|
[ delonen @ 04.10.2013. 17:12 ] @
| Danas je ekologija u modi. Eko ovo, eko ono, obično zelenim slovima i „okićeno“ lišćem. Tako je i sa brošurama proizvođača mašina za sušenje veša. Ti poznati „teškaši“ u potrošnji među poslednjim su kućnim uređajima koji su se zaogrnuli u hlorofil. Rekao bih još uvek uslovno, mada tehnologija toplotne pumpe lagano potiskuje klasične grejače dovodeći sušače iz B u A klasu, pa čak i dalje (A-20%, A-40%).
Pitaće neko: pa gde je tu uslov, moguće je dakle mašinski sušiti veš i pri tome čuvati kišne šume i polarne kape, plus ušparati za put do bar jednog od tih mesta. 2x razmislite pre nego što se zaletite u zeleni kredit da ne bi ste završili zeleni u licu. Nova tehnologija se cenom polako spušta u narod ali je još uvek solidno skupa i još uvek je respektabilni „srkač“ struje.
Što se ne može performansama, nadoknađuje se odličnim dizajnom i još boljim marketingom – zaslađenom istinom koja odluku o kupovini treba da iz racionalne sfere prebaci na teren emocija. Kada se preskoče sve te slatko tužne priče o polarnim medama i razgrnu šareni staklići tipa odloženih startova, osvežavanja parom i sve druge funkcije i pogodnosti koje počinju sa „aktivno“ i „inteligentno“, i ako do sada niste zaboravili kako glasi početak ove preduge rečenice, pravo pitanje je – koliko košta „zeleno“ sušenje?
U narednim postovima pokušaću da nađem odgovor, nadam se uz vašu pomoć :).
|
[ delonen @ 04.10.2013. 18:05 ] @
Dakle, rešio sam da kupim mašinu za sušenje veša. Bacio sam se u detaljnu analizu aktuelne prestoničke ponude. Istražujem performanse A i B energetske klase, upoređujem karakteristike. Potrošnja struje, kapacitet sušenja, dodatne funkcije, garancija. Sve kroz digiton. Zapravo, kroz eksel tabelu. Evo priče, nekih zapažanja i zaključaka – molim sugestije i komentar.
Sušač mi treba za hladnu polovinu godine – leti dvorište i terasa završavaju posao.
Zahtev: bar 4 sušenja nedeljno tokom 25 nedelja (pola godine).
Trenutno u BG energetska B klasa sušača košta od 300e, klasa A od 600. Napravio sam tabelu sa stvarnim performansama realnih modela koje sam odabrao po metodu „najpovoljnije od onog što mi treba“, a to su performanse, garancija i cena. Da ne bi bilo reklame umesto naziva modela su izmišljene šifre, sve drugo je, ponavljam, stvarno. Kao cenu struje uzeo sam dnevnu plavu tarifu – 9,7 din/KW.
sad još a uspem da aploudujem sliku tabele :).
eh, greška - u nadtabeli nije 7 već 4 ciklusa nedeljno, i u trećoj koloni donje tabele ne radi se o pranju već o sušenju :)
[Ovu poruku je menjao delonen dana 04.10.2013. u 20:35 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao delonen dana 04.10.2013. u 23:40 GMT+1]
[ Dexic @ 04.10.2013. 19:51 ] @
Odmah cu ti reci da potrosnja od 6kWh za jedno susenje nece ni matori model najgore klase da potrosi verovatno i to full dry ciklus (znaci najjaci ciklus za pamuk).
Kod mene se susi po 10 masina nedeljno, znaci 45 mesecno. Po tvojoj racunici bi ja za susenje barem 270kWh potrosio (6kW po susenju) - ja nemam trenutno ukupno toliku potrosnju svih uredjaja, a bojler potrosi 100kWh barem (oko 10 punjenja nedeljno isto) :) A klasa masine za susenje je B.
Mada nikad se ne stavi punih 8kg, ali siguran sam da ti je losa procena.
Mislim da je u pitanju lose razmatranje POTROSNJE. Za susenje se samo pri grejanju mozda trosi toliko, ali to nije sve vreme ciklusa nego manje od pola.
Nevezano za konkretne cifre, ako je zakljucak da se godinama nece isplatiti kupovina "efikasnije" masine za susenje, to se skroz slazem.
[ delonen @ 04.10.2013. 22:53 ] @
Dakle, da pojasnim tabele.
U gornjoj sam poredio tehničke podatke odabranih mašina za sušenje veša i potrošnju struje prema polaznim zahtavima, a to je 100 ciklusa sušenja godišnje. Zanimljivo da se podatak o potrošnji po ciklusu uglavnom ne saopštava (nema je ni na energetskoj nalepnici) već se „razbija“ na potrošnju po satu rada i trajanje ciklusa, pa vi sami množite. Pri tome to trajanje se, koliko sam uspeo da shvatim, odnosi na sušenje max. količine pamučnog veša prethodno centrifugiranog na nekom broju obrtaja, valjda 1000 (na 1 mestu pisalo). Kolona KW/god se odnosi na potrošnju struje za 100 ciklusa sušenja, a kolone din/god i din/5god na cenu potrošene struje za godinu dana (100 sušenja) i 5 godina (500 sušenja). Zašto 5 godina? Zato što je to max. garancija koju neki od dilera daju za aparate. Ideja je da se vidi koliko se potoši i uštedi za period dok aparati sigurno rade.
Druga tabela svodi performanse sušača na zajednički imenitelj – potrošnja po kilogramu osušenog veša (pošto nemaju svi sušači isti kapacitet). Kao mera je uzet najveći kapacitet iz grupe – 8kg/ciklusu. Tako je 100 ciklusa prestavljeno kao 800 kg veša. Poslednja kolona je zbir 5-ogodišnje potrošnje i cene mašine za sušenje.
Zapažanja:
BRZINA - B klasa brže suši. Toplotna pumpa sušača A klase greje vazduh na 50ak stepeni, dok grejači iz sušača B klase „jače“ greju vazduh, pa je vreme sušenja kod A klase nešto duže nego kod B klase.
POTROŠNJA / EKONOMIČNOST - Sušači energetske A klase, očekivano, u svim kategorijama troše dosta manje struje od B klase – i zbirno i po kilogramu osušenog veša. Odmah iza je sušač B klase manjeg kapaciteta (6kg) koji to mesto ne duguje štedljivosti već upravo manjoj količini veša koju treba da osuši. B klasa kapaciteta 7 i 8 kg troši najviše struje u grupi.
ISPLATIVOST - Ovde sam postavio pitanje: ako bih kupio sušač energetske A umesto B klase a istog kapaciteta, uz navedenu planiranu potrošnju, za koje vreme će razlika u ceni između A i B klase da mi se vrati kroz uštedu u potrošnji struje? Odgovor je iznenađujući – neće ni za 5 godina, što je posledica visoke cene A klase, ili niske cene B klase, kako vam drago.
Zaključak:
1.Kome je niska potrošnja prioritet (usled opterećenosti računa za struju drugim potrošačima, pre svega za grejanje i hlađenje), biraće najbolje iz A klase jer računicu nalazi u (što dužem) izbegavanju crvene tarife. Slično je i ako suši zaista puno veša. (Ovde je zanimljivo to da ako podelite prosečnu godišnju potrošnju sa potrošnjom po ciklusu sušenja – a to su podaci sa energetske nalepnice – dobijete dvocifren broj; moj zahtev od 100 sušenja godišnje tako uđe u zonu visoke eksploatacije uređaja, a još imam i dvorište. Znajući koliko je višečlanih porodica u stanovima bez terasa, pitam se kako li se računa ta prosečna potrošnja i nije li i to samo još 1 reklamni trik).
2.Kada se u jednačinu ekonomičnosti ubaci cena uređaja, relacije se menjaju i to je najvažniji zaključak – pokazalo se da je za 100 ciklusa sušenja godišnje tokom 5 godina mašina B klase manjeg kapaciteta najviše isplati, iako je A klasa daleko ekonomičnija, a veći kapaciteti nude veću ležernost pri sušenju.
Kakva su vaša iskustva sa korišćenjem sušača kao i druge bele tehnike A i B energetske klase ?
[ delonen @ 04.10.2013. 23:39 ] @
Dexic,
u pravu si - kao referentni ciklus uzima se sušenje pamučnog veša maksimalne težine u varijanti "za u orman". tako sam bar pročitao. ima tu dosta stvari koje nisu baš najjasnije, ali nije to prodavcima ni u cilju da rade. zapravo, fora je da se gledaju uputstva za tržišta eu - tamo često daju i specifikacije koje ovde valjda nisu obavezne, čim ih nema. tako sam na nekom skandinavskom sajtu pročitao da se za poređenje uzima veš centrifugiran na 1000 obrtaja, a na nekom drugom da je to 1400, a na trećem našao ovu tabelicu odnosa centrifuge i preostale vlažnosti u vešu:
2000 rpm - 42%
1400 rpm - 51%
1100 rpm - 53%
800 rpm - 62%
600 rpm - 83%
Nije isključeno da sam se prešao u računu - prvo ja do sada nisam imao sušač pa nemam neko lično merilo, drugo ulazni podaci su sa proizvođačkih sajtova i brošura gde štamparske greške nisu nemoguće, treće uzeo sam za račun plavu skuplju tarifu, a suši se i u zelenoj, i noću ( računao sam da u crveno neću da idem, i da je prikazan najveći mogući trošak i da je sve ostalo samo bolja opcija) i četvrto vrlo je moguće da mi je samo računanje "zaškripalo" :).
Postaviću još 1 tabelu koju sam našao, a pre toga da te pitam - koliki ti je račun za struju i da li se i greješ/hladiš na nju? takođe, da li kad sušiš prosto prebaciš sve iz vešmašine u sušač ili samo deo veša? ovo drugo pitanje zvuči da je van teme, ali nije - za veš mašine daje se ograničenje težine suvog veša, a za sušače pretpostavljam da je to vlažan veš, ili ne? ako jeste, to znači da kada ubaciš 7 kg suvog veša na pranje dobijaš vlažan veš od preko 10 kila, pa moraš da odvajaš na dva dela za sušenje, što opet ima veze sa potrošnjom.
evo tabele i hvala na komantaru.
Pozdrav, Delonen :)
[ Dexic @ 05.10.2013. 01:26 ] @
Mislim da je skroz nerealno da pricamo o crvenoj tarifi, cak i zimi, jer bi to znacilo da se struja korsiti za grejanje - a onda bi susenje unutar kuce/stana (na susilici) u stvari i bila odlicna stvar je bi vlazilo vazduh.
Nije ni problem da se uvek nocu koristi, jer nisu bucne.
Meni, bez problema, sve iz masine za pranje, max. kapacitet iste, stane bez problema u masinu za susenje, a cesto se i dve masine za pranje ubace u jedno susenje bez problema! (ne dve pune za pranje, ali dosta pune).
Mislim da u oba slucaja se misli na mokar ves - u masini za pranje koliko bubanj moze da izdrzi tezine ukupne, a ne suvog vesa.
Moj slucaj je extrem, za 1.5 osobu 45 pranja mesecno i otprilike 30+ susenja (znaci sve sto nije jakna, vuneno/svileno se susi u masini, bez izuzetka), pa opet eto se ne potrosi ni 150kWh i na pranje i na susenje. Leti moze da predje to, jer se cesce peru stvari.
E sad, jedna jako bitna stvar: za pranje stvari A+/A++/A+++ klase u stvari uopste nisu klase uredjaja izgleda, vec moguci rad istih pod raznim "Econo" modovima! Sto uopste nije isto pranje - primera radi, pusti odlicnu A+++ masinu da pere obican 60*C ciklus pamuka i onda Econo mod istog - nije isto oprano. A samo u tom Econo modu masine za pranje trose manje izgleda (nemam previse iskustva, ali ovo jeste bio slucaj sa svim Bosch sa kojim sam se sreo, i pise u uputstvu dakle da A+++ klasa je za taj Econo mod samo).
Za klime postoji slican trik - "Econo mode" hladjenje na 22*C. A u stvari sta uradi? Podesi senzor na 24*C i radi wind flow :D Tj. gleda da sto vise vrti vazduh po sobi.
Moguce da je nesto isto i za susenje.
BTW, "za u ormar" NIJE max. performance kod moje masine recimo - ima "Iron dry" (sto je neupotrebljivo koliko ostane vode), "Za u ormar" (cupboard dry, sto opet mora da se ostavi da se osusi dalje pre ormara!) i "Extra dry". Ja uvek koristim extra dry.
Sve u svemu, mislim da fora tih A+++ klasa se uglavnom svodi na jedan od ovih trikova a ne na primetnu ustedu u ISTOM nacinu rada :( Za klime je to def. tacno - da nije isti ishod. Za Bosch masine za pranje, eto nije isti ishod - ima A+++++ klasu ali samo u spec. modu :) Mislim, uradi on posao - ali moze da se primeti razlika ako je puna masina.
Malkice sam ovo nabacao podatke, posto je pola tri, izvinjavam se :D
[ rovaccccc @ 05.10.2013. 12:28 ] @
ko daje te energetske klase,moj kolega uzeo perilicu za sudje gorenje A+ ja uzeo perilicu siemens B,oni u toj gorenje vise ne peru staklo case i slicno jer odvratno izgleda poslije pranja u toj A+ ,dok mi iz siemensa koji je B kad izvadimo sudje svaki put se divimo a staklu najvise.
Mislio sam na sve tri stavke B ,ko koga ovdje laze
[ ako td @ 05.10.2013. 13:48 ] @
Veoma gruba računica po mojim saznanjima izgleda ovako. Za sušare sa el. grejačem potrošnja po ciklusu ,standardna sušara 7kg, oko 4kw pri predhodnom centrifugiranju na 1000 obrtaja za beli veš. Za sušare sa toplotnom pumpom pri istim uslovima oko 2kw ili nesto malo manje.
[ delonen @ 05.10.2013. 20:02 ] @
@rovac: hmmm..još jedan uređaj sa kojim nemam iskustva, ne znam koliko energetska klasa određuje kvalitet pranja sudova.. ok možda vreme, ali kvalitet.. da možda taj čovek nešto ne radi kako valja, npr ona so, ili završni sjaj, ili šta već? mada to nije ni važno, rovac, možeš li da kažeš koliko ti sudomašina opterećuje račun za struju, i koje su ti klase ostali veći uređaji u kući?
@ako_td: mislim da je dobra procena, ali po satu rada, ne po ciklusu.
poz,
Delonen :)
[ rovaccccc @ 05.10.2013. 21:57 ] @
to sad ne znam,ali uskoro planiram da kupim energy monitor,uredjaj za tacno mjerenje potrosnje,pa javim,perilica pere svaki drugi dan
[ Dexic @ 06.10.2013. 03:02 ] @
Citat: delonen:
@ako_td: mislim da je dobra procena, ali po satu rada, ne po ciklusu.
Rekoh vec da to nema sanse :) I ovih 4kWh po ciklusu za B klasu je extrem, a kamoli po satu.
Uz to, po satu je fizicki nemoguce: kod nas, instalacije u vecini stanova/zgrada nisu u stanju da izdrze preko 16A, sto dodje 16*220=3.52kW/h. Znaci takve masine bi prelazile mogucnost skoro svih instalacija kod nas.
A meni masina za pranje i susenje ponekad rade zajedno, na istom su osiguracu, znaci zajedno ne mogu da trose preko 3.5kW u isto vreme.
Ovo za pranje sudova je jos bolji primer sta verovatno znaci "veca energetska klasa" jer moze da se vidi na delu. Ali barem na masini za ves mogu da odaberem normalan ciklus, dok na masini za sudove nisam to nasao - znaci A klasa je za obican ciklus, i nema bolje pranje od toga :( Plus, masina za ves vec moze stvarno da ustedi tim Econo programima, i ako se ispere dodatno ves posle, nije uopste lose. Dakle ipak je primenjivo.
Sudovi ne mogu da se ispiraju vodom posle, barem ne bilo gde, jer je voda tvrda, a so cini da se ne hvata kamenac.
[ tihi2 @ 06.10.2013. 10:02 ] @
Citat: rovaccccc:
ko daje te energetske klase,moj kolega uzeo perilicu za sudje gorenje A+ ja uzeo perilicu siemens B,oni u toj gorenje vise ne peru staklo case i slicno jer odvratno izgleda poslije pranja u toj A+ ,dok mi iz siemensa koji je B kad izvadimo sudje svaki put se divimo a staklu najvise. Ovo nema veze sa klasom već sa mašinom i nivoom zaprljanosti sudova. Ja imam Bosh A+ i samo sam probao druge programe i vratio se na Eco mod jer razlike nema. Na Eco modu troši 14l vode i 1kw struje za ciklus. Poenta je da u tim štedljivim modovima pranje traje preko 2 sata jer je unutri zasićenje vode 100% i to zapravo pere sudove. Koristim Sodomat Perfekt (kupio na akciji valjda 140 komada za 1300din proletos, 3 u 1) i svakako dodajem so (130din/kg traje 3-4 meseca, doziranje najmanje). Ako nema soli hoće ponekad da se vidi kamenac, posebno na čašama. Sjaj uglavnom ne koristim, nisam video razliku sa i bez njega. Žena stavi ako pere samo čaše, sjajnije su to je istina. Ali to samo za goste, jel.
Za Gorenje sam čuo da ima problema sa pranjem pa sam je zaobišao (verovatno ne sa svim modelima), prijateljica kaže da joj za nekoliko meseci čaše menjaju boju i više nisu prozirne. Sada ih pere na nižoj temperaturi pa je malo bolje.
Da se vratim na početak: ako mašina troši 14l vode i 1kw za ciklus, koliko treba da troši A++++++ da bi opravdala recimo 10 000 din razlike u ceni (a razlika Bosh A+ do A++ je i 30 000 din)?
[ Java Beograd @ 06.10.2013. 18:41 ] @
Citat: tihi2: ... i svakako dodajem so (130din/kg traje 3-4 meseca, doziranje najmanje). Ako nema soli hoće ponekad da se vidi kamenac, posebno na čašama. Možeš slobodno da sipaš tuzlansku kuhinjsku so od 30 din za kilogram. Ako pogledaš na kutiji videćeš da je i jedno i drugo 99.9% NaCl. Ona druga ista kao prva so košta četri-pet puta više jer im se tako može.
[ ako td @ 06.10.2013. 21:48 ] @
@ako_td: mislim da je dobra procena, ali po satu rada, ne po ciklusu.
poz,
Delonen :)[/quote]
Bosch mašina za sušenje veša WTW86563BY
Tip: kondenzatorska sa toplotnom pumpom
Energetska klasa: A+
Kapacitet: 1 - 7 kg pamuka
Potrošnja energije kod standardnog programa za pamuk pri maksimalnom punjenju 1.85 kWh i potrošnja energije kod standardnog programa za pamuk pri punjenju do pola 1.13 kWh
Bosch mašina za sušenje veša WTC 84102BY
Energetski razred: B
Kapacitet: 1-7 kg
Vrednosti potrošnje: 7 kg pamuka, potpuno suvog:
1400 o/min - 3.32 kWh - 99 min
1000 o/min - 3.92 kWh - 106 min
[ Dexic @ 06.10.2013. 22:14 ] @
Jel' zna neko cemu uopste obrtaji u masini za susenje kada uopste ne vrti 800/1600, vec nekom prilicno sporijom brzinom tipa 50rpm? TJ. sta znaci to podesavanje?
[ test1234 @ 07.10.2013. 06:15 ] @
Misli se ako je ves izvadjen iz ves masine gde je bio iscentrifugiran na 1000 ili 1400 obrtaja pa koliko onda trba energije da se osusi.
[ test1234 @ 07.10.2013. 06:24 ] @
@java Beograd
Nikako ne sipati kuhinjsku so koja je kamena so, puna raznih primesa, koji redovno zaglave/pokvare posudu. Sudovi na kraju ciklusa budu musavi/slani.
[ Dexic @ 07.10.2013. 07:12 ] @
Citat: test1234:
Misli se ako je ves izvadjen iz ves masine gde je bio iscentrifugiran na 1000 ili 1400 obrtaja pa koliko onda trba energije da se osusi.
Znaci ako postavim vecu vrednost, masina ce MANJE susiti, jel' tako?
[ ako td @ 07.10.2013. 08:15 ] @
Mislim da će mašina sušiti dok senzor ne "kaže" da je sušenje gotovo ,bez obzira na odabranu brzinu predhodnog centrifugiranja.Promena setovanja brzine centrifuge menjaće početnu dužinu sušenja na displeju , ali u praksi to vreme se menja u toku samog sušenja i mislim da je to najviše zbog količine veša koju suši i naravno tipa veša.
[ Java Beograd @ 07.10.2013. 09:31 ] @
Citat: test1234:@java Beograd
Nikako ne sipati kuhinjsku so koja je kamena so, puna raznih primesa, koji redovno zaglave/pokvare posudu. Sudovi na kraju ciklusa budu musavi/slani. Kako to misliš puna raznih primesa (?!) ako je 99,9% čist natrijum hlorid ? (Za razliku od pet puta skuplje soli za mašinu koja je 99.9% čist natrijum hlorid) Uostalom, i morska kuhinjska so košta kao tuzlanska, kamena so.
A šta misliš, od koje soli se pravi so za mašinu za sudove ?
[ test1234 @ 07.10.2013. 11:53 ] @
@java Beograd
Jestiva so za ishranu je takozvana kamena so dobijena iz rudnika puna raznih nezistoca fizickih, kamencica, minerala, jodirana i jos mnogo toga. Konzumira se max 10g dnevno inace je veoma opasna za organizam u vecim kolicinama. Primese iz takve soli pre ili kasnije pokvare jonski izmenjivac/posudu za so u masini za sudove. Pokvare je tako sto se vremenom te necistoce nataloze na ventilu za doziranje soli i on vise ne moze da dozira kako trba vec neprekidno kroz njega prolazi voda i za posledicu ima veliku potrosnju soli i slane i musave sudove. Posto je prasak bazni a so je jelte so, kada to pomesamo uz masnocu iz sudova dobijemo veliku brljotinu.
So za masine za sudove je cisti NaCl bez ikakvih primesa dobijena u granulisanm kristalima koji se ravnomerno tope i bukvalno je bez primesa. Naravno to neko proizvodi i zato je skuplja.
Samo vi i dalje koristite kuhinjsku so za masine za sudove, tu smo mi majstori da vam posle pomognemo, sala naravno. Drzite se uputstva proizvodjaca, dobije se uz masinu, mada retko ko cita, i da vas bog vidi.
[ test1234 @ 07.10.2013. 12:10 ] @
@Dexic
Sto je veci broj obrtaja na ves nasini to je ves vise iscedjen odnosno ima manji procenat vode i potrebno je manje energije i vremena za njegovo susenje. Ovo je generalno i uopsteno.
Prica je nesto malo slozenija. Desava se da neki modeli ves masina bolje ocede/izcentrifugiraju ves na 900 RPM nego neki drugi modeli na 1200 RPM. To naravno zavisi od duzine trajanje centrifuge, od kolicine vode kojom je prethodno bio natopljen ves, od broj a obrtaja centrifuge i od precnika bubnja same ves masine.
Sto znaci ako masina ima veliki precnik bubnja, ima recimo 1600 RPM i ako na poslednjoj fazi centrifugiranje samo na 1600 RPM traje recimo 4 ili vise minuta, susenje gotovo i da nije potrebno (licno iskustvo).
[ Java Beograd @ 07.10.2013. 12:31 ] @
Citat: test1234:Samo vi i dalje koristite kuhinjsku so za masine za sudove, tu smo mi majstori da vam posle pomognemo, sala naravno. Drzite se uputstva proizvodjaca, dobije se uz masinu, mada retko ko cita, i da vas bog vidi.
Nikako da mi objasniš
1. U čemu je razlika između 99.9% čistog NaCl i 99.9% čistog NaCl
2. U čemu je razlika između soli iz pitanja broj 1. i morske soli -> 99.9% čistog NaCl
Ovce su da se šišaju, naravno, ali nismo svi ovce. Evo već duuuugi niz godina sipam so od 30 din.
Čuj "raznih nezistoca fizickih, kamencica, minerala, jodirana " Kamenčići ?! Minerali ?!? Ali ono "jodirana" to ti je tek biser Čujem da su zbog tog joda stotine mašina pocrkale.
[ test1234 @ 07.10.2013. 15:44 ] @
Izvini molim te vise od ovoga ne znam.
[ Dexic @ 08.10.2013. 00:23 ] @
Citat: Java Beograd:
Nikako da mi objasniš
1. U čemu je razlika između 99.9% čistog NaCl i 99.9% čistog NaCl
Pa razlika je u nitratu kuhinjske soli :D (tm) by ventura :)
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|