[ reabarce @ 11.11.2015. 19:12 ] @
Pozdrav. Čuo sam da pepeo od sagorelog drveta (posle grejanja prostorija), može da se koristi za prihranjivanje povrća, koje se gaji u bašti. Da li zna neko nešto o tome? Mislim da u pepelu ima nešto minerala, ali bih hteo da budem siguran i da saznam kako i kad se primenjuje. Hvala.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.11.2015. 06:25 ] @
Sadrzi kalcijum, kalijum,magnezijum.Sadrzi jos elemenata ali sada iz glave ne znam koji su tacno.Koristi se i za smanjivanje kiselosti zemlje.Bez analize zemljista nemoj ni bacaci napamet,posebno vece kolicine.

Baca se na 1m2 jedna ravna lopata.

[ stewuss je @ 01.10.2016. 21:21 ] @
Pepeo prevashodno sadrzi Fosfor koji je bitan za razvoj korena i cvetanje kod biljaka. Problem sa pepelom je nepoznata pH koja vrlo cesto varira u zavisnosti od tipa drveta, vlaznosti drveta i nacina sagorevanja. Problem sa ishranom pepelom je sto se daju mahom preobilne kolicine Fosfora sa jedne strane, i oblik u kom je Fosfor vezan sa druge strane, te je u veoma maloj (najcesce) kolicini pristupacan biljci, a opet ostaje u zemljistu i vezuje za svoje komplekse druge (mahom) mikro elemente te i oni postaju nepristupacni biljci.
U sustini je bolje prihraniti biljke pepelom nego ne prihraniti u opste. Sa druge strane, veoma mali broj povrtaskih biljaka dobro uspeva na zemljistu sa pH preko 7 (blago bazna i bazna zemljista) i nije lako niti jeftino ponovo zakiseliti zemljiste.

Pozdrav,
Stevan
[ jrbobdobbs @ 05.12.2016. 10:22 ] @
Ja bih samo dodao ono što znam - da ako je koristiš za baštu onda je treba direkt na baštu staviti, a ne na gomilu sa ostalim stajskim đubrivom, ako ga imaš, jer njena visoka pH sprečava procese prirodne razgradnje ostalih materija koje pokušavaš da kompostiraš.