[ bogdan.kecman @ 01.10.2015. 02:02 ] @
znam da kada se 2 razlicita metala spoje hoce zbog raznih hemiskih procesa da krenu da propadaju .. sto zbog toga sto se javlja napon izmedju njih pa krene elektroliza sto zbog razlicitih temp. koeficijenata i slicno ... pricam o masinskom spajanju (srafovi, pop nitne, federi..) ne o varenju. da li neko ima iskustva sa spajanjem ALU i nerdjajuceg celika? kontam da su oba metala prilicno otporni, prave vrlo brzo svoju zastitu tankim slojem oksida i prilicno su inertni, e sad, da li ce ostati tako inertni i ako su spojeni ili ce krenuti neki problemi? sredina nije posebno gadna ali postoje promene temperature po 50tak stepeni koje su ceste, vlaznost moze da bude solidno velika, nema soli, cista vlaga, ali moze da bude veliki procenat (tipa 90%), moze da bude drugih prljavstina (ulje, mast..) ali nista preterano agresivno (uglavnom silikon mast u kombinaciji sa ptfe ili neko lako ulje u kombinaciji sa ptfe)..
[ veselinovic @ 01.10.2015. 06:05 ] @
Aluminijum i zeljezo ne bi trebali da prave neke velike probleme.
Posebno sto je inox u pitanju.
Bakar je gadan sa bilo cim osim sa samim sobom i olovom.
Sto pominjem bakar i olovo, pa eto kad spajas bakar sa ne bakrom u gromobraniji koristi se olovni lim za dekuplazu razlicitih materijala.
Ako imas mogucnosti za olovo nece skoditi a moze da pomogne.
[ djolep @ 01.10.2015. 12:26 ] @
U principu taj spoj je sklon koroziji kao i svaki spoj 2 metala, ali na galvansku koroziju utice elektrolit, te ce od njegove kolicine i provodljivosti zavisiti i stepen korozije. Dakle, slana voda doprinosi vise od slatke i veca kolicina vlage utice vise od manje kolicine.

Pretpostavljam da spajas aluminijumske ploce (kutije) pomocu SS (stainless steel) srafova. U spoju Al-SS aluminijum se javlja kao anoda i osetno se trosi. U tom scenariju pozeljno je da anoda bude sto veca, odnosno bolje je spajati Al kutije pomocu SS srafova nego obratno (recimo SS kutije pomocu Al nitni).

U firmi, u relativno agresivnoj sredini (hemijska industrija) postavili smo neke alu kutije (doduse eloksirane, pa je to znatno smanjilo koroziju) sa SS srafovima napolju i dobro se drze vec 15-ak godina. Imali smo i par od SS lima spojenog alu nitnama koje smo morali da zamenimo SS srafovima posle nekih 7-8 godina.
[ bogdan.kecman @ 01.10.2015. 22:15 ] @
nije spoj alu-a i srafova, druga je prica skroz nego nisam hteo da idem u detalje kapiram da nisu bitni, no nisu ni tajna .. spajam alu ploce (5mm) sa prohrom kutijama3x3cm i spajam ih nitnama .. velika je dodirna povrsina .. nije eloksiran aluminijum, obican dural.. isti taj dural spajan onim crnim srafovima (nemam pojma koji materijal) i obicnim metalnim sjanim dal su to pocinkovani ili sta nemam pojma .. nisam posle 10 godina imao nikakve probleme .. no ovde bi bio alu na prohrom i to solidnom povrsinom (3x50cm pa tako vise komada) pa zato reko da priupitam ako neko ima iskustva ... posto imam mogucnost da umesto prohrom kutija koristim masivnije (i skuplje) alu kutije pa da sve bude alu-alu-alu ..
[ vladd @ 02.10.2015. 11:58 ] @
Evo pa proucavaj, ovde imas neke smernice za doticnu bimetalnu koroziju koja te plasi.
http://www.npl.co.uk/upload/pdf/bimetallic_20071105114556.pdf
[ bogdan.kecman @ 02.10.2015. 15:38 ] @
extra dokument .. bice da nemam bas preterano razloga da brinem ..