[ scoolptor @ 14.01.2018. 16:25 ] @
Srusio sam stari spusteni plafon ostave, i otklonio staru heraklit izolaciju.




Komsiji sam ostavio njegovu polovinu izolacije. Preostaje da radzvojim zajednicku drvenu nosecu konstrukciju, te da demontiram svoj deo iste.

Kao sto se iz slika vidi, prostor izmedju plafona i spustenog plafona ima dva prozora, i koristi se kao svetlarnik za stepeniste zgrade.

Planiram postavku vodootporne GK ploce, koju ce nositi UD profili i CD profili u jednom nivou.

Potrebno je da se iznad ploce postavi neka izolacija. Posto mogu da nabavim za dzabe XPS ploce od 5cm (stirodur), misliio sam da stavim iste. Medjutim, stirodur je paronepropusan, te ne znam da li je ovo najbolja ideja. Ispod istog bi, pretpostavljam, morala da se stavi paronepropusna folija, da spreci kondenzaciju izmedju GK i XPS ploce. Tada se u ostavi moze pojaviti vlaga.

Ne znam ni da li je vodootporna GK ploca paropropusna, ili ne.

Inace, ostava se ne greje, stavlja se novi prozor sa stopsol staklom, i ventilator od 100mm za ventilaciju. Doduse ventilator ce biti montiran ispod donje police, te ne znam koliko ce biti efikasan za odvodjenje vodene pare, jer je prvenstveno namenjen da odvodi eventualne gasove koje ce ispustati akumulator UPS jedinice za stan, a takodje moze da se automatski pokrece ako dodje do povisenja vlaznosti vazduha u prostoriji.

Da li da stavim XPS ploce, ili nesto drugo, i koje paropropusne i paronepropusne folije da upotrebim, i gde?
[ Java Beograd @ 14.01.2018. 18:02 ] @
Klasičan način izolacije, koji sam ja primenio je paronepropusna folija, tj. najlon neposredno iznad GPK (odozgo), pa onda staklena (mineralna) vuna. Ja sam stavio 15 cm.
Tako su meni preporučili profesionalci kad sam radio radove sličnim ovima koje ti sada radiš. I sve je OK, evo već duži niz godina.

Da sam na tvom mestu, ja bih isto tj. najlon preko GKP, pa onda lepo ukrojen, ušuškan XPS. Možda nije loše i bar 5 cm (jedan sloj) staklene vune odozgo.
[ scoolptor @ 14.01.2018. 20:12 ] @
Hvala.

Da, to je parna brana, i koliko sam danas naucio, mora se upotrebiti kada je izolacija paranepropusna, sto XPS ploce jesu.
Mozda treba da stavim i paropropusnu vodonepropusnu foliju sa gornje strane XPS ploce, da zastiti istu od eventualne kondenzovane vode.

Sto se tice ukrajanja XPS ploca, o tome sam razmisljao - da usecem kanale u koje ce upasti CD i UD profili, te ce se na taj nacin izolacija spustiti za 25mm, pa gore mogu dodati jos ~30-40mm dodatne izolacije, pri cemu nece doci do veceg zatvaranja svetlarnika.
[ Java Beograd @ 15.01.2018. 08:26 ] @
Izolacije što više - to bolje. Nezgodno je jedino što se XPS teško ukraja za potrebe iznad plafona. Nepristupačno je i smetaju visilice. A najgore je kad ti ostane propust - hladni most.
Zato, možeš naprimer da u procepe i nepokreivene delove uguraš staklenu vunu.
[ scoolptor @ 15.01.2018. 14:09 ] @
Nemam visilice. Ne trebaju za plocu sirine 77cm, koja ce imati 4 CD profila na duzini od 120cm.
[ Java Beograd @ 15.01.2018. 16:22 ] @
Onda bolje za tebe.
Samo lepo isplaniraj postupke - redosled operacija. Kako postaviš jednu GPK - tako je pokriješ.
[ scoolptor @ 16.01.2018. 19:14 ] @
Ako postavim ventilator od 100mm sa klapnom, na spusten plafon (pali se u slucaju povecane vlaznosti - blizina kuhinje i pojave gasova - eventualni gasovi iz akumulatora UPS-a), da li je to taj hladni spoj koji moze drasticno da smanji efekat izolacije, dok je iskljucen (99,5% vremena)?

U prostoru iznad spustenog plafona se stvara nadpritisak, i vlaga i gasovi ce vec naci izlaz kroz lose zadihtovane prozore svetlarnika.

Racunam da ce gubici biti manji nego da sam stavio ventilator na bocni zid, jer je tada hladna strana ventilatora direktno izlozena spoljasnjoj sredini.

Ta paronepropusna folija. Ako se stavi neposredno iznad gips karton ploce, bice izbusena srafovima koji drze plocu za CD profil. Da li mora iznad CD profila, ili nema veze?







[Ovu poruku je menjao scoolptor dana 17.01.2018. u 00:00 GMT+1]
[ scoolptor @ 18.01.2018. 21:31 ] @
Lose vesti za stirodur. Naime, aditiv koji se koristi kao flame retardant, HBCD, je banovan u EU zbog stetnosti po zdravlje, i okolinu.
Ipak cu upotrebiti kamenu vunu.