[ 7.scena @ 27.08.2014. 14:07 ] @
Da li je neko od prisutnih restaurirao stari trpezarijski sto ?

Ja imam jedan takav, sto za sest osoba, pravougaonog oblika, drveni. Star bar pedesetak godina, poslednjih dvadeset nije koriscen u originalnoj nameni.
Radna povrsina je izgrebana, negde je lak popucao, negde oljusten, ima i bas dubokih ogrebotina. Mislim da je radna povrsina stola originalno presvucena furnirom, zatim farbana i lakirana ali nisam siguran.

U svakom slucaju zelim da ga sredim. Nista spektakuarno, vec da saniram ostecenja, obnovim boju i lak. Neki mi kazu da su na ceni ti stari stolovi koji imaju netaknutu rusticnost i ostecenja, ali ja bih ovaj koristio u njegovoj originalnoj nameni, a zato treba da ima ispravnu radnu plocu.

Tu je i sest stolica. One imaju drugi problem. Sedalna povrsina je presvucena kozom, ali je punjenje ispod koze (sta god da je ispod) oslabilo. Pa stolice nisu udobne. A neke su se i iskrivile od stajanja. To ne verujem da cu sam dirati.
Ali opet i njih bi trebalo prefarbati (drvene elemente), a najvecim delom su uradjene iz spiralnih i duborezom ukrasenim drvenih elemenata.
Neki savet kako to osmirglati ?

Citao sam neka uputstva na netu, sva se svode na presmirglaj grubo pa fino, pa prefarbaj, ali ja bih da cujem iskustva iz prve ruke.
[ KrkaCiC @ 27.08.2014. 14:38 ] @
Postavi slike stola i stolica.
[ hobbista @ 27.08.2014. 14:51 ] @
Bilo je u "Uradi sam" prodavnicama fina celicna vuna za smirglanje. Ne znam pravi naziv, ali je odlicna stvar za krivine i duboreze.
Koristio sam "granulaciju" 0, 00 i 000. Ova poslednja je zavrsna. Bila je, koliko se secam, i 1 i 2 ali su mi delovale previse krupno.
[ 7.scena @ 27.08.2014. 15:50 ] @
Nemam kod sebe slike i sto. Napravicu ih mozda za jedno mesec dana. Ali tada i planiram da zapocnem posao.
Pre toga bih da se opskrbim znanjem i materijalom za rad.

Celicna vuna za smirglanje drveta ? To ovako nekako izgleda ?

[ ventura @ 27.08.2014. 16:06 ] @
Furnirani nameštaj, koliko god da je star ne može da bude na ceni... Kad se misli na stari stilski nameštaj, onaj koji je na ceni je napravljen od punog drveta, pa samim tim i ima ga smisla restauirati (što se svodi na brušenje i lakiranje)
[ 7.scena @ 27.08.2014. 17:11 ] @
Nisam mislio bukvalno na ceni, vec u smislu da ih mnogi uzimaju kao interesantan deo enterijera u slucaju da nose sa sobom rusticnost i neobican izgled.
Ovaj sto jeste od punog drveta. Nisam siguran da je radna povrsina furnirana, ali bih rekao da je furnir. Ako je furnirana, da li je mogu smirglati ?

Sto se tice konkretnog restauriranja poenta nije u profitu i ceni, vec u hobiju i zelji da osvezim stari porodicni element koji moze da sluzi svrsi, a jako lepo izgleda.
[ hobbista @ 27.08.2014. 19:02 ] @
Upravo tako. Otkineš malo, pa smotaš u lopticu (otprilike kao žica za sudove) pa trljaš lagano.
[ bakara @ 27.08.2014. 19:20 ] @
Citat:
7.scena: Ako je furnirana, da li je mogu smirglati ?

Naravno, furnir je u stvari tanak sloj pravog drveta.
[ KrkaCiC @ 27.08.2014. 19:35 ] @
I na sta ce na kraju liciti taj furnir?
Ni na sta,nemoj to da radis. Pretpostavljam o kakvom se stolu radi,i mogu ti dati savet da sve sem table iskoristis a umesto postojece neka ti neki stolar napravi drugu,slicnu ali od drveta!
Jer sve sem table je drveno i moze se lako srediti.
Najbolje bi bilo kad bi mogao da stavis slike da vidimo kako izgleda pa da te uputimo. Ovako nije to to.
Uvek mozes kupiti skoc krpu i njome fimo osmirglati tj pripremiti drvo. Ali to pod uslovom da je samo izgubilo sjaj.
Ako si planirao da lakiras trebace ti i kompresor i komora i znanje,a mozes i cetkom ali nece izgledati extra i nece imati vrhunski sjaj.
Jel znas bar koje drvo je u pitanju?

Inace,kod nas 70% ljudi ne ume da razlikuje drvo od furnira na tim starijim stolovima
[ bakara @ 27.08.2014. 19:49 ] @
Citat:
KrkaCiC: I na sta ce na kraju liciti taj furnir?

Pa licice na furnir, nece na nosoroga

Salim se, ali on treba da osmirgla samo lak, sumnjam da je furnir ostecen.
[ Java Beograd @ 27.08.2014. 19:57 ] @
Citat:
hobbista:Upravo tako. Otkineš malo, pa smotaš u lopticu (otprilike kao žica za sudove) pa trljaš lagano.

"Lagano trljanje" će uroditi plodom posle jedno 100 godina neprekidnog "trljanja".

Restauracija trpezarijskog stola u amaterskoj (hobi) varijanti je izuzetno težak i nezahvalan posao, koji po pravilu završi sa polovičnim ili nikakvim rezultatima.
Ne znam, naravno, kako izgleda trpezarijski sto pokretača teme, ali otprilike imam u glavi kako bi mogao da izgleda, pošto sam se naravno, nagledao trpezariskih stolova iz prošlog veka.

Šta je problem ?
- Problem je ravnomerno ošmirglati i skinuti stari sloj laka. Lak je najčešće ceo matirao, i neretko se ljušti u slojevima, a i godine upotrebe donele su oštećenja. Teško je dakle ravnomerno doći do furnira i ravnomerno ošmirglati tanak sloj furnira - jednoobrazno po celoj poovršini stola. Stari lak naravno treba potpuno elminisati. Pri tome treba paziti da se ne obore ivice (što je takođe teško) a i kant treba ošmirglati.
- Nepremostiv problem predstavljaju dublja udubljenja furnira - od udaraca teškim pepeljarma ili šerpama ili nečim drugim, tj. ona udubljenja koja su ostavila trag i na osnovi - čamovim daskama.
- Još teže je sa nogama stola, posebno ako su krivolinijske, što je najčešći slučaj.

Šmirglanje, je dakle 99 % posla. Ručno šmirglanje može trajati danima i danima. Ako se koristi rotaciona brusilica, posao može ići brže i bolje, uz opasnost da se u amaterskim rukama malo "omakne" pa ode preduboko. Pri tome, lak se lepi za brusni papir, lako ga puni i čini neupotrebljivim, pa se troši u veeeeelikim količinama.

Sav posao je težak, izuzetno dosadan i nadsve - prljav.

Alternativa je ne brusti ceo lak, i ne pokušavati da se dođe do furnira, ali onda se posao lakiranje novim lakom preko starog laka, što opet, ima svoje negativne efekte i često rezultat bude daleko od očekivanog, i svakako ne opravdava uloženi rad. Da ne pominjem problem nekompatibilnosti lakova (nitro - uljani - akrilni - i td.)

Stari trpezarijski sto (iz jeftine, masovne proizvodnje) ostaje stari trpezarijski sto. Konačan izgled "restrauriranog stola" nikog neće oduševiti. Iskren savet: mani se ćorava posla.

Ako je kojim slučajem trpezarijski sto o kojem se priča - zapravo vredan i skup komad stilskog nameštaja, onda opet, posao ne valja raditi amaterski, već ga treba prepustiti profesionalcima.
[ KrkaCiC @ 27.08.2014. 20:00 ] @
Uglavnom je furnir pobeleo i ima dosta ogrebotina na starijim stolovima. Evo npr ovaj:



Ako na stolu ima furnir,to znaci da nije bila neka bas skupa garnitura u pitanju i onda verovatno ni stolice nemaju neki rad,ili su ravne ili imaju onaj nalepljeni duborez kao na slici
Ovo se ne moze samo osmirglati vec mora ili novi furnir (moze se naci skoro nigde) ili drvo
[ Java Beograd @ 28.08.2014. 09:54 ] @
^ Da, otprilike sam i ja imao na umu nešto slično ovome kad sam pisao svoj post. Klasika SFRJ industrije nameštaja, uglavnom s kraja 1960-tih, tokom 1970-tih i početkom 1980-tih.
[ vladd @ 28.08.2014. 10:02 ] @
Ja sam jedan trpezariski osmirglao, ispunio rupe i pukotine i lakiran je erlakom. Bledo krem boja. Glavni farbar je bila supruga.
To zdravije i modernije izgleda nego "socijalisticki" odabir furnira na camovini.:)
[ bakara @ 28.08.2014. 10:06 ] @
Ma ono gore ne vredi ni koliko kantica laka, ako je takav to ne vredi sredjivati.
[ 7.scena @ 28.08.2014. 10:34 ] @
Ne izgleda kao ovaj sto sa slike. Nema lepljene duboreze, uvijene nogare, itd. Jednostavniji je i masvniji. I ploca je drugacija..Bez da se iko uvredi, da je model kao ovaj na slici, ne bih ga sredjivao.

Iako ste me pokolebali da ne vredi rada i truda, probacu. Nemam sta da izgubim. Ako vidim da je radna ploca neupotrebljiva nakon smirglanja, nije je problem zameniti, u blizini imam pilanu koja radi fin repromaterijal za par italijanskih prozivodjaca. Snacicu se.

Vladd lakirao si sto onim dvokomponentnim lakom za parket ? Jesi li isao prvo sa nekim baznim premazom ?
[ KrkaCiC @ 28.08.2014. 10:39 ] @
Prvo ides osnovni pa onda dvokomponentni,tj A+B lak

Aj postavi neke slike kako otprilike izgleda taj sto i stolice,iskopaj malo na guglu
[ Java Beograd @ 28.08.2014. 11:02 ] @
Citat:
vladd:Ja sam jedan trpezariski osmirglao, ispunio rupe i pukotine i lakiran je erlakom. Bledo krem boja. Glavni farbar je bila supruga. To zdravije i modernije izgleda nego "socijalisticki" odabir furnira na camovini.:)

Taj "erlak" jel to proziran lak, ili je neka neprozirna boja ?
Čime si ispuno rupe i pukotine ? Mislim, ako je proziran, onda popunjavanje rupa i pukotina nije trivijalan zadatak.
[ Java Beograd @ 28.08.2014. 11:05 ] @
Citat:
7.scena:Iako ste me pokolebali da ne vredi rada i truda, probacu. Nemam sta da izgubim.
Ma probaj, naravno. Ako imaš vremena i volje. To što smo te zaplašili ne znači da ovaj posao nikako ne može da se odradi. Samo, eto, da znaš u šta se upuštaš.

Zadovoljstvo posle sam-svoj-majstor odrađenog posla je neprocenjivo, pa makar i rezultat bude polovičan.

Ja sam celog života radio slične "projekte", i uživao u delu svojih ruku Izgleda da sam omatorio i malo se umorio od poslova, pa otud i ova negativnost i namćorluk.
[ vladd @ 28.08.2014. 13:50 ] @
Neprozirna boja, svetlo drap.
[ hobbista @ 28.08.2014. 17:41 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
hobbista:Upravo tako. Otkineš malo, pa smotaš u lopticu (otprilike kao žica za sudove) pa trljaš lagano.

"Lagano trljanje" će uroditi plodom posle jedno 100 godina neprekidnog "trljanja".


Rekao sam na sta se prevashodno odnosi

Citat:
hobbista:
Bilo je u "Uradi sam" prodavnicama fina celicna vuna za smirglanje. Ne znam pravi naziv, ali je odlicna stvar za krivine i duboreze.

[ SaleSk @ 28.08.2014. 18:30 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
vladd:Ja sam jedan trpezariski osmirglao, ispunio rupe i pukotine i lakiran je erlakom. Bledo krem boja. Glavni farbar je bila supruga. To zdravije i modernije izgleda nego "socijalisticki" odabir furnira na camovini.

Taj "erlak" jel to proziran lak, ili je neka neprozirna boja ?
Čime si ispuno rupe i pukotine ? Mislim, ako je proziran, onda popunjavanje rupa i pukotina nije trivijalan zadatak.


ErLack, ako je to taj isti, ima dve komponente A i B.
To je u principu lak za parket, a pomenut je u mojoj temi kada je lakiran brodski pod.
Veoma je sjajan i prilicno cvrst.
Nanosi se jednistavno sa valjkom, ali valjak mora da bude sitnih dlacica...
Kada se razlije dobije se efekat prosute vode
Imas primer u temi za izradu brodskog poda
[ vladd @ 28.08.2014. 19:00 ] @
Rekoh da nije proziran, vec neproziran, i nije dvokomponentni vec vodeni.

Restauracija ostecenog furnira nije dolazila u obzir, vec skidanje laka, ponajvise "grebanjem", zatim smirgla, git, pa smirgla, osnova, pa boja.

Tesko je odraditi osteceni furnir, kada se nema bas stolarska radionica, ili pribor za furnir, sam furnir i pride nekoliko stega, plus prozirni, kvalitetni lak.
[ 7.scena @ 28.08.2014. 20:56 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
7.scena:Iako ste me pokolebali da ne vredi rada i truda, probacu. Nemam sta da izgubim.
Ma probaj, naravno. Ako imaš vremena i volje. To što smo te zaplašili ne znači da ovaj posao nikako ne može da se odradi. Samo, eto, da znaš u šta se upuštaš.

Zadovoljstvo posle sam-svoj-majstor odrađenog posla je neprocenjivo, pa makar i rezultat bude polovičan. :)

Ja sam celog života radio slične "projekte", i uživao u delu svojih ruku :) Izgleda da sam omatorio i malo se umorio od poslova, pa otud i ova negativnost i namćorluk. :)



Inace, sta preporucujete za saniranje ostecenja na radnoj povrsini ? Nesto mi je u secanju ostalo da neki majstori mesaju fini drveni prah sa gitom ili lakom i tako popunjavaju udubljenja.

Krkacic, dzaba sto je na placu i slike necu imati skoro.
[ KrkaCiC @ 29.08.2014. 01:01 ] @
Razumeo sam te,ali mozes izguglati neki slican mozda i identican sto i stolice pa postavi,da znamo sta planiras da sredjujes
[ Java Beograd @ 29.08.2014. 07:02 ] @
Citat:
7.scena:Inace, sta preporucujete za saniranje ostecenja na radnoj povrsini ? Nesto mi je u secanju ostalo da neki majstori mesaju fini drveni prah sa gitom ili lakom i tako popunjavaju udubljenja.
Pa to i jeste najveći problem. Može udubljenje lako da se sanira, ali kad onda lakiraš bezbojnim lakom - na šta će to da liči ? Jedina alternativa je onda ne lakirati bezbojnim lakom, nego kao i Krka nekom neprozirnom farbom.
Inače, ako ideš na varijantu farbanja neprozirnim lakovima, za udubljenja je nalakši za rad akrilni kit.
[ vladd @ 29.08.2014. 10:55 ] @
To mesanje drveta i "gita" je klasican FUS.

Ako se zeli korektan rad, onda se reparira furnir, uklapaju godovi, ili se pravi mozaik od sitnih delica.
Mesanje finih opiljaka sa LAKOM je znatno bolje od mesanja sa gitom.

Ali, lak se teze smirgla, pa je ruzna "olaksica" uzeta kao uobicajena.

Nakon bilo kakvog "gitovanja", moze se zaboraviti na proziran lak.

Dobro osmirglano drvo, pokazace svoju reljefastu teksturu i ispod neprozirnog laka, osim ako se ne farba nekoliko slojeva.

U svakom slucaju, odluka je na korisniku, da li ce da koristi lepo sredjen KOMAD NAMESTAJA, ili ce da uziva u izgledu lakiranog drveta.

Za stari, "socijalisticki" namestaj, ipak mogu da preporucim tonirane lakove, neprozirne, nisu ti furniri neka vrednost, a i camovina treba da se krpi, lepi i doradjuje.