[ dragunov @ 02.02.2014. 12:14 ] @
U procesu sam instalacije radijatora u kući, pa sam se malo raspitivao o različitim radijatorima i ventilima. Majstor predlaže uronske ventile, a na drugom spratu već imam usponske. U čemu je razlika između ova dva sistema osim u ceni? Da li samo u tome što se kod usponskog termostatska glava nalazi na vrhu radijatora, a kod uronskog na dnu? I naravno, kod uronskog nema one cevi što dovodi vodu do gornjeg dela radijatora.

Da li ima i neke razlike u proizvođačima radijatora ili su svi ti aluminijumski manje-više isti? Gledao sam Global Vox, Calidor Super i Lipovica Orion modele. Na šta da obratim pažnju?

[ SaleSk @ 04.02.2014. 22:02 ] @
Ima podosta razlike u uronskim i usponskim ventilima...
Cak sto vise postoje i razlicite mere za njihovu propustljivost, t.j 50/50 100/100...
Sad zavisi sta trazis. Uronski se ne vide, odnosno vidi se samo donji deo, a kod usponskog imas dodatnu cev...
Kod uronskog po meni je neprakticnija izvedba jer je sve iz jednog dela koj ulazi u sam radijator, a samim time i cirkulacija losija (gledano po fizickim zakonima) za razliku od usponskih gde se deli topla i hladna zica na dva mesta a samim tim se obezbedjuje bolja cirkulacija t.j. bolje zagrevanje samog radijatora i bolje oddavanje toplote.
Kod uronskih mislim da nema nikakve logike ugradjivati termostatske glava. Zasto? Zato sto se on nalazi u donjoj zoni, najdonjoj u sobi gde je temperatura uvek najniza, dok se u gornju zonu nalazi uvek topliji vazduh. Razlika u temperaturi je mozda i 3 stepeni najmanje, tako da to nema logike osven ako se u sobi ne ugradi klasicni termostat, a na uronskim ventilima postave normalne ventile, a ne termostatske (cak i ne znam dali postoje termostatske glave za uronske ventile).

Oko razlike treba da obratis paznju na pritisak na kome su testirani radijatori. Ima razlike dali si na individualno ili centralno gradsko grejanje.
ZA individualno mozes da postavis bilo koj radijator, a ako si na centralnom gradskom grejanu, obrati paznju da su rebra testirana na pritisak veci od 6 bari!

Lipovica je bila jedna od najtrazenijih svojevremeno, a danas stvarno ne znam...
[ dragunov @ 05.02.2014. 17:24 ] @
Hvala Sale. Meni je majstor rekao ventil uronski jednocevni 1/2". Pretpostavljam da je to sirina cevi, mada, gledajuci na nekim sajtovima firmi gde se prodaje materijal, postoje neki 50%, 100%. Da li je to ta propustljivost? Ne znam koja je razlika medju njima. Npr. ovaj i ovaj su isti model VTA-40, a razlicita cena.

Posto je u pitanju individualno grejanje, pretpostavljam da pritisak nece biti problem.
[ SaleSk @ 05.02.2014. 20:44 ] @
Nemoj da uzimas sa 50% propustljivosti...Uzmi onaj sa 100%.
[ mali genije @ 05.02.2014. 21:39 ] @
Citat:
dragunov: Hvala Sale. Meni je majstor rekao ventil uronski jednocevni 1/2". Pretpostavljam da je to sirina cevi, mada, gledajuci na nekim sajtovima firmi gde se prodaje materijal, postoje neki 50%, 100%. Da li je to ta propustljivost? Ne znam koja je razlika medju njima. Npr. ovaj i ovaj su isti model VTA-40, a razlicita cena.

Posto je u pitanju individualno grejanje, pretpostavljam da pritisak nece biti problem.

Uronski jednocevni ventil vec ima samo 50% cirkulacije.
Jednocevni sistem je naj losija varijanta izvedbe grejanja zaobidji ga u sirokom luku,uradi dvocevni
sa usponskim ventilima 100% i glava nece da te boli
[ dragunov @ 07.02.2014. 12:26 ] @
Ako sam dobro razumeo, uronski sistemi su jednocevni. Usponski su dvocevni, jer topla vode ide kroz usponsku cev u gornji deo radijatora, a hladna se odvodi kroz donju. OK, reci cu onda majstoru da cu tako da radim. Moze li i neka preporuka oko marke ventila? Vidim da su ovi TE-SA najjeftiniji. Da li vredi da se stavljaju ili da ipak izaberem Herz ili Caleffi?
[ SaleSk @ 07.02.2014. 16:33 ] @
Ipak je bolje da ides na neki kvalitetniji, kao sto si napisao. Mozes i sa jednim i sa drugim ili treca varijanta koja je sasvim solidna je Luxor...
Pozdrav