[ Brkic @ 07.03.2016. 13:30 ] @
Pozdrav,
hteo sam zid na nadkrivenoj terasi obložiti gipsom,da ne moram malterisati, ali ne znam kako pričvrstiti gips ploče za ciglu,kojim šarafima da ne ide tipla. Neko mi reče da imaju neki šarafi što idu direkt u ciglu ili beton bez tiple...koriste ga PVC majstori, ali da pitam još za neko rešenje.
Znači kako pričvrstiti gips ploču za zid od cigle bez tiple i naravno bez metalne konstrukcije??
[ bakara @ 07.03.2016. 14:52 ] @
Postoji lepak za te ploce, potrazi ga tamo gde si kupio ploce.
[ branko tod @ 07.03.2016. 15:18 ] @
Da probaš sa lepkom i tiplovima za stiropor:

[ eeestablishment @ 07.03.2016. 16:09 ] @
Citat:
Brkic:
Pozdrav,
hteo sam zid na nadkrivenoj terasi obložiti gipsom,da ne moram malterisati, ali ne znam kako pričvrstiti gips ploče za ciglu,kojim šarafima da ne ide tipla. Neko mi reče da imaju neki šarafi što idu direkt u ciglu ili beton bez tiple...koriste ga PVC majstori, ali da pitam još za neko rešenje.
Znači kako pričvrstiti gips ploču za zid od cigle bez tiple i naravno bez metalne konstrukcije??



Stanovi u zgradi u kojoj zivim su upravo tako oblagani .

Zgrada je radjena 66god , unutrasnji zidovi su od blokova ili cigli i preko njih su postavljane gips ploce bez ikakve podkonstrukcije .

Naime , gips ploce su lepljene na zid tako sto su vece kolicine lepka mestimicno nanosene na povrsinu ploce ( u vidu vecih grudvi ili pogaca ) a zatim su iste prislanjane na zid .

Za divno chudo sve jos dobro drzi , mestimicno se od skoro vide vertikalne linije na sastavu ploca ali to je zanemarljivo ako uzmemo u obzir da je Kraljevo u prethodnom periodu imalo zesci zemljotres .

Jedina mana ovako postavljenih gips ploca sto se izmedju njih i zida ( od blokova ili cigle ) javlja prazan prostor od 10tak mm .

pozZz . . .
[ Java Beograd @ 07.03.2016. 16:09 ] @
To je standarno "suvo malterisanje". Postupak je detaljno opisan u svim Knauf i Rigips priručnicima. Ima i na njihovom sajtovima, i tušta i tma primera na netu.
Samo, pošto je otvoren prostor (nadkrivena terasa) obavezno kupi zelene, vlagootporne ploče.
[ branko tod @ 07.03.2016. 17:16 ] @
''beš takvo malterisanje.
[ Brkic @ 07.03.2016. 19:11 ] @
E to, bas tako da ih zalepim na zid.
Doduse imam jedan deo iznad vrata koji nema na cemu da se oslanja,ali za to ću nesto smisliti.
Te zelene ploce su duplo skuplje od belih. Ne znam koje uslove one mogu podneti,koliku vlagu mogu bele i koliku zelene. kada je pokrivena terasa. Za kupatilo razumem potrebu za zelenim,jer se u nekim kupatilima hvataju kapljice vode na zidu od vlage,ali i tada ako na ploče dodju pločice...,ako nema plocica,kao sto na zapadu rade-plocice samo oko slavina i kade,onda je opravdano staviti zelene. Tako nekako razmisljam.
Nedavno sam pričao sa keramicarima i oni mi rekli da stavim bele ploce u kupatilo jer ih oni premazuju nekom emulzijom i pločice sub preko cele površine,ali još se dvoumim.
Inače,pomenuti šaraf što idu direkt u ciglu se zovu Turbo šaraf.
[ Java Beograd @ 07.03.2016. 20:50 ] @
Ne radi se to šrafovima. Radi se, evo na primer ovako:

[ Citizen Kane @ 07.03.2016. 23:36 ] @
Ja sam prije godinu dana odradio čitav stan sa gips pločama.

Prva stvar je da ne trebaju nikakvi šarafi, već namjensko ljepilo, koje nije baš jeftino, ali opet izađe na kraju jeftinije nego malterisanje.

druga stvar koja je dobra, jako kratko se suši, 24h, možda i kraće. Ja kad sam radio, odmah sledeći dan gletovanje, pa za dan dva, farbanje, i gotovo.

za rigips sam se odlučio zato što je proces montaže i sušenja mnogo brži, jeftinije je, manje se prlja i manje komplikacija.

Uzmi zelene ploče, ne bi trebale biti duplo skuplje, možda 20-30%. Otporne su na vlagu.
[ Darko Nedeljković @ 08.03.2016. 06:54 ] @
Meni neki parcici belih stoje u garazi par godina i vec su u stanju poluraspada, a tu nema nikakvih kapljica. Znaci, uzmi zelene bez dileme, jer svakako neces da ti se to za 2-3 godine raspadne. Mada, zanima me zasto radis terasu gipsom a ne stiroporom? Izadje jeftinije, ili nisi ni poredio?
[ eeestablishment @ 08.03.2016. 14:11 ] @
Citat:
Inače,pomenuti šaraf što idu direkt u ciglu se zovu Turbo šaraf.


Ne treba ti to za gips ploce .

Pomenuti shraf sam koristio vise puta , i to samo kad sam primoran .

Recimo elementi koje kacim su preveliki ili preteski , ne mogu da ih pomeram da bi ubacio plastican tipli pa u jednom prolazu i bushim zid i shrafim turbo shraf . . .

Koristio sam ga samo kad mi je podloga bio beton ( burgija je bila za broj manja )

Nisam siguran kako bi se ponasao u cigli ?

Mozda ovde neko ima iskustva ?

Inace glava mu je zvezdasta , a ceo shraf je izuzetno tvrd ako ne i chelichan .

Ako se odlucis za gips ploce onda obavezno zelene .
[ Brkic @ 08.03.2016. 16:28 ] @
Onda za kupatilo zelene ploče.
Što se terase tiče na stiropor sam totalno zaboravio i mislim da bi bio idealno rešenje, radio sam ga već puno puta i sada zaboravio za njega.
Onda na terasu stiropor sa lepkom a kupatilo zeleni gips.

Hvala svima na pomoći i predlozima.