Pozdrav,
treba se tavanski prostor prepraviti u stambeni,
plafon planiran na 2.6m i iznad ima još bar 6m visine(jako visok tavan, do spajanja rogova ima oko 10m),
sobe su 4x3 , 4x4 , 3x3 pa me interesuje da li se plafon može napraviti bez visilica(praktično ne znam ni kako bi se visilice pričvrstile za rogove kada idu strmo u vis), da ploče stoje samo na roštilju koji bi se gušće napravio i roštilj za plafon bi se delom oslanjao na zidnu konstrukciju pregradnih zidova.
Razlog ovom je što planiram iznad plafona napraviti neki pomičnu platformu(koja se ne bi oslanjala na roštilj) da se mogu popeti i prići krovu ako zatreba ili neke popravke oko krova...
Ovakav roštilj samo gušći, npr. 40x40cm
[Ovu poruku je menjao Brkic dana 03.11.2015. u 22:12 GMT+1]
[ SaleSk @ 03.11.2015. 22:13 ] @
Bolje bi bilo da slikas taj deo da vidimo o cemu se radi...
Hoces da ti tavan bude pravi ili da ide ukoso kako ide kosina na samom krovu?
Dali iznad ove konstrukcije ima grede, kako bi mogao da pricvrstis gornje nosace na kojima treba da se pricvrste donji?
Ova mi se skica i ne dopada bas, jer mislim da je rastojanje od 1 metar previse. A i ono rastojanje od 50 se ne uklapa bas. Ja bi ih postavio na 40 cm, tako sam radio kuci na tavanu.
One gornje su mi na 60 do 70 cm postavljene, ustvari imam drvene grede, pa nisam imao potrebe da radim duplu konstrukciju.
Mogu da postavim i slike da vidis kako to izgleda.
I jos jedna stvar. Vidim da pominjes neku podviznu platformu. Dali planiras da je postavis na ovoj metalnoj konstrukciju?
Ako je odgovor DA, onda po meni odmah to zaboravi.
Ako hoces da imas neku platformu na kojoj bi hodao, u tom slucaju ti predlazem postavljanje drvenih gredi 10x10, ili metalna zavarena konstrukcija.
Sve ostalo je po meni suludo.
I trece, razmisljaj o veoma dobroj izolaciji!
Pozdrav.
[ deki77 @ 04.11.2015. 06:37 ] @
Ovako...
Ovo što je nacrtano takve konstrukcije bi "trebao" da se pridržavaš.Da ne kažem to je ispravno.
Ali pošto i sam kažeš da je visina izrazito velika..Ima i za to rešenja!
Nisi nam objasnio koliki ti je budžet?
Ako ti je bužet veći, i imaš love ja bi na tvom mestu napravio neku vrstu galerije ili II nivoa.Zašto ne iskoristiti toliki prostor jednim potezom.
Ali, ako ipak to ne želiš da radiš...konstrukcija koja je nacrtana koju vi svi zovete "roštilj" mora biti pričvršćena i na plafonski deo pored zidnog.logično!
Rešenje je da plafonsku konstrukciju i visilice sa ankerima pričvrstiš na...predhodno montirane drvene grede...koje su spuštene do visine plafona tog koji želiš.Odnosno do visilica.Što niže ako je moguće ali ipak ne toliko nisko da ne možeš da zavrneš visilice.Žice sa ankerima(visilice) imaš i od 60,90cm..već sam zaboravio.
Logično da po tom ne smeš hodati ako želiš da napraviš otvor za izlaz na krov.
Zato je bolje kao što sam pomenuo napraviti II nivoa.Taj gornji ne moraš raditi sada...ili nikad.Važno je da imaš pristup krovu,odžaku etc..
Zatvoriti totalno gornji nivo a da nemaš pristup krovu.Je suluda ideja..Jednostavno, ne možeš samo izaći na krov.Ili napraviti merdevine do izlaza.Ipak se ja tu ne bi zezao previše.
pozz
[ Java Beograd @ 04.11.2015. 07:38 ] @
Citat:
Brkic:... pa me interesuje da li se plafon može napraviti bez visilica, ... da ploče stoje samo na roštilju koji bi se gušće napravio ...
Nemam ličnog iskustva, ali mislim da bi, iako se možda teoretski može, posle svega par godina plafon počeo da savija na dole.
Ja bih uradio kako je deki77 prokomentarisao: ugradio bih drvene grede do nivoa plafona.
Da li misliš dam da radiš, ili da angažuješ nekog profesionlaca ?
[ Brkic @ 04.11.2015. 10:03 ] @
Na brzinu sam nacrtao kosinu tavana,a poslepodne ću postaviti crtež gradnje,
sam bih sve radio, da angažujem majstore ne bi se mučio oko toga, ali i za njih treba razmišljati jer kada se nešto posle desi oni se prave mutavi.
Pošto prostor ide u " G " i veliki deo krova ne bi bio pristupačan zbog plafona(ima oko 80m2 plafona), mora postojati mogućnost penjanja na neku konstrukciju iznad plafona da se može prići krovu.
Celu noć sam razmišljao i smislio da bi bilo najolje baš kako je deki77 i SaleSk predložio da se spuste drvene grede do visine plafona(2.6m) koje bi se jednim delom pričvrstile za rogove a drugi kraj na zid, samo ne znam koji razmak da uzmem izmedju greda i koju debljinu greda, rogovi su na 1m razmaka.
Ako se stave grede 10x10, 10x12cm ili 10x14cm i na njih pričvrste nosači za gips ploče, one bi se mogle iskoristiti i za hodanje po njima ako se na njih još stave fosne i po fosnama hoda, čime bi se delio teret, bar mislim da se ne bi uvijale od 100kg tereta da pukne spoj gips ploča.
II nivo što predlaže deki77 mi ne treba, znači samo neka konstrukcija da se po potrebi može popeti i prići krovu.
Što se tiče izolacije, planirana je vuna 20cm ili do poravnanja sa gredama.
Ako se postave grede na rastojanju od 2 metra kako i koliko gusto napraviti metalnu konstrukciju za gips ploče? Tada ne trebaju visilice jer bi se limovi direktno šravili u grede ili ?
Ovako nekako sam zamislio, da li bi to bilo OK ?
[Ovu poruku je menjao Brkic dana 04.11.2015. u 11:31 GMT+1]
[ Java Beograd @ 04.11.2015. 10:40 ] @
Tako nekako ...
Ipak, nemoj grede na tačno 2.6 . I nemoj metalnu konstrukciju direktno na grede, nego ipak koristi visilice. Daj bar jedno 20 ili 30 cm više. Mislim da se visilice prave do dužine 1m a da ih ima i od 50 cm, i manje. Proveri.
Ako ne radiš direktno na grede, onda i broj greda može da bude manji. To već zavisi od preporuke proizvođača - maksimalno dozvoljenog raspona pocinkovanih profila. Ipak je jedna greda znatno mnogo skuplja od pocinkovane konstrukcije. Svakako treba razmišljati o finansijama.
Koliko god da precizno radiš, može greda da ode gore - dole na nekom od krajeva. Zatim, znaš i sam kakva je građa na našim stovarištima. Santimetar - dva deblja ili tanja.
Imaj u vidu da će greda tokom godina da se slegne. Nije to 20 godina, počeće ona da "radi" već posle 5. U varijanti sa visilicama elegantno možeš da kompenzuješ sleganje.
Razmisli i o opciji da grede fiksiraš daskama, otprilike nekako kako sam dodao zelenom bojom na tvojim slikama. To sam ja samo provizorno, ti ćeš već znati, imajući u vidu kakva je krovna konstrukcija.
- Što se tiče metalne kontrukcije za gips kartonske ploče, tu ti savetujem da ispoštuješ preporuke proizvođača (dal rigips ili knauf). Oni su to svakako dovoljan broj puta proverili, testirali, uzeli u obzir vlagu, težinu, ovoono ... Mojne da slušaš "majstore" ni prodavce na stovarištima. Na kraju krajeva, nekako onako kako je nacrtano na slici uz prvi post.
- Opcija sa fosnama po kojima se hoda je sasvim ok.
- Ja lično mislim da je 20 cm staklene/mineralne vune sasvim ok, i da ti je stiropor preko nepotreban trošak. Ali svakako položi neki najlon preko vune. Da čuva od vlage i prašine sa karatavana.
[ Brkic @ 04.11.2015. 11:14 ] @
Ok na predlogu,
i ja baš razmišljam da će se drvene grede sušiti i pomerati jer kada ih kupim biće mokre, tako da je bolje sa visilicama, ali visilice mogu ići samo u drvene grede,razmak izmedju greda ne može na visilice.
Kojih dimenzija grede će biti ok da se po njima i hoda, 10x10 ili jače ?
Koliki razmak izmedju greda ?
evo šta predlaže Rigips
Ispada da je slika iz prvog posta OK i da visilice idu na svaki 1m, ali ako grede isu na svaka 2m onda visilice izmedju njih nemaju gde da se prikače ???
Ima li neko ideju ??
[Ovu poruku je menjao Brkic dana 04.11.2015. u 12:38 GMT+1]
[ deki77 @ 04.11.2015. 13:21 ] @
Ipak ti konsultuj neko stručno lice da ti napravi projekat.
Onaj raspon od 7m ne možeš ići sa gredama debljine 10cm.
Dozvoljen presek drvenih,metalnih,betonskih konstrukcija varira u zavisnosti od raspona.
[ deki77 @ 04.11.2015. 13:38 ] @
p.s Ja radim na zapadu građevinu.I ono što je jako bitno je to ako idete u neki veći projekat gradnje,saniranja,izolacije.
Držite se nekih standarda.Da kasnije nemate probleme.Jer će nama u Srbiji vrlo brzo da uvedu energetske pasoše.To će da se desi preko noći kao u glavnom sve.Odlaže se kod nas sve 100god. i na kraju samo dobijete info od sledećeg meseca mora tako..i nikako drugačije..Ništa kod nas se ne uvodi postepeno.Razlog javašluk..a ne materialna situacija.Ali to je dr. tema..
Imaćete pored osnovne informacije kuce,katastarske parcele,broja,m2...i snimak termo kamere i potrošnju objekta,kuće,stana u kwh.
Tako da kasnije najam,prodaja,porez,grejanje..će se gledati kroz te informacije.
Imate npr. lokal koji želite da izdate.Prvo što će da se gleda je energetska efikasnost..Ako je loša cena na tržištu će biti usklađena sa tom informacijom.
Kao i prodaja nekretnina..
Ali otom potom..
pozz
[ Brkic @ 04.11.2015. 18:28 ] @
Taj raspon od 7m je u stvar 6.2m i izmedju ima podupirač na 3.2m koje nisam nacrtao i grede bi se i sa njim spojile i prešle do rogova...to je manje bitno, jer će to biti više nego OK.
Pitanje je konstrukcija za gips izmedju novih greda kako je gore nacrtano.
Mislim da grede ne trebaju ići redje od 2m tj. svaki drugi rog, jer nisu grede preskupe, mislim da je greda od 10x10x400 oko 1.500 din.
[Ovu poruku je menjao Brkic dana 04.11.2015. u 19:52 GMT+1]
[ SaleSk @ 04.11.2015. 19:32 ] @
Evo malo slikovito kako je kod mene.
Znaci grede su 12x10 i 10x10.
Postavljane su na 60cm osovinski, sto bi znacilo da je supljina izmedju greda 50cm.
50 cm ti je izolacija pa neces morati da je krojis, sto je isto tako veoma bitno kada se radi ovakav posao.
Evo kako je to izgledalo kada su bile samo grede:
Ovako sam postavio drzace za knauf. Sa strane se postavljaju UD profili, a u njih ulaze CD progili.
Kako je sirina table KNAUF-a 125cm, trba tako da planiras i postavljanje CD profila. Oni preporucuju na 60cm da se srafe, cak i na samim tablama imas krscice gde da ih srafis.
Ja sam veoma veliki skeptik po tom pitanju, pa sam umesto na 60, profile postavljao na 40cm. I uopste se ne kajem.
Cak sto vise, evo i posle 3 godine, pojavile su se tanke pukotine na nekim mestima i pored svih standarda i pravila i propisa koje sam zapazio. Mislim da je to normalno, a pukotinice ce se popuniti sa krecenjem. Treba da ih sto se kaze lupom trazis Izmedju greda sam stavio 10 cm izolacije, pa 2 cm stiropora, a da ne bi ispao, sve sam ispreprlecao pocinkovanom zicom da ne bi rdjala.
Iznad greda imam sper/osb table debljine 11mm i tako mogu da hodam po tavanu.
Evo odprilike kako izgleda to:
Ova slika mi je u kupatilu.
Osim gorepomenutu izolaciju, ovde sam i sa donje strane postavio OSB ploce. I onda na njima postavio drzace za nivelaciju i montazu CD profila na kojima ce se kasnije montirati KNAUF.
Inace sam koristio i KNAUF debljine 12mm, jer onaj od 9 mi je bio pretanak. Vidjao sam tavane koje su se bukvalno iskrivile, t.j deformisale i postale kao branovi zbog tankog knaufa. I rastojanje od 60 cm na kome su nasrafljeni.
Kako sam rekao, ja sam to radio na 40 i ne kajem se uopste.
[ Java Beograd @ 04.11.2015. 19:57 ] @
'Bem ti lebac, Sale, stvarno si genije ! Svaka čast.
[ Brkic @ 04.11.2015. 20:02 ] @
Hvala na slikama i tvom primeru,tako sam slicno zamislio i moju konstrukciju i gips ploce od 12mm.
Koliko su ti dugacke grede izmedju oslonca?
Ti si grede postavljao na 60cm sto znaci da bi ja najvise mogao ici na sirinu rogova tj. 1m razmaka i sve isto kao ti.
Samo gore na grede ne bi stavljao osb ploce nego par fosni po kojma bi setao mozda nekada.
[ SaleSk @ 04.11.2015. 20:15 ] @
Grede su 4m.
A gore mozes da stavis sta hoces da bi mogao da hodas po njima. Ja sad taj prostor gore koristim kao ostavu za stvari koje mi ne trebaju
@Java Beograd
[ deki77 @ 04.11.2015. 21:22 ] @
Pojava pukotina je neminovnost.Pogotovo kod kosih krovova i ovakvih radova.
Ipak se to pre krečenja odradi "kvalitetnim" akrilom.(Ima i kod nas Slika.)
Naravno pre svega toga ide bandaž traka i ispunjivač...I sve to kada se odradi dolazi do pukotina.To sam ja imao na 100 slučajeva.
p.s umesto ovog stiropora bolje je bilo da si stavio vunu..Iz više razloga.
1.GKP sam po sebi apsorbuje vlagu.Vremenom te male količine vlage isparavaju.Od stiropora ta reakcija ne može da se desi pa se vremenom pojavljuje kapilarna vlaga i problemi po uglovima zidova.
2.Stiropor gori i nije u skladu sa protiv požarnom zaštitom i standardima.
Nama je na zapadu po propisu i standardima zabranjeno 1m2 (slovima: jedan kvadrat) stiropora unutar objekta da postavimo.
Svako podkrovlje kosi krovovi i sl.:
Vuna 23cm debljina(standard)
Dioda foliaja + lepljiva traka (SAJT)Specijalna Traka
Svi spojevi na foliji kao i oko instalacijakoji se provlače moraju biti spojeni trakom (slika kao žuta traka) Slika
To je ova plavo-bela folija (nemam bolju sliku) Slika
2x protiv požarna GKP.
Obrada završni radovi (molerski radovi)..
Malo off:
Zato je i cena po m2 vrtoglavo visoka jer niko neće pogotovo ni jedan izvođač radova da stavi na sebe teret i obavezu pa se kocka i ne radi kako treba.još daje i garanciju.Ali se za plaćanje niko i ne buni.Jer su tamo ljudi prevazišli onaj standar koji važi kod nas..." koliko to mene može najeftinije da izađe"...ili "kupio sam sad kola pa bi da malo negde zakinem"...Ili kompenzacije,prebijanje dođem ti i slične fore zbog koji sam ja i pobegao odavde...kao i stotine hiljada drugih..koji su se na vreme otreznili...
Nemojte me shvatiti pogrešno ali...ja radim kako treba ili ne radim nikako.Mislim kao firma i izvođač radova.Jer dobijem plan i po njemu radim.Drugačije ne smem.A i zašto bi kada je sve u napred dogovoreno oko cene i materijala.
pozz
[ SaleSk @ 04.11.2015. 21:39 ] @
Citat:
deki77:
p.s umesto ovog stiropora bolje je bilo da si stavio vunu..Iz više razloga.
1.GKP sam po sebi apsorbuje vlagu.Vremenom te male količine vlage isparavaju.Od stiropora ta reakcija ne može da se desi pa se vremenom pojavljuje kapilarna vlaga i problemi po uglovima zidova.
2.Stiropor gori i nije u skladu sa protiv požarnom zaštitom i standardima.
Nama je na zapadu po propisu i standardima zabranjeno 1m2 (slovima: jedan kvadrat) stiropora unutar objekta da postavimo.
Znaci Deki, prvo je postavljena 10cm vuna, a onda 2 cm stiropora da ne bi padala prasina. (Napisano u postom ali verovatno si preskocio taj deo )
Svaki kabal je u samogasivom crevu postavljen. Ovi kablovi sto vise su privremeni da bi svetlele sijalice.
Sto se kapilarne vlage tice, ne znam ali ne verujem da moze da postoji jer je vecina prostora drvo, a i vuna iznad pa opet drvo kako sam rekao. Iznad je tavanski prostor od metar i dvadeset, pa opet 10 cm vuna...Ima mogucnosti da prostor dise maksimalno. Evo vec treca godina bez ikakvih problema sada za sada.
Paropropusnost stiropora je zavisna od zapreminske tezine stiropora. Ovaj moj koj sam ugradio je bio 20kg, i 2cm debljine.
Neznam odakle info da stiropor gori?
Stiropor se mozda topi, ali daleko da gori. Prakticno, stiropor ploce su izradene po standardu DIN 4102-B1 i EURORAZREDU E. Ploce su samogasive, sto znaci, da ne uzrokuju sirenja pozara (Kada plamen vise nije prisutan materijal se ugasi sam).
Jedino nisam krajeve lepio folijom na gips jer nisam mogao ni da je nadjem.
JBG-a nismo mi zapad, ali znamo i mi po nesto
[ Brkic @ 05.11.2015. 14:13 ] @
Sada razmisljam kada vec stavljam toliko greda kako bih mogao napraviti da mi grede ostanu u stambenm prostoru a gips da dodje na grede. Kako to izvesti, samo gips ploce spustiti na grede i pricvrstiti ih ili ??
[ SaleSk @ 05.11.2015. 16:00 ] @
Pa moras da ih pricvrstish. Kako si mislio da ih samo spustis?
Gips moras da srafis na profile, UD sa strane, CD na njih, i onda srafis gips table.
[ Brkic @ 05.11.2015. 19:25 ] @
Kontam, mora sa metalnim profilima izmedju greda,
mislio sam gips ploče spustiti na grede i pričvrstiti ih za grede šarafima, kao što bi se uradilo sa OSB pločama.
[ zica49 @ 05.11.2015. 20:40 ] @
Pojava pukotina na knaufu se izbjecne na nacin sto se uzmu tanje ploce i radi jedne preko drugih. Spojeni su smaketi i po x i po y kordinati za pola duzine ili sirine.
Cijela Njemacka radi u dva sloja pokazalo se perfektno rjesenje.Jest skuplja investicija u startu ali na duze staze ispadne jeftinije i zahvalnije te se izbjegne i onaj efekat uvijanja plafona.
[ zica49 @ 05.11.2015. 20:45 ] @
Citat:
Brkic:
Kontam, mora sa metalnim profilima izmedju greda,
mislio sam gips ploče spustiti na grede i pričvrstiti ih za grede šarafima, kao što bi se uradilo sa OSB pločama.
Katatrofalna greska......
Knauf ne spajaj nigdje za drvo,ne spajaj ni nosace cvrstim vezama za drvo,vjesanje moze i vaki ovjes posmatraj kao mini klatno.
Cijela metalna konstrukcija moze biti i pozeljno je jedno tijelo,ali cvrto vezanje za drvene grede se ne radi.Metal za beton i zidani zid smijes.
[ mvp84 @ 07.11.2015. 19:51 ] @
Bas tako,greska.
[ Brkic @ 08.11.2015. 13:00 ] @
ok zica49 i mvp84, kako onda predlažete da se CD profili pričrte za gredu, kakvom vezom ??
Ako može primer nekom islikom.
Naravno da su stručnjaci objasnili.Samo prijatelju kod nas svi rade na svoju ruku.
Nisam hteo da komentarišem i da flejmujem... ali kako kada vidim tako odrađen posao....naježi mi se kosa na glavi od same pomisli kako je sve to opasno.
Pogotovo kod @SaleSk koji je poslao slike.Svako da se zapita kako je moguće odraditi tako grede.Ili bolje rečeno napravi konstrukciju koja se drži za vazduh.
Ako ste vi to radili sami ok..oprostiti za nepoznavanje osnovnih tesarskih radova.Ali ako postoje firme koje tako grade po Srbiji.Onda je to stvarno ozbiljan problem.
[ SaleSk @ 09.11.2015. 14:42 ] @
@deki77
Nisam te dobro razumeo sta se drzi u vazduhu kod mene?
I sta je pogresno uradjeno?
Bas me zanima kako bi ti profesionalno i strucno odradio, t.j. kako je pravilno odraditi situaciju kod mene.
Hvala.
[ deki77 @ 09.11.2015. 16:58 ] @
Slika 1.
Grede konstrukcija se oslanja na krov umesto obrnuto.i pomaže sili zemljine teže da je vuče ka dole..
Slika 2.
Sastavljanje greda bez vijaka,ekserima i bez ukrajanja,bez metalnog nastavka sa viljcima i šrafovima.A ti želiš još i da hodaš po tome..plus da staviš fosne.
Ostale slike pravilo.
Pa ti zaključi šta kod tebe nije kako treba.Da me ne shvatiš pogrešno.Nemam ništa protiv.Ali ti ste odradili obrnuto.Bar ovo što je na slikama.Nastavljanje greda nije kako treba.I donja konstrukcija visi zakačena na krovnu.Koju opterećuje umesto da joj daje podporu..
pozz
P.s Nisam rekao da se drži u vazduh..nego da se drži za vazduh...:D
[Ovu poruku je menjao deki77 dana 09.11.2015. u 18:16 GMT+1]
[ SaleSk @ 09.11.2015. 17:57 ] @
@deki77
Sve je ovo lepo sto si ti pokazao i lepo slikovito predstavio.
Sve si lepo objasnio.
Apsolutno je to tako kada se imaju uslovi i drzava funkcionise kako treba.
Samo si lose protumacio moje slike, jer su slikane iz takvog ugla
A drugo iz slike nemozes da ocenis kako izgleda krovna konstrukcija.
Svaka cast na tome sto radis i gde radis, postujem.
Da pocnem iz pocetka.
1. Po onome sto si odbelezio vidim da nemas prestavu o kojem delu krovu se radi. Pa tako da ti je percepcija pogresna
2. Ono sto si obelezio sa krugovima je sve ukovano ekserima. Nema metalne spojnice, ali ovo nije Nemacka i nemamo OBI da bi kupili sve sto nam treba ali je sve ukovano po propisu. To su takozvane stolice, ja nisam profesionalac i nemam pojma kako se to zove. I prakticno to daje potporu krovu. Spajanje izgleda ovako:
Spajanje grede. Kao profesionalac pretpostavljam da znas da postoje nekoliko nacina spajanja greda, a ne samo onaj koj si postavio kao primer. U mom slucaju prvo su zasecene grede i preklopljene 10-tak cm, a onda su spojeni ekserima koje se vide, i to si ih bas lepo oznacio. Mada nema nikakve potrebe da se spajaju jer kao prvo leze na betonskoj gredi sirokoj 40 cm a drugo su nezavisne. Cak sto vise i podupiraci, odnosno stolice se podupiraju na samoj betonskoj gredi. Na slici izgleda kao da vise u vazduhu, prakticno ono tvoje kao da se drze za vazduh.
Zato ti i kazem da ti gledas obrnuto pa ti izgleda da sve drzi za vazduh.
I da, na tim gredama su OSB table po kojima se hoda. Prva slika je kraj krova, a sa druge strane krov je visine metar i 20 ili 40 nesecam se tacno.
Moj krov nije klasican kako si dao primer na slici, ali nemogu da ti ga objasnim. Moralo bi to da se vidi da bi znao o cemu ti pricam.
Mrzi me da taraskam dokumente i da trazim skice, ali alo najdem, postavicu da vidis kako to izgleda. Onda ce ti sve biti jasnije.
Dobro je da si prokomentarisao sta ti nije jasno, pa da mogu da ti objasnim.
Isto kao i ono sa stiroporom da gori.
[ bakara @ 09.11.2015. 18:45 ] @
Stiropor ne gori...
Grede za krov se mogu spajati na razne nacine, pa i ekserima da to opet bude trajno, naravno srafovi i metalni okov su uvek bolje i skuplje resenje.
Na ovim prostorima se krovovi rade tako ste se iz betonskog serklaza ostavi da viri armatura pa se drvene grede posloze na to i uvezu armaturom za betonske grede, a ostatak krovne gradja se useca u kuje ekserima za gredu, krovovi su uglavnom podascani.
Ne znam da je jos nekome pao takav krov, ali svakako je interesantno nauciti kako se to radi na zapadu ili bilo gde drugde.
Greška!
Ne gori u smislu da ide plamen zbog opuška.Ali zato se širi velikom brzinom kada se zapali.Dolazi do topljenja i gustog opasnog dima.Znači ne daj bože da se nađete blizu toga.A pošto vidim da imaju instalacije po plafonu onda...bolje da ne pričam..
VIDEO kako gori stiropor fasada.
Citat:
SaleSk: @deki77
2. Ono sto si obelezio sa krugovima je sve ukovano ekserima. Nema metalne spojnice, ali ovo nije Nemacka i nemamo OBI da bi kupili sve sto nam treba ali je sve ukovano po propisu. To su takozvane stolice, ja nisam profesionalac i nemam pojma kako se to zove. I prakticno to daje potporu krovu. Spajanje izgleda ovako:
Greška!
Baš za OBI Bauhaus,Baumax etc. većinu tih spojnica proizvode firme sa ovih prostora.
Slika sa cenama! (p.s nisam hteo da reklamiram sajt pa je sllika bez url adrese printscreen)
Tako da nije baš da nema.A cena nije toliko velika da bi zalio par hiljada dinara! Sve da odradiš
[Ovu poruku je menjao deki77 dana 09.11.2015. u 21:52 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao deki77 dana 09.11.2015. u 21:57 GMT+1]
[ SaleSk @ 10.11.2015. 13:15 ] @
Niko nije pomenuo pare, vec materijale, i ko sto je bakara rekao nijedan krov ukucan ekserima nije pao
Sto se tice stiropora imas na prethodnoj strani po kojem standardu se vode specifikacije svugde u svetu. Ja ga nisam izmislio
Tako da gorenje i topljenje su dva razlicita pojma. Verovatno je tu nesporazum.