[ zugazugazuga @ 23.06.2013. 12:30 ] @
Uzeo sam mašinu za sudove, ali problem je što kabal ne može da dohvati do utičnice, fali 10 cm. Da li je sigurno uključiti je na neki produžni kabal, naravno koji nije kineski?
[ Srečko @ 23.06.2013. 12:56 ] @
Pa može se priključiti na produžni kabel.

LP Srečko
[ zugazugazuga @ 23.06.2013. 14:11 ] @
Jel još neka tako misli, jer u uputstvu piše da nikako ne sme na produžni?
[ andrejbeca @ 23.06.2013. 17:18 ] @
Ne,pa koji jos to ozbiljniji kucni aparat ide na produzni.
[ zugazugazuga @ 23.06.2013. 19:44 ] @
I ja tako mislim, ali evo sad sam opet u dilemi, neki kažu može neki ne može.
[ zugazugazuga @ 23.06.2013. 19:48 ] @
Ima li neko iskusniji, ko se susreto sa ovakvim situacijama, da kaže svoje mišljenje?
[ Vasastajić @ 23.06.2013. 21:00 ] @
Kod ovakvog stanja stvari ipak ćeš tu tešku dilemu sam morati da rešiš.
[ zugazugazuga @ 23.06.2013. 21:26 ] @
Da li je to moguće rešiti na drugi način? Na primer da se dovede nova utičnica iz razvodne kutije u kuhinji. Kabal bi išao po zidu.
[ Vasastajić @ 23.06.2013. 21:44 ] @
I koja bi tu bila razlika u odnosu na kvalitetniji produžni kabl po tvom mišljenju?
[ zugazugazuga @ 23.06.2013. 22:57 ] @
Nemam pojma, mislio sam da bi to bilo isto kao normalna utičnica. Samo iznosim neke svoje ideje, nisam električar. Zato i hoću da mi neko iskusan da savet.
[ Almir87 @ 24.06.2013. 00:00 ] @
nista nije jaca ta masina za sudje od aparata za varenje(W),a aparati za varenje idu i po 10m na produzni.Naravno samo kvalitetniji kabal,ili ga napraviti,licnati kabal 2.5mm uticnica,utikac i rijesen problem..
[ Goran Mijailovic @ 24.06.2013. 00:02 ] @
Moze da ide kabl po zidu i da se postavi uticnica za na zid. Dobro bi bilo da se postavi ona metalna uticnica sto je namenjena za rad u vlaznim prostorijama.

Nesto slicno ovome: http://www.razoelektro.com/sr/alin-conel-og-program/1189

Sto je IP broj zastite visi to je zastita bolja, konkretno je na slici IP55 a objasnjenje IP 55 zastite ima ovde: http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20061122080321AAAa6wP


Citat:
IP (Ingress Protection) codes define how well an enclosure protects against the external environment.

As the number gets higher, the protection gets better.

The first digit defines the protection level against "solids", the second against "liquids". You MUST use both digits to define an enclosure.

For the first digit:
0 = No protection
1 = Protected against objects greater than 50 mm diameter
2 = Protected against objects greater than 12 mm diameter
3 = Protected against objects greater than 2.5 mm diameter
4 = Protected against objects greater than 1.0 mm diameter
5 = Dust protected
6 = Dust tight

For the second digit:
0 = Not protected
1 = Protected against dripping water (i.e. vertical plane)
2 = Protected against dripping water up to 15 degree angle
3 = Protected against spraying water
4 = Protected against splashing water
5 = Protected against water jets
6 = Protected against heavy seas
7 = Protected against effects of immersion
8 = Protected against submersion
[ JankoNIS @ 24.06.2013. 06:51 ] @
Ako ti je instalacija od razvodne table do te uticnice koja ti je nadohvat masine jedna vrsta produznog kabla, onda slobodno postavi produzni kabl sa kvalitetnim komponentama i nece biti problema. Periodicno prekontrolisi da li je sa spojevima sve u redu, da se ne oseca miris paljevine u uticnici zbog slabog spoja i varnicenja i to je to.
[ Java Beograd @ 24.06.2013. 06:57 ] @
Ne vidim čemu drama ? Zašto mašina ne bi mogla na produžni kabl ? Čemu onda služe produžni kablovi ?

Kao što si rekao - ne kineski. Dakle kupiš običan 1,5 m produžni kabl, bitno je samo dozvoljeno opterećenje, i završiš posao. Alternativa je da kupiš utičnicu, utikač i 1 m kabla (3 x 1.5 mm) i sam sastaviš produžni kabl.
[ bojan_bozovic @ 24.06.2013. 06:59 ] @
Citat:
zugazugazuga:
Uzeo sam mašinu za sudove, ali problem je što kabal ne može da dohvati do utičnice, fali 10 cm. Da li je sigurno uključiti je na neki produžni kabal, naravno koji nije kineski?


Da sigurno je, ukoliko snaga priključena ne prelazi deklarisanu maksimalnu snagu na kablu - za moj kabl kojim je kompjuter vezan to je 3000W.
[ Vasastajić @ 24.06.2013. 07:00 ] @
Može OG vod, ali to je u datim okolnostima ipak budževina u odnosu na kvaliteno i standardno urađen produžni kabl.
Citat:
Jel još neka tako misli, jer u uputstvu piše da nikako ne sme na produžni?

A ovakvim "uputstvima" je osnovna uloga vezivanje laicima moždanih vijuga u čvor.
Standardno ugrađena Fi sklopka na ulazu instalacije u kuću/stan predupređuje sve moguće akcidente sa nekontrolisanim probojem napona.
[ zugazugazuga @ 24.06.2013. 07:57 ] @
Da li bi bilo sigurnije ako bi uzeo produžni kabal 3 x 2.5 mm umesto 3 x 1.5 mm? Ili sve zavisi od kontakata? Na mašini je 3 x 1 mm

Da li bi bilo skoro isto da dodam novu utičnicu ili da koristim produžni? Jer kako sam shvatio i ta utičnica je neka vrsta produžnog, samo što tada ima jedan kontakt, a sa produžnim dva.
[ Pajapatak @ 24.06.2013. 08:59 ] @
Stavi kvalitetan produzni i zavrsena prica.
[ Java Beograd @ 24.06.2013. 09:01 ] @
Citat:
zugazugazuga: Da li bi bilo sigurnije ako bi uzeo produžni kabal 3 x 2.5 mm umesto 3 x 1.5 mm? Ili sve zavisi od kontakata? Na mašini je 3 x 1 mm

Prinicipijelno, bilo bi sigurnije. Ali, kao što i sam znaš, eventualni problemi ne bi nastali u samom kablu, već na kontaktima: produžnog kabla u zid, i utikača iz veš mašine u utičnicu produžnog kabla.

Ipak, kao što rekoh, mojne da pravimo od komarca magarca. Svaki iole normalan produžni može da izvrši ovaj zadatak bez problema. Čak ti i ne treba onaj sa prekidačem, već najprostiji, najobičniji produžni, snage oko 3 kW.

Nekad su svi produžni kablovi bili domaće proizvodnje, i niko nikad nije imao problema. Onda su došle 90-te, nekontrolisani uvoz svega i svačega iz celog sveta, pa se pojavilo sijaset problema i sa produžnim kablovima. Otud i tvoja bojazan oko ovoga, a i mnogo tema na ovom forumu koje se bave produžnim kablovima.
[ mugi junuzovic @ 24.06.2013. 12:38 ] @
Samo ti stavi kvalitetniji produžni kabal ali 3X2,5 i nećeš imati problema.......
[ Almir87 @ 24.06.2013. 13:07 ] @
sada je najbolje kupiti kabal,utikac,uticnicu i napraviti kabal,a ne kupovati macka u vreci.
sada na kablovima napisalo 3500W,a on se zapalio na opterecenju od 2kW,pogotovo kinesko smece,a i ovi malo skuplji griju se,sto je apsurd..
[ bakara @ 24.06.2013. 18:12 ] @
Mislim da uputstvo proizvodjaca ne preporucuje upotrebu produznog kabla zbog moguceg izlivanja vode (a produzni uobicajeno na podu) a ne zbog ne znam kog drugog elektricnog razloga i sa te strane sasvim ima logike ne preporuciti upotrebu produznog kabla.

Ako treba duzi kabl, otvoriti prikljucnu plocu i izvesti novi duzi kabl, je jednostavno i najbolje resenje!
[ Vasastajić @ 24.06.2013. 20:49 ] @
To može i jeste jasno tebi i meni, ali običnom laiku, koji će pored mašine držati kvarcnu grejalicu, sa produžnim kablom na podu, sigurno da neće biti jasno ni malo šta je fabrika htela konačno sa takvim uputstvom.
Zato sam i rekao da takva uputstva, bez konkretnih detalja, laicima samo vezuju vijuge u čvor.
Konačno, kao i uvek, sve se svodi na lakoj' tebi ka' si majstor.
[ test1234 @ 25.06.2013. 18:44 ] @
A zasto niko ne preporucuje zamenu celog kabla, naj jeftinije i naj sigurnije, bez obzira na sve.
[ zugazugazuga @ 25.06.2013. 18:53 ] @
Razmišljao sam i o tome, ali onda bih izgubio garanciju na mašinu, mora se skroz rasklopiti.
[ bakara @ 25.06.2013. 20:47 ] @
Citat:
test1234:
A zasto niko ne preporucuje zamenu celog kabla, naj jeftinije i naj sigurnije, bez obzira na sve.

Pa ja to upravo gore preporucih
[ bakara @ 25.06.2013. 20:48 ] @
Citat:
zugazugazuga:
Razmišljao sam i o tome, ali onda bih izgubio garanciju na mašinu, mora se skroz rasklopiti.

Ne verujem da ce to neko u opste da gleda.
[ Almir87 @ 25.06.2013. 22:23 ] @
pa gledaju,zavisi koji proizvodjac..neki zastite sarafe farbom..
[ test1234 @ 26.06.2013. 09:18 ] @
Oboris masinu na stranu, skines donji poklopac, dno masine, i zamenis kabal. Ni na jednoj masini nema farbanih srafova i nekih tajnih oznaka da bi se eventualno znao da li je masina otvarana ili ne. Lepo pazljivo zapamti gde sta ide, ili jos bolje slikaj pa to posle vrati kako je bilo. Majstori kada dodju u garanciji pre će da ti prave problem zbog produznog kabla nego zbog ovoga, ako uopste nesto i primete.