|
[ Machiavelli... @ 31.08.2012. 13:50 ] @
| Gledah skorije ovaj klip na youtube
http://www.youtube.com/watch?v=xEdQRVQtffw
Ukratko radi se o tome da on koristi Sunce i solarne panele da proizvede malo elektricne energije, koja zatim elektrolizom razdvaja vodu na vodonik i kiseonik, zatim taj vodonik koristi da prozivodi struju. Pogledajte pa mi recite sta mislite.
Jedna mana ovog postrojenja je sto mi izgleda mnogo skupo. On ima ogromne tankere da skladisti vodonik koji bi koristio kada nema dovoljno sunca (u zimskim mesecima). Ali izgleda da je totalno odrziv sistem obnovljive enrgije.
E sad pitanje koliki bi sistem bio potreban za jedno prosecno domacinstvo?
Koliko bi kostala izrada takvog sistema u Srbiji? Ne ocekujem da sad tacno pisemo cene, ali svako ko ima predstavu da da doprinos da vidimo da li mozemo doci okvirno do cene.
Pozdrav
|
[ 3way @ 31.08.2012. 14:02 ] @
A zasto odmah ne bi koristio solarne panele za struju :)
Ovo mi malo izgleda....hm...hm :)
[ Java Beograd @ 31.08.2012. 14:06 ] @
Citat: Machiavelli...: Ukratko radi se o tome da on koristi Sunce i solarne panele da proizvede malo elektricne energije, koja zatim elektrolizom razdvaja vodu na vodonik i kiseonik, zatim taj vodonik koristi da prozivodi struju.
Ima nas raznih. On je tako dobijenu struju moga da upotrebi da pogoni motor koji je vezan za agregat koji generiše struju za grejače. Grejači greju vodu, pa se tako dobijena para koristi za turbinu elektrogeneratora. E, tek tako dobijenu struju koristi u kući.
[ Machiavelli... @ 31.08.2012. 14:19 ] @
Zasto ne pogldate lepo?!
Prvo ne koritsi da greje nikakvu vodu. Poenta je da koristi sunce da dobije current koji koristi u procesu elektrolize (da razdvoiji Vodonik i Kiseonik). Tada dobijen vodonik koristi i skladisti a kiseonik pusti u atmosferu.
Poenta, koristiti sunce u sprezi sa elektrolizom da moze da sacuva vodonik (da bi izbego da koristi baterije koje em ne valjaju em zagadjuju okolinu, em su kratkog veka) za kasniju upotrebu kad nema dovoljno sunca. Sama sunceva energija ne bi bila dovoljna. Nije ovo nikakva prevara jednostavno ovaj sistem radi nije to u pitanju, nego mene zanima recimo izgradnja tog Vodonocnog tankera, kojih bi dimenzija morao da bude za jedno domacinstvo.
I objasnjeno je, gde vec, da je vodonik veoma mali molekul tako da mora da bude dobar tanker, verovatno bolje napravljen od tankera za prirodni gas da ne bi bilo curenja.
Evo sve to u malom... Ali ima primera koliko hocete na netu. Samo sto umesto ove baterije koristite sunce i skladista za kasniju upotrebu.
http://www.youtube.com/watch?v=ExdcxnwZuNY
[ Horvat I @ 31.08.2012. 15:30 ] @
Skladištenje vodonika je problematično.
Šta misliš zašto u 21. veku još ne trčkaraju H2 automobili?
[ Machiavelli... @ 31.08.2012. 15:47 ] @
To mislim da je glavni problem. Prvo sto je reaktivan ko lud (ali i prirodni gas je), drugo mali su molekuli mora da bude veoma dobro napravljen taj tank gde se drzi, i trece da bi bilo korisno drzati ga bilo bi dobro da bude pod visokim pritiskom (da ne dodjemo u situaciju da mi treba ko onom liku 5 cisterni od po 10.000 litara ili koliko vec).
Bilo bi lepo kad bi neko na forumu ko se bavi izgradnjom (cisterni, tankova ili slicno) da se javi i malo obrazlozi za i protiv, cenu.
Ja bi recimo taj tank ukopao u zemlju, ne bi ga drzao na povrsini kao sto onaj lik radi.
Sve u svemu eto nam ga neiscrpan izvor energije, ali moramo da usavrsimo tehnologiju i za skladistenje, instalaciju, odrzavanje... Vodonika ima koliko hoces to ne moramo da brinemo, a nus produkt ovog sistema je cista voda i kiseonik - nema zagadjenja.
[ Predrag Supurovic @ 01.09.2012. 05:20 ] @
Preskupo je to jos uvek da se isplati. Kada se sabere cena opreme, postaje ipslativo tek na veoam dug rok (20, 30, 40 godina). Jeftinije je da placas struju.
Ovo ima smisla u dva slucaja:
- da nemas drugi izvor energije
- da ti je energija potrebna povremeno pa je skladistis u dugim vremenskim periodima kada je ne koristis
[ sasa022 @ 01.09.2012. 06:49 ] @
Citat: Šta misliš zašto u 21. veku još ne trčkaraju H2 automobili?
Sad opet mozemo da potegnemo pricu o teorijama zavere , ali sve se svodi na to da "mocnicima" nije u interesu da raja koristi besplatnu energiju - prvo moraju da se potrose fosilna goriva.
Neki mocan HHO generator i obogacivanje vodonika kosmickom energijom jos dugo nece ugledati svetlost dana ( mada je Tesla jos u proslom veku pokazao i dokazao da je sve to moguce ).
[ Horvat I @ 01.09.2012. 09:28 ] @
Citat: sasa022: Sad opet mozemo da potegnemo pricu o teorijama zavere , ali sve se svodi na to da "mocnicima" nije u interesu da raja koristi besplatnu energiju - prvo moraju da se potrose fosilna goriva.
Neki mocan HHO generator i obogacivanje vodonika kosmickom energijom jos dugo nece ugledati svetlost dana :( :( ( mada je Tesla jos u proslom veku pokazao i dokazao da je sve to moguce ).
Nemojte zagađivat temu ultra mad idejama!
BMV je 80tih godina izradio nekoliko test vozila H2 koja i pored skupe opreme u test sudarima se pokazao opasan.
[ vladd @ 01.09.2012. 09:59 ] @
E ako je BMW..u Srbiji mora da se skida kapa i ne razmislja dalje na tu temu
Poz
[ ventura @ 01.09.2012. 10:29 ] @
Mnogo jeftinije za izgradnju i održavanje, manje komplikovano, daleko bezbednije rešenje je da staviš obične photovoltaic panele, baterijske jedinice koje će da se pune kad ne koristiš (svu) struju sa panela, i to je to.. Rešio si problem snabdevanja strujom.
Takođe on spominje u video grejanje/hlađenje kuće geotermalnim cevima, to nije ništa novo i postoji u komercijalnoj upotrebi odavno, recimo kod nas je Rehau najpoznatiji proizvođač toga, RAUGEO HELIX® PE-XA:
imaš i sonde za veće dubine, RAUGEO PE100 & PE100-RC ERDWÄRMESONDE:
Biti potpuno energetski nezavisan i efikasan, danas je potpuno komercijalno izvodljivo.. Ne moraš da glumiš proku pronalazača, samo odeš i kupiš šta ti treba.. Jedino što se postavlja je pitanje smisla cele priče, odnosno njene finansijske isplativosti i finansijskih efekata. Ovo sa solarom + baterijama je vrlo skupo rešenje za domaćinstva.
Evo ti jedna prosta računica. Maksimalna instalisana snaga po domaćinstvu u Srbiji je 16-17 kW, što znači da domaćinstvo može maksimalno toliko struje da povuče, pre nego što iskoče sklopke. Ajde da kažemo da ćemo mi biti energetski efikasni, nećemo se grejati na struju, ograničićemo peak potrošnju na 10kW, i dimenzionisati PV panele da u zimskom periodu (vrlo bitno!) mogu da napune 50kWh u toku jednog dana (to nam daje da možemo da trošimo oko 3kW prosečno na sat, bez peakova, što je sasvim dovoljno).
Da bi dobio 50kWh u toku jednog dana u Decembru i Januaru u okolini Beograda (u Vojvodini je još gore, na jugu Srbije otprilike tu negde) potrebno je da imaš photovoltaic module instalisane snage 34kW. Cena tih modula, negde sa montažom je nekih 50.000 evra.
Za battery banke + propratnu elektroniku koja ide uz to, nemam neke precizne podatke, ali računao bi na nekih 15.000 evra za baterijsku banku koja dnevno može da uskladišti i isporuči 50kWh električne energije.
Dakle, računica je prosta - prosečnom domaćinstvu treba oko 65.000 evra da bi postiglo energetsku nezavisnost od elektrodistributivnog sistema, što i nije baš mala cifra.. Istina, taj sistem će na godišnjem nivou proizvesti nekih 38.000kWh električne energije, čije viškove je moguće poslati nazad u ED sistem, recimo da kažemo da vraćamo nazad 25.000kWh u sistem, to je po trenutnim feedin tarifama nekih 5750 evra godišnjeg prihoda od takvog sistema, ali opet to i dalje znači da će takav sistem da se otplati tek za 10+ godina.. Ali ako se već ide na tu varijantu da se struja vraća u ED sistem, onda se više isplati vratiti kompletno proizvedenu struju po visokoj feedn tarifi za solar, a od EPS-a kupiti po jeftinu socijalnu struju.. U tom slučaju, vrlo gruba računica: 15.000 evra učešće, ostalo finansira banka, godišnje se banci vraća 6000 evra, 1500 evra su troškovi održavanja/osiguranja i tu ostane nekih 1000 evra godišnjeg profita u proseku... Tako da sa takvom kalkulacijom, povrat investicije je tek za 15 godina, što nema nikakvog ekonomskog smisla.
[Ovu poruku je menjao ventura dana 01.09.2012. u 11:40 GMT+1]
[ sasa022 @ 01.09.2012. 10:42 ] @
@Horvat I
Ko je prvi pomenuo automobile ???
I metan je prilicno opasan,pa se npr. u Italiji masovno koristi kao gorivo.
Sto se tice HHO - malo ozbiljniji generator iz kucne radionice moze da obezbedi dovoljno gasa za npr. kuvanje,grejanje vode ili cak grejanje jedne prosecne prostorije.
[ Nasa_do_tokija @ 01.09.2012. 10:51 ] @
HHO generator se nije pokazao dobro kao uredjaj za grejanje odnosno ne koristi se jer bi trosio dosta struje za veliku kolicinu gasa,Ali na automobilima vredi i pokazao se uspesno.
Ja sam razmisljao da na krovu napravim od creva za sistem kap po kap zmiju i tu bi voda mogla da se zagreje na sigurno 60 stepeni ako nista drugo imate vodu za kupanje i to bi mogli dnevno po 1000 litara da zagrejete.
[Ovu poruku je menjao Nasa_do_tokija dana 01.09.2012. u 12:02 GMT+1]
[ sasa022 @ 01.09.2012. 11:01 ] @
@Nasa_do_tokija
Ta tvoja kalkulacija nije tacna - racunaj ponovo
*koliko ti npr. TNG-a treba za grejanje jedne sobe ( za 1h ),a koliko potrosi jedan prosecan auto za 1h ?
[ Nasa_do_tokija @ 01.09.2012. 11:09 ] @
Ma ja nisam ni racunao nego na forumu gde se bave hho uredjajima kazu da nije isplativo.Postoji mogucnost povecanja gasa dodavanjem aluminijuma ali i aluminijum se brzo trosi.
Citat: koliko ti npr. TNG-a treba za grejanje jedne sobe ( za 1h ),a koliko potrosi jedan prosecan auto za 1h
Pa ne znam dali znas ali da bi auto rado samo na vodonik potrebno je najmanje 5 litara vodonika u minuti ali to samo da radi na ler za nesto ozbiljnije bi trebalo mnogo vise 10/20 litara u minuti.Dok je TNG druga prica.
[ sasa022 @ 01.09.2012. 11:37 ] @
@Nasa_do_tokija
Pitaj te "strucnjake sa foruma" koliko trosi jedna prosecna pec na gas za 1h,a koliko auto dok radi na leru ( ne u voznji )...
Ako mislis da je perpetuum mobile mocuc onda su oni mozda u pravu :)
[ Nasa_do_tokija @ 01.09.2012. 11:45 ] @
Ti izgleda ne kapiras da ti je za grejanje uz pomoc hho generatora potrebna velika snaga da bi proizvodio dovoljnu kolicinu gasa.Ti mesas Tng sa Vodonikom a ja sam ti rekao da ti je potrebno mnogo vise Vodonika od TNG sto se tice potrosnje kod automobila a za grejanje verujem da i vise.
[ sasa022 @ 01.09.2012. 12:14 ] @
Citat: Ti izgleda ne kapiras da ti je za grejanje uz pomoc hho generatora potrebna velika snaga da bi proizvodio dovoljnu kolicinu gasa.
Potrebno je bar 3x manje nego za proizvodnju kolicine vodonika potrebnog da bi auto mogao da radi na leru.
Pitaj one koji stvarno znaju da izvrse proracun da li je to tacno...
[ Nasa_do_tokija @ 01.09.2012. 22:16 ] @
Pa dobro prijatelju onda ti daj nacrte za 3X manje ili nebitno nacrt za grejanje sa Vodonikom.Ja sam ti rekao da to na autu funkcionise ali za grejanje kazu da ne funkcionise.Nisam probao ali verujem ljudima koji su mi rekli kako da napravim hho generator za moj auto i ispostavilo se da taj uredjaj nije samo hrpa prohromskih ploca vec uredjaj koji povecava snagu motoru,cisti motor a sto se tice ustede tu moras malo da se potrudis.Meni je usteda sada oko 1 L ali mi je proizvodnja Vodonika oko 033 L/m .Ko ne veruje neka sam proba nemam nameru da se raspravljam sa pojedincima znaci ko veruje neka veruje ko ne ne mora nemam nameru da ga ubedjujem jer nemam nista od toga da nekog ubedjujem.
Jos jednom ne baratam sa matematikom ali ljudi koji barataju su izracunali da to nije isplativo ti ako mislis da su to gluposti javi se na pp da ti posaljem adresu pa se sa njima raspravljaj jer ja nisam kompetentan za to.Samo jos da dodam ako admin obrise poruku to je zato sto im verovatno neko placa da ovakve teme guraju u propast i omalazavaju ih jer to nije prvi slucaj pogledaj te malo i videcete da svaka tema u kojioj se govori o hho generatorima bude imejana i unakazena debilnim komentarima na foru " Gde su vam dokazi" ? Kao da zabole ljude da nesto dokazuju kad to mogu i sami da probaju .
[ Machiavelli... @ 02.09.2012. 17:27 ] @
Lepo Objasnjene @Ventura
Pretpostavljao sam da je skupo, cak sam i gledao cene vodonicnih tankova - nije naivno. Ali na kraju nek je i povracaj investicije i za 10-ak godina, ukoliko ima viska novca, realno je uloziti u to. Nakog 10-ak godina imamo investiciju koja jos uvek radi donosi profit i isplatila se.
Ali naravno, ukoliko imamo nova za pocetnu investiciju. Nesto sam razmisljao i o maloj Solarnoj Elektrani, gledah neku firmu koja naplacuje izradu oko 100K EU, isto se svodi na povracaj kroz nekih 10-ak godina.
[ jnk @ 02.09.2012. 19:28 ] @
Lepo je Jeremy Clarksson rekao, ko nađe način da skladišti h2 kako valja postaće milijarder a arapi se vraćaju pravljenju tepiha.
[ ventura @ 03.09.2012. 11:40 ] @
@Machiavelli...
Cene photovoltaic instalacija po sistemu ključ u ruke su trenutno oko 1500-1600 evra po kW za manje sisteme, a veći sistemi mogu da idu i za 1000-1100 evra po instalisanom kW.
U Suštini cela fora oko photovoltaic biznisa ima tri parametra:
- Cena PV sistema
- Količina sunčeve radijacije
- Feedin tarifa
I tu se onda balansiraju parametri. U Srbiji kada je izašao zakon feedin tarifa je bila vrlo niska, zato ni nema investicija, ali u međuvremenu cena panela je pala tako da sada na nekim lokacijama koje imaju visoko zračenje (planinski predeli), postoji neka isplativost na 6-7 godina tako da se može ulagati, ali tu postoje prepreke jer na planinama gde imaš dobru radijaciju nemaš infrastrukturu, a tamo gde imaš infrastrukturu nemaš dobru radijaciju, i tako u krug..
[ vilil1 @ 03.09.2012. 12:35 ] @
Citat: jnk: Lepo je Jeremy Clarksson rekao, ko nađe način da skladišti h2 kako valja postaće milijarder a arapi se vraćaju pravljenju tepiha.
Nije to nepoznato u svetu, samo je naftna industrija mnogo jaka, treba prvo zavrsiti sa naftom, pa onda preci na alternativu.
Citat: From Oslo to Monaco on hydrogen
Last updated: 25/05/2012 // The Norwegian environmental organization Zero has driven two hydrogen powered cars from Oslo to Monaco – without bringing extra fuel.
«They said it was impossible so we did it!»
Zero’s Marius Bornstein and Bjørnar Kruse are sun bathing by the Mediterranean after a 2260 kilometers long drive. After five days of travel they finally rolled up in Monte Carlo. They had managed to drive from Oslo to the Mediterranean without a support vehicle or extra fuel supplies.
A fuel cell driven hydrogen car is basically an electric car in which fuel cells convert hydrogen into electricity. In essence, one could say that the car comes with its own electricity-producing power plant. Yet, the best part is that the only thing coming out of the exhaust is pure water! In Norway, Hydrogen-powered cars are also eligible for the same user-incentives as electric cars. Hence they are exempt from normal car tax and road tolls, can use public transport lanes, and be parked free of charge in public car parks.
Few countries can boast of more hydrogen filling stations than Norway. For this reason South Korean giant corporation Hyundai have actually chosen Oslo as a test arena for its hydrogen projects.
http://www.norway.or.kr/News_a...om-Oslo-to-Monaco-on-hydrogen/
Citat: The HyNor hydrogen highway in Norway was established in 2003 and is part of the Scandinavian hydrogen highway partnership. The highway is part of the Norwegian hydrogen infrastructure, and several hydrogen refuelling stations have been built along the 580-kilometer (360 mi) route.
The official opening of HyNor took place on 11 May 2009 in Oslo.
The highway runs between the capital, Oslo, and the port of Stavanger. Norway's first hydrogen fueling station was opened in 2006 near Stavanger, the second in Porsgrunn in 2007, and two stations were opened in Oslo and Lier in 2009. [1]
http://en.wikipedia.org/wiki/Hynor
http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_highway
[ jnk @ 03.09.2012. 12:50 ] @
Šta znači to naftna industrija je mnogo jaka? Što ne plate neke ubice da izrokaju ove norvežane onda? Automobili na hidrogen postoje već više decenija i kada bi neko rešio tih par krucijalnih problema ne znam kako bi to naftna industrija mogla da utiče da se to ne rasprostrani. Osim kao što rekoh da pošalje plaćene ubice, al nešto ne vidim da ih šalju(osim na HHO izumitelje al to je druga priča).
[ Nasa_do_tokija @ 03.09.2012. 14:21 ] @
Citat: jnk: Šta znači to naftna industrija je mnogo jaka? Što ne plate neke ubice da izrokaju ove norvežane onda? Automobili na hidrogen postoje već više decenija i kada bi neko rešio tih par krucijalnih problema ne znam kako bi to naftna industrija mogla da utiče da se to ne rasprostrani. Osim kao što rekoh da pošalje plaćene ubice, al nešto ne vidim da ih šalju(osim na HHO izumitelje al to je druga priča).
Pa nije poenta izrokati ljude vec to usporavati dok ima nafte.Odakle ti znas da vec ne postoji neki auto koji ide samo na vodonik ali nekome se dobro placa da ga ne objavi? Nebi propala samo naftna industrija vec i rudnici i da ne nabrajam sta bi sve propalo i milioni bi ostali bez posla.
Solarni kolektori su dobra stvar cak mozete i sami napraviti ali ove fotocelije su skupe za 1 kw bi trebalo jako puno para.Mislim da je bolje montirati solarne panele pa da se ta voda dodatno zagreva do 100 stepeni pa da se onda na paru proizvodi struja + vetrenjaca znaci ona bi mogla da proizvodi struju za dogrevanje vode.
[ vilil1 @ 03.09.2012. 14:31 ] @
@jnk
Od 15. najvecih svetskih kompanija, deset je povezano sa naftom. To znaci da milioni radnih mesta zavise od nafte i nikako nije moguce tek tako preci na alternativna goriva bez nekih teskih potresa na globalnom planu. Za sada nema razloga vrsiti neka veca ulaganja u razna istrazivanja jer nafte jos uvek ima dovoljno. Kako nafta bude nestajala, tako ce se ubrzavati prelaz na alternativna goriva.
[ ventura @ 03.09.2012. 14:39 ] @
Citat: Nasa_do_tokija:
Odakle ti znas da vec ne postoji neki auto koji ide samo na vodonik ali nekome se dobro placa da ga ne objavi?
Jel ti živiš u pećini?
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fuel_cell_vehicles
http://en.wikipedia.org/wiki/L...nal_combustion_engine_vehicles
U današnje vreme se na skoro svakom sajmu pojavi par velikih i poznatih proizvođača sa nekim hydrogen prototipom, i niko ih ne sprečava da prave i reklamiraju takve automobile. Problem te tehnologije i razlog zašto ona nije zaživela je tehničke prirode, a ne zbog toga što naftni lobi i nekakvi ljudi u crnom to sprečavaju.
Velikim proizvođačima automobila je u itekako interesu da prvi ostvoje i izbace na tržište tu hidrogensku tehnologiju, jer ako bi sa time uspeli da eliminišu naftu iz priče ili da značajno smanje cenu, to bi rezultovalo enormnim profitima... A naftne kompanije sve i da hoće, ne mogu tek tako da zavrnu ruku firmama koje vrede po nekoliko stotina milijardi dolara...
To što auto kompanije rade na smanjenju potrošnje automobila je totalno protivno interesu naftnih kompanija, pa nešto ne primećujemo da su se proizvođači automobila uplašili i da ne rade na smanjenju potrošnje, naprotiv.. Trend smanjenja potrošnje je očigledan već duže vremena..
Citat: vilil1:
Od 15. najvecih svetskih kompanija, deset je povezano sa naftom. To znaci da milioni radnih mesta zavise od nafte i nikako nije moguce tek tako preci na alternativna goriva bez nekih teskih potresa na globalnom planu. Za sada nema razloga vrsiti neka veca ulaganja u razna istrazivanja jer nafte jos uvek ima dovoljno. Kako nafta bude nestajala, tako ce se ubrzavati prelaz na alternativna goriva.
Nafta je verovatno najveći svetski biznis, i definitnivno zapošljava mnogo desetina miliona ljudi, a indirektno možda i na stotine miliona... Ali isto tako, ako se alternativna goriva razviju do nivoa da postanu konkurent nafti, neko će morati da radi i na tim alternativnim gorivima, tako da će tu doći samo do migracije radne snage, a ukolio nastanu neki viškovi oni će se regulisati prekvalifikacijom kao mnogo puta u dosadašnjoj istoriji...
[Ovu poruku je menjao ventura dana 03.09.2012. u 15:50 GMT+1]
[ Machiavelli... @ 03.09.2012. 17:34 ] @
Ljudi da se razumemo prelazak ne vodonik ili nesto slicno ce se desiti gotovo sigurno. Naftne kompanije svakako usporavaju usvajanje ove tehnologoje i to je razimljivo jer je nafta njihov izvor profita. Prelazak na Vodonik se nece desiti preko noci, te posledice katastrofalnog turn over nece ni biti. Prosto industrija koja polako zazivljava ce privlaciti nove ljude i zaposljavati.
Iskreno mislim da lobiranje za koriscenje nafe i dalje postoji, sto samo usporava a nikako ne sprecava razvoj alternativnih goriva.
Recimo kome je u interesu da se svi gradjani skinu sa grid (mreze) i postanu kompletno energnetski nezavisni?! Nikom , izuzev samim gradjanima. Tehnologija je trenutno na nivou gde imao toliko ideja i resenja za to ali ipak nije zazivelo. Ko ce meni da objasni zasto neki bogatas ne izgradi svoju sosptvenu malu elektranu na vodonik i odvoji se od sistema?! Nema nikakve sumnje da je to isplativo, inicijalna investicija je velika ali na dug rok se isplati, nek je i 10 godina - pa sta?!
Prosto mislim da se razvoj kontrolise u meri kojoj je moguce (koristecu klasicna ljudska sredstva korupcija, lobiranje, kresanje budzeta ...).
Jel ja ne mogu da razumem da ljudi ne mogu da naprave glupi tank za vodonik po "normalnoj" ceni?! Poslali su rover na mars na nuklearni pogon koji topi stene laserom i izucava vapor a ne mogu da naprave tank za vodonik?! Cak i kod vodonicnih tankova nije toliko prblem napraviti ga - ko i svaki drugi, poenta je samo imati dobar valve ( kako bese ova rec na srpskom).
Cim se kaze da postoji organizovan napor pojedinaca ili grupa oko nekog zajednickog cilja to se podvodi pod teoriju zavere. Jednostavno teorije zavere su svuda oko nas, to nije nista novo. I naravno da postoje ljudi ciji se interesi preplicu i koji zele da urade sve u svojoj moci da ih zastite i to jeste zavera, prosto. Naravno da ne mogu da odu u neku ili fakultet u Nemackoj i kazu e to ne mozete da istrazujete, ometanje istrazivanja se radi mnogo suptilnije, nekad cak i ne toliko suptilno.
Recimo u USA imate zakonsku regulativu da svaki patent koji hocete da zastitite, prvo ide na proveru, analizu ... zatim vojska pogleda patent i dozvoljava da li oni mogu da ga koriste pa tek onda odobrava dalje razvijanje/koriscenje. Bilo gde na ovom putu da zastane vi se blokirani od reklamiranja, upotrebe, prodaje te tehnologije. Prosto postoji milion nacina da se neki patenti usporavaju/zaustavljaju.
Nego, mene zanima me recimo da li je moguce u Srbiji da se organizuje par kompanija i napravi ovaj sistem (sunce-elektroliza, preciscavanje vode, vodonik i njegovo skladistenje u tank pod pritiskom, i vodonicna celija za koriscenje kad ima manje sunca) po "normalnoj" ceni. Ovo nije toliko kompleksno uopste. Ja sam siguran da tim od 3-4 inzinjera, elektricara ovo moze da realizuje bez ikakvih problema.
[ Machiavelli... @ 03.09.2012. 18:23 ] @
@Odin zakon topuza jos uvek postoji, sta vise dominantan je, ali u drugoj formi. Nema potrebe mlatiti nekog da mu se nesto ne dozvoli ili odobri, ima toliko mogucnosti spreciti ga (takse, karijera, novac, ucene, lobiranje, zakoni koji se donose od strane korporacija..) ma lista je predugacka za nabrajanje.
Ne bi da vredjam ali ti verovatno ne razumes kako ovaj svet funkcionise "iznutra". Ruka ruku mije, ucena, lobiranje, namestanje pa to je najnormalnije delovanje u svim drzavama, posebno na visim nivoima gde je vise novca i interesa isprepletano.
Malo off topic
Evo recimo procitaj, ukoliko te zanima, i reci mi sta mislis "TPP Secret Negotiations Threaten U.S. Copyright Laws". Nikakva teorija zavere, vec fakticka zavera. Desava se upravo sa i pregovori traju. Posle propasti ACTA i APIPA ponovo pokusaj, i to ne smao u demenu interneta nego farmaceutskih korporacija itd...
[ ventura @ 03.09.2012. 20:50 ] @
Citat: Machiavelli...: Tehnologija je trenutno na nivou gde imao toliko ideja i resenja za to ali ipak nije zazivelo. Ko ce meni da objasni zasto neki bogatas ne izgradi svoju sosptvenu malu elektranu na vodonik i odvoji se od sistema?! Nema nikakve sumnje da je to isplativo, inicijalna investicija je velika ali na dug rok se isplati, nek je i 10 godina - pa sta?!
Razlog je vrlo prost - energetska nezavisnost zahteva vrlo veliko ulaganje, konstantnu zezanciju sa sistemom i niži kvalitet usluge nego kada si priključen na javnu ED mrežu.
Primer:
Zima, sneg napolju veje, tebi toplo u energetski nezavisnoj kući, legneš da spavaš sav ušuškan u svoju mirnu ekološku savest... Ustaneš ujutru, pališ TV, ono cvrc, nema struje... Oblačiš se, penješ se na krov sa metlom da raščistiš sneg sa panela kako bi imao struje u kući...
Ili jednostavno desi se neki kvar na invertoru, ili čemu god.. Dok stigne potrebni deo, ili da se uradi popravka ti možeš da budeš opušteno 15-30 dana bez struje...
Ili kod ove H2 gas tehnologije, u dvorištu imaš tempiranu bombu kojoj nešto da se desi, ne samo da će tvoja kuća odleteti u vazduh, već ćeš razneti i pola komšiluka...
Ne samo da bogati ljudi ne žele da se bakću ovim stvarima, već izuzev par zaluđenika, nikoga ne zanima da se bakće takvim stvarima ako ne mora...
[ Machiavelli... @ 03.09.2012. 21:05 ] @
@Ventura tvoja logika ide pogresnim pravcem. Sta ako se pokvari pa nemas struju? Moram da cistim sneg sa panela.
Pa to se da resiti, sta vise mogu da se razviju lokalni biznisi koji odrzavaju ove sisteme 24x7. Mogu recimo da se naprave grejaci koji ne dozvoljavaju nagomilavanje snega, ako mora da se pocisti lepo odes i pocistis.
Sto se tice tempirane bombe, sta da kazemo za gas? Kakva je razlika? Sigurnost koriscenja vodonika nije nista manja od koriscenja prirodnoh gasa ( ukome ima sigurno preko 60% procenta vodonika). Zakopas to lepo u zemlju i nemas problem pa nije to nuklearna bomba.
[ ventura @ 04.09.2012. 01:33 ] @
Citat: Machiavelli...: @Ventura tvoja logika ide pogresnim pravcem. Sta ako se pokvari pa nemas struju? Moram da cistim sneg sa panela.
Pa to se da resiti, sta vise mogu da se razviju lokalni biznisi koji odrzavaju ove sisteme 24x7.
Super. Samo što trenutno ne postoji nijedna firma u Srbiji koja se bavi time na taj način, a da je neko ekonomično rešenje.
Pazi, ako si priključen na ED sistem recimo EPS-a i desi se kvar, ti sve što treba da uradiš je - ništa. Postoje ekipe koje dođu na lice mesta, reše kvar, čak i veće kvarove tipa zamene kompletne transformatorske stanice rade u par sati jer imaju ogroman stock delova na lageru.
Kod photovoltaic panela je to dosta komplikovanije i sasvim sigurno da niko u Srbiji nema stock delova. Istina je da se PV paneli ne kvare nešto posebno mnogo, ali ako ti se neki pokvari, ti nemaš alternativu za narednih 15 dana dok ti ne stigne zamenski uređaj.
Citat: Machiavelli...:
Mogu recimo da se naprave grejaci koji ne dozvoljavaju nagomilavanje snega, ako mora da se pocisti lepo odes i pocistis.
:)
Mogu da se naprave grejači, i to vrlo lako i još i relativno jeftino... Samo što bi grejač jednog PV panela potrošio više struje za sat vremena nego što taj PV panel proizvede za mesec dana. Samo to, dovoljno je... Neću da te smaram sa pričom da PV paneli gube na efikasnosti prilikom uvećanja temperature...
Citat: Machiavelli...:
Sto se tice tempirane bombe, sta da kazemo za gas? Kakva je razlika? Sigurnost koriscenja vodonika nije nista manja od koriscenja prirodnoh gasa ( ukome ima sigurno preko 60% procenta vodonika). Zakopas to lepo u zemlju i nemas problem pa nije to nuklearna bomba.
Kao prvo zemni gas/butan/metan šta god, je daleko, ali daleko bezbedniji od čistog vodonika.
Recimo metan/prirodni gas/whatever neće da se zapali ako smeša gasa u odnosu na vazduh nije precizno tačna. Vodonik će se zapaliti pri bilo kojoj smeši. Plamen od vodonika ne vidiš. Vodonik korodira metalne rezervoare i vremenom ukoliko se ti rezervoari ne menjaju postoji vrlo ozbiljna opasnost od curenja. Vrlo mali molekuli u odnosu na metan znači da može da curi kroz mnogo manje pukotine. itd. itd.
Plus na sve te hemijske nepovoljnosti dolazi ne baš tako ispitana i proverena tehnologija skladištenja, i to je nešto što ja ne bi želeo ne da imam u svom dvorištu, nego ne bi želeo da imam ni u komšiluku...
[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 04.09.2012. u 07:54 GMT+1]
[ Nasa_do_tokija @ 04.09.2012. 14:07 ] @
Ovaj admin ostavlja samo ono sto se njemu svidja...
Solarni paneli se jos uvek ne isplate jer su preterano skupi.Najbolje je resenje kao sto sam vec napisao : solarni paneli za grejanje vode i vetrenjaca.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|