[ anon70939 @ 26.01.2014. 11:11 ] @
Želim da odvojim oko 500E za dušek 160x200, Verovatno za neki sa memorijskom penom. Trenutno spavam na nekom kršu, i prvih 2-3 sata posle buđenja me bole ledja i vrat. A u krevetu provodim skoro trećinu života.

Za Dormeo dušeke sam cuo sve hvale. Nisam verovao godinama da su dobri samo zbog mesta na kom se reklamiraju (top shop). Zvučalo mi je kao neka prevara.
Ali u poslednje vreme kako se raspitujem, desetak prijatelja i kolega koji su dali novac za dormeo su prezadovoljni.

Trenutno što se tiče Dormea se dvoumim oko iMemory Silver od 57000 din i Memory 2+12 Fresh od 48000 din.
Nije mi to baš malo novca da dam, pa da shvatim da sam se zeznuo.

E sad, ono što me malo pokolebalo jeste neka akcija u JYSK-u. Gde ima kvalitetnih dušeka, ali nikad nikog nisam čuo da ih je kupio i hvalio za razliku od Dormeo. Čak sam na jednom blogu pročitao kako je neka sve najlepše napisala o JYSK dušeku, ali zato komentari ispod su bili užas...

Kapiram da ti komentari ne moraju biti 100% tačni, jer imam prijatelja koji se bavi pisanjem za poznati naš IT časopis, aktivan je po IT forumima, i često dobije neku komponentu ili novac da piše svoja "iskustva", tako što blati neki brend, a predstavlja njihov...

Kod JYSK dušeka mi se sviđaju dve varijante. Svidja mi se prvo jeftinija GOLD F110 WellPur koji je na akciji još par dana 40000 din, ali je bio 60000. Taj sam probao i deluje mi udobno.
Druga neka varijanta je dosta skuplja, ali ima fensi "koponente". To je GOLD S50 Dreamzone od 55000 din na akciji, pre toga je bio 80000, koji pored svih slojeva ima još i neko kvalitetno žičano jezgro. Njega sam takodje probao i ne deluje mi ništa udobnije od ove prethodne jeftinije varijante.

Najgore od svega je što kad "probam" tih minut, ležeći obučen na tim dušecima uopšte ne mogu da odredim da li mi odgovara ili ne. Sumnjam da ce da me puste da obucem pidzamu i dremnem jedno 2h :).

Je l' ima neko iskustva sa JYSK dušecima?
[ gti2 @ 26.01.2014. 11:31 ] @
Pre godinu dana sam kupio dusek u JYSK-u,ne za bracni nego za decji krevet.Ne znam sad koji je model,ali imam garantni list pa mogu da pogledam ako te zanima.Uglavnom,taj ima kokos sa obe strane (on sluzi za ravnomernije rasporedjivanje tezine po oprugama) i malo je tvrdji.Ja sam prespavao par puta na njemu i extra mi je.Za godinu dana nema znakova umora opruga,ulegnuca i sl.Neku preciznu preporuku mislim da ne mozes dobiti jer ne odgovara svakom ista cvrstina duseka.
[ Flo33 @ 26.01.2014. 12:02 ] @
Proguglaj dormeo air. Ne znam cenu u Srbiji, ali je vredan para. Preporucujem iskreno! Za jysk ili kako se vec zove, ne mogu reći isto, doduše ne dušeke, nego stolice koje prodaju..

Ako ti stari dušek nije baš uništen, ima nadulozak dormeo ne znam kako se zove 7+2cm pomaže dosta. Oko 100e je.

Ispada kao reklama ali govorim iz ličnog iskustva :-)
[ dukanizi @ 26.01.2014. 12:31 ] @
Pre dve godine sam operisao kicmu. Kada sam se malo oporavio krenuo sam u potragu za dusekom. Skoro godinu dana sam birao dusek, nema duseka u Srbiji koji nisam probao. Duseci od memory pene, kao sto je Dormeo, nisu ispunili moja ocekivanja. Isprobao sam ga kod jednog prijatelja i nisam bio zadovoljan. U JYSK-u sam na Wellpuru lezao pola sata, bio sam zadovoljan, ali je bio malo meksi od onoga sto ja trazim (kada lezim na boku imao sam osecaj da mi kuk previse upada). Onda sam cuo za Filipovic duseke. Otisao, probao, odusevio se i kupio. Mala zamerka, nemaju duseke na krevetima da ga probas vec ti spuste na pod pa lezi do mile volje:))) Verovatno ima u prodajnim mestima, ali ja sam bio direktno u proizvodnji. Godinu dana spavam na njemu i mogu reci da sam odusevljen. Inace o ovom duseku je rec. Tada sam ga platio nekih 500e.
[ jhgfdsa @ 26.01.2014. 12:48 ] @

Zemi bre malo gušći sunđer od 20 cm ili ako voliš tvrđu podlogu od 15 cm (ja najviše volim 10-ku).
Od nekog tanjeg pamučnog mebla ti sašiju okolo presvlaku sa rajsferšlusom, da možeš da je pereš, i sve te izađe tri puta jeftinije.
Ta "memorijska pena" i jeste sunđer za "potrošače", kao što je npr. "eko koža" skaj.

Za još soma dinara odi kod baba Javorke u Miloševo kod Batočine, da ti namesti kičmu ... i bog da te vidi.
[ mrkii @ 26.01.2014. 12:59 ] @
Dormeo i nemas da mu mislis. Zasto eksperimentisati kad znas da postoji sigurna varijanta?
Najkorisnija stvar koju sam kupio u zivotu.
Posle tri godine nije ni mrdnuo. Kao nov je.
Samo treba da probas i vidis koji ti odgovara.
Ja sam kupio prilicno tvrdu varijantu na savet prijatelja. Na prvi osecaj je previse tvrdo.
Trebale su mi dve, tri nedelje da se naviknem, i sada spavam kao beba.
Garancija bese cak 15 godina, sto znaci da sa malo srece moze i da ti traje dozivotno.
[ jhgfdsa @ 26.01.2014. 13:44 ] @

^

Kakve ti se sve štroke nakupi u dušeku za 15 godina ili do kraja života ... ove crne, masne gradske prašine iz auspuha, šta se sve isperuta i oljušti sa tvoje kože, šta ćeš sve da isprosipaš po dušeku za 15 godina ...?
To ni najfinija čista vuna ne bi mogla da propusti.

[ mrkii @ 26.01.2014. 14:26 ] @
Ne znam, dusek je kao nov. Naravno, treba paziti i odrzavati.
Nista se nije prosulo, kvalitetna posteljina uvek preko njega, cesto presvlacenje i usisavanje.
Dusek reklamiraju nesto tipa, antialergijski i antibakterijski.
Ako ne pazis i ne odrzavas i za godinu dve sve moze da se upropasti.
Opet, videcemo, za sada izgleda super i vredi svaki dinar.

[ anon70939 @ 26.01.2014. 14:31 ] @
mrki, koji dusek si uzeo?
Ja uglavnom spavam na boku, ponekad na stomaku pa bih radije neki meksi koji se "prilagodjava telu" :)

naravno ne nameravam da jedem u spavacoj sobi niti da pijem kafu u krevetu pa sumnjam da ce se nesto prosuti. A posteljina se u svakom slucaju menja bar jednom nedeljno
[ mrkii @ 26.01.2014. 14:51 ] @
Gledam sada na dormeo sajtu i nema tog duseka.
Ovo sada su neki noviji modeli i verovatno jos bolji.
Vidim da jedan model ima dva razlicita jezgra, tvrdje i mekse.
Mislim da ne mozes da pogresis. Samo probas kako ti odgovara tvrdoca.
Imaj na umu da svaki izgleda tvrd kad se prvi put legne, ali se covek brzo navikne na dobro (moras nedelju dve da budes strpljiv, kao sto je slucaj pri bilo kojoj promeni lezaja na koji si navikao).
Moj brat je uzeo tvrdji dusek od mog i ja kada legnem kao na kamen da sam legao.
On kaze da mu je prvo bilo neudobno (neobicno) a sada mu je super.
Inace, ima problema sa ledjima i od kada spava na tom duseku nije vise sav ukocen i u bolovima ujutru.
Isto vazi i za mene, ne secam se da sam se probudio sav izlomljen, sto je ranije bio slucaj.
I moja mala deca spavaju na istim dusecima i super im je, nikada se nisu zalila na krevet.
Nema greske i stvarno vredi uloziti u zdrav i miran san.
[ abitbp6_ @ 26.01.2014. 15:27 ] @
Ja sam uzeo Schlarafia Diplomat 180x200, imam ga već godinu dana i vrlo sam zadovoljan. 15 god garancije. Imaš sve na njihovom sajtu. Nemaju letnju i zimsku stranu, isti je sa obe strane, ja ga okrećem na 3 meseca (na sve 4 strane), i ako nameravaš da radiš isto, preporučujem odvojenu kupovinu dušeka i memorijskog naddušeka, jer onda naddušek možeš da stavljaš kako god okrenuo dušek. Ili da ga ne staviš ako poželiš.
[ Java Beograd @ 26.01.2014. 16:57 ] @
Realno gledajući, svaka garancija od preko 5 godina je šarena laža. Za to vreme, zatvori se prodavnica u kojoj si kupio, promeni se dobavljač, i kome onda možeš da se požliš ? Nikome.
[ anon70939 @ 26.01.2014. 17:09 ] @
Kad smo kod garancije od 25 godina...
U JYSKu mi se ne svidja taj marketinski potez.

Pitao sam prodavca, sta znaci ta garancija i kada se ne ostvaruje.

Odgovor je bio:

"Garancija vazi na sve materijale da nece izgubiti svoja svojstva sledecih 25 godina. I sto se tice zicanih opruga i sundjera i memorijske pene.
Garancija se gubi u tri slucaja.

1. ako dusek nije bio postavljen na letvice
2. ako se dusek nije okretao svaka 3 meseca
3. ako se nesto polije po duseku..."

Na moje pitanje, kako ce on znati da li sam ja okretao dusek na svaka 3 meseca, ili na 5 meseci, odgovor je bio, da ce se jasno videti jer ce dusek biti neravnomerno ostecen, ulegnut.

Sto znaci, da ako bilo kada u sledecih 25 godina mi ulegne dusek, mogu da mi kazu da nisam stavio letvice ili nisam dovoljno cesto okretao dusek, i kako ja da dokazem suprotno?
I na pitanje, kakve veze ima da li ce kafa, ili zena, da se "prolije" slucajno po duseku sa dugotrajnoscu memorijske pene ili zicanog jezgra, on se nasmejao i rekao da su to jednostavno pravila...

Tako da je tih 25 godina samo glupost...

Iako nisam u tom fazonu, dodje mi da uzmem dusek neki od njih i da iskoristim reklamu "ukoliko vam se u roku od 100 dana ne svidi dusek, imate pravo da ga neostecenog vratite", da ga stvarno probam mesec-dva, pa ako mi to nije to, da im vratim

A sad vidim i ovo na JYSK sajtu
Citat:
Takođe, ovaj način pakovanja može da uzrokuje neugodan miris pene u dušeku i delova koji su od tekstila. Neugodan miris će brzo nestati kada dušek počne da se upotrebljava. Provetravanje i usisavanje dušeka kao i istiskivanje vazduha iz njega ubrzava taj proces.


Citam po netu da je ovo cesta pojava, da ljudi kukaju na dormeo kad ga kupe da se bas uzasno oseca
[ Flo33 @ 26.01.2014. 17:16 ] @
Meni nije jasno samo šta garantuju 15godina? Da se neće pocepati, deformirati?

Ja sam godinama ubeđen da je to čist BS, i spavao na običnom dušeku sa žicama. Svaki dušek se posle nekog vremena deformiše, i uistinu budio sam se par meseci umorniji nego kad legnem. Leđa su me ubijala, vrat.. Jednostavno sam mislio stižu me godine :D

I apsolutno bezveze kupim ovaj, kao da vidim pomaže li šta, ako ništa dobar je za na kauč uveče i tako to. A da sam znao koliko ću bolje spavati ne bi mi bilo žao nikakvih para. Tako smešna, mala i naizgled tanka stvar, ali radi posao.

Jedino što me nervira je što je donja strana glatka, i kliza se po dušeku, ujutru je uvek 10ak cm skliznula dole, ili stranu. Tek pri aktivnostima :D

A Dormeo Air sam probao, tj smorila me prodavačica da probam kada sam išao da kupim devojci naduložak, i za kratko vreme na njemu, mislim da bi zaspao da mi nije neprijatno bilo.

Samo nisam još razrešio sa sobom, da li je bolje uzeti dušek, ili za te pare na par godina menjati naduložak, baš iz razloga koje je neko naveo, da se taloži znoj, bakterije, šta znam šta ne.

Inače Coyote, koliko se sećam neke emisije, vlasnici dormea su neki slovenci, i neki srbin koji je izumeo kosmodisk. A vlasnici su i top-shopa, tako da sami sebe reklamiraju u biti..
[ kaćunčica @ 26.01.2014. 17:16 ] @
Prijatelji kupili dormeo - trebalo im je par nedelja da se naviknu. Za moj ukus je previše trvdo.

Kad smo pre par godina kupili Andrijašević (čini mi se "diplomat"), nije mi trebalo nikakvo vreme da se naviknem, savršeno mi odgovara, a ujutro se teško rastajem od njega.
[ Flo33 @ 26.01.2014. 17:20 ] @
Off

@kaćunčica, ja se ujutru teško rastajem i od poda, ako bi na njemu spavao :D

Svako ima drugačiji osećaj udobnosti, meni tvrđe odgovara, naravno u granicama normale, i dušek i jastuk, nekome je tvrdoća dealbreaker.. Zato je najbolje probati..
[ Hattalasat @ 26.01.2014. 17:22 ] @
Rudnik -Kraljevo.

I ja sam se zamlacivao sa Dormeo , Jysk .... isao,probao...
Slucajno vidim radnju Rudnik-a i svratim,legnem..kupim . Sa zicanim jezgrima u onim zonama i pojedinacni...znaci sve kao kod Jyska od 50+ K dinara. Ima sa memo penom jos pa je meksi..ima varijanti. Uzeo najskuplji i prezadovoljan sam... a dusek drzi 130 kila,ladno :-)
[ anon70939 @ 26.01.2014. 17:28 ] @
Ma ja trenutno spavam na nekom ogromnom kaucu jer mi je stan mali. Sad ovih dana pregradjujem stan i pravim malu spavacu sobu, samo zbog mirnog sna.

Inace nemam problema sa spavanjem ni sad. Sto kaze Flo, kad mi se spava, i na zemlji spavam bez problema :). I na ovom kaucu se svako jutro jedva rastajem od njega. I nije problem san, nego je problem polomljenost posle budjenja. Ranije to nisam osecao, ali zadnjih godinu dana mi bas smeta.

Flo, ako imas licnih pozitivnih iskustva sa Dormeo Memosan pomoćni madrac 5+2, onda ce moja odluka definitivno biti za Memory 2+12 Fresh.
Pretpostavljam da je to ista stvar, samo sto je dusek, a ne naddusek. Kolega ima isti ovaj 2+12 i hvali zestoko. Mislio sam da uzmem iSilver i dam 10000 din vise, ali vidim da nema potrebe.

Kako ti je leti na tom nadduseku? Jel se znojis vise nego obicno?
[ Nymeria @ 26.01.2014. 17:34 ] @
Obrati paznju da sve preporuke treba uzeti sa rezervom jer nam nisu svima iste potrebe i zavisi od nacina spavanja, telesne gradje, godina, licnih preferenci itd. Meni npr. ni jedan dusek/madrac nije idealan. Problem je sto mi uglavnom vise odgovaraju tvrdji duseci ali spavam na stomaku pa bi mi vise prijalo da je u visini grudi dusek meksi.
Ili da ima udubljenja
Svako ima nesto sto njemu odgovara i verovatno je i najbolja varijanta da iskoristis to sa 100 dana roka da vratis pa lepo isprobas.
[ Flo33 @ 26.01.2014. 17:42 ] @
Gledaj, ja sam uzeo taj zbog mobilnosti, tj srolaš ga, daš u gepek i vozi gde hoćeš. TJ, to je bila varijanta, ako mi ne odgovara, spakujem i poklonim nekome. Moja keva ima sličan, ne znam sada kako se zove, i ima ga koju godinu pre mene, ali ona žena ima 50kg, ja 100. I mislio sam ako mi ne pomaže, daću njoj, ona je zadovoljna s njenim.

Meni je prodavačica preporučila taj jer je neka kombinacija tvrdo 5cm, meko 2cm, kao neka optimalna sredina. Moj dušek je ok, ali to je već par godina star, nije ravan više i probada, tj imam trip da me bodu žice.

Znači ćisto sam išao metodom da ne dam 500e a isto mi dođe kao ovaj što imam, nego varijanta 100 i kusur evra, i kako bude.

Sad je oko godinu dana, malo više da ga imam.

Ne greje, čak je leti hladnije nego na dušeku, ima te neke rupice gore, pa valjda diše bolje.

Ona je meni nešto objašnjavala da se okrenut na jednu stranu koristi za nešto, na drugu za nešto drugo, iskreno ništa je nisam slušao, dao sam ga kako meni izgleda logično.

Za te ostale varijante stvarno nemam pojma, ovo što imam garantujem da je dobra stvar, ukoliko dušek nije previše uništen. Drugačije ne znam da li bi imao isti osećaj kao sada.


@Nymeria, tako je, taj Air što sam gore pomenuo je u sredini tvrđi nego na gornjem delu, a na nogama najmekši.

Šta noi rade s tim dušecima koji im neko vrati posle 3 meseca? Pa ne prodaju ih valjda opet? Valjda ih dezinfikuju
[ bakara @ 26.01.2014. 19:22 ] @
Duseci od pene su u stvari obicni sundjeri (neko to vec rece gore) ili u boljem slucaju razlicito napakovani sundjeri razlicite gustine, sa lepo sasivenom navlakom, to sto om je tolika cena je samo marketing.
Dusek sa zicanim jezgrom je mnogo komplikovaniji za napraviti.
[ Nymeria @ 26.01.2014. 22:30 ] @
Citat:
Flo33: @Nymeria, tako je, taj Air što sam gore pomenuo je u sredini tvrđi nego na gornjem delu, a na nogama najmekši.

E, pa super, kad jednom budem odlucila da dam tolike pare na dusek, mozda i kupim, da vise ne zuljam sise
[ Odin D. @ 26.01.2014. 23:00 ] @
Svi ovi "nemetalni" duseci su u sustini obicni sundjeri (jedan ili vise slojeva) i sa par cenitmetara te "memo"-pjene na vrhu, a sto je ustvari mijesavina sundjera i gela.
Sve ostalo je marketinsko baljezganje.
Imam prijatelja koji radi u Sealy-ju (jedan od vodecih proizvodjaca duseka u US), i on mi kaze da oni dobijaju jezgro duseka (dakle sundjer + memo pjena) iz Kine i da oni u US ustvari samo siju one navlake oko duseka. To onda prodaju za ca. $3000 (ta velicina koja tebi treba). U isto vreme, isto to (ne Sealy, ali isti djavo) se prodaje na Amazonu za $600.

Sam sundjer te velicine i nesto vece tvrdoce (obican blok sundjera bez ikakvih navlaka i dodataka) kad ga kupis u fabrici sundjera u Srbiji bio bi oko €300-400. Znam jer sam prije nekih godinu dana kupovao sundjer za neki kauc.

Istovremeno sam u Austriji u Hofferu kupovao sundjeraste duseke (200 x 90 cm) za 60-tak evra, koji dolaze srolani i vakumirani pod presom, pa ih mozes pod miskom nositi kuci. Kad ih izvadis iz vakum-kese poprime normalan oblik. 4-5 godina sam spavao na takvom bez ikakvih problema i nimalo se nije udubio ili deformisao za sve to vreme. Malo su bili tvrdji, ali meni tako i odgovara.
Odakle ih nabavljaju kad im se isplati da ih tako jeftino prodaju, nemam pojma, ali u svakom slucaju nisu nista losiji od ovih koji kostaju po 4-5 puta vise.

Meksi sundjeri se vremenom udube. Tvrdji sundjeri vremenom omeksaju, ali zadrzavaju oblik (ne udube se).

Ipak, preduslov za udobno spavanje je odredjena kolicina fizickih aktivnosti.
Ako nema toga, svaki dusek poslije nekog vremena postane neudoban.

Kauc je najgora moguca sprava za spavanje.
[ žutokljunac @ 30.01.2014. 23:12 ] @
Pošto kupujem nameštaj evo iz prve ruke. Tražim već skoro mesec dana, i gledao sam sve živo. Od Kike, pa do malih proizvođača.
Sve ovo u vezi troseda za koji pričam, važi i za dušeke. Kod troseda oni to zovu punjenje. Može biti različito, a najčešće je u pitanju sunđer. Stavljaju se različite gustine.
Uglavnom nameštaj koji prodaju zvučniji proizvođači nameštaja ima punjenje sunđerom ( najjeftinije ).
To po meni treba izbegavati i ići na ovu varijantu ( mislim da je najbolja i dugovečna ).

Idealna kombinacija sedalnog dela je:

Zičano jezgro 2,4 mm sa dva flaka. Treba izbegavati ona stara žičana jezgra ( http://www.hanibal.co.rs/dusek_bonell.html ), već uzeti novije. To novo radi samo jedna manja privatna firma u Srbiji, i izuzetno je kvalitetno. Danas su me uveli u proizvodnju gde mi je gospođa pokazala, i krenula da gazi i skače po njemu. Navoji su jako malog prečnika i gusto su postavljeni jedni do drugih, dok je žica 2,4 mm. Dakle, jako udobno, dugotrajno i kvalitetno.

Preko toga ide filc 1000 gr.

Zatim ide sloj žime.

Pa tek onda sunđer trojka sa jedne i druge strane.

Zatim se to sve obavija koflinom i stavljaju se navlake.

Preko svega toga ide Dormeo naddušek : http://www.dormeo.rs/duseci/memosan-topper-roll-up-32.html

Eto kako sam ja to rešio. Dva troseda, većih dimenzija 2,2m ( klasične su 1,6 m sedalni deo ), i jedna fotelja ( na razvlačenje ) od jako kvalitetnog mebl štofa, koštalo me je 1750€. Uz sve to ide glavna stvar, a to je da je mehanizam za razvlačenje jako praktičan, tkz. preklop gde nema šta da se pokvari. Postoje 4 mehanizma za razvlačenje, među kojima veliki proizvođači praktikuju italijanski, a on se najbrže kvari i nije udoban za spavanje.

Uglavno, možete kombinovati i različite gustine sunđera, dodavati memori penu, ali sve to nije ni izbliza kvalitetno i udobno kao napred objašnjeno, a što je najgore, koštaće vas znatno skuplje.

Gledajte manje firme, i tačno tražite šta želite.
[ Java Beograd @ 31.01.2014. 07:23 ] @
Nevezano za tvoj post, žutokljunac, ali nešto moram da pitam, uopšte mi nije jasno
Ako je dušek propao, i uleže se, kako tu dormeo naddušek može da pomogne ?! Oće li on da spreči ulegnuće dušeka ? Neće. Čemu onda ?
[ žutokljunac @ 31.01.2014. 08:43 ] @
Mislim da neće nešto pomoći.

A u ovom mom opisu troseda, zaboravio sam dosta stvari, npr. vatu koja se stavlja, pa još jedan tanji sloj sunđera, itd.

Uglavnom, sve što sam opisao, može se kombinovati da se napravi samo dušek. Suština je u žičanom jezgru. Do skoro su se proizvodila ova klasična, koja su velikih dimenzijama tih navoja ( opruga ), i uglavnom sa žicom debljine 2,2 mm. Baš juče me je ta gospođa odvela u proizvodnju i pokazala neka 4 tipa jezgra.
Ogromna je razlika. Ovo koje sam pomenuo, je sa jako malim prečnikom navoja ( možda 3-4 cm ), dok su ona stara klasična 10-tak cm. Zatim su kod tog jezgra, navoji odmah jedni do drugog, tako da su jako gusto postavljeni, dok god starog jezgra postoji rastojanje i praznina između. I na kraju sama žica je deblja. Tako da je ono mnogo bolje nego i staro žičano jezgro koje je blindirano + sa postavljenim spužvama između navoja.
Rekla mi je da se rade ručno. Ipak mislim da se rade kombinovano ( ručno + mašinski ), ali nije ni bitno.

To je što se tiče dušeka. Tu se stavlja posle toga filc, pa žima, pa sunđeri, i na kraju svega memori dušek ( koji opet ima par slojeva sunđera / pene ). Kod troseda se još dodaje i silikon.

Kada im sve to ispričate, većina prodavaca nameštaja blene u vas, potpuno zbunjena, jer većina pojma nema kako ide proces proizvodnje, ili šta sve može da stavi.

Ovi veliki brandovi, ne rade po narudžbi, već se vaš izbor svodi na mogućnost biranja mebla/ kože i eventualno biranje načina rasklapanja ( mada i to jako retko / reći će vam da taj model nije predviđen za takvo rasklapanje ). Tako da većina praktikuje tkzv. italijanski preklop, koji je i najneudobniji za spavanje i najbrže se kvari.

Od razvlačenja postoje još:

1) nemački lift mehanizam - Postoji dodatni deo ispod sedišta koji se uzdiže na nivo sedalnog dela Ovaj dodatni deo može biti različitog punjenja. Kod troseda, kao i Kod ležaja sa ovim mehanizmom, ne postoli kutija za posteljinu Postoji samo kod ugaone garniture i nalazi se u ugaonom delu (lenjivcu)

2) rasklapanje putem šina - Koristi se kod ugaonih garnitura. Tu je ustvari jedan ležaj fiksni, a drugi se rotira pomoći šina, tako da daje mogućnost da se formira francuski ležaj ili dva zasebna kreveta.

Treći i četvrti sam već opisao ( italijanski mehanizam / gde se krevet izvlači i rasklapa iz sedalnog dela, i princip preklapanje, gde se izvuče polica koja je ispod sedalnog dela, i onda se sedalni deo samo preklopi i postavi preko te izvučene fijoke.

E sada to sve iskombinovati, dakle, princip razvlačenja, punjenje, dimenzije, materijale, dizajn, cenu, itd... kod velikih i poznatih nije ni moguće, dok kod malih jeste.
Veliki brandovi idu na varijantu dobrog dizajna, a sve ostalo je uglavnom loše ( visoka cena, nepraktičan jer ili ne može uopšte da se rasklapa, ili ako može, stavljaju najjeftiniji mehanizam ).

Ali da se vratim na dušek.

Kada im budele tražili da vam urade po meri, kao i da stave sve navedeno, obično će se čuditi, pa je sledeći korak da pokušavaju da vas odgovore na razne načine. Uhhh taj sunđer, pa to je jako skup sunđer. Žima... znate li vi koliko to košta, to je prirodni materijal, teško se nabavlja, mnogo će vas to skupo koštati. Drugi će vam reći, ne treba vam uopšte to, šta će vam, to je tvrdo ( ustvari treba im vremena da sve nabave, i treba se zezati u proizvodnji ).
Uglavnom, da više ne gušim. Objasnio sam kako sam iskombinovao. I što je najlepše, sve me je to koštalo kao jedan malo bolji kožni trosed ( sa lošim mehanizmom za spavanje ). Zato sam i naveo cenu, jer onaj ko juri, znao otprilike koliko šta košta.

Eh da, ima još jedna varijanta za trosede, dvosede, garniture, a to je kombinacija paperja i memori pene, ali ona je više od duplo skuplja od ovoga što sam naveo, a i nešto ne verujem da je kvalitetnija i da je dugotrajnija. Možda je bolja kada se trosed koristi samo za sedenje.





[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 31.01.2014. u 10:00 GMT+1]
[ component @ 31.01.2014. 09:57 ] @
Trosed jednostavno nije za spavanje. Jeste po nekad da se prespava, ali ako hoćeš kvalitetan san onda kupiš krevet sa dušekom. Pre par godina sam kupio Welpur Gold F85 i imam samo reči hvale. Kombinacija memorijska pena + polieterska pena je odlična. Nije svaki sunđer isti kao ni svaka memorijska pena. Na primer prirodan latex je odličan za dušek ali nije otopran na UV zračenja. Veštački latex tu ima prednost. Što se tiče memoriske pene najjednostavniji test je da se primeni pritisak i da se vidi koliko je potrebno da se vremena vrati u prvobitan položaj. Sve ispod 3-5 sekundi je loše. Inače memorijska pena gubi svojstva vremenom. I to baš to "memorijsko" svojstvo. Garancija svih dušeka pokriva da se neće udubiti ali ne i da će se za 10 godina memorijska pena isto ponašati kao i prvog dana. Isto tako, memorijska pena se drugačije ponaša na različitim temperaturama. Neki se žale da ne prija u toplim letnjim noćima (ja za sada nisam primetio nikakvu manu)
[ žutokljunac @ 31.01.2014. 10:15 ] @
Da, ali u manjem stanu moraš da praviš kompromise. Teško da ćeš moći da izdvojiš jednu sobu samo za spavanje i veliki krevet.
Veruj mi da i trosed ako ima jednostavan mehanizam ( npr. preklop ), može da bude jako udoban, dok ako staviš ono italijasnko čudo na izvlačenje, spavanje je katastrofa.
[ Bik Koji Sedi @ 31.01.2014. 12:02 ] @
Ja sam kupio dušek od Schlarafije. Skupi su, ali prilično dobri (15 godina garancije i šta ja znam). Samo treba paziti da se ne pretera sa tvrdoćom (ko to ne voli).
[ anon70939 @ 25.09.2014. 21:27 ] @
Kupio konačno Dormeo iMemory silver

nema nekog happy smajlija :), da iskazem srecu :).
Jedino sto sad moram da cekam 24h da se "napuše" :)
[ kvaju @ 29.09.2014. 16:32 ] @
Bellona i Hespo sam gledao baš ovaj vikend i Welpur tako nekako, neke pretjerane razlike nisam primjetio u kvaliteti, onako na prvu.

Ovo sam samo nabrzinu gledao madrace, dok rješim ostatak sobe, madrac ću temeljitije testirati prije kupovine (dužim ležanjem na njemu :D), al nekako sam

mišljenja da je možda Dormeo više napuhan, jer meni osobno sama pomisao na anatomski madrac odmah pada Dormeo prvi, jer reklama radi svoje.

Mišljenja sam da je sve to na isti kalup, ali definitivno bolje od obične spužve i opruge.
[ kvaju @ 27.10.2014. 08:14 ] @
Uzeo sam Hespo Exclusiv madrac, ljudi, koliko je potrebno da se naviknete na novi madrac, ovaj je tvrdoća 4/5, jer volim tvrđi madrac, jutros se ustao
sve utrnilo u meni, od leđa, noga i svega :D
nekakav čudan osjećaj, ne znam jel to dobro ili loše, valjda se vraća sve na svoje mjesto :D
[ srdjan_m @ 27.10.2014. 10:40 ] @
Schlaraffia su ti dosta dobri duseci, imam ih vec 6 godina.
[ Flo33 @ 27.10.2014. 14:24 ] @
@Coyote, i kakvi su utisci posle mesec dana?
[ Atos @ 27.10.2014. 15:12 ] @
Mene je isto sve zivo bolelo bar 5-6 dana, dok se nije vratilo sve u "vinklu" :)
Mada ja imam ovaj Kojotov dormeo. Skroz je korektan.
[ anon70939 @ 27.10.2014. 17:33 ] @
@Flo, prvih 10 dana me sve zivo bolelo. Zeni je od prvog dana bilo super.
Nego, jos uvek nije to to. Dusek mi stoji na kaucu, koristim ga na zalost trenutno kao naddusek. Za 4 dana tek kupujem krevet kakav valja pa ce biti jos udobnije.

[ Atos @ 28.10.2014. 08:20 ] @
Presudno ti je da imas one letvice ispod, a ne sper-plocu. Zbog ventilacije.
Inace ja sam ocekivao nekakvo cudo (ono kao sad cu da spavam kao zaklan...) ali u principu dusek je skroz ok i ne osecas zenu ili ona tebe dok se okrecete po krevetu. To je isto bitno da se napomene. Ono,ja bih ga ocenio sa 8 na skali od 1-10.
[ anon70939 @ 28.10.2014. 10:38 ] @
dada, letvice naravno, ali latoflex.

Bem li ga, ja bih ga vec sad ocenio sa 10/10, ali to je zato sto sam presao sa kauca na dusek. Od kauca su me rebra i kicma boleli, bukvalno. Sada je OK.
Nisam ja imao problema sa snom ni ranije. Spavao sam i na kaucu kao zaklan, samo sto bih ustajao polomljen.
[ mihojla @ 28.10.2014. 11:19 ] @
A one tradicijonalne vrednosti - perjani jastuk, vuneno ćebe i dušek od slamarice?
[ Java Beograd @ 28.10.2014. 12:07 ] @
Sve šta vredi - vredi i dalje: perjani jastuk i vuneno ćebe. Dušek od slame nikad nije ni bio dobar, ali je bio jedini za ono vreme.
[ srdjan_m @ 28.10.2014. 12:23 ] @
Latofleks ide za dušeke od sunđera i memorijske pene, a za dušeke sa žičanim jezgrom ide šperploča kao podloga (izbušite rupe na njoj zbog ventilacije) jer će mnog duže trajati.
[ 2012 @ 28.10.2014. 12:49 ] @
Ako hoces ozbiljan dusek onda kupis Jogi dusek, tacnije neki od Jogi duseka.
Sve drugo je imitacija. Postavis ga na normalan krevet (klasicna spavaca soba) i dobijes potpuni konfor. Ja sam imao problam pre vise godina kad sam ga kupovao sto sam trazio 210x200, ali je trebalo da se dugo ceka da stigne iz Slovenije, tako sam ja prista na manji i kupio 210x180.
[ Java Beograd @ 28.10.2014. 13:06 ] @
A šta podrazumevaš pod terminom "Jogi" ? Neki konkretan brend - proizvođača ili tip dušeka ?
[ anon70939 @ 28.10.2014. 13:32 ] @
Mozda misli na Simpo. Valjda se njihova ta neka linija zove Jogi?
[ 2012 @ 28.10.2014. 14:05 ] @
Mislim na Jogi duseke. Kao brend Jogi, mislim da je Meblo.
http://www.meblo-jogi.eu/madraci-meblo-jogi. Mrzi me da trazim sada, ali ima ih i u Srbiji.
Kakav Simpo, to je smesno.
Evo proizvodjaca
http://www.meblojogi.si
[ Atos @ 28.10.2014. 14:12 ] @
Ide sajam namestaja sad, znam da su neke moje kolege kupovale te jogi duseke za ok cenu na sajmu.
[ boccio @ 30.10.2014. 20:56 ] @
[ Java Beograd @ 31.10.2014. 06:49 ] @
Meni su uvek bile smešne "garancije" sa dužim rokom od oko 5 godina.

A što se ove Šlafarije tiče, šta, kao: ti se venčaš, dobiješ dete, dete poraste, krene u školu, završi 6. razred (14 godina), a ti i gospođa spavate sve na istom dušeku ! I onda odeš u tu istu Šlafariju i poneseš dušek i kažeš "vidi, ovde se malo ulego". A oni kažu: "Jes, vala ulego se, a još traje garantni rok ! Da li hoćeš da mi tebi damo novi Supra Memory dušek ili da ti vratimo pare ?"
[ anon70939 @ 31.10.2014. 09:08 ] @
Pa da.
Ako daju toliku garanciju onda treba da je i uvaze.
Ko ih je terao da tu frazu koriste u marketinske svrhe. Verovatno im je prodaja duseka za neki procenat veca nego da su stavili da je garancija 2 godine. Ako je tako, onda neka ih i kosta za 15 godina.

Nego sto ce tada (tako su meni u YISK rekli) da vide da li slucajno nema kapljice kafe, krvi, sperme, bilo cega na duseku. I ako ima onda garancija ne vazi ni na ulegnuce.

[ 574nk3 @ 31.10.2014. 10:56 ] @
U Sava Centru su se pojavili neki Serta duseci, bas cu svratiti da vidim o cemu je rec.

[ Djuka91 @ 06.11.2014. 22:49 ] @
Da li neko ima iskustva sa Bonneli dusecima? Razmatram model duolatex kao opciju za kupovinu, pa me zanima da li je jos neko imao iskustva sa ovim modelom ili proizvodjacem?
[ Tomson @ 10.12.2014. 11:00 ] @
Citat:
Djuka91: Da li neko ima iskustva sa Bonneli dusecima? Razmatram model duolatex kao opciju za kupovinu, pa me zanima da li je jos neko imao iskustva sa ovim modelom ili proizvodjacem?


Pozdrav,

Ja sam kupio Boneli Duolatex. To im je najtvrdji dusek cini mi se. Ima 7 zona tvrdoce, rasporedjene po delovima tela.

Povredio sam ledja, pa mi mozda zbog toga deluje dosta tvrd, ne znam. Ali primeti se razlika u tvrdoci po zonama.

Nekad sam voleo da spavam na tvrdom, sad mi mozda ne odgovara zbog povrede, a mozda se i tripujem : )

Razmisljao sam se izmedju Prestiza i Duolatexa.



[ Dominator08 @ 19.02.2015. 18:30 ] @
Da li neko ima nekih novih iskustava u vezi dušeka i preporuke?
Trebalo bi da zamenim moj stari dušek a izbor je veliki - Jysk, Dormeo, Bonelli i neki drugi manje poznati.. pa bi trebalo suziti izbor :)
[ anon70939 @ 19.02.2015. 21:42 ] @
Ja sam napisao svoje iskustvo.

Evo i posle malo više vremena, kad legnem na dušek osmeh mi je od uveta do uveta :)


Prvi utisci su bili OK, ali sam se ipak zapitao "400-500 E za dušek +150E za krevet, nisam siguran da ipak toliko vredi?" s obzirom da nisam baš dobrostojeć da mogu tek tako da odvojim toliki novac. Recimo da sam se "troumio" između TV-a, kombinovanog frižidera i dušeka, a sve što me interesovalo otprilike košta toliko. Na kraju sam se odlučio za zdrav san.

Najveću razliku sam primetio kad sam sam sa tog dušeka se vratio na prethodni, odnosno spavao na običnom dušeku kod ćaleta u selu.
Prvih par noći nisam mogao da zaspim, a ujutru bi me sve bolelo.
[ anon70939 @ 20.02.2015. 09:56 ] @
koliko vidim, sad ti je neka akcija na sve dormeo duseke, sa 10% popusta.
Što nije malo na tu cifru
[ Dominator08 @ 20.02.2015. 10:37 ] @
Hvala druže na savetu, otićiću svakako do Dormea da vidim i isprobam.
[ Dominator08 @ 03.03.2015. 10:16 ] @
Ne prave duševe duže od 200cm a meni treba 215, nema ni u Dormeo ni u JYSKu
[ Java Beograd @ 03.03.2015. 10:30 ] @
Dušeci sa metalnim jezgrom se prave sa merama na 10 cm, (180 - 190 - 200 - 210 - 220 - .....) i većina domaćih proizvođača prima narudžbine za izradu po željenim dimenzijama.
Za dušeke sa penastim jezgrom nema ograničenja, pa verujem da je moguća svaka dimenzija.
[ Dominator08 @ 05.03.2015. 12:02 ] @
OK sa metalnim, i ovaj moj je pravljen po narudžbini, ali ne želim takav već sa penastim jezgrom, i zato me čudi da ne prave u Dormeo i Jysku veće od 200cm.. Da li neko možda zna za neke penaste da prave narudžbini?
[ rafiki @ 05.03.2015. 12:32 ] @
Bonneli ili tako nesto.

Pozdrav
[ Java Beograd @ 05.03.2015. 13:08 ] @
Citat:
Dominator08:OK sa metalnim, i ovaj moj je pravljen po narudžbini, ali ne želim takav već sa penastim jezgrom, i zato me čudi da ne prave u Dormeo i Jysku veće od 200cm.. Da li neko možda zna za neke penaste da prave narudžbini?
Mislim da ovi http://www.duseci.rs pokrivaju ukupnu ponudu na srpskom tržištu. Svakako potraži pojedinačni web sajt svakog od proizvođača posebno.
[ anon70939 @ 05.03.2015. 13:14 ] @
http://www.elitemadzone.org/t473023-0#3401569
[ Dominator08 @ 20.03.2015. 12:06 ] @
Hvala vam na preporukama!
[ cortex954 @ 14.01.2016. 10:16 ] @
ja sam skoro kupio dusek BERNARDA model sportivo 200x160, on ima dzepicasto zicano jezgro i to neka jako mala u dva reda..i mogu vam reci da sam prezadovoljan :D jesu malo skuplju ali su vrhunskog kvaliteta! ovaj sportivo sto sam ja uzeo je PREUDOBAN!! mnogo je dobar i bas se lepo odmorm, nema onog kada te budi alarm da jedva ustajes da te nesto boli ili tome slicno, nego ustenes ko iz topa naspavan odmor prosto ja nisam verovao da tako nesto postoji! :D hahhaha jeste da ovaj moj komentar deluje ko reklama kosmodiska ali sta cu :D ahhahah ali da je najbolji, najbolji je! :D
[ Žika 11 @ 28.07.2017. 11:29 ] @
Ima li neko iskustva sa Bonneli dušecima. Vidim domaća proizvodnja u Bariču, razne pene sunđeri i slično.
Konkretno model Prestige , bilo kakva iskustva , mišljenja (samo da izbegnemo ono Dormeo , Dormeo ovo). Hvala

http://bonneli.rs/product/prestige/




[ sonus70 @ 06.08.2017. 21:02 ] @
Po meni sra*e neopevano. Skoro dvadeset godina raubovao neki Simpo "premium trt mrt" sa običnim žičanim jezgrom i kad je došlo vreme za zamenu krenuo po radnjama da "ležim". Tražio neki tvrđi model i na kraju probam njihov u Novom Sadu i reko to je to. Posle nekoliko meseci nema ni t od te tvrdoće još kao neka "džepićasta" jezgra koja su kao bolja od običnih. Na rubovima materijal počeo da se izvlači iz one trake kojom su šavovi uhvaćeni. Katastrofa. Nisam reklamirao u garantnom roku jer kako da objasnim :nije više tvrd kao pre ? Ju kako ovo zvuči kad se napiše
Sad posle dve godine kad ustanemo gornji sloj se podigne kao da se naduvao u sredini.
Opet kažem "Po meni" . Nikad više neću kupiti taj brend pa ne znam ko da mi ga nahvali.
[ Žika 11 @ 09.08.2017. 14:11 ] @
Kupio pre 6 dana i prvi utisci vrhunski. Lapo se spava i što je najčudnije odmah zaspim.
Vedećemo za par meseci -godina kako se ponaša. Mada za ove pare nek traje dve godine isplatio se.
[ Dexic @ 09.08.2017. 14:50 ] @
Za tvrde duseke, mislim da trenutno samo u Slarafiji ima nesto prihvatljivo, od kad su izbacili Bio Nature. I forma ideale ima jedan dosta tvrdji. Oko 20 do 30 hiljada kosta, zavisi da li je akcija ili je pun mesec izgleda.

Ne razumem kako ljudi mogu spavati na ovim penastim, ja prokuvam za 10 minuta od toga. Zato sada gledam neki Slarafija, iako su dosta skuplji.
[ mjanjic @ 09.08.2017. 15:28 ] @
Uzmeš lepo neki vodeni i mirna bačka :)
[ Nelliot87 @ 09.08.2017. 22:58 ] @
uzmes neke prdnje pa ako ne mozes da zaspis eto ti flowa nisi pospan nego si dokon i zaludan pa ti je jako dosadno
[ kasooo @ 08.02.2018. 07:09 ] @
Da li neko ima od optime dusek od latexa? To je austrijska firma i koliko sam cuo svi ih hvale ali su duseci prilicno skupi.
[ dr.ivanovic @ 17.08.2018. 13:47 ] @
Zelim samo da upozorim I prenesem dva izuzetno losa iskustva sa Boneli dusecima.
Ja sam svoj dusek kod njih kupio još prošle godine i sve je bilo uredu dok dušek nije stigao.
Odmah po vađenju dušeka iz najlona zapahnuo me je jak miris, ustvari smrad kao na ustajale podrumske prostorije.
Posto je dušek smrdeo i sutra, reklamirao sam ga, na šta me je zatekao odgovor prodavca da se dušeci opsivaju sa materijalima od restlova i da je moguće da je od stajanja malo "povukao" miris??!?
I šta ja mislim kako je drugačije moguće biti najjeftiniji?
Posto me nisu upozorili, niti bilo gde naglasili da se duseci prave od 2,3 klase materijala (da ne kažem EU otpada) tražio sam povraćaj novca.
Prvo su se izvlačili, zavlacili i negodovali, ali kada sam ih podsetio da mi nisu izdali fiskalni račun i zapretio inapekcijama, brzo su se predomisli.
A drugo negativno iskustvo - juce sam saznao da je moj ujak od njih uzeo dušek sa žičanim jezgrom i bogzna kakvom garancijom.
Dušek mu je propao za manje od dve godine, a kada ih je pozvao i opisao problem, rekli su mu da ga najverovatnije nije koristio pravilno.
Da napomenem, on ima 78 godina i to mu je ne znam koji po redu dušek u životu, i koristio ga je kao i sve ostale...
Nažalost on je kao stariji čovek išao linijom manjeg otpora, opsovao ih je, spustio slušalicu i dušek bacio...
Moja preporuka. Zaobidjite ih u širokom luku!

I just want to warn and pass on two extremely bad experiences with bonelli dusecima.
I bought my mattress last year and everything was fine until the mattress arrived.
Right after I pulled the mattress out of the nylon, I got a strong smell, actually smell like an old, stagnant room.
Since the mattress has been smelled and tomorrow, I've been advertising it, which is where I found the seller's answer to mattress opsivaju with materials from restlova and that it's possible that from standing a little " pulled the smell??!?
And how do I think it's different to be the cheapest?
Since they did not warn me, nor anywhere to emphasize that the duseci are made of 2,3 class material (not to say the eu waste) I asked for a refund.
First, they were pulling out, stonewalling and that, but when I reminded them that they didn't give me the fiscal bill and the threatened, they quickly changed their minds.
And another negative experience yesterday I found out that my uncle took a mattress with a cobalt core and God knows what guarantee.
His mattress failed in less than two years, and when he called them and described the problem, they told him he probably didn't use it properly.
By the way, he's 78 years old, and I don't know what a mattress in his life is.
Unfortunately, as an older man, he took the easy way out, cursed them, hung up the phone and threw the mattress...
My recommendation. Let's put them in a wide port!
[ kasooo @ 17.08.2018. 14:05 ] @
Ja sam uzeo od optimo natur latex dusek.Papreno skup ali nista bolje nisam probao.Nema smrada,cak ima fin miris kad sam ga otpakovao iz najlona.Da napomenem,ovo je 100 % prirodan kaucuk.Imaju i jeftiniji sa kombinacijom sintetickog kaucuka ali mi on nije bio dobar kao ovaj.Na prvu probu deluje previse mekan ali je to samo prividno dok se ne smestite.E onda pruza odlicnu podrsku i fino rasporedjuje pritisak tela posebno kod spavanja na boku.Inace svi njihovi duseci su zonirani tako da nijedan nije podjednako tvrd na citavoj povrsini.Jos kad se uzmu latoflex podloge,prava stvar
[ Somy82 @ 03.06.2020. 14:54 ] @
Ja zelim da upozorim ljude na duseke S DREAM iz Cacka, koji se uveliko reklamiraju. Dusek iz vise klase kupljen kod njih sa njihovom preporukom, posle godinu dana na redini rupa, zamenjen ali ni drugi nije nista bolji, cak sta vise gori od prvog ali posle 3 meseca cekanja na odgovor nisu hteli da uvaze reklamaciju. Daju najkracu garanciju na trzisu sa veoma viskom cenama a o kvalitetu sam rekao svoje misljenje. Izbegavati ih u sirokom luku.
[ since1986BC @ 03.06.2020. 20:31 ] @
^ Napiši ti njima, ako je sve regularno prijavljeno, da ćeš morati da kontaktiraš službu za zaštitu potrošača.
A nemoj da te mrzi da i službi napišeš mail.

Fora je u tome što su na drugu reklamaciju dužni da ti vrate pare nazad.
Nemaju adekvatan zamenski proizvod pa se to tako rešava.

A u Srbiji važi neko nepisano pravilo da se prodavac pravi lud (uglavnom, čast izuzetcima) na drugu reklamaciju.
Ili ako je vešt mušteriju pravi ludom - jer bože moj koja budala može 2 puta da bude nezadovoljna proizvodom?
Pa to mora da je do nje (mušterije) a ne do mene (prodavca/proizvoda). Jer je nemoguće da proizvod 2 puta nije u redu.

Ako ti je stalo do tvojih para...
[ Dominator08 @ 15.12.2022. 20:55 ] @
Malo da osvežimo temu, da li neko ima preporuku ili nove informacije i saznanja u vezi dušeka koje je kupio u međuvremenu ili planira da kupuje,
koja je preporuka?

Ja sam u potrazi za nekim modelom iz ponude Bernarda, Schlarafia, Philip,
imam Philip jastuk koji mi jedini odgovara u odnosu na sve druge koje sam probao pa se razmišljam da uzmem neki njihov dušek, mada opet to ne mora ništa da znači..

S druge strane, čitam postove sa početka i ljude koji komentarišu kako im nije žao para što su dali, u smislu kako su puno platili dušek, gde se radi o 400 - 500€,
a danas cene npr u Schlarafiji (koju mnogi preporučuju) neki bračni dušeci idu bukvalno do 3000€ :-/

[ Java Beograd @ 16.12.2022. 07:22 ] @
Jedno je najvažnije, a to su dve stvari:

1. Da li imaš prolem sa leđima, da li imaš bolove, nepravilnosti u kičmi, bilo kakve probleme s pršljenovima ...
2. Da li imaš problem sa spavanjem, generalno
3. Koliko para planiraš da potrošiš na dušek.



Kod dušeka se sreću, uglavnom, tri vrste:
1. Žičano jezgro
2. Žičano jezgro u posebnim "džepovima"
3. Penasto jezgro (sunđeri) (+ posebna vrsta, najskuplja, sa prirodnom latex penom -> 3k€)


Ako se na bilo koji način odlučiš da kupiš penasti dušek, iskreno preporučujem https://www.djukapol.rs/
Ljudi prodaju sunđere za dušeke, po meri, pojedinačno po gustini, tvrdoći i debljini.

Pročitaj: https://www.djukapol.rs/vodic-za-kupovinu-sundjera/

Dakle: napraviš sam sebi dušek kako tebi odgovara! Naravno po želji možeš da dodaš i memory penu, a uz sve to šiju i navlake, koje opet možeš da biraš.
(A ako na starom dušeku imaš navlaku koja se skida, sa rajferšlusom, i u dobrom je stanju, navlaku možeš da zadržiš, kupiš samo jezgro)

Ja sam tako sebi "sklopio" po želji, znatno bolji nego što se sreće u standardnim ponudama (Boneli, Andrijašević i slično) po veoma umerenoj ceni.
[ optimizator @ 16.12.2022. 07:35 ] @
Meni se ovaj dopao, jer je kombinovan. Čak je i jeftino, nepunih 300 evra. Šteta samo što je u Južnoj Koreji.

[ Java Beograd @ 16.12.2022. 08:15 ] @
Kad kupuješ penasti dušek, uglavnom, uz dušek ide i neka šema, otprilike:




Onda to uporediš sa šemom sunđera (svaki ima posebnu boju)



Pa ti bude jasnije šta kupuješ.
[ scoolptor @ 16.12.2022. 08:18 ] @
@Java Beograd koristan info. Hvala.
[ ademare @ 16.12.2022. 08:23 ] @
Odlican sajt je ovaj Djuka ! Samo ko ti to sve sastavi kao dusek ?

Jesi li to negde nosio da se sastavi , ili sam ?
[ B3R1 @ 16.12.2022. 10:02 ] @
Auuu ... stvarno je sajt do dzadza ...

Skoro sam kupovao dusek i u specijalizovanoj radnji prodavac mi je ponudio: soft, medium, firm, extra firm ... i to je to.

A onda pogledam ovaj sajt, cifre, kolor-skala, neki G-brojevi ... jos samo fale diferencijalne jednacine sa grckim slovima, grafikoni i spisak referenci, pa da nauka bude kompletna.

Sve pohvale za sajt! :-)
[ Java Beograd @ 16.12.2022. 10:44 ] @
Kod njih sam kupio i sunđere za trosed (kožna garnitura). Bili propali skroz. Sramota me kad neko dođe u goste.

Prvo sam išao u lokalnu tapetarsku radnju, raspitao se, čuo cenu. Pitam koji sunđer ugrađujete? Kaže neki ... zaboravih tačno, ali osrednji.

OK, mislim se: "uzdaj se u se i u svoje kljuse"

Dušeci na kojima se sedi, na mom trosedu su potpuno nepravilnog oblika. Ali, nema veze, momci iz te firme rade i to. Naplate dimenziju iz koje se iseca konkretan nepravilni oblik.
Izvadio sam stari sunđer, odneo, naručio nova tri, od najgušćeg sunđera. Jbg, sedeći deo, ako se stavi nešto loše - brzo propadne.

Posle (uz pomoć kese i usisivača) sve ubacio u kožne navlake, ušio dugmad ... i prošao upola jeftinije, sa duplo boljim sunđerima.

[ Dominator08 @ 16.12.2022. 18:33 ] @
@ Java hvala na odličnom i korisnom odgovoru, baš znači, ne samo meni nego i ostalima će :) Nisam imao pojma za tu firmu.

Da li si zadovoljan tim dušekom? Ja nemam hvala Bogu nikakvih problema sa kičmom, leđima, da me boli nešto nakon buđenja, ali imam problem sa nesanicom, no to je skroz neki drugi problem da ne ulazim sad u to
Pošto nisam nikada koristio dušek bez žičanog jezgra interesuje me tvoje iskustvo, ne primećuje se nikakva razlika, mogao bi da preporučiš dušek bez žice?
[ GAGA KG @ 17.12.2022. 07:25 ] @

Java imam slican trosed,dvosed i fotelju kao ti,sa nepravilnim oblikom sundjera,samo sto je meni sjeban i mebl.Koliko te kostao sundjer?Ne znam dal mi se uopste isplati trebao bi da menjam i sedeci i naslon +novi mebl.
[ branko tod @ 17.12.2022. 12:18 ] @
Trebam da sredim krevet, ali ja volim opruge. Moram da nadjem
jezgro 130x190 pa ako neko zna gde ih ima bicu zahvalan.
A evo kako je ovaj covek odradio madrac.

[ Java Beograd @ 17.12.2022. 12:38 ] @
Citat:
Dominator08:Da li si zadovoljan tim dušekom? Ja nemam hvala Bogu nikakvih problema sa kičmom, leđima, da me boli nešto nakon buđenja, ali imam problem sa nesanicom, no to je skroz neki drugi problem da ne ulazim sad u to
Pošto nisam nikada koristio dušek bez žičanog jezgra interesuje me tvoje iskustvo, ne primećuje se nikakva razlika, mogao bi da preporučiš dušek bez žice?

1. Jesam, zadovoljan sam. Evo slike šta sam izabrao



Dakle, 7 cm dole, najgušći G43-T45, onda iznad toga G40-T37 opet 7 cm, i odozgo 3 cm memory pena.
Mislim, da se razumemo, nije to rocket science, ali, ponavljam, kad ovako kupuješ, ZNAŠ ŠTA SI KUPIO.

Uzgred, i ja sam u kičmi prav, bez ikakvih bolova i problema.

2. Ono šta je bitno kod dušeka sa sunđerastim (penastim) jezgrom je da podnica kreveta mora biti od letvica, nikako puna ravna ploča (šper, univer, šta god). Jer, skuplja se vlaga od tela (znoj) i ako je podnica od ploče, a ne od letvica 'oće da se kondenzuje, i da se javi buđ. Posebno zimi.
Kod dušeka sa oprugama se ne javlja taj problem.
[ Java Beograd @ 17.12.2022. 12:56 ] @
Citat:
GAGA KG: Java imam slican trosed,dvosed i fotelju kao ti,sa nepravilnim oblikom sundjera,samo sto je meni sjeban i mebl.Koliko te kostao sundjer?Ne znam dal mi se uopste isplati trebao bi da menjam i sedeci i naslon +novi mebl.


Sunđeri su me koštali 8.500 (proleće prošle godine), tri sedalna jastuka. Uzeo sam one, najgušće, najtvrđe.
Mada, možda sam mogao i nešto malo mekše ... ali ovako je top. Za naslon, naravno, može oho-ho jeftiniji (manje gustine, manje tvrdoće)



Opet, kažem, meni je najbitnije da sam skapirao osnovne parametre kvaliteta sunđera, i izabrao sebi šta sam hteo. Nema laži, nema prevare.
Pa sad, kad čovek mora da ekonomiše, opet, izabere sebi u okviru budžeta koji misli da potroši.
[ MajorFatal @ 17.12.2022. 20:15 ] @
Šta znam, ja kad problejim nekoliko dana uzastopno ispred kompjutera i po kući, ne mogu da zaspim lepo pa da me staviš na oblak, al zato kad na rad dođu takozvani teški fizički poslovi i radovi .. uveče kad se vratim kući kad pogledam krevet zaspim, zaspim u onom međuvremenu dok se iz sedećeg položaja prebacim u ležeći pre nego što mi glava dotakne jastuk, i zaspao bih i na granitnoj steni a ne u memori peni .. tako da ne znam koji dušek kupiti al znam šta je najbolje za dobro spavanje, mada i litar votke ponekad pomaže :)
[ buda01 @ 19.12.2022. 22:36 ] @
Meni ne odgovaraju ti duseci sa penom, cak sam jedan Dormeo poklonio, iako je bio "kvalitetan" i skup.
Nekako je neprirodno, vruce i znoji se telo.

Mnogo su mi bolji klasicni sa oprugama.
Imao sam Andrijasevic i Simpo.
Mnogo je bolji Simpo.
[ Bora Sonar @ 19.12.2022. 23:04 ] @
najbolji je dusek sa guscija perca
[ bogomoje @ 20.12.2022. 08:58 ] @
Ti znaš samo za onaj sa slamu u Padinjaku
[ Bora Sonar @ 20.12.2022. 09:06 ] @
futče toc cganji hmgur !

PING!
[ bogomoje @ 20.12.2022. 11:15 ] @
He aha te hee tenei!
[ scoolptor @ 20.12.2022. 11:23 ] @
Najbolje sam se naspavao u vojsci, na onim tvrdim kockama.