[ KrkaCiC @ 22.10.2016. 23:29 ] @
Pozdrav

Ovih dana,verovatno ima veze sa parlamentom u Nisu ,po gradu se smucaju kontroliri EPS-a i pisu prijave gradjanima koji nemaju tacan uredjaj,nemaju plombu,i slicno...

I ja sam u ovoj prici,jer navodno u mom ormaricu (4 brojila) ni jedno brojilo nema desnu plombu,i zbog toga su nam ostavili obavestenje u sanducetu. Odem u EPS i kazu to je kontrola uvidela,ici ce neka potrosnja koliko oni kazu za prethodnih godinu dana,recimo 200-300k dinara,i na to ulazemo zalbu,i posto je vise stana u zgradi izaci ce nam u susret da samo kupimo novo brojilo,ali "samo"

Mene interesuje sledece: kako mi je teta u EPS-u objasnila kontrola je duzna da obavesti mene,kao vlasnika,ili predsednika skupstine stanara,o tom kontrolisanju i ona treba da im da kljuc od ormara. Niko ovde nije obavesten,oni su srafcigerom-nasilno,otvorili orman i utvrdili da svi nemamo plombe. Inace novogradnja je u pitanju,i kljuceve ormara ni mi vlasnici nemamo.

Uglavnom,na izvestaju su potpisana (svrakopisom) neka dva radnika EPS-a,i niko drugi.

Hocu reci da su oni mogli sami skinuti plombu i nama ostaviti cestitke inace,i u okolnim zgradama je ista situacija,cak sam prilikom posete EPS-u cuo vise ljudi sa razlicitih lokacija da imaju taj problem,dakle po celom gradu. Kapiram ja sve to,fali ima para za ono sto je obecano gradu Nisu,ali zar na takav nacin???

Inace,vlasnik jednog od stanova i ne zivi tu,u inostranstvu je,i stan je prazan,i eto verovatno je i on pokusao da krade struju.

Brojila su digitalna,tako da tek ne razumem smisao plombe,sem drkanJa gradjana i reketiranja.



Dakle,ako neko zna taj zakon o kontroli,mogu li oni sami doci i uraditi kao u mom slucaju.ili ipak treba biti prisutan i neko ko nije EPS-ovac?

I ako se ispostavi da mora biti prisutan jos neko,jer bi u suprotnom EPS mogao da svakom stanovniku naplati xxxxxx dinara,mogu li da ih tuzim za pokusaj kradje?
[ član @ 23.10.2016. 06:46 ] @
Citat:
I ja sam u ovoj prici,jer navodno u mom ormaricu (4 brojila) ni jedno brojilo nema desnu plombu,i zbog toga su nam ostavili obavestenje u sanducetu. Odem u EPS i kazu to je kontrola uvidela,ici ce neka potrosnja koliko oni kazu za prethodnih godinu dana,recimo 200-300k dinara,i na to ulazemo zalbu,i posto je vise stana u zgradi izaci ce nam u susret da samo kupimo novo brojilo,ali "samo"

zbog toga sto nedostaju plombe da kupujete cela nova brojila!? sta fali starim brojilima osim plombi? sto ne plombiraju postojeca?
[ Living Light @ 23.10.2016. 07:01 ] @
Citat:
KrkaCiC: navodno u mom ormaricu (4 brojila) ni jedno brojilo nema desnu plombu

Pa sta sad?
-Do juce je trebala i valjala i bila dovoljna jedna plomba,
-sada treba i desna,
-sutra ce trebati leva
-a preksutra srednja !!! ???

Jel ONI misle da je ovaj narod iz porodice "TELETABIS" ???

Citat:
KrkaCiC: oni su srafcigerom-nasilno,otvorili orman i utvrdili da svi nemamo plombe


A ko je utvrdio da ONI nisu sami otkinuli plombe na osnovu naloga iz "Komiteja" ?

..posto je budzet prazan...aj malo da "Turiramo Narod" ! --el ?

Dinar po dinar_milionce,

Jedino sto je "TETA" zaboravila da kaze

-da TO NJENO vazi tamo u tu "Švedsku" i slicnim uredjenim drzavama

...a Ne u drzavi gde narod babirči po kontejneru noču LED Lampom
-da ih Komunalna ne navata u radno vreme.
Citat:
KrkaCiC: vlasnik jednog od stanova i ne zivi tu,u inostranstvu je,i stan je prazan,i eto verovatno je i on pokusao da krade struju.


Ma, strasno ! GINIS se okrece u grobu na "Kant", da ne cuje sve ovo.

Ebt. kakva samovolja lokalne vlast, i niko Q da mrdne (nema ko) .

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 23.10.2016. u 08:23 GMT+1]
[ mrkii @ 23.10.2016. 08:27 ] @
Molim vas, banujete ovog idiota gore!
[ perkom @ 23.10.2016. 08:46 ] @
Postoje dve vrste plombi na brojilima. Prva plomba je plomba Zavoda za mere i dragocene materijale a druga plomba je plomba EPS-a.
Nedostatak jedne od njih smatra se kao pokušaj krađe električne energije.
Da ne bude zabune, ima brojila na kojima stoji i pet plombi!

P.S. Living Light ima problema u komuniciranju odavno i banovanje nije lek. Jednostavno ne treba obraćati pažnju na njega kad ima napad.
[ anon70939 @ 23.10.2016. 09:01 ] @
Citat:
KrkaCiC:
Niko ovde nije obavesten,oni su srafcigerom-nasilno,otvorili orman i utvrdili da svi nemamo plombe.


Ne podrzavam one koji skidaju plombe, i kradu struju, i slazem se da treba debelo da se kazne, jer su to lopovi.

Ali se takodje ne slazem da "kontrola" kao kauboji, upadnu, razvaljuju vrata samo da bi proverili. Šta će biti sledeće?
Stanove će neko da obija, da proveri koliko ljudi stanuje u stanu, ili šta već...?

Ako je istina da su ormarići obijeni, i kontrola nije vršena pred nekim trećim neutralnim licem (recimo predsednik kućnog saveta), siguran sam da postoji način da se tuži EPS ogromnim novcem za pokušaj prevare i otimanje novca.
[ perkom @ 23.10.2016. 09:09 ] @
Citat:
CoyoteKG:Ako je istina da su ormarići obijeni, i kontrola nije vršena pred nekim trećim neutralnim licem (recimo predsednik kućnog saveta), siguran sam da postoji način da se tuži EPS ogromnim novcem za pokušaj prevare i otimanje novca.

Brojila el.energije su vlasništvo EPS-a i oni nisu dužni da obaveštavaju bilo koga kada kontrolišu brojila. Jedino su dužni da obaveste ako vrše zamenu brojila.
Upravo zbog navedenog, najčešće to bahato i zloupotrebljavaju. Lično sam upućen u slučajeve sudskog veštačenja pri krađama el.energije.
Takođe, lično znam, da je najveći procenat krađa el.energije na jugu Srbije, posebno deo gde žive šiptari.
U mesta gde žive pretežno šiptari, predstavnici EPS-a i ne zalaze a krađa el.energije je "normalna" stvar?!
Niš spada u gradove sa visokim procentom krađe e.energije.
[ bananaphone @ 23.10.2016. 09:32 ] @
@KrkaCiC - ne znam kakvo je stanje u Nisu, ali EPS poprilicno precizno zna gde se potrosnja zgrade, ili naselja ne slaze sa potrosnjom koju pokazuju merenja brojila korisnika i obicno na osnovu toga salje ekipe na teren... Razlozi mogu biti razni, ali vrlo cesto se radi o kradji.
Sta konkretno mozes da uradis u ovoj situaciji - nisam siguran, da li podrzavam njihovu praksu razvaljivanja ormarica - sigurno ne, da li mozes da dokazes da su ljudi iz EPS-a skinuli plombe svima vama - tesko, na kraju krajeva koji bi im motiv bio da prave takvu svinjariju?
[ anon70939 @ 23.10.2016. 10:04 ] @
perkom, mogu oni da budu vlasnici cega zele, ali ne smeju da skidaju plombe i da optuzuju nevin narod da je to uradio.
Kako ce da dokazu da oni nisu skinuli plombe?

Neko ce na osnovu pretpostavke da optuzi stanara da je on skinuo plombu i krao struju?
To mi je mnogo glupo smisljeno...

Ako svako moze da obije ormaric, i da pridje brojilima nekaznjeno, to znaci da komsija kojem danas nisam rekao dobar dan, moze da se naljuti i skine mi plombu sa brojila?
Ja moje brojilo nisam ni proveravao dve godine, a i tada sam nesto racunao pa sam samo pratio potrosnju, plombe nisam ni pogledao...
[ perkom @ 23.10.2016. 10:20 ] @
Citat:
CoyoteKG: perkom, mogu oni da budu vlasnici cega zele, ali ne smeju da skidaju plombe i da optuzuju nevin narod da je to uradio.
Kako ce da dokazu da oni nisu skinuli plombe?

Preterano je tvrditi da oni skidaju plombe i optužuju narod da krade.
Iz prakse, 99% slučajeva je stvarna, dokazana, krađa el.energije.
Morate shvatiti da postoje energetske kartice na osnovu kojih se da videti nesklad između računa i optrećenja.
Krađe su ogromne i to je razlog kontrola od strane ovlašćenih lica EPS-a.
[ Predrag Supurovic @ 23.10.2016. 10:28 ] @
Možda jeste preterano ali je najizvesnije, čim su sami otvarali bez svedoka.
[ anon70939 @ 23.10.2016. 10:31 ] @
Ne vidim zasto bi bilo preterano?
Nije jednako preterano tvrditi da je stanar skinuo plombu?
Meni su obe situacije jednako reterane kao da je miš pojeo plombe. Miševi jedu olovo?

Da je brojilo u mom stanu i da samo ja imam pristup, onda neka bude da sam ja odgovoran. A ako je u ulazu zgrade pri cemu je eto normalno da se nasilno otvaraju ormarici (to je njihova praksa), kakve ja onda imam veze sa plombama?

Mehanizam im je vrlo los...
[ perkom @ 23.10.2016. 10:53 ] @
Ne razumete problematiku.
@Predrag Supurovic: Kontrolori EPS-a nisu dužni da prijavljuju bilo kakvu kontrolu brojila.
@CoyoteKG: Nemoj preterivati sa miševima. Bez ljutnje, nisi upućen u tematiku i iznosiš rekla kazala "činjenice".
Već sam naveo, brojila imaju dve vrste plombi, plombe Zavoda za mere i dragocene materijale i plombe EPS_a.
U najvećem broju modela brojila (nova, digitalna) nije moguće prići plombama Zavoda za mere i dragocene materijale bez skidanja plombe EPS-a.
Opet iz prakse. Ne bi ste poverovali kako se sve krade el.energija.
Po selima, brojila se preskaču. Pravi se otcep još na priključnoj konzoli na tavanu kuća pa sve do direktnog spuštanja faze i nule sa bandera.
Recimo, cigani po Beogradu kače se na instalaciju javnog osvetljenja (ulično osvetljenje) i to ime se "toleriše" kao što im se toleriše učešće u saobraćaju sa raznoraznim budževinama koje ne ispunjavaju ni jedan kriterijum iz zakona o saobraćaju i bezbednosti.
Šiptare na jugu sam već spomenuo.
[ Predrag Supurovic @ 23.10.2016. 11:14 ] @
Citat:
perkom: Ne razumete problematiku.
@Predrag Supurovic: Kontrolori EPS-a nisu dužni da prijavljuju bilo kakvu kontrolu brojila.


Uopšte ne ulazim u to kako je regulisana procedura. Radi se o tome da radnik EPS može da dođe, otvori sam ormar i bez svedoka u njemu radu šta god hoće, a kako je ormar na lako dostupnom mestu, NIKO ne može da dokaže ko je otvorio ormar i prčkao po njemu.

U takvoj situaciji, verovati radniku EPS da je on samo zatekao takvo stanje i odmah optužiti korisnika je krajnji kriminal.

Zato je NORMALNO da se ormar otvara (i zatvara) u prisustvu obe strane.
[ perkom @ 23.10.2016. 11:34 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Uopšte ne ulazim u to kako je regulisana procedura. Radi se o tome da radnik EPS može da dođe, otvori sam ormar i bez svedoka u njemu radu šta god hoće, a kako je ormar na lako dostupnom mestu, NIKO ne može da dokaže ko je otvorio ormar i prčkao po njemu.

U takvoj situaciji, verovati radniku EPS da je on samo zatekao takvo stanje i odmah optužiti korisnika je krajnji kriminal.

Zato je NORMALNO da se ormar otvara (i zatvara) u prisustvu obe strane.

Teoretski je sve moguće ali praksa govori drugačije.
Krađe su masovne i u 99% slučajeva i dokazane.
Takođe, najveći broj krađa je na privatnim kućama na način kako sam već spomenuo.
Krađe u zgradama su teže izvodljive jer su moguće samo modifikovanjem brojila ili premoštavanjem brojila a to je teško izvodljivo a da vas niko ne primeti.
Zato se pribeglo izmeštanju brojila van kuća. Niš odavno ima brojila na banderama, i time se stavlja tačka na raspravu da li ovlašćena lica imaju ili nemaju pravo pristupa kontroli brojila.
Da li, po tebi, kontrolor EPS-a treba da traži dozvolu fizičkog lica da bi pristupio brojilu na banderi?
[ Radgosta.6 @ 23.10.2016. 11:39 ] @
Pa otvara se nova privredna komora u Nisu, treba to neko da plati!



Salu na stranu, koliko je meni poznato i na samim trafo stanicama postoji brojaci, tako da se lako moze utvrditi koliko koje naselje krade struju. Samo se uporedi ukupna potrosnja domacinstava u rejonu vs potrosnja u trafo stanici. Nezvanicni info je da se kradja tolerisala ali da su racuni bili proporcionalno uvecani za ukradenu struju.


@Predrag

+1
[ perkom @ 23.10.2016. 11:45 ] @
Citat:
Radgosta.6: Pa otvara se nova privredna komora u Nisu, treba to neko da plati!



Salu na stranu, koliko je meni poznato i na samim trafo stanicama postoji brojaci, tako da se lako moze utvrditi koliko koje naselje krade struju. Samo se uporedi ukupna potrosnja domacinstava u rejonu vs potrosnja u trafo stanici. Nezvanicni info je da se kradja tolerisala ali da su racuni bili proporcionalno uvecani za ukradenu struju.


@Predrag

+1

Opet rekla kazala?
Svako od vas može da prati stanje brojila i da reaguje na veći račun od stvarno utrošene el.energije.
El.energija se krade enormno i po svim pokazateljima to su u najvećem broju krađe u privatnim kućama.
Veliki broj krađa je i na privatnim preduzećima dok "društvena" nemaju potrebe da kradu, jednostavno ne plaćaju.
Ne znam kakva je sad situacija u Srbiji, pošto nisam u Srbiji, ali pre par godina najveće neplatiše su bili republičke i gradske službe.
Sem el.energije, nisu plaćali ni toplanama naknadu za grejanje.
[ Radgosta.6 @ 23.10.2016. 11:48 ] @
NE ocekuj da takav info bude na dnevniku 2 ili da neko bude uzbunjivac oko takvih stvari i tolikih cifara.
[ perkom @ 23.10.2016. 11:51 ] @
Citat:
Radgosta.6: NE ocekuj da takav info bude na dnevniku 2 ili da neko bude uzbunjivac oko takvih stvari i tolikih cifara.

Ne očekujem nego iznosim saznanja iz prve ruke (dok sam imao pristup informacijama) a ne rekla kazala.
O ovom problemu pišete kao mali Perica, ljutio se neko ili ne.
Sumnje prezentujete kao argumente?
[ SlobaBgd @ 23.10.2016. 12:03 ] @
Citat:
perkom:
Da li, po tebi, kontrolor EPS-a treba da traži dozvolu fizičkog lica da bi pristupio brojilu na banderi?

Ako su brojila u vlasništvu Elektrodistribucije, naravno da ne treba da traži dozvolu. Ali ako je brojilo na privatnom prostoru (u dvorištu kuće, u ulazu zgrade, na tavanu...), još kako treba da se najavi nekoliko dana ranije i da napiše kada će i zašto ulaziti u moje dvorište/ulaz. I da neko od domaćina bude prisutan. Zašto? Zašto da ne?

Isto tako Elektrodistribucija treba sama da vodi računa o svojim brojilima, da pazi na plombe, da otklanja kvarove ili vrši zamenu neispravnih brojila. I da optuži potrošače samo ako ima neoboriv dokaz. Nkakva sumnja, stanje sa terena, iskustva montera nisu bitni. Samo dokaz da je taj-i-taj potrošač skinuo plombu (za to bi kazna trebalo da bude simbolična) i promenio podatke koje prikazuje merni uređaj. Samo oštećenje plombe bez namere da se učini šteta Elektrodistribuciji je sitan prekršaj, kojeg treba kazniti sa 200 dinara, koliko košta to malo olova i rad majstora da plombira sat.
[ anon142305 @ 23.10.2016. 13:08 ] @
Citat:
perkom:
Svako od vas može da prati stanje brojila i da reaguje na veći račun od stvarno utrošene el.energije.

Ako zivim u kuci, onda da.
Ako zivim u stanu, onda ne.

Stavise, u stanu ne mogu ni zamenim glavne osigurace, jer se nalaze u zakljucanom ormaru (sa brojilom, naravno).
[ hot-chimney @ 23.10.2016. 13:36 ] @
Imam brojilo kojen sam platio pa je moje.
Imam ormar koji sam platio po ja i ormar moj.
Svako nasilno otvaranje makar i od EPS-a je protivzakonito.
[ perkom @ 23.10.2016. 14:10 ] @
Citat:
IUOP_1:
Citat:
perkom:
Svako od vas može da prati stanje brojila i da reaguje na veći račun od stvarno utrošene el.energije.

Ako zivim u kuci, onda da.
Ako zivim u stanu, onda ne.

Stavise, u stanu ne mogu ni zamenim glavne osigurace, jer se nalaze u zakljucanom ormaru (sa brojilom, naravno).

Nikakav problem jednom mesečno upisati stanje na brojilu:

XI USLOVI I NAČIN MERENJA ISPORUČENE ELEKTRIČNE ENERGIJE

Član 48
Operator sistema dužan je da omogući po zahtevu korisnika sistema vizuelni uvid u stanje brojila električne energije.
Plombe operatora sistema na priključnim vezama mernih uređaja može da skida samo za to ovlašćeno lice operatora sistema, koji je dužan da o tome sačinjava izveštaj u kojem navodi vreme i razlog skidanja.
Plombe ovlašćenog tela za overavanje na mernom uređaju može da skida samo ovlašćeno telo.

Član 42
Merni uređaji moraju ispunjavati propisane metrološke i sa njima povezane zahteve, a naročito u pogledu propisanih standarda, tehničkih zahteva i normi kvaliteta.
Operator sistema određuje vrstu, tip, klasu tačnosti, potreban broj i merni opseg uređaja, kao i mesto i način njihovog smeštaja, u skladu sa zakonom kojim se uređuje metrologija, ovom uredbom i pravilima o radu.


http://energetskiportal.rs/dok...evanja_elektricne_energije.pdf

[ pajapop @ 23.10.2016. 14:15 ] @
...

[ perkom @ 23.10.2016. 14:20 ] @
@pajapop:

Koja je svrha kačenja slika u svakoj temi u kojoj učestvuješ?
[ Living Light @ 23.10.2016. 14:47 ] @
Kako ja vidim,
Dragan je hteo da pokaze primer da pored normalnih ljudi
u elektrodistibuciji ima i takvih "Individualaca" kao sto je taj sto je popunio listic EPS-a.

Naravno, to sve vazi samo onada ako gorepomenuti EPS listic nije namestaljka.
[ Java Beograd @ 23.10.2016. 17:31 ] @
Kad god negde nekog lopova uhvate u krađi, prvo što on kaže je: "Nisam ja ! ]ebem ti lopovsku državu ! Svi su lopovi a samo mene uhvatili"

[ KrkaCiC @ 23.10.2016. 17:42 ] @
Citat:
Java Beograd: Kad god negde nekog lopova uhvate u krađi, prvo što on kaže je: "Nisam ja ! ]ebem ti lopovsku državu ! Svi su lopovi a samo mene uhvatili"


Hoces da kazes da pola grada nema jednu plombu zato sto krade struju?

Hvala ucesnicima na razumevanju,a u medjuvremenu se nadam da postoji administracija jos uvek,i da ce neko proterati botove i trolove
[ anon70939 @ 23.10.2016. 17:54 ] @
Citat:
perkom:
@CoyoteKG: Nemoj preterivati sa miševima. Bez ljutnje, nisi upućen u tematiku i iznosiš rekla kazala "činjenice".

Ne preterujem nego karikiram.
I nisam upućen ali imam zdrav razum.

Upravo ono što ti više puta govoriš "rekla kazala", je to što EPS radi.
Obiti ormarić radi kontrole bez prisustva trećeg neutralnog lica, i okriviti potrošača da je skinuo plombu je baš to što ti kažeš, rekla kazala.
Nigde dokaza. Ako je EPS vlasnik tog brojila, ako se nalazi van mog stana, ako ja nemam ključ od tog ormarića, onda naravno da nisam ja odgovoran za plombe nego EPS.
Ako odem na benzinsku pumpu i sipam gorivo u auto, i sipam svaki put 5 litara više nego što brojač kaže a da toga nisam ni svestan. Da li sam ja odgovoran za to? Šta mene briga da li su plombe na njihovim mernim instrumentima skinute i oštećene. To je njihovo, nemam pristup tome, a i baš me briga. Treba da me tuže zato što sam dobio 5l više goriva svaki put?

Rekao sam u prvom mom postu, da ne podržavam one koji kradu struju, i mislim da bi trebali da zaglave robiju jer je to lopovluk koji šteti svima nama.
Ali EPS mora da ima spreman mehanizam kako da se odbrani od toga, a to što sada rade definitivno nije zdravorazuman mehanizam.
[ perkom @ 23.10.2016. 18:03 ] @
Citat:
CoyoteKG: Obiti ormarić radi kontrole bez prisustva trećeg neutralnog lica, i okriviti potrošača da je skinuo plombu je baš to što ti kažeš, rekla kazala.
Nigde dokaza. Ako je EPS vlasnik tog brojila, ako se nalazi van mog stana, ako ja nemam ključ od tog ormarića, onda naravno da nisam ja odgovoran za plombe nego EPS.

Da li znaš da je plaćanje korišćenja električne energije zakonska obaveza?
Da bi se plaćala mora da se očita i pristup brojilu mora biti omogućen!
Nema potrebe za obijanjem ormana jer postoje ormani sa stakloenim prozorom kroz koji se vidi brojač utrošene el.energije.
Takođe, naveo sam, kontolori ili čitači imaju ključeve od ormana pošto su oni "univerzalni"!
Znači, sve te paušalne optužbe padaju u vodu i plod su neznanja ili pogrešnih informacija.
Gde je to i ko video da kontrolori obijaju, razvaljuju orman?
[ Java Beograd @ 23.10.2016. 18:12 ] @
Citat:
KrkaCiC:
Citat:
Java Beograd: Kad god negde nekog lopova uhvate u krađi, prvo što on kaže je: "Nisam ja ! ]ebem ti lopovsku državu ! Svi su lopovi a samo mene uhvatili"
Hoces da kazes da pola grada nema jednu plombu zato sto krade struju?
Šta sam hteo da kažem - rekao sam. Ništa manje, ništa više.
Nigde nisam rekap da je pola grada krade struju.
[ anon70939 @ 23.10.2016. 18:30 ] @
Citat:
perkom:
Da li znaš da je plaćanje korišćenja električne energije zakonska obaveza?

Da, i kakve veze to ima sa temom? Mislim, kakve veze uopšte ovo pitanje ima sa diskusijom koju ti i ja vodimo? Ako nemaš neko bolje argumentovano pitanje, onda nema potrebe da pišeš tek bilo šta.

Citat:
perkom:
Da bi se plaćala mora da se očita i pristup brojilu mora biti omogućen!
Nema potrebe za obijanjem ormana jer postoje ormani sa stakloenim prozorom kroz koji se vidi brojač utrošene el.energije.

Tako je. Kakve to veze ima sa onim što sam rekao? Ako je brojilo njihovo, neka smisle način kako će da očitavaju i proveravaju plombe bez obijanja ormarića i neka kupe "svoj" ormar sa staklenim prozorčićima, i neka imaju samo oni ključ i predsednik kućnog saveta koji će biti sledeće odgovorno lice oko bilo kakve malverzacije. A ako hoće da imaju mogućnost da optuže potrošača, onda neka ima svaki potrošač svoj unikatni ključ za koji će da odgovara.

Citat:
perkom:
Takođe, naveo sam, kontolori ili čitači imaju ključeve od ormana pošto su oni "univerzalni"!

Kao što rekoh, to je njihov problem, njihov mehanizam i ideja. Ogromna glupost, dakle osim što miševi mogu da pojedu plombe, ljubomorne komšije da skinu moju plombu, isto i neko u saobraćaju ko se naljuti što ga nisam pustio u moju traku, može da me prati gde živim, da mi sazna broj stana, i otvori i uništi plombu? Je l' ti jasno koliko je to glupo, ili moram još jednostavnije da ti objasnim poentu?

Citat:
perkom:
Gde je to i ko video da kontrolori obijaju, razvaljuju orman?

Opet rekla kazala... Ja nikad nisam video ni da neki komšija obija i razvaljuje orman.
Na osnovu toga da niko nije čuo da kontrolori mogu da skidaju plombe, a čuli su to neki potrošači uradili, onda mimo bilo kakvog zakona, na osnovu "čula sluha" mogu mene da optuže i naplate mi enormnu kaznu?
Jako glupo.


[ pajapop @ 23.10.2016. 19:01 ] @
Citat:
perkom:

Gde je to i ko video da kontrolori obijaju, razvaljuju orman?


Eto, a kad ja "crno na belo" pokazem da generalni direktor Elektrovojvodine napise da ce njihov covek sa sekirce da resi problem...Perko ne veruje...
[ Living Light @ 23.10.2016. 20:26 ] @
Dragane,
Zar ne vidis da Perko radi za EPS,
makar ono od kuce, iz fotelje.

Marketing je cudo,
[ miki069 @ 23.10.2016. 23:27 ] @
Može neka fotka tog ormarića koji je otvoren šrafcigerom?
Sigurno ste slikali jer se pripremate za veštačenje.

Možda ormarić nije obijen, već je neko pustio kontrolore.
[ adzo_ @ 24.10.2016. 08:46 ] @
Pa ne znam sto bi uopste obijali ormaric kada imaju kljuceve. Kod mene u zgradi je isto zajednicki ormaric, koji ima staklene prozorcice za svako brojilo da moze da se pogleda spolja.
Meni kada se pokvarilo brojilo ja sam prijavio kvar. Oni kad su dosli prvo su me potrazili da se potpisem na neke njihove papire, kao radni nalozi, pa su tek onda skinuli brojilo i stavili drugo.
A njihovo brojilo, garant su ga mogli zameniti i bez mene

Ja niti imam kljuc od ormarica, niti me zanima brojilo, niti znam da li ima plombi. Ne bi znao ni da je pokvareno brojilo da mi nije stigao racun sa 0 potrosenih KW.
Nisu mi cak ni racunali prosecnu potrosnju, ta 2 meseca sam prosao bez potrosenih KW iako sam normalno trosio struju, kao i obicno
[ perkom @ 24.10.2016. 13:55 ] @
Citat:
Living Light:
Dragane,
Zar ne vidis da Perko radi za EPS,
makar ono od kuce, iz fotelje.

Marketing je cudo,

Hahahaha....
Za tvoju informaciju, u opšte ne radim za EPS i nisam u Srbiji!
Čim vam se nešto argumentuje okrenete da trolujete, posebno coyotekg.
Čak sam vam linkovao i zakon ali...ko mari za zakon?
Filozofirate, da ne kažem da pišete besmislice.
Naveo sam vam suštinu a vi nastavite da se pametujete.
[ perkom @ 24.10.2016. 13:57 ] @
Citat:
adzo_:
Pa ne znam sto bi uopste obijali ormaric kada imaju kljuceve. Kod mene u zgradi je isto zajednicki ormaric, koji ima staklene prozorcice za svako brojilo da moze da se pogleda spolja.
Meni kada se pokvarilo brojilo ja sam prijavio kvar. Oni kad su dosli prvo su me potrazili da se potpisem na neke njihove papire, kao radni nalozi, pa su tek onda skinuli brojilo i stavili drugo.
A njihovo brojilo, garant su ga mogli zameniti i bez mene

Ja niti imam kljuc od ormarica, niti me zanima brojilo, niti znam da li ima plombi. Ne bi znao ni da je pokvareno brojilo da mi nije stigao racun sa 0 potrosenih KW.
Nisu mi cak ni racunali prosecnu potrosnju, ta 2 meseca sam prosao bez potrosenih KW iako sam normalno trosio struju, kao i obicno

Čudi me da living light i tebe nije optužio da raduš za EPS?
[ KrkaCiC @ 24.10.2016. 19:53 ] @
@Miki
Niko ih nije pustio,napisao sam vec na poceetku,predsednik stanara nije bio prisutan i nema kljuc.
Inace,on ima kljuc od velikog ormara gde su strujomeri za starije stanove,nadgradnja je u posebnom ormaricu.
Nema potrebe za slikama jer nije otvaranje ormarica nije neka velika filozofija,to je obican ormaric,ne ide specijalni kljuc za njega

@Perkom kad vec citiras zakon,ako mozes nadji mi i citiraj deo o tome kad su u kontroli ko mora da bude sa njima-dakle o kontroli kad sprovode jer je nemoguce da su samo oni dovoljni-da je tako onda oni mogu sami da rade sta hoce sto je apsurdno.

Da je tako i sa policijom,onda meni sutra moze da stigne kazna za preticanje na duploj punoj u Subotici,iako nisam ni bio u Subotici,i ja bi trebao da platim kaznu jel tako?
[ bakara @ 24.10.2016. 20:20 ] @
Ne mogu tako pausalno da odredjuju kaznu za kradju struje...

Jel u opste postojala ta plomba koju traze?
nemoguce da svima u zgradi fali ta jedna plomba!

Takodje, treba traziti objasnjene od EPS-a na koji nacin je kradena struja ako postoji druga neostecena plomba i brojila su digitalna.
[ KrkaCiC @ 24.10.2016. 20:42 ] @
Trebalo bi da jeste,jer su relativno skoro imali prituzbe od stanara da nema nize tarife i dolazili su nesto da cackaju,i da nije falila tada verovatno bi jos tada napisali istu cestitku

Iskreno,nikad nisam obracao paznju na takve stvari,tj da li ima obe plombe,jer,jbg,placam struju i ponasam se kao prosecan gradjanin a ne kao paranoik pa da non stop proveravam brojilo Nisam ni znao da ima 2 plombe,jer to stoji u ormaru,a sto bih ja otvarao ormar

Sto se tice tehnikaloja, slazem se da ako fali jedna plomba znaci da brojilo nije otvarano i nema ni potencijalne kradje,i normalno bi bilo da ako EPS radnik to primeti dodje i plombira brojilo i obavesti me o tome,a ne da sam potencijalni strujokradica dok ne dokazem suprotno

Cinjenica je da trenutno ne mogu nista da uradim,nego cekam naredni racun sa obracunatom potrosnjom za prethodnih 12 meseci po njihovom,i onda ulazem zalbu na to,i oni budu fer i ja samo kupim novo brojilo

hahahaha isto kao kad bi me pandur nahvatao sa celavom gumom,i napise mi kaznu da moram da kupim nov auto

Znaci,ovde u debilstanu nas hebu zestoko,i to treba da trpimo i da budemo srecni sto je tako. E ja to necu,voljan sam tuziti se sa njima,nego samo mi malo fali slovo zakona,npr na osnovu cega ako mi fali jedna plomba oni kazu da sam krao struju,a druga je tu naravno? I ono sto me najvise interesuje,verovatno ni ne pise nigde,kad dolaze u kontrolu i pisu cinjenicno stanje ko mora da bude sa njima jer mi je i dalje nelogicno da su samo epsovci dovoljni?

Ako ta prica prolazi kod vecine stanovnika koji se plase kod mene nece,jer mislim da im niko nije pripretio nekom ozbiljnijom tuzbmo
[ perkom @ 24.10.2016. 21:00 ] @
Očigledno je da ne razumete način plombiranja brojila.
Prva plomba je plomba Zavoda za mere i dragocene metale i ona štiti otvaranje brojila i moguće prepravljanje ili modifikovanje.
Druga plomba je plomba EPS-a i ona štiti pristup priključnim klemama (ulaz-izlaz).
Znači, ako su oštećene EPS-ove plombe, sumnja se u pokušaj direktne krađe a ako su oštećene i plombe Zavoda za mere i dragocene metale, onda se sumnja u prepravku očitavanja brojila.
Da bi vam to opisao detaljno, način kako se krade, trebalo bi mi dosta vremena i teksta.
U svakom slučaju, nije to tako kako većina misli i piše.
[ SlobaBgd @ 24.10.2016. 21:07 ] @
Čekaj - sumnja se?! Koga bre boli stojko u šta se sumnja, ima li nekog dokaza da je korisnik skinuo plombe i krao struju (znači ne samo skinuo plombe)? Ili je možda zlobni komšija, poslušni službenik EPS-a po nalogu prevarantskog rukovodioca to uradio, ili su plombe spale jer su vrljavo postavljene, od lošeg materijala? Nema plombe - kazni korisnika koji ti plaća struju već desetinama godina?
[ bakara @ 24.10.2016. 21:12 ] @
Citat:
perkom:
Očigledno je da ne razumete način plombiranja brojila.
Prva plomba je plomba Zavoda za mere i dragocene metale i ona štiti otvaranje brojila i moguće prepravljanje ili modifikovanje.
Druga plomba je plomba EPS-a i ona štiti pristup priključnim klemama (ulaz-izlaz).

cekaj polako...

A sta je onda "treca" plomba?
OK, jedna fali...neka fali bas ta dovodna EPS-ova, ajde mi objasni kako je mogao neko da ukrade bilo sta ako su druge dve plombe tu?
[ perkom @ 24.10.2016. 23:44 ] @
Da li čitate šta pišem?
@Slobabgd: Već sam napisao da EPS ima tzv energetske kartice koje beleže opterećenje. Znači, isporučili su 1000Kw el.energije a mogu da naplate svega 600Kw. 400Kw pojela maca ai oni nemaju veze sa potrošačem kome su plombe oštećene a pri tome, konststuješ da se isti greje na el.energiju a plaća račune kao za potrošnju za svetlo? Stvarno, gde tu naći opravdanje za sumnju?
@bakara: Već sam to napisao u postu na koji si replicirao. Da ponovim. Plomba EPS-a štiti pristup klemama (dovod i odvod) a plomba Zavoda za mere i dragocene metale otvaranju samog brojila.
Od fizičke konstrukcije brojila zavisi broj plombi.
El.energijamože se krasti i bez oštećenja plombi u privatnim kućama dok u stanovima u stambenim zgradama ne može. Moglo bi i tu teoretski ali u praksi je to teže izvodljivo.
Nemam nameru da branim EPS nego iznosim direktna saznanja iz prakse jer sam učestvovao u sudskim veštačenjima krađe el.energije.
Probajte da pišete argumentovano a ne rekla kazala.
[ Tajmija @ 24.10.2016. 23:45 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Čekaj - sumnja se?! Koga bre boli stojko u šta se sumnja, ima li nekog dokaza da je korisnik skinuo plombe i krao struju (znači ne samo skinuo plombe)? Ili je možda zlobni komšija, poslušni službenik EPS-a po nalogu prevarantskog rukovodioca to uradio, ili su plombe spale jer su vrljavo postavljene, od lošeg materijala? Nema plombe - kazni korisnika koji ti plaća struju već desetinama godina?


Tako je to kad monopol drži jedna firma, i to za uslugu koja je mogu slobodno reći neophodna za život(u gradu bar) Imaju milion korisnika, i dobijaju dodatni novac od države, pa im se može da kažnjavaju tog jednog korisnika, jer ako bude povuci potegni, pre ili kasnije će platiti sve kako bi mu uključili struju.

Tom logikom idu, bez struje ne možeš, ne bakću se po sudovima da jure dugove, već jednostavno ugase struju, pa posle određenog vremena bez struje, ima kredit da se uzme, samo da bi ponovo sve bilo kao pre.

Meni je zanimljivo poređenje odnosa prema korisnicima npr distribucija i kablovski operater. Iako nije slična usluga, ima nekih sličnosti

Kablovski operater:

-Dovukao o svom trošku kablove i razvuko duž cele ulice
-Besplatan priključak
-besplatni boxovi, ruteri itd
-Besplatno razvlačenje kablova po stanu za internet, drugi tv itd. (njihovi kablovi, spojnice..)
-Besplatan servis
- Dodatne pogodnosti kao 3 meseca za 1 din, premium sadržaj besplatno itd.

Naravno znam da se sve ovo plaća, i da je to marketning kako bi se potpisao ugovor i plaćalo redovno, ali EDB ne nudi ništa iz razloga što ne mora.

EDB:

-Svojevremeno su moji platili dovlačenje struje u ulicu.
-Priključak enormno skup kao i rad majstora(~1000e)
-sat razvodni orman, pa i kućna instalacija spadaju vama na teret, a kao što se i u ovoj temi napominje, to je njihovo vlasništvo, samo ste ga vi kupili i platili.
-Izlazak na teren ukoliko vam je glavni kabal sa bandere pao iz nekog razloga sigurno nije besplatan.
itd...

Suština je da kod njih ne postoji neka realna cena, neki popust zbog toga što, kao što si naveo bićeš njihov korisnik ne 10, vec 110godina, već otimaju iz jednog jedinog razloga. Može im se, nemaju konkurencije ,a znaju da vam struja treba.

Njihova usluga košta preko 300e, da majstor poveže dve žice na banderi i dve žice na brojilu. Na brojilu koje ste vi ugradili, da okači kabal na konzolu koji ste opet vi postavili, to nikako nije njihov posao.

Zato su plate u EPS-u takve kakve jesu, astronomske, a to je zato što mi odvajamo ogromne cifre za nešto nerealno da bi oni uživali.

Još kad se setim da je to Javno preduzeće, naše, svih građana koji su godinama ulagali i stvarali sve to... dalje ne bih...
[ perkom @ 25.10.2016. 00:11 ] @
@Tajmija:

EPS ima mnogo anomalija i tačno je da se ponaša monopolski. Iz prakse, mogu ti reći da se ponašaju kao država u državi ako to nema veze sa krađama.
Pre nekih par godina, obratio nam se ĉovek sa molbom da veštačimo krađu el.energije. Dotični ima klanicu i pogon za preradu mesa. Tvrdio je da ga je EPS optužio bez osnova za krađu. Ok, otišli smo kod njega i pogledali klanicu. Opisao nam je ceo proces rada a mi smo sabrali sve el.uređaje, njihovu snagu i vreme rada i opterećenje je drastično prelazilo stanje prikazano na računu.
Čak smo našli i kako je krao el.energiju. On je na kraju tvrdio da njegov rođak radi kod njega kao električar i da je verovatno on nešto prčkao oko struje bez njegovog znanja.
Ok, rekla smo mu da ima izbor,ili da plati ili da rođak ide na sud. Odabrao je da plati.
Bio je ubeđen da može da prođe bez odgovornosti.



[ Living Light @ 25.10.2016. 04:04 ] @
Citat:
KrkaCiC: Znaci,ovde... nas hebu zestoko

KrkaCiC,
Stvarno ne znam kako cete da se iscupate iz tog cirkusa,
i koliko ce monopolisti da vas rebnu po đepu, (onoliko koliko im trenutno nedostaje :D ),

-al' da je zestoko rasulo, vala jeste.

@perkom je dao "Uputstvo za Upotrebu" :

Citat:
perkom: Prva plomba je plomba Zavoda za mere i dragocene metale i ona štiti otvaranje brojila i moguće prepravljanje ili modifikovanje.
Druga plomba je plomba EPS-a i ona štiti pristup priključnim klemama

A to njegovo,
bas-bas pase (samo ne znam kako?) na ove aktuelne primere:











Trenutno nemam reci,

pOz
[ dlalic @ 25.10.2016. 07:39 ] @
Perkom, a zasto bi trazili zamenu, tj kupovinu novog brojila, ako nedostaje jedna plomba?

I samo uslovljavanje korisnika da kupi nesto sto nije njegovo je dubiozno (reket?), ali koji je tehnicko/pravni razlog kupovine novog brojila, ako nedostaje monterska plomba?
[ Java Beograd @ 25.10.2016. 07:48 ] @
Citat:
Tajmija:Kablovski operater:
-Dovukao o svom trošku kablove i razvuko duž cele ulice
-Besplatan priključak
-besplatni boxovi, ruteri itd
-Besplatno razvlačenje kablova po stanu za internet, drugi tv itd. (njihovi kablovi, spojnice..)
-Besplatan servis
- Dodatne pogodnosti kao 3 meseca za 1 din, premium sadržaj besplatno itd.

Možda sada razvodi kablove o svom trošku (kad se omastio) , ali je devedesetih priključak koštao po 300 - 400 DM. I građani su plaćali priključak, plaćali su mu da napravi svoju mrežu.

A sada ti prodaje maglu tj. ništa za min 1.300 mesečno, uz opcije da ti proda i još nekoliko vrsti magle za još oko 1.300 din mesečno.

[ Java Beograd @ 25.10.2016. 07:49 ] @
Koliko ja znam, moje brojilo je moje. Išla je jedna akcija pre oko desetak godina da se građani odreknu vlasništva nad brojilom u korist EPS-a, ali je neslavno prošla.
[ anon70939 @ 25.10.2016. 07:52 ] @
Razlog je vaspitni
[ dlalic @ 25.10.2016. 08:01 ] @
Citat:
Java Beograd:
Koliko ja znam, moje brojilo je moje. Išla je jedna akcija pre oko desetak godina da se građani odreknu vlasništva nad brojilom u korist EPS-a, ali je neslavno prošla.


Tada su radili kampanju da se odreknemo vlasnistva, ali nisu mogli da nas nateraju silom, samo dobrovoljno.

Zato danas, ako zelis prikljucak, moras sve da kupis: orman, brojilo, kabel... trafo stanicu (ako si mali privrednik), i onda potpises papir kako se svega toga lepo odrices u korist EPS-a. Hoces-neces... ne moras ako ti se ne svidja.
[ perkom @ 25.10.2016. 08:22 ] @
Citat:
Living Light:@perkom je dao "Uputstvo za Upotrebu" :

Citat:
perkom: Prva plomba je plomba Zavoda za mere i dragocene metale i ona štiti otvaranje brojila i moguće prepravljanje ili modifikovanje.
Druga plomba je plomba EPS-a i ona štiti pristup priključnim klemama

A to njegovo,
bas-bas pase (samo ne znam kako?) na ove aktuelne primere:

Trenutno nemam reci,

pOz

Šta je sporno, nisam uspeo da shvatim iz priloženog i napisanog?
Na priloženim fotografijama, lepo se vidi plomba ili plombe na samom kućištu brojila (plomba Zavoda za mere i dragocene metale) i plomba na poklopcu koji dolazi na priključne kleme (plomba EPS-a).
Već sam pisao, od fizičkog izgleda, konstrukcije brojila, zavisi broj plombi.

[ perkom @ 25.10.2016. 08:26 ] @
Citat:
dlalic:
Perkom, a zasto bi trazili zamenu, tj kupovinu novog brojila, ako nedostaje jedna plomba?

I samo uslovljavanje korisnika da kupi nesto sto nije njegovo je dubiozno (reket?), ali koji je tehnicko/pravni razlog kupovine novog brojila, ako nedostaje monterska plomba?

Zamena se vrši jer brojilo koje ima oštećene plombe jer mora ići na baždarenje i distribucija isto menja bez ikakve naknade.
Znači, ti ne daješ pare za zamenu, odnosno, nisi bilo čime uslovljen!
Dužni su samo da te obaveste da je došlo do zamene brojila iz tog i tog razloga.
[ Living Light @ 25.10.2016. 09:08 ] @
Citat:
perkom:Zamena se vrši jer brojilo......mora ići na baždarenje

A to tek ! O njihovom bazdarenju kao o pokojniku sve najlepse !

Eee, ED bazdari Instrument (za koji kazu da je kao njihov)
i pomocu kojeg ce ti isti da ti uzimaju "Meru" u meri koliko im god treba !

Sta mislis na koju "stranu" ga bazdare ???...onako iskreno,

Da li ga bazdare da laze malo ( samo malo, malkice, samo malecko) na gore ili na dole, u plus ili u minus ????

Ne moras da mi saopstis to sto bi mi odgovorio,
samo izgovori TO u sebi, onako tiho da niko ne cuje. I bicu zadovoljan...

Ne dao Bog da proverimo jedno brojilo koje je kao "upravo stiglo" sa bazdarenja,
pa da ga bacimo pod FLUKE instrumente,

Hhm,.....Ee, moj Brajko....

Iz postova vidim da stojis stabilno sa obe noge na zemlji,
zbog toga i nastavljam prijatno cavrljanje.

Svako dobro
[ perkom @ 25.10.2016. 09:43 ] @
@living light,

Ne razumem šta je poenta tvog pisanja?
Da li ti znaš kako se baždare brojila i da li si to video?
Recimo, bio sam u laboratoriji za baždarenje na Zemunskom keju i imao sam prilike da vidim kako se to radi.
Iznosiš sumnje bez jednog jedinog argumeata. Da, u EPS-u sve lopovi i kriminalci sede a ti imaš pouzdane podatke da je to tačno?
Podeli bar jedan na forumu pa da i ja imam saznanja iz proverenog izvora.
[ Java Beograd @ 25.10.2016. 09:50 ] @
Oko monopola ....
Imam rođenu sestru u Skoplju, Makedonija. Tamo i praktično može da se bira provajder električne energije.

Zamena provajdera je jednostavna, kao kod nas recimo za mobilne. Pozoveš novog provajdera, on završi sve procedure, samo, naravno moraš da izvršiš obaveze prema starom.
Dođe novi provajder i stavi svoje brojilo, sa daljinskim očitavanjem.
Nude mnoge pakete: tipa od-do potrošnje, uz ugovor na godinu, dve, pet, deset. Cena u paketu do određene granice "toliko" - preko određene granice "onoliko". I tako, ima svašta

I pomisli prosta raja "Nema više monopola ! " "Sad ću jednom zauvek da oteram elektrodistribuciju u tri lepe !"

Kad ono - međutim. Okreni, obrni, ovi novi, iako se reklamirahu kao jeftiniji ispadođe skuplji ! Pa nisu ni oni sisali vesla. I prosta raja, malo pomalo - vratila se državnoj elektrodistribuciji.
Nisu svi, naravno, neko je našao i računicu kod novih.

Ali, sve su ista vnago.
[ dr killer @ 25.10.2016. 09:54 ] @
A ko može da dokaže da pokazuju pet posto više. malo ga nameste i eto para za trinajstu platu.
[ anon70939 @ 25.10.2016. 10:05 ] @
Brojila se bazdare samo jednom? Onda kad ga ugrade? I posle toga, sledecih 20 godina niko to ne proverava? Da li du stvarno to toliko precizni instrumenti, da ni posle 30 godina "ne kasne"?
Ja se ne secam da je EDB kao vlasnik brojila to servisira, odrzava i slicno.
Ko mi garantuje da sad posle 30 godina ovo moje brojilo mi ne krade 30% struje?
Pozvacu EDB da mi proveri?. I oni ce priznati da nije bilo OK i reci "izvinite, evo vam razlika od 300-400000 din. Ako znaju tako pausalno da izracunaju onima kojima su misevi pojeli plombe.
[ Living Light @ 25.10.2016. 10:19 ] @
E,
pa 8 miliona ljudi ovde,

koliko onda ukupno ima brojila u Srbiji, i to SAMO u privatnim kucama i stanovima? ...plus industrija,

Svako brojilo da gresi samo 1%,

koliko je to "kamiona-aviona" na godisnjem nivou ?

Ima li iko predstave?
[ bananaphone @ 25.10.2016. 10:37 ] @
Citat:
Java Beograd:
Oko monopola ....
Imam rođenu sestru u Skoplju, Makedonija. Tamo i praktično može da se bira provajder električne energije.

Zamena provajdera je jednostavna, kao kod nas recimo za mobilne. Pozoveš novog provajdera, on završi sve procedure, samo, naravno moraš da izvršiš obaveze prema starom.
Dođe novi provajder i stavi svoje brojilo, sa daljinskim očitavanjem.
Nude mnoge pakete: tipa od-do potrošnje, uz ugovor na godinu, dve, pet, deset. Cena u paketu do određene granice "toliko" - preko određene granice "onoliko". I tako, ima svašta

I pomisli prosta raja "Nema više monopola ! " "Sad ću jednom zauvek da oteram elektrodistribuciju u tri lepe !"

Kad ono - međutim. Okreni, obrni, ovi novi, iako se reklamirahu kao jeftiniji ispadođe skuplji ! Pa nisu ni oni sisali vesla. I prosta raja, malo pomalo - vratila se državnoj elektrodistribuciji.
Nisu svi, naravno, neko je našao i računicu kod novih.

Ali, sve su ista vnago.


U NL je jos jednostavnije, nitko nista ne menja, koristi tvoje staro brojilo i za struju i za gas koje je unutar stana, odnosno ne moze nitko fizicki da mu pridje sem tebe... Mozes da kupujes zelenu struju (iz obnovljivih izvora) i sve ostale finese koje si nabrojao. Ali cena ± uvek izadje na isto ;)))

Normalno usluga je malo kulturinija, ako tvoj provider pretera sa glupostima, mozes da ga otkacis itd, tako da mislim da bi ipak korisnici videli neko poboljsanje u kvalitetu uslugde da se pojavi jos jedan distributer u Srbiji...
[ Tajmija @ 25.10.2016. 10:38 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Tajmija:Kablovski operater:
-Dovukao o svom trošku kablove i razvuko duž cele ulice
-Besplatan priključak
-besplatni boxovi, ruteri itd
-Besplatno razvlačenje kablova po stanu za internet, drugi tv itd. (njihovi kablovi, spojnice..)
-Besplatan servis
- Dodatne pogodnosti kao 3 meseca za 1 din, premium sadržaj besplatno itd.

Možda sada razvodi kablove o svom trošku (kad se omastio) , ali je devedesetih priključak koštao po 300 - 400 DM. I građani su plaćali priključak, plaćali su mu da napravi svoju mrežu. :)

A sada ti prodaje maglu tj. ništa za min 1.300 mesečno, uz opcije da ti proda i još nekoliko vrsti magle za još oko 1.300 din mesečno.



Ništa čudno kada je nešto u povoju, pogotovo 90tih. U to vreme verujem da taj kablovski operator nije ni imao sredstava da sam napravi mrežu, pa je napravio dogovor sa korisnicima koji su želili da imaju nešto više od 3 rts-a.

Danas kada je tako nešto u pitanju obično se napravi neki popust u vidu usluge, kako bi se ti troškovi koje je korisnik imao za priključak anulirali.

Poenta je da je i edb '50 '60 '70 naplaćivao razvalačenje kablova, znači građani su to debelo platili ( a EDB se debelo 'omastio' ) i danas kada su mu građani izgradili mrežu, on istim tim građanima(neka sledeća generacija) naplaćaje priključak po ceni kao da dovlači kablove ponovo.

O popustu na usluge da ne govorimo.


Što se tiče prodavanja magle, to je individualno, nekome odgovara ta vrsta magle, kome ne, može slobodno da zaobiđe. Kablovska nije obavezna, baš kao ni struja.

Ono što vredi od te magle jeste internet kao usluga koja je možda, posle struje, vode i grejanja danas najpotrebnija.

Nekome je sredstvo za rad sa kojim zarađuje za život, nekome nepresušan izvor znanja i edukacije, a nekome jednostavno life saver u mnogim situacijama gde za par sekundi reši svaku nedoumicu.

kada ti neko dovede internet do kuce , u kuću, pozajmi sve što je potrebno, našteluje računar da samo sedneš i surfuješ i sve to 'besplatno' onda trebaš reći hvala

Naravno, nema besplatnog ručka, pa je i ova usluga naplaćena kroz mesečne račune, ali je velika razlika u odnosu na edb gde sve to platiš po ogromnim cenama, i posle isto redovno plaćaš račune.


Citat:
Java Beograd:
Oko monopola ....
Imam rođenu sestru u Skoplju, Makedonija. Tamo i praktično može da se bira provajder električne energije.

Zamena provajdera je jednostavna, kao kod nas recimo za mobilne. Pozoveš novog provajdera, on završi sve procedure, samo, naravno moraš da izvršiš obaveze prema starom.
Dođe novi provajder i stavi svoje brojilo, sa daljinskim očitavanjem.
Nude mnoge pakete: tipa od-do potrošnje, uz ugovor na godinu, dve, pet, deset. Cena u paketu do određene granice "toliko" - preko određene granice "onoliko". I tako, ima svašta

I pomisli prosta raja "Nema više monopola ! " "Sad ću jednom zauvek da oteram elektrodistribuciju u tri lepe !"

Kad ono - međutim. Okreni, obrni, ovi novi, iako se reklamirahu kao jeftiniji ispadođe skuplji ! Pa nisu ni oni sisali vesla. I prosta raja, malo pomalo - vratila se državnoj elektrodistribuciji.
Nisu svi, naravno, neko je našao i računicu kod novih.

Ali, sve su ista vnago.



Poenta je da postoji još jedan igrač na terenu, i da njihova državna elektrodistribucija mora da se prilagođava njemu, nudi jeftinije, bolje, za isto ili manje para kako bi opstala.

Znači državna ED je imala neke svoje cene, došao privatnik sa povoljnijom ponudom, svi prešli kod njega, državna ED uvidela, prilagodila se, ponudila i nešto više, i sad se vraćaju.

Kod nas to nije slučaj, imaš jedan izbor uzmi ili ostavi, oni se ne boje konkurencije, gubitka korisnika, jer konkurencije nema, pa zato mogu da rade šta hoće.


edit:
dodao bih u prvom slučaju za priključenje na edb mrežu potrebno dosta novaca odjednom, pa je i to često ogroman problem jer ljudi jednostavno nemaju te pare.

takođe za drugi primer, slično je sa našim mts-om. on je svetli primer kako se državni operator prilagođava konkurenciji, nudi više, bolje, za manje para od konkurencije
[ perkom @ 25.10.2016. 10:46 ] @
Da li vi razumete ili ne, iza baždarenja stoji žig Zavoda za mere i dragocene metale?
Znači, EPS ne stoji iza toga. EPS ima laboratoriju za baždarenje a sam žig posle provere stavlja Zavod!
E sad, ono što je suštinski važno: EPS je po zakonu dužan da na svakih 12 godina obnovi državni žig na strujomerima, čime se potrošačima garantuje ispravnost brojila. Ta obaveza uglavnom se ne poštuje, kažu u Direkciji za mere i dragocene metale.
Zato, ako sumnjate u ispravnost brojila, na osnovu UREDBE O USLOVIMA ISPORUKE I SNABDEVANJA ELEKTRIČNOM ENERGIJOM
XI USLOVI I NAČIN MERENJA ISPORUČENE ELEKTRIČNE ENERGIJE
Član 41
Merni uređaji koji se ugrađuju moraju biti overeni (pregledani i žigosani) od strane ovlašćenog tela za overavanje odgovarajuće vrste mernih uređaja u skladu sa zakonom kojim se uređuje metrologija, a njihove priključne veze moraju biti pregledane i poklopac priključnice plombiran od strane operatora sistema, u skladu sa zakonom i drugim propisima i pravilima o radu.
Član 42
Merni uređaji moraju ispunjavati propisane metrološke i sa njima povezane zahteve, a naročito u pogledu propisanih standarda, tehničkih zahteva i normi kvaliteta.
Operator sistema određuje vrstu, tip, klasu tačnosti, potreban broj i merni opseg uređaja, kao i mesto i način njihovog smeštaja, u skladu sa zakonom kojim se uređuje metrologija, ovom uredbom i pravilima o radu.
Član 47
Operator sistema je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od tri radna dana od dana saznanja, obavesti korisnika sistema o svim smetnjama ili oštećenjima na mernim uređajima i da preduzme hitne mere za njihovo otklanjanje u roku od tri radna dana od dana slanja obaveštenja.
Korisnik sistema je dužan da bez odlaganja obavesti operatora sistema o nestanku, kao i o svim smetnjama ili oštećenjima na mernim i pripadajućim uređajima, najkasnije u roku od tri dana od dana utvrđenog nestanka, smetnji ili oštećenja uređaja.
Operator sistema je dužan da odmah po prijemu obaveštenja iz stava 2. ovog člana, a najkasnije u roku od tri radna dana preduzme odgovarajuće mere i obezbedi ispravno merenje.

Znači, niko vam ne brani ili osporava pravo da ako primetite bilo kakvu nepravilnost zatražite pismeno da EPS izađe i utvrdi ispravnost brojila.
[ bananaphone @ 25.10.2016. 10:46 ] @
@Tajmija - mislim da se masi glavni razlog sto nemamo drugog igraca.

Cena struje (po kw/h) u Srbiji je socijalna a ne komercijalna kategorija. I nikom se ne isplati da investira u trziste, dok cena ne skoci.
[ SlobaBgd @ 25.10.2016. 11:37 ] @
Citat:
perkom:
Znači, niko vam ne brani ili osporava pravo da ako primetite bilo kakvu nepravilnost zatražite pismeno da EPS izađe i utvrdi ispravnost brojila.

I ko to plaća i koliko košta?
I zašto bismo mi to tražili u slučaju da primetimo nepravilnost? Zašto ED to ne radi u zakonskim intervalima? Praktično nam naplaćuje utrošak struje (a i sve druge troškove, pa i porez) očitavanjem neispravnih mernih uređaja. Kako neispravnih? Pa zato što je po zakonu predviđeno da se isti kontrolišu svakih 12 godina, inače se smatraju neispravnim.
Probaj da auto ne odvezeš na obavezni tehnički pregled, pa objasni da je on ispravan i da mogu da ti izdaju saobraćajnu dozvolu na "majke mi".
[ anon70939 @ 25.10.2016. 11:58 ] @
perkom, što više pričaš, sve sam više zaprepašten.
Dakle postoji da na svakih 12 godina mora da se baždari, ali oni to ne rade nego čekaju da ih pozovem ako sam primetio nepravilnosti.
Kako ja to da primetim? Jesam li ja stručnjak za strujomere? Imam li ja način kao nestručno lice da proverim da li taj uređaj meri struju tačno.
Nisi mi odgvorio, ako pozovem EPS zato što "sumnjam", i oni dođu do zaključka da uređaj meri na moju štetu, hoće li mi oni isplatiti sav novac u zadnjih 30 godina otkad je taj uređaj postavljen?
A drugo, da li bi priznali da meri na moju štetu? Ili bi rekli da je sve OK i vratili nazad. Ja njima treba da verujem. To je po sistemu "kadija te tuzi, kadija ti sudi"
[ Living Light @ 25.10.2016. 12:16 ] @
A vidi jos i ovo,

EPS bazdari Merni instrument na osnovu kojeg ON SAM vrsi naplatu.

To, da jos neko stvalja plombu na strujomer, to je ok.
Ali taj "dugi neko"-----NE proverava ponovo tsvaki taj merni uredjaj ponaosob da bi utvrdio da li je dobro "narihtan" !

Zar nije logicno da EPS bazdari a neko treci proverava i izdaje Atest, certifikat ili bilo sta relevantno ?

Jel na javnoj pijaci svaki trgovac svoj kantar sam bazdari ?
[ perkom @ 25.10.2016. 12:26 ] @
@SlobaBGD, Cojote i Living Light,

vi se sprdate, da ne kažem trolujete.
Naveo sam vam sve što piše u zakonu a vi talasate?
Ako je brojilo neispravno zamena se ne plaća.
Ako se striktno ne pridržavaju zakonskog roka to ne znači da ne rade svoj posao u opšte. Ako imate brojilo kome je više od 12 godina, ko vam brani da se pozovete na zakon?
Living...ti baš tupiš!
[ Living Light @ 25.10.2016. 12:32 ] @
Ja se sprdam ?

Evo jos jedan primer:

Ti si kupac, i kupujes od mene mleko na litar,

i ja tebi prodajem mleko na litar, ali , ali :

-Ali pod jednim uslovom, ...... da ti JA kazem koliki je taj LITAR !

Kapiram ja da si ti upucen u sve ovo i da jako dobro plivas u ovoj temi, za pohvalu.

Ali ti ne kapiras jer ne zivis ovde.

Ovo ti je drzava gde dobar deo naroda po ceo Bozji dan OTVORENIH usta gleda realiti sou,
ili neko drugo shr123e,

-E tu, upravo tu moze

1kWh (iz zavoda za dragocene metale) da bude == 1.01kWh na racunu za struju........ i nikom nista,

pOz

[ anon70939 @ 25.10.2016. 12:35 ] @
pa da, i onda on nece pod tim uslovom i ode da kupi mleko na drugom mestu.
[ dlalic @ 25.10.2016. 12:36 ] @
Citat:
bananaphone:
Cena struje (po kw/h) u Srbiji je socijalna a ne komercijalna kategorija. I nikom se ne isplati da investira u trziste, dok cena ne skoci.


Jesi znao da ne mali broj stranih investitora koji dizu pogone uvozi struju. Ne kupuje od EPS-a. Zasto, pobogu, ako je najjeftinija u regionu i socijalna kategorija?
[ dlalic @ 25.10.2016. 12:54 ] @
Citat:
perkom:
Znači, niko vam ne brani ili osporava pravo da ako primetite bilo kakvu nepravilnost zatražite pismeno da EPS izađe i utvrdi ispravnost brojila.


A zamisli situaciju.

Kupis kucu, prilikom renoviranja, nadjes sumnjive kablove iza brojila i to prijavis EPS-u. EPS dodje, isece ti struju, demontira brojilo, TEBE tereti krivicno i tera da kupis novi prikljucak za tricavih 88000 dinara. A pritom si bez struje, zima dolazi, a ti porodica osoba sa invaliditetom. I sve po zakonu... sto bi rek'o Balasevic
Gde to ima, sta mislis, kod Orvela?
[ Living Light @ 25.10.2016. 13:32 ] @
Citat:
CoyoteKG: onda on nece pod tim uslovom i ode da kupi mleko na drugom mestu.

Coyote, nemo da me sekiras.
Tvoj predlog prolazi upravo onako kako je rekao rekao Java Beograd:
Citat:
Java Beograd: Pozoveš novog provajdera...završi..procedure, stavi svoje brojilo..Nude mnoge pakete..tipa..ima svašta....pomisli prosta raja "Nema više monopola.."Sad ću jednom zauvek da oteram elektrodistribuciju u tri lepe ! ..Kad ono - međutim...sve su ista g...

I?

@perkom

Evo za tebe, ali SAMO za tebe
(pazi ovo imas samo sada, samo danas, potpisi brzo taj ugovor sa sitnim slovima)

Pazi 'vako:
(sedi na ovu mekanu stolicu dok potpisujes ugovor, da ne padnes)

1 Litar mleka = 1000mL

za tebe je :

1 Litar meka = 980mL

Nudim ti 10 miliona MOJIH litara mleka, povoljno.
Ne brini Ti nista,

Ja cu sve da uradim (samo se Ti opusti i gledaj spanske serije, a za to ti treba struja).

JA cu da IZMERIM SVAKI LITAR.
Robu placas kad ti je donesem na kucnu adresu, jos Ti dam "fore" do kraja meseca!

..ti samo uzivaj.
[ bananaphone @ 25.10.2016. 14:02 ] @
Citat:
dlalic:
Citat:
bananaphone:
Cena struje (po kw/h) u Srbiji je socijalna a ne komercijalna kategorija. I nikom se ne isplati da investira u trziste, dok cena ne skoci.


Jesi znao da ne mali broj stranih investitora koji dizu pogone uvozi struju. Ne kupuje od EPS-a. Zasto, pobogu, ako je najjeftinija u regionu i socijalna kategorija?


Mesas 2 nevezane stvari, naravno - europske prenosne energetske mreze (TSO - u Srbiji je to EMS) su povezane i postoji trziste elektricne energije (sa trzisnim cenama). Srbija uglavnom uvozi elektricnu energiju zimi a izvozi je leti kad ima viskove (tad EPS prodaje viskove po komercijalnim cenama - prosto receno - izvozi struju). Ta trgovina (prodaja viskova i kupovina manjka) se obavlja na berzi elektricne energije i gomila privatnih kompanija ima dozvolu i bavi se trgovinom elektricnom energijom i cena je formirana u odnosu na stanje na trzistu, zato i gomila privatnih firmi ima interes da ucestvuje.

Druga stvar je cena elektricne energije koju placa krajnji potrosac u Srbiji, a ona je jedna od najnizih u Europi - odnosno socijalna kategorija, i to je stvar lokalne distribucije, bez subvencija drzave prema privatnom distributeru, tesko da bi im se isplatilo da se bave tim poslom. Nasao sam neku tabelicu, ne znam koliko je tacna, ali cisto da steknes osecaj:

http://ec.europa.eu/eurostat/s...ricity_prices_%28EUR%29_V2.png
[ Java Beograd @ 25.10.2016. 14:50 ] @
Citat:
Living Light:
1 Litar meka = 980mL

Nudim ti 10 miliona MOJIH litara mleka, povoljno.

Naravno da rezonuješ kao prosečan Srbin: " daj da nekog za]ebem i pokradem "

Ali zaboravljaš da Elektro Distribucija nije privatna (lopovska) firma, nego državna. Kakve koristi ima zaposlen u ED (nebitno da li je radnik, šef ili direktor) ako tebi "namerno" zakine na struji ?
A upravo suprotno, ako se distribucija električne energije dodeli privatnicima, i ukine "monopol", upravo će onda početi sa krađom i lopovlucima. Zato što će neko, direktno da profitira od lopovluka.

Realno, mnogo je više građana ukralo struju elektrodistribuciji nego što je elektrodistribucija pokrala pare građanima.



Tema je započela postom o nedostajućoj blombi na strujomeru. Šta bi ti lično uradio da si ti vlasnik firme koja distribuira i naplaćuje struju, i da vidiš da na strujomeru nema blombe ?

[ KrkaCiC @ 25.10.2016. 15:00 ] @
Citat:
Java Beograd


Tema je započela postom o nedostajućoj blombi na strujomeru. Šta bi ti lično uradio da si ti vlasnik firme koja distribuira i naplaćuje struju, i da vidiš da na strujomeru nema blombe ?


Slazem se sa tobom. Ali ne pod uslovom da sam na svoju ruku ides i proveravas plombe,bez vlasnika ili predsednika zgrade? Pogotovo bez kljuca

E o tome se radi


A sta tek sa situacijom da kad neko ima problem da nema nizu tarifu oni usmere na Nisstan sluzbu,i tamo polupismeni majstori prckaju po mrezi i brojilu,i ako naprave stetu eto EPS-a opet sa cestitkom A po zakonu valjda samo EPS moze da cacka
[ hot-chimney @ 25.10.2016. 15:29 ] @
Nećete se vi takvih otresti dok se zločinci i razbojnici krevelje iz carskih odaja.
Krvnicima treba puno a obzirom da su ostali bez "nesrba" "teška srca" piču po serbstvu.
Nikakvog tu zakona nema nego kako ti kadija odreže.

Neko reče da je cena struje u Srbiji "socijalna kategorija".
Da, pa šta? I plate u Srbiji su "socijalna kategorija". Ljudi rintaju za 10-15 hiljada dinara i još moraju da se naguze kinezima.

To što se radi (ako je tako kako je napisano) podseća me na fašističko streljanje djaka jer je neko ukrao džak kukuruza.

Tačno je da ima onih koji kradu struju. Kradu šta stignu. Moj komšija je godinama krao gas a mi smo takvima svi platili kroz povećanu cenu gasa.

Dakle i struju ćemo platiti lopovima kad skoči cena.

Neki lopovi su tu u komšiluku a neki vam se krevelje pičeći tudje dugove na vaša ledja.

Jbg. imate kontrolore - oni samo konstatuju stanje.
Imate policiju - oni ne mogu da nadju lopove koji su odspojili plombe.
Imate sudove - oni ne sude po zakonu.

Igranka bez prestanka samo njega nema.
[ bananaphone @ 25.10.2016. 16:50 ] @
Citat:
Living Light:
Ja se sprdam ?

Evo jos jedan primer:

Ti si kupac, i kupujes od mene mleko na litar,

i ja tebi prodajem mleko na litar, ali , ali :

-Ali pod jednim uslovom, ...... da ti JA kazem koliki je taj LITAR !

Kapiram ja da si ti upucen u sve ovo i da jako dobro plivas u ovoj temi, za pohvalu.

Ali ti ne kapiras jer ne zivis ovde.

Ovo ti je drzava gde dobar deo naroda po ceo Bozji dan OTVORENIH usta gleda realiti sou,
ili neko drugo shr123e,

-E tu, upravo tu moze

1kWh (iz zavoda za dragocene metale) da bude == 1.01kWh na racunu za struju........ i nikom nista,

pOz




Sve ima smisla, da cena nije socijalna. Kupujes mleko od drzave - ne mozes ni od kog drugog. Drzava drzi socijalne cene - odnosno litar mleka kosta 35din, dok u okruzenju kosta 40-50din, a u EU 100din. Sad drzava odluci sistematski da te zezne i umesto 1l, da ti pakuje 980ml, da bi ti izbila 0.7din po litru vise...

Sto bi ti davali subvencionisanu cenu da bi te posle krali 1-2-5%. Dovoljno je da dignu cene na trzisne i uzmu ti bar 50% vise svaki mesec, ali fer izmerenih...
[ perkom @ 25.10.2016. 18:02 ] @
Baš ste vesela družina a ja ispade naivan misleći da ovo može biti ozbiljna tema.
Ok, ja sam se bar potrudio da argumentovano učestvujem i sve sam prihvatao do pojave dimnjačara.
Gde on dođe svaki smisao postaje besmislen!
Količina gluposti koje on može da napiše prevazilazi izdržljivost mog stomaka.
Zato, bežim sa ove tenme....
[ SlobaBgd @ 25.10.2016. 18:51 ] @
Citat:
perkom:
@SlobaBGD, Cojote i Living Light,

vi se sprdate, da ne kažem trolujete.
Naveo sam vam sve što piše u zakonu a vi talasate?
Ako je brojilo neispravno zamena se ne plaća.
Ako se striktno ne pridržavaju zakonskog roka to ne znači da ne rade svoj posao u opšte. Ako imate brojilo kome je više od 12 godina, ko vam brani da se pozovete na zakon?

Jedini koji se sprda na ovoj temi si ti. Čudi me da nastupaš sa pozicije stručnjaka, a pišeš besmislice i namerno mutiš vodu.
Pitao sam ko plaća pregled brojila, onaj pregled koji ED treba svakih 12 godina da radi o svom trošku.
Dobio sam odgovor da je zamena NEISPRAVNOG brojila besplatna. Čekaj, a kako će ED utvrditi da li je brojilo ispravno ili je neispravno? Kontrolisaće ga na 12 godina? Neće! Na 20 godina? Neće! Na 50 godina? NEĆE!!! Čekaće dok se ne zapali, ne zakoči, ne poludi pa se vrti k'o čigra, i onda će povući NOVAC IZ BUDŽETA i zameniti ono što je trebalo da zameni iz para koje im potrošači uplaćuju.
Da se ED striktno ne pridržava zakonskog roka, kasnili bi sa kontrolom brojila jednu ili dve godine. Ako kasne 25 godina, to nije striktno nepridržavanje već kvurcobolja i prema Zakonu i prema potrošačima, i u krajnjoj liniji i prema sredstvima koja smo m mi potrošači dali na upravljanje za našu dobrobit.
I takav javašluk, kršenje zakona, vređanje inteligencije potrošača, ti pravdaš tezom da oni ipak pomalo rade svoj posao. Zamisli! Hvala im na tome! Pomalo rade posao od kojeg žive, zbog kojeg su i osnovani i za koji ih plaćamo ne pomalo nego koliko traže.
[ Living Light @ 26.10.2016. 03:55 ] @
Citat:
Java Beograd: Tema je započela postom o nedostajućoj blombi na strujomeru.

Tacno!
Ali @perkon nece da objasni sta je sa onim strujomerima na slikama ovde:
http://www.elitemadzone.org/t492985-2#3707334

Opste sarenili:
-neki strujomeri uopste nemaju onu "crvenu",
-neki imaju i onu "plavo-belu" plombu,
-neki imaju sve tri obicne olovne,
-a nekima nedostaje po koja olovna,

I sve funcionise normalno.

Postavljaca teme @KrkaCiC samo sto ne vesaju,
jos ce i da nahhebe jer mu nedostaje plomba.

I koliko ce ga finansijski kostati ova EDB exibicija, samovolja, monopol i tortura?

A ni kljuc nemaju,
Citat:
KrkaCiC: Niko ih nije pustio.....predsednik stanara nije bio prisutan i nema kljuc.
[ perkom @ 26.10.2016. 08:05 ] @
Citat:
SlobaBgd:Jedini koji se sprda na ovoj temi si ti. Čudi me da nastupaš sa pozicije stručnjaka, a pišeš besmislice i namerno mutiš vodu.
Pitao sam ko plaća pregled brojila, onaj pregled koji ED treba svakih 12 godina da radi o svom trošku.
Dobio sam odgovor da je zamena NEISPRAVNOG brojila besplatna. Čekaj, a kako će ED utvrditi da li je brojilo ispravno ili je neispravno? Kontrolisaće ga na 12 godina? Neće! Na 20 godina? Neće! Na 50 godina? NEĆE!!! Čekaće dok se ne zapali, ne zakoči, ne poludi pa se vrti k'o čigra, i onda će povući NOVAC IZ BUDŽETA i zameniti ono što je trebalo da zameni iz para koje im potrošači uplaćuju.
Da se ED striktno ne pridržava zakonskog roka, kasnili bi sa kontrolom brojila jednu ili dve godine. Ako kasne 25 godina, to nije striktno nepridržavanje već kvurcobolja i prema Zakonu i prema potrošačima, i u krajnjoj liniji i prema sredstvima koja smo m mi potrošači dali na upravljanje za našu dobrobit.
I takav javašluk, kršenje zakona, vređanje inteligencije potrošača, ti pravdaš tezom da oni ipak pomalo rade svoj posao. Zamisli! Hvala im na tome! Pomalo rade posao od kojeg žive, zbog kojeg su i osnovani i za koji ih plaćamo ne pomalo nego koliko traže.

Žao mi je što moram da ti kažem ali ti ne kapiraš ili provociraš?
Prvo, ja nisam portparol EPS-a nego neko ko je upućen kroz praksu sudskog veštačenja u problematiku. Iz te prakse, naveo sam proceduru, okačio link ka zakonu a ti i ostali postavljate besmislena pitanja.
Ako je pregled brojila obaveza EPS-a, otkud ti ideja za besmisleno pitanje ko plaća?
Zar ti je teško da ukapiraš ili treba da ti crtam?
Citat:
Living Light: Ali @perkon nece da objasni sta je sa onim strujomerima na slikama ovde:
http://www.elitemadzone.org/t492985-2#3707334

Opste sarenili:
-neki strujomeri uopste nemaju onu "crvenu",
-neki imaju i onu "plavo-belu" plombu,
-neki imaju sve tri obicne olovne,
-a nekima nedostaje po koja olovna,

I sve funcionise normalno.

Šta da ti objašnjavam kada ti nisi u stanju da ispoštuješ već napisano i isto čitaš?!
Vrati se na moje ranije postove i čitaj šta sam napisao. Naveo sam da se pojedinci u EPS-u ponašaju bahato. Naveo sam zakonske obaveze i praksu EPS-a.
Naveo sam kakve plombe svako brojilo mora imati, što tebi nije bilo poznato (tvoj prvi post u temi).
Znači, naveo sam kako treba kao i prilično diletantsko ponašanje EPS-a u celoj situaciji.
Evo da vam navedem još jedan podatak. Na sudu EPS gubi oko 70% slučajeva.
Lično, u svakom veštačenju u kome sam lično učestvovao, svaki svaki put sam ih dobio.
Poslednji slučaj je bio pre nešto više od godinu dana kada su optužili klijenta za krađu el.energije i razrezali mu 60. miliona dinara?!
U pitanju je veći poslovni objekat.
Puni sebe, napravili su nekoliko kardinalnih propusta i ceo slučaj izgubili.
Da ne idem u detalje, samo navodim da za razliku od vašeg pisanja bez argumenata ja pišem na osnovu prakse.
Takođe, ne postavljajte mi besmislena pitanja.
Kroz formulaciju pitanja samo pokazujete da niste upućeni u čitavu problematiku nego se pitate kao mali Perica.
Nastavite da se zabavljate ali bez mene.
[ SlobaBgd @ 26.10.2016. 09:26 ] @
Citat:
Prvo, ja nisam portparol EPS-a nego neko ko je upućen kroz praksu sudskog veštačenja u problematiku. Iz te prakse, naveo sam proceduru, okačio link ka zakonu a ti i ostali postavljate besmislena pitanja.
Ako je pregled brojila obaveza EPS-a, otkud ti ideja za besmisleno pitanje ko plaća?
Zar ti je teško da ukapiraš ili treba da ti crtam?

Nisi potparol EPS-a, i to je još gore, jer nastupaš kao predstavnik struke a i dalje pišeš netačne, neproverene i pogrešne podatke.
"Ako je pregled brojila obaveza EPS-a, otkud ti ideja za besmisleno pitanje ko plaća?" OK, i ko plaća? EPS? Malo si se zaiebao, pregled plaća potrošač ako je on tražio kontrolu. Onu kontrolu koju je trebalo da obavi EPS već nekoliko puta, o svom trošku. Dakle, vanrednu kontrolu (a redovne nema, to valjda i ti razumeš), plaća potrošač, a svaka kontrola koju inicira potrošač je vanredna. Tek ako se ispostavi da je brojilo neispravno, ED besplatno stavlja svoje ispravno brojilo.
Dakle, link ka zakonu je interesantan kao kuriozitet, i ništa više od toga. I sam si uvideo da se taj isti zakon ne poštuje. Postojanje zakona ne znači da se ist sprovodi, a nema ko da natera ED i EPS da zakon striktno poštuju. Čak i struka (u ovom slučaju ti kao veštak) nalaziš opravdanje za njihovo nepoštovanje zakona jer i pored toga oni ipak nešto rade.
[ gavra20 @ 26.10.2016. 09:54 ] @
Overu brojila radi telo ovlašćeno od strane Direkcije za mere i dragocene metale i to može biti bilo koja firma, a ne samo elektrodistribucija.
Više o overi možete pročitati na sajtu Direkcije.

Vlasnik brojila dužan je da brojilo overeva kako je zakon propisao.
Ukoliko se fizičko lice nije odreklo vlasništva u korist distribucije ono je dužno da radi redovno overavanje brojila.

Koga ne mrzi može da pročita i Pravilnik o merilima u kome je sve detaljno opisano o klasama tačnosti brojila električne energije i koje uslove brojilo treba da zadovolji prilikom same overe.

Na prvom linku koji sam naveo stoji i sledeće:
U slučaju sumnje u ispravnost merila, zainteresovano lice može tražiti od ovlašćenog tela, odnosno Direkcije vanredni pregled merila i izdavanje izveštaja o pregledu. Troškove vanrednog pregleda merila snosi podnosilac zahteva, ako overeno merilo sa važećim žigom zadovoljava propisane metrološke zahteve. Troškove vanrednog pregleda merila snosi lice koje je odgovorno za redovno overavanje merila, ako merilo ne zadovoljava propisane metrološke zahteve.


Što se plombi tiče, plomba distribucije je obično na poklopcu priključnice, a plomba ovlašćenog tela je na poklopcu mernog dela brojila.
Pored ovih plombi na brojilu se obično nalazi i plomba proizvođača, na poklopcu mernog dela.

[ perkom @ 26.10.2016. 16:40 ] @
Citat:
SlobaBgd:Nisi potparol EPS-a, i to je još gore, jer nastupaš kao predstavnik struke a i dalje pišeš netačne, neproverene i pogrešne podatke.

Rekoh ti, ili ne razumeš tematiku ili troluješ.
Ovako možeš do sutra da vrtiš priču jer nećeš da čitaš napisano pa čak ni ono što si sam napisao a napisao si:
Citat:
SlobaBgd:Pitao sam ko plaća pregled brojila, onaj pregled koji ED treba svakih 12 godina da radi o svom trošku.

Odgovorio sam ti na postavljeno pitanje: "Ako je pregled brojila obaveza EPS-a, otkud ti ideja za besmisleno pitanje ko plaća? Zar ti je teško da ukapiraš ili treba da ti crtam?"
Izgleda da sam trebao da ti nacrtam?
Citat:
SlobaBgd:Malo si se zaiebao, pregled plaća potrošač ako je on tražio kontrolu. Onu kontrolu koju je trebalo da obavi EPS već nekoliko puta, o svom trošku. Dakle, vanrednu kontrolu (a redovne nema, to valjda i ti razumeš), plaća potrošač, a svaka kontrola koju inicira potrošač je vanredna.

Ti jednostavno ne shvataš razliku između ličnog zahteva i obavezne, zakonom propisane kontrole.
Niko ti ne brani da tražiš od Direkcije za mere i dragocene materijale ili od EPS-a na osnovu ZAKONA O SLOBODNOM PRISTUPU INFORMACIJAMA OD JAVNOG ZNAČAJA podatak kada ti je brojilo baždareno i overeno. Ako provera nije urađena u zakonom predviđenom roku, možeš da se pozoveš na Pravilnik o merilima ili na zakon koji sam dva puta linkovao i tada nemaju osnov da ti naplate proveru brojila.
Naravno, slobodan si da tumačiš sve po tvojoj volji ali ne i da prozivaš druge i dovodiš tuđu kompetentnost u pitanje zato što ti jednostavno ne kapiraš ništa od svega napisanog!
Citat:
gavra20: Overu brojila radi telo ovlašćeno od strane Direkcije za mere i dragocene metale i to može biti bilo koja firma, a ne samo elektrodistribucija.
Više o overi možete pročitati na sajtu Direkcije.

Pogrešno si protumačio ovaj navod:"Overavanje merila vrši ovlašćeno telo, odnosno Direkcija za mere i dragocene metale."
Znači, samo Direkcija za mere i dragocene metale može overiti brojilo i plombirati a baždarenje može uraditi drugo lice. Posle baždarenja, Direkcija za mere i dragocene metale vrši proveru klase tačnosti, izdaje uverenje i plombira uređaj.
[ gavra20 @ 27.10.2016. 09:04 ] @
Citat:
perkom: Pogrešno si protumačio ovaj navod:"Overavanje merila vrši ovlašćeno telo, odnosno Direkcija za mere i dragocene metale."
Znači, samo Direkcija za mere i dragocene metale može overiti brojilo i plombirati a baždarenje može uraditi drugo lice. Posle baždarenja, Direkcija za mere i dragocene metale vrši proveru klase tačnosti, izdaje uverenje i plombira uređaj.


Proverio sam sa kolegom i od 2011. godine Direkcija samo vrši nadzor ovlašćenih tela, a ovlašćena tela rade plombiranje.
Niko iz Direkcije ne dolazi u baždarnicu da stiska plombe, već to rade zaposleni u baždarnici.
[ perkom @ 27.10.2016. 09:39 ] @
Citat:
gavra20: Proverio sam sa kolegom i od 2011. godine Direkcija samo vrši nadzor ovlašćenih tela, a ovlašćena tela rade plombiranje.
Niko iz Direkcije ne dolazi u baždarnicu da stiska plombe, već to rade zaposleni u baždarnici.

To je onda u suprotnosti sa odredbama i dolazi do sukoba interesa.
U EPS-ovoj laboratoriji na Zemunskom keju, lica iz Direkcije za mere i dragocene materijale su plombirli brojila.
Poslednji put, pre nekih godinu i nešto, kada sam veštačio "krađu", tako je bilo.
Prema linku koji si ti okačio, postoje odseci za kontrolu i nadzor u nekoliko gradova i oni su zaduženi da vrše overe.
Verovatno je da ima zaposlenih u Direkciji koji na "majke mi" daju plombe "baždarnici" da ih okače i da se oni ne smaraju.
Slično se dešava i po pitanju pregleda-kontrole el.instalacija prema članovima 192 i 193 P.T.N-a, gde se često dešava da izvođač sam sebi izdaje "Stručni nalaz" o pregledu i ispitivanju el.instalacija.
Recimo, takav se slučaj desio u Topionici Bor gde je "Južna bačka" sama sebi izdala "Stručni nalaz". Pošto je u upravnom odboru brat premijera, Zavod za veštačenje nije smeo da ga osporava i ako je to bio klasičan sukob interesa.
Takvo bahato ponašanje je sigurno moguće i u EPS-u, što sam i na početku naveo.
Ja se pozivam na propise a oni su jasni i nedvosmisleni:"Overavanje merila vrši ovlašćeno telo, odnosno Direkcija za mere i dragocene metale."oni
Mogu vam spomenutu da sam prilikom veštačenja, na osnovu Zakona o dostupnosti informacija od javnog značaja, zatražio od EPS-a uvid u brojilo za koje su rekli da je modifikovano za prikaz manje potrošnje oni odbili da mi dozvole uvid?!
Pozvali su se na to da su oni institucija od državnog značaja i da imaju pravo da ospore moj zahtev.
Kasnije sam se obraćao povereniku i.....?
Zato ne sporim da je praksa u suprotnosti sa propisima.
Treba samo biti uporan i sve se da rešiti. Naveo sam vam već da na sudu u najvećem broju slučajeva "padaju" zbog silnih propusta koji su plod bahaćenja.
[ SlobaBgd @ 27.10.2016. 10:00 ] @
I tu se vraćamo na tvoju i moju plemiku: ne KAKO TREBA da se radi, nego KAKO se radi. Ne KADA TREBA DA SE KONTROLIŠE BROJILO već KADA ED KONTROLIŠE BROJILO. Ne KO TREBA DA PLAĆA KONTROLU već KO ĆE MORATI DA PLATI KONTROLU.

Džaba je pozivanje na zakone, odluke, pravilnike, kada EPS sve to krši iz ovih ili onih razloga, zbog svog komoditeta, zbog političkog uticaja ili korupcije. A vidim i da Direkcija za mere radi na isti način kao i EPS, na "majke mi".

I onda dođeš ti i održiš predavanje KAO TREBA da funkcioniše taj segment države. Kad ono - međutim!
[ gavra20 @ 27.10.2016. 10:02 ] @
Mislim da ne stoji ovo vezano za sukob interesa, jer bi ovlašćeno telo trebalo da radi kao nezavisna institucija čak i ako je u sklopu neke veće organizacije (EPS, proizvođač brojila).
Žigove za plombiranje baždarnici izdaje Direkcija i zaposleni u baždarnici tim žigovima stiskaju plombe na brojilima.
Kao što si i rekao odseci u Direkciji postoje i oni su zaduženi za kontrolu i nadzor, a ne za postavljanje plombi.
[ perkom @ 27.10.2016. 10:16 ] @
@SlobaBgd: Džabe se trudiš i tražiš gde da se zakačiš ne bi li bio u pravu!
@Gavra20: Šta to znači, Direkcija izdaje plombe? Pa to je onda klasična zloupotreba ako Direkcija ne utvrdi klasu tačnosti i potom izda uverenje i plombira uređaj kao nezavisno telo!!!
[ perkom @ 28.10.2016. 11:25 ] @
Sad sam proguglao i našao ovo:
Citat:
Overavanje brojila
Rešenjem Ministarstva privrede broj: 393-4/0-02-1138/2 od 11. maja 2016. godine, Operator distributivnog sistema EPS Distribucija d.o.o. Beograd, ovlašćen je za overavanje brojila električne energije (Preuzmite dokument).

Na žalost, data im je neviđena sloboda.

[ SlobaBgd @ 28.10.2016. 12:22 ] @
Ali sve je po zakonu!
[ kajtaz98 @ 14.10.2020. 16:57 ] @
je l zna neko ove rfid plombe sto lepe cemu sluze pise da detektuju el magnetno polje oko sata i td npr da ocitavaju ako neko stavlja magnet na brojilo ako to ocitavaju onda ce sve ocitati jer samo brojilo i zice oko njega stvaraju magnetno polje ili ako se neko prikacio pre brojila to ocitaju mada to ne verujem jer ti protok struje imas iza brojila konstanto dovodni ne mereni to ce uvek ocitavati onda jer i samo brojilo je jedan od potrosaca moze li neko pojasniti rad rfid plombi?
[ MajorFatal @ 14.10.2020. 20:40 ] @
Rfid čip nije senzor, ne može on ništa ni da očitava ni da meri, neki drugi element bi morao da izmeri/očita vrednosti čega god, rfid čip može samo da ih prosledi bežičnim putem..
Dođe onaj što "očitava" "struju" (potrošnju električne energije) mahne svojim uređajem u blizini brojila, i podatci mu se presnime na uređaj, podatci koje je prikupilo nešto drugo a ne rfid čip.. mislim.

Dakle samo slanje podataka, nikakvo merenje bilo čega

https://sr.m.wikipedia.org/wiki/RFID
[ mjanjic @ 14.10.2020. 21:37 ] @
Verovatno sadrži podatke o potrošaču, kad se priđe određenim uređajem, izbaci podatke tog potrošača i polje u koje se unese stanje brojila, daleko brže nego da se piše na papir pa prekucava ili da se unosi u neki program na telefonu/tabletu, gde prvo mora da se pronađe vlasnik brojila prema adresi ili broju samog brojila.
[ jovajovic100 @ 17.10.2020. 07:22 ] @
Te nalepnice služe baš tome da detektuju izloženost magnetnom polju , znači
pokušaje korigovanja rada uređaja za merenje potrošnje , strujomera , vodomera ,
gasomera . Ili prosto rečeno krađu , pa se pazite .

kajtaz98 , što ne napišeš pravo ime , opet će ti pomoći ljudi , budi siguran .



[ kajtaz98 @ 30.11.2020. 17:04 ] @
pise ime ispod nadimka