[ gile-gaga @ 11.03.2016. 15:40 ] @
Pozdrav svim clanovima,promenio sam dosta auta do sada ali sam ih uvek odma prenosio na mene, sada bi kupio auto ali ne bi odmah da ga prenosim pa me zanima dali mogu upravljati njime bez ovlascenja ili neke potvrde kako to vec ide?
[ Darko Nedeljković @ 11.03.2016. 17:20 ] @
Ne znam koja te muka naterala na to - imas kazne pa ne mozes da registrujes ili...? Ja sam ovde pre par godina opisivao situaciju kada sam kupio auto pa nisam odmah preveo, nakon par meseci vlasnik je izgubio telefon i preselio se i tako, kad je vozilu istekla registracija, policija nije smela da da podatak o novoj adresi vec su mi savetovali da auto isecem i prodam u delovima, kako bih izvukao makar deo para. Poucen tim iskustvom vise ne sedam na vozacevo sediste ako prethodno nisam zavrsio kompletnu proceduru prenosa vlasnistva na svoje ime

A sad se setih, jos pre toga sam ja prodao motocikl i potom se preselio. Novi vlasnik se nikada nije pojavio da izvrsi prenos, pojma nemam da li je medju zivima i da li pokusava da me nadje. Bilo je on meni pare, ja njemu kljuc i saobracajnu i cujemo se i vidimo uskoro za ostalo... od tad je proslo preko pet godina, a niti smo se culi niti videli da obavimo taj prenos.
[ pajapop @ 11.03.2016. 17:20 ] @

MOras imati ovlascenje, kojim ti prodavac daje pravo da upravljas tim vozilom, a to ovlascenje moze imati i klauzulu da ga mozes registrovati pa cak i preprodati...Ali, bez osnovnog ovlascenja ne mozes upravljati tim vozilom, jer kako ces dokazati policiji da ga nisi na primer ukrao, i sl...
[ Darko Nedeljković @ 11.03.2016. 17:41 ] @
pajapop, ovlascenje za upravljanje je potrebno samo prilikom prelaska granice, a i tamo se polako izbacuje kao obaveza. U unutrasnjem saobracaju se ovlascenje ne zahteva i kamo srece za lopove kad bi obicnim papirom moglo da se dokazuje da nisu ukrali... Policija ima druge (pouzdanije) nacine provere da li je vozilo ukradeno ili ne.
[ gile-gaga @ 12.03.2016. 17:07 ] @
nemam nikakve kazne niti zabrane ili bilo sta slicno,pitam jel autu vazi registracija jos dva meseca pa bi hteo po isteku registracije da ga prenesem a covek je iz moje opstine.znam da ako mi da ovlascenje onda mogu sve da obavim bez njegovog prisustva ali radi se o tome da ostatak novca mu dajem kada istice registracija pa me zanima dali postoji odobrenje samo za upravljanjem vozilom ne za prenos vozila i slicno
[ Darko Nedeljković @ 12.03.2016. 21:27 ] @
Ok, da razjasnimo - rec je ovlascenjima za 6 vrsta razlicitih poslova, pa treba objasniti svako pojedinacno:
1) Ovlascenje da vozis auto dok vlasnik nije u kolima ti niko nece traziti. Nisam cuo da je policajac ikome to trazio tokom poslednjih 10 godina. Ne postoji clan zakona koji kaze "kaznom od toliko dinara ce se kazniti vozac koji upravlja vozilom bez pisanog i overenog ovlascenja". Ta ovlascenja su vise vezana za birokratiju pre 2000. godine, mada pojedinci i danas vole da ih imaju jer su culi da to tako treba.

2) Ovlascenje za prelazak vozilom preko granice, to je vec ozbiljniji slucaj. Policajac ne bi trebalo da te pusti preko granice bez ovlascenja, mada to sve redje kontrolisu.

3) Ovlascenje za primopredaju dokumentacije za produzenje registracije, preuzimanje registracione nalepnice i slicno. Mnogo dobra stvar kad nemas vreemna pa hoces nekog da posaljes da ti registruje auto. Pretpostavljam da ima vremenski rok vaznosti, nije logicno da neko dodje da ti registruje auto sa godinu dana starim ovlascenjem.

4) Ovlascenje da odjavis tablice umesto vlasnika. Odjavu tablica je potrebno uraditi da bi se dobile nove, a ne znam da li je moguce to raditi bez prisustva vlasnika na osnovu ovlascenja.

5) Ovlascenje za overu kupoprodajnog ugovora u opstini. Mislim da sam nedavno cuo objasnjenje u opstini da osoba ne moze potpisati ugovor sa samim sobom, na osnovu ovlascenja druge strane, vec ti kao ovlascen mozes prodati nekom trecem. Opet se postavlja pitanje vremenske prihvatljivosti takvih ovlascenja.

6) Ovlascenje za podnosenje poreske prijave. Ma koliko cudno delovalo, poreska uprava ne dozvoljava nikom drugom da podnese poresku prijavu i plati porez na prenos, osim prodavcu licno. Mozes ti koliko hoces da pises na ugovoru da porez placa kupac, ne vredi, zakon je jasan, porez mora da plati prodavac i on tom prilikom mora da preda poresku prijavu. A taj korak je sustina prenosa vlasnistva. Ne znam da li oni prihvataju ikakva ovlascenja ili iskljucivo vlasnik da dodje licno.

Ako se odlucis na to drndanje sa ovlascenjima, prouci dobro sa svakom od institucija da li je prihvatljivo, koliko dugo vazi, da li se prilikom vrsenja opisane radnje uzima original, da li ovlascenje mora biti od notara ili moze i iz opstine, da li na jednom papiru moze da se da svih 6 ovlascenja i slicno. Danas vecina institucija odgovara na pitanja korisnika emailom, da ne pominjemo telefon. Verovatno moras pitati konkretnu opstinu, jer nista od toga nije jasno, precizno i nedvosmisleno regulisano zakonom, pa jedni tumace ovako, drugi onako.