se tice COP jest da mits fh serija ima odlican COP,ali meni su moje klime potrosile 120€ struje za cijelu zimu,tako da me bolji cop od ovoga ne zanima
[ rovaccccc @ 23.10.2013. 14:13 ] @
Ja se tebi izvinjavam,malo sam pretjerao :-)
Evo sta kaze mitsubishi za sf42veh,a ova je jos za 100€ skuplja od sf42ve,a to znaci da je skuplja od nocrie za 275€.

http://planetaklimata.com.ua/i...Z-SF_VE_Service_Manual_Eng.pdf

Spusti se na stranicu 26. pogledaj tabelu grijanja te jos skuplje sf42veh,mits tvrdi da ona na -10 vani a unutra zadana temp 21 ona mozeda izbaci 3,40kw toplote.

http://imageshack.us/photo/my-images/560/nocriaheating.jpg/

A onda pogledaj na fujitsu tabeli za nocriu pa pronadji na -10 vani a unutra zadano 20 ona izbacuje tad 6,70kw toplote.

I ti se pitas zasto sam se odlucio na nocriu :-)
SF42VEH kod nas kosta 275€ vise od nocrie a izbaci oko pola snage nocrie na -10,a ta koju si ti naveo sf42ve izbacuje manje od ove VEH i jeftinija je od nje malo.
Ni 35vehz ne moze izbacit toplote kao nocria,ali opet moze izbacit dosta uz dobar cop i rjedje ide u defrost,zbog tih stvari bi ju kupio,ali cijena je prevelika pa se meni ne isplati
[ Al977 @ 23.10.2013. 14:43 ] @
Pisem ti jer je nerealno porediti Nokriju od 9kW maksimalnog kapaciteta koju ti usput favorizujes sa uređajem i kao sto je SF42 sa maksimalnih 6kW koje sam ja naveo jer je to otprilike ista vrsta klima ni jedna ni druga nesto posebno samo sto Nokrija ima strašno puno kilovata i smatram da je sasvim normalno da je Mitsubishi skuplji od Nokrije, sta je Nokrija??
Porediti u parama Mitsubishi, Toshibu ili Daikin je normalnije a Nokriju sa necim drugim, možda Panasonicom ili Samsungom, to je razlog sto sam ti uopšte odgovorio.
Uvjek je bilo koliko para toliko muzike i normalno je da FH35VEHZ nemože da izbaci energije koliko i Nokrija koju si ti pomenuo jer ima maksimalni kapacitet od 6,6kW a Nokrija 9kW znači radi se o mnogo manjem uređaju ALI koji može i na -15 da ima startnih 4kW. Tako da ispada da FH35VEHZ nemože ni u snu potrositi struje koliko može ova Nokrija nije li ovaj model A/A pa je i po tome normalno da je Mitsubishi skuplji, invertere ljudi kupuju da bi štedili struju!
Mitsubishijev uređaj GF60VE SF50VE imaju približnu snagu ovoj Nokriji a isto tako energetski su bolje klime od ove Nokrije, koja je ujedno i najruznija klima na tržistu (istina skuplje od Nokrije)!
Ima razlog sto je Mercedes uvjek skuplji od Juga bez obzira koji motor u Juga stavis!

Kao sto ti kažeš za Nokriju ja bih izabrao za moje novce neki od Mitsubushijevih modela SF ili FH!
[ rovaccccc @ 23.10.2013. 14:56 ] @
da mi navedi gdje sam u ovoj temi naveo poredio favorizirao,ti si se pojavio iz vedra neba i poceo favorizirat slabu seriju mitsubishija protiv top serije fujitsu a,ti za svoje pare idi kupi sta hoces,isto tako pusti mene da sa svojim parama radim sta hocu,meni ne smeta sto bi ti doplatio 275 € na duplo slabiju klimu i sa manjim COP om,da ne spominjem da to sto si vidio kod sf A+ da je to SCOP a kod nocrie COP,vjerovatno i ne znas da to nije isto.
I opet sam pogrijesio,ta sf42veh na -10 moze da izbaci samo 3,24kw a ne 3,40 kako sam napisao,heh
U tabeli mits lijepo napisao da sf42veh ima slabiji cop od nocrie i to pri maximalnom kapacitetu obje,da ne govorim kolko bi kod nocrie jos bio veci cop jer ce radit ni na pola snage.
[ rovaccccc @ 23.10.2013. 15:04 ] @
sad sam bacio pogled na tabelu i vidim da sam pogrijesio,sf42veh ima mozda 10% bolji cop od nocrie ali samo kad su obje na maximumu,i malo manje od pola kapaciteta nocrie,znaci meni nebi grijala ni pola ovog prostora koji sad grijem,ali bi mi ustedila 12€ godisnje :-)
[ ako td @ 23.10.2013. 20:44 ] @
Samo da skrenem pažnju i neću više
U manualu za Mitsubishi piše
PERFORMANCE DATA HEAT operation at Rated frequency
[ rovaccccc @ 24.10.2013. 00:14 ] @
ok,ja se stvarno ne zelim oko gluposti prepirat,nocria ne valja nista,ja sam ju izabrao samo zato sto moze grijat veoma dobro i jako,i na velikim minusima,i nevjerovatno malo trosi struje,u prosjeku manje od 20 € mjesecno na mojih 85m2,i sto se sama cisti pa ne moram ja stalno vadit filtere,prakticno za 950€ sam rijesio grijanje i to do dzaba,meni vise od ovog ne treba,stvarno mi je preko glave prepirki ciji je veci,jel posteno od mene
[ Al977 @ 24.10.2013. 08:34 ] @
Nisam imao namjeru da počnem neku prepirku niti da omalovažim tvoj izbor, daleko od toga da je Nokrija loša klima ali sam samo utvrdio
da je to kao SF ili EF serija kod Mitsubishija i da nije realno financiski niti bilo kako porediti Norkiju sa FH serijom Mitsubushija. FH serija je u svakom slucaju
bolja klima i samim tim normalno je da je i skuplja. Nokrija sa maksimalnim kapacitetom od 9kW mora da grije veliku površinu laički rečeno da pri niskim temperaturama Nokrija izgubi
pola kapaciteta opet ima 4,5Kw na raspolaganju sto je dovoljno za 30-35m2 pri strasnim mimusima ali ce i potrosnja struje da bude veća a nijedan Mitsubishijev model nema takav raspon snage recimo
SF42 ima maksimalni kapacitet 6KW tako da po snazi nemože ni prici toj Nokriji koja je čudoviste po snazi možda če neko da napiše kako su izveli u Fujicu da naprave model
te snage 0,9-9kw, sta su uradili sa kompresorom pa da to gura.
[ rovaccccc @ 24.10.2013. 11:05 ] @
to je ono cime sam se ja vodio kad sam kupovao klimu za grijanje,meni treba nesto sto ce me grijat u svim uslovima,kad bude -15-20 tad mi nije bitno ima li bolji cop,meni treba toplote,a ovdje je ima,a pored svega kosta osjetno manje,nocria ima i manu,to je da ispod -15 defrost vise neradi po potrebi nego svakih 40 min,ali i to meni ne smeta zato sto to ujedno cuva uredjaj u tim extremnim uslovima i prakticno produzava vijek,a ruku na srce te temp se kod nas rijetko dogadjaju,par dana u godini ili nikako kao prosle godine.
Ta nocria na papiru izgleda kao veci potrosac od mitsubishi ja,ali to u praksi je totalno beznacajno,s obzirom kolko trosim na grijanje ne vjerujem da mits moze meni ustedit 25€ na cijelu zimu,jer s druge strane svaka klima kad radi manjim intenzitetom ujedno ima i bolji cop,tako da nocria posto ima ogroman kapacitet kad se smanji i radi na 10-20 % snage ona tad ima jos bolji cop nego sto je u specifikacijama na 100%.
A pored svega toga imam jedan lg inverter koji ne valja nista,star je vec 5-6 godina,slabo grije na -5,mislim da ne moze nize od tog,ali ni on nije veliki potrosac struje,sto znaci usteda invertera se osjeti jako kad predjete sa nekih grijalica,plina,peleta,itd.... ali usteda izmedju svih invertera je po meni beznacajna,svi oni malo trose struje,i po meni je nebitno dali ce potrosit za mjesec 15 ili 20 €.
Od mits uzeo bih kao sto rekoh fh35vehz,najvise zato sto je jako tiha,i zato sto na minusima po par sati zna radit bez defrosta,ali doplata na moju bi bila skoro 500€,tako da nista od toga,dok na testovima sf i ef nisu ni blizu fd ili fh
[ Al977 @ 24.10.2013. 12:35 ] @
Ovo su sve dobri uređaji, mada je normalnno da Nokrija mora biti veći potrosac jer je i kapacitetom daleko veći uređaj od SF42VE snagom skoro duplo jaca, ova Nokrija je nesto između MItsubishijevog SF50 i GF60, mada ni njihov raspon snage nije kao u ove Nokrije e sad
Porediti ovaj model nokrije sa SF50VEH je možda naj pribliznije (FH seriju slažemo se da treba držati po strani jer je ona van ove priče o kW i potrošnji)
SF50VEH i SF50VE 5,8kw Nazivne snage (maximum 7,3kW) za grijanje na
-10C piše da rade snagom od 4,2Kw
-15C imaju 3,4kW
a ovaj model VEH na -20 ima 2,3kW
medjutim čak ni ovaj uređaj nema maksimalnu sagu kao Nokrija evo pise u katalozima da je SF50VE ili VEH 7,3kW na maximumu opet fali taj famozni 1,7kW da bi bile bar iste pa da ih možemo 100% uporediti, pare+potrosnja+COP il SCOP
Imaš li saznanja koliko ova Nokrija na ovim temperaturama ima kapacitet grijanja, sta se dešava sa njenom snagom?
[ anon3017188 @ 24.10.2013. 12:48 ] @
Citat:
Al977:

Uvjek je bilo koliko para toliko muzike i normalno je da FH35VEHZ nemože da izbaci energije koliko i Nokrija koju si ti pomenuo jer ima maksimalni kapacitet od 6,6kW a Nokrija 9kW znači radi se o mnogo manjem uređaju ALI koji može i na -15 da ima startnih 4kW. Tako da ispada da FH35VEHZ nemože ni u snu potrositi struje koliko može ova Nokrija nije li ovaj model A/A pa je i po tome normalno da je Mitsubishi skuplji, invertere ljudi kupuju da bi štedili struju!

Ima razlog sto je Mercedes uvjek skuplji od Juga bez obzira koji motor u Juga stavis!



Ajde sada procitaj ovo gore sto si napisao pa pogledaj ove linkove ......................

http://www.energimyndigheten.s...st=1278,1277&extended=true

http://imageshack.us/photo/my-images/560/nocriaheating.jpg/

Mitsubishi COP 2.2 kw za 4.3 kw toplote na - 15 c

Nocria COP 2.45 KW ZA 5.4 KW toplote NA - 15 C


Valjda je tebi iz ovoga jasno KO MANJE TROSI STRUJE.Kada bi tebi bilo potrebno ovih 4.3 kw toplote Fujitsu bi ti to pruzila sa manjom potrosnjom struje -- znaci Mitsubishi FH koga ti pominjes trosi vise struje u poredjanju sa NOCRIA klimom.Ja mislim da je u ovom poredjanju sve jasno.


[ anon3017188 @ 24.10.2013. 12:54 ] @
Citat:
Al977:

Porediti ovaj model nokrije sa SF50VEH je možda naj pribliznije (FH seriju slažemo se da treba držati po strani jer je ona van ove priče o kW i potrošnji)




Ajde ako mozes objasni mi ovo sto je u zagradi napisano.............................


[Ovu poruku je menjao anon3017188 dana 24.10.2013. u 14:13 GMT+1]
[ Al977 @ 24.10.2013. 13:59 ] @
Igra sa brojevima ide u beskonacnost glupo je samo porediti uredjaj od 6,6kW sa uređajem od 9kW ako porediti nesto od Mitsubishijevih modela FH onda je to Fujitijev model ASYG09LTCB/AOYG09LTCN koji se može porediti samo sa FH25VEHZ, matematika i vrjednosti skoro iste e sad samo dolaze one zezancije senzori, izgled filteri ITD.. Pa ko sta voli ! To pise u zagradi !

[Ovu poruku je menjao Al977 dana 24.10.2013. u 15:16 GMT+1]
[ anon3017188 @ 24.10.2013. 14:19 ] @
Ovde pise FH 35 VEHZ pogledaj jos jednom....................

http://www.energimyndigheten.s...st=1278,1277&extended=true

Ali nista mi nisi rekao o potrosnji struje -- nadam se da se obojica slazemo da Nocria manje trosi struje od pomenute Mitsubishi FH 35 VEHZ........................
[ anon3017188 @ 24.10.2013. 14:27 ] @
Citat:
Al977:
Igra sa brojevima ide u beskonacnost glupo je samo porediti uredjaj od 6,6kW sa uređajem od 9kW ako porediti nesto od Mitsubishijevih modela FH onda je to Fujitijev model ASYG09LTCB/AOYG09LTCN koji se može porediti samo sa FH25VEHZ, matematika i vrjednosti skoro iste e sad samo dolaze one zezancije senzori, izgled filteri ITD.. Pa ko sta voli ! To pise u zagradi !

[Ovu poruku je menjao Al977 dana 24.10.2013. u 15:16 GMT+1]


"
Pa nisam ja poredio klimu Mitsubishi "FH35 VEHZ" i "Nocria"nego ti i jos si rekao da Mitsubishi trosi manje struje--sto nije istina.Ja te samo ispravljam ono sto si ti rekao........................
[ anon3017188 @ 24.10.2013. 14:31 ] @
Citat:
Al977:
Nisam imao namjeru da počnem neku prepirku niti da omalovažim tvoj izbor, daleko od toga da je Nokrija loša klima ali sam samo utvrdio
da je to kao SF ili EF serija kod Mitsubishija i da nije realno financiski niti bilo kako porediti Norkiju sa FH serijom Mitsubushija. FH serija je u svakom slucaju
bolja klima i samim tim normalno je da je i skuplja.


Ovo gore si ti napisao................Daj da vidimo koje su to klime koje pominjes SF i EF............
[ Al977 @ 24.10.2013. 14:46 ] @
Evo polemike na jednom od EX yu foruma odnos izmedju modela awyz 14 lbc i FH 35 covjek je pratio sve VTT testove i sta je napisao da ja ne prekucavam

http://www.klix.ba/forum/grija...ju-da-ili-ne--t79741s1425.html
[ rovaccccc @ 24.10.2013. 16:25 ] @
jel to tebi dokaz za nesto,taj tip tvrdi da nocria ne moze izbacit ni 3,5kw na -15 :-),ja se nebi slozio s tim jer ju imam u kuci,ti se oslanjas na rekla kazala,imas sto ljudi sto cudi,ti spomenu da se fujitsu moze uporedit sa samsungom a ne sa ovim vodecim,to je tvoje pravo da tako mislis,ali cijeli svijet priznaje fujitsu,daikin,mits i toshiba za 4 vodeca proizvodjaca,meni sve manje ovakve rasprave imaju smisla.
Dok vecina stanovnistva trosi na grijanje 500-1000 € godisnje ja sa nocriom trosim 120€ i onda dodje neko i pocne meni pricat kako je moj uredjaj veliki potrosac pa je zato losiji od mits iako moze duplo vise prostora ugrijat,totalno mi je to bezze
[ anon3017188 @ 24.10.2013. 17:03 ] @
Citat:
Al977:
Evo polemike na jednom od EX yu foruma odnos izmedju modela awyz 14 lbc i FH 35 covjek je pratio sve VTT testove i sta je napisao da ja ne prekucavam

http://www.klix.ba/forum/grija...ju-da-ili-ne--t79741s1425.html



Auuuuuuuuuu ..........e bas si me nasmejao ......pa dobro " bre " covece pa jel ti verujes u sve sto neko napise.......uzmi malo pa i ti razmisli pa uporedi misljenja pa opet razmisli,razmisli,razmisli,razmisli.................................pa jel ti mislis da je u crtanim filmovima ono sto vidis sve istina..........a porno filmove da NE pominjem......................................ma ustvari sta te briga uzivaj ...............





[Ovu poruku je menjao anon3017188 dana 24.10.2013. u 20:00 GMT+1]