[ apokalipso @ 14.10.2014. 23:00 ] @
Od prijatelja sam kupio toplotnu pumpu koju je koristio jednu sezonu jer nije ima apsolutno nikakvih preduslova za pumpu.
Pumpa i akumulacioni spremnik je identicno spojen kao kod njega ali mi se javlja sljedeci problem:
Nakon sto upalim pumpu zadan da je temperatura auto heating ( grijanje) 35 stepeni. Probudim se ujutro kad na displeju pise zadan temperatura 35 a u akumulacionom spremniku 40. Sutradan postavim da je temperatura 32 na spreminu akumulacionom je 39. Zna li neko gdje sam pogrijesio jer ima jos nekih postavki na kontrolnom panelu ali ne znam kako da ih namjesim.
Unaprijed hvala na odgovoru i izdvojenom vremenu.
[ mugi junuzovic @ 15.10.2014. 08:46 ] @
Vjerovatno problem u termometrima .......
[ apokalipso @ 15.10.2014. 09:49 ] @
Nisu termometri jer imaju 2 na spremniku i na njima stoji 40 stepeni a i na izlazu prema kuci pise 40 stepeni a iskreno vise vjerujem analognim termometrima :-)
[ tihi2 @ 16.10.2014. 22:57 ] @
Gde si stavio onaj senzor temperature koji upravlja pumpom?
Ako si ga stavio u donju zonu mora postojati razlika od bar 5*C od dna do vrha rezervoara. Treba da je u donjoj zoni jer će jedino tako ceo rezervoar biti zagrejan.
Ako si stavio na cev, nema dovoljno dobar kontakt.
Nije to ozbiljan problem. Eksperimentom podesiš temperaturu koja ti treba. Ionako ćeš je povećati kada zahladni.
Ako greješ noću rezervoar na npr 45*C, zagreješ kuću do 7, a posle greješ rezervoar na 35, imaš realne šanse da potrošiš pola više a pola niže tarife.
[ apokalipso @ 17.10.2014. 12:45 ] @
Stavio sam ja senzor na sredinu spremnika a ne na cijev. E sad ako stavim senzor na donju zonu gdje je hladnije zar nece on detektovati da je hladnija voda pa ce mi je jos vise zagrijati??? Pa tom nekom razmisljanju ako mi treba niza temperatura zar ne bi trebalo onda da ga stavim u gornju zonu??

[ tihi2 @ 17.10.2014. 20:04 ] @
Ako senzor staviš u gornju zonu - zašto si kupio spremnik? Kapacitet mu je samo odatle na gore. Smisao spremnika je da se ceo zagreje pa da se TP ugasi i upali tek kad se ceo kapacitet potroši.
Stavio si na sredinu i to u cev ili kako? Analogni merači koje imaš su daleko (bar kod mene) 10cm od vode i još za svoju dužinu. Možda zato može doći do razlike.
Nisam siguran da sam dobro objasnio: ako se posmatra akomulator, ide, voda, čelik akomulatora, 10cm dugačka cev koliko je debela izolacija i na tu cev se stavlja analogni merač dužine opet oko 5cm.
Mada možda ni pozicija senzora nije previše bitna. Ta TP bi trebala da ima pumpu koja tera 3-5m3/sat pa bi protok trebao da anulira postojanje slojeva vode, bar dok pumpa radi.
Ja sam stavio termostat za TP u donju zonu i grejem vodu do 40*C a pali se na 30*C. TP se po danu pali uglavnom jednom na sat i radi 5-10 minuta (kad je temp oko 0*C).
[ apokalipso @ 17.10.2014. 21:47 ] @
Eh ove desne cijevi mi idu u TP a lijeve u kucu dalje. Druga slika je zadnja strana spremnika i senzor sam stavio u rupu za senzor koji je na istoj visini kao gornji na prednjoj strani. Je li to ok ili da ga direktno naslonim na spremnik pa preko njega ovu izolacviju? Ja iz spremnika direktno saljem u cijevi. bi li mi bilo pametnije da stavim prije ulaza u kucu neki mijesajuci ventil (trokraki ili cetvorokraki) i sa kojom automatikom jer onda bi mogao da ostavim da mi bude temperatura u spremniku i 50 stepeni a da mijesajuci ventil regulise temperaturu?
Tihi2 koja je kod tebe pumpa i kako si namjestio da grijes na 40 a da se pali na 30?
[ tihi2 @ 17.10.2014. 22:51 ] @
Moja je Meeting, ali sve je to slično.
Sigurno imaš podešavanje parametra za temperaturu i za razliku (nešto tipa "temperature difference between compressor start and preset tank temp") i ako to podesiš na 10*C onda će se TP paliti kada padne temp u tanku za 10*C.
Ja imam radijatorsko grejanje pa mi ni 50*C nije problem. Ako imaš podno onda neki termostatski mešni ventil lako rešava stvar.
Cela ideja sa tankom je da kompresor ređe radi čime mu se produžava vek jer se broj stresova paljenja značajno smanjuje. I efikasnost se povećava jer nema onih prvih nekoliko minuta rada kompresora a gde je voda jedva toplija.
Pogledao sam, i ja imam paramear L1 koji se zove "Temp difference between water tank temp and display temp", tj baš ono što tebe nervira.
Moja šema je slična tvojoj a ovih dana hoću to da unapredim tako što ću toplu vodu za kuću uzimati sa vrha rezervoara (tu sam stavio odzračni ventil ali ću to prepraviti). Sada (kao i ja) uzimaš toplu vodu za kuću sa mesta oko 30cm niže od vrha a (zbog slojevitosti zagrevanja) tu je temp vode manja za koji stepen nego na vrhu. Osim toga, tada topla voda iz TP može da dođe na priključak višlje a to znači da će brže zagrejati 1/4 vrha rezervoara nego kao sada pola rezervoara.
Potraži uputstvo, ja sam to negde čitao, možda na sajtu proizvođača.
Kao i za sve ostalo, moraš eksperimentisati.
[ apokalipso @ 17.10.2014. 23:34 ] @
Ja mislim da bi to moglo biti ovo pod rednim brojem 14 jer vidim da pise da je maksimalno 10, minimalno 1 a fabricki po defaultu je 5 stepeni.

Nadam se da sam nadosao :-)
[ tihi2 @ 18.10.2014. 08:21 ] @
Ne znam zašto ali tvoje slike mi se pojavljuju tek sledeći put kad gledam temu. Ja pogledao, napisao i kad sledeći put pogledam u prošloj tvojoj poruci ima slika. Tako sad opet.
I meni liči da je to parametar 14, ja mogu da pravim razliku do 15*C mada je i 10 dosta.
Ima nekoliko parametara koje sam promenuo o kojima možeš razmisliti:
1. parametar 4 mi je -1 jer je temperatura oko 0*C kritična i tada je vlažnost vazduha najveća tj najveći problem za TP.
2. parametar 5 sam stavio na 30*C jer je originalnih 20 bilo malo tj dostigne 20*C, ne stigne da osuši spoljnju jedinicu, počinje ponovo da greje i spoljnja jedinica je brzo sa injem jer nije bila suva. Ovo traje oko 1min duže ali inja nema na spoljnjoj jedinici sledećih 10minuta.
3. Ja imam i podešavanje minimalnog ugla ekspanzionog ventila, to direktno određuje koja je temperatura izlazne vode: ugao od 10* daje izlaz vode od 55*C, ugao 12* daje vodu od 50*C, a ugao 15* daje vodu od 45*C. Kada pogledam na električno brojilo i trenutnu potrošnju pročitam redom 4.2kw/h pa 3.8kw/h pa 3.6kw/h. Dok to nisam video mislio sam da kompresor troši isto struje kad radi i da je svejedno da li TP daje manju količinu toplije vode ili veću količinu malo hladnije vode. Nemam objašnjenje odakle ova razlika u potrošnji osim da za topliju vodu treba više energije ali ne znam kako isti on-off kompresor može da troši različito. Svakako, merio sam, i grejanje na nižoj temperaturi nije ništa duže nego na višoj. Možda neko na forumu ima objašnjenje.

Treba da posmatraš kako radi TP i da vidiš ima li kakav problem. Kritičan je defrost na temperaturama 0-4*C sa velikom vlažnošću. To sam produžio jer sam video da se mnogo brže nakupi leda ako spoljnja jedinica nije suva a tada sigurno slabije greje jer je led jako lep izolator.
Možda ovo tvojoj TP ne odgovara, ali mislim da nije greška jer će izaći iz defrosta čim bilo koji parametar dostigne.