[ Sava @ 10.01.2017. 17:58 ] @
| Moje pitanje je da li bih smeo da uključim grejanje na klimi na ovih -10 trenutnih? Klima je jeftina Midea. Kakva i kolika je opasnost po samu klimu?
Klime nkada ne uključejem za grejanje izuzev u onih par dana prelaznog periodima i to samo uveče. Meni to služi isključivo za hlađenje.
Moj kraj je sa klasičnim grejanjem i neki u komšiluku se greju klimama i vidim da ih nikada ne isključuju. Znam da je loše uključiti je po velikoj hladnoći i takođe znam da kada se klima jednom uključi ne treba je isključivati već samo uveče smanjiti temperaturu. |
[ Java Beograd @ 10.01.2017. 19:47 ] @
Nemoj. Verovatno je to obična klima, a ne takozvani inverter.
Ulje u kompresoru, koji je napolje, ne može da podmazuje kompresor ispod (otprilike) -4 C.
[ Darko Nedeljković @ 10.01.2017. 19:56 ] @
Te klime koje se nikad ne iskljucuju su inverterske, one imaju pretvarac napona (inverter) kojim se regulise napon na kompresoru u nekom opsegu (naprimer 70-200V) pa one kako dostizu temperaturu tako obaraju napon i usporavaju kompresor i tako dodju do vrednosti napona koji je potreban i dovoljan da se odrzava zadata temperatura. Klima uredjaji bez invertera rade po Start-Stop principu i nisu namenjene za rad na minusu.
[ Sava @ 11.01.2017. 09:57 ] @
Hvala na odgovorima. Komšija ima neke Panasonic klime pa su verovatno te inverterske. Dobro onda, čekam otopljenje !
[ zoxor @ 11.01.2017. 10:28 ] @
Problem nije samo u ulju (nije viskozitet u pitanju kao sto vecina misli pa i auto palimo na minusima nego absorpcija freona) vec u tome da fix klima na niskim kapacitetima radi sa jako niskim kapacitetom i jako losim parametrima tako da je moguce i izrazenije habanje kompresora.
[ Living Light @ 13.01.2017. 17:44 ] @
Citat: Darko Nedeljković:Te klime koje se nikad ne iskljucuju su inverterske, one imaju pretvarac napona (inverter) kojim se regulise napon na kompresoru
Mislim da OVO NIJE TAČNO !!!
"Invertor" na klimi i pretvarač koji reguliše napon,
nemaju ama bas nikakve veze,
O kakvom Pretvaracu napona pricas ?
Citat: Darko Nedeljković: one imaju pretvarac napona (inverter) kojim se regulise napon na kompresoru u nekom opsegu (naprimer 70-200V) pa one kako dostizu temperaturu tako obaraju napon i usporavaju kompresor
Sedi, JEDAN !!!
Ništa Ti nisi ukapirao o Pretvaračima, a kamo li o Naponu i Snazi.
Svako od nas greši, i ja ponekad pitam "gluposti", pa nije Kraj Sveta, jel ?
Tako i ovo, nemo da mi se naljutiš slučajno,
jer ću morati da "Namestim Valjani Roštilj" usred Banata :-)
Eto, Iskreno,
pOz
[ Sava @ 13.01.2017. 18:00 ] @
Nikako da sretnem komšiju pa da ga pitam kakve su klime i kako ih tačno koristi. Ono što spolja vidim jedna je Panasonic, a druga Midea.
[ Darko Nedeljković @ 13.01.2017. 19:42 ] @
Living Light, izvoli objasni ako znas bolje. Ne zaboravi da posebno objasnis i AC i DC inverterske klime. I efektivnu vrednost napona za slucaj da neko od posetilaca ne zna osnovne pojmove.. I kako si mislio da to sve radi bez pretvaraca napona (invertera) kojim upravlja mikrokontroler? Eto, ja dozvoljavam mogucnost da ti to znas 1.000 puta bolje od mene, pa ako sebi dajes slobodu da delis ocene, onda bi trebalo da izneses i po koji dokaz svog znanja. Za sad, ja sam u dilemi da li ti uopste znas Omov zakon a kamo li sta drugo, ali sa druge strane mada nije uobicajeno da se jedan genije bahato ponasa, ostavljam mogucnost da si ti genije za elektrotehniku. Objasni nam za pocetak sta je pisac ovim hteo da kaze:
"Toshiba Digital Hybrid Inverter sastoji se od dva različita pretvarača koji garantiraju prikladnost prostoru i maksimalnu uštedu energije istovremeno."
[ vladd @ 14.01.2017. 16:03 ] @
Bice zanimljiva diskusija
Citat: Sava:
Nikako da sretnem komšiju pa da ga pitam kakve su klime i kako ih tačno koristi. Ono što spolja vidim jedna je Panasonic, a druga Midea.
Bice da je komsijina klima Panasonic inverter, cim se usudio da se dogreva po ovom minusu.
[ zoxor @ 14.01.2017. 16:07 ] @
Inverter ili VFD (variable frequency drive)
I napon je u igri posto se pretvara iz naizmeničnog u jednosmerni visokog napona ali promena broja obrtaja se vrsi promenom frekvencije.
Da ne bi bilo zabune postoje naponski i strujni inverteri ali njihova upotreba je zastupljena u drugim oblastima.
[ vladd @ 14.01.2017. 20:40 ] @
I kao najvaznije, imaju varijabilni rad, regulaciju rada motora kompresora, za razliku od obicnih klima koje su u on-off rezimu.
[ Darko Nedeljković @ 15.01.2017. 08:22 ] @
Posto se Living Light povukao, da prokomentarisem ja efektivnu vrednost napona...
Ali prvo da krenemo od maksimalne, a pre toga od sinusoide.
Kada kazemo da je naizmenicni napon 220V, to mu je efektivna verdnost, a trenutna vrednost varira u obliku sinusolide od -310V do 310V. Kad se taj napon ispravi Grecovim spojem dioda, dobiej se jednosmerni napon koji varira od 0V do 309V, a efektivna vrednost mu je oko 219V (oko 1V se izgubi na diodama). Ako se izvrsi peglanje elektrolitskim kondenzatorima, onda se efettivna vrednost napona podize na neku vrednost izmedju izmedju 219V i 309V, sto zavisi od kapaciteta kondenzatora i snage (bolje je reci otpornosti) potrosaca. Taj napon se moze seckati odredjenom frekvencijom, sto znaci da se u odredjenim trenucima vremena propusta a u drugim zaustavlja i to se radi mnogo puta u sekundi. Rezultat je napon koji moze imati istu maksimalnu vrednost kao ranije pomenutu (309V), ali ima nizu efektivnu vrednost, u zavisnosti od toga koliki je odnos vremena kad se propusta i kad se zaustavlja. Snaga kompresora kao i svakog drugog potrosaca racuna se po obrascu P=U2/R, gde je R prilicno konstantno (znam, kriticari ce reci da je daleko od konstantnog, ali ovako je lakse za razumevanje), sto znaci da se na snagu koju kompresor vuce iz elektricne mreze utice pravilnim izborom efektivne vrednosti napona.
Ako cemo da zakomplikujemo, onda moramo konstatovati da se takodje utice tako sto sto se R menja u zavisnosti od frekvencije, pa bi sad tu trebalo diskusiju podici na visi nivo, priloziti osciloskopski snimak napona na kompresoru i sa istog izracunati koliko je % jednosmerna a koliko % naizmenicna komponenta (jednosmerni promenljivi napon se moze predstaviti kao zbir jednosmernog konstantnog i naizmenicnog napona) i onda na osnovu toga bismo znali koliko se tacno % menja R a koliko % se menja U (efektivna vrednost). Ono sto ja onako logicki bez osciloskopskog snimka mogu da zakljucim je da se U (preciznije: U2) menja dosta vise nego R.
[ vladd @ 15.01.2017. 15:17 ] @
230 V je vec godinama.
[ Sava @ 15.01.2017. 16:42 ] @
Konačno sam porazgovarao sa komšijom. Na moje ogromno iznenađenje Midea je invertorska, a Panasonic obična! Uglavnom rekao mi je da se sa tim greju negde do nule, a kada je hladnije koriste etažno grejanje. Kaže da ne vredi kakva god da je jer na tim velikim hladnoćama duva gotovo hladan vazduh pa je neupotrebljiva.
[ Darko Nedeljković @ 15.01.2017. 18:57 ] @
Citat: vladd:
230 V je vec godinama.
Saglasan, nego za nas koji smo obrazovanje stekli u 20 veku ce verovatno zauvek biti 220V :-)
[ vladd @ 15.01.2017. 22:30 ] @
Da, predugo je trajalo..
[ Sava @ 18.01.2017. 17:52 ] @
vladd pa ti si moj idol od danas !
Slučajno bacih pogled na statistiku i vidim da sam ja član broj 6587 na forumu od 2002. godine sa jadnih 908 postova, a ti član broj 37217 na forumu od 2004. godine sa fantastičnih 11.329 postova!!! To mu dođe nešto više od 2,5 posta dnevno ako sam brzinski dobro izračunao! Nisam gledao da li neko ima jaču statistiku od tebe, ali ovo je impresivno! Koliko je tu samo volje i vremena utrošeno!
Sada vidim i da si Moderator sa velikim M. Boga mi ja bih ti dodelio i neku počasnu medalju.
Da si živ i zdrav!
P.S. Ostali ne smejte se, on je sada Moderator pa moram malo da se udvaram
[ molesz @ 24.01.2017. 13:23 ] @
Pozdrav,
Prenosim svoje iskustvo sa grejanjem klimom. Imam staru Galanz 12-ku obicnu (ne inverter) i u pocetku sam je na grejanju gasio kada je napolju bilo -5 ili ispod. Medjutin ne da vrag mira pa sam je poceo pustati da greje i na nizim temperaturama uz merenje temperature vazduha na unutrasnjoj jedinici i merenje potrosnje.
Rezultat: klima i na vanjskih -12 stepeni unutra duva +49 do +50 stepeni u povecanje potrosnje oko 20% sto je jos uvek cool. Potrosnji treba dodati i povremeno odmrzavanje spoljne jedinice nekoliko puta u toku dana na oko 5 minuta i to je to.
Prestao sam je stedeti i ovako je koristim godinama (stara je 14 godina) ... sad ako i izdahne dizem joj spomenik posto i leti radi non-stop. Zasluzila je.
[ rovaccccc @ 24.01.2017. 15:18 ] @
Cuvaj onda tu galanz.....nedaj ju nikom.
Ako na -12 izduvava 49-50 u max brzini i ode samo par puta dnevno u defrost po 5 minuta onda bolje radi od najboljih i najskupljih japanskih invertera :)
[ Pajapatak @ 24.01.2017. 21:55 ] @
Imam i ja tu Galanz staru i odlična je ali te priče da na -12 ide par puta dnevno u defrost nisu tačne , da se ne lažemo.
Klima može da greje na većim minusima ali njena efikasnost ili COP je tu veoma loš tj. bolje da uključite uljani radijator ili kvarcnu peć nego da habate klimu.
Ispod +5 stepeni COP drastično pada .
Znači može grejanje klimom i na minusu ali iskorišćenost uređaja je veoma loša.
[ kvaju @ 28.01.2017. 17:18 ] @
Možda da ovdje pitam.
Imam Fujitsu nokria mislim 14-ka nešto i zaista sam zadovoljan s njom, stan moj ugrije ok, a i računi struje su prihvatljivi, pogotovo ova zadnja 2 mjeseca jer je dobro hladno bilo.
I kolega sada kupuje neku klimu i govorim mu kako sam zadovoljan sa svojom, i daj da vidim ono AA ko u kojem je rangu ova, reko nemam pojma, i haj guglam fujitsu nokria 14, i na sljedećem linku http://www.coolshop.rs/fujitsu...edjaj-awyz14lb-nocria-inverter piše:
* AKO UREDJAJ KORISTITE ZA GREJANJE KAO JEDINI IZVOR TOPLOTE , MORA RADITI 24 H BEZ GASENJA , U SUPROTNOM UREDJAJ NECE DAVATI ZELJENU TEMPERATURU .
POTROSNJA KLIMA UREDJAJA JE MALA .RADI SA MALOM SNAGOM I ZATO MORA RADITI KONSTANTNO *
Kako radimo i žena i ja, dosta puta se desi da nema nikoga kući, pa je gasimo, pa me zanima dali ova izjava sa ovoga site-a gore može biti točna?
[ zoxor @ 29.01.2017. 21:02 ] @
Delimicno tacno. U dobro izolovanoj kuci nije problem gasiti recimo preko noci ali ne i na vise dana da ne bi
pala temperatura u prostoriji posle klima mnogo teze zagreje taj prostor nego sto bi inace odrzavala temperaturu.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|