[ mrzim c60 @ 21.09.2012. 20:22 ] @
Dobio sam karticu iz banke. OK, otvorio koverat, upamtio pin i pročitao prateće pismo u kome kaže da pojedem list kako neko ne bi došo do mog pina. Sve to nije strašno. Kaže da bi kartica bila važeća da mora da se potiše od pozadi svojeručnim potpisom.

E tu sad nastaje problem. U vremenu u kome živimo i uglavnom sve što nam treba otkucamo na tastaturi, ja imam sreće jer moja draga voli da piše i hvata beleške na papirićima, te ja tako odem do njenog radnog stola gde se nalazi puna čaša sa olovkama. Uzmem prvu, bacim se na plastiku, kad ono ništa. Proverim olovku na papiru, daje vrlo lep trag. Ok probam drugu, treću .... i skoro svih dvadeset.

Neverovatno da nisam našo ni jednu sa kojom mogu da napišem celo moje ime na kartici. Neke su uspele da ostave trag samo kod prvog slova, ni makac dalje, dok druge nisu uopšte pisale.

Zato vas molim da ukoliko je neko imao sličan problem, i uspešno ga je rešio, neka mi u privatnoj poruci pošalje ( da ne bi reklamirali ) ime proizvođača olovaka koje mogu da se kupe kod nas, a da njima možeš da potpišeš plastiku iz banke. Eventualno, ako postoji neko drugo rešenje. Za najljubaznije, mogu i da mi pošalju njihovu hemisku, samo da se uslužim, i vraćam je, mame mi.

Koliko god da sve ovo što sam napisao deluje neozbiljno, verujte mi da sam stvarno u problemu KAKO DA POTPIŠEM SVOJU PLATNU KARTICU?
[ Flo33 @ 21.09.2012. 20:34 ] @
Tankim flomasterom, najobicnijom hemijskom...
[ anon70939 @ 21.09.2012. 20:42 ] @
da, obična hemijska
[ bakara @ 21.09.2012. 21:10 ] @
Ili vodootporni tanki flomaster, permanent marker.

http://www.theofficedealer.com...r-3189BK-Permanent-Marker.html

[ mrzim c60 @ 21.09.2012. 21:10 ] @
Na kraju ću da krenem gradom od prve do poslednje knjižare da nađem sebi odgovarajuću hemisku. I ove što imam kod kuće su najobičnije i ispravne su tj. pišu po papiru, ali po poleđini kartice neće. A nisam probao flomasterom, plašim se da se ne obriše pa da mi se razmaže po kartici. Mislio sam da nije neka fora sa penkalom ili nekim mastilom. Zato reko da proverim da li je još neko mučio sličnu muku :)
[ Binary Mind @ 21.09.2012. 21:23 ] @
Ovo sto je predlozio bakara se nece razmazati
[ ventura @ 21.09.2012. 21:36 ] @
Inače karticu nije pametno potpisivati... Za manje kupovine to nije problem jer ionako niko ne obraća pažnju na potpis. Međutim za veće kupovine (par stotina evra pa na više) prodavac će okrenuti karticu i kada vidi da kartica nije potpisana tražiće neki dodatni vid identifikacije (ličnu kartu/pasoš), što znači da u slučaju gubitka/krađe kartice mnogo je manja šansa za zloupotrebu neko kad je potpisana jer lopov za par sekundi može da 'skine' nečiji potpis u dovoljnoj meri da prođe na bilo kom slipu...
[ mrzim c60 @ 21.09.2012. 21:42 ] @
Nisam razmišljao na taj način. Dopada mi se predlog i stvarno mislim da si skroz u pravu. Mislim da ću da poslušam savet.
[ Horvat I @ 22.09.2012. 11:43 ] @
Citat:
ventura:
Inače karticu nije pametno potpisivati...

Tih problema sa našim karticama (barem sa poštinom), ko da je prevučena sa "smrt mastiku".
U roku nedelje potpis postaje nerazgovetan, a za mesec dana se gubi svaki trag pisanja
[ milivoje t @ 22.09.2012. 12:30 ] @
Citat:
ventura:
Inače karticu nije pametno potpisivati... Za manje kupovine to nije problem jer ionako niko ne obraća pažnju na potpis.

ma kod nas niko ne obraca paznju ni na sta.
xyz puta sam kupovao sa karticom koja glasi na zensko ime, pa je vrlo ocigledno da nisam vlasnik kartice i nikakvih problema nisam imao pri kupovini.
jedan jedini put je bio problem u novom meraktoru i resen je tako sto je zenska osoba izvrsila placanje sa tom karticom, ali zenska osoba koja opet nije vlasnik kartice...
[ Bojan Basic @ 22.09.2012. 13:20 ] @
Citat:
ventura:
Inače karticu nije pametno potpisivati... Za manje kupovine to nije problem jer ionako niko ne obraća pažnju na potpis. Međutim za veće kupovine (par stotina evra pa na više) prodavac će okrenuti karticu i kada vidi da kartica nije potpisana tražiće neki dodatni vid identifikacije (ličnu kartu/pasoš), što znači da u slučaju gubitka/krađe kartice mnogo je manja šansa za zloupotrebu neko kad je potpisana jer lopov za par sekundi može da 'skine' nečiji potpis u dovoljnoj meri da prođe na bilo kom slipu...

A ako ti lopov ukrade nepotpisanu karticu, šta ga sprečava da se on potpiše na poleđini (može da napiše tvoje ime i prezime, ali svojim rukopisom) — i onda čak ne mora da skida ničiji potpis da bi se kasnije potpisao na slipu.
[ ventura @ 22.09.2012. 13:42 ] @
Citat:
Bojan Basic: A ako ti lopov ukrade nepotpisanu karticu, šta ga sprečava da se on potpiše na poleđini (može da napiše tvoje ime i prezime, ali svojim rukopisom) — i onda čak ne mora da skida ničiji potpis da bi se kasnije potpisao na slipu.

Ne sprečava ga ništa, ali to znači da ćeš u tom slučaju svoj novac dobiti ekspresno i bez ikakvog čekanja jer se potpis na slipu ne slaže sa potpisom koji imaš deponovan u banci.

U slučaju kada lopov iskopira tvoj potpis na slipu, tada na povrat novca možeš da čekaš i mesecima dok se ne završi kompletna policijska procedura...
[ Dexic @ 22.09.2012. 14:47 ] @
Sta bi Informer rekao na ovo?
Ako se dobro secam on rece da je sasvim suprotno?
[ bakara @ 22.09.2012. 15:24 ] @
Citat:
ventura: Ne sprečava ga ništa, ali to znači da ćeš u tom slučaju svoj novac dobiti ekspresno i bez ikakvog čekanja jer se potpis na slipu ne slaže sa potpisom koji imaš deponovan u banci.

U slučaju kada lopov iskopira tvoj potpis na slipu, tada na povrat novca možeš da čekaš i mesecima dok se ne završi kompletna policijska procedura...

Ko ce da ti vrati novac?

[ ventura @ 22.09.2012. 17:27 ] @
Citat:
bakara: Ko ce da ti vrati novac?

Banka, ko drugi.
[ jnk @ 22.09.2012. 18:07 ] @
Uvođenjem pin codea se u najvećoj meri potreba potpisa na karticama izgubila.
[ bakara @ 22.09.2012. 18:16 ] @
Citat:
ventura: Banka, ko drugi.

Trgovac je uzeo novac za prodatu robu, sto bi ti banka vratila novac?

Citat:
jnk: Uvođenjem pin codea se u najvećoj meri potreba potpisa na karticama izgubila.

Jednako ima kartica i sa potpisom i sa pin kodom, tacno je to da se kartica sa pin kodom ne potpisuje, mada ima banaka koje i to traze.
[ ventura @ 22.09.2012. 18:18 ] @
Citat:
bakara
Sto bi ti banka vratila novac?

Zbog toga što si prijavio izgubljenu/ukradenu karticu i što nisi ti taj ko je potrošio novac. U tome i jeste cela poenta kartica.

[ jnk @ 22.09.2012. 18:21 ] @
Ako ti prijaviš ukradenu karticu taj neko ne može da potroši novac(od kad je ukinut onaj offline sistem provlačenja kartice). Pitanje je da li se pare vraćaju ako se potroše u međuvremenu dok ti provališ da je kartica ukradena do prijave.
[ bakara @ 22.09.2012. 18:30 ] @
Citat:
ventura: Zbog toga što si prijavio izgubljenu/ukradenu karticu i što nisi ti taj ko je potrošio novac. U tome i jeste cela poenta kartica.

Ako ti prijavis mogucu zloupotrebu kartice ona je blokirana i sa nje se ne moze naplatiti, tako da ta situacija nije realna.

Ja sam imao par situacija da sam provukao ukradene kartice i to na velike iznose (200,300k din) i to je regularno naplaceno, cak je i policija dolazila, i banka je kontatirala, ali osim sto smo poslali snimak nije mi poznato kako se situacija zavrsavala, ali sumnjam da je na stetu banke.

[ kalimero 011 @ 22.09.2012. 19:06 ] @
@jnk
Citat:
Pitanje je da li se pare vraćaju ako se potroše u međuvremenu dok ti provališ da je kartica ukradena do prijave.

Od stupanja na snagu Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga korisnici kartica su mnogo zaštićeniji nego što je to ranije bio slučaj. Sada najveći iznos koji se može naplatiti korisniku u slučaju zloupotrebe kartice iznosi 15.000 dinara (ukoliko se, naravno, ne radi o zloupotrebi od strane vlasnika kartice). Ovo, doduše, ne važi u određenim slučajevima (podignuta gotovina sa bankomata putem ukradene kartice ili banka nije "bez odlaganja" obaveštena o gubitku kartice).
[ Dexic @ 22.09.2012. 19:11 ] @
Na stetu banke sigurno nije, pitanje je da li je na stetu trgovca ili korisnika.

@kalimero - zakon+srbija+sprovodjenje_zakona = ?:)
[ kalimero 011 @ 22.09.2012. 19:13 ] @
^
Ne brini, ovaj se sprovodi rigorozno.
[ bakara @ 22.09.2012. 19:22 ] @
Citat:
Dexic: Na stetu banke sigurno nije, pitanje je da li je na stetu trgovca ili korisnika.

Ja mogu samo da potvrdim da nije ni na stetu trgovca.

Znaci osim izjave u policiji, i prosledjivanja video zapisa, nista vise... a bilo je toga vise puta.
[ ventura @ 22.09.2012. 23:01 ] @
Citat:
jnk: Ako ti prijaviš ukradenu karticu taj neko ne može da potroši novac(od kad je ukinut onaj offline sistem provlačenja kartice). Pitanje je da li se pare vraćaju ako se potroše u međuvremenu dok ti provališ da je kartica ukradena do prijave.

Da, vraćaju, ali je to sve mnogo komplikovanije ako se potpisi 'poklapaju'. Onda mora da se čeka policijska istraga, pa čekanje, pa informativni razgovori, i gomila ostalih pizdarija...

[ djordje1979 @ 23.09.2012. 02:30 ] @
Sta znaci potpisi se 'poklapaju'?
Ako je grafolog rekao da se poklapaju, onda se racuna da si to ti potpisao, ako se ne poklapaju onda nisi ti. Sta znace navodnici?
Ne verujem da ce sad neki bankarski sluzbenik da kaze vidi se iz aviona da nisi ti evo ti pare nazad.
[ ventura @ 23.09.2012. 09:09 ] @
Citat:
djordje1979: Sta znaci potpisi se 'poklapaju'?
Ako je grafolog rekao da se poklapaju, onda se racuna da si to ti potpisao, ako se ne poklapaju onda nisi ti. Sta znace navodnici?
Ne verujem da ce sad neki bankarski sluzbenik da kaze vidi se iz aviona da nisi ti evo ti pare nazad.

Ako se poklapaju (pod navodnicima jer su čak i originalni potpisi na kartici i slipovima nečitljivi) onda mora policija da obavi svoje, da pregleda snimke sa kamera da provede istragu, da tebe ispita, pa tek kad se to sve završi i kada banka dobije neki papir od policije, e onda mogu da kažu da to nisi bio ti i da ti vrate lovu.

Da nije tog cimanja sa policijom, verujem da bi se mnogo često dešavalo da ljudi primete da su 'izgubili' karticu baš nakon neke velike kupovine...
[ mrzim c60 @ 23.09.2012. 09:21 ] @
Ljudi, hvala vam puno na informacijama. Potražiću dobar flomaster kao na slici i potpisati svoju novu karticu. Tema se malo udaljava i meša sa pitanjem šta uraditi kada ti neko ukrade karticu, ima li prava na povraćaj novca i ostalo. Tako da mislim da može pod LOCK.
[ anon115774 @ 23.09.2012. 12:32 ] @
Citat:
Dexic:
Sta bi Informer rekao na ovo?
Ako se dobro secam on rece da je sasvim suprotno?


Ne znam na koje "ovo" si mislio ali ako mislis na celu temu ja sam u nekoj drugoj temi vec diskutovao o ovome.

1. Na kartici i u ugovoru (uglavnom) je jasno navedeno da kartica nije vazeca ukoliko nije potpisana.

2. Ime i prezime na kartici ne mora nsita da znaci. To nije jedinstven identifikator kao sto su jmbg, ssn i slicno. Postoje i drugi ljudi koji se zovu isto tako. Sa druge strane karticarske organizacije dozvoljavaju da se na karticama unese bilo sta i nije obavezno da se unosi ime i prezime (to sto ce u bankama reci da jeste obavezno je samo rezultat inercije neobavestenih bankarskih sluzbenika).

3. Sve sto dodje na naplatu u momentu kada je kartica vec blokirana zbog kradje ce biti odbijeno. U slucaju da se radi o transakciji bez autorizacije prilikom kupovine tu postoji nekoliko varijanti na ciji ce teret ta transakcija ici. Na primer, ako je placanje izvrseno koriscenjem imprintera a sama kartica na sebi imala cip onda ce teret takve transakcije ici na banku trgovca jer nije obezbedila dovoljan nivo sigurnosti (banka koja je izdala karticu je obezbedila cip kao najveci stepen sigurnosti i kao element koji dozvoljava online autorizaciju). Znaci, ako imas karticu sa cipom nema potrebe da se bojis da ce neko da je zloupotrebi na imprinteru jer to ne moze da ide ni na tvoju a ni na odgovornosto banke koja ti je izdala karticu.

4. Insistiranje na pokazivanju licnog identifikacionog dokumenta od strane nekih trgovaca je takodje proizvod inercije. To sto u mojoj licnoj karti pise da se ja zovem Petar Petrovic i sto na kartici pise Petar Petrovic uopste ne mora da znaci da je ta kartica moja. Ako ja umem na slipu da ostavim potpis kao sto je onaj na kartici ili ako uopste ne znam da se potpisem ali znam koji je pin onda je to dovoljno da oslobodi trgovca svake odgovornosti.

5. Duznost je klijenta da se potpise onako kako se potpisao i kod banke. Ako klijent to ne uradi tako to onda ide na njegovu odgovornost. Doduse, samo teoretski. Jer, ne moze niko da dokaze koji je on potpis ostavio na kartici obzirom da se do kartice ne moze doci jer je ukradena. To onda dolazi do suda a dalje zaista ne znam sta i kako... Takva situacija moze da se dogodi jedino ako je transakcija obavljena pre nego sto je klijent prijavio kradju. Nakon prijave kradje takva situacija ne moze da se desi osim ako se ne koristi imprinter ali vec sam u tacki 3 objasnio da ne ide na teret klijenta.
[ Sceka @ 23.09.2012. 13:38 ] @
Nije odgovor na pitanje teme ali... Malo se na nasim prostorima brkaju pojmovi pa se tako desava da ljudi olako svataju termin "svojerucni potpis" i desava se cesto da samo napisu ime i prezime i to na razlicitim dokumentima na razlicit nacin. Sto je velika greska. Svojerucni potpis je kao otisak prsta (najpribliznije moguce tome!) i kao takav ima veliko znacenje ali i tezinu svega sto se tice zakona a u vezi licnih dokumenata. Na platnim karticama iz Banke jasno je naznaceno da je potreban svojerucni potpis a ne ime i prezime. Kod nas se malo govori o tome i malo zna a uopste nije naivno. Svojerucni potpis, inace, ne mora da ima nikakve veze sa slovima, ne mora da se "vidi/prepozna" ni jedno poznato slovo, rec...


Pozdrav!
[ mmix @ 23.09.2012. 14:08 ] @
Nisam bas siguran da je to sa tezinom potpisa doslo do nas, to je vise americka fora, u suprotnom ne bi bilo potrebe za deponovanjem potpisa i overavanjima potpisa u sudu. I to samo potpisivanje kartica nije nesto sto se kod nas smisleno koristi, vec je nesto sto smo prepisali od amera. Kod nas je pecat i dalje zakon :) iako je isti jos lakse falsifikovati. Isto ne vidim zasto bi ti banka odmah vratila pare ako se potpis ne podudara, nista i tebe ne sprecava da na svojoj kartici napravis fraud laznim potpisom.
Btw, trosak vracanja para usled fraud-a je uglavnom resen kroz 3rd party osiguranje ciju premiju placas kao deo troskova odrzavanja, tako da u usnovi sve to an kraju ide iz zajednicke kase. To osiguranje se onda prepakuje u servis banke i tako palsira.
[ boyan3001 @ 23.09.2012. 14:41 ] @
Inace, sto se tice teme, skines zastitnu foliju pa se normalno potpises ;)
Neke kartice imaju to, ne znam koji ce im samo.
[ Dexic @ 23.09.2012. 15:01 ] @
Citat:
Sceka:
Nije odgovor na pitanje teme ali... Malo se na nasim prostorima brkaju pojmovi pa se tako desava da ljudi olako svataju termin "svojerucni potpis" i desava se cesto da samo napisu ime i prezime i to na razlicitim dokumentima na razlicit nacin. Sto je velika greska. Svojerucni potpis je kao otisak prsta (najpribliznije moguce tome!) i kao takav ima veliko znacenje ali i tezinu svega sto se tice zakona a u vezi licnih dokumenata. Na platnim karticama iz Banke jasno je naznaceno da je potreban svojerucni potpis a ne ime i prezime. Kod nas se malo govori o tome i malo zna a uopste nije naivno. Svojerucni potpis, inace, ne mora da ima nikakve veze sa slovima, ne mora da se "vidi/prepozna" ni jedno poznato slovo, rec...


Pozdrav!

Za LK/pasos su mi trazili da mora da se prepozna, a ne svojerucni :)
[ bakara @ 23.09.2012. 15:26 ] @
Citat:
Informer

5. Duznost je klijenta da se potpise onako kako se potpisao i kod banke. Ako klijent to ne uradi tako to onda ide na njegovu odgovornost. Doduse, samo teoretski. Jer, ne moze niko da dokaze koji je on potpis ostavio na kartici obzirom da se do kartice ne moze doci jer je ukradena. To onda dolazi do suda a dalje zaista ne znam sta i kako... Takva situacija moze da se dogodi jedino ako je transakcija obavljena pre nego sto je klijent prijavio kradju. Nakon prijave kradje takva situacija ne moze da se desi osim ako se ne koristi imprinter ali vec sam u tacki 3 objasnio da ne ide na teret klijenta.

Sve si lepo objasnio osim moje i Venturine dileme, na ciji teret pada upotreba ukradene kartice ako jos uvek nije blokirana?
[ ventura @ 23.09.2012. 15:33 ] @
Citat:
bakara: Sve si lepo objasnio osim moje i Venturine dileme, na ciji teret pada upotreba ukradene kartice ako jos uvek nije blokirana?

Na račun banke/osiguranja.
[ Blue82 @ 23.09.2012. 17:05 ] @
Odmah da kazem da nemam pojma kako stvari zaista funkcionisu, ali ovo iznad mi nema nikakve logike. Ko ima gubitak ako mi neko ukrade 1000 dinara i kupi nesto za te pare? Naravno ja. Po cemu se razlikuje ako mi neko ne ukrade jednu papirnu, vec jednu plasticnu novcanicu i kupi nesto za nju? Bilo bi mi veoma logicno da sve troskove dok ne prijavim kradju kartice snosi vlasnik kartice.

Sta bi sprecavalo venturu da mi pozajmi svoju karticu, ja podignem pare ili nesto kupim i posle godinu dana kad se istrage slegnu podelimo pola pola? Mislim price kako bi venturu ispitivala policija ne pije vodu, mnogi se ne boje policije i to im ne bi bio nikakav problem.

Isto tako ko snosi troskove ako ti ispadne telefon i neko ga nadje i na njemu nabije racun i sl... Svako je duzan da cuva svoje pare, sa tim se ne bave drugi.

Banka npr reaguje ukoliko do zloupotrebe dodje na samom bankomatu. Tipa ti podizes pare, neko postavi citac karice na bankomat, ocita tvoje podatke, napravi takvu karticu i umesto tebe digne pare. Razlog je jasan, ne postoji tvoja odgovornost i nisi mogao znati da se to desava, a banka je kriva sto nije obezbedila bankomat.
[ ventura @ 23.09.2012. 17:28 ] @
Citat:
Blue82: Odmah da kazem da nemam pojma kako stvari zaista funkcionisu, ali ovo iznad mi nema nikakve logike. Ko ima gubitak ako mi neko ukrade 1000 dinara i kupi nesto za te pare? Naravno ja. Po cemu se razlikuje ako mi neko ne ukrade jednu papirnu, vec jednu plasticnu novcanicu i kupi nesto za nju?

U tom slučaju kartice ne bi ni postojale. Kartice imaju upravu taj element sigurnosti koji keš nema.

Citat:
Blue82:
Bilo bi mi veoma logicno da sve troskove dok ne prijavim kradju kartice snosi vlasnik kartice.

Šta ako je kartica fizički još uvek kod tebe, ali je neko preklonirao i uveliko je koristi? Može da se desi ako nemaš SMS obaveštenje da prođe mesec dana dok ne dobiješ izveštaj od banke da uopšte primetiš da ti nije nešto uredu sa karticom.


Citat:
Blue82:
Sta bi sprecavalo venturu da mi pozajmi svoju karticu, ja podignem pare ili nesto kupim i posle godinu dana kad se istrage slegnu podelimo pola pola? Mislim price kako bi venturu ispitivala policija ne pije vodu, mnogi se ne boje policije i to im ne bi bio nikakav problem.

Errr Višegodišnja zatvorska kazna za tebe i za vlasnika kartice zbog prevare, krađe, itd.?

Nije stvar u tome da li se neko plaši policije ili ne, jer se ispitivanje ne radi zbog ispitivanja, već se radi u cilju rešavanja kriminalne istrage koja se vodi zbog krađe.


U suštini ovakav način prevare nije popularan jer praktično nije izvodljiv... Niko neće da rizikuje zatvor zbog hiljadu-dve evra koje će ukrasti na foru, a pogotvo ne kada se još to podeli na dvojicu. Zamisli sad situaciju, dolazi Alija Sirotanović u banku, koji ceo život krcka po par desetina evra po transakciji, i odjednom polaže 20 hiljada evra na račun koje potom neko podiže da bi Alija dan kasnije prijavio krađu kartice... Mislim, za ovakve slučajeve ni ne treba istraga, policija ide i odmah hapsi po kratkom postupku... A oni koji na računu vrte relativno ozbiljne transakcije, takvi nemaju potrebe da se bave tim vrstama prevare.
[ anon115774 @ 23.09.2012. 17:40 ] @
Citat:
bakara: Sve si lepo objasnio osim moje i Venturine dileme, na ciji teret pada upotreba ukradene kartice ako jos uvek nije blokirana?


Mislis, ako nije blokirana zato sto korisnik jos uvek nije javio banci da je kartica ukradena?

Zakon o zastiti korisnika finansijskih usluga:
Citat:
Član 38 Stav 6

Korisnik snosi sve gubitke u vezi sa svakom transakcijom izvršenom zloupotrebom koju sam učini, a snosi i gubitke nastale zbog toga što nije ispunio svoje obaveze koje proizlaze iz propisanih uslova o izdavanju i korišćenju platne kartice, obavezu da bez odlaganja obavesti banku o gubitku, krađi i zloupotrebi platne kartice i obavezu da na adekvatan način čuva lični identifikacioni broj.

Član 38 Stav 7

Korisnik ne snosi gubitke nastale po osnovu transakcija izvršenih posle prijave banci gubitka, krađe ili neovlašćenog korišćenja platne kartice, odnosno podataka s platne kartice, osim ako je sam izvršio zloupotrebu ili učestvovao u zloupotrebi ili delovao s namerom prevare.
[ ventura @ 23.09.2012. 17:44 ] @
Citat:
Informer: Zakon o zastiti korisnika finansijskih usluga:

Da, zakon je vrlo jasan, samo si propustio da podvučeš i ostalo. Taj član se čita ovako:

Korisnik ne snosi gubitke nastale po osnovu transakcija izvršenih posle:

• prijave banci gubitka
ili
• krađe
ili
• neovlašćenog korišćenja platne kartice

odnosno podataka s platne kartice, osim ako je sam izvršio zloupotrebu ili učestvovao u zloupotrebi ili delovao s namerom prevare.


Dakle ako je neko neovlašćeno koristio karticu, vlasnik kartice ne snosi odgovornost za transakciju bez obzira da li je on banci prijavio gubitak/krađu ili ne.
[ anon115774 @ 23.09.2012. 17:49 ] @
Citat:
ventura: eko neovlašćeno koristio karticu, vlasnik kartice ne snosi odgovornost za transakciju bez obzira da li je on banci prijavio gubitak/krađu ili ne.


Pa to i ja kazem. Vlasnik ne snosi odgovornost.

P.S. Procitaj na poledjini svoje kartice ko je vlasnik.
[ ventura @ 23.09.2012. 17:52 ] @
Citat:
Informer: Pa to i ja kazem. Vlasnik ne snosi odgovornost.

P.S. Procitaj na poledjini svoje kartice ko je vlasnik.

Da te citiram:

Citat:
Član 38 Stav 7

Korisnik ne snosi gubitke nastale po osnovu transakcija izvršenih posle prijave banci gubitka, krađe ili neovlašćenog korišćenja platne kartice, odnosno podataka s platne kartice, osim ako je sam izvršio zloupotrebu ili učestvovao u zloupotrebi ili delovao s namerom prevare.

Vlasnik kartice = banka
Korisnik kartice = klijent banke
[ anon115774 @ 23.09.2012. 17:58 ] @
Da citiram ja tebe:

Citat:
ventura: Dakle ako je neko neovlašćeno koristio karticu, vlasnik kartice ne snosi odgovornost za transakciju bez obzira da li je on banci prijavio gubitak/krađu ili ne.


A zasto bi vlasnik kartice sam sebi prijavljivao da je ukradena i kako on to moze da zna kad je ova kod korisnika?

Mislim.... ako ces vec da teras mak na konac :)
[ Blue82 @ 23.09.2012. 18:09 ] @
Citat:
Korisnik ne snosi gubitke nastale po osnovu transakcija izvršenih posle prijave banci gubitka, krađe ili neovlašćenog korišćenja platne kartice, odnosno podataka s platne kartice, osim ako je sam izvršio zloupotrebu ili učestvovao u zloupotrebi ili delovao s namerom prevare.


Jbt citate li?

Preradicu recenicu.
Korisnik ne snosi gubitke nastale po osnovu transakcija izvršenih posle prijave banci gubitka.
Korisnik ne snosi gubitke nastale po osnovu transakcija izvršenih posle prijave banci krađe
Korisnik ne snosi gubitke nastale po osnovu transakcija izvršenih posle prijave banci neovlašćenog korišćenja platne kartice.

Dakle tek posto se prijavi nestanak kartice, ti postajes zasticen. Do tada si obavezan da je cuvas.
Samo blokiranje kartice stiti od dalje zloupotrebe.


Samo blokiranje SIM kartice, stiti od toga da ti neko nabije racun.

Na kraju krajeva, keva mi radi u Vojvodjanskoj banci, tacnije gen je direktor jedne vece filijale, i ona me je jos od moje prve kartice ucila da uvek u telefonu imam broj na koji mogu blokirati karticu, tako da ne verujem da je to rekla samo tako, da bih ja ucio da unosim broj u mob, ali pitacu je svakako, mada verujem da je gore naveden tekst jasan kao dan.
[ Dexic @ 23.09.2012. 18:21 ] @
Sta ti znaci taj broj ako ce uz karticu da ti ukradu i telefon? :D
[ Blue82 @ 23.09.2012. 18:28 ] @
Telefon tesko da ce bilo ko da mi uzme cak i da mu ga nudim. Kad bi ga video bilo bi ti jasno :)
Jednostavno telefon mi je sprava za telefoniranje, bitno mi je da baterija dugo drzi i da ne moram da nosim lap-top torbu za njega, tako da u startu svi novi telefoni otpadaju. Koliko je ta moja bolest izrazena govori i cinjenica da nisam preuzeo firmin samsung s4 koji je poklonjen svima na visim pozicijama jer je jednostavno prevelik i deluje mi neverovatno smesno kad ga neko nabije na usi dok prica a siri mu je od dlana, ali to je neka druga tema.

Za sve ostalo tu su lap-top i desktop racunar.
[ bakara @ 23.09.2012. 18:40 ] @
Citat:
ventura: Da, zakon je vrlo jasan, samo si propustio da podvučeš i ostalo. Taj član se čita ovako:

Korisnik ne snosi gubitke nastale po osnovu transakcija izvršenih posle:

• prijave banci gubitka
ili
• krađe
ili
• neovlašćenog korišćenja platne kartice

odnosno podataka s platne kartice, osim ako je sam izvršio zloupotrebu ili učestvovao u zloupotrebi ili delovao s namerom prevare.


Dakle ako je neko neovlašćeno koristio karticu, vlasnik kartice ne snosi odgovornost za transakciju bez obzira da li je on banci prijavio gubitak/krađu ili ne.

Ja bih voleo da je to tako kako kazes, jedino ako imas licno iskustvo sa ovim?

Inace, rekao sam na prethodnoj strani da sam bio upoznat sa slicnim situacijama i obicno se kradja desavala u kucama vlasnika kartica kada je neko od "prijatelja" uspeo da iskoristi karticu, a vlasnik naravno nije prijavio dok ga iz banke nisu zvali, a sve su bili ozbiljni iznosi.
[ anon115774 @ 23.09.2012. 18:47 ] @
Citat:
Blue82:
Na kraju krajeva, keva mi radi u Vojvodjanskoj banci, tacnije gen je direktor jedne vece filijale, i ona me je jos od moje prve kartice ucila da uvek u telefonu imam broj na koji mogu blokirati karticu, tako da ne verujem da je to rekla samo tako, da bih ja ucio da unosim broj u mob, ali pitacu je svakako, mada verujem da je gore naveden tekst jasan kao dan.


Pozoves 988 sa bilo kog telefona i trazis broj banke. Sve (ozbiljne) banke imaju dogovor sa Telekomom da sluzba informacija daje iskljucivo broj kontakt centra.

P.S. Banka moze da ima samo jednog gen dir :)


Citat:
bakara:Ja bih voleo da je to tako kako kazes, jedino ako imas licno iskustvo sa ovim?


Najverovatnije da nema iskustva cim pise to sto pise ali on je poznat ovde po tome da voli da na vrlo filozofski nacin tumaci zakone. Zato sam i okrenuo na zajebanciju na kraju jer vidim kuda vodi diskusija s njim :)
[ Blue82 @ 23.09.2012. 19:21 ] @
Dobro direktor filijale al ok razumeli smo se.
Ventura kao ventura, puno price, malo znanja i tako u krug. Al dobro covek ima vremena pa moze tako da se opusti.


Proverena informacija. Upitah kevu, kaze da ne moze 100% da mi potvrdi ali da je 99% sigurna, posto je na to naletela nedavno kada je trazila neku drugu informaciju, ali seca se ovoga:
Ranije banka nije odgovarala za zloupotrebu kartice sto je po meni sasvim normalno.
Sada kao je izasao ovaj novi zakon, ako se dobro seca banka odgovara samo ukoliko je nastala transakcija nacinjena u kratkom roku od trenutka kradje (kako se ovo definise ne znam), iz razloga sto niko ne moze odmah da zna da je pokraden, ali i tada banka odgovara, ako se dobro seca najvise do iznosa od 15000 dinara koji ce biti vraceni, a sve ostalo snosi klijent. Svako je duzan da zastiti svoju karticu od neovlascene primene kao sto je slucaj sa bilo kojim tipom hartije od vrednosti. Cak i menice kada se naplate na ogromne iznose, iznos bude skinut sa racuna ostecene firme, a posle ako se ustanovi da je menica bila falsifikovana, onaj ko ju je zloupotrebio ide u krivicni postupak, pa dalje ako se od njega osteceni namiri, namirice se, ako ne nikom nista.

Duznost ostecenog je da odmah prijavi nestanak kartice i jedino se tako zastiti od daljih gubitaka.
Blokiranje kartice se vrsi telefonom, dakle veruje se na rec, i od tog trenutka svaka transakcija je nemoguca. Zatim se ceka da se posalje zvanicni dopis i posle njega takva kartica se vise ne moze reaktivirati vec se kasnije izdaje nova (cak i ako korisnik posle pronadje svoju karticu u drugom dzepu).
[ Dexic @ 23.09.2012. 19:50 ] @
Kartica se samo prijavi kao ukradena, bez neke vece provere od imena i JMBG?

Licno ne vidim razlog da iko osim korisnika ispasta ako se PIN-om autorizovala upotreba (znaci kartica jos nije prijavljena da je ukradena). Takodje, ako je autorizovano potpisom (aparat koji ne zahteva cip - ima zemalja gde cipovi nisu dozvoljeni, gde je samo potpis validan, pa imala kartica cip ili ne, ne trazi ga aparat i moze da prodje), na elektronskom aparatu, opet, samo je vlasnik kriv - to je i opsta korist kartice, da ne mora da se nosi legitimacija (koju u nekim zemljama neki uopste i nemaju ako ne nose pasos :D)

Jedino je znaci pitanje sta sa imprinter masinama? Ko je kriv, sto dziber od trgovca koristi nesto toliko matoro pa ne proverava da li je kartica i dalje aktivna?
[ ventura @ 23.09.2012. 20:03 ] @
Ok momci vi ste najpametniji ovde... Samo mi recite šta se dešava u slučaju skimovanja kartice, koja je najčešći vid prevare?

Dakle lopov prekopira karticu, original je i dalje kod vlasnika, lopov kupuje sa karticom, vlasnik ni nema pojma da mu je kartica iskopirana pa ni ne prijavljuje krađu, tek nakon nekog vremena vidi da je skinut novac, i šta onda? Banka mu opušteno kaže - ne važi se, nisi prijavio gubitak? Kako da ne.


Znam za jedan slučaj koji se nije desio meni, već jednoj meni vrlo bliskoj osobi. U Hrvatskoj na naplatnoj rampi je kartica klonirana, nakon par sati su lopovi samo prešli granicu i u knjižari 'kupili' stvari za oko 2000 evra, a sporna transakcija je prijavljena tek nakon možda nedelju dana kada je provereno stanje na računu. Zbog toga što je banka i vlasnik kartice iz jedne države, krađa/kloniranje je nastalo u drugoj, a sporna transakcija u trećoj državi, nastala je cela papazjanija oko policijske procedure, pa je tu umešan i interpol, pa daj jednu izjavu ovde, daj drugu onde, pa nećeš da se cimaš u treću državu već daj izjavu u konzulatu... Uglavnom sve je to trajalo 2-3 meseca dok se procedura nije završila i dok novac nije bio vraćen.
[ Blue82 @ 23.09.2012. 20:22 ] @
Citat:
Ok momci vi ste najpametniji ovde... Samo mi recite šta se dešava u slučaju skimovanja kartice, koja je najčešći vid prevare?


Citati znas, a ako znas vrati se u nazad pa ces videti da za takav problem troskove snosi banka.
Kao sto rekoh na svakoj temi, trolujes trolujes i trolujes.
[ anon115774 @ 23.09.2012. 20:25 ] @
Citat:
Dexic:Kartica se samo prijavi kao ukradena, bez neke vece provere od imena i JMBG?


Naravno da se trazi ime i svi ostali podaci koje korisnik ima u glavi. Kako bi banka inace znala koju karticu da blokira? :) Znaci: ime, datum rodjenja, adresa, broj telefona... ali u principu to je dovoljno.

Citat:
Licno ne vidim razlog da iko osim korisnika ispasta ako se PIN-om autorizovala upotreba (znaci kartica jos nije prijavljena da je ukradena).


Ovo se pominje i u jednom od onih clanova koje sam citirao. Korisnik je duzan da PIN cuva a ne da ga lepi na karticu kao sto radi gomila ljudi u Srbiji. Ovde jos uvek nije razvijena ta svest. Valjda zbog informaticke nepismenosti.

Citat:
Takodje, ako je autorizovano potpisom (aparat koji ne zahteva cip - ima zemalja gde cipovi nisu dozvoljeni, gde je samo potpis validan, pa imala kartica cip ili ne, ne trazi ga aparat i moze da prodje), na elektronskom aparatu, opet, samo je vlasnik kriv - to je i opsta korist kartice, da ne mora da se nosi legitimacija (koju u nekim zemljama neki uopste i nemaju ako ne nose pasos :D)


1. Ne odlucuje POS terminal da li ce traziti cip ili nece. Ima par banaka u Srbiji cije su kartice podesene tako da ako terminal ima citac cipa da se odbija autorizacija podacima sa magneta. Znaci, prodavac moze da pokusa da provuce takvu karticu kroz magnetni citac i banka izdavalac ce odbiti takvu transakciju uz obrazlozenje da se mora koristiti citac cipa (dobije prodavac obavestenje na displeju).

2. Zivota ti, u kojoj to zemlji nije dozvoljeno koriscenje cipova?

Citat:
Jedino je znaci pitanje sta sa imprinter masinama? Ko je kriv, sto dziber od trgovca koristi nesto toliko matoro pa ne proverava da li je kartica i dalje aktivna?


Napisao sam vrlo detaljno na prethodnoj strani. Responsibility shift.

Citat:
ventura:
Ok momci vi ste najpametniji ovde... Samo mi recite šta se dešava u slučaju skimovanja kartice, koja je najčešći vid prevare?


Korisnik je kriv. Duzan je da cuva karticu od neovlascene upotrebe kao i podatke koji se nalaze na kartici i van kartice (PIN npr).

Inace, cip ne moze da iskopira. Ako imas karticu sa cipom ne znace mu nista podaci sa magneta jer ce svaki terminal koji ima citac cipa da odbije tu transakciju (odnosno banka izdavalac) jer nije dobila podatke sa cipa nego sa magneta. Takodje i svaki ATM koji ima citac cipa ce da odbije tu transakciju. Jedino ako nadje neki imprinter ili POS koji cita samo magnet onda moze da se vadi na responsibility shift i da kaze da nije on.

To ti je isto kao i ako ti je kartica enrollovana u MC 3DSecure. Ako ti je transakcija prosla na bilo kom prodajnom mestu na net-u koje ne podrzava 3DS mozes ladno da trazis od banke povracaj novca i da tvrdis da nisi ti napravio tu transakciju. Opet responsibility shift na trgovca jer nije obezbedio dovoljan nivo sigurnosti.

Citat:
Znam za jedan slučaj koji se nije desio meni, već jednoj meni vrlo bliskoj osobi. U Hrvatskoj na naplatnoj rampi je kartica klonirana, nakon par sati su lopovi samo prešli granicu i u knjižari 'kupili' stvari za oko 2000 evra, a sporna transakcija je prijavljena tek nakon možda nedelju dana kada je provereno stanje na računu. Zbog toga što je banka i vlasnik kartice iz jedne države, krađa/kloniranje je nastalo u drugoj, a sporna transakcija u trećoj državi, nastala je cela papazjanija oko policijske procedure, pa je tu umešan i interpol, pa daj jednu izjavu ovde, daj drugu onde, pa nećeš da se cimaš u treću državu već daj izjavu u konzulatu... Uglavnom sve je to trajalo 2-3 meseca dok se procedura nije završila i dok novac nije bio vraćen.


Au, kakav western film :)

U mom svetu to ide mnogo jednostavnije. Pises reklamaciju banci koja ti je izdala karticu. Ako nije na njenom terminalu ona prosledi karticarskoj organizaciji i dalje oni sve zavrsavaju. Kakva crna policija, kakve izjave, kakvi konzulati i zajebancije.... :)
[ ventura @ 23.09.2012. 20:45 ] @
Citat:
Blue82:
Citati znas, a ako znas vrati se u nazad pa ces videti da za takav problem troskove snosi banka.

Znači ti tvrdiš da ukoliko neko isklonira karticu da u tom slučaju korisnik dobija nazad novac, ali ako mu karticu neko ukrade a on to ne prijavi u rekordnom roku, da u tom slučaju ne može da dobija nazad svoj novac?

Citat:
Blue82:
Kao sto rekoh na svakoj temi, trolujes trolujes i trolujes.

Ma jok to ti se samo čini. Pošto kad poznajem tematiku toliko bolje od tebe i od tvoje mame zajedno, tebi se to možda može učiniti kao trolovanje... Ali polako, eventualno ćeš i ti saznati nešto novo.

Citat:
Informer:
Korisnik je duzan da PIN cuva a ne da ga lepi na karticu kao sto radi gomila ljudi u Srbiji.
...
Korisnik je kriv. Duzan je da cuva karticu od neovlascene upotrebe kao i podatke koji se nalaze na kartici i van kartice (PIN npr).

Jeste korisnik dužan da sa karticom postupa kako bi se pravnički reklo "u duhu dobrog poslovanja", to podrazumeva da vodi računa kako i gre koristi karticu, da ne drži PIN kod zajedno sa karticom, da ne ispušta karticu iz vida tokom transakcije itd.

Međutim čak i u slučaju da je korisnik idiot i da je markerom napisao PIN na poleđini kartice, u slučaju zloupotrebe on opet ima pravo na povrat svog novca (jeste da je procedura komplikovanija, ali novac će mu biti vraćen).


Evo ti recimo banalna situacija iz restorana sa kojom se dosta često susrećem: klijent plaća račun (čipovanom) karticom tako što je stavi u onu kožnu svesku; konobar odnosi karticu jer tek bolji restorani imaju ručne čitače; vraća se posle par minuta sa porukom - potreban je PIN kod; u najvećem broju slučajeva klijent izdiktira PIN kod konobaru, često se čak dešava da konobar dođe sa pitanjem "koji vam je pin", a najređe od svega, barem po nekom mom iskustvu, je da čovek ustane i ode do šanka da sam ukuca svoj pin.

To je sve ok dok su svi u lancu pošteni, i obično jesu. Međutim dovoljan je samo jedan kvaran konobar koji u vrlo kratkom roku može da skimuje na stotine kartica pri čemu ne mora da se zeza sa POS terminalima već ide direktno na bankomat da diže keš jer je dobio i pin. I šta onda. Gosti mogu da plaču jer ih je neko pokrao, a lopovu konobaru niko ništa ne radi?

Citat:
Informer:
Au, kakav western film :)

U mom svetu to ide mnogo jednostavnije. Pises reklamaciju banci koja ti je izdala karticu. Ako nije na njenom terminalu ona prosledi karticarskoj organizaciji i dalje oni sve zavrsavaju. Kakva crna policija, kakve izjave, kakvi konzulati i zajebancije.... :)

Ajde reci mi molim te u kojoj banci je moguće dobiti povrat sredstava bez policijskog zapisnika, da otvorim račun tamo, pa da i mene već jednom krene karta...

[ Blue82 @ 23.09.2012. 21:02 ] @
Da ventura, ti si ovako poznat kao strucnjak u svim oblastima, sto sasvim dovoljno govori o tebi kao osobi, kao i o tvojoj kompetentnosti u vecini tema. Ono covek da te pozeli za sina.

Cak nisi uspeo da pobijes ni onu recenicu iz zakona koju sam ti lepo citirao, jer ne razumes sta znaci zarez u recenici, al sta ti ne odgovaa ti jednostavno preskocis (tipicno trolovski).

Drugo informacija iz banke ima mnogo vecu vrednost od informacije izrecene iz usta kockara. Naravno ti ne moras da mi verujes da mi keva radi u banci u sta ne bih ulazio, ostavio sam informaciju zbog drugih ljudi koji ce to procitati.

Prosle godine su bili postavili taj citac kartica u par banaka u mom gradu tako da pouzdano znam da su sve kartice koje su koriscene na tih par bankomata automatski bile blokirane, i pozvane su sve stranke da dodju u najblizu ekspozituru da podignu nove kartice jer su one trajno blokirane. Ostecenima je banka nadoknadila stetu ali je ona bila mala jer su kartice naravno prekopirane sirotinji. Kako god banka j tu imala odgovornost do punog iznosa jer je uzurpiran njen bankomat.

Prosle godine cuo si da su bile blokirane mnoge Master katrice, kada su otkriveni citaci na pumpama, a ko je nadoknadio stetu ne znam, ali ne sumnjam da ti imas informaciju iz prve ruke.

Bilo kako bilo u jednoj recenici, u slucaju kradje samo u specificnim uslovima koje verujem banka moze relativno lako da opovrgne jer su veoma strogi banka nadoknadjuje samo stetu u iznosu do 15.000 dinara pa ti misli na dalje sta god hoces, ili umesto trolovanja daj nekakav dokaz da to nije tako pa cemo te opet opovrgnuti i tako u krug. Ti si duzan da stitis svoju imovinu od kradje, kako televizor tako i pare. Ukoliko ti to ne odgovara, osiguras se i mirno spavas. Ako mislis da nije tako, molim te ostavi u kafani karticu sa pinom pa nam se javi za nedelju dana. Budi mudonja. Ah da, izvini, muda tu nisu potrebna jer sve ce ti vratiti banka.

I ona besmislica da kartice sluze da bi ti banka u slucaju gubitka nadoknadila novac.... Mislim.... Kartice sluze da bi se izbacila gotovina tj. suskave novcanice i da ti mozes putem kartice da platis nesto za 2 dinara i nesto za 2.000.000 bez da nosis dzak para sa sobom.

Toliko za veceras, ljudi laq noc i ugodno vece. Ko radi zna o cemu pricam.

[Ovu poruku je menjao Blue82 dana 23.09.2012. u 22:12 GMT+1]
[ kalimero 011 @ 23.09.2012. 21:03 ] @
Što se neovlašćenog korišćenja tiče - ukoliko je korisnik poštovao pravilo banke o tome da samo on ima uvid u PIN i ukoliko je krađa/gubitak kartice prijavljena u razumnom roku (zakon kaže ''bez odlaganja", u praksi se uglavnom toleriše par sati), maksimalan gubitak koji korisnik kartice može imati iznosi pomenutih 15.000 dinara (nije tačno da banka toliko nadoknađuje, banka "nadoknađuje" sve preko toga). Ovo važi i u slučaju da je kartica u posedu korisnika, a zloupotreba urađena na neki od pomenutih načina (skimovanje, internet) i u tom slučaju korisnik kartice je dužan da neovlašćenu transakciju prijavi najkasnije u roku od 45 dana.
[ bakara @ 23.09.2012. 21:11 ] @
Citat:
ventura: Evo ti recimo banalna situacija iz restorana sa kojom se dosta često susrećem: klijent plaća račun (čipovanom) karticom tako što je stavi u onu kožnu svesku; konobar odnosi karticu jer tek bolji restorani imaju ručne čitače; vraća se posle par minuta sa porukom - potreban je PIN kod; u najvećem broju slučajeva klijent izdiktira PIN kod konobaru, često se čak dešava da konobar dođe sa pitanjem "koji vam je pin", a najređe od svega, barem po nekom mom iskustvu, je da čovek ustane i ode do šanka da sam ukuca svoj pin.

To je sve ok dok su svi u lancu pošteni, i obično jesu. Međutim dovoljan je samo jedan kvaran konobar koji u vrlo kratkom roku može da skimuje na stotine kartica pri čemu ne mora da se zeza sa POS terminalima već ide direktno na bankomat da diže keš jer je dobio i pin. I šta onda. Gosti mogu da plaču jer ih je neko pokrao, a lopovu konobaru niko ništa ne radi?

Raspitaj se u svojoj banci kako treba da koristis karticu u restoranu i sta da odgovoris konobaru kada ti trazi pin i u opste kakve instrukcije banka ima za to kada ti neko zatrazi pin i karticu da odnese izvan dometa tvojih ociju.
[ ventura @ 23.09.2012. 21:40 ] @
Citat:
Blue82
Drugo informacija iz banke ima mnogo vecu vrednost od informacije izrecene iz usta kockara.

Raditi u industriji igara na sreću je daleko od pojma "kockar". Ali avaj.

Citat:
Blue82
Cak nisi uspeo da pobijes ni onu recenicu iz zakona koju sam ti lepo citirao, jer ne razumes sta znaci zarez u recenici, al sta ti ne odgovaa ti jednostavno preskocis (tipicno trolovski).

Ja zaista ne znam kako da diskutujem sa nekim ko ne ume da pročita i rastumači rečenicu napisanu na Srpskom jeziku:

"Član 38 Stav 7

Korisnik ne snosi gubitke nastale po osnovu transakcija izvršenih posle prijave banci gubitka, krađe ili neovlašćenog korišćenja platne kartice, odnosno podataka s platne kartice, osim ako je sam izvršio zloupotrebu ili učestvovao u zloupotrebi ili delovao s namerom prevare."


Ja sam već pokušao, očigledno bezuspešno, ali ako bi Bojan Bašić bio ljubazan, on bi kao poznavalac Srpskog jezika i pravopisa mogao iscrpnije da ti rastumači značenje gore navedene rečenice.

Citat:
Blue82
Bilo kako bilo u jednoj recenici, u slucaju kradje samo u specificnim uslovima koje verujem banka moze relativno lako da opovrgne jer su veoma strogi banka nadoknadjuje samo stetu u iznosu do 15.000 dinara pa ti misli na dalje sta god hoces, ili umesto trolovanja daj nekakav dokaz da to nije tako pa cemo te opet opovrgnuti i tako u krug.

Ajde da ne pričamo rekla kazala, evo ti jedan deo opštih uslova poslovanja UniCredit Banke, verovatno je situacija identična i u svim drugim bankama:

VIII. OŠTEĆENA, UKRADENA ILI IZGUBLJENA KARTICA
1. U slučaju da ukradena ili izgubljena debitna kartica Korisniku bude vraćena ili je Korisnik sam pronađe, obavezan je da obavesti Banku i saopšti svoju odluku o daljem korišćenju ili gašenju vraćene debitne kartice.
2. Ukoliko dođe do blokade kreditne platne kartice, Korisnik ne može zahtevati njeno aktiviranje odnosno nastavak korišćenja.
3. U slučaju da je platna kartica uništena/oštećena, Korisnik je dužan da o tome obavesti Banku u pisanoj formi popunjavanjem odgovarajućeg obrasca u ekspozituri Banke u kojoj je kartica izdata.
4. U slučaju uništenja/oštećenja kartice, Korisniku će se uz novu karticu dodeliti nov PIN kod.
5. Korisnik je dužan da bez odlaganja a najkasnije u roku od 2 dana prijavi Banci gubitak/krađu platne kartice, i da od Banke zahteva blokadu njene dalje upotrebe.
6. Korisnik prijavljuje gubitak/krađu kartice Banci, ili najbližoj banci na kojoj je istaknut znak (nalepnica) sa logotipom kartice, ili na telefon Korisničkog centra broj +381 11 3028 899 ili +381 11 3204 550. Po izvršenoj prijavi gubitka/krađe platne kartice Korisnik je dužan da Banci u pisanoj formi potvrdi izvršenu prijavu.
7. U slučaju da je došlo do neovlašćenog korišćenja platne kartice, odnosno podataka s platne kartice - Korisnik je dužan da, odmah posle tog saznanja, a najkasnije u roku od 45 dana od datuma zaduženja, prijavi Banci transakciju izvršenu neovlašćenim korišćenjem platne kartice, odnosno podataka s platne kartice, u kom slučaju snosi gubitke koji su posledica neovlašćenog korišćenja najviše do iznosa od 15.000 dinara.
8. Korisnik snosi sve gubitke u vezi sa svakom transakcijom izvršenom zloupotrebom koju sam učini, a snosi i gubitke nastale zbog toga što nije ispunio svoju obavezu da bez odlaganja obavesti Banku o gubitku, krađi i zloupotrebi platne kartice, obavezu da na adekvatan način čuva PIN kod, kao i druge obaveze koje proizlaze iz ovih OUP.
9. Korisnik ne snosi gubitke nastale po osnovu transakcija izvršenih posle prijave Banci gubitka, krađe ili neovlašćenog korišćenja platne kartice, odnosno podataka s platne kartice, osim ako je sam izvršio zloupotrebu ili učestvovao u zloupotrebi ili delovao s namerom prevare.


Opšte uslove poslovanja sa fizičkim licima možeš preuzeti na ovom linku.

E sada, kada diskutujem sa nekim poput tebe koji očigledno ima problema sa razumevanjem Srpskog jezika, ne znam da li ćeš uspeti ovo da razumeš.

Da ti prepričam ukratko, banka kaže sledeće:
- Korisnik je dužan da krađu/gubitak kartice prijavi najkasnije u roku od 2 dana od krađe/gubitka
- U slučaju da korisnik nije prijavio krađu/gubitak kartice, a došlo je do transakcije, korisnik može da bude odgovoran za maksimalno do 15.000 dinara, sve preko toga pokriva banka.

Na sve to, tu postoji jedna začkoljica. Ovo gore su lepe želje jedne banke, ali zakoni države su iznad lepih želja banke, prema tome korisnik može a ne mora da prijavi krađu/gubitak u roku od 2 dana (zakonski krađa je krađa, bez obzira da li se desila pre 2 ili 20 dana), a itekako ne mora da snosi nikakvu odgovornost pa ni ovih 15000 dinara u slučaju zloupotrebe koju on nije načinio.


Citat:
Blue82
I ona besmislica da kartice sluze da bi ti banka u slucaju gubitka nadoknadila novac.... Mislim.... Kartice sluze da bi se izbacila gotovina tj. suskave novcanice i da ti mozes putem kartice da platis nesto za 2 dinara i nesto za 2.000.000 bez da nosis dzak para sa sobom.

Da, kartice upravo tome služe. Da nemaju taj nivo sigurnosti bilo bi apsolutno bespredmetno njihovo postojanje. Transakcije od po nekoliko desetina hiljada evra (2 miliona dinara) se ne obavljaju svaki dan. Dakle niko nema potrebu da nosi toliku količinu keša sa sobom, ali zato transakcije od po par stotina ili par hiljada evra mogu biti svakodnevne, i za taj vid transakcija stvarno nije nikakav problem nositi par novčanica u zadnjem džepu, ukoliko ti je svejedno da li će neko da ti pokrade karticu ili ukrade novčanice iz džepa.

Inače pored kartica koji pružaju taj vid sigurnosti, postoje i drugi finansijski instrumenti sa kojima je to moguće izvesti, kao na primer travelers čekovi.


Citat:
bakara
Raspitaj se u svojoj banci kako treba da koristis karticu u restoranu i sta da odgovoris konobaru kada ti trazi pin i u opste kakve instrukcije banka ima za to kada ti neko zatrazi pin i karticu da odnese izvan dometa tvojih ociju.

Ja tačno znam šta treba da radim, kako da postupam i na šta da obraćam pažnju. Možda i daleko više nego prosečan oprezni korisnik. Međutim skoro svakodnevno sam na ručkovima sa ljudima raznoraznih profila, i to sa diktiranjem PIN-a konobaru ili da konobar direktno pita za PIN je samo moje lično zapažanje koje verujem da na žalost nije jedinstveno.
[ anon115774 @ 23.09.2012. 21:50 ] @
Citat:
ventura:
Jeste korisnik dužan da sa karticom postupa kako bi se pravnički reklo "u duhu dobrog poslovanja", to podrazumeva da vodi računa kako i gre koristi karticu, da ne drži PIN kod zajedno sa karticom, da ne ispušta karticu iz vida tokom transakcije itd.


Nije "u duhu dobrog poslovanja" nego je duzan to da radi po slovu zakona.

Citat:
Međutim čak i u slučaju da je korisnik idiot i da je markerom napisao PIN na poleđini kartice, u slučaju zloupotrebe on opet ima pravo na povrat svog novca (jeste da je procedura komplikovanija, ali novac će mu biti vraćen).


Nema pravo, jer je direktno prekrsio zakon.

Citat:
Član 38 Stav 6

Korisnik snosi sve gubitke u vezi sa svakom transakcijom izvršenom zloupotrebom koju sam učini, a snosi i gubitke nastale zbog toga što nije ispunio svoje obaveze koje proizlaze iz propisanih uslova o izdavanju i korišćenju platne kartice, obavezu da bez odlaganja obavesti banku o gubitku, krađi i zloupotrebi platne kartice i obavezu da na adekvatan način čuva lični identifikacioni broj.


Citat:
Evo ti recimo banalna situacija iz restorana sa kojom se dosta često susrećem: klijent plaća račun (čipovanom) karticom tako što je stavi u onu kožnu svesku; konobar odnosi karticu jer tek bolji restorani imaju ručne čitače; vraća se posle par minuta sa porukom - potreban je PIN kod; u najvećem broju slučajeva klijent izdiktira PIN kod konobaru, često se čak dešava da konobar dođe sa pitanjem "koji vam je pin", a najređe od svega, barem po nekom mom iskustvu, je da čovek ustane i ode do šanka da sam ukuca svoj pin.


Opet direktno krsenje zakona od strane korisnika. Meni nikad nije palo na pamet da bilo kome kazem PIN i nikad mi nije bio problem da prosetam do sanka ili kuhinje ako treba da unesem PIN.

Citat:
To je sve ok dok su svi u lancu pošteni, i obično jesu. Međutim dovoljan je samo jedan kvaran konobar koji u vrlo kratkom roku može da skimuje na stotine kartica pri čemu ne mora da se zeza sa POS terminalima već ide direktno na bankomat da diže keš jer je dobio i pin. I šta onda. Gosti mogu da plaču jer ih je neko pokrao, a lopovu konobaru niko ništa ne radi?


Zaboravio si jos nesto. Nije dovoljan samo jedan kvaran konobar. Potreban je i jedan imbecil u vidu korisnika kartice koji ce da izdiktira PIN.
[ ventura @ 23.09.2012. 21:56 ] @
Citat:
Informer
Nije "u duhu dobrog poslovanja" nego je duzan to da radi po slovu zakona.

Citat:
Član 38 Stav 6

Korisnik snosi sve gubitke u vezi sa svakom transakcijom izvršenom zloupotrebom koju sam učini, a snosi i gubitke nastale zbog toga što nije ispunio svoje obaveze koje proizlaze iz propisanih uslova o izdavanju i korišćenju platne kartice, obavezu da bez odlaganja obavesti banku o gubitku, krađi i zloupotrebi platne kartice i obavezu da na adekvatan način čuva lični identifikacioni broj.


A šta je to adekvatan način?

Da li je adekvatno da PIN čuvaš bilo gde drugo osim u svojoj glavi?
Da li je adekvatno da markerom napišeš PIN na poleđinu kartice?
Da li je adekvatno da PIN čuvaš na papiriću pored kartice?
Da li je adekvatno da PIN čuvaš u telefonu? (najčešći slučaj)
Da ll je adekvatno da PIN čuvaš sefu u kući?
Da li je adekvatno da PIN zatvoriš u metalni sef koji potom zakopaš 5 metara ispod zemlje i izliješ betonsku ploču preko toga?

Adekvatno je vrlo rastegljiv pojam. Kada se kaže adekvatno, korisniku se poručuje - nemoj da budeš majmun, ali ako ispadne da se korisnik ipak ponašao kao majmun, banka opet mora da mu nadoknadi novac koji je njemu skinut sa računa a koji on nije potrošio.
[ anon115774 @ 23.09.2012. 22:06 ] @
Nije rastegljiv pojam ako procitas opste uslove poslovanja banke sa kojom si potpisao ugovor o izdavanju kartice.

Evo ti jedan delic koji pise u OUP UniCredit banke koju si vec pomenuo:

Citat:
Aneks 1, Tacka 3, Stav 6

Korisnika je dužan da dodeljeni PIN drži u tajnosti, kako bi zaštitio karticu od zloupotreba. Posebno je važno da se PIN ne zapisuje na kartici ili bilo kom drugom dokumentu koji se drži uz karticu. Korisnik snosi sve finansijske posledice zloupotrebe platne kartice u slučaju nesavesnog čuvanja i korišćenja platne kartice.

Tacka 5, Stav 5
Korisnik je dužan prilikom plaćanja robe i/ili usluga na akceptantskom mestu koje je opremljeno POS terminalom da lično unese svoj PIN, ako to od njega zatraži Akceptant. Korisnik ne sme Akceptantu niti bilo kom drugom licu saopštavati svoj PIN.


Jel sad jasnije? Ne znam kako ti je to promaklo kad si vec tako upucen u sve :)

Citat:
ali ako ispadne da se korisnik ipak ponašao kao majmun, banka opet mora da mu nadoknadi novac koji je njemu skinut sa računa a koji on nije potrošio.


Gde pise? Ja nadjoh na nekoliko mesta da pise suprotno. Gde si ti nasao da pise da banka mora da mu vrati novac ako je krsio odredbe zakona koje se ticu bezbednog koriscenja kartice i zbog cijeg krsenja je nastala steta?
[ ventura @ 23.09.2012. 22:12 ] @
Citat:
Informer: Nije rastegljiv pojam ako procitas opste uslove poslovanja banke sa kojom si potpisao ugovor o izdavanju kartice.

Evo ti jedan delic koji pise u OUP UniCredit banke koju si vec pomenuo:

Čak i da banka nekim volšebnim načinom uspe da dokaže da se klijent nije držao preporuka i uputstava koja je izdala banka, šta sa tim?

Kako banka može da dokaže da si ti nesavesno čuvao i koristio karticu?

Možda si provukao karticu kroz skimer koji ti je snimio PIN kod, možda si koristio hakovani POS uređaj koji je takođe zabeležio tvoj PIN kod, možda te je neko sa reptilijanskom špijunskom opremom posmatrao dok si kucao PIN kod... Sve su to neke varijante... Najverovatnije si bio majmun pa si konobaru rekao svoj PIN, ali to banka teško može da dokaže, osim ako to nisi uradio dok si bio na ručku sa direktorom banke.
[ bakara @ 23.09.2012. 22:22 ] @
Citat:
ventura
Možda si provukao karticu kroz skimer koji ti je snimio PIN kod, možda si koristio hakovani POS uređaj koji je takođe zabeležio tvoj PIN kod, možda te je neko sa reptilijanskom špijunskom opremom posmatrao dok si kucao PIN kod... Sve su to neke varijante... Najverovatnije si bio majmun pa si konobaru rekao svoj PIN, ali to banka teško može da dokaže, osim ako to nisi uradio dok si bio na ručku sa direktorom banke.

Stvar je u tome sto treba ti da dokazes da nisi ti provukao karticu, oni su se vec zastitili pravilnikom.

Sad kad razmislim koliko puta je kod mene provlacena kradena kartica samo je jednom data izjava u policiji, banke se cak ni ne uzbudjuju zbog takvih situacija.
[ anon115774 @ 23.09.2012. 22:23 ] @
@ventura

Svidja mi se kako razmisljas :)

Mada si otisao daleko off-topic posto smo razgovarali o tome da li klijent "ima pravo" ili nema (ja sam govorio o pravu a ne o dokazivanju) ali posto je interesantna tvoja teorija ajde da nastavimo onda.

Ovako:

Neko ti je video PIN kad si ga unosio (nebitno na koji od nacina koje si ti naveo). I sta onda? Gde je bila tvoja kartica dok se obavljala ta transakcija? Znas, cip nije storage kao magnet vec je to mikrokontroler koji tek iza sebe ima veoma zajebano kriptovan storage. To u prevodu znaci da podatke sa cipa nije moguce kopirati vec je za obavljanje transakcije neophodno fizicko prisustvo cipa odnosno kartice.

Znaci sta? Ja sam otisao do sanka/kuhinje (ili gde je vec POS), kvarni konobar je video moj pin, ja sam svoju karticu stavio u dzep i otisao. I sta ce kvarni konobar da radi sa mojim pinom a bez kartice?

Hoces da mi verujes nesto na rec? Sile nema da dokazes da je takva transakcija obavljena mimo tvog znanja :)

Odnosno, mozda i dokazes ako budes tvrdio da si posle te transakcije ostavio kvarnom konobaru karticu da se malo igra sa njom... u tom slucaju ces dokazati da se to desilo mimo tvog znanja. Ali novac neces dobiti nazad - veruj mi :)

edit: typo
[ Dexic @ 23.09.2012. 22:25 ] @
Citat:
Informer:
Naravno da se trazi ime i svi ostali podaci koje korisnik ima u glavi. Kako bi banka inace znala koju karticu da blokira? :) Znaci: ime, datum rodjenja, adresa, broj telefona... ali u principu to je dovoljno.

Mislio sam kako se proverava da onaj ko prijavljuje kradju ima pravo da prijavi kradju? U sustini broj kartice - ko to zna napamet? JMBG... sta ko je ukradena kartica, ne zna svako napamet... broj telefona - nije nikakva tajna stvar.
Malo mi je nelogicno da tek tako moze da se prijavi kradja?

Citat:
Citat:
Licno ne vidim razlog da iko osim korisnika ispasta ako se PIN-om autorizovala upotreba (znaci kartica jos nije prijavljena da je ukradena).


Ovo se pominje i u jednom od onih clanova koje sam citirao. Korisnik je duzan da PIN cuva a ne da ga lepi na karticu kao sto radi gomila ljudi u Srbiji. Ovde jos uvek nije razvijena ta svest. Valjda zbog informaticke nepismenosti.

Yep.
Sta ako se ukrade PIN? (sta ako je lazan aparat, koji pamti PINove?)

[quote]1. Ne odlucuje POS terminal da li ce traziti cip ili nece. Ima par banaka u Srbiji cije su kartice podesene tako da ako terminal ima citac cipa da se odbija autorizacija podacima sa magneta.[quote]
A sta ako nema citac cipa?:)

Citat:
2. Zivota ti, u kojoj to zemlji nije dozvoljeno koriscenje cipova?

Da bi se cip koristio mora da postoji zakonska regulativa koja to omogucava. u prevodu ne mora biti zabranjen - vec mora biti dozvoljen.
(ne znam da negde zabranjuju, ali vidim da mi u Kini nigde nije trazio PIN, samo potpis - koji niko nije proverio)

Citat:
Citat:
Jedino je znaci pitanje sta sa imprinter masinama? Ko je kriv, sto dziber od trgovca koristi nesto toliko matoro pa ne proverava da li je kartica i dalje aktivna?


Napisao sam vrlo detaljno na prethodnoj strani. Responsibility shift.

Sta, mutual fund? Banke?
[ bakara @ 23.09.2012. 22:34 ] @
Citat:
Dexic:Mislio sam kako se proverava da onaj ko prijavljuje kradju ima pravo da prijavi kradju? U sustini broj kartice - ko to zna napamet? JMBG... sta ko je ukradena kartica, ne zna svako napamet... broj telefona - nije nikakva tajna stvar.
Malo mi je nelogicno da tek tako moze da se prijavi kradja?

Nije nelogicno, tako se samo blokira kartica, otprilike isto kao i da si pogresno uneo PIN 3x, odes posle u banku i odblokiras.
[ ventura @ 23.09.2012. 22:42 ] @
Citat:
bakara: Stvar je u tome sto treba ti da dokazes da nisi ti provukao karticu, oni su se vec zastitili pravilnikom.

Iako živimo u Srbiji, čak ni ovde nije slučaj da si kriv ukoliko ne dokažeš suprotno :)

Prijavio si krađu. Na policiji je da uhvati počinioca, a banka mora da ti vrati sredstva na raspolaganje koja ti nisi podigao, bez obzira na način. Da li je neko podigao taj novac tvojom ukradenom karticom i PIN kodom, ili je podigao na šalteru banke koristeći lažnu ličnu kartu sa tvojim podacima, ili je jednostavno ušetao sa pištoljem u ekspozituru i oteo novac iz kase, to nije tvoja stvar. Ti taj novac nisi podigao, samim tim ne vidim način kako banka može da ti taj novac ne vrati. To bi bilo kao kad bi se desila oružana pljačka u ekspozituri, ti sutradan dođeš da podigneš novac a službenica ti kaže "jaoo pa vi ste juče ostali bez novca, lopov je opljačkao baš tu fioku u kojoj je bio vaš novac".

Citat:
bakara
Sad kad razmislim koliko puta je kod mene provlacena kradena kartica samo je jednom data izjava u policiji, banke se cak ni ne uzbudjuju zbog takvih situacija.

Kad je čist slučaj često se desi da policija ne uzima izjavu ni od vlasnika kartice (na to sam mislio kada kažem ono - bez komplikacija). Ali ako slučaj nije čist, tipa gubitak nije prijavljen odmah, korišćen PIN kod, sumnjive transakcije itd. tada policija ne samo da može da traži izjavu korisnika, već i izjavu POS merchanta.

U slučaju mog bliskog rođaka, policija je ispitala i vlasnika POS terminala pošto nije uobičajeno da kupac u knjižari potroši dve hiljade evra, a takođe je morao biti ispitan i vlasnik kartice da bi se utvrdilo da nije slučajno u pitanju neka organizovana prevara.

Citat:
Informer:
Hoces da mi verujes nesto na rec? Sile nema da dokazes da je takva transakcija obavljena mimo tvog znanja :)

Slažemo se u potpunosti da su prevare tipa skimovanje/kloniranja kod čipovane kartice daleko teže, ali tu postoje drugi vidovi prevare kao što je npr. zaglavljivač kartice koji jednako funkcioniše i na čipovanim i na običnim karticama. Žrtva stavi karticu u bankomat koji je lopov opremio zaglavljivačem. Kartica krene da ulazi u bankomat ali je zaglavljivač zaustavi. Lopov se obično nalazi u redu iza žrtve, i prijateljski je posavetuje da u slučaju zaglavljivanja kartice neophodno je otkucati PIN tri puta kako bi se kartica odglavila. Naravno lopov PIN pogleda preko ramena, kartica je i dalje zaglavljena, i tu sledi savet da je izgleda bankomat pokvaren i da žrtva treba da se obrati banci da bi dobila karticu nazad. Lopov i žrtva odlaze pošto je bankomat neispravan, pri čemu lopov samo sačeka da žrtva zamakne iza ćoška, vrati se na bankomat uzme karticu i na istom bankomatu je isprazni do limita..

Međutim u slučaju krađe/gubitka kartice, ako je PIN napisan na kartici ili negde pored kartice, ni tu čip ne pomaže. A gubitak nije lako primetiti.. Ja lično novčanik ne koristim, keš držim u zadnjem džepu i to mi je primarno sredstvo plaćanja, a kartice držim u posebnom novčaniku/kartičniku koji ne nosim uvek sa sobom. Nekada ga ostavim u kući, nekada u firmi, nekada u torbi, nekada u autu... Dešavalo mi se da mi zatreba kartica a ja ne znam tačno gde sam ostavio novčanik sa karticama.. Onda budem u fazonu - ma verovatno je u firmi.. I tako teoretski može da prođe par dana dok ja ne vidim da meni kartica nema... I sad recimo da nemam direktno SMS obaveštenje (koje nije uključeno po defaultu), neko može da orgija mojom karticom danima dok ja ne provalim da je nema.


[Ovu poruku je menjao ventura dana 23.09.2012. u 23:53 GMT+1]
[ Dexic @ 23.09.2012. 22:47 ] @
Citat:
bakara:
Nije nelogicno, tako se samo blokira kartica, otprilike isto kao i da si pogresno uneo PIN 3x, odes posle u banku i odblokiras.


"Dobar dan. Ja sam 'bakara', zivim tu i tu, ukrali su mi novcanik sa kreditnom, molim Vas, blokirajte je!"
"Molim Vas, dajte mi broj vase kartice i JMBG"
"Ne znam napamet te brojeve, a ukrali su mi novcanik sa LK i kreditnom, nemam odakle da ih procitam!"
"OK, nema problema, blokiracemo"
"HVala - prijatno"

Ko je zvao? Moze bilo ko, ko zna tvoje ime i prezime i adresu - sto je vrlo lako naci.
[ bakara @ 23.09.2012. 22:56 ] @
Citat:
ventura: Iako živimo u Srbiji, čak ni ovde nije slučaj da si kriv ukoliko ne dokažeš suprotno

Prijavio si krađu. Na policiji je da uhvati počinioca, a banka mora da ti vrati sredstva na raspolaganje koja ti nisi podigao, bez obzira na način. Da li je neko podigao taj novac tvojom ukradenom karticom i PIN kodom, ili je podigao na šalteru banke koristeći lažnu ličnu kartu sa tvojim podacima, ili je jednostavno ušetao sa pištoljem u ekspozituru i oteo novac iz kase, to nije tvoja stvar. Ti taj novac nisi podigao, samim tim ne vidim način kako banka može da ti taj novac ne vrati. To bi bilo kao kad bi se desila oružana pljačka u ekspozituri, ti sutradan dođeš da podigneš novac a službenica ti kaže "jaoo pa vi ste juče ostali bez novca, lopov je opljačkao baš tu fioku u kojoj je bio vaš novac".

Ventura, nemoj sad da okreces, kada prijavis kradju kartica je blokirana i nema nikakve sanse da bude upotrebljena, razmatramo onu drugu situaciju kada kradju nisi prijavio.

Citat:
ventura: Kad je čist slučaj često se desi da policija ne uzima izjavu ni od vlasnika kartice (na to sam mislio kada kažem ono - bez komplikacija). Ali ako slučaj nije čist, tipa gubitak nije prijavljen odmah, korišćen PIN kod, sumnjive transakcije itd. tada policija ne samo da može da traži izjavu korisnika, već i izjavu POS merchanta.

Cist je slucaj bas samo kada kradja nije prijavljena, ne kapiram na sta bi se tacno zalio?

[ bakara @ 23.09.2012. 23:00 ] @
Citat:
Dexic: "Dobar dan. Ja sam 'bakara', zivim tu i tu, ukrali su mi novcanik sa kreditnom, molim Vas, blokirajte je!"
"Molim Vas, dajte mi broj vase kartice i JMBG"
"Ne znam napamet te brojeve, a ukrali su mi novcanik sa LK i kreditnom, nemam odakle da ih procitam!"
"OK, nema problema, blokiracemo"
"HVala - prijatno"

Ko je zvao? Moze bilo ko, ko zna tvoje ime i prezime i adresu - sto je vrlo lako naci.

Otprilike tako i ide, sta je cudno?
To sto neko zna tvoje podatke moze da ti blokira karticu?

Na kraju ako ti ne bude prosla kartica na terminalu ce izaci poruka da se javis u banku i tamo ce sve dileme biti otklonjene.

Ako to neko zlonamerno uradi mnogo je bezbednije da za svaki slucaj blokiraju karticu, seti se samo skorasnjeg slucaja kada su banke iz predostroznosti blokirale na hiljade kartica.
[ ventura @ 23.09.2012. 23:03 ] @
Citat:
bakara
Ventura, nemoj sad da okreces, kada prijavis kradju kartica je blokirana i nema nikakve sanse da bude upotrebljena, razmatramo onu drugu situaciju kada kradju nisi prijavio.

U svakom slučaju ti si prijavio krađu. Da li je to nakon 5 sekundi ili 5 dana je nevažno. Krađa se desila bez obrira na tehnikaliju da li je gubitak kartice bio prijavljen u tom trenutku, odnosno odmah nakon toga ili ne.

Evo recimo otputuješ avionom na godišnji odmor i nema te 15 dana. Lopovi ti prvi dan ukradu auto ispred zgrade, ti se vratiš vidiš da nema auta, sretneš komšiju koji ti kaže da je auto nestao pre 14 dana. Ti odeš u policiju da prijaviš krađu i oni ti kažu "ma kakava prijava, šta si čekao do sada", ili pokušaš da naplatiš kasko, a oni ti kažu "ne može, nisi prijavio krađu u roku od dva dana". Šta misliš šta bi se desilo u tom slučaju? Jel bi sedeo skrštenih ruku ili bi se nekome krvi napio?

[ cyBerManIA @ 24.09.2012. 00:41 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
bakara:
Nije nelogicno, tako se samo blokira kartica, otprilike isto kao i da si pogresno uneo PIN 3x, odes posle u banku i odblokiras.


"Dobar dan. Ja sam 'bakara', zivim tu i tu, ukrali su mi novcanik sa kreditnom, molim Vas, blokirajte je!"
"Molim Vas, dajte mi broj vase kartice i JMBG"
"Ne znam napamet te brojeve, a ukrali su mi novcanik sa LK i kreditnom, nemam odakle da ih procitam!"
"OK, nema problema, blokiracemo"
"HVala - prijatno"

Ko je zvao? Moze bilo ko, ko zna tvoje ime i prezime i adresu - sto je vrlo lako naci.


Davne 2008. blokirao sam karticu bez ikakvih dokumenata. Doduse, nisam zvao telefonom, nego sam licno svratio u ekspozituru jer sam bio na 5min od nje.
Bio sam na Tuborg zurci na kojoj mi je radnik u garderobi maznuo jaknu. Moja greska sto sam mislio da mi je tamo jakna sigurna (cimao se da mi ne isklizne iz dzepa u guzvi), pa sam ostavio u njoj novcanik a sa sobom poneo deo kesa. U novcaniku mi ostala kartica, licna, vozacka, zdravstvena, SRS ARS dozvola...
Posto sam ostao tamo da se jurim s njima do 7AM, u povratku svratim do banke.
Radnica mi je potrazila licnu kartu. Kad sam joj u jednoj recenici objasnio da mi je licna (i ostala dokumentacija) sa karticom, istog trenutka je blokirala.

E sad, verovatno zavisi od banke do banke, ali vrlo verovatno ce i preko telefona da zatraze broj licne karte ili maticni kao proveru, ali informacija nije presudna da zbog nje ne blokiraju karticu.
[ Dexic @ 24.09.2012. 01:46 ] @
Kad odes u banku postoji video zapis ko je to uradio.

Mada ima smisla ovo sto kaze bakara. Sem ako nisi u inostranstvu i samo jednu karticu nosis ;)
[ ventura @ 24.09.2012. 08:46 ] @
Citat:
Dexic: "Dobar dan. Ja sam 'bakara', zivim tu i tu, ukrali su mi novcanik sa kreditnom, molim Vas, blokirajte je!"
"Molim Vas, dajte mi broj vase kartice i JMBG"
"Ne znam napamet te brojeve, a ukrali su mi novcanik sa LK i kreditnom, nemam odakle da ih procitam!"
"OK, nema problema, blokiracemo"
"HVala - prijatno"

Ko je zvao? Moze bilo ko, ko zna tvoje ime i prezime i adresu - sto je vrlo lako naci.

U UniCredit banci prilikom blokade kartice moraš da daš odgovor na tajno pitanje koje si postavio kada si otvarao račun, ali nisam siguran da je tako u svim bankama. Odnosno možda jeste, ali verujem na osnovu nekog iskustva da se te procedure baš i ne poštuju kako treba.

Problem kod telefonske blokade kartice je što se u tom slučaju ona permanentno briše iz sistema i nije moguće njeno ponovno aktiviranje (za razliku od blokade koju vrlo često radi monitoring odeljenje u banci). Razlog za to je sprečavanje zloupotrebe, jer u tom slučaju, lopov vam je ukrao novčanik sa karticom i dokumentima, vi blokirali karticu, šta sprečava lopova da pozove banku predstavi se kao korisnik sa svim podacima (broj lične karte, matični broj i sl.) i ponovo reaktivira karticu? :)

[ anon115774 @ 24.09.2012. 09:23 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
bakara:
Nije nelogicno, tako se samo blokira kartica, otprilike isto kao i da si pogresno uneo PIN 3x, odes posle u banku i odblokiras.


"Dobar dan. Ja sam 'bakara', zivim tu i tu, ukrali su mi novcanik sa kreditnom, molim Vas, blokirajte je!"
"Molim Vas, dajte mi broj vase kartice i JMBG"
"Ne znam napamet te brojeve, a ukrali su mi novcanik sa LK i kreditnom, nemam odakle da ih procitam!"
"OK, nema problema, blokiracemo"
"HVala - prijatno"

Ko je zvao? Moze bilo ko, ko zna tvoje ime i prezime i adresu - sto je vrlo lako naci.


A kako bi bilo da pocnes da citas sve sto se pise na ovoj temi? Bez uvrede, ali imam utisak da ti uopste ne pratis na casu.

Znaci, banka mu prilikom blokade trazi sve podatke koje MORA da ima u glavi. Znaci:

Ime - to mora da zna, jel da?
Datum rodjenja - naravno da ako si to ti da moras da znas kad si rodjen.
Mesto rodjenja - ovo je isto kao i datum rodjenja.
Adresa - da li svako zna gde zivi?
Broj telefona fiksni/mobilni - svako zna svoj broj telefona (oni koji tvrde da ne znaju se samo foliraju ne bi li bili "ludi" u drustvu)

Dalje, mogu biti postavljena i dodatna pitanja u zavisnosti od situacije. Na primer, ako si tog jutra napravio transakciju mozes da dobijes pitanje "Na kom prodajnom mestu ste jutros koristili karticu?". To je jos jedan dokaz da si to ti.

Takodje, i ako zoves sa telefona koji si ostavio banci (fiksni ili mobilni) to je jos jedan element koji ide tebi u prilog.

Naravno, na sve ovo se dodaje nacin razgovora. Ako te sa druge strane pitaju kad si rodjen a ti pocnes da mucas i ne izgovoris datum k'o iz topa, to ti bas ne ide u prilog.

Citat:
ventura: Problem kod telefonske blokade kartice je što se u tom slučaju ona permanentno briše iz sistema i nije moguće njeno ponovno aktiviranje (za razliku od blokade koju vrlo često radi monitoring odeljenje u banci). Razlog za to je sprečavanje zloupotrebe, jer u tom slučaju, lopov vam je ukrao novčanik sa karticom i dokumentima, vi blokirali karticu, šta sprečava lopova da pozove banku predstavi se kao korisnik sa svim podacima (broj lične karte, matični broj i sl.) i ponovo reaktivira karticu? :)


Covece, sta treba da se desi pa da ti prestanes da siris dezinformacije?

Odakle tebi sve to sto pricas?

Od svega sto sam citirao je tacno jedino da se kartica trajno blokira. Sve ostalo nije tacno. Nije tacno da se ne moze ponovo aktivirati zbog tog razloga koji si naveo. Ne moze se aktivirati ponovo iz nekih potpuno drugih i ozbiljnijih razloga. I kakvo crno "monitoring" odeljenje??? Ja nisam cuo da takvo odeljenje postoji u bankama. Sta radi to odeljenje??

Stvarno pocinjes da preterujes sa svojim izmisljanjima... Ok, kapiramo svi da imas dosta interakcije sa bankama ali ti si i dalje sa one druge strane saltera. Ne znaci da ako poslujes sa bankom imas sva moguca znanja o funkcionisanju same banke.
[ 3way @ 24.09.2012. 09:46 ] @
Citat:
Znaci, banka mu prilikom blokade trazi sve podatke koje MORA da ima u glavi.


Jednom sam zvao banku da blokiram karticu koju su ukrali mojoj devojci. Prvo sam promasio prezime, onda nisam znao da kazem adresu, a broj telefona sam jurio po imeniku....jedino sto sam znao 'iz topa' je datum rodjenja. Karticu su odmah blokirali.
[ ventura @ 24.09.2012. 10:25 ] @
Citat:
Informer
Covece, sta treba da se desi pa da ti prestanes da siris dezinformacije?

Odakle tebi sve to sto pricas?

Au jbt opet moram da crtam.

Citat:
Informer
Dalje, mogu biti postavljena i dodatna pitanja u zavisnosti od situacije. Na primer, ako si tog jutra napravio transakciju mozes da dobijes pitanje "Na kom prodajnom mestu ste jutros koristili karticu?". To je jos jedan dokaz da si to ti.

Ljudi koji rade na blokadi kartica nemaju pristup tvom računu tako da ne mogu da vide transakcije i da te tako provere. To je jedino moguće ako pozoveš u toku radnog vremena pa ti se javi službenik na šalteru, ali van redovnog radnog vremena to nije moguće.

Citat:
Informer
Od svega sto sam citirao je tacno jedino da se kartica trajno blokira. Sve ostalo nije tacno. Nije tacno da se ne moze ponovo aktivirati zbog tog razloga koji si naveo. Ne moze se aktivirati ponovo iz nekih potpuno drugih i ozbiljnijih razloga.

Ja sam naveo jedan prilično logičan razlog. Ako smatraš da je to dezinformacija, verujem da ti nije problem da objansiš tačno zbog čega je to tako, i koji je stvarni razlog za permanentnu blokadu.

Citat:
Informer
I kakvo crno "monitoring" odeljenje??? Ja nisam cuo da takvo odeljenje postoji u bankama. Sta radi to odeljenje??

Nisi ti čuo za mnogo što šta, pa te to ne opravdava da ovde pričaš gluposti.

Ja se recimo zbog svojih putovanja po raznoraznim neuobičajenim destinacijama često dopisujem sa ljudima koji imaju ovaj potpis u mailu:
Citat:
UniCredit Bank Srbija JSC.

Cards Department
Fraud and Monitoring Senior Officer
Omladinskih brigada 88
11000 Belgrade
Serbia
Phone +381 11 3028665
Fax +381 11 2169 602
mailto: @unicreditgroup.rs
http://www.unicreditbank.rs


Ponosan partner UEFA Champions League. I Vaš partner.
http://www.unicredit.eu/champions
--------------------------------------------------------------

Molimo Vas da povedete računa o prirodi, pre nego što odštampate ovaj e-mail


Ovaj e-mail je poverljiv i moze sadrzati povlascene informacije. Ukoliko ovaj e-mail nije namenjen Vama, niste ovlasceni da ga citate, stampate, cuvate, obradjujete ili otvarate. Ukoliko ste ovaj e-mail dobili greskom, molimo Vas da nas o tome obavestite i odmah izbrisete e-mail, sve njegove priloge i sve kopije. Hvala Vam!
This e-mail is confidential and may also contain privileged information. If you are not the intended recipient, you are not authorised to read, print, save, process or disclose this message. If you have received this message by mistake, please inform the sender immediately and delete this e-mail, its attachments and any copies. Thank you!



Možda je najbolje da okreneš taj telefon pa da ih pitaš da li postoje, i šta oni u stvari rade.

Citat:
Informer
Ok, kapiramo svi da imas dosta interakcije sa bankama ali ti si i dalje sa one druge strane saltera. Ne znaci da ako poslujes sa bankom imas sva moguca znanja o funkcionisanju same banke.

Trenutno sam sa ove klijentske strane šaltera, ali nekada sam kao freelance konsultant upravo u oblasti bezbednosti elektronskih transakcija bio i sa te druge strane šaltera...
[ bakara @ 24.09.2012. 11:55 ] @
Citat:
ventura: ...šta sprečava lopova da pozove banku predstavi se kao korisnik sa svim podacima (broj lične karte, matični broj i sl.) i ponovo reaktivira karticu? :)


Telefonom mozes samo da blokiras karticu, ali sanse nema da je odblokiras dok ne dodjes licno u banku.

Nisu ni banke ni bankari blesavi pa tek tako da isplacuju pare, a narocito ne za tudje greske.
[ anon115774 @ 24.09.2012. 12:25 ] @
Citat:
ventura:Ljudi koji rade na blokadi kartica nemaju pristup tvom računu tako da ne mogu da vide transakcije i da te tako provere. To je jedino moguće ako pozoveš u toku radnog vremena pa ti se javi službenik na šalteru, ali van redovnog radnog vremena to nije moguće.


To mozda u tvom svetu. Za blokadu kartice se ne zove salter vec broj koji je na kartici a koji je jedinstven. Po proceduri karticarskih organizacija taj broj mora biti aktivan 24/7 i na njega se moraju javljati ljudi obuceni za sve poslove vezane za platne kartice. Izmedju ostalog, pristup tom radnom prostoru mora biti strogo ogranicen (fizicki) i pristup aplikacijama moraju imati samo ljudi ovlasceni za taj posao i apsolutno niko drugi. To je samo jedan deo procedura koje karticarske organizacije propisuju. Za ostale detalje - nisam ovlascen da javno iznosim.

Sve u svemu, onaj ko moze da blokira karticu ima pristup bukvalno svim podacima vezanim za tu karticu. Sa druge strane, salterski sluzbenik ni u ludilu nije ovlascen da radi blokadu.

Tacno je da blokadu kod nekih banaka (pa i kod one koju ti pomijes) radi neko drugi mimo radnog vremena (opet - nisam ovlascen da navodim ko to radi) ali to ne znaci da taj drugi nema pristup istim podacima kao i banka.



[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 26.09.2012. u 21:43 GMT+1]
[ ventura @ 24.09.2012. 13:55 ] @
Ok, i ti se praviš lud kao i onaj Blue82, samo što je on od blama napustio diskusiju.

Ako neko drugi nema neki konkretan argument, da lepo privodimo ovu raspravu kraju...
[ Dexic @ 24.09.2012. 15:39 ] @
Citat:
Informer:
A kako bi bilo da pocnes da citas sve sto se pise na ovoj temi? Bez uvrede, ali imam utisak da ti uopste ne pratis na casu.

Kako bi bilo da ti ne odgovaras na nesto sto je vec odgovoreno 50 postova nakon toga?:)

Ali:

Citat:
Ime - to mora da zna, jel da?
Datum rodjenja - naravno da ako si to ti da moras da znas kad si rodjen.
Mesto rodjenja - ovo je isto kao i datum rodjenja.
Adresa - da li svako zna gde zivi?
Broj telefona fiksni/mobilni - svako zna svoj broj telefona (oni koji tvrde da ne znaju se samo foliraju ne bi li bili "ludi" u drustvu)

SVE ovo gore moze lako svaki djoka da sazna.
A da svako zna svoj broj telefona - da li zna koji je broj telefona ostavio banci?

Citat:
Dalje, mogu biti postavljena i dodatna pitanja u zavisnosti od situacije. Na primer, ako si tog jutra napravio transakciju mozes da dobijes pitanje "Na kom prodajnom mestu ste jutros koristili karticu?". To je jos jedan dokaz da si to ti.

Sto se isto da naci ako neko hoce da te maltretira.

Citat:
Takodje, i ako zoves sa telefona koji si ostavio banci (fiksni ili mobilni) to je jos jedan element koji ide tebi u prilog.

E pa jedino to.

Naravno... da si probao da procitas ne bi ovako promasio odgovor - pitanje je kako da neki dziber tebi ne blokira karticu jer mu je cef? Sve ovo gore sto si rekao UOPSTE ne ide u prilog odgovoru na to pitanje ;)

Citat:
Naravno, na sve ovo se dodaje nacin razgovora. Ako te sa druge strane pitaju kad si rodjen a ti pocnes da mucas i ne izgovoris datum k'o iz topa, to ti bas ne ide u prilog.

Bas naprotiv. Ko kao iz topa da svoj broj mobilnog ima manje sanse da je tek izgubio karticu - to prvo uce na psiho testu. Izgubi covek karticu, naravno da nece biti Vulkanac iz Star Treka pa da se isto ponasa, vec potreseno. Sasvim je normalno da muca i da ne moze odmah da kaze broj.

Da te citiram, i dam tebi isti predlog koji si dao venturi:
Citat:
Covece, sta treba da se desi pa da ti prestanes da siris dezinformacije?

Odakle tebi sve to sto pricas?


Jer pogotovu ovo zadnje, oko psiho treninga, znam kao cinjenicu.

Citat:
I kakvo crno "monitoring" odeljenje??? Ja nisam cuo da takvo odeljenje postoji u bankama. Sta radi to odeljenje??

Prekini da siris dezinformacije :)
Takvo odeljenje ima svaka ozbiljna banka, da ne bi sebi napravila stetu posle zbog reklamacija.
Mene zovu barem jednom mesecno, jer nemam nikakvu uocljivu semu koriscenja kartice - i kada vide da se korsiti za nesto sto nikada nisam koristio, odmah me zovu! Zovu i kada se bitno promeni visina koja se tipicno placa na nekom mestu.

Citat:
Stvarno pocinjes da preterujes sa svojim izmisljanjima...
Ok, kapiramo svi da imas dosta interakcije sa bankama ali ti si i dalje sa one druge strane saltera. Ne znaci da ako poslujes sa bankom imas sva moguca znanja o funkcionisanju same banke.


Jesi cuo Informerov predlog?:) Poslusaj ga.
[ Blue82 @ 24.09.2012. 17:29 ] @
Na pocetku teme sam rekao da o tome ne znam sve ali da mi citava procedura nema logike, i dalje tvrdim da bi sa racuna moje firme moglo na taj nacin da nestane 10.000.000,00 dinara koji bi mogli da odu na konto nekog poslovnog partnera (ispod stola) bez da ja imam nekakav trosak, i to mi je i dalje neverovatno.
Kada sam rekao sta mi je keva rekla na tu temu, opet sam jasno napisao da to nije njen delokrug poslova, i da se samo priseca da je negde procitala tekst u kome se spominje tih famoznih 15.000 dinara dok je trazila nesto drugo, pa je za prosecnog coveka logicno da se taj podatak uzima sa rezervom.

Takodje jos uvek ti ne verujem upotpunosti, tako da posalji mi link sa koga si skinuo ono tvoje nabrajanje sta se desava prilikom kradje kartice, cisto da otklonim sumnju da si tekst sam nakucao?

http://www.posted.co.rs/obrasc...koriscenje_platnih_kartica.pdf

Pogledaj ovaj link, jasno pise da sve troskove do bokade snosi korisnik, al ok videcemo jos, trazicu a ako nista postavicu ti odgovor banke sa istim onakvim potpisom Unicredit banke jer se ja sa njima cujem bukvalno 30 puta dnevno svakog dana.
Citat:

4. Prijava izgubljene/ukradene kartice
- Gubitak/krađu kartice odmah prijavite Kontakt centru na broj telefona: 011/20 20 292 ili bilo kojoj najbližoj ekspozituri Banke, radi sprečavanja zloupotrebe. Ako sumnjate da je kartica ukradena i zloupotrebljena, dužni ste da to prijavite i policiji.
- U slučaju telefonske prijave, neophodno je da u roku od 2 dana dostavite Banci i prijavu gubitka/krađe kartice u pisanoj formi.
- Kartica koja je prijavljena kao izgubljena/ukradena biće odmah blokirana, a finansijsku odgovornost za troškove nastale korišćenjem kartice do momenta blokiranja snosi korisnik.




[Ovu poruku je menjao Blue82 dana 24.09.2012. u 18:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 26.09.2012. u 21:47 GMT+1]
[ Blue82 @ 24.09.2012. 17:49 ] @
Evo i novi link,

http://www.cacanskabanka.co.rs.../files/pravila_kreditna_10.pdf
Procitaj ovde, sve troskove do blokiranja kartice snosi opet korisnik.

http://www.google.rs/url?sa=t&...CNHbzK5k-RUvbz4_t-cdC8J8wfUVrg
I jos malo linka...

A evo ima i ovakav link, da se ne kaze da sam pristrasan, tako da vise ne mogu znati kako to zaista izgleda kad banke daju kontradiktorne podatke.

http://www.jubmes.rs/upload/do...D%20DEBITNE%20KARTICE_v2.0.pdf

[Ovu poruku je menjao Blue82 dana 24.09.2012. u 19:00 GMT+1]
[ ventura @ 24.09.2012. 18:01 ] @
Citat:
Blue82: Evo i novi link, sad vec ozbiljno sumnjam da si lazirao podatke al naravno videcemo cekam tvoj link...

(http://www.cacanskabanka.co.rs.../files/pravila_kreditna_10.pdf: http://www.cacanskabanka.co.rs.../files/pravila_kreditna_10.pdf )
Procitaj ovde, sve troskove do blokiranja kartice snosi opet korisnik.

Dečko ugasi taj računar, nije to za tebe.

Poruka u kojoj sam napisao citat iz opštih uslova poslovanja i ostavio link na ista se nalazi na trećoj strani, i možeš je videti ako klikneš ovde:
http://www.elitemadzone.org/p3172747

Ako ne umeš da klikneš (a očigledno ne umeš), evo ti kako izgleda ta moja poruka:


Ako se da primetiti ta sitna strelica koja upućuje na link, tu kada klikneš to se zove URL i vodi te direktno na stranu gde možeš da preuzmeš opšte uslove poslovanja unicredit banke.

U slučaju da opet imaš problema sa kliktanjem, u browser ukucaj sledeći link:
http://www.unicreditbank.rs/doc/FIZICKA-LICA.zip


Nadam se da sam bio od pomoći.
[ Blue82 @ 24.09.2012. 18:06 ] @

Inace nasao sam i ovo:
Korisnik je dužan da bez odlaganja, AIK BANCI prijavi gubitak, odnosno krau Kartice i da od AIK BANKU zahteva blokadu
njene dalje upotrebe (korišenja), a AIK BANKA je dužan da mu to u svakom trenutku omogui.
U sluaju da je došlo do neovlašenog korišenja Kartice, odnosno podataka s Kartice, Korisnik je dužan da, odmah posle tog saznanja, a najasnije u roku od 45 dana od datuma zaduženja, prijavi AIK BANCI tansakciju izvršenu neovlašenim korišenjem Kartice, odnosno podataka s Kartice, u kom sluaju e snositi gubitke koji su posledica neovlašenog korišenja najviše do ukupnog iznosa po svim transakcijama u iznosu utvrdjenom Zakonom o zaštiti korisnika finasnijskih usluga, sto ce znaciti da taj limit od 15.000 pocinje da vazi njegovim stupanjem na snagu a kao sto sam i bio rekao do njegove primene korisnik je bio upotpunosti odgovoran.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 26.09.2012. u 21:48 GMT+1]
[ ventura @ 24.09.2012. 18:15 ] @
Ako je u pitanju Visa ili MasterCard kartica bez obzira na (ne)postojanje zakona, njihov TOS je upravo takav da štiti korisnika od zloupotreba.

Ako je u pitanju neka divlja kartica poput DinaCard, onda mogu da rade šta god hoće sve dok ih zakon ne ograničava..
[ Dexic @ 24.09.2012. 19:05 ] @
Ja nemam predstavu STA vas dvojica uopste raspravljate, kad ono bitno nismo resili - ko kada snosi troskove koriscenja kartice na imprinteru?:)
[ ventura @ 24.09.2012. 19:24 ] @
A ko još koristi imprinter? :)

Ja sam to poslednji put video pre jedno 8-10 godina u nekoj državnoj knjižari u Knez Mihajlovoj :)
[ Dexic @ 24.09.2012. 22:10 ] @
Nemci - ove godine. Jedan - ali koristi.
[ ventura @ 24.09.2012. 22:23 ] @
Kad si video imprinter, mora da te je odjednom krenula karta? :)
[ DaliborP @ 25.09.2012. 09:57 ] @
Mene zivo zanima da saznam oko cega se vodi ova rasprava.
[ DaliborP @ 25.09.2012. 10:03 ] @
Koliko ja znam ti uslovi oko kradje/skimovanja kartice su prilicno jednostavni.
Uglavnom ako ti neko skine pare sa iste dobices ih nazad. Ne znam sta tu treba da se prica.
[ ventura @ 25.09.2012. 10:07 ] @
Citat:
DaliborP: Koliko ja znam ti uslovi oko kradje/skimovanja kartice su prilicno jednostavni.
Uglavnom ako ti neko skine pare sa iste dobices ih nazad. Ne znam sta tu treba da se prica.

Tako je. Cela diskusija je krenula od toga da neki smatraju da banka može da ti ne da tvoj novac..
[ jnk @ 25.09.2012. 10:39 ] @
Živo me zanima da li su svi oni jadni ameri dobili svoje pare nazad kad kod nas nije bilo kreditnih kartica pa smo pozajmljivali.
[ DaliborP @ 25.09.2012. 10:45 ] @
Citat:
jnk: Živo me zanima da li su svi oni jadni ameri dobili svoje pare nazad kad kod nas nije bilo kreditnih kartica pa smo pozajmljivali.

Naravno da su dobili. Zato ljudi i koriste kartice, jer je vas novac osiguran.
Meni su skinute pare sa kartice dok sam bio u Juznoj Americi, trebalo mi je 4-5 dana da primetim posto je nisam koristio svaki dan. Kad sam video sta se dogodilo zvao sam banku i oni su blokirali karticu. Kad sam dosao kuci samo sam potpisao izjavu koje su te sporne transakcije na mom racunu, overio u policiji i sve pare su mi vracene.
Ako bi ikako drugacije bilo pa radije bi nosio kes sa sobom.
[ kalimero 011 @ 25.09.2012. 16:23 ] @
Ako pričate o situaciji u Srbiji, postoje dva bitno različita slučaja - zloupotreba kartice koja je još uvek u posedu korisnika i zloupotreba ukradene/izgubljene kartice. U prvom slučaju, ukoliko korisnik prijavi neovlašćenu transakciju u roku od 45 dana, može snositi gubitak od najviše 15.000 dinara. U drugom slučaju, ukoliko je krađa/gubitak kartice prijavljena, a između krađe/gubitka i prijave bilo neovlašćenih transakcija, ponovo se razlikuju dva slučaja: 1) zloupotreba izvršena uz korišćenje validnog PIN-a - korisnik snosi sav gubitak i 2) zloupotreba izvršena falsifikovanjem potpisa - korisnik snosi gubitak do 15.000 dinara ukoliko je prijavio krađu/gubitak "bez odlaganja". Ovo "bez odlaganja" u slučaju 2) znači da će se ceniti okolnosti i da je ostavljena mogućnost da korisnik snosi sve gubitke do prijave krađe/gubitka.
[ anon115774 @ 26.09.2012. 09:18 ] @
Vi ovde ne pravite razliku izmedju toga da li je klijent odgovoran sto je doslo do zloupotrebe ili nije. Kad shvatite da postoji ta razlika onda mozemo dalje da diskutujemo.

Postoji nesto sto se zove responsibility-shift. To znaci da se odgovornost prebacuje na najslabiju kariku u lancu (u bezbednosnom smislu).

Redosled je ovakav (od najslabijeg stepena bezbednosti do najveceg):

1. Card not present (ovo su transakcije koje se uglavnom obavljaju telefonom ili faksom)
2. Imprinter
3. Magnetni zapis
4. Mikrokontroler (tzv. cip)

Znaci, u slucaju zloupotrebe odgovornost snosi ona karika koja je primenila najslabili stepen bezbednosti u celom tom lancu.

Primer: Ako se ja pojavim na prodajnom mestu sa karticom koja ima mikrokontroler a prodavac obavi transakciju koriscenjem imprintera oda je taj prodavac odgovoran ukoliko dodje do neke zloupotrebe do koje inace ne bi doslo da je on koristio najbolji sistem zastite za koji je moja kartica osposobljena. Dakle, transakcija ne bi prosla da je on imao citac cipa. Zbog toga je kriv (odnosno banka koja mu je dala imprinter, ali to je vec definisano ugovorom izmedju njega i banke).

Ti mozes pre nego sto udjes u neku prodavnicu da pozoves banku da ti blokira karticu koja ima cip. Banka blokirala. Ti udjes u prodavnicu i pokusas da obavis transakciju i desi se sledece u zavisnosti od nacina autorizacije:

- ako ima imprinter - transakcija ce proci - kriv je prodavac
- ako ima citac magnetne trake - transakcija nece proci - niko nije kriv jer do transakcije nije ni doslo
- ako ima citac cipa - transakcija nece proci - niko nije kriv jer do transakcije nije ni doslo

Da li je sada jasno zbog cega bi prodavac (odnosno njegova banka koja mu nije obezbedila dovoljan nivo zastite) bio kriv u takvoj situaciji?


3. Imprinterom sam ja platio u Nemackoj, Austriji i Grckoj... ove godine. A u poslednjih pet-sest godina sam platio minimum 100 puta na imprinteru. Razlog je prost. U Srbiji su platne kartice pocele da se pojavljuju (odnosno vracaju) pocetkom 2000 godine. Tada je vec bila praksa da se radi elektronska autorizacija i bilo je suludo implementirati imprintere kad je de-facto standard elektronski POS termnal. Na kraju se ispostavilo da to sto smo bili zaostali u tom delu ekonomije ima i neke svoje dobre strane. Sada smo drzava koja ima jedan od najkvalitetnijih sistema za elektronsku naplatu u svetu. Ako uzmemo procenat imprintera u odnosu na ukupan broj prodajnih mesta koja primaju kartice mi smo na samom kraju liste jer je kod nas broj imprintera zanemarljiv. U razvijenom svetu (Nemacka npr. koju je neko pomenuo) kartice se koriste odavno i tamo je prodajna mreza razvijana mnogo pre nego kod nas kada su POS terminali bili tek u razvoju i njima se sada ne isplati da celu mrezu osavremene od jednom vec to rade postepeno. Zbog toga je kod njih u upotrebi mnogo veci broj imprintera nego kod nas.

Potpuno je isto kao i sa digitalnom televizijom. Kada je razvijeni svet uvodio digitalnu televiziju tada je bio aktuelan standard DVB-T1 i cela Evropa ima digitalnu televiziju sa tim standardom. Sada smo mi dosli u situaciju da uvodimo digitalnu televiziju i mi smo druga zemlja u evropi (posle UK) koja implementira DVB-T2. Nema potrebe da se implementira T1 da bi se posle prelazilo na T2 koji vec postoji. U u tom segmentu cemo za par godina biti "bolji" nego Nemacka jer je nama cela prica jeftinija. Mi uvodimo to od nule i imamo samo jedan trosak a oni su prvo uvodili T1 i imali su jedan trosak i sad treba da prelaze na T2 i imaju drugi trosak.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 26.09.2012. u 21:54 GMT+1]
[ DaliborP @ 26.09.2012. 10:20 ] @
Svaka tebi cast sto imas pristup kompletnom sistemu i proceduri, ali iskreno nije to nikakav rocket sience da mi treba inside man da mi objasni kako radi sistem zloupotrebe/kradje kreditnih kartica. Big deal iskreno. Za svaku karticu koju sam uzeo dobio sam (ovo neces verovati) prospekt i uslove koriscenja pa sam mogao sam i da procitam koja su moja prava.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 26.09.2012. u 21:56 GMT+1]
[ kalimero 011 @ 26.09.2012. 11:03 ] @
@Informer
Citat:
Ja sam na ovoj temi jedini koji prica upravo o nacinu funkcionisanja celog sistema a ne o pojedinacnom slucaju na osnovu licnog iskustva pojedinca.

Citat:
Ponavljam: ja ovde, za razliku od svih ostalih ucesnika na ovoj temi, ne iznosim licna iskustva vec na osnovu nekih drugih stvari pricam.

Kad već generalizuješ na ovakav način, ne bi bilo loše da se potrudiš da budeš potpuno siguran u ovo što tvrdiš... ;)
[ Dexic @ 26.09.2012. 19:02 ] @
Citat:
Informer:
1. Vi ovde ne pravite razliku izmedju toga da li je klijent odgovoran sto je doslo do zloupotrebe ili nije. Kad shvatite da postoji ta razlika onda mozemo dalje da diskutujemo.

Ne treba da je pravimo, vec oba slucaja da raspravimo kao zasebne ;)

[quote]Primer: Ako se ja pojavim na prodajnom mestu sa karticom koja ima mikrokontroler a prodavac obavi transakciju koriscenjem imprintera oda je taj prodavac odgovoran ukoliko dodje do neke zloupotrebe do koje inace ne bi doslo da je on koristio najbolji sistem zastite za koji je moja kartica osposobljena. Dakle, transakcija ne bi prosla da je on imao citac cipa. Zbog toga je kriv (odnosno banka koja mu je dala imprinter, ali to je vec definisano ugovorom izmedju njega i banke).[/quote[
Pazi sad! Do malo pre si tvrdio kako je banka trgovca kriva a ne trgovac! A ja bas pitam zasto nije trgovac kriv sto ne menja opremu? Banka mu sigurno dozvoljava da je promeni :)

Citat:
- ako ima imprinter - transakcija ce proci - kriv je prodavac

Odluci se da li je prodavac ili banka :)

Citat:

Da li ti je sada jasno zbog cega bi prodavac (odnosno njegova banka koja mu nije obezbedila dovoljan nivo zastite) bio kriv u takvoj situaciji?

Meni je odavno jasno da je jedan od njih kriv, ja te pitam zasto nije uvek kriv trgovac! Ako ne vidis tu razliku, nisam ja glupa strana kako tvrdis.


Sto se tice kakve dokaze drugi imaju - drugi nisu pricali "ne smem da vam kazem kako znam" ili "ne smem da vam kazem dalje". Osobe koje stvarno treba nesto da kriju ne gube vreme na ovakvim temama ;) Zato ocekujem da potkrepis tvoje tvrdnje. Primenjenim zakonom (clanci), ili slicno.

Mozes da citiras nemacki, engleski, americki zakon - ali ne nas ;) Posto se zna koliko isti vredi.
[ anon115774 @ 26.09.2012. 20:39 ] @
Citat:
Dexic: Odluci se da li je prodavac ili banka :)


Prodavac i njegova banka. E sad, ko tacno od ta dva to vec zavisi od ugovora izmedju prodavca i banke. U skoro 100% slucajeva banka snosi odgovornost kod takvih stvari jer ne moze prodavac da bude odgovoran jer njemu banka nije obezbedila odgovarajuci nivo zastite ali obzirom da taj procenat nije 100% nego skoro 100% nisam hteo da kazem "banka" vec sam u brzini malo nespretno sve formulisao.

Citat:
Meni je odavno jasno da je jedan od njih kriv, ja te pitam zasto nije uvek kriv trgovac! Ako ne vidis tu razliku, nisam ja glupa strana kako tvrdis.


A zasto bi trgovac bio kriv? Pa nije on kriv sto je od banke dobio "praistorijski" uredjaj za procesiranje kartica. Ne moze on banci da naredi sta ce da mu da. Jednostavno, ako tom trgovcu prodje neka kartica koja je blokirana ili proglasena za kradenu, nije on mogao da zna. Njemu je u ugovoru jasno definisano preko koje cifre treba da zove telefonom banku i da trazi autorizaciju transakcije. Zavisi od banke do banke ali meni su prolazile transakcije i od po nekoliko stotina evra na imprinteru i nisu trazili autorizaciju telefonom a sa druge strane na jednom prodajnom mestu su trazili telefonom autorizaciju za neki iznos od dvadesetak evra. Sve zavisi.

Citat:
Sto se tice kakve dokaze drugi imaju - drugi nisu pricali "ne smem da vam kazem kako znam" ili "ne smem da vam kazem dalje".


Kakve to veze ima sa mojim pitanjem? Ja sam pitao o kakvim dokazima se radi? Materijalni? Ne vidim da je bilo ko ovde dostavljao bilo kakve dokaze. Samo zelim da mi neko kaze kakav tacno dokaz treba da dostavim za bilo sta od onoga sto sam rekao? Evo, ti kazi prvi, sta je tacno sporno i kakav tacno dokaz zelis?

Citat:
Osobe koje stvarno treba nesto da kriju ne gube vreme na ovakvim temama ;)


Iznenadio bi se.
[ Dexic @ 26.09.2012. 21:26 ] @
Citat:
Informer: A zasto bi trgovac bio kriv? Pa nije on kriv sto je od banke dobio "praistorijski" uredjaj za procesiranje kartica. Ne moze on banci da naredi sta ce da mu da.

Naravno da moze da forsira da dobije chip POS a ne imprinter ;) Mozda mu se ne isplati, ali moze da forsira chip POS. Ili moze da kupi svoj.
[ anon115774 @ 26.09.2012. 22:36 ] @
Banka pre svega ima ugovor sa karticarskom organizacijom u kom se definise kakvi ce se mehanizmi bezbednosti primenjivati. Retko ces da nadjes banku koja nudi bezbednost preko imprintera i preko POS-a koji ima citac cipa. Jednostavno, banka uvek ide na najvecu mogucu bezbednost u tom trenutku koja je za nju adekvatna (citaj: isplativa). Neke banke racunaju i stepen rizika. Npr. moze se doci do kalkulacije da se banci vise isplati da trpi troskove zloupotrebe nego da celu svoju mrezu modernizuje. I to je skroz ok.

Nema trgovac sta da forsira. Moze on da trazi od banke POS sa citacem cipa ali ako banka odmah to nije ponudila to onda znaci da banka to nema. Nije banci u interesu da trgovcu daje imprinter ako u magacinu vec ima kupljene POS citace.

A trgovac ce tesko da nadje gde da kupi POS citac. Toga bas i nema u maloprodaji. A i kako si ti to zamislio? Ti mislis da banka nema u ponudi POS vec samo imprinter a na drugoj strani kod sebe drzi HOST koji procesira zahteve koji dodju sa POS-a? A sta ce joj HOST ako nema POS-ove za elektronsko procesiranje? I sta onda taj prodavac da radi kad mimo banke nabavi POS? Pa nije to toster da se samo ukljuci u struju. Taj POS mora sa necim da komunicira. A sa kim ce da komunicira ako banka naloge procesira rucno?
[ Dexic @ 26.09.2012. 22:43 ] @
POS mozes da kupis gde hoces van Srbije, odes u banku ona ga bazdira ili sta vec i koristis ga preko te banke. Boli banku uvo da li od njih uzimas ili ga kupujes, njima je bitan promet.

E sad ako ti ne znas da je to moguce, sta dalje da pricamo :(
[ anon115774 @ 27.09.2012. 08:36 ] @
:))) Ne mogu da provalim da li stvarno ne razumes sta ti se govori ili sta je u pitanju?

Tehnicki to sve jeste moguce ali...

Primer:
To je isto kao da ti tvoj Internet provajder nudi pristup samo dial-up-om preko modema a ti se napravis pametan pa odes da kupis ADSL modem jer je to bolje/brze/stabilnije. I sta ces onda? Kako mislis da se ADSL modemom prikacis na provajderov dial-up koncentrator?

Nije to strujomer pa da se bazdari sam za sebe :)

POS ima dva nacina komunikacije: dial-up i TCP/IP.

Ti se napravis pametan i kupis POS umesto imprintera koji ti je banka nudila i dodjes u banku i kazes:

Ti: Znate, ja sam jedan od pametnijih, kupio sam POS terminal i sad mi treba dial-up broj (ili IP adresa) vaseg koncentratora koji ce dalje mom POS terminalu da omoguci komunikaciju sa HOST-om?
Banka: Ali mi nemamo dial-up (ili IP) koncentrator. Mi nase transakcije procesiramo rucno. Zato smo vam i nudili imprinter.

...i tebi onda jedino preostaje da nadjes drugu banku ili da prodas taj POS i uzmes imprinter.
[ Dexic @ 27.09.2012. 13:03 ] @
Ocigledno pricas neke stvari napamet ili iz citanja nasih zakona.
[ anon115774 @ 27.09.2012. 13:08 ] @
Ja pricam na osnovu prakse i zdravog razuma. Navedi koja moja tvrdnja nije tacna?

P.S. Da li si nekad koristio POS terminal? Da li znas kako se podesava? Da li znas na koji nacin POS terminal komunicira i sa kim tacno?
[ Dexic @ 27.09.2012. 15:30 ] @
Nemam pojma kako radi POS terminal ali znam slucajeve iz vise zemalja gde su banke nudile imprinter, ali su trgovci sami kupili POS terminale i registrovali ih kod banke.

Tehnicki si u pravu - ako banka sve radi rucno, onda moze samo imprinter. Ali da li uopste u iole razvijenom svetu postoji takva banka?
[ anon115774 @ 27.09.2012. 15:42 ] @
Citat:
Dexic: Nemam pojma kako radi POS terminal...


...pa si resio da mi objasnis kako ceo sistem funkcionise na osnovu "cuo sam" tvrdnji?

Citat:
Tehnicki si u pravu - ako banka sve radi rucno, onda moze samo imprinter. Ali da li uopste u iole razvijenom svetu postoji takva banka?


Da, postoji. Kao sto sam vec rekao - kada su elektronske transakcije u pitanju (ovde ne mislim na MOTO i Internet transakcije) nasa zemlja ima jedan od najsavremenijih sistema. Pitas se zasto? Pa zato sto je jedan od najmladjih. Oni koji su poceli da se bave time pre 50 godina (dakle: razvijeniji od nas) nisu tada imali na raspolaganju danasnje nacine naplate (online autorizaciju npr.) vec su isli starijim varijantama (imprinter). Sada im se malo skupo da celu mrezu od jendom modernizuju jer bi to znacajno uticalo na P&L izvestaj a u danasnje vreme je novac na prvom mestu. Sve ostalo je iza prvog mesta.

Ako prediktivni model pokaze da ce u narednih godinu dana imati gubitak od $100.000 (na primer) koji ce nastati kao rezultat zloupotrebe kartica na imprinterima a sa druge strane cena modernizacije (zamene imprintera savremenijim POS terminalom) iznosi $200.000 onda je logicno da ce banka da kaze: nema problema, jefinije nam je da trpimo zloupotrebu nego da menjamo svih 100.000 imprintera.

Zbog toga danas u upotrebi ima gomila imprintera po zemljama mnogo razvijenijim od Srbije.
[ Dexic @ 27.09.2012. 16:01 ] @
Citat:
Informer
...pa si resio da mi objasnis kako ceo sistem funkcionise na osnovu "cuo sam" tvrdnji?

Gde ja objasnjavam KAKO funkcionise POS??? Znam da su ljudi kupovali svoj POS, odneli uredjaj u banku, banka konfigurisala, cao.
Mesas pojmove i skreces sa teme.


Citat:
Zbog toga danas u upotrebi ima gomila imprintera po zemljama mnogo razvijenijim od Srbije.

I ovime nisi nimalo objasnio niti pokazao da banke nemaju nacina da njihovi korisnici koriste elektronski POS umesto imprintera.

Takodje, mesta sa imprinterom ce ti cesto traziti ID, koji samo u US nemaju pravo da traze - hteo ti to ili ne, neki ti nece prodati ako nemas ID, ili ako nije tvoja kartica (pa ti uzimaj te tvoje kartice na kojima ne mora da pise tvoje ime/prezime).
I onda oni gube musterije. A ako ne provere, na njima je trosak, provereno, ako se ispostavi da karticu nije koristio vlasnik. (da ovo jeste iskustvo vise trgovaca iz vise zemalja).

Nije bitno sta ti mislis da znas, ili sta tebi pise u ko zna kojima papirima i ugovorima - bitno je da postoje kontraprimeri, i dzaba sva tvoja prica.
[ anon115774 @ 01.10.2012. 08:44 ] @
Citat:
Dexic: Gde ja objasnjavam KAKO funkcionise POS???


Nigde ali si zato na par mesta napisao neke izjave na osnovu koji sam dosao do sumnje da ti uopste znas kako radi POS terminal. A ako ne znas kako on radi (kao sto i sam kazes) onda je vrlo diskutabilno kako znas kako ceo sistem funkcionise... Samo to sam hteo da kazem. A inace mnogo mi je simpaticno da diskutujem sa likovima koji barataju "rekla-kazala" informacija a ustvari pojma nemaju niti su ikad videli to o cemu pricaju :)

Citat:
I ovime nisi nimalo objasnio niti pokazao da banke nemaju nacina da njihovi korisnici koriste elektronski POS umesto imprintera.


A sta tu ima da se "pokazuje" i "objasnjava"? Pa lepo nemaju. Jednostavno nisu kupili opremu za tako nesto. Za jedan nacin procesiranja imaju opremu a za drugi nemaju. Nisu kupili. Sta tu ima posebno da se objasnjava?

Citat:
Takodje, mesta sa imprinterom ce ti cesto traziti ID, koji samo u US nemaju pravo da traze - hteo ti to ili ne, neki ti nece prodati ako nemas ID, ili ako nije tvoja kartica (pa ti uzimaj te tvoje kartice na kojima ne mora da pise tvoje ime/prezime).


1. Jesi cuo nekad za gift kartice? Na njima nikad ne pise ime. Jel i njih ne treba uzimati? Jel sme neko da mi odbije transakciju takvom karticom na kojoj ne pise ime?

2. Citiraj mi zakon po kom se kaze da je trgovac ovlascen za legitimisanje musterija (po bilo kom osnovu)?

3. Kako se pokazivanjem licne karte utvrdjuje da li je kartica tvoja? Koje tacno podatke uporedjujes?


Citat:
Nije bitno sta ti mislis da znas, ili sta tebi pise u ko zna kojima papirima i ugovorima - bitno je da postoje kontraprimeri, i dzaba sva tvoja prica.


Kontraprimeri, kako ih ti nazivas, su uglavnom proizvod inercije. Po principu: videla krava da potkivaju konja pa i ona digla nogu... Meni je prodavac jednom prilikom trazio LK kada sam hteo da platim platnom karticom a ja je nisam imao kod sebe. Covek je odbio da mi proda robu, na sta sam ja zvao trzisnu inspekciju. Nisam pravnik ali trzisni inspektor mi je bukvalno rekao: "Niko sem policije nije ovlascen da te legitimise". Trgovac je platio neku kaznu i nikad mi vise nije trazio LK.

Nego... daj ti odgovore na ona tri pitanja gore? :)
[ ventura @ 01.10.2012. 09:59 ] @
Citat:
Informer
2. Citiraj mi zakon po kom se kaze da je trgovac ovlascen za legitimisanje musterija (po bilo kom osnovu)?

Nije ovlašćen ali može da te zamoli da mu pokažeš, tj. da te uslovi prodajom robe.

Trgovac ima pravo da odbije da ti proda robu, da li zbog toga što mu nisi pokazao ličnu kartu ili što mu nisi dao ćerku na jednu noć, ili iz samo nekog njemu znanog razloga...
[ Java Beograd @ 01.10.2012. 10:16 ] @
Citat:
Informer:2. Citiraj mi zakon po kom se kaze da je trgovac ovlascen za legitimisanje musterija (po bilo kom osnovu)?

Bar nekoliko puta smo diskutovali o "identifikacija" V.S. "legitimisanje".

1. Niko ne sme da te legitimiše, osim policajca.
2. Moraš da se identifikuješ na mnogim mestima: podžeš paket/pismo sa pošte, podižeš pare na šalteru banke, plaćaš bezgotovinski (ček / katica), čekiraš kartu na aerodromu, razmenjuješ novčanicu od 100 US $ i td. i td. Mnogo situacija.

Legitimisanje znači da beuslovno moraš da pokažeš L.K (pasoš, vozačku) a identifikacija je uvek povezana sa nekom uslugom koju želiš da dobiješ.

- Nećeš da pokažeš L.K. kod razmene 100 $ ? OK, ne moraš, ali nećeš ni razmeniti.
- Nećeš da se identifikuješ kod podizanja paketa u pošti ? OK, ne moraš, ali paket nećeš dobiti.
- Probaj da čekiraš kartu na aerodromu, i objasni plavuši da ona nema pravo da te legitimiše.

Uobičajena je praksa da se kod plaćanja čekom identifikuješ ličnom kartom, a kod plaćanja karticom ne. Ipak, trgovac ima pravo da traži da se identifikuješ i kad plaćaš karticom.

[ bakara @ 01.10.2012. 10:18 ] @
Citat:
ventura: Nije ovlašćen ali može da te zamoli da mu pokažeš, tj. da te uslovi prodajom robe.

Trgovac ima pravo da odbije da ti proda robu, da li zbog toga što mu nisi pokazao ličnu kartu ili što mu nisi dao ćerku na jednu noć, ili iz samo nekog njemu znanog razloga...

Apsolutno tacno!
Nekad i ja da se slozim sa venturom

Citat:
Informer: Meni je prodavac jednom prilikom trazio LK kada sam hteo da platim platnom karticom a ja je nisam imao kod sebe. Covek je odbio da mi proda robu, na sta sam ja zvao trzisnu inspekciju. Nisam pravnik ali trzisni inspektor mi je bukvalno rekao: "Niko sem policije nije ovlascen da te legitimise". Trgovac je platio neku kaznu i nikad mi vise nije trazio LK.

Ovo sigurno ne moze biti istina.

Rekao si da imas veze sa bankama a sada ovo sto nikakve logike nema, jer same banke daju uputstvo trgovcima da trazenje licnih dokumenata na uvid nije obavezno ali da sumnjivima obavezno traze LK na uvid cak ako je to moguce da se LK fotokopira.

Moze kupac da se buni koliko hoce, trgovac ima pravo da mu ne proda robu, a zivo me zanima na osnovu cega bi trgovac platio kaznu sto ti je trazio LK a ti mu je nisi dao?

Pokazivanje LK na uvid nije isto i sto legitimisanje.

Gift kartice nemaju veze sa ovim gore jer one uvek vaze na donosioca.

[ anon115774 @ 01.10.2012. 12:40 ] @
Citat:
Java Beograd: Uobičajena je praksa da se kod plaćanja čekom identifikuješ ličnom kartom, a kod plaćanja karticom ne. Ipak, trgovac ima pravo da traži da se identifikuješ i kad plaćaš karticom.


Ma pusti ti uobicajenu praksu. U Beogradu je uobicajena praksa da ukljucena sva cetiri migavca suspenduju sva pravila saobracaja (a i sire) za ono vozilo na kom su ukljucena ali to ne znaci da je to u redu i da je to normalno. Ima mnogo stvari u ovoj zemlji koje se mogu nazvati "uobicajena praksa" i koja se kose sa pravilima zdravog razuma i svih normi civilizacije ali to nije tema.

Jel bi mogao da mi odgovoris na pitanje: U kom zakonu je definisano da trgovac sme da trazi kupcu bilo sta sem sredstva placanja i gde se kaze da ukoliko ovaj to ne pokaze trgovac ima pravo da mu robu ne proda?

Citat:
bakara: Apsolutno tacno!
Nekad i ja da se slozim sa venturom


Pokusao sam na brzinu da nadjem ali mi ne ide. Davno bese kad sam se time bavio. Ima negde deo u zakonu o trgovini ili tako nesto... kaze se da trgovac ne sme da diskriminise kupca ni po kom osnovu i da ne sme nicim da uslovljava kupovinu robe.


Citat:
Rekao si da imas veze sa bankama a sada ovo sto nikakve logike nema, jer same banke daju uputstvo trgovcima da trazenje licnih dokumenata na uvid nije obavezno ali da sumnjivima obavezno traze LK na uvid cak ako je to moguce da se LK fotokopira.


Pa naravno da nije obavezno jer vi ovde nikako da shvatite da to sto pise ime na kartici ne znaci ama bas nista. Banke govore klijentima da izadju u susret trgovcima i da im daju identifikacioni dokument ako im traze ali to je samo molba. Znaci, banke traze klijentima da saradjuju sa trgovcima u interesu svoje bezbednosti. Ali to ne znaci da je klijent duzan da da trgovcu identifikacioni dokument.

Ne mogu da shvatim da vi nikako da shvatite da ime i prezime nije nikakav dokaz identiteta.

Citat:
Moze kupac da se buni koliko hoce, trgovac ima pravo da mu ne proda robu, a zivo me zanima na osnovu cega bi trgovac platio kaznu sto ti je trazio LK a ti mu je nisi dao?


Zato sto ne sme da me diskriminise. On prodaje robu za odredjenu cenu. Ja sam dosao i tu mu cenu placam potpuno legalnim sredstvom placanja. Isto kao sto mogu da mu platim kradenim efektivnim novcem tako mogu da mu platim i kradenom plastikom. E sad, fora je u tome sto za efektivni novac nema sanse da proveri da li je kraden a za karticu ce brzo da sazna... cim je provuce kroz terminal :)

Citat:
Gift kartice nemaju veze sa ovim gore jer one uvek vaze na donosioca.


Izjava nekog ko pojma nema (bez uvrede).

Gift kartice ni po cemu ne moraju da se razlikuju od ostalih kartica (znaci: mogu da se razlikuju, i to uglavnom iz marketinskih razloga, ali ne moraju).
[ Java Beograd @ 01.10.2012. 12:44 ] @
Citat:
Informer: Jel bi mogao da mi odgovoris na pitanje: U kom zakonu je definisano da trgovac sme da trazi kupcu bilo sta sem sredstva placanja i gde se kaze da ukoliko ovaj to ne pokaze trgovac ima pravo da mu robu ne proda?
Jesi li ti ikada plaćao čekom ? Ako jesi, jel ti je trgovac tražio "bilo šta osim sredstva plaćanja" ? Ako jeste, po kom je to zakonu tražio ?

Ti si predpostavljam uvek plaćao čekom, bez pokazivanja čekovne i lične, zato što prodavac ne sme da te diskriminiše i ne sme da te "legitimiše".

Citat:
Informer:On prodaje robu za odredjenu cenu. Ja sam dosao i tu mu cenu placam potpuno legalnim sredstvom placanja. Isto kao sto mogu da mu platim kradenim efektivnim novcem tako mogu da mu platim i kradenom plastikom.
Za kradeni novac se ne zna da je kraden, za karticu se zna. Onog momenta kad trgovac posumnja da je tvoje sredstvo plaćanja nelegalno, može da zatraži da se identifikuješ.
[ kalimero 011 @ 01.10.2012. 13:06 ] @
@ventura
Citat:
Trgovac ima pravo da odbije da ti proda robu,...


@Informer
Citat:
Ima negde deo u zakonu o trgovini ili tako nesto... kaze se da trgovac ne sme da diskriminise kupca ni po kom osnovu i da ne sme nicim da uslovljava kupovinu robe.

@ventura je ovde u pravu. Od 2011. godine, odnosno stupanja na snagu Zakona o trgovini (tj. prestanka važenja Zakona o uslovima za obavljanje prometa robe, vršenje usluga u prometu robe i inspekcijskom nadzoru) više ne postoji nijedna odredba u važećim zakonima koja bi zabranila trgovcu da odbije da ti proda robu.
[ bakara @ 01.10.2012. 14:05 ] @
@informer
Jel dozvoljeno placanje tudjom karticom?

Eto ti si covek iz banke pa kazi.

Isto tako banke savetuju trgovcima da sve sumnjive transakcije prijavljuju, i da ucine sve da se zloupotrebe minimalizuju.
Sto bi neki trgovac zeleo da ucestvuje u prevari?

Citat:
Informer: Ne mogu da shvatim da vi nikako da shvatite da ime i prezime nije nikakav dokaz identiteta.

Ime i prezime nije, ali LK sa slikom svakako jeste potvrda identiteta.

Citat:
Informer:Zato sto ne sme da me diskriminise. On prodaje robu za odredjenu cenu. Ja sam dosao i tu mu cenu placam potpuno legalnim sredstvom placanja.

Ko diskriminise?
Hoces da platis karticom, ja trazim LK, ti neces da das, ja te zamolim da izadjes...tu je kraj price!
Posle toga ja zovem policiju/obezbedjenje da te odvedu zato sto pravis frku u mojoj radnji.

Nisam jednom imao situaciju sa problematicnim kupcima koji ocekuje da mu titras jajca, a kad ih lepo zamolis da izadju napolje njihov izraz lica je za pamcenje.

[ bakara @ 01.10.2012. 14:08 ] @
Citat:
Informer: Izjava nekog ko pojma nema (bez uvrede).

Gift kartice ni po cemu ne moraju da se razlikuju od ostalih kartica (znaci: mogu da se razlikuju, i to uglavnom iz marketinskih razloga, ali ne moraju).

Ko je rekao da se razlikuje?

Kad neko da gift card niko nece praviti proble pa da je najveci sumnjivac to je ravno ko da je nasao 1000 din na plocniku i usao da kupi nesto za to.