[ zoranjoza @ 15.10.2017. 17:41 ] @
Pozdrav, renovirao bi staru kucu koju sam nasledio od dede ali za pocetak sobu po sobu.
3 zida su od zemlje ~50cm debljine minimum.
Jedan zid je spoljni drugi delim sa komsijom a 3 je od kupatila.
Cetvrti je uradjen od bokova pre 20tak godina.
Dosta se oseti vlaga u kuci.
U spoljni zid je uvedena izolacija pre 10 godina.
Pre 4 meseca sam betonirao dole, dole nije stavljen najlon. Beton je debljine 5cm do 8-9 cm u nekim delovima.
Ne znam jel treba i u zid od kupatila da se uvede izolacija. Tus je bas do zida.
Gore na plafon cu staviti gips ploce.
Ali sta dole. Nikako mi se ne malterise jer prethodno treba sve oguliti. pa bih to bas da preskocim.
Da li staviti gips na zid ili mozda stiropor 3 ili 5cm?
Znam sve kako se radi.
[ Java Beograd @ 16.10.2017. 06:45 ] @
Malo si konfuzan. Čitanjem tvog posta, onako kako je napisan, ostaje nejasno koje zidove i kako hoćeš da izoluješ.

Ali dobro. U svakom slučaju, zemljani zid (pretpostavljam da je u pitanju vojvođanska "nabijenica") je jedno zlo kad je u pitanju vlaga. Nećeš je se rešiti dok god stoje ti zidovi.
Daleko najbolja varijanta u borbi sa vlagom je da ga srušiš i sagradiš novi zid, od blokova, cigle, Y-tonga - čega god od savremenih građevinskih materijala, uz standardne savremene mere hidroizolacija - prekida kapilarnosti. Ništa rocket science.

[ zoranjoza @ 16.10.2017. 08:32 ] @
Ne želim da izolujem zidove. Želim se rešiti neravnina I mirisa zida. Znam da je rušenje najbolje ali stvarno to ne mogu trenutno da uradim.
Pa razmišljam šta bi bilo kada bi stavio stiropor na ta 3 zida, negde stiropor 3cm negde 5cm.Naravno prvo bi uradio plafon sa gips pločama.
Da li bi se smrad osetio manje, da li bi koliko toliko zaustavio vlagu.
Kontam da je 90% smrada dolazilo od poda. Jer je na podu bio pesak i preko njega he urađen brodski pod, koji je bas jako bio istrulio.
Da postavim stiropor treba mi 100e. Nije neka cifra. Neka izdrži barem godinu dve, pa kad budem rusi onda Rusim I ostale 3 sobe jer je svuda zemljani zid.
Da vojvodjanska nabijaca.
[ HoT_Steppa @ 16.10.2017. 11:56 ] @
http://www.gradnja.rs/kako-hidroizolovati-zid-u-5-koraka/
[ bakara @ 16.10.2017. 12:08 ] @
Uh, neces to tako resiti sto ces zidove obloziti ako je ispod vlage jer ce iza pecurke da pocnu da nicu...

Vlagu moras preseci na tim zidovima ubacivanjem izolacije, sad bar ima raznih sredstava pa se to radi ili bukvalno secenjem ili busenjem rupa pa ubrizgavanjem hemijskih supstanci...
Nakon toga kada zidovi prestanu da dobijaju vlagu, unutra uradi rostilj i stavi gips i sve si probleme resio.

I na podu moras resiti vlagu jer sta god da stavis preko propasce i bacas novac.
[ Java Beograd @ 16.10.2017. 12:24 ] @
Bakara je u pravu, ali ako je zaista godina - dve do rušenja tj. kompletnog renoviranja / restauriranja, onda može varijanta "stiropor", uz saznanje da iza njega stvarno "rastu pečurke" od vlage koja će sada da ostaje u zidu.
[ paterson @ 21.10.2017. 07:11 ] @
Hot_Steppa, bakara, Java Beograd:

O kakvoj vi hidroizolaziji zida od cigle pričate kad je ovde u pitanju samo zid od zemlje?

Kako mislite da se hidroizoluje takav zemljani zid?
[ tenzorSSM @ 22.10.2017. 15:41 ] @
Izvodjenje naknadne hidroizolaicje objekata se vrši na vrlo prost i JEDINI način a to je presecanjem zidova i uvodjenjem novog sloja hidroizolacije. Jedini preduslov je da objekat ima temelje . Ukoliko ih nema onda je preskupo izvoditi sanaciju .
Bušenja i nalivanja , elektro uredjaji za revesnu osmozu , parodifuzni malteri , magnete korpe (teslina enrgija ) i još trista drugih čuda spadaju uglavnom u domen prevare.
[ bakara @ 22.10.2017. 17:30 ] @
Citat:
paterson:
Hot_Steppa, bakara, Java Beograd:

O kakvoj vi hidroizolaziji zida od cigle pričate kad je ovde u pitanju samo zid od zemlje?

Kako mislite da se hidroizoluje takav zemljani zid?

Napisao sam lepo:

Citat:
bakara:
Vlagu moras preseci na tim zidovima ubacivanjem izolacije, sad bar ima raznih sredstava pa se to radi ili bukvalno secenjem ili busenjem rupa pa ubrizgavanjem hemijskih supstanci...

[ tenzorSSM @ 22.10.2017. 18:56 ] @
Nemojte širiti dezinformacije , zid od zemlje ili čerpića se ne može tretirati uopšte bušenjem i nalivanjem . Mada se taj metod nigde nije pokazao kao uspešan . ali na zemljani zid čak ni u teoriji ne može .
[ bakara @ 22.10.2017. 19:20 ] @
Mi smo na kuci mojih roditelja tako resili problem vlage... i to pre bar 20 godina.
nije bog zna kako idealno resenje, ali bolje nego ne uraditi nista.
[ tenzorSSM @ 22.10.2017. 19:28 ] @
Bušenjem i injektiranjem ste rešili problem kapilarne vlage na objektu i to od zemlje . Pa vi odma prodajte prava na reklamu proizvodjaču te smese :) . To je ravno svetskom čudu na nivou " perpetuum mobila " . Od jedno 1000 objekata koje sam ja video lično metod bušenja i nalivanja nigde nije dao čak ni naznaku prekida kapilarne vlage .
[ Lavlja_Jazbina @ 22.10.2017. 20:46 ] @
Mozda uzeti sistem da je u pitanju temelj pa krenuti tim materijalima.Mozda obloziti ter papirom,pa na to gipsane ploce.
[ bakara @ 22.10.2017. 20:46 ] @
Ne, nije nista nalivano u zidove, vec je seceno i umetana neka vrsta izolacije, ne secam se tacnog naziva, nesto poput kondora...

Evo to odprilike ovako izgleda:

[ tenzorSSM @ 22.10.2017. 21:07 ] @
E onda se nismo razumeli ... :) Presecanje zidova i umetanje novog sloja hidroizolacije je jedini način za rešavanje kapilarne vlage . Doduše "commer " metod sa videa ima dosta nedostataka ali je ipak jedan od dva moguća načina . Prvi i zasad neprevazidjen način je primena HIO metode .
Oblaganje zidova bilo čime je samo maskiranje zidova , kod zemljanih zidova takva rabota dovodi do "topljenja " zidova pa je veća šteta nego korist
[ Lavlja_Jazbina @ 22.10.2017. 22:01 ] @
Ta Vojvodjanska nabijaca nema kameni temelj?
[ Java Beograd @ 23.10.2017. 06:48 ] @
Uzgred budi rečeno, vojvođanska nabijenica je kuća pored koje MORA da bude kanal, dubok metar do dva za odvođenje podzemnih voda. Time se postiže da zemlja na kojoj je kuća nema vlage, čime i zidovi ostaju suvi. Uglavnom.

Ali, kanale treba redovno održavati. Održavanje podrazumeva redovno košenje trave, na nasipu kanala, kao redovno čišćenje dna kanala do trulog lišća, nanete zemlje, upalog đubreta i slično.
Napuni li se kanal - eto podzemne vode - eto vlažnih zidova - eto nezdrave sredine za život, vlage, buđi - eto bolesti, astme, pulmoloških problema.
[ tenzorSSM @ 23.10.2017. 13:20 ] @
Podzemne vode i kapilarna vlaga gotovo da nemaju veze . Bilo ili ne bilo podzemnih voda , kapilarna vlaga radi svoj "posao " , Sam fenomen kapilarne vlage je vezan više za poroznost gradjevinkskog materijala , kao i veličine kapilara u istom . Inače voda kao voda i nije toliki problem , problem su rastvorene soli kiselina i baza koje se putem vode unose u sam gradjevinski materijal . Upravo zbog tih agresivnih aganasa se pojavljuju isoljavanja , raspadanje maltera i drugog gradjevinskog materijala .