[ Trick Fix @ 23.02.2015. 16:47 ] @
Montirao sam 5 Papst ventilatora 120x120mm (iz napojnih jed.) ispod postoječeg radijatora u "dnevnoj".
VENT-ovima mogu da "šoferiram"napon ali sam smanjio na 8VDC da sklamerija ne bude bučna.

Radijator je tučani 18cm od parketa, pomislio sam da će se u sobi uz forsirano oduzimanje toplote od tela radijatora
da se uveča i temperatura barem za 1-1,5 stepena.

--Međutim " šipak" ! Ili ja nisam dovoljno sačekao pri merenju rezultata ?!

Pošto je ulazna voda iste temperature (sa i bez VENT), očekivao sam da će temperatura izlazne vode da padne sa 40C na ~ 35C,
ali to baš nije tako u praksi.

Imate li ideju o svemu navedenom ?

pOz

[Ovu poruku je menjao Trick Fix dana 23.02.2015. u 17:58 GMT+1]
[ mali genije @ 23.02.2015. 16:59 ] @
Tucani radijatori nisu pogodni za tu egzibiciju.
Da vidis samo kako rade panelni i to sa jednim ventilatorom:-)
[ Trick Fix @ 23.02.2015. 16:59 ] @
Kad će mi pokažeš ???

Hoću da vidim !

Blizu si....

Pa ispričaj bar "Efekat" ! .....nemoj da si štur u opisu

Svako Dobro !
[ mali genije @ 23.02.2015. 17:01 ] @
Moram da vidim sa drugarom kad moze,to nije kod mene.
[ Trick Fix @ 23.02.2015. 17:03 ] @
Ma OK,

Koliki je to efekat "Uvečanja Grejanja" ???

Vredi li taj "Turbo" dograđivati ?
[ Ivan 89 @ 23.02.2015. 18:11 ] @
To sam ja ubacivao u obican onaj panelni plekani radijator sa donje strane i oseti se razlika ne bog zna kakva ali ventilatori moraju verglati celi dan.
Imali smo sobnu pec u dnevnoj sobi a ona je imala mali kazan za vodu a u moju sobu voda je zadnja stizala pa dok prodje 5 radijatora mene stigne voda sa temperaturom od 40c.
I tako meni padne na pamet to sa ventilatorima i to sam koristio sve dok nismo menjali pec i sad vise nemam potrebe za tim.
Ventilatore sam ubacivao sa unutrasnje strane ukoso da duvaju u zidove radijatora i da vazduh sto vise udara u zidove radijatora.
Ventilatori su radili na adapter od 9v zbog galame i radili su od jutra do mraka samo pri spavanju sam ih gasio zbog zujanja.
Nije se osetila neka ogromna razlika ali je bilo prijatno za sedenje.
[ Trick Fix @ 23.02.2015. 18:48 ] @
Ivan 89,
Imaš li neko merenje,

--koliko je bilo uvečanje sobne temperature ?......dok rade ventilatori ?
[ Ivan 89 @ 23.02.2015. 20:35 ] @
Nemam nista al mogu zbudziti to ponovo pa da premerim ako te zanima da vidimo bez njih i sa njima koja je razlika.
Moram samo videti gde sam zaturio ventilatore.
[ bogdan.kecman @ 25.02.2015. 08:22 ] @
ja sam "zatvorio" radijatore letos kad sam radio izolaciju tako da ima iznad radijatora otvor i ispod radijatora otvor i kad stavis ventise gore ludnica pici vruce ispod :D (da ja sam okrenuo naopacke duvam odozgo preko radijatora tako da dole izlazi vruce umesto gore sto bi bilo prirodno)

a godinu pre toga sam uzeo obican onaj veliki kineski ventis za leto spustio i pustio da duva preko radijatora, digne temp u sobi za 5C posle sat vremena! jedino smor mega sto tandrce sve vreme

(obicni tucani radijatori)
[ Ivan 89 @ 25.02.2015. 20:42 ] @
Izmereno ukupno od 2 do 3 stepena razlike je veca temperatura pri grejanju od 8h gde je neki optimum bio 50 stepeni vode a nekih 2h 60 i nesto stepeni.
Koristio sam 3 ventilatora od napajanja ukoso zavucena i bez ikakve modifikacije radijatora i napon od 9v.
[ Black_eyed @ 26.02.2015. 06:39 ] @
Jedno fali joše jedan detalj, koliko skače potrošnja goriva u peći. Jer ako smo efikasniji u oduzimanju temperature na radijatoru to znači da nam hladnija voda ulazi u peće i mora da se dogreva...

Samo su mi ove razlike drastične, 5 C je ogromna razlika u temperaturi, tu nešto u startu nije dobro urađeno, pozicija radijatora ne valja. Razika od samo 1 C se lepo oseti u sobi a kamoli 2-3..

Sada je pala cena fan coil unit-a pa možda vedi i o tome razmišljati umesto radijatora, iako njihova prava vrednost dolazi do izražaja ako hoćemo da i grejemo i hladimo (npr. imamo toplotnu pumpu pa zimi grejemo a leti hladimo) sve kroz isti sistem.
[ bogdan.kecman @ 26.02.2015. 06:57 ] @
ja imam toplanu tako da nemam kotao :D a sistem je ogroman (velika zgrada, puno stanova) tako da ne verujem da se moj ventis oseti ... a 5C je vise nego osetno ... fora je sto su radijatori tucani tesko sra123 za prenos temp na vazduh, a znas i sam pasivno prenosenje raste sa temepraturom, ako radijator nije dovoljno vruc pasivni prenos na vazduh je patetican .. dodas ventis i prenos temperature na vazduh se poveca za 2 reda velicine!!! e sad jbg meni vise ventisi ne trebaju posto su sad radijatori "ne moz pipnes rukom pece" ali te godine kad sam se doselio su bili ono max 35-40C i nista nisu grejali :( ... no niko ne zna dal ce sledece opet biti ladni ili opet vruci

fan coil je do jaja, rece mi genije za njih mnooogo dobra stvar, zato sto moze da greje i sa jako niskom temperaturom vode (30C) sto je sa pasivom nemoguce .. i da ako imas svoj sistem onda uradis toplotnu pumpu i mozes da njima ladis i grejes, jos ako uradis geotermalno pesma ..
[ Ivan 89 @ 27.02.2015. 17:30 ] @
Ja i jesam naveo razliku za ceo dan odnosno 8h koliko grejemo dnevno a ne 2 do 3 stepena po satu.
A razliku u potrosnji uglja nisam ni osetio.
[ gml @ 26.03.2022. 09:05 ] @
Ja sam stavljo od klime turbinu .Naravno sa smanjenom snagom nekih 30 wati .Rezultati su vakvi .

Potrosnja energenta se nije povecala .
Temperatura se podigne za jedan stepen ali za samo 15 minuta i tako stoji celi dan .Ako je napolju ista tem.
Prednost konvekcijom od isijavanja je u tome sto se brzo izmijesa topao zrak po prostoriji i sve ujednaci.
Mana je sto ako nema isijavanja a ventilator neradi sve se brzo ohladi.
Kontra efekat je ako sa malim polazom naprimjer 40 c sa jakim ventilatorom ohladi se i to malo temp .