[ andrijas @ 18.01.2015. 09:50 ] @
Ja sam pocetnik, imam dve busilice, jedna rucna, druga obicna.
I kod obe ne umem da namestim burgiju a da malo "ne baca".
Mozda je i do futera, a mozda se to moze i popraviti nekako, turpijom.

Za burgiju 3mm ili 2mm mi treba, a stavio bih i manje, treba mi da dobijem nekako centriranu burgiju, pa ili ja da naucim ili da nadjem futer koji mi lezi.
Ne kupuje mi se stona busilica (a koristila bi mi) ako ne umem da tamo namestim burgiju da "ne baca". A video sam i kod njih jezicci futera nisu uravnati spolja gledano..

Dakle newbe trikovi kako namestiti burgiju...
Svima u mom okruzenju je ok ako malo sheva...oni buse rupe po principu pritini i iz ruke migolji.
[ vladd @ 18.01.2015. 10:58 ] @
Futeri se menjaju, kada pokazu dramaticne znake ne funkcionisanja, drzanja burgije u osi ili "bacanje".

Parametar za zamenu je velicina noseceg navoja, ali i opseg drzanja burgija, mada nije problem ako se nadje i nesto drugaciji opseg, odnosno velicina.

Drugi problem je osovina motora, odnosno glavno veeno busilice, ako je ono krivo, i baca, onda je vreme za mnogo tezi remont ili zamenu busilice.

Ne postoje kvalitetni "trikovi" koji bi prevazisli neispravnost alata. Alat i pribor treba da olaksaju posao, a ne da ga upropaste ili izazivaju probleme prilikom koriscenja.
[ pajapop @ 18.01.2015. 16:49 ] @

To najvise zavisi od kvaliteta same burgije. Kvalitetne burgije se ne kupuju na pijaci i u prodavnicama "uradi sam" vec u specijalizovanim prodavnicama alata i kostaju...visestruko...A tu je i kvalitet futera. Na jeftinim busilicama nisu dobrog kvaliteta i ne prihvataju dobro burgije malog promera. Ali ako se povede racuna o tehnici busenja nece biti problema: busi se sa malim brojem obrtaja ( preporuka su busilice sa elektronskom kontrolom obrtaja), precizno se zapocne busenje i polako bez velikog pritiska (inace ce burgija da pukne). Naravno treba povesti racuna i o samom umetanju burgije u futer: futer se otvori (ili se zatvori) na pribliznu velicinu burgije, tek da prodje, pa se tek onda stegne. Ako se burgija umece u futer kad je otvoren na veliki promer, velika je verovatnoca da ce se burgija podglaviti izmedju steznih elemenata i nece biti pravilno centrirana u njemu. Takodje, kod neprimerenog pritiska pri busenju, tanka burgija se uvija pod silom pritiska i deformise se. Deformisana burgija se ne moze vise pravilno centrirati i onda ona "svrluda"...
[ andrijas @ 19.01.2015. 13:08 ] @
Hvala na odgovorima.
[ andrijas @ 19.01.2015. 13:27 ] @
Ja proveravam centriranost osovine i glave futera (ono iz cega izlaze pipci koji drze burgiju) tako sto ukljucim busilicu na 3 obrta u sekundi i onda drzim blizu ivice stola, ili mogu i da oslonim, ako nema ekscentar ici ce mirno.
A koliko je prosecno din futer za manje fi.Jer meni ce koristiti uglavnom od 1mm do 3 , 4 mm?
Imali toga na pancevackom buvljaku,bugari, rusi?

Pitam zato sto eliminisem sta ne valja, ne vredi mi skupa burgija ako je do futera, mada mora da ucutim i ako neko kaze trebace ti kasnije ako je ne iskrivis.

Kao klinac sam se razbijao od vezbanja na sporoj, tvrdoj harmonici, i tako se ne dobija nista, sad uvek idem od krupnijeg ka sitnijem.
[ andrijas @ 19.01.2015. 13:49 ] @
Jos dve tri stvari.

Jel iskljucujetie busilicu iz struje dok menjate burgiju?
Jel dovoljno dobro namesteno ako vrh burgije igra manje od 1 mm ukupno levo-desno ili je to do sistema futer-brugija, pa kod dobrih moze i 0?
Iz ruke nije bitno mozda tih 1mm, ali za stonu bi trebalo da je bitno.
Na koliko menjate cetkice?
[ Java Beograd @ 20.01.2015. 07:53 ] @
Ja sam u životu promenio bar dvadesetak raznih bor mašina i šrafilica i hiljade i hiljade burgija. NIKAD nisam imao problem sa centriranjem. Prosto ne razumem kako to da ne možeš da namestiš burgiju ?!

Pogledaj burgiju, zakotrljaj je po ravnoj površini. Odma' se vidi da li je dobra ili nije. Ako je burgije dobra onda je futer propao oho-ho. Ili novi futer ili nova bor-mašina.

- Nema potrebe isključivati bušilicu iz struje.
- Vrh burgije ne sme da šeta ni 0,0001 milimetar. Loše i jeftine kineske burgije su loše i jeftine zato što su od lošeg materijala, ali i one su savršeno prave, kad su nove.
- Četkice uglavnom nadžive alat. Bar je kod mene tako.
[ vladd @ 20.01.2015. 09:48 ] @
Upravo ovo st Java kaze.

Masina odradi svoj vek, i realno joj crkne motor, rotor ili stator. Ni futer ni osovina, ni cetkice nisu problem.

Ono sto je problem je aljkavo busenje. Cesto korisnike "mrzi" da menjaju burgiju, valjda misle da ce ostale da im duze traju.
Pa se jednom burgijom busu, i sa tom istom razbusuju rupe masuci busilicom pod uglom.
Ili koriste burfije kao frezer, kriveci ih neumerenim bocnim pritiskom.

Samo busenje zahteva odabir burgije i brzine okretanja, sto rezultuje brzinu rezanja, odnosno busenja. I nikakve "precice" tog postupka nisu bez posledica/

Takodje, hladjenje burgije u radu, redovno ostrenje i pazljivo cuvanje, ne u konzervama punim burgija, vec u stalcima, nosacima ili kutijicama.

To je mali napor, kolika jenakon toga usteda i vremena i nerava.
I zadovoljstvo dobro uradjenog posla.
[ Trick Fix @ 20.01.2015. 23:11 ] @
Ja sam se toga nakupovao na Pančevačkom buvljaku i mogu da vam kažem da sam sve to bacio !

Oni futeri što koštaju 500-600 dinara (šatro-mile ruski,bugarski) nisu ni za Q !
....sve je to kinesko ghhovno, igračka,bacanje para, a posao ne bude odrađen, samo se iznerviras za 600 din.

Još ako bušiš nešto u plafonu pa prašina upada unutra----> Ide pravac kanta,
Kad se buši rupa u plafonu --Staviti/probušiti jedan karton/papir i navući ga na burgiju da spreči upadanje prašine u futer.

Nema leba bez dobrog futera od 2-3 hiljade
i to takvog kada ga skroz zatvoriš da mu se sva tri pipka lepo spoje do "Nula" milimetara.

Bez kvalitetnog futera je đabe ako imaš dobru bušilicu---posao nečeš valjano da odradiš.

Poželjno je futer malo-po-malo izduvati kompesorom od prašine, dobro prošetati od 0-100% otvorenosti
i lepo podmazati da to lako ide rukom, ako zapinje--bliži mu se kraj i pun je prašine i oštečen navoj,





pOz

[Ovu poruku je menjao Trick Fix dana 21.01.2015. u 00:30 GMT+1]
[ Ivan 89 @ 20.01.2015. 23:58 ] @
andrijas Nisi napisao sta busis drvo ili metal ili mozda PCB plocice.

[ vladd @ 21.01.2015. 10:22 ] @
Stampane plocice imaju svoje, nesto drugacije probleme, i alat i pribor..

Male busilice su korisne, ali one dobre nisu ni malo jeftine, kao sto ni burgije za vitroplast nisu jeftine. Najjeftinije su bile oko 450 din, kom, tipa 0.8 ili 1mm.
One supertvrde, sa dva nagiba na secivu, su deset puta skuplje, ali izuzetno krte, namenjene za velike brzine i automatske masine, rad "iz ruke" je nezgodan, nerviranje i trosak su cesci epilog.

Mala stona busilica, sa dobrom osovinom i lezajevima, tada su i jeftinije burgije opcija, mogu dobro da zavrse posao za malu seriju.

Pojedinacni uzorci mogu da se rade rucno, sa malom busilicom, ali kvalitetnom, posto svako bcanje osovine i futera, moze da osteti plocisu ili slomi burgiju..

Principijelno, burgije i alat se moraju odrzavati, ostriti, cuvati, a alat cistiti i podmazivati..sto sam ja poprilicno retko sretao kod hobista ili vlasnika busilica za kucne potrebe, amatera.

Sledeci problemi su pretezanje futera, gfe se ostecuju i celjusti i burgija, neodgovarajuci brojevi obrtaja, i neprimerena sila, i po pravcu i po intenzitetu.
Podrazumeva se busenje prvo manjih rupa, pa prosirenje otvora..svako izbegavanje ovog procesa, dovodi do naprezanja burgije i busilice, uz los kvalitet rupa, narocito ako se radi sa meksim materijalima i "iz ruke".

KAda se usklade svi detalji, mislim da ce pribor i alat odraditi zadovoljavajuce dug period, narocito busilica, kada ni kupovina druge nece biti problem.
[ Goranwig @ 11.02.2015. 21:49 ] @
napraviste citavu nauku i filozofiju oko busenja,ako burgija baca verovatno su celjusti glave ostecene t.j izlizane neravnomerno i zato baca burgija.