[ mrkii @ 25.11.2015. 16:10 ] @
Planiram da napravim (ne ja lično već majstor) dečiji radni sto, dimenzija 170*70 (dva deteta).
Jako prost sto, bez fijoka ili bilo čega, kao u primeru, jedino plus ona daska pozadi stola, ali jako uska.
Želeo bih da je od debele iverice (kao u primeru). Imam par pitanja jer se razumem uopšte:

1. na zidu uz koji ide sto imam radijator. Voleo bih da sto ide preko njega na oko 1cm rastojanja, ako mislite da je to u redu (zbog toplote, da se ne odlepi iverica ili ...). Ako ne isekao bih sto kao na slici. Šta mi savetujete?
2. da li je moguce naknadno, ako nekada bude potrebe, da se doda ona daska ispod stola za tastaturu?
3. koliko bi otprilike koštao kod nekog prosečnog majstora ovakav sto, dakle samo radna površina 170*70, dve strane 70*80 visina, plus eventualno daska pozadi, ako je neophodna zbog stabilnosti stola, a ako nije onda još bolje bez nje. Nemam ni najmanju predstavu koliko para da pripremim.

Hvala!
[ dusans @ 25.11.2015. 16:58 ] @
1. Sve što zatvara smanjuje učinak radijatora, ali tvoja situacija nije toliko strašna.
Za početak, ja ne bih vadio parče pošto se može iseći naknadno ako bude bilo potrebe.
Univeru (iverici) neće biti ništa od toplote.

2. Moguće je, nikakav problem, isti princip dal' stavio odmah, dal' kasnije.

3. Moraš da staviš zadnju stranicu, ja ne bih stavio manju od 20 cm u gornjoj zoni,
slobodno sme da bude uvučena za debljinu radijatora (čak je i bolje).
Treba ti oko 3 kvm univera (2.7 kvm bez otpadaka) što izađe oko 6000-8000 dinara za 25mm Egger univer.
Na to, još 10 metara ABS kant trake - 1500-1800 dinara.
Šrafovi, ugaonici ili koji već hoćeš okov, par stotina dinara.
Majstor nemam pojma koliko košta, ali sumnjam da će neko
da dva puta dolazi, naručuje/dovozi materijal i montira bez bar 20-30 eura.

Na slici su stranice deblje od 25mm, postoje i deblji univeri ali ih je teže naći.
Uglavnom, dosta prodavaca nude varijantu da se spoje 2 ploče od 18mm
kantovane ABS-om tako da dobiješ jednu ploču od 36mm.
U takvoj varijanti, univer je oko 1200-1600 dinara/kvm (puta dva) plus nešto
skuplje kantovanje.

Na kraju, vidim da si stavio visinu stola 80cm što je previše, standard je 75 cm
a ako je za decu još bolje i malo niže od 75, nikako višlje.
[ mrkii @ 25.11.2015. 17:06 ] @
Hvala na iscrpnom odgovoru.


Ispada da materijal košta oko 10 000. Koliko na to dodaju majstori, otprilike, pošto ću angažovati majstora?

Što se tiče visine, moram 80 cm (gornja ivica stola) da bi išao preko radijatora. Imam već takav sto i deci jeste malo visoko, ali nije strašno.
[ dusans @ 25.11.2015. 17:08 ] @
Neko nepisano pravilo je da uzimaju 30-50% od cene materijala.
Ali to je jedno veliko pitanje, najbolje okrenuti par telefona pa čuti ponude.

Možeš da nađeš i jeftinije materijale ali sam ja uvek bio fan Egger-a,
čak šta više imam radni sto sličnih dimenzija (160x80x75) od univera 25mm,
deblji svakako ne treba od toga, jedino radi neke estetike.
[ mrkii @ 25.11.2015. 18:10 ] @
Hvala ;)
[ Java Beograd @ 25.11.2015. 18:34 ] @
Ček malo. Dušan je generalno u pravu, ali ...

Univer od 25 mm je veoma težak i krajnje nepreporučljiv za ovu namenu. To bude teško ko tuč. Ovaj sto na slici nije od debele iverice, tj. mislim da nije. To su posebni materijali, ne znam tačno kako se zovu, ali to je sa debelim kartonskim saćem u sredini, spolja neki materijal kao lesonit. I to može da bude mnogo debelo, i da se postigne željeni dizajnerski efekat, a da bude lagano.

Sto kakav tebi treba pravi se od običnog univera, 18 mm. Kvadrat se kreće od oko 1.500 din a metar kant trake ABS oko 130 din i običan oko 50 din.
Varijanta sa duplim univerom, kakvu pominje Dušan radi se tako što se duplira samo obod, oko 10 cm. Ja sam tako napravio svoj trpezarijski sto. Nema potrebe da bude dupli univer 18 mm celom površinom.

Dakle, sračunaj površinu, pa dodaj oko 20-30% za otpade. Ako kupuješ materijal u dezenu drveta, mora da se vodi računa o smeru godova, a ako kupiš neki jednobojni "klot" takva problematika ne postoji, pa otpad, genralno bude manji. Ili, ako je Dušan već sračunao to je oko 3 m2, dakle negde oko 4.500 za univer. Za gornju ploču svakako treba ABS kant sve 4 strane, a za uspravne može i ekonomska varijanta: napred ABS nazad običan. Nije velika ušteda, ali dobro, dinar tu, dinar tamo ...

Što se tiče zadnje stranice, pomenutih 20 cm je neki apsolutni minimum, da ja sebi pravim ne bi pravio manje od oko 40 cm. Ta zadnja stranica je apsolutno neophodna jer daje strukturalnu čvrstinu.

Ja sam pravio sve i svašta sebi i svojima (frends and family ). Koristio sam sve moguće proizvođače univera, i generalno, za obične dezene (dakle u rangu cene oko 1.500 din, a ne preko 5.000) mislm da i nema neke razlike u kvalitetu.

U svemu ostalom, slažem se sa Dušanom.
[ bakara @ 25.11.2015. 19:48 ] @
Ovaj sto ne mozes da pravis od tankog univera od 18mm jer ce biti ruzan, a nije ni tako prost kao sto izgleda zbog fijoka.

Znaci treba ti taj skuplji univer od 25mm ili eurolight ploce koje su jos skuplje, i neko vest to da nacrta i sklopi posto ti neces moci.
Bolje nadji neki jednostavniji sto ako zelis da prodjes jeftinije.
[ mrkii @ 25.11.2015. 20:42 ] @
Odlični saveti od svih!

Bakara, možda nisi lepo razumeo kakav sto želim, obzirom da spominješ fijoke.
Taj sto mi je samo primer kakve strane i gornju površinu želim, dakle bez fijoka.

Posle svega, trenutno mislim da uradim ovako:
- Gornja ploča univer 18mm duplo samo napred - obod
- Sa strane dupli univer (36mm)
- pozadi univer 18mm

Nadam se da sam dobro shvatio da ta ABS kant traka može da obuhvati obe ploče od 18mm tako da se ne primeti da su dve ploče već da izgleda kao jedna debela od 36mm?
[ Java Beograd @ 26.11.2015. 06:40 ] @
Citat:
mrkii: Nadam se da sam dobro shvatio da ta ABS kant traka može da obuhvati obe ploče od 18mm tako da se ne primeti da su dve ploče već da izgleda kao jedna debela od 36mm?
Da, tako je.