[ SaleSk @ 29.01.2014. 00:56 ] @
Otvaram ovu temu da bih aktuelizirao projekte, t.j vidim da ima nekoliko takve teme ali su oskudne slikama i komentarima.
Nadam se da ce jos neko prikljuciti u diskusiju, pa dace svoje komentare, primedbe, pohvale.
Obicno startam sa izradu seme i crteza, dimenzije, nabavka potrebnog materijala.
U principu ovo mi je prvi ovakav plakar i mislim da sam ga dobro resio Sobzirom da mi je plakar ubacen u rupu, jedino resenje koje je bilo korisno i pametno je bilo da se vrata odrade da budu klizna. Malo internet, malo dimenzije, malo citanja i sve je leglo kako treba.
Glavni plakar je bio izradjen sa ivericom od 16 mm, klasika bela boja. Ubacen gde treba da stoji. Ostalo jos da se nabace vrata, pa to je izgledao ovako.





Sledila je nabavka materijala po proracunima. Alu profili koji su korisceni su za 8mm ivericu ili medijapan, sta god, ali nisam nasao 8-cu od dezena kog smo hteli. Tako da je bila potrebna dorada 16-tice do 8mm





Alu profili:





Prva i najbitnija stvar u celoj prici je postavljanje gornje i donje sine. Vrata i cela njena tezina leze na donjoj sini i tockice, a gornja je samo vodilja i ne dozvoljava da vrata ispadne. Veoma je bitno da se donja sina postavi u libelu.







Nakon sto smo zavrsili postavljanje sine, prelazimo na busenje profila. Za to postoji sema, ustvari postoje dimenzije koje se mogu preuzeti sa interneta ili jednostavno potraziti od prodavca. Ja sam ih skinuo sa intrerneta...









Kako smo pripremili teren za dalji rad, sledi sklapanje i srafljenje. To ide dosta brzo i nema nikakve filozofije.
Ubacujemo ivericu ukanale i jedno po jedno stezemo.





Kada je sve lepo usrafljeno, ubacujemo gornji deo pa onda donji u leziste. Pre toga samo ubacimo prasinarke i na kraju gumice.







Malo sitnih detalja u gornjoj i donjoj zoni:





I naravno konacni rezultat mog rada







Imam jos jedan ovakav kompletan plakar za pravljenje. Uskoro bice i on kompletno gotov.
Bicete udostojeni sa slikama kompletnog projekta, isto kao i sada...
Nadam se da vam se svidja. Cekam neke kritike iskusnijih
[ veljkoE @ 29.01.2014. 08:36 ] @
Pre jedno mesec dana sam kupio klizni plakar, ormar, za nekih ~160 evropskih. 120x200. Nosio sam se mislju da nesto pravim na meru, al mi se ovaj uklopio, i cenom i dimenzijom, jest da nema toliko polica al jbg, ne moze i jare i pare

Pooenta moje price je, koliko te tvoje zadovoljstvo kostalo, ne racunajuci svoje zivce za rad
[ Java Beograd @ 29.01.2014. 10:10 ] @
Lepo. Svaka čast. Od čega si napravio vrata ?
[ veljkoE @ 29.01.2014. 11:10 ] @
Mislim da je od iverice iz tri dela pa se spaja.

Lepo odradjeno, nisam pohvalio
[ Java Beograd @ 29.01.2014. 11:15 ] @
I ja sam svoje radio od iverice, a problematika je u tome da su onda vrata prilično teška.
[ bakara @ 29.01.2014. 11:17 ] @
Vrata su od univera sa alu lajsnama.
Treba da ide sa tanjom ivericom ali koliko sam razumeo nju nije nasao.

Citat:
veljkoE: Pre jedno mesec dana sam kupio klizni plakar, ormar, za nekih ~160 evropskih. 120x200. Nosio sam se mislju da nesto pravim na meru, al mi se ovaj uklopio, i cenom i dimenzijom, jest da nema toliko polica al jbg, ne moze i jare i pare

Ne mozemo mi nikad da napravimo ormar za pare za koje moze industrija.
Pre svega industrija ne koristi univer kakav mi kupujemo, vec uvozi dosta jeftiniji univer.
Drugo, svaki sraf na pravljenom ormaru je skuplji (samo jedan iver vijak je 2.5 din)
Trece, ABS, i PVC kant nema veze sa ovim...da ne pominjem okov i slicno gde je sve razlika u ceni i po nekoliko puta veca uz adekvatnu razliku u kvalitetu.

Znaci, zakljucak je da je pravljeni ormar po pravilu skuplji od industrijskog.

Prednost pravljenog, nije u ceni, vec prilagodjavanju dimenzija potrebama, dezen koji zelis i kvalitetniji materijali i naravno neprocenjivo zadovoljstvo kada ga gledas

[ SaleSk @ 29.01.2014. 15:40 ] @
Citat:
veljkoE: Pre jedno mesec dana sam kupio klizni plakar, ormar, za nekih ~160 evropskih. 120x200. Nosio sam se mislju da nesto pravim na meru, al mi se ovaj uklopio, i cenom i dimenzijom, jest da nema toliko polica al jbg, ne moze i jare i pare

Pooenta moje price je, koliko te tvoje zadovoljstvo kostalo, ne racunajuci svoje zivce za rad


Kompletno zadovoljstvo me je izaslo oko 200 evra, a potrazili su mi oko 600 evra da mi to odrade majstori.

Citat:
Java Beograd: Lepo. Svaka čast. Od čega si napravio vrata ?


Vrata he uradjena od iverice 16mm pa je doradjena na 8mm. Lajsne su od aluminiuma.
Citat:

Znaci, zakljucak je da je pravljeni ormar po pravilu skuplji od industrijskog.

Prednost pravljenog, nije u ceni, vec prilagodjavanju dimenzija potrebama, dezen koji zelis i kvalitetniji materijali i naravno neprocenjivo zadovoljstvo kada ga gledas


Apsolutno tacno zadovoljstvo je neprocenjlivo

Citat:
Java Beograd: I ja sam svoje radio od iverice, a problematika je u tome da su onda vrata prilično teška.

Jeste da je teska, ali deluje stabilnije I ne tandrce

[ kvaju @ 29.01.2014. 19:50 ] @
odlično, treba za ovo živce jbt, mene strah i počet ovo, zamisli kupim materijala za ~200E i na kraju neravno ispadne, ili nakaradno.

za ovo treba živaca, volje, alata, svaka čast
[ bakara @ 29.01.2014. 20:06 ] @
Citat:
kvaju: odlično, treba za ovo živce jbt, mene strah i počet ovo, zamisli kupim materijala za ~200E i na kraju neravno ispadne, ili nakaradno.

Na ovo sam ja vise puta upozoravo i vise puta na temi o kuhinjama...znaci vrlo je moguce da upropastite skupi materijal ako niste sigurni sta radite.
Jednostavno, nije za svakoga, koliko god to sa slika lako izgledalo.
[ SaleSk @ 29.01.2014. 20:43 ] @
Citat:
kvaju: odlično, treba za ovo živce jbt, mene strah i počet ovo, zamisli kupim materijala za ~200E i na kraju neravno ispadne, ili nakaradno.

za ovo treba živaca, volje, alata, svaka čast


Za ovaj posao treba puno ljubavi. Svaki pogresan korak moze skupo da kosta. Ustvari to se zove skolarina...I ja sam platio skolarinu, ali to uvek ubacujem u kalkulacije. U principu sve je sitno...Veoma cesto znam da merim stvari i po 5 puta a i vise...Crtanje nekoliko varijanti itd itd.
Mnogo procitanih stranica ne samo ovog vec i drugog foruma...
Ali najvise od sve vredi iskustvo...Cak sto vise napravio sam nekolko previda koje sam na vreme resio zahvaljujuci ljudima koji prate ovaj forum i koji se bave profesionalno sa ovim poslom.


Citat:
bakara: Na ovo sam ja vise puta upozoravo i vise puta na temi o kuhinjama...znaci vrlo je moguce da upropastite skupi materijal ako niste sigurni sta radite.
Jednostavno, nije za svakoga, koliko god to sa slika lako izgledalo.


Tacno. Ako neko nezna sta radi, onda je to veoma opasno :D

Pogotovo sto sa ovakvim stvarima gde treba da se zleba iverica od 16 na 8mm, pa da se uzimaju dubine zlebova itd, kao i izrada ekscentra, paznja je na najvisem nivou. :)
Priprema nedelju dana, sklapanje dva popodneva :D
[ Java Beograd @ 30.01.2014. 07:30 ] @
Citat:
kvaju:
odlično, treba za ovo živce jbt, mene strah i počet ovo, zamisli kupim materijala za ~200E i na kraju neravno ispadne, ili nakaradno.

za ovo treba živaca, volje, alata, svaka čast

U principu, ovo uglavnom rade ljudi koji su od malena vični sa alatima. Ljudi koji umeju i vole da "majstorišu". Koji već odavno u kući imaju bušilicu i još koješta. Onda, uz najosnovnije upute i možda dokupljen još neki najosnovniji alat, krenu u hobi / posao sa pločastim materijalima. Naravno, uglavnom prvo dođu neke omanje police, natkasne, možda cipelrnik i slično. Američki plakar sa klizećim vratima svakako nije nešto čime se počinje.
[ veljkoE @ 30.01.2014. 07:41 ] @
Ali realno, lakse je uklopiti klizna vrata nego klasicna, ako visinu ne pogresis, na sirini imas podosta tolerancije. Ako osoba kapira sistem okova i razlikuje neke osnovne stvari, kao npr. spoljni i unutrasnji klizac, samo na osnovu izgleda, bez mnogo muke, tada ce i ostatak biti lagan. Ovim ne banalizujem, ali, kao sto rece Java, ovo nece zapocinjati neko ko u kuci ima samo glinericu i cekic.
[ X Files @ 30.01.2014. 07:53 ] @
@SaleSk

U stanu sam instalirao praktično identičan sistem kao na slici.

Imao sam sobu koja je bila oblika (metrički gledano) blago izduženog pravougaonika, bez prozora na bočnim stranama sobe, i bez neke posebne potrebe da na te zidove ređam krevete, radne stolove i sl. Tu sam odmah "video" američke plakare. Tako sada imam dva odvojena TROKRILNA plakara.

Mogu reći da ništa praktičnije nisam imao, kada su plakari u pitanju. Čak sam ostavio i prazne vertikale, gde držim kućne alu-merdevine, usisivač, štapove za pecanje i razne druge "izdužene" predmete.

E sad, imam jedan predlog kod projektovanja PREGRADNIH KUTIJA za ove sisteme. Ko ima dovoljnu dužinu ovih ormara (kod mene je trokrilna varijanta, i to na dva mesta), može razmisliti da ne stavlja KUTIJU SA PREGRADAMA baš do vrha. Jako korisno mi se pokazalo da mi gornja površina bude slobodna, kako bih recimo jedan do drugoga "nabio" kabaste kofere, posteljine u kesama, skije i sl. Tehnički gledano, ako se gornja površina ostavi bez pregrada, može da "legne" mnogo više stvari, koje se ređe koriste.

Inače, da li si stavio graničnike između zidova i vrarta. Sobe su često "krive", pa obezbeđivanje adekvatne lajsne može da sanira ružne efekte da postoji "rupa" između zida i kliznih vrata, tako što se šrafovima lajsna približava vratima, a rupa do zida sanira recimo silikonom u boji.


Takođe, stavio sam vrata sa dezenom "iz jednog komada" bez presecanja drugim dezenima, poprečno. Izgleda vrlo kulturno, monolitno, efektno. Nisam se pokajao.

[ Java Beograd @ 30.01.2014. 08:32 ] @
Evo kako sam ja uradio. Doduše, bilo je to pre 5 godina, mislim da sam kačio slike i na temi za kuhinje, ali nema veze. Ko pravi plakar sa kliznim vratima, prvo će da pogleda ovu temu, pa tako možda nekom i pomognem.

Unutra je 4 dela, imam i četvora vrata. Visoko je do plafona. Vrata su prilično teška. (jbg). Točkići su samo dole. Gore je šina koja samo pridržava vrata. Gornju ploču sam izdužio i namestio slijalice.

Posebno preporučujem varijantu sa dve šipke za ofingere ! Stane dva puta više stvari ! A za duže mantile i kapute, ostavio sam jedan viši deo (2) u središnjoj četvrtini

Desni deo (delovi 3 i 4)


Levi deo (delovi 1 i 2)


Sredični deo, tj. ne skroz leva i ne skroz desni deo (delovi 2 i 3)


Sijalice
[ X Files @ 30.01.2014. 08:54 ] @
Citat:
Java Beograd:
Posebno preporučujem varijantu sa dve šipke za ofingere ! Stane dva puta više stvari

Takođe! Isto smo uradili. Treba samo premeriti na kom rastojanju postaviti šipke (od zemlje i jednu od druge). Obično postoje "baš dugi" odevni predmeti (mantili, kaputi, ...) i oni stanndardni (košulje, jakne, pantalone, ...).
[ vujkev @ 30.01.2014. 09:33 ] @
Kad su već spomenuti ofingeri, da li je neko ugrađivao ovakve mehanizme?


Deluju veoma zanimljivo, pogotovu ako je gornja šipka mnogo visoko za normalno uzimanje/stavljanje stvari. Isplati li se to stavljati i da li se kvare?
[ SaleSk @ 30.01.2014. 16:53 ] @
Citat:
X Files
Inače, da li si stavio graničnike između zidova i vrarta. Sobe su često "krive", pa obezbeđivanje adekvatne lajsne može da sanira ružne efekte da postoji "rupa" između zida i kliznih vrata, tako što se šrafovima lajsna približava vratima, a rupa do zida sanira recimo silikonom u boji..


Kod mene je jedna strana bila odlicno omalterisana i izgletovana, a sa druge strane gde je stub, u granicama tolerancije. Sa jedne strane na sam profil dolazi guma, tako da nisam imao potrebe da stavljam dodatne lajsne. Sledeci plakar koj cu da pravim me mnogo plasi u tom pogledu. Taj deo majstori su isfusarili, tako da mislim da se se pojaviti neka rupa, ali bili zivi zdravi pa videli.

@JavaBeograd
Odlicno uradjeno
Nego kako naleze toliko dugacka daska u alu kanale? Dali se dobro steze. Ja sam stavio dve precke koje su isto izbusene i stezu veoma lepo kompletna vrata. Njih sam vise stavio zbog cvrstoce nego zbog izgleda
[ Java Beograd @ 30.01.2014. 18:37 ] @
One alu lajsne imaju dvostruku ulogu: da budu rukohvati i da "utegnu" univer da se ne vitoperi. I estetski naravno. Sve je to jako jednostavno ubaciti, jer i alu lajsna može pomalo da se izvije.

Meni se međutim desilo da je ta lajsna vremenom počela da ispada. (ne na svim rubovima, već samo na nekim) Dal' se univer istanjio (ako se iverica isušila - ne znam da li je ovo moguće) ili se alu lajsna pomalo deformisala. Bilo kako bilo, izvadio sam je celu, napravio štraftu silikona, i opet namestio.

[ bantes9 @ 30.01.2014. 20:04 ] @
Moj rad, postavljen isto u temi "Projekat za izradu kuhinje po meri"
























Sema mehanizma i generalno ceo post

http://www.elitemadzone.org/t286117-56#2676477
[ SaleSk @ 30.01.2014. 20:52 ] @
@bantes9
Prelepo uradjeno. Video sam post jos letos dok sam proucavao temu kuhinja po meri

@JavaBeograd
Kod mene su pricvrsceni na krajevima sa srafovima. Lajsna nema sanse da ispadne i da ostane iverica. + srednje lajsne su usrafljene i sluze kao pojacanje, tako da sve je tip top >)
[ bantes9 @ 01.02.2014. 16:54 ] @
@SaleSK

Hvala :)

Posto je ova tema otisla u TOP, mogli bi od nje da napravimo temu slicnu "Projekat za izradu kuhinje po meri", u smislu da mozemo ovde da kacimo radove, seme mehanizama koje smo koristili, detalje pravljenja raznih varijacija kliznih vrata (detalji vezano za ugradnju ogledala, nacina montaze kada imamo front iz vise delova...) i sve ono sto nekom u toku faze izrade zatreba.

Na forumu ima par tema i jos par slika i primera, sto bi mogli da objedinimo ovde da se ne rasipamo i da neko sutra moze vrlo lako da pronadje potrebnu informaciju, kao sto je to slucaj sa pravljenjem kuhinje.

Neke od tema i postova su:

http://www.elitemadzone.org/t286117-48#2466668
https://elitesecurity.org/t371873-Plakar-velicine-dubine
https://elitesecurity.org/t152...liznih-vrata-za-Americi-plakar
https://elitesecurity.org/t407...r-sa-kliznim-vratim-ALU-profil
[ SaleSk @ 01.02.2014. 17:38 ] @
Moze...Izrada ovih plakara je aktuelna, tako da ideja je sasvim OK. Razgledao sam i prethodne teme pre nego sto sam otvorio ovu, jer mislim da je bila malo razlicita od onih drugih. Kompletan projekat. :D
[ SaleSk @ 25.02.2014. 21:01 ] @
Malo da obnovim temu jednim novim radom. Nekako ste mi svi pasivni, pa evo malo noviteta. Mislim da sa ovim zavrsavam projekat americkih plakara u kuci trenutno Sledeci projekat mi je izrada pretsoblja, ali o tome u nekoj drugoj temi...
Znaci ovo je bio mali plakar, ubacen izmedju stubova. Mozda sam malo izgubio prostor, nekih 8cm zbog klizecih vrata, ali mi je mnogo lepsi nego da sam radio klasicni. Ukupna cena materijala me je izasla oko 200 eura. Dimenzije plakara su: 220 cm visina, 130 cm sirina i 40 cm dubina. Plakar se nalazi u decjoj sobi, pa sam resio da sve bude belo
Prvicno sam nabavio sav potreban materijal:





I poceo sam sa sklapanjem. Prvo korpus, osonova:



Na levu stranu sam postavio 4 fioke. Najlakse je montirati klizace za fioke pre nego sto se sve sklopi. Samo treba sve lepo da se odmeri, obelezi i izbusi:





Sledi sklapanje i proba fioke:









Nakon sto sam proverio da sve dobro pase, ubacio sam plakar na svoje mesto i izvrsio jos jednu proveru.



Za celo vreme imao sam mog vernog pomocnjika koj je imao glavni zadatak da me ometa da ne mogu da radim i da jurim za njim



I pored toga sto je ovo ugradjeni plakar, nisam hteo da ostavim fioke bez frontova jer mi izgledaju ruzno, pa sam resio da dodam i frontove i ubacim male rucice koje su se predivno uklopili, bar po meni.







Tek sada dolazi montaza i postavljanje sine za vrata. Mora da se uradi dobra nivelacija da bi sve bilo kako treba i da vrata lepo klizaju i normalno na gornjem delu sina koja pridrzava vrata:





Nakon ovih poslova, spremio sam profile...Skorio, obrusio i busio rupe. Na kraju dolazi srafljenje i ubacivanje pripremljenih elementi za vrata, t.j iverica debljine 8mm. Evo kako se sve to odvijalo:









Sklapanje vrata, montaza gornjih vodilica i postavljanje gumice i prasinarke:







Konacno odkako su postavljena krila, vrata, malog podesavanja visine i ugla da lepo lepi na zidove, plakar izgleda ovako.









Nadam se da ce se i vama dopasti, jer se stvarno meni i mojoj supruzi, ne sto sam ga ja pravio, veoma dopao. Mozda zbog toga sto je sve okolo belo, a detalji su naglaseni aluminijumom.. Kako god, cekam pohvale i kritike




[ Java Beograd @ 26.02.2014. 10:51 ] @
Sale, majstore, jedinu zamerku koju mogu da ti nađem je da se na slici vidi da si aluminijum bušio burgijom za drvo ! Sve ostalo - perfektno ! Nemam reči !

Jedino, možda, ako si imao dovoljnu dubinu plakara (min oko 47 - 50 cm) trebalo je da koristiš standardni tip šipke za ofingere (levo-desno). Ali ako nisi, ako je dubina manja onda je ova vrsta šipke za ofingere (napred-nazad) jedina opcija, rekao bih nužno zlo.

Dakle, vrata su od 12 mm univera ?
[ SaleSk @ 26.02.2014. 11:35 ] @

Hvala Java...Burgije su i za busenje aluminiuma. Pokusaj, videces kako se buse rupe sa njima. I onako su dosta jeftine, nemas sta da izgubis...Dobices iskustvo +, a i ideju kako precizno da izbusis rupu a da ne koristis kirner. (ali samo ako busis aluminijum!!!)
Nisam imao dovoljnu dubinu i zbog toga sam isao sa ovakvom izvedbom ofingera. Dubina je 40 cm + 8 cm koliko je minimum za klizna vrata.

Vrata su od 8mm debljine.
Ako se koristi 16mm, kao sto sam to radio sa drugim plakarom zbog boje i kombinaciju iverice, mora da se zlebuje do 8mm.
Standard je 8, 16, 18, 25 i 38 mm.
Postoje i profili za 16 mm ali su nekako ruzni...
Ovi su mnogo lepsi.
Jedino sto si ogranicen sa dezenima i bojama, kada je rec o 8mm ivericu.

[ CSS @ 21.04.2014. 15:21 ] @
Malo ideja...


.
Fioke sa puš mehanizmom.
.
[ Žnila Filpro @ 26.08.2014. 14:20 ] @
SaleSk, sva cast! Jel ti sve iseku tamo gde kupis ivericu. Kod mene u Uradi sam ti sve iseku kako hoces ako kupis celu tablu. Ali, da li si razmisljao o izradi od punog drveta, i reci mi ti sto su ti trazili 600€ jel prave od iverice ili od masiva tj. punog drveta? Ja bi licno ukombinovao ove alu profile se masivom:-D
[ bakara @ 26.08.2014. 15:15 ] @
Pa od iverice naravno, kako moze od masiva da kosta 600e, i da mu seku na meru?
[ Java Beograd @ 27.08.2014. 07:48 ] @
Od masiva se odavno ne pravi ništa pločasto. Nema ni svrhe, ni potrebe. Upotrebni kvalitet nije bolji (čak naprotiv), komad nameštaja bude mnogo teži, a potpuno isti vizuelni efekat se postiže korišćenjem prirodnih furnira preko medijapana.
[ SaleSk @ 29.08.2014. 21:44 ] @
Bas kako su rekli i @bakara i @Java Beograd.
Sve je ovo iverica, i kupujes je naravno ili celu ili pola ili cetvrt table. Zavisi kako koja dimenzija i debljina.
Das dimenzije i sve ti lepo skroje, kantuju, buse rupe itd.
Masivno drvo se ne upotrebljava na ovakvim plakarima, ali ako imas zelju, mozes naravno.
Samo u tom slucaju ima da se namucis posteno dok uradis sve kako treba...
[ dorchol @ 29.09.2014. 19:23 ] @
Pozdrav svima i svaka čast za temu!
Svašta sam pravio po kući ali sam nekako uvek bežao od kliznih vrata. Zahvaljujući temi sam shvatio da to nije bauk.

Zanima me koje Alu profile preporučujete?

Jako je veliki izbor i raspon cena pa je svaka preporuka dobrodošla.

Orman treba da bude 2,6m visok i 2,4 širok pa sam mislio da koristim 8mm univer sa ovim poprečnim ojačanjima kao Sale.

Pretpostavljam da prvo treba da kupim mehanizam a zatim odredim širinu i visinu panela.
[ SaleSk @ 30.09.2014. 08:59 ] @
Bas tako kako si rekao...
Prvo kupis profile, da bi znao koju ivericu da upotrebis. Mada nije uopste problem da u profil predvidjen za 8mm, ubacis 16mm ivericu, stim sto treba da se obradi sa jedne strane, t.j. da se uradi falc.
Postoje mane i prednosti kada radis sa 16 i sa 8mm ivericu.
8mm je tanja, vrata je laksa, pa deluje veoma lako kada se kliza..
Ona koja je izradjena od 16mm, je duplo teza i masivnija...Sve zavisi kako bi je odradio.

E sad, kad smo kod izbora profila. Najbolje ti je da odes i da pogledas sta sve nude...Imas ih raznih dezena, oblika, boje, onda za koju ivericu, tacnije za 16 ili 8mm, mislim da ima i za 18mm.
Sve zavisi sta tebi treba i sta se tebi dopada.
[ SaleSk @ 16.10.2014. 19:35 ] @
Nije "americki" ali osnova koja je radjena moze da se iskoristi
A i da ne otvaram novu temu, ova moze da posluzi. Taman malo i da ozivi...Slabo se nekako radi kod vas, a kod mene bogami mora
Taman spremam pretsoblje za predstojecu sezonu. Kako smo pozurili da se uselimo u kucu, nisam imao vremena da sve sredim, prvo je bilo ono osnovno, kuhinja, spavaca soba, pa na red je doslo i pretsoblje. Nemam gde vise da ostavljam cipele a i nemam gde da obesim jakne
Inace osnova moze da se iskoristi i za americki stim sto ja cu da stavim obicna vratanca. Prvo je bila nabavka materijala, iverica nemackog porekla, 18mm debljine. 16-ticu vise necu da uzimam. Uopste nije kvalitetna, i pored toga sto je Kronospan ili Eger...Neznam u cemu je problem ali se veoma lako deformise i krivi, cak i na 45cm...
Visina plakara je 2m75cm. Prvi deo je 1.75, a gornji je 1m. Morao sam da ga pravim iz dva dela. Ovi manji su cipelari, a mogu da budu i mini plakari, dubine 38cm, visine 1.4m i sirine 80cm. Gore sam predvideo fiokice za svastarije. Materijal kolpletno me je izasao oko 500 eura. Radna ruka je dzabe
Evo kako je to izgledalo kroz nekoliko fotografije:
-Nabavka sharki i mehanizme za fioke:



Materijal:



Sklapanje fioke u popdnevnim satima. Preko dana na poslu, a popodne kad se ima malo slobodnog vremena da se radi:



Izrada glavnog dela t.j. plakara dimenzije 1.75x1.25x0.60, a na cosku ima jedan zub zbog postojeceg stuba. To mi je malo iskomplikovalo stvari ali je ipak doslo odlicno.









Sledi izrada gornjeg dela koj dolazi na ovaj prvi:



Glavni pomocnik u akciji





I postavljeno tamo gde treba. Malo sam se namucio jer sam mere uzeo da bude sve fes, ali za sledeci put za pamet malo vise tolerancije.



U medjuvremenu sam uradio cipelare ali nisam slikao, zaboravio sam Nema nista spektakularno na njima. Klasicna kutija. Jedino sto je lesonit ubacen u kanalima, a nije kovan.
Na klupi sam postavio u donjem delu cevke na kojima treba da stoje mokre cipele, da se cede od snega (ako ga bide imalo) a i lepo izgleda:







I evo kako je odprilike sve doslo pre postavljanje polica, i naravno postavljanje vrata. Nisam stigao da to uradim. Nemam vremena posle posla, a i umor cini svoje. Cekam vikend da bi zavrsio komplet sve ako stignem. Tu iznad klupe treba da se postavi i daska na kojoj cu da montiram i zakacaljke, naravno ima tu isto tako malo posla. Pa montaza rucice. Konacne slike za neki dan, a ovo su polovicno gotovi elementi.





[ SaleSk @ 26.10.2014. 22:35 ] @
I kako sam obecao. Konacno proektu dosao kraj
Prvo busenje rupe za sarke, a onda njihova montaza...
Zatim busenje rupe za police i naravno nivno postavljanje. I na kraju montaza frontova fioki i rucice, oni mi oduzimaju najvise vremena, a i treba dosta velika koncentracija. Jer uvek hocu da sve bude spakovano po propisu i da ne manjka nigde. Za to treba puno vremena i zivaca, a izgleda nemam ni jedno, a ono drugo polako pocinjem da gubim
Evo kako je to izgledalo slikovito









I konacno gotovo pretsoblje kompletno. Fale jos jastucici na klupi da moze meko da se sedi













Nadam se da vam se dopao moj rad
Sa sledecim projektom mozda posle nove godine
Sad za sad mala pauza oko namestaja...Radicemo nesto drugo
[ Java Beograd @ 27.10.2014. 06:50 ] @
Bog te mazo, Sale ! Ti postavljaš nove standarde ! Nemam reči, svaka čast !
[ Java Beograd @ 27.10.2014. 09:01 ] @
Još neki komentar:

1. Zašto deo koji služi za kačenje kaputa i jakni nisi napravio u širini klupice ? Ovako deluje nekako malo i skučeno. Prilčno usko i samo dve vešalice. Ja bih to celom širinom.
2. Kakav je ono univer od kojeg si pravio klupicu ? Deluje mi kao da je znatno širi od 18 mm ? Koji je razlog što si takav koristio, a ne običan ?
3. Mislim da su ti police u cipelarniku previsoke. Tj. prevelik je razmak između polica. Mogao si da ubaciš i četvrtu policu (petu, ako se računa i donja ploča) ili si možda mogao da malo smanjiš visinu.
[ SaleSk @ 27.10.2014. 10:21 ] @
Hvala na komentarima

1. Nisam ga napravio toliko veliki sta znam zasto...Mislim da bi mi bilo nekako glomazno, a i planiram da stavim ogledalo sa te strane...Veliko kao i taj deo.
Ali sam se predomislio zato sto moze veoma lako da se polomi ako se nagnes pozadi. Pa ce ogledalo da ide na suprotni zid, a sa ove strane docice nesto drugo, jedan deo kao polica sa kockicama za kljuceve i sitnice...Samo to oduzima dosta vremena dok se sredi, jer je seckanje i sitnurija Pa ce da se popuni to sto izgleda kao praznina + druga stvar je sto se i materijal poklopio bas tacno, inace bi trebao da uzimam jos pola table iverice i sa krojenjem bi doslo oko 35 evra +, i ostace mi materijal ekstra, a vise nemam gde da ga trpam Ova iverica je 18 mm debljine i malo je skuplja, tabla je oko 60e + 5,5 evra krojenje.
Dve vesalice se vide, ne vidi se cevka gore - oklagija- na kojoj ce da se bese zakacaljke (ustvari vidi se, ali nisi obratio paznju )
Mislim da kad vidis sliku, bice ti jasnije o cemu pricam



2. Klupica je napravljena od iverice debljine 25mm. Isto kao i gornji deo cipelarnika. Pravio sam je od deblje iverice jer lepse izgleda i mnogo mnogo je jaca nego 18mm. Ipak treba da se sedne i da se obuju cipele a nekad i da se odmoris

3. Visinu nisam hteo da menjam, jer sa zenama nikad se nezna!!! Koliko god prostora da imas, oni ima da ga popune. I uvek ce da im fali.
E oko visine police. Imam naviku da cipele cuvam u kutijama, a i zena takodje, a ne bez njih. Zato su police na toj visini. U razmaku izmedju polica mozes komotno da smestis dve kutije sa cipelama. Nisam hteo da ubacujem jos dve ili tri police + da bi mogao da redjam po jednoj kutiji na red u jednu policu. Jedino to. Jedan ce da dobije + policu ali to samo zbog cuvanja letnjih papuca i slicnih stvari, jer oni nisu sa kutijama. A mislim da nije problem cuvati cipele u kutiju nad kutijom, bar sam do sada tako cuvao Zato sam i napravio cipelar po meri

p.s. Obicno imam odogovore ne svaka pitanja
Retko se desi da ne znam zasto sam nesto jednostavno tako uradio


[ Rusi @ 13.03.2015. 00:43 ] @
Moram da pohvalim samo na odlicnom radu!
[ desimir88 @ 05.04.2015. 18:49 ] @
zna neko kako se zove ova stvarcica?

[ bakara @ 05.04.2015. 19:08 ] @
Ugaona stega.
[ desimir88 @ 05.04.2015. 19:42 ] @
hvala na brzom odgovoru. :)
[ iculibrk @ 16.07.2019. 14:24 ] @
Da li bi mi neko mogao reci da li u Srbiji ima igde da se kupi ovako nesto ili slicno?
[ Java Beograd @ 16.07.2019. 14:28 ] @
Nije baš tako, ali nešto slično ima IKEA

https://www.ikea.com/rs/sr/catalog/products/S79276246/

I sad, "varijante na temu" su neograničene. Poenta je u nosačima, koji su nakačeni na zid, i neograničenoj kombinaciji nosača polica i drugih elemenata.

Slične zidne šine, i naravno nosače polica za takve šine možeš da nađeš u svim bolje opremljenim radnjama tipa "Uradi Sam", na primer: https://uradi-sam.rs/metalni_227/3

Same police možeš da napraviš od univera, a korpice, šipkice i slično možeš da improvizuješ na mnogo načina.

Ima IKEA i druga rešenja, sličnija tvojoj slici. Na primer: https://www.ikea.com/rs/sr/catalog/products/S49157546/
ali, ja mislim da je to preskupo za nekog ko je rešio da sam napravi američki plakar.
[ iculibrk @ 16.07.2019. 14:53 ] @
Hvala, mislio sam bas ovo poput "ELVARLI 3 odeljka"
[ Java Beograd @ 16.07.2019. 15:05 ] @
Može to da se neograničeno kombinuje: ELVARLI 1, ELVARLI 2, ELVARLI 3 - jedan levo dva desno ...
[ Swiper @ 25.01.2021. 11:16 ] @
Jel moze neko da mi slika kako izgleda ta cokla koja prikriva krive zidove i odstupanje plakara od zida? Da li je praksa da se sece lajsne za parket kako bi nalegao plakar lepo do kraja ili se to na neki drugi nacin radi? Cisto da znam sta da trazim kada mi majstor dodje u kucu :)
[ Java Beograd @ 25.01.2021. 11:42 ] @
Realno, ako ne isečeš lajsnu, ostaje ti onih 2-3 cm, u kojima će se gomilati prašina, bube i još koješta. Čemu to?

A ako jednog lepog dana i rasturiš taj plakar, šta je problem, kupi se komad lajsne i ukroji.
[ mjanjic @ 25.01.2021. 12:49 ] @
Ja ne shvatam ljude kod nas kad pričaju o američkom plakaru kao običnom "šifonjeru" koji ima klizna vrata, za razliku od standardnih vrata.
Američki plakar je praktično soba ili deo sobe uvučen u zid, tako da se urade samo police i pregrade i preko stave vrata. Kod onih varijanti gde je to praktično posebna prostorija, u koju se ulazi iz susedne sobe kroz ta klizeća vrata plakara.
Video sam to kod nas u jednom dvosobnom stančiću (manji od 40kvm, ali ima dnevnu sobu sa kuhinjom (nema posebno prostora za trpezariju, ali ima šank od 2-3 metra), predsoblje, kupatilo sa tuš kabinom, i spavaću sobu iz koje se bukvalno ulazi u plakar koji je tipa 2x2 metra ili tako nešto, kad se ušetate u plakar, sa obe strane su police i šipke za kačenje onih vešalica/ofingera za odeću.

Po meni je to američki plakar, a to što ćete staviti klizeća vrata... ne čine američki plakar samo klizeća vrata.

Ako je soba klasično pravougaonog oblika bez posebnog dela za plakar, najbolje je na zidu koji nema vrata i prozora zalepiti na zid one table od tankog materijala (može one koje se inače koriste kao zadnja strana za regale i sl., a može i neki bolji materijal), preko se uradi "roštilj" koji će da nosi pregrade i vrata, dodate pregrade, police, mehanizam za vrata, kao i sama vrata...
Tako dobijete plakar od zida do zida, od poda do plafona - nema prašine odozgo, iza, sa strane. To bi već moglo da se nazove nekom varijantom američkog plakara.
[ Java Beograd @ 25.01.2021. 13:19 ] @
Iliti klozet, što bi rekli amerikanci. Ali, dobro, ni ruska salata nije iz Rusije, a morsko prase nit je morsko nit je prase.

Dakle, kad neko u Srbiji kaže "Američki plakar" onda se (najčešće) misli na varijatnu da se deo prostorije "odvoji" iza klizećih vrata. Neretko se koristi i izraz "klizni plakar", ili "ugradni orman".
Izraz iz 80-tih, je "plakar". U to vreme su bolji stanovi, još u stanogradnji imali taj deo nameštaja, samo bez kliznih vrata.

Mislm, lako je Amerikancima da odvoje 20m2 za plakar, tj. klozet, ako imaju kuću od 400m2
[ bakara @ 25.01.2021. 13:50 ] @
"Americki plakar" cine karakteristicna klizna vrata od poda do plafona, nista vise od toga.

da li ce imati korpus ili zid sa strane je stvar konstrukcije, najcesce je to pregradjen kliznim vratima deo sobe.

Po @mjanjic karakteristikama svaki spajz moze biti americki plakar, pa ipak pravimo razliku
[ mjanjic @ 25.01.2021. 15:15 ] @
Pa može i šajz da se smatra američkim plakarom, ali najčešće nema klizna vrata od poda do plafona :)
I glavno, u njemu se ne drži odeća.

Da, to sa kliznim vratima od poda do plafona jeste karakteristično, ali i da se ne radi o komadu nameštaja koji zauzima polovinu širine zida (osim ako je ta polovina uvučena za dubinu plakara), tj. ja nisam video klasičan regal ili plakar (koji ima pod, "plafon" i stranice) sa kliznim vratima da se zove američki plakar - američki plakar se radi po meri i ne može da se pomera po sobi kao običan plakar, a da li će imati klizna vrata... pa klizna vrata su moguća zbog širine plakara, za razliku od naših regala i plakara, gde je svaki element širine 80-100cm posebna komponenta sa podom, plafonom i stranicama, a klizna vrata kod tako širokog plakara su i logična, jer klasična vrata se rasklimaju od korišćenja (posebno zato što imaju veću masu zbog veće visine), plus zahtevaju prostor za ispred plakara.


Ali nebitno, savetujem svima koji ulaze u ovu priču da plakar rade od zida do zida, od poda do plafona - najjednostavnije, jer ne postoje klasične stranice, može se uraditi i bez vertikalnih pregrada, mada su vertikalne pregrade poželjne zbog kretanja prašine (npr. u jednom delu plakara držite zimsku garderobu i ne otvarate ga tokom leta).