[ Uropet @ 15.10.2015. 18:50 ] @
Znam da forum nije mesto za ovakva pitanja i savete, ali ajde da probam

jedno pitanje za preduzetnike i vlasnike firmi - zanima me predlog u vezi povećanja troškova odnosno umanjenja dobiti.
Jedna konkretna stvar za koju znam je knjigovodstveni prenos prihoda u sledeću godinu. Druga stvar o kojoj sam razmišljao je isplata recimo drugog dela zarade krajem meseca (decembra) koja bi zaposlenima mogla da bude predstavljena kao plata za sledeći mesec, ali ukoliko se ona ne isplati u sledećem mesecu ostaje trag na isplatnoj listi, što može da se iskoristi kao dokaz na sudu pa i nije baš dobro rešenje.

Vrlo rado bih se posavetovao sa nekim u vezi ovoga i za novčanu nadoknadu, ali moja knjigovodstvena agencija uglavnom nema nikakvih pametnih predloga ni rešenja za probleme ovog tipa.
[ 2012 @ 15.10.2015. 20:05 ] @
Ne znam koliko iznosi porez na honorare u Srbiji.
[ Java Beograd @ 16.10.2015. 07:44 ] @
Nisam knjigovođa, ali znam ponešto.

Ovo o čemu pričaš ima smisla i realne osnove. Na primer, (samo primer, možda nije 100% tačan) fakulteti naplaćuju školarinu u oktobru za celu školsku godinu. Ali, realno, te pare tek treba da se troše tokom većeg dela sledeće kalendarske godine, i ne treba te pare računati kao profit u ovoj godini. To su takozvana aktivna vremenska razgraničenja. Možeš i ti nešto slično. Time ćeš umanjiti dobit u ovoj godini, ali pazi ! Uvećaćeš dobit za sledeću ! Ako si ozbiljan privrednik, koji posluje dugoročno, onda te uvećana dobit sačeka sledeće godine. Realno, ništa nisi dobio. E sad, ne znam tačno zakone i knjigovodstvenu praksu kad se smeju i u kolikoj meri primenjivati ova aktivna vremenska razgraničenja.

Primeri za ova vremenska razgraničenja su i otkup i prodaja poljoprivrednih proizvoda kojima je ciklus godišnji. Na primer: sada plaćam repu seljacima, ali ću cele sledeće godine da prodajem šećer Dakle jesam sada u minusu, ali prihod tek trabd a dođe. (pasivna vrmenska razgraničenja)

Ali, ako realno imaš obrtni ciklus na mesečnom nivou, onda nema osnova da knjigovodstveno kalkulišeš pomenuta vremenska razgraničenja.

Ovo oko plata zaposlenima je već bezveze ideja. Relano ništa nisi dobio, a plata se nadzire na deset načina: od radnika preko banke do poreskih organa. Pa onda M4 obrazac i td. i td. Mojne tu da petljaš.
[ Java Beograd @ 16.10.2015. 07:48 ] @
Sad vidim da si IT manager, dakle posluješ u IT. Pretpostavljam da su došli ekstra prihodi. Realno, možeš da umanjiš dobit ako sada kupiš osnovna sredstva: računare (ako će realno biti potrebe za novima), štampače ... Kupi potrošnu robu: papire za štampač, tastature, miševe, ovoono. Uloži u osnovna sredstva: stolice, stolove. Plati softverske licence za sledeću godinu (šta već plaćaš) i td.

Tako ćeš da umanjiš dobit.
[ Urkelele @ 16.10.2015. 09:31 ] @
A nisi nam rekao zasto bi to radio? Zelis da izbegnes porez, da uzmes kes ili stvarno da potrosis taj novac za nesto (osnovna sredstva)?

Ako zelis da potrosis novac, mozes da sakupis nas sa foruma, odvedes u neku kafanu da se nazderemo i napijemo ko ljudi, a da tebi da izdaju virmanski racun Takodje, mozes da potrosis novac na edukaciju kadrova, ili na neko studijsko putovanje (obilazak banja, firmi, neke IT industrije).

Za izbegavanje poreza, najbolje da ulozis u osnovna pokretna i nepokretna sredstva, jer mislim da ti se vraca pdv.

Ako zelis da izvuces kes... hmmm... ne znam bas kako bih te posavetovao. Jedna od mogucnosti pisanje dnevnica sebi i svojim radnicima, ali onda moras da vodis racuna da po zaposlenom ne predje 6000 din. mesecno jer se posle toga oporezuje. Takodje, koriscenje auta u sluzbene svrhe, imas pravo da napises putni nalog za to... 30% od cene goriva puta predjeni broj kilometara.
Ili, dogovor sa nekom firmom o pisanju "racuna" za potrosni materijal... tonere, rez. delove, papir, flipchartove, olovke, gumice, flomastere...


EDIT: Setih se, u zavisnosti kakva je firma, neke firme imaju upravni odbor (ili se drugacije zove) gde oni odluce da radnicima dodele bonuse. Ti, kao na vrhu, mozes da dobijes i do 500% veci bonus od svojih radnika. Npr. das radnicima 13-u platu, a sebi i tvom menadzmentu 5 svojih 13-ih plata. Na to redovno platis porez i svi mirni. Takodje, dogovor sa radnicima, da im dodelis 13-u platu a da tebi daju pola od iste
[ Java Beograd @ 16.10.2015. 10:17 ] @
Nema potrebe da deli bonus, jer na to ide ne samo porez nego i svi doprinosti. Mnogo je bolje, da kao vlasnik i osnivač privrednog subjekta pokupi profit (nevezano za platu), i na profit plati porez (ali ne i doprinose).
Koliko ja shvatam, poenta je da nekako profit ostane u firmi, ali da se knjigovorstveno ne vodi kao profit, jer se plaća porez.

Opcija za uklanjanje para sa firminog racuna je puno: dnevnice, putni nalozi, reprezantacija, fiktivni računi zanatlijama koji ne vode knjige nego su paušalci za "popravku" utikača, sijalica, slavina ... Ali, ne može se to odjednom pred kraj godine u neograničenim količinama.
[ Dexic @ 16.10.2015. 11:58 ] @
Ima smisla da se u sledecoj godini tek prikaze dobit, jer se kasnije placa - a samim tim i manje vredi to sto se plati zbog inflacije, a i nesto kamate, koju i firme mogu dobiti.

Razni depoziti, garancije, planirana ulaganja - sve to moze da se umanji od dobiti (ali nije nimalo naivno, ako knjigovodja ne zna da predlozi ovo, nece sigurno umeti to pravilno da obradi, pa ces imati problema).
Planirana ulaganja su verovatno najbolji izbor, ali ne secam se kako ide ako se ne izvrse (da li ide samo placanje poreza unazad, ili ide sa zateznom kamatom).
[ Dominator08 @ 16.10.2015. 13:57 ] @
koliko ja znam (na osnovu knjigovođine priče) ulaganje u osnovna sredstva ne ide na trošak, već se ranije kao olakšica odobravao poreski kredit. Od prošle godine taj poreski kredit više ne postoji i sada sve što ode na osnovna sredstva ostaje tu gde jeste i to ne ulazi u (ne povećava) trošak, odnosno dobit ostaje nepromenjena pa se porez plaća u istom iznosu kao i da je novac ostao neiskorišćen. Ili da pojednostavim primerom, imam 1.000.000 prihoda i osnovno sredstvo koje ću da kupim mi košta isto toliko, na kraju godine nije da ću biti na nuli nego mi ostaje dobit 1.000.000 jer je sve otišlo na OS, iako ja realno nemam više ni dinara.

[ Dexic @ 16.10.2015. 17:52 ] @
Koliko se ja secam, osnovna sredstva nikada i nisu bila otpisivana direktno, vec samo kroz amortizaciju - medjutim, sve sto je ispod prosecne bruto plate se odmah otpisivalo. Pogledao sam na brzaka i sada u zakonu nema ovog drugog dela, vec samo kroz amortizaciju se otpisuje.
[ Trick__Fix @ 16.10.2015. 19:02 ] @
Citat:
Java Beograd: Koliko ja shvatam, poenta je da nekako profit ostane u firmi, ali da se knjigovorstveno ne vodi kao profit, jer se plaća porez.............Opcija za uklanjanje.........

Isto tako nisam stručnjak za ove "malwerzacije" , ali sam skapirao da je dobro/korisno ovako nešto:

-Pred "Novu Godinu" podeliš svim radnicima po 100.000 din na ime pomoći za (smisli sam) zimnicu/ogrev/bla-bla,

Sledeće godine (ne odbijaš od januara) odbijaš od plate radnika od marta ,svakog meseca po 10k,---i tako do konačne sume.

Ima li tu logike u smislu uštede ?




[ Dexic @ 16.10.2015. 19:07 ] @
Nisam siguran da su ti beskamatni krediti radnicima deo troskova?
[ Trick__Fix @ 16.10.2015. 19:17 ] @
Dexi......nisam ni ja,

zbog toga i pitam , kako to uspeva i gde se krije "zec" ?