[ PRMediaMind @ 11.12.2013. 23:16 ] @
Dragi prijatelji, treba mi mala pomoc/savet vezano za klimu inverter MIDEA pa cu vam kratko opisati.

Zapravo, ne moram puno ni kucati. Klima radi savrseno. Odlicno greje, odlicno hladi, stara je 3 meseca, montirana od strane ovlascenog servisa, itd...
Problem je zapravo kada je iskljucena... Na spoljasnjoj jedinici se cuje TIH jedva cujan zvuk, ali samo kada je temperatura u minusu. Ne znam kako da opisem zvuk osim kao da tiho KLJUCA VODA... Ili cak mozda kao da nesto struji kroz spoljnu jedinicu!?

Znaci naglasavam, unutrasnja jedinica je iskljucena ali klima je naravno uvek ukljucena u struju.

I jos jedno pitanje! Primetio sam kada je povecana vlaznost a temperatura u minusu da voda prolazi kroz cev ali u minimalnim kolicinama ali zato sa one tacne ispod same spoljne jedinice curi dosta vode ali VAN CEVI, da li je to normalno!? Naglasavam, svi slucajevi su pri MINUSU zabelezeni.

Inace sto se tice rada nemam nikakvih zamerki. Brzo mi postigne zeljenu temepraturu u sobi, lepo radi, sve u svemu ostalo je sve FANTASTICNO!!!

Hvala Vam na pomoci. Mozda su malo glupa pitanja ali pocetnik sam u svetu klima uredjaja a kazu nije glupo pitati!!! :-D
[ ZAS011 @ 11.12.2013. 23:27 ] @
A i početnik na forumu
Omašio si forum samo tako

Kod nas tranzistori i čipovi ne klokoću ni na plusu ni na minusu ('oće samo da ispuste dušu - beli dim).
[ PRMediaMind @ 11.12.2013. 23:30 ] @
Pa rekao bi da nisam promasio forum zbog cinjenice da sam nasao gomilu diskusija sa temom klima uredjaja ali nijedna nije zadovoljila moje pitanje!
Zato sam odlucio da otvorim svoju temu pa da dobijem konkretan odgovor! :-D
[ shadow88 @ 11.12.2013. 23:59 ] @
taj zvuk sto se cuje prouzrokuje grejac na kompresoru spolja koji odrzava ulje u kompresoru na radnoj temperaturi kako bi mogao odmah da krene sa radom.

voda se kondenzuje na spoljasnjoj jedinici i curi iz tacne kad grejes unutra klimom jer spolja hladi i to je sasvim normalno, na temperaturama ispod nule nema mnogo vlage u vazduhu pa nema ni sta da se kondenzuje. kad se leti hladi klimom onda je prica obrnuta pa se kondenz hvata unutra i curi kroz crevo.

ovaj problem mozes resiti tako sto ces otkap crevo koje ide iznutra odseci toliko da ti dovati tu tepsiju na spoljasnjoj jedinici pa ga zabodes u tepsiju u cjosak i vezes vezicom tako da se iz njega voda sliva u tepsiju a na tepsiju zakacis to crevo sto ti je ostalo na mesto gde je predvidjeno trebalo bi da postoji lula na rupi, ako ne, sigurno si je dobio u pakovanju klime pa je zabodi u rupu i natakni crevo.
[ PRMediaMind @ 12.12.2013. 06:14 ] @
Hvala puno Shadow88! Ovaj deo za vodu sam i predpostavljao ali hajde da pitam!

Vise me je zabrinuo zvuk koji se cuje ali sada mi je lakse, mnogo lakse! Sve u svemu i grejanjem na ovim minusima ja sam PREZADOVOLJAN! Hvala jos jednom na odgovoru, nemas pojma koliko si mi pomogao da ne razmisljam STA JE!!! :-D
[ shadow88 @ 12.12.2013. 18:38 ] @
nema na cemu, takodje glasam za grejanje iverterskom klimom, ubedljivo je najefikasnije, jos ko ima bunar pa mesto ventilatora na spoljasnjoj jedinici stavi pumpu za vodu a spoljasnje sacje potopi u bure u koje dotice voda iz bunara i izliva se u kanalizaciju ima daleko efikasnije grejanje i hladjenje jer je voda u bunaru konstantne temperature plus 10-14 stepeni, pa se ovo moze primeniti i sa poluinverterskom klimom da se greje zimi dok je napolju ispod minus 5 gde polu invertor nece ni da krene da greje, ja sam ovo uradio kod mene i grejem se skoro dzabe :D

imace taj zvuk sto cujes kad stane moze da potice i od toga sto klima kad stane otvori ventil izmedju spoljasnjeg i unutrasnjeg sacja kako bi rasteretila kompresor od pritiska freona a ujedno da predje topao freon u hladno sacje i otopi led, pa se cuje to isticanje freona izmedju sacja dok se ne izjednaci pritisak u oba dela ili ne zatvori ventil.
[ deki111 @ 12.12.2013. 20:10 ] @
Citat:
shadow88: jos ko ima bunar pa mesto ventilatora na spoljasnjoj jedinici stavi pumpu za vodu a spoljasnje sacje potopi u bure u koje dotice voda iz bunara i izliva se u kanalizaciju ima daleko efikasnije grejanje i hladjenje jer je voda u bunaru konstantne temperature plus 10-14 stepeni,

Voda je ograničeni izvor i bunarska voda se ne prosipa u kanalizaciju, jer je ovde reč o velikoj količini vode. Takav način grejanja se radi sa dva bunara, a više ima u ovoj temi.
[ shadow88 @ 12.12.2013. 20:46 ] @
ne mora biti rec o velikoj kolicini vode, ne mora pumpa stalno da radi vec samo da se ukljuci kad voda padne ispod odredjene temperature a iskljuci se kad dostigne odredjenu, a bunar ako je dobro izbusen, filter postavljen gde treba i ako ima dobar vodeni stub onda je i tek kako neiscrpan izvor vode, i sto se vise ispumpava to vise imas vode na raspolaganju, takodje leti se ne mora prosipati voda u kanalizaciju jer je to obilje tople/vrele vode pri hladjenju prostora klimom, pa se moze koristiti kao grejanje za vodu u bazenu,bojleru itd, ja sam imao ideju da stavim crevo od bazena do bureta da cirkulise vodu i hladi sacje a greje vodu u bazenu donekle leti. a zimi se hladna voda moze koristiti za dodatno rashladjivanje recimo zamrzivaca itd, dakle ista utrosena elektricna energija je visestruko iskoriscena , naravno za iskoriscenje toplotne energije u zeljene svrhe.

inace klima je sama za sebe vec toplotna pumpa, samo joj ovom bunarskom vodom olaksavas posao jer lakse je ohladiti sace temperature 50 stepeni sa vodom od 14 nego vazduhom od 40 stepeni, takodje zimi je lakse ugrejati sace temperature minus 20-30 stepeni sa vodom od 14 nego sa vazduhom od minus 5-15 stepeni, tako da provereno u praksi ti ne treba dva bunara, samo jedan diferencijalni termostat i malo ideja

ne razumem sta si hteo reci sa "bunarska voda se ne prosipa u kanalizaciju, jer je ovde reč o velikoj količini vode" ? da li si svestan koliko se pijace vode dnevno prospe u kanalizaciju ? a tebi je zao ove tehnicke vode ?
[ deki111 @ 13.12.2013. 08:31 ] @
@shadow88
Konkretne podatke koja količina vode je potrebna za efikasan rad tvog sistema nisam uspeo da pronađem. Mogao bi da pogledaš na ovim sajtovima
link 1
link 2
koliki je protok vode potreban za toplotne pumpe većeg grejnog kapaciteta sistema voda-voda.

Lepo si ti to sve zamislio, ali mislim da je bure nedovoljne zapremine i da bi voda u njemu imala prevelike oscilacije temperature bez njene česte izmene ili bez stalnog protoka.
Trebao bi da proveriš koliki je kapacitet tvog bunara.
Ostajem pri stavu da se bunarska voda ne prosipa u kanalizaciju.
[ shadow88 @ 13.12.2013. 20:44 ] @
ovako, bure je kapaciteta 200 litara, sacje spoljasnje jedinice je savijeno u krug i potopljeno u bure, sve ostalo od spoljasnje jedinice je van bureta, sve to je u podrumu u koji je dovedeno crevo sa pumpe na bunaru koja je spustena u saht da ne smrzne, pre pumpe je nepovratni ventil, rad pumpe kontrolise termostat na buretu i klima , tj klima daje uslov za start pumpe uzet sa napajanja za nekadasnji ventilator spoljasnje jedinice, na termostatu je podesena maksimalna i minimalna temperatura gde pumpa startuje a to je 9 do 20 stepeni celzijusa, pumpa je snage 250W , nisam merio zapreminu bunara koliko l/h daje ali znam da je dubine 35m a da je vodeni stub vec na 12m i da na leto potpalim ovu malu pumpu i jos jednu od 1500W i da shibam vodu dok ne potopim bastu ceo dan svaki dan pa jos nije presusilo :) nisam ni ja za to da se proliva bunarska voda u kanalizaciju ali nisam mogao to drugacije da resim jer mi kroz podrum prolaze kanalizacione cevi pa sam podigao bure na dovoljnu visinu i napravio preliv u kanalizaciju, bilo bi dobro leti iskoristiti tu silnu toplotnu energiju upucanu u tu vodu. takodje nisam merio koliko vode protrci kroz bure ali pumpa radi oko 3h od 24h , a navodno ispumpava oko 350-400l vode na sat sa te dubine, pa neka je i 500l, to je opet svega 1,5 kubika vode dnevno iz bunara.

nema tu naglih oscilacija temperature, lagano se greje/hladi voda i kad dostigne zadatu krajnju gornju/dolnju tacku pali se pumpa i od dole izguruje postojecu vodu a utace novu iz bunara koja je konstantne temperature uvek na 14 stepeni celzijusa, svakako planiram da busim jos jedan bunar odmaknut od ovog 12, i dublji za 5m kako bi sistemom spojenih sudova vracao vodu u zemlju na dogrevanje, samim tim cu manje opteretiti pumpu.

i da, na dnu bureta sam napravio taloznik za pesak i glinu, jednom mesecno se natalozi cetvrt kile necega iz zemlje

i da, ovo nije sistem voda-voda vec zemlja-voda-freon-vazduh , dakle nije centralno grejanje u pitanju vec jedna obicna klima 18-ka
[ deki111 @ 13.12.2013. 22:42 ] @
Sad sam nakon ovog tvog posta sklopio celu priču, a zapitao sam se da li je bure napolju. Lepo si opisao sistem, želim ti da te jeftino i dobro posluži.
Citat:
i da, ovo nije sistem voda-voda

To sam razumeo i naglasio za koji sistem dajem podatke.
[ Heinz @ 16.12.2013. 10:04 ] @
Citat:
PRMediaMind:
Dragi prijatelji, treba mi mala pomoc/savet vezano za klimu inverter MIDEA pa cu vam kratko opisati.


Meni su rekli da na Midea Inverterima grejač koji je u spoljnoj jedinici stalno radi, tako da je verovatno do njega. Proveri račune za struju od kad si ugradio klimu.
[ PRMediaMind @ 16.12.2013. 19:53 ] @
Proverio sam racun i PREZADOVOLJAN SAM! Vise od 500 kilovata manje nego u isto vreme prosle godine! :-D
Sve u svemu sada znam da je u pitanju grejac tako da mi ne smeta, samo neka radi.