[ R A V E N @ 07.07.2016. 21:31 ] @
Dok sam prije više godina pratio tzv. "elektronsku scenu" kod nas u JI Evropi, najmanje oko 80% ljudi unutar toga su bili poklonici techno i tech house žanrova. (Znam da je mnogim laicima izvan svega toga sva four on the floor muzika techno, ali stvarno postoje uži prepoznatljivi pravci koji se tako nazivaju.)

Šta je problem sa svim tim?

Bez cilja da ikoga vrijeđam i govoreći objektivno, ti pravci su izvanredno dosadni, naročito techno, gdje nerijetko imate "hitove" koji su zapravo jedan muzički fragment od možda 3.5 sekunde ponovljen da se dobije "pjesma" od oko 7 minuta (ne znam kako da na naš prevedem riječ track).

Krajnje je neobično da ljudi to vole i prate, a neki DJ i producenti su izgradili cijele karijere oko toga i zarađuju nemali novac, uz to dolaze i provodi, žene, putovanja po najekskluzivnijim turističkim odmaralištima, najvjerovatnije ih počaste često i MDMA-om i "linijom" odnosno "šmrkom" kokaina, prodaju svoje radove preko Beatport-a itd.

No stvar je postala još bizarnija kad sam otkrio da u programu za produkciju muzike FL Studio (a vrijedio je za jedan od jeftinijih u svojoj klasi) postoji izvjesna randomise komanda gdje samo dodate neki zvuk, npr. osnovni bassline ton (to vam je ekvivalent bas-gitare iz rock muzike) i on vam izradi trenutačno sve što treba. Isto ide i za udaraljke. Ukratko, program napravi za vas najmanje 80% posla.

I sad kako to shvatiti, popularnost tih ljudi, kad je udio njihove kretivnosti jako malen? Kako drugačije reagovati nego ovako:



Da bude stvar još gora, i psytrance i manjim dijelom trance ekipa je prihvatila takav pristup. Ne doslovno takav, ali muzika im je počela zvučiti poprilično mehanoidno.

Najiskrenije, bilo bi najbolje da svi popuste poprilično sa alkoholom, mariuhanom, MDMA-om i metaamfetaminima, jer je dobro poznato koliko je ta scena povezana sa psihoaktivnim supstancama, odnosno da se ne pretvaramo da slon nije u jednoiposobnom stanu kad jeste. Ako hoćete biti trijezni, ti party-i ne bi trebali trajati duže od 2.5 sata od možda 18:00, a u pravilu su počinjali u 22:00, trajali po 8 sati i onda dođe afterparty, odnosno dodajte još najmanje 1.5 sat.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 07.07.2016. u 23:40 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 08.07.2016. 16:34 ] @
Mogao bi da daš link na neki primer.
[ Binary Mind @ 08.07.2016. 21:52 ] @
I? Poenta priče je?

Ako ti se ne sviđaju "4 on the floor" žanrovi EDM muzike nemoj da je slušaš... i nemoj da komentarišeš o istoj. Ja mogu da slušam dobar tech house, deep tech, techno, tech trance, psy trance itd... bez "dopinga" ceo dan, i da mi ne bude dosadno. Čak šta više, to i radim, čim mi se ukaže prilika. Na poslu uvek u pozadini slušam baš takvu muziku. I kod kuće takođe. Ukusi su različiti...
[ plus_minus @ 08.07.2016. 23:23 ] @
Poenta priče je da se to nekada zvalo "plejbek". Fejk. Najveća sramota za muzičare ako ih provali publika da se nešto drugo `znoji` umesto njih, a oni na stejdžu samo glume. Upravo iz tog razloga ogromno gnušanje i opravdano bojkotovanje domaće seljavurdije (džiberaši i narodnjačke dileje) koja i dan danas `briljira` na malim ekranima teve prijemnika, "uživo".

Nekada playback, sada je to DJ posao. Tako, jedan, eventualno dva idiota, dignu desnu ruku u vis, a drugom rukom klikću po `traktoru` i vrte neke knobove, malo skaču i onda "UuuuuuOOoooooUUuuu!".
To može svaki imbecil. Doživljaj straaaava. Pošto sam i sam muzičar, znam šta pričam. Nisam samo konzument, nego volim i da stvaram.

Uzmi za primer ZAZ. Ja nju i njenu ekipu ne slušam. Ne gotivim nešto takvu muziku, mada mogu da podnosim i 24h dnevno ako treba. Čak šta više, više volim prve albume Delerium-a ili Conjure One nego li ubavo i nadareno francusko devojče. Međutim, samo ukineš struju i Zaz sa njenom ekipom, pobeđuje. Dok svi ostali DJ mud0klopi, pa, mogu da se gegaju i đipkaju dok im se ne istroše baterije. Posle toga su samo seljoberi i ništa više. To što imaju sreću pa je broj retarda porastao i narkomanija čini svoje za uber kul doživljaj uz farmaceutski stimulans, to ih ni malo ne čini `talentovanim`. Toliko malo ima njih samih u njihovim "kreacijama", tih DJ-eva da je to strašno.

Ako ćemo realno, DJ sfera je najveći šamar za muziku ikada. Nakaradnost 101%. Kao kada bi se neko p05ra0 na platno, pa sačekao da sve to lepo pregori da ne disrm, pa onda dočarao malo svetlijim bojama kroz močku i rigoleto, onda izneo na izložbu da proda. Izuzmi prvence koji su se pošteno igrali sa svojim klavijaturama i zapravo, zaista svirali dok im je TocTocTocTOCTOCtoCTOckalo u pozadini ... Astral Projection, npr.. "Žarko Mišel Žar" ... to je nešto drugo. Banco De Gaia ili Kiril Džajkovski, takođe, ta dvojica su dakle, nešto drugo. A muzika je upravo to. LJUDSKA energija, emocije i šta sve ne, prenešeno kroz instrument(e).
I postoji samo onda dok se svira. Unikatno nešto. I zato su oni drugi čupavi debili i imbecili sekli vene i crtali pentagrame žiletima po rukama na svakom koncertu Slayer-a, jel' da?

Lepo je to što i mi *(sada već odavno) imamo loop station player za gaženje, pa odsviraš jedan rif, pa ga uhvatiš kako treba i onda ga vrtiš u besvest, dok ti ne dojadi, dok se pr05eravaš sa nečim drugim, mada to je zapravo - početak kraja. Dokaz koliko su ljudi postali usamljeni i koliko se sebičnost rasprostranjila. Nekada je mnogo bilo lakše da skupiš par čoveka pa da dadnu rezultat. Danas? Ni ideja se nije razradila, ovaj ili onaj se već pita, a kad će pare, kinta, itd .... ?

Jedan primer, savršenog korišćenja loop station player-a

[ Sceka @ 08.07.2016. 23:33 ] @
Nije rec o svidjanju ili ne svidjanju. Tema je sasvim nesto drugo. I dobra je tema jer to pitanje je vec duze vreme evidentno aktuelno.

Citat:
R A V E N:
Bez cilja da ikoga vrijeđam i govoreći objektivno, ti pravci su izvanredno dosadni, naročito techno, gdje nerijetko imate "hitove" koji su zapravo jedan muzički fragment od možda 3.5 sekunde ponovljen da se dobije "pjesma" od oko 7 minuta (ne znam kako da na naš prevedem riječ track).

Nije rec o "track" pojmu nego o paternu koji se ponavlja. A samo ponavljanje i nema neku drugu svrhu osim da bude dosadno ali u odredjenom smislu koji stimulise odredjeno raspolozenje. Sam patern mora da bude sto jednostavniji (mislim na sto manje pojedinacnih zvukova, zvukova jer nije rec o instrumentima, zapravo ne mora da bude rec o standardnim muzickim instrumentima u bukvalnom smislu tog pojma) ali sa sto vise "udara" sto podrazumeva ritmicku osnovu koja je vodeca, primarno tackasto snaznog efekta sa izrazenim odredenim frekventnim spektrom i veoma vazno - odredjenog tempa koji mora da zadovolji formu tako da taj "tackasto zvucni udar" bude dovoljno redak da se moze preneti, bukvalno, na fizicki dozivljaj kod "primaoca" (slusaoca) ali da ne bude pauza koja ostavlja vremena da se "organizam oporavi" vec se insistira na sledecem... Uz dodatak "bass linije" (koja, opet, ne mora da to bude u pravom smislu tog muzickog pojma niti mora da se koristi odgovarajuci muzicki instrument vec bilo sta sto "sluzi svrsi") koja je obavezna kao i (pozeljno je) nekih/neke vrste perkusije koja pokriva visoki spektar (frekventno) dobija se dovoljno za potrebe forme koja je u osnovi "minimalizam koji ima snagu i sugestiju". I tako dalje...

Citat:
Krajnje je neobično da ljudi to vole i prate,

Uopste nije neobicno vec vrlo razumljivo a znajuci psihofizicki dozivljaj prilikom ponavljanja nekog tona ... pa to razradjeno i selektovano u meri koja sluzi svrsi. Doziranje odredjenih elemenata u kombinaciji sa tempom dogadjanja daje proverene rezultate od "mucenja i zlostavljanja" preko "euforije sa raznim osnovama i manifestacijama" do "nirvane" - a sve u zavisnosti od potreba. Srecom, radi se ipak o pozitivnim efektima u krajnjem skoru.


Citat:
a neki DJ i producenti su izgradili cijele karijere oko toga i zarađuju nemali novac, uz to dolaze i provodi, žene, putovanja po najekskluzivnijim turističkim odmaralištima, najvjerovatnije ih počaste često i MDMA-om i "linijom" odnosno "šmrkom" kokaina, prodaju svoje radove preko Beatport-a itd.

Pa i to je sasvim razumljivo, ne i opravdano ali potpuno logicno. (trziste diktira ... a na bazi toga se zaradjuje, mnogo ...)

Citat:
No stvar je postala još bizarnija kad sam otkrio da u programu za produkciju muzike FL Studio (a vrijedio je za jedan od jeftinijih u svojoj klasi) postoji izvjesna randomise komanda gdje samo dodate neki zvuk, npr. osnovni bassline ton (to vam je ekvivalent bas-gitare iz rock muzike) i on vam izradi trenutačno sve što treba. Isto ide i za udaraljke. Ukratko, program napravi za vas najmanje 80% posla.

I sad kako to shvatiti, popularnost tih ljudi, kad je udio njihove kretivnosti jako malen? Kako drugačije reagovati nego ovako:

Pa to i jeste "problem". Nema tu nikave kreativnosti jer se to ni ne trazi niti je to osnova cele price. Kao prvo, u klasicnom smislu tog pojma to i nije Muzika ali je prihvacena kao segment Muzike i to je to. Nema tu neke price, zapravo, ima ali nema smisla pricati o necemu sto je verifikovano uzelo svoju poziciju u drustvu, vec neko vreme. Ima tu mesta da se prica danima, ima tu cinjenica, ima tu mnogo toga ali je sve to vec ispricano, analizirano, dokazano i prica se i pricace se medjutim sve ostaje na prici. I dobro je sto je tako jer nema smisla nista drugo nego prihvatiti cinjenicu a cinjenica je da je to postalo deo Muzike, prihvaceno od odredjenog kruga konzumenata i to je to.

Jednostavno tesko da ima smisla pricati pa cak i razmisljati o toj nekoj popularnosti i korelaciji sa kreativnoscu, narocito sto kreativnost, muzicka kreativnost, nije ni u prici autora.


Citat:
Da bude stvar još gora, i psytrance i manjim dijelom trance ekipa je prihvatila takav pristup. Ne doslovno takav, ali muzika im je počela zvučiti poprilično mehanoidno.

Najiskrenije, bilo bi najbolje da svi popuste poprilično sa alkoholom, mariuhanom, MDMA-om i metaamfetaminima, jer je dobro poznato koliko je ta scena povezana sa psihoaktivnim supstancama, odnosno da se ne pretvaramo da slon nije u jednoiposobnom stanu kad jeste. Ako hoćete biti trijezni, ti party-i ne bi trebali trajati duže od 2.5 sata od možda 18:00, a u pravilu su počinjali u 22:00, trajali po 8 sati i onda dođe afterparty, odnosno dodajte još najmanje 1.5 sat.

Odavno je prica izasla iz domena stimulativnih supstanci i prenela se i na "strejt" populaciju. Kao sto rece @Binary Mind - i bez "dopinga" coveku se to svidja toliko da ga to opusta, stimulise (slusa u pozadini dok nesto radi) i nije mu dosadno. Jednostavno ne razmislja o tome da li je kreativno ili nije, konzumira na njemu svojstven nacin i dobro mu je. To je sve sto je njemu bitno. Da li to ima smisla sa Muzicke strane - pa nema, uopste nema. Ali je to sasvim druga stvar i ne moze se generalizovati ni po kom pitanju. Da li je to dobro ili nije? Pa nije ali je tako.


Pozdrav!
[ Sceka @ 08.07.2016. 23:38 ] @
@plus_minus - nisam video tvoj post (pisao sam moj post) a slazem se sa svim sto si napisao. Medjutim, kao sto rekoh, situacija je sada takva kakva je i to treba prihvatiti jer se ne moze drugacije. Sasvim je druga stvar sto je po malo "pmodarsvtvo" uzrokovalo da se stvari ne nazivaju pravim imenima ali i to je "sta da se radi". :) Kapiram ja tebe i tvoju potrebu da izneses to sto si napisao (kod mene je to bas izrazeno, svakako) ali se time ne postize ama bas nista. Probano... :)


Pozdrav!
[ Aleksandar Đokić @ 09.07.2016. 04:14 ] @
Aha, pa slusaju zato sto je "in". Hit se pravi, ne nastaje. Pustis milion puta glupost, i glupost postane hit.

Najbitnije je sastaviti nesto, da lici na nesto, i to forsirati kako bi uslo u glavama, i to ti je recept. Narocito sada kad vidis da nikome vise nije stalo da pokusa nesto novo, drugo... nego ono sto znaju da prolazi kopiraju, drndaju... sta god - cilj su pare.
[ Sceka @ 09.07.2016. 12:12 ] @
Sve pocinje naivno i sa potpuno drugim razlozima. Tako je pocelo i sa mp3 pa iako nikada nije prihvaceno u profesionalnom radu od relativno lokalnog (relativno lokalne potrebe) preraslo u globalno na planetarnom nivou.

Nekada se tacno znalo sta je to DJ, ko to moze da bude i gde, kada... i nikada nije moglo da se desi da neki DJ kaze "ja sam muzicar" (osim ako to inace nije ali je uvek odvajano) a sada se "podrazumeva". Nekada je DJ bio prava enciklopedija Muzike a sada... :)

Svojevremeno sam radio jednu plocu sa Nedom Ukraden. Jednu pesmu su napravili (aranzirali, uradili text, odsvirali...) neki momci sa N.B. (secam se samo jednog imena - Vlada... da mi se ne zameri bilo davno) pa me zamole da dodjemo ranije na termin da mi puste nesto. I puste mi "pesmu" koja je tipicno ovo o cemu se ovde prica. Ukupno tri paterna a "pesma" traje 4'30". Cilj je bio da ja nagovorim Nedu da je uzme za plocu. I pored najbolje volje nisam uspeo da se ne nasmejem i tokom preslusavanja i na ideju da o tome uopste pricam sa Nedom. Ali, dobri momci, Muzicari (sviraju klavijature, gitare) i ipak u jednom trenutku u pauzi snimanja pustim ja to Nedi. Ona sokirana, na pola kaze "Moram li ja da ovo slusam do kraja?"... :) Naravno, nije uzela tu "pesmu" a momci ostase vidno tuzni i bukvalno razocarani nerazumevanjem za njihov trud.

To je bilo tada, davno. Danas bi to proslo "na keca", mozda bi bio, u stvari verovatno bi bio HIT! :)

I tako...


Pozdrav!
[ Backy @ 09.07.2016. 13:38 ] @
zanimljiva tema, i mene isto zanima :) digitalizacija je sigurno jedan od glavnih krivaca za to stanje... nekad je dj bio enciklopedija muzike, danas svako ima telefon sa internetom i ne treba mu dj. fotografi su nekad znali slikarska pravila, u kom trenutku škljocnuti i još mnogo drugih stvari kako bi dobili relativno ok sliku... danas svako ima telefon sa kamerom i ekranom na istoj strani i odmah vidi rezultat.

ti koji klikću random u raznim muzičkim sekvencerima su smislili taj način rada ili ga naučili od nekoga. jedini način za borbu protiv toga je da praviš ono što bi ti voleo da čuješ ili vidiš.

http://www.huffingtonpost.com/...rt_us_55e9a2d2e4b002d5c075b9c6
[ Binary Mind @ 09.07.2016. 14:02 ] @
Aaaa... Vidim da se diskusija rasplamsala... E pa dragi moji... Da se razumemo. Ni ja nešto ne mirišem njanjave hitiće koji se puštaju po MTV dance, radio stanicama za široke narodne mase, niti turbo folk i slične domaće aranžmane. U tom slučaju radije ću slušati klasične aranžmane sa pravim instrumentima jer instant hitići sa već više puta sažvakanim instant aranžmanima ni meni ne gode. Međutim, kad je reč o EDM (eletronic dance music), tu volim da slušam određene definisane pravce koji baš i nisu mnogo popularni, a ne instant hitove. Čak mi i MTV i radio hitovi uglavnom smetaju. E sad, ni muzika koju ja volim da slušam ne odgovara većini koja možda voli da sluša turbo folk i electro house i euro dance njanjave hitiće. :) Evo primer onoga što mogu da slušam ali mogu i bez istih to jest instant hitići:







a ovo je na primer ono što volim i mogu da slušam po ceo dan:






[ Aleksandar Đokić @ 09.07.2016. 17:18 ] @
Volim i ja npr Infected Mushroom, da cujem i neki psy (ne sve) itd. Ali ovaj novi techno/house sta je vec je takooo dosadan, tako bezidejan, tako... nisam dovoljno pismen da opisem koliko mi se ne svidja.

A slusao sam nekada house, ali je tu bilo necega... nekako su pesme "zvucale". Ovo novo je suplje, nema nicega, obican ritam i nista vise.

Ovo sto je stavio Binary mi je preblago, ali ponovo nije "suplje".

Ova tema ne moze da prodje bez Rambove kompozicije "kako se pravi hit" :):

[ Binary Mind @ 09.07.2016. 21:37 ] @
@Aleksandar Đokić

Ne boj se slušam ja i mnogo tvrđi tehno (i trance), ali kad slušam nešto u pozadini na primer na poslu ili kad vozim više mi odgovara blaži minimal, deep tech i tech house

Infected Mushroom je blag psytrance. I Astral Projection što je sceka pomenuo su blagi i melodični. Ja više volim nešto tvrđe i ritmično poput:





[ Sceka @ 09.07.2016. 22:43 ] @
Nisam ja pomenuo Astral Projection ali nije bitno. Mislim da se malo masi poenta teme. Nije rec o tome kome se sta svidja ili ne svidja a mislim da svakako tema nema veze sa kacenjem "omiljenih klipova", bar toga ima na ES-u (mislim i preterano puno).

Tema je inicijalno odlicno pocela opservacijom nekih dogadjanja sa konkretnim primerima i nastavak je obecavajuce krenuo u dobrom pravcu jer bi bilo zanimljivo cuti nesto u vezi navedenog, konkretno.

Mene licno ne zanima ni kacenje niti pregledavanje klipova koji se nekome svidjaju ili ne svidjaju jer je to za mene besmisleno. Nemam nista protiv, i razumem u potpunosti da to nekoga interesuje i/ili zabavlja, ali ako se tako nastavi ne bih vise smetao na temi...


Pozdrav!
[ Aleksandar Đokić @ 09.07.2016. 23:09 ] @
@Binary

To mi se vec svidja, nesto mi je cak i poznato.

A i ja pustim dok radim, odlicno za koncetraciju.

Necu ometati Sceku dalje :).
[ Binary Mind @ 10.07.2016. 13:50 ] @
@Sceka

Izvinjavam se. Nisi ti pomenuo Astrale, već ±...
[ bojan_bozovic @ 11.07.2016. 13:11 ] @
Baš sam tražio link ka tom modernom tehnu i naišao na ovo:

https://www.mixcloud.com/nacho.../techno-and-progressive-mix-2/

Moram priznati da mi ne prija. I muzičari uopšte ne moraju da se brinu da će ostati bez posla ako je gornji mix indikacija koliko može da se zas*re muzika. Problem je gomila nakljukanih red bullom+votkom, marihuanom i tabletama koji su konzumenti te muzike, baš kako OP i piše.
[ R A V E N @ 27.07.2016. 23:23 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Mogao bi da daš link na neki primer.


Moji kriteriji za kvalitetnu muziku u trance/hard trance/psytrance žanrovima možda i jesu previsoki...

Evo primjera. Imaj na umu da je ovdje kreativnost toliko niska da čak nisu dati ni nazivi track-ovima. Malo neke varijacije ima:

[ Aleksandar Đokić @ 28.07.2016. 01:29 ] @
Bezlicno potpuno.
[ Lavlja_Jazbina @ 28.07.2016. 07:27 ] @
Slazem se da je ova stvar totalno bezlicna (opet ukusi su razliciti pa je ovo nekome super) a loop je uzet od Yello - The Race



Generalizovati,izvlaciti iz konteksta, stil,vrednost,dopadanje a pritom subjektivno ocenjivati je u MUZICI besmisleno.

Meni u ovoj temi je da je Neda Ukraden neki reper.Mozda to grubo zvuci ali dajem sebi za pravo posto u porodici sa zavrsenom srednjom muzickom

i istrumentima,harmonika,gitara i pevanje koji se koriste mogu to da kazem,ali opet samo kao svoje misljenje bez generalizacije ili neke muzicke

(sudijske) presude.Cak i kada je neko u toj poziciji po raznoraznim emisijama,ne gledaju objektivno nego se vode nekom svojom politikom.


Citat:
Bez cilja da ikoga vrijeđam i govoreći objektivno, ti pravci su izvanredno dosadni, naročito techno, gdje nerijetko imate "hitove" koji su zapravo jedan muzički fragment od možda 3.5 sekunde ponovljen da se dobije "pjesma" od oko 7 minuta (ne znam kako da na naš prevedem riječ track)


Ne,po mom misljenju ti gledas subjektivno,a budi decentan i kazi da Binary Mind je prouzrokovao tu reakciju.

A komentari kod tebe su kao konstatacije da neki disk dzokeji zaradjuju,uz to dolaze i provodi, žene, putovanja po

najekskluzivnijim turističkim odmaralištima, najvjerovatnije ih počaste često i MDMA-om i "linijom" odnosno "šmrkom" kokaina,

prodaju svoje radove preko Beatport-a itd.

A ovaj deo govori da to tvoje objektivno je subjektivno ili imas neki licni problem ili frustraciju.Izvini,bez da ovo pominjem da bi vredjao.

Citat:
Najiskrenije, bilo bi najbolje da svi popuste poprilično sa alkoholom, mariuhanom, MDMA-om i metaamfetaminima, jer je dobro poznato koliko je ta scena povezana sa psihoaktivnim supstancama, odnosno da se ne pretvaramo da slon nije u jednoiposobnom stanu kad jeste. Ako hoćete biti trijezni, ti party-i ne bi trebali trajati duže od 2.5 sata od možda 18:00, a u pravilu su počinjali u 22:00, trajali po 8 sati i onda dođe afterparty, odnosno dodajte još najmanje 1.5 sat.
[ R A V E N @ 31.07.2016. 01:24 ] @
Ne, mislim da moji problemi i frustracije nisu takvi da me spriječe da kako-tako kvalitetno živim a i da analiziram ovu muziku.

Kakav si ti problem imao na umu?

Ako misliš da sam možda zavidan i ljubomoran prema tim ljudima, nije ni to u pitanju. A govorili su mi "Eno ga, zavidan!". Ja ne mogu biti zavidan nečemu što smatram lošim.

Kažu "O ukusima se ne raspravlja", ali postoji dio filozofije koji se zove estetika i koji se bavi ovim pitanjima, a postoje i recenzije.

Neka ljudska bića su stvarno nešto najbizarnije što se može vidjeti na ovom svijetu! Ja pokušavam da proniknem šta ih privlači ovakvim stvarima. Njih možda privlači podizanje energije i raspoloženja koje se obično vezuju uz EDM, ali ima nešto drugo što to odrađuje bolje, a oni ipak ostaju kod prvog.

Primjer drugi i mišljenje o autoru, mada ne nužno o ovom njegovom radu:

One of the most original 'house' producers out there. Actually his music is house-linked but hard to describe : intricate melodies, extremely rich textures, stylish post-cinematic atmospheres create a very personal, poetic, colourful, deep universe. Like Carl Craig, Villalobos, Schatrax, Herbert, Moodymann, Morgan Geist and a few others, Isolee is on a league on his own and contributes to give house its 'lettres de noblesse'. He will without doubt generate many followers, as usual very far from the original.





Jedan DJ o svojoj publici u šaljivom tonu:

Very, very disturbed people, who would just carry on dancing if you just stood there banging a wooden spoon on a saucepan. So that's how minimal was invented then.

Neću više postavljati YouTube videe, ali ovo je meni najbolji trance/hard trance/EDM rad ikada:



[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 31.07.2016. u 03:26 GMT+1]
[ Sceka @ 31.07.2016. 15:35 ] @
Citat:
extremely rich textures, stylish post-cinematic atmospheres create a very personal, poetic, colourful, deep universe

Moze li neko da objasni sta ovo znaci, po mogucstvu pojedinacno o0d zareza do zareza?


Pozdrav!
[ Binary Mind @ 03.08.2016. 20:52 ] @
^

Od prvog slova "e" do zadnjeg slova "e" - kaže da njegova muzika "otkida" koliko je dobra...
[ Lavlja_Jazbina @ 03.08.2016. 21:39 ] @
Ne,postavljeno mu je pitanje pa neka se upristoji da odgovori..
[ R A V E N @ 08.08.2016. 22:31 ] @
Ne bi to trebalo biti teško da se razumije o čemu je riječ.

Imate tu recenziju Discogs-u, za unos artista-a Isolée, pa se može pitati autora na šta je mislio, jer ja ništa od toga ne "vidim" (ne čujem) u toj muzici.

A tu nije isključeno da takve dobre recenzije pišu oni sami sebi ili neko blizak njima. Ima tu poprilično velike samoljubivosti koja nije zasnovana na ničemu, što i publika podgrijava. Poznat mi je slučaj jednog "kvalitetnog" DJ-a/producenta u čijim "uspjesima" piše da je kontaktirao tog i tog poznatog čovjeka iz svijeta informatike da ga pita da li njegov proizvod podržava taj i taj standard za međusobnu komunikaciju uređaja, na što je ovaj odgovorio da ne podržava (?!!) .

Na drugom mjestu vidiš neke biografije na Wikipediji gdje su administratori stavili upozorenje: "Čini se da je autor ovog članka blisko povezan sa osobama o kojima se govori u tekstu".

Sjećam se slučaja DJ "umjetnika" iz Bosne koji je u svojoj diskografiji imao 80 "izdanja", odnosno DJ mikseva. Ali hajde dobro.

Nekada je postojala stranica pod imenom Dead Act gdje su postavljani videii DJ-a pri "nastupu" gdje je bilo jasno da on/ona "miksa", a u stvari da ide već snimljeni miks sa nosača zvuka.

Kako je bilo jasno?

Pa sa videa se vidjelo da ili mikseta nije spojena na struju ili izlazi iz miksete nisu spojeni za sistem za razglas ili im uopšte slušalice nisu spojene na miksetu. Oni su bili toliko pod uticajem supstanci da im je to skroz promaklo. Ali zato show went on and on!

Šteta što je Dead Act otišao offline.

https://web.archive.org/web/20...144724/http://www.deadact.com/

Hajde da se svi ne pretvaramo. Ako je već došlo dotle, bolje neka foobar2000 i računar odrade sav posao. Šta je smisao lica DJ "zvijezde" na nekom plakatu?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 08.08.2016. u 23:45 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 01.06.2017. 16:21 ] @
Ne,Yamato moze da ti da lekciju kako se to radi.Ajde,nisi se valjda oladio od filozofije,da ne kazem teme.



[ valerijan @ 02.06.2017. 22:50 ] @
Podrška kvalitetnoj repeticiji.

Citat:
...Sledeće stilske karakteristike su bitne za estetsku ocenu postmoderne:

1. ) reciklažno preuzimanje sadržaja (umesto jedinstvene stvaralčke kreacije. ),
2. ) eklektičko mešanje stilova,
3. ) preispitivanje modernističkih ideja o estetskoj autonomiji i umetničkoj čistoti,
4. ) oduševljeno prihvatanje novih tehnologija i masovne kulture,
5. ) naglašavanje lokalnog i prolaznog umesto opšte prihvaćenog univerzalnog i večitog.
...
3. “Estetika moderne bila je izgrađena na postulatima o autonomiji umetničkog dela i na ideji o čistoti dela, a samim tim i na ideji o primatu apsolutne kreacije umetnika nad kopijom”.

Postmodernistička estetika, ako teko nešto u epohi postmodernizma i postoji, preispituju upravo ove dve(čistota i autonomija) ključne odrednice estetike moderne. Čistota jednog umetničkog dela, za moderniste, znači da je ono apsolutno nova kreacija, različita od svega što je do tada stvoreno.

Da bi jedno delo bilo okvalifikovano kao umetničko ono, shodno ovom modernističkom aksiomu, mora da bude novo i sadržajno i formalno. Tako su nastajali modernistički stilovi, stim što je svaki novi stil i trend, da bi bio ocenjen kao nov i vredan, morao da prevaziđe onaj raniji. A po veličini učinjenog koraka na prevazilaženju od prethodnog stilskog obrasca ocenjivana je i veličina nekog modernističkog dela. Jer, takvo, čisto modernističko, umetničko delo je potpuno autonomno, i u isto vreme novo, pa se otud ne meže uporediti sa nekim delom iz neke prethodne epohe, već isključivo sa delom istog stilskog obrasca kome pripada. (nemoguće je uporediti jedno, na primer, klasicističko i nadrealističko delo i reći koje je od njih bolje. )

Kritičari postmodernizma misle da postmoderno delo nije čisto, jer je u njemu, u njegovim fragmentima koji su ugrađeni u delo kao citati, već sadržano iskustvo jedne druge epohe, pa takvo delo otud i nije autonomno, jer je po svojoj suštini ipak samo kombinacija fragmenata nekih drugih kreacija.

A zagovornici postmoderne na sve to kažu da ih takvo određenje kreativnosti ne interesuje budući da smatraju da je čovek, a samim tim i umetnik, kreativan u onom trenutku kad bira između najmanje dve mogućnosti, a to je već stvaralaštvo... https://postmodernodoba.wordpress.com/
[ Sceka @ 03.06.2017. 15:27 ] @
Citat:
smatraju da je čovek, a samim tim i umetnik, kreativan u onom trenutku kad bira između najmanje dve mogućnosti, a to je već stvaralaštvo

Mislim da je ovo svojevrsna glupost kojoj tesko da ima ravne.

Prvo „čovek, a samim tim i umetnik” je postavka koja verujem da nije vredna komentara radi besmisla koje je napisano.

A sama ideja je opet neshvatljivo besmislena samim tim sto je rec o nekom „opravdanju nekog stvaralastva” time sto je odrednica „odluka koju neko donese u nekom trenutku”. Biranje da li cu Karadjordjevu ili pLeskavicu mene postavi u poziciju kreativnog, stvaraoca cega? Mislim, banalizujem ali je to to ili kako bi se to danas reklo toeto?!

Ali u potpunosti se slazem sa prethodnom recenicom u citatu a sa kriticarima postmodernizma.


Pozdrav!
[ valerijan @ 03.06.2017. 19:10 ] @
Meni je opsednutost "pravim" umetnikom, inspiracijom tragi-komična. Posebno je priča o autentičnosti blizu Zemlje ravne ploče...

Pralistajte malo Kejdžove Imaginary Landscape 4-5 pa da se čujemo :)



Podrška kvalitetnim citatima i malim "nebitnim" izborima.
[ Sceka @ 03.06.2017. 21:26 ] @
Pa nije bas tako. Nije rec ni o kakvoj opsednutosti ma kako to danas (narocito u danasnje vreme) bilo aktuelno kao neka fora nego o trudu da se sve sto je vredno ponizi, unizi, nipodastava, obesvredi... a najcesce se manifestuje u vidu sprdanja u vezi toga i narocito u vezi ljudi koji se etiketiraju kao opsednuti.

Danas je sve obezvredjeno, sve sto je vredno i ima neku vrednost je obezvredjeno. To je opsesija u najbukvalnijem smislu tog pojma. I nije rec o neznanju, neinformisanosti, neprepoznavanju... vrednosti nego cisto, nepatvoreno spustanje na svoj nivo svega sto je iznad a nedostizno. Cisto zlo je ovladalo. Nasim prostorima narocito. Njprimitivniji porivi su izasli na povrsinu.

I potpuno je to normalno, to sto je tako i sto se to desava. Kako je to normalno? Jednostavno:

Sise jaka petica, doope podignuto bas veliko i cvrsto, usne velike, nos regulisan, gore neki top (valjda se to tako zove?!) da se sise vide skoro besprekorno pa onda gola koza pa nesto toliko pripijeno da verovatno mora da se iscepa kad se skida a izrezano sa strane da se vidi da ne nosi gacice pa mestimicno do dole plus neke sljokice ili sta god to da je, onda na to neki prsluk bez rukava sa kao nekim krznom na ivicama, dva pristojno debela lancica medj' sisama, mnostvo nakita na rukama i na gleznju desne noge. Sve zlato. Stikle tolike da verovatno ne stoji na prstima nego na noktima, cipele nisu otvorene napred pa se ne vidi ali tako deluje. Na rukama nokti raznobojni a izgledaju kao kandze, sa nekim tufnama. Visoka je pa odlicno izgleda, kao neka manekenka jer je skoro isto tako mrsava, ne bas ali naginje ka toj vrsti mrsavosti. U stvari, najiskrenije a sa nekih dvadesetak ~ tridesetak metara i izgleda kao da je iz nekog modnog magazina, najmanje! Tako kratko i povrsno opisana devojka stoji na autobuskoj stanici kod Pionirskog Parka preko puta Skupsine pre neki dan. Ceka autobus. Sta je tu pogresno, lose, ne valja...? Pa ono sto se vidi prilazenjem jer kad se blizu nje osim nekog mirisa vidi sva tragedija persone. Verovatno je to sve opisano najmodernije sto postoji i po najstrozim mogucim pravilima i odabrano i slozeno cak i po nijansama. „Pa sta onda tebi tu smeta covece?!” - pitanje upuceno meni, imaginarno pitanje naravno. Pa smeta to sto je kad se pridje blizu jasno kao dan da je sve to samo tako na izgled ali svetlosnu godinu daleko jer je sve jeftino, sve je replika ali jeftina. Nije bas kod Kineza kupljeno (valjda nije) ali jednostavno ne samo da odise jeftinocom nego se vidi jeftina izrada a da budem iskren i komentari nekih koji stoje blizu su takvi. Bez obzira na komentare jer i to spada u foru da se omalovazi sve sto nije „JA” i „MOJE”, ja kao musko to primetih cim sam prisao blize a prosao sam na bukvalno metar i manje od nje. Da, setio sam se kasnije tog dana na koga lici iz daljine, na Kim Kardasijan. Ali samo lici. Iz daljine.

E to je problem. Sve je obezvredjeno i to obezvredjivanje je rezultiralo time da svi smatraju da su isti kao i oni koji diktiraju / kreiraju / stvaraju to nesto sto se svidja svima. Kako ta devjka misli da je izjednacena sa Kim Kardasijan time sto ce iz daljine izgledati / liciti na Kim tako je i sve drugo. Svi misle da su isti kao i ti kojima su se do tada divili, sa pravom divili. Svi misle da im bez trunke bilo cega pripada deo onoga (ili sve!) sto poseduju istaknuti, posebni, vredni. A cim se ta neka „uravnilovka” stvori onda je sve propalo, sve vrednosti su anulirane - postoje ali su obesnazene.

Tome je krivo tehnolosko doba gde je sve otkriveno ali su krivi i oni koji vrede zato sto su sebe otkrili svetu na nikada nepojmnjiv nacin. Sada svi znaju kakve gacice koja nosi, kakav je razmestaj u stanu/kuci, sta se doruckuje, ruca, jede, pije,kako ko izgleda i kako se ponasa, svako viri u privatnost bilo koga ko je poznat bio vredan ili ne. Vise se ne razlikuju vrednosti jer se svi foliraju. I oni koji su vredni po bilo cemu (vecina!!!) su podlegli masovnoj histeriji otvaranja privatnosti i intime po svaku cenu i tako omogucili svima ne samo da to vide nego ono sto je najgore i vrlo opasno - da misle da i oni mogu tako samim svojim postojanjem! Bez osnove bi svi da budu kao i umetnici, poznate licnosti, bogatasi, manekenke, pevacice, politicari... svi hoce da zive taj za njih nedostizan zivot, poo svaku cenu se ponizavajuci u tome.

Pa tako i oni koji druge etiketiraju opsedutoscu pravim umetnikom i umetnoscu. Jednostavno i prosto, ne mogu da budu to pa onda nastoje da obezvrede taj pojam, te pojmove na svaki moguci nacin kao da ce time sami postati umetnici i/ili biti ravnopravni i/ili biti i sami umetnici.

„tragi-komicno” ... pa jeste, dobro, slazem se, opsednutost jeste takva. Samo je pitanje da li postoji, ima li je, u cemu se ogleda... ali nije bitno...


Pozdrav!
[ Lavlja_Jazbina @ 25.07.2017. 19:44 ] @
Lepo uvezbano,precizno,umetnuto,sa svojom inteligencijom.Nekome mozda smesno ali ne i daleko od stvaralastva kako

god to cudno bilo ili se percepiralo na neki svoj nacin.Umetnost ili ne,umetnuto ili nametnutno, slusaocu bi trebalo da bude prijatno.

Lep kik.






[ Lavlja_Jazbina @ 21.08.2017. 20:32 ] @
Mirza,ajde posto n kapiras u temi bez vozaca kako i sta gde stoji,pogledaj malo oaj klip.

Naziv je bas ono sto i vidis;).Prava mala umetnost.

MECHANICAL TECHNO DEMONSTRATION

[ Lavlja_Jazbina @ 26.10.2017. 19:54 ] @
Evo jos jedan primer kako i analogno moze da se izmiksa a ne kako pokretac teme mlati terminima snimljenog materijala.

Mada malo stvari njemu uopste moze biti jasno.

[ Lavlja_Jazbina @ 04.05.2018. 14:38 ] @
Raven nemoj biti rava i napustis temu koju si zapoceo.Ovo rava je metaforicki,sleng iz 80-ih u Bg.

Evo jos jednog koji se moze svrstati u neku kategoriju umetnika,umetne inteligencije.

[ Lavlja_Jazbina @ 09.01.2019. 20:29 ] @
Jos jedan biser umetnosti,umetnika i njegovog talent umetne inteligencije.

[ Lavlja_Jazbina @ 24.01.2019. 22:05 ] @
[ Lavlja_Jazbina @ 25.01.2019. 18:37 ] @
[ Lavlja_Jazbina @ 19.02.2019. 20:28 ] @
Jeftina spravica.