[ Homer J. Simpson @ 25.02.2014. 19:26 ] @
http://www.euprava.gov.rs/eusl...arti%C4%8Dnu)&alphabet=lat
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...lu-zamenite-elektronskim-putem

Bespotrebno potreban sertifikat i citac LK a i sajt vise ne radi nego sto radi ...
[ Sceka @ 25.02.2014. 20:14 ] @
Nije potreban, odnosno, nije uslov. Moze da se uradi klasicna registracija i bez sertifikata i, naravno, bez citaca LK. Ko vec ima sertifikat loguje se na taj nacin - nista neobicno.

Nije promasaj nego bukvalno fenomenalna stvar. Od kuce moze da se zameni vozacka dozvola, registracija... i ako se ima neka Internet kartica ili neka druga koja je podrzana ne treba ni da se ide fizicki da se uplati. I to je sad samo pocetak, bice objedinjeno za sva placanja koje fizicko lice ima prema drzavi da bude od kuce, na klik. Sta tu nije dobro?! Sta je tu promasaj?! Ili je klasicna varijanta u pitanju - vazno je da se nesto kritikuje (ispljuje) pa ma sta to bilo a vezano za Drzavu?

Meni je sve proradilo bez problema, kao i supruzi. Na kraju krajeva, tek su poceli sa necim sto nikada nije bilo. Ako nekome nesto ne radi, prvo treba da se pogleda svoj kompjuter i setovanja... kao za mnoge stvari... a vezano za konekcije...


Pozdrav!
[ gojnik @ 25.02.2014. 20:14 ] @
Koliko sam ja uspeo da zakljucim, nije potreban sertifikat, samo citac. Registrovao sam nalog klasicnim putem i onda otisao na sledeci link. Uspesno mi iscita podatke sa licne karte, ali nakon potvde kategorije dobijam poruku da je doslo do greke prilikom poziva servisa(vidi se na screenshot). Moja pretpostavka je da je u pitanju preopterecenost servera.

[ Homer J. Simpson @ 25.02.2014. 20:51 ] @
Citat:
Sceka:
Nije potreban, odnosno, nije uslov. Moze da se uradi klasicna registracija i bez sertifikata i, naravno, bez citaca LK. Ko vec ima sertifikat loguje se na taj nacin - nista neobicno.

Nije promasaj nego bukvalno fenomenalna stvar. Od kuce moze da se zameni vozacka dozvola, registracija... i ako se ima neka Internet kartica ili neka druga koja je podrzana ne treba ni da se ide fizicki da se uplati. I to je sad samo pocetak, bice objedinjeno za sva placanja koje fizicko lice ima prema drzavi da bude od kuce, na klik. Sta tu nije dobro?! Sta je tu promasaj?! Ili je klasicna varijanta u pitanju - vazno je da se nesto kritikuje (ispljuje) pa ma sta to bilo a vezano za Drzavu?

Meni je sve proradilo bez problema, kao i supruzi. Na kraju krajeva, tek su poceli sa necim sto nikada nije bilo. Ako nekome nesto ne radi, prvo treba da se pogleda svoj kompjuter i setovanja... kao za mnoge stvari... a vezano za konekcije...


Pozdrav!

Kako moze bez citaca kad trazi citac ? Bez sertifikata zaista moze (ali ili ne radi ili baguje , kao i ono preko mobilnog)
[ Lavlja_Jazbina @ 25.02.2014. 21:08 ] @
Treba uzeti u obzir zabrane i kazne,pa te salju u ljermontovu.Za licno,ovo elektronski mozda nema takvo obavestenje pa ima ovakvu gresku.
Ni novi sistem placanja sa novim certifikatom ti pokazuje na kompu da imas pare ali ne mozes da raspolazes sa njima.Polako,usavrsice sistem vremenom.


[ Homer J. Simpson @ 25.02.2014. 21:15 ] @
Cemu najava po medijima ('prvi u regionu' i ostali kompleksi) ako sistem nije spreman i testiran ?
Cemu citac LK kad nema nikakvu svrhu ?
[ Lavlja_Jazbina @ 25.02.2014. 21:24 ] @
Citat:
Cemu najava po medijima

Izvini,ti si odavle ili ne?. :).
[ Homer J. Simpson @ 25.02.2014. 21:29 ] @
Jesam ali se i dalje ponekad iznenadim
[ melink @ 26.02.2014. 01:22 ] @
I na kraju ,kako se moze bez citaca...ima li ko odgovor?
[ Sceka @ 26.02.2014. 19:40 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: Kako moze bez citaca kad trazi citac ? Bez sertifikata zaista moze (ali ili ne radi ili baguje , kao i ono preko mobilnog)

Pa lepo sam napisao da moze da se uradi klasicna registracija na sajt bez citaca i sertifikata. I moze. A cemu sluzi citac lepo pise na sajtu:
Citat:
Uslov da bi građanin mogao da koristi ovu uslugu je da poseduje novu biometrijsku ličnu kartu sa čipom iz dva razloga. Prvi razlog je taj što samo na taj način građanin može da se na bezbedan način autentifikuje (predstavi) informacionom sistemu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). Iz napred navedenog sledi da za pokretanje ove elektronske usluge građanin mora da se prijavi na Portal eUprava. U toku podnošenja zahteva građanin se autentifikuje sa ličnom kartom sa čipom (iz čipa lične karte se preuzima neophodan set podataka) i u slučaju da sistem traži PIN broj (lozinku), građanin isti mora da zna. Prilikom preuzimanja lične karte sa čipom svaki građanin je dobio zaštićen koverat sa svojim PIN brojem! Drugi razlog je taj što ova elektronska usluga isključivo omogućava preuzimanje fotografije građanina koja je kao biometrijski podatak data prilikom podnošenja zahteva za izradu lične karte. To znači da kroz ovu elekrtronsku uslugu, odnosno u procesu izrade nove kartične vozačke dozvole, koristiti se isključivo fotografija iz biometrijske lične karte sa čipom.

Ja sam podvukao, u originalnom tekstu nije podvuceno.

I to je ok. Nadam se da ce ispraviti bagove uskoro i da ce omoguciti jos vise usluga na isti nacin. Napokon bi se resili problemi cekanja, popunjavanja, pa se pogresno popuni pa opet cekaj u redu, pa parkiranje, pa guzve jer mora da se uradi dok salteri rade, pa za one koji su zaposleni da se izlazi sa posla... pa sto raznih peripetija ... a ovim nacinom se sve zavrsava klikom sedeci kod kuce za kompjuterom. Pa sta tu ne valja?


Pozdrav!


[ Pajica Ristic @ 26.02.2014. 20:58 ] @
ne valja ako traze pin za licnu kartu, jer nemam pojma gde mi je.. a takodje ne valja to sto "mora" da se kupi citac..
[ New Village DC @ 26.02.2014. 21:43 ] @
Zar oni u svojoj bazi nemaju vec moju fotografiju?
[ Homer J. Simpson @ 26.02.2014. 21:51 ] @
Naravno da imaju , citac je nepotreban uslov tj. korak u proceduri

Citat:
Sceka:Pa sta tu ne valja?

Ne valja to sto sajt jedva radi i to sto je citac obavezan a nicemu ne sluzi
[ Aleksandar Đokić @ 26.02.2014. 22:30 ] @
Uf ne bi bilo lose da se dodje do te baze.
[ Sceka @ 26.02.2014. 22:52 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: Naravno da imaju , citac je nepotreban uslov tj. korak u proceduri


Ne valja to sto sajt jedva radi i to sto je citac obavezan a nicemu ne sluzi

Neverovatno, zar je tesko procitati i razmisliti par sekundi. Citac sluzi radi - " taj što samo na taj način građanin može da se na bezbedan način autentifikuje (predstavi) informacionom sistemu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). " Sta tu nije jasno i sto je to lose a tolika halabuka se inace stvara u vezi tajnosti podataka. Sada je i to mana sto postoji opcija da se osigura svaka zloupotreba?! Pa 'ajde malo ozbiljnosti.

Sajt radi meni besprekorno, i za mene i za suprugu je sve radilo savrseno. Meni nije trebalo nista ali sam se iz znatizelje registrovao a i inace bih a supruga je sve zavrsila u vezi zamene vozacke dozvole. Kod nje na poslu imaju mnogi citace pa su skoro svi zavrsili za par minuta sve.

Ako nekome ne radi ne znaci da nikome ne radi i da je nesto "ne valja". A u stvari je definitivno po sredi stara 'boljka' naseg prostora. Samo i iskljucivo da se nesto kritikuje a najvise Drzava - to se pljuje nemilice, bilo razloga ili ne. Moze i tako, ali dok ne promenimo tu vrstu svesti bice nam samo gore, kako individualno tako i grupno. Ende.


Pozdrav!
[ Homer J. Simpson @ 26.02.2014. 22:57 ] @
NE OSIGURAVA SE ZLOUPOTREBA , citac ne sluzi NICEMU , beskoristan je !!!
Ako se ne razumes a ni logika ti nije jaca strana sto ucestvujes u temi ?

P.S. Jos nesto ne valja , rok za izradu je 30 dana (duplo vise nego offline)
[ Sceka @ 26.02.2014. 23:12 ] @
Pa ok, ne razumem se. Molio bih te da mi neukom objasnis i bio bih ti zahvalan na tome. Hvala unapred!


Pozdrav!
[ Homer J. Simpson @ 26.02.2014. 23:19 ] @
Vrlo je jednostavno - na LK nema nikakvih podataka koje ti vec ne znas i koje oni u MUPu nemaju.
Uplata taksi je obavezna pre uzimanja zahteva u proceduru , inace se zahtev ponistava.
Preuzimanje vozacke je iskljucivo licno , uz LK.
Ne postoji nikakva mogucnost zloupotrebe , citac je nepotreban.
Isto kao npr. izvod iz MK rodjenih ne stariji od 6 meseci (posto se radjas jednom a ne na svakih 6 meseci).
Cisto birokratski potpuno besmislen uslov ...
[ Sceka @ 27.02.2014. 00:09 ] @
Pa ne mora da se ide nigde iz fotelje/kuce, moze da se uplati karticom. Znaci?! A preuzimanje samo po sebi je logicna stvar.

Kako god, citac je nesto sto je neophodno i jeftino kosta. Ne vidim potrebu za daljom polemikom oko toga. Inace, sva placanja ce biti moguca na taj nacin - a opet ponavljam, toliko se prica o tajnosti podataka da je potpuno besmisleno kad neko nesto sto stiti podatke osudjuje/kritikuje. Sam princip je daleko bitniji nego pojedinosti. A princip je veoma dobar.

Laku noc.


Pozdrav!
[ Homer J. Simpson @ 27.02.2014. 00:46 ] @
Ne vredi tebi ni crtati kad ne kapiras ...
Nije bitan nacin placanja vec to da dok ne platis nista ti ne vredi podnosenje zahteva. To ti je 100 puta veca sigurnosna mera od citaca.
I , opet ponavljam (sto bi ti rekao) , citac NEMA VEZE S TAJNOSCU PODATAKA (podaci su kod tebe u glavi , na cipu LK , na serverima MUPa , itd.) , NE STITI PODATKE i PRINCIP JE BESMISLEN !
Ako znas svoje ime , prezime , JMBG , broj licne karte i PIN - cip ti ne treba.
Ako neko treci zna sve ove tvoje podatke - opet cip ne treba (mada mu nista ne vredi ako zna , bar ne za vozacku , posto mora da se plati pre izrade i licno da se preuzme).

Ajde ti lepo idi gledaj Dnevnik i sta ti kazu radi jer to tako mora.
[ Marcony @ 27.02.2014. 10:13 ] @
Poziv na broj ne prolazi... ni prilikom online placanja, ni prilikom placanja u banci.
[ noreniou @ 27.02.2014. 15:06 ] @
pitanje:
Kome je upisano u papirnoj vozackoj da nosi naocare, ipak mora licno da ide u sup ?
[ gwork @ 27.02.2014. 16:27 ] @
Nisam probao ali po vasim komentarima ako mi sve to treba onda neka cekacu red :)
[ Lavlja_Jazbina @ 27.02.2014. 18:35 ] @
Citat:
Nisam probao ali po vasim komentarima ako mi sve to treba onda neka cekacu red


Mozda su i na to mislili. .
[ gojnik @ 27.02.2014. 20:02 ] @
Sacekao sam dva dana i pokusao ponovo u nadi da je konacno proradilo, ali opet greska na istom koraku (odabir kategorije). Medjutim ovog puta sa drugacijom porukom, a to je da nisam u mogucnosti da podnesem zahtev elektronskim putem. Izgleda da sam osudjen na to da cekam u redu, dobar im sistem. Ne znam koji bi razlog mogao da bude jer nemam prekrsaje, a ni ogranicenja poput slabog vida, itd.

[ Lavlja_Jazbina @ 27.02.2014. 20:04 ] @
Citat:
Medjutim ovog puta sa drugacijom porukom, a to je da nisam u mogucnosti da podnesem zahtev elektronskim putem.

Da li si imao neke prekrsaje na koje se nisi odazvao.?
[ gojnik @ 27.02.2014. 20:06 ] @
Izmenio sam poruku. Nisam imao prekrsaje.

EDIT:

Otvorena je jos jedna tema o ovome: http://www.elitesecurity.org/t...ke-dozvole-preko-uprava-online

Zahtev se ne moze podneti iz svih opstina. Sto li su se onda na sav glas izvikali kada ova e-usluga ne vazi u citavoj zemlji?!

[Ovu poruku je menjao gojnik dana 27.02.2014. u 21:33 GMT+1]
[ New Village DC @ 27.02.2014. 20:42 ] @
Toliko o tome:


[ flighter_022 @ 27.02.2014. 22:37 ] @
A zar je problem u softveru uraditi da "sistem" kaze i koji je konkretno problem (neplacene kazne ilinesto drugo), a ne da se nagadja?!
[ jnk @ 28.02.2014. 07:36 ] @
Bitno da vesa sa vučićem priča o IT-u kao strateškoj grani a ne ume najjednostavniju stvar da napravi kako treba.
[ New Village DC @ 11.03.2014. 21:54 ] @
E ovako, da prenesem svoja iskustva do kraja.

Meni nije prihvacena prijava iz prostog razloga sto moj maticni SUP nije uneo moju dozvolu u bazu. Ovo sam saznao kada sam pozvao SUP da pitam kada se i kako predaje zahtev. Oni su mi trazili samo da procitam broj stare vozacke dozvole i 5 minuta nakon toga, moja prijava je prosla online.

Inace, u medjuvremenu sam predao zahtev za oca i za snaju gde je sve radilo kako treba u startu.


Iskreno, meni se ovo svidja. Online prijava, online placanje i cao. Meni je online prijava ustedela autobusku kartu do maticnog supa i nazad.


edit:

Za sada je ok. Videcemo da li ce da prodje glatko i prilikom preuzimanja.

[Ovu poruku je menjao New Village DC dana 13.03.2014. u 20:52 GMT+1]
[ New Village DC @ 13.03.2014. 19:53 ] @
screenshoot
[ Sceka @ 13.03.2014. 21:13 ] @
Pa reko'ja da je to dobra stvar. Drugo je sto neko nema sve potrebne podatke azurirane a hoce da sve radi kao on (taj) hoce. A ne mora, i uglavnom i nije, taj neko ko to hoce kriv za neazurirane svoje podatke ali je bitno da se pljuje po svemu sto se uvede kod nas iz dobro poznatih a besmislenih razloga.

I ne samo da je dobro ovo sa vozackim dozvolama, bice tek dobro kad se sve pusti u produkciju tako da se sve moze od kuce raditi a bez odlazaka negde i cekanja u redovima. Mada ce i to neko (mnogi) da komentarisu kao "jos jedan promasaj".


Pozdrav!
[ Homer J. Simpson @ 14.03.2014. 00:44 ] @
Ja sam pljuvao servis koji je izreklamiran maksimalno a skoro da uopste nije funkcionisao , potrebu za sertifikatom i citacem i rok izrade.
Ako je servis proradio (ali svima , ne samo ponekim) - bas lepo , odlicno , bravo , svaka cast.
A citac i sertifikate cu da pljujem i dalje jer su NEPOTREBNI za izradu tj. zamenu vozacke dozvole.
A i rok izrade cu da pljujem - zasto je online 30 dana a ovako 10-15 ?
[ jnk @ 14.03.2014. 07:43 ] @
Znači Šćeko, ako najavljivani i reklamirani servis jednostavno ne radi, mi ovde ne smemo to da kažemo ili smo proglašavani pljuvačima?
[ Sceka @ 14.03.2014. 15:15 ] @
Jok. Rec je o tome da je popljuvana sama ideja i to samo zato sto je to u trendu (pljuvanje svega Drzavnog, Drzave kao takve, Drzavnih...). Za ono sto ne radi dobro treba da se kaze da ne radi dobro, uvek i na svakom mestu. Ali, ako nekome licno ne radi nesto to ne znaci da nikome ne radi dobro. A svedoci smo da nekome radi dobro a nekome ne. Takodje se ispostavlja da servis i nije kriv za neazuriranje podataka koje je trebalo da se uradi negde drugo i nema veze sa samim servisom koji se ovde u temi pominje. A podaci se kupe iz zajednicke baze... bar to ne treba na ovom forumu objasnjavati.

Znaci, nije promasaj drzavne (e)uprave u smislu u kojem se to ovde prezentuje. Treba malo biti objektivan i realno sagledati stvar. I razdvojiti tehnicke detalje i ideju kao takvu.

Ideja da ne moram da se mrdnem iz kuce da bih nesto od dokumenata dobio, izvadio... je nemerljivo dobra. Pocev od gubljenja vremena u redovima na raznim salterima ... preko problema u prevozu (kolima ili javnim prevozom, taxijem...), parkiranju ... pa sve do jeftinije varijante jer se ne placaju neke besmislene varijante usluga posrednika po raznim pitanjima.

Pa jel' to ne valje? Mislim na prethodnu recenicu.


Pozdrav!
[ HeYoo @ 14.03.2014. 16:54 ] @
Citat:
Pa jel' to ne valje? Mislim na prethodnu recenicu.


Ne valja!

Mozda nisi shvatio ali niko ne kritikuje postojanje servisa koji svakako jeste koristan vec aljkavu implementaciju.
S obzirom na vreme koje im je bilo potrebno i imajuci u vidu da se ipak ne radi o svemirskom programu, pljuvanje je na mestu.
[ Homer J. Simpson @ 14.03.2014. 18:45 ] @
@Sceka:
Pa moras da mrdnes , ajde podigni vozacku iz kuce , bez cekanja u redu

Kad smo kod pljuvanja drzave i vozackih evo da opljunem i offline zamenu dozvola - drugar danas bio da podigne novu , ima ostecenu vozacku (jedna stranica pocepana po sredini , fali jedan cosak) vec godinama , saobracajci mu nikad nisu pravili problem , menjao je prebivaliste i nisu mu pravili problem i podneo zahtev za novu i nisu mu pravili problem (posto je fotka na mestu , svi podaci se vide itd.) i otisao danas da podigne i kaze mu salterusa da ne moze da podigne dok ne doplati jos 440 din posto je kao zamena ostecenih 1110 a ne 670.
Znaci razni pripadnici MUPa su do sada 50 puta videli tu dozvolu i dali mu da je zameni i sad ga zaebavaju kad treba da podigne.
Nisu pare problem vec haos u sistemu , svako ima neku svoju verziju pravila i propisa
[ Sceka @ 14.03.2014. 20:30 ] @
Citat:
HeYoo: Ne valja!

Mozda nisi shvatio ali niko ne kritikuje postojanje servisa koji svakako jeste koristan vec aljkavu implementaciju.

Pa kako da svatim drugacije kad se uglavnom govori o tome kako nekome ne radi neka opcija ili ovo sto si i ti dalje naveo:
Citat:
S obzirom na vreme koje im je bilo potrebno i imajuci u vidu da se ipak ne radi o svemirskom programu, pljuvanje je na mestu.

A poceo si sa "Ne valja!" - na moje pitanje o ideji kao takvoj. :) Pa sad...

Citat:
@Sceka:
Pa moras da mrdnes , ajde podigni vozacku iz kuce , bez cekanja u redu

Pa ne moram, donece mi je kuci - a i nije to poenta, rec je o ostalim cekanjima kao i samoj ideji za ubuduce za sve racune i "papirologiju" svih vrsta a skopcano sa redovima i gubljenjem vremena...


Ali, izvinjavam se sto se mesam u "pljuvanje po svaku cenu". Necu vise.


Pozdrav!
[ Homer J. Simpson @ 14.03.2014. 20:48 ] @
Kuci ti mogu doneti jedino preko veze , a to se ne racuna.
Ovde se ne prica o ideji vec o realizaciji.
A 'za ubuduce' cemo videti , u pitanju je dalja buducnost ... Vec godinama postoji online za LK i pasose i vec godinama je 'zaglavljeno' samo na zakazivanju
[ Lavlja_Jazbina @ 27.03.2014. 19:33 ] @
Aplikacija online prikazivace gresku i kada je u pitanju dioptrija.
Inace operateru u supu izlaze kodne greske i koje oni imaju u svom sifrarniku.Ljermontova za sve nejasnoce.
I nemojmo kvariti tradiciju preko veze,jer se radi o par desetina minuta..
[ anon70939 @ 26.11.2016. 11:08 ] @
Htedoh iz znatizelje da zamenim staru vozacku za novu, preko euprave.
Ali mi bas i ne ide od ruke.

Imam LK i sertifikat, imam i pin, uspesno se ulogujem na portal pomocu LK, u Personal sertifikatima vidim svoj sertifikat sa imenom i prezimenom.
Pokusao sam prvo iz Chrome, ali mi je prijavljivao neki problem sa Javom, pa sam nastavio iz IE. Tu sam kao morao da instaliram najnoviju verzije jave, sto sam i uradio.
Pa sam sajt dodao u trusted sites. I u Javi takodje.
Instalirao sam i sertifikate sa MUP stranice. Uradio sam sa onim njihovim jednim fajlom koji instalira sve sertifikate, pa opet nije radilo i onda sam naknadno po uptustvu instalirao i ostale rucno.
Takodje instalirah i TrustEdgeCardMW posto imam noviju LK, pa pretpostavljam da mi ne treba RSIDCardMW posto jasno pise da je za starije LK.

I dalje ne mogu da predjem onaj korak gde treba da izvadim LK i ubacim ponovo.
Takodje mi nije jasno zasto mi otvara http umesto https kada idem na google search rezultat. Nego moram rucno da dodam to S, koje se opet u nekim koracima izgubi.


Dakle, uspesno se ulogujem sa LK.
Ispratim korake do zamene vozacke


Kad kliknem dobijem ovakvo upozorenje,


i ako izaberem Show all content ili ne, svejedno, izbaci me sa porukom da nisam ulogovan.



Je l' imao neko slicnih iskustva? Sta sam zaboravio? Ne vidim bas neko detaljno uputstvo na njihovom sajtu.


[ anon70939 @ 26.11.2016. 11:20 ] @
OK, link mi je kao sto sam rekao, opet bio u toku koraka prebacen na http, pa sam prilikom onog koraka da izvadim licnu kartu i dodam, samo dodao opet rucno https i onda sam dobio ovaj prozor. Dodao sam i taj link u java security trusted listu, iako je vec as dzokerima postojao. Ali sam naknadno dodao i u trusted sites u internet options.


Onda sam dodao s iza http ponovo i tog prozora nije bilo, dobio sam prozor da izvadim karticu kliknem na sledeci korak, i onda dobih ovu stranicu


Ubacio sam LK, otvorio mi se prozor da unesem pin po prvi put


Uneo sam, nista se nije desilo samo dobijam poruku da ucitam LK, sto naravno vec jesam.


U aplikaciji Celik vidim da mi je ucitana kartica. I pored toga, uspesno sam se ulogovao na portal sa karticom, dakle driver za citac kartica mi je ispravan.



[ dusans @ 26.11.2016. 12:08 ] @
Sa ovim njihovim svinjarijama - sertifikati, čitači, driver-i, middleware-i, http umesto https, untrusted SSL, Java, itd...
I hakeri bi izgubili volju a ne obični korisnici.
[ anon70939 @ 26.11.2016. 12:36 ] @
Pa ono... Kad sam se ja kao neki ITevac cimao pola sata i odustso, bas me interesuje obican narod koliko je u stanju da koristi ovaj eportal.

Pretpostavljam da sam zaboravio neku banalnu stvar, ali ne vidim sta. Jedino da downgradujem IE na 8, poato pise da je izmedju ostalog bitno da imam IE8