[ thelast88 @ 23.05.2012. 10:11 ] @
Znam da ovaj forum nije pravnog tipa, ali bilo kom tehnicaru prije ili kasnije zatreba ova vrsta informacija. Nazalost
Zivim u BiH i zanima me da li je na snazi ili u procesu razmatranja bilo kakav zakon koji definise polje video nadzora? Znam da Srbija ima u Skupstinskoj proceduri Zakon o privatnom obezbjedjenju koji donekle pokriva ovu oblast, ali ne mogu nista da nadjem za BiH. Jedino na sta sam naletio je zakon o zastiti licnih podataka koji je prije svega namjenjen biometriji i ostalom...
Hvala vam unaprijed
[ Java Beograd @ 23.05.2012. 10:15 ] @
Kad si već načeo temu, onda budiš radoznalost. Mislim da te nijedan zakon/propis ne može sprečiti na nadzireš privatni posed, i neposrednu okolinu. A šta si ti planirao da radiš ?
[ thelast88 @ 23.05.2012. 10:19 ] @
Pa ne bas privatni posjed, trebam obezbjediti poslovni objekat IP kamerama, ali nisam siguran koje me zakonske odredbe ogranicavaju. Npr, smijem li snimati audio, ili ga mogu samo uzivo koristiti, koji je period cuvanja... Milion je pitanja, ali nijedan Zakon ne definise nista. Ili recimo, sta ako mi neki paranoik pocne siziti "jer ga spijuniram"? Naravno, to nije namjena mog sistema, uredjaji nisu postavljeni u kancelarije, ali jesu u hodnike...
[ SlobaBgd @ 23.05.2012. 10:31 ] @
Kad su u mojoj bivšoj firmi uvodili video nadyor, raspitali smo se oko toga kod nekih inspektora u MUP-u, i rekli su nam da video nadzor i snimanje može, a audio nikako.
[ Java Beograd @ 23.05.2012. 11:04 ] @
Verovatno zato što audio potpada pod "prisluškivanje". A "prigledavanje" još nije definisano kao pojam. Inače ne vidim ni jednu logičnu razliku, koja bi audio zapisu dala veći značaj.
[ bakara @ 23.05.2012. 11:09 ] @
Citat:
Java Beograd:  Inače ne vidim ni jednu logičnu razliku, koja bi audio zapisu dala veći značaj.

Veruj mi, reci vrede vise nego svi video zapisi
[ thelast88 @ 23.05.2012. 13:11 ] @
Ma audio komponenta mi je bitna jer imam audio trigere na kameri. U softweru cu izbjeci snimanje audio materijala, nije mi toliko bitan. To sam povukao samo kao jedno od pitanja na koje ne mogu naci odgovor i za koje bih neznanjem mogao biti tuzen/odgovoran. Ne znam odakle tom MUP inspektoru informacija, ali bi rado volio da zavirim u taj zakon. Naljepnice sam vec polijepio (citajuci SRB zakon), ali ne znam nista o drugim stvarima.
[ Java Beograd @ 23.05.2012. 13:18 ] @
A jel ti samo "izvodiš radove" ili se radi o tvojoj firmi ?
[ thelast88 @ 23.05.2012. 13:25 ] @
Ja prodajem i postavljam kamere, serveri su njihovi i oni mjesecno rentaju software.
[ Java Beograd @ 23.05.2012. 13:34 ] @
Dakle, ti si ovde "najamni radnik" i ne vidim kakvu bi odgovornost ti mogao imati. OK, kapiram to da imaš audio trigere, ali ti ne snimaš zvuk. Dakle, ti garantuješ da se zvuk ne snima, a ako neko ne veruje neka angažuje sudskog veštaka.
[ thelast88 @ 23.05.2012. 13:42 ] @
Ok, ali to je pitanje samo audio snimaka. Gdje mogu saznati o drugim restrikcijama, pravilima i ostalom..?
[ veselinovic @ 04.06.2012. 16:48 ] @
Zemljace,
ima kod nas zakon o toj oblasti.
Zaboravio sam naziv ali nesto o tehnickom obezbjedjenju ili tako nesto.
Cak imas i da polazes u mup-u pa dobijes licencu za te stvari.
Ako uspijem naci taj zakon poslacu ti, a mozes i na sajtu vlade rs da nadjes
[ KBDNK @ 05.06.2012. 07:53 ] @
Ustav Republike Srbije
Član 41.
Tajnost pisama i drugih sredstava komuniciranja je nepovrediva.
Odstupanja su dozvoljena samo na odredjeno vreme i na osnovu odluke suda, ako su neophodna radi vodjenja krivičnog
postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predvidjen zakonom.
[ thelast88 @ 06.06.2012. 13:44 ] @
Citat:
KBDNK: Ustav Republike Srbije
Član 41.
Tajnost pisama i drugih sredstava komuniciranja je nepovrediva.
Odstupanja su dozvoljena samo na odredjeno vreme i na osnovu odluke suda, ako su neophodna radi vodjenja krivičnog
postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predvidjen zakonom.


Ovo se odnosi na komunikaciju, tj. razmjenu informacija, ali video nadzor baš i ne spada u takvo šta...
Elem,
Dobio sam mišljenje zadužene institucije, i to relativno brzo, ko bi rekao... Čiko kaže 'vako:

"PREDMET: Zaštita privatnosti na polju tehničkih sistema sa posebnom naznakom na sistem video nadzora, Mišljenje - d o s t a v lj a s e,

Agencija za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu: Agencija) je dana 17.05.2012. godine putem službene e-mail adrese zaprimila Vaš upit u pogledu zakonske regulative po pitanju zaštite privatnosti lica na polju tehničkih sistema zaštite lica i imovine sa posebnim naglaskom na sistem video nadzora i daje sljedeći odgovor:

Osnovni cilj Zakona o zaštiti ličnih podataka („Sl. glasnik BiH“ broj: 49/06, 76/11 i 89/11; u daljem tekstu: Zakon) je da se na teritoriji Bosne i Hercegovine svim licima, bez obzira na njihovo državljanstvo ili prebivalište, osigura zaštita ljudskih prava i osnovnih sloboda, a naročito pravo na privatnost i zaštitu podataka u pogledu obrade ličnih podataka koji se na njih odnose.

Kada se radi o obradi ličnih podataka putem video nadzora, upućujemo Vas da se na službenoj internet stranici Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH www.azlp.gov.ba, u odjeljku „Publikacije“ nalazi dokument Zaštita prava na privatnost i video nadzor, u kojem je detaljno obrađeno prikupljanje ličnih podataka putem video nadzora u kontekstu zaštite privatnosti.

Video nadzorom se vrši pribavljanje zvučnih, vizuelnih i eventualno drugih zapisa (datum i vrijeme nastanka video nadzora) i njihovo pohranjivanje. Pohrana video zapisa se ranije vršila na trakem, dok se u novije vrijeme vrši na hard diskove. Pošto se radi o sistematskom prikupljanju ličnih podataka to upotreba video nadzora može biti propisana zakonom ili kontrolor predmetnu zbirku ličnih podataka upotrebljava kao nužnu mjeru tehničke zaštite.

U slučaju kada je video nadzor propisan zakonom ili propisom donesenim na osnovu zakona, kontrolor u skladu sa članom 6. stav (1) tačka a) i b) Zakona ima pravni osnov na obradu ličnih podataka bez saglasnosti nosioca podataka. To je slučaj npr. sa bankom, kada kontrolor video nadzorom pokriva šalter salu, ulaze, izlaze, trezor i bankomate (Uredba o mjerama zaštite finansijskih institucija („Sl. novine FBiH“, br. 18/09); član 3. stav (3) Pravilnika o uređajima i opremi koji se mogu koristiti za zaštitu finasijskih institucija („Sl. novine FBiH“, br. 65/09), Pravilnik o uslovima i načinu sprovođenja tehničkog i fizičkog obezbjeđenja („Sl. glasnik RS“ br. 20/03)).

Međutim, gore navedeni pravni osnov ne može se primjeniti na upotrebu video nadzora u kancelarijama drugih uposlenika. U tom slučaju se narušava pravo na njihovu privatnost koje je zagarantirano ne samo Zakonom, već i članom 8. Europske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda koja je sastavni dio Ustava BiH te kao takva ima veću pravnu snagu u primjeni u odnosu na sve ostale propise.

U slučaju, kada video nadzor nije propisan zakonom, kontrolor mora odrediti svrhu njegove uspostave. Pri tome, mora se uzeti u obzir da li je postavljanje video nadzora zaista neophodno i da li bi za postizanje predmetnog cilja bilo dovoljno neko drugo rješenje. Npr. ukoliko je video nadzorom pokrivena prostorija iz koje izlaz vodi van radnog prostora kontrolora, tada svrha da se instalira video nadzor ne može biti kontrola izlaska uposlenika iz razloga što se ta kontrola može osigurati na način da se vrata osiguraju bravom sa ključem, a ključ će imati samo određeni uposlenici kontrolora.

U svakom slučaju, u skladu sa članom 21a. stav (2) Zakona, „kontrolor koji vrši videonadzor dužan je donijeti odluku koja će sadržavati pravila obrade s ciljem poštivanja prava na zaštitu privatnosti i ličnog života nosioca podataka, ako videonadzor nije propisan zakonom.“

Neophodno je također napomenuti da je kontrolor prilikom vršenja video nadzora u obavezi na vidnom mjestu istaći obavještenje o vršenju videonadzora i kontakt putem kojeg se mogu dobiti pojedinosti o videonadzoru (član 21a. stav (3) Zakona)."

Još samo da potrošim 3-4 mjeseca na kontanje zakona i još jedno 4-5 mjeseci na dopune zakona i to je to :D
[ KBDNK @ 07.06.2012. 15:46 ] @
Citat:
thelast88: Ovo se odnosi na komunikaciju, tj. razmjenu informacija, ali video nadzor baš i ne spada u takvo šta...

Da baš na to se odnosi...na komunikaciju a to se obično radi govorom...pa bi audio snimak bio kršenje prava zagarantovana ovim čl. ustava i drugih podzakonskih akata donesenih u skladu sa ustavom.
Ja sam ti odgovorio iz razloga što si pitao da ti je audio komponenta bitna pošto si tako rekao...
Citat:
thelast88: Ma audio komponenta mi je bitna jer imam audio trigere na kameri. U softweru cu izbjeci snimanje audio materijala, nije mi toliko bitan. To sam povukao samo kao jedno od pitanja na koje ne mogu naci odgovor i za koje bih neznanjem mogao biti tuzen/odgovoran. Ne znam odakle tom MUP inspektoru informacija, ali bi rado volio da zavirim u taj zakon. Naljepnice sam vec polijepio (citajuci SRB zakon), ali ne znam nista o drugim stvarima.

Vezano za video snimak nema nekih posebnih zabrana ja mislim obzirom da je dozvoljeno sve što nije zabranjeno a video nadzorom se štiti nečija imovina koja zaštita je dozvoljena inače. Ukoliko pak kameru staviš npr. ženskom WC i to jasno naglasiš nalepnicom možda neće biti gužve u njemu...ali možda i hoće...ko zna.
Pozz