[ Odin D. @ 30.04.2013. 09:02 ] @
Prošle godine usadio sam tri stabla lipe, sadnice su bile ~2.5 m visine.
Međutime, na listu su se pojavile neke flekice koje su baš "nakotile" i smlatile većinu listova.

Nedavno su opet olistale i na pojedinim listovima primjetio sam opet sličnu pojavu, pa se bojim da se isto ne ponovi i ove godine.
Napravio sam par slika da se vidi kako to izgleda (klikni na sliku za bolji prikaz).
Zna li neko koja je ovo bolest/parazit u pitanju i kako se protiv toga boriti?

[ Grace Slick @ 30.04.2013. 09:55 ] @
Načupaj dosta procvetale aptovine ( http://images.google.com/searc...dXlNs6EtQbO3IHQAg&tbm=isch ).
Sa'će ona brzo da procveta po ovakvom vremenu, a čak i ne mora da procveta ... mislim nemam pojma da li su ti te lipe u Austriji, ili ovde, ili kad dolaziš ovamo, ili gde si ti, a gde su lipe i kada ...
Posle će da je bude lepe do kraja leta, a raste svuda uokolo.

Strpaj je u neko veliko bure, prelij je vodom i ostavi to tako da stoji nekoliko dana.
Kada voda pozeleni, zapenuša se i počne da smrdi kao đavo, naspi je u onu vinogradarsku prskalicu i piči po tim lipama.

Uspeh zagarantovan, a ne može nikako da škodi.
Apta je potpuno neverovatna biljka za sve te zahebancije.
Kad je budeš čupao, tj. sekao ili šta već, obrati pažnju da u njenom okruženju ne obitavaju nikakve bubice, flekice, paraziti i ostala žgadija.

Seci je pri dnu stabljike, tog njenog smrdljivog soka ima i u stabljici i u listovima.
[ Odin D. @ 30.04.2013. 12:20 ] @
Hvala na odgovoru!
Tu sam trenutno i ova biljka mi je vizuelno poznata, ali nisam znao do sad sta je i cemu sluzi.
Oticu danas poslijepodne da potrazim, siguran sam da sam je vidjao, nadam se da cu je uspjeti prepoznati bez cvijeta jer mislim da jos nisu procvjetale.

Inace, zaboravio sam da kazem: ono gdje su sad one svijetle flekice na listu - tu kasnije ostane samo rupa i listovi budu "izresetani".
Da li se zna o cemu se tacno radi (koja je to bolest ili parazit), pa da u slucaju da ne nadjem ovu biljku aptovinu potrazim neko sredstvo u poljoprivrednim apotekama?
[ FoghornLeghorn @ 30.04.2013. 14:48 ] @
Samo da dodam - Aptovina se jos zove i Burjan, bar ovde u Sumadiji - ima ga 'di oces!

A ovo na listu lipe sam vidjao dosta cesto, mada iskreno nemam pojma sta je - budu te rupe na listovima ali nisam video da se neka osusila... provericu kod komsije, on ima jednu dosta veliku...
[ Vasastajić @ 01.05.2013. 07:14 ] @
Po svemu sudeći radi se o gljivičnom obolenju, e sad, da li su to pokupile iz okruženja gde su posađene ili su već bile u rasadniku zaražene, ili već gde si ih kupio, je manje bitno.
Jedan od najbezazlenijih fungicida je 'bordovska čorba', na bazi bakar sulfata (plavi kamen), pa ako ti je mrsko da tražiš burjan, mada mi se čini da bi i kopriva na sličan način pripremljena imala istovetan efekat, potraži ovu gotovu smešu u poljoprivrednoj apoteci i tretiraj time stabljike sada, a ako si u mogućnosti jako bi doro bilo da ujesen po prestanku vegetacije i kada lišće skroz opadne, uradiš istim sredstvom tzv. 'plavo kupanje' čitavog stabla.
Parazit prezimljava na stabljici ispod kore,pogotovu ako na njoj ima orožalih površina, pa se aktivira na lišću čim se za to steknu povoljni uslovi(temperatura i povećana vlažnost).
Ovo kasno jesenje ili čak i zimsko prskanje plavim kamenom, normalno ako baš nisu jaki mrazevi u pitanju, je i najefikasnije u lečenju i prevenciji daljeg razvoja infekcije.
[ Odin D. @ 02.05.2013. 21:13 ] @
Nisam našao aptovinu u nekom bližem okolišu, pa sam poprskao stabla nekom mješavinom dva fungicida koja su mi predložili u poljoprivrednoj apoteci. Za 10-tak dana treba ponoviti prskanje pa ćemo vidjeti nekad kasnije da li je bilo uspješno.

Na jesen kad ne bude više lišća i u proljeće prije listanja rekoše da bi trebalo koristiti neki preparat na bazi bakra, a koji sada ne može jer smeta lišću.
[ milivoje t @ 07.05.2013. 22:57 ] @
pitanje je sta je to. treba dobro da proveris da li na listovima sa donje strane ima nekih parazitskih insekata, a znaju dobro da se kamufliraju.
iz daleka lici na neko gljivicno oboljenje, ali moze biti npr. i virus, pa dzaba prskas fungicidima... zato pre svega saznaj sta ti je napalo biljke.

ako je gljivica u tom slucaju ja bih je oprskao blazim sredstvom kao mankogalom80 (kontaktno deluje), eventualno i nekim sistemskim fungicidom (usvaja ga biljka pa sistemski i duze deluje) kao sto su Akord ili Chorus.
[ svelec @ 12.01.2014. 12:29 ] @
Pozdrav svima na ovom forumu i srećni praznici!
Imam lipu staru oko 50 godina.Stablo je prečnika oko 70 cm i u zadnijh nekoliko meseci pojavila su se na kori stabla bele fleke kao da je krečeno.Brinem se za njenu budućnost pa ako bi neko mogao da mi pomogne kako da to izlečim!