[ pisac @ 23.08.2018. 14:51 ] @
Koja je neka normalna (standardna) brzina vazduha kroz ventilacione kanale u objektima koji imaju takvu vrstu ventilacije?

Pretpostavljam da neki standard postoji, ili neka optimalna vrednost na kojoj vazduh ne pravi primetnu buku i ne unosi prevelik otpor a kanal ne zauzima nepotrebno veliku zapreminu u objektu.
[ član @ 23.08.2018. 15:33 ] @
u razvodnim kanalima 3-5 m/s, u glavim kanalima u sahtovima (usponskim vodovima) moze i do 7-8, dok na izlazu (ventil, resetka, sta vec imas) treba da bude sto niza, (po mogucstvu) ispod 1m/s.... to je bar ono cega se mi drzimo u firmi gde radim.
[ pisac @ 23.08.2018. 15:56 ] @
To znači, ako bih uzeo cev prečnika 10cm i kroz nju pustio vazduh 4m/s, to bi bilo dovoljno da za jedan sat zamenim kompletan vazduh u sobi 6,6m x 6,6m sa normalnom visinom plafona 2.6m. Pri tome bi izlazna rešetka trebala da bude nešto tipa 10cm x 30cm
[ član @ 24.08.2018. 07:16 ] @
kakva je namena te prostorije koju hoces da provetravas? stambeni prostor ili nesto drugo? pogledaj na strani br. 6 ovog prirucnika koji sam okacio koliko ti izmena treba (ako ces prema standardnim preporukama da projektujes ventilaciju). U najpovoljnijem slucaju, da se radi o stambenom nepusackom prostoru treba ti 3 izmene, pa ce biti:

(6.6 x 6.6 x 2.6) x 3 ≈ 330m3/h

prema ovoj mojoj jednostavnoj spravi za proracun, da bi u kanalu/cevi imao brzinu od oko 4m/s, treba ti cev precnika oko 170mm (prva standardna veca je 180) ili kanal npr 150x150, ili 200x100 da ti ne zauzima puno mesta u visinu.



a ako bi bas hteo jednu izmenu (kao sto si napisao), cev od 100mm bi bila dovoljna.

sto se resetke tice, mozes ovde da pogledas, otvori dole info o proizvodu pa .pdf na str.12 ima tabela, tu mozes da nadjes dimenzije resetki prema m3/h. za prostor od 6m ja bi uzeo npr. 2 ili 3 od 325x125. Trox je inace "mercedes" za ventilacione komponente, mozes sigurno i mnogo jeftinije da nadjes od domacih proizvodjaca, ali tih slicnih dimenzija.

[ pisac @ 24.08.2018. 22:57 ] @
Ma plan je ventilacija i klimatizacija cele kuće, odnosno svih prostorija. Nemam sobu 6.6 nego sam samo naveo primer za cevi koje imam. 3 izmene na sat vremena su kao jedna izmena na 20 minuta a to mi deluje nekako preterano. Trenutno imam 0 izmena na sat i ako napravim 1 izmenu na sat to će biti beskonačno poboljšanje . To je čitava nauka a meni treba nešto jednostavno.

Nego, ima li negde da tražim motorizovane klapne koje blokiraju prolaz kroz neku cev, ili ću morati to sam da pravim?
[ član @ 27.08.2018. 11:52 ] @
Citat:
pisac: Ma plan je ventilacija i klimatizacija cele kuće, odnosno svih prostorija. Nemam sobu 6.6 nego sam samo naveo primer za cevi koje imam. 3 izmene na sat vremena su kao jedna izmena na 20 minuta a to mi deluje nekako preterano. Trenutno imam 0 izmena na sat i ako napravim 1 izmenu na sat to će biti beskonačno poboljšanje :). To je čitava nauka a meni treba nešto jednostavno.

ne bih rekao da sada imas 0 izmena jer verovatno nekad i provetravas prostorije otvaranjem prozora? evo npr. ovde mozes da procitas nesto vise o prirodnoj ventilaciji, pa proceni sam koliko imas izmena vazudha ako samo par puta u toku dana otvoris prozore na po 10-15 min. ili ih drzis "na kip" otvorene.

ne znam kako si planirao da radis klimatizaciju/ventilaciju cele kuce, imas vec neku klima komoru/planiras da kupis/dobijes/sam konstruises, ali kako god bilo predlazem ti da se drzis preporuka iz standarda jer pare i vreme ces svakako da potrosis (sve i da sve sam pravis, od kanala do klima-komore), a na kraju da se desi da ili ne funkcioniese kako treba, ili ne funkcionise uopste ili trosi da jako puno struje da bi njom postigao to sto si zamislio.

pogledaj kako funkcionise jedan centralni klima uradjaj (sistem 4 u prirucniku iz mog proslog posta) sa ubacivanjem/izvlacenjem vazduha iz prostora. za poptunu klimatizaciju prostora centralnim klima uredjajem, to je jedino pravo resenje, jer ako bi ta centralna klima hladila kucu (kao sto kazes da ti je plan) ne bi bilo bas energetski najpovoljnije da idalje provetravas otvaranjem prozora jer ti onda energetski bilans ne bi imao nikakvog smisla: npr. u sred leta tvoj klima uredjaj usisa spoljni vazduh temp. 35 stepeni, rashladi ga na 25 (utrosi pritom neku kolicinu struje), taj vazduh ubacis u sobu, posle par sati postane zagusljivo, ti otvoris prozor, udje svez vazduh od 35 stepeni i onda opet potrosis istu kolicinu struje da ponovo rashladis sobu i tako sve u krug, pa je zato potrebno da uredjaj i izbacuje vazduh iz prostorija. sto se broja izmena tice, ako bi tvoju klimu dimenzionisao tako da umesto 1 imas 3 izmene, to ne znaci da bi i trosio 3x vise energije jer svaki klima uredjaj ima i izmenjivac toplote sa visokim stepenom iskoriscenja (nije neka nauka danas), pa se onda za hladjenje svezeg (toplog) vazduha u velikom % koristi energija tog (hladnog) vazduha iz prostorije koji treba da se izbaci iz sobe.

da bi pravilo dimenzionasao klima komoru, izracunaj bar okvirno koliko ti treba vazduha i koliki rashladni kapacitet treba da ima klima komora da bi to ispravno funkcionisalo. za kolicinu vazduha mozes da koristis onu tabelu iz prirucnika, a za okvirni rashl. kapacitet mozes npr. ovaj online kalkulator da korisis (ako bi hteo da tvoja klima ima i opciju grejanja, potrebni su ti i toplotni gubici). uglavnom, sa ovim podacima mozes da odaberes adekvatnu klima-komoru, koja ce da zadovoljava potrebe.

ali generalno... takva resenja sa klima komorom i kanalima se retko primenjuju za stambene objekte. postoje druga resenja (multi-split, podno/zidno hladjenje + ventilacija sa razmenom toplote, ili nesto sl.) sto se mnogo cesce ugradjuje u kuce/stanove, centralna klima se planira za velike prostore, poslovne zgrade, skole, bolnice, sale, hale itd.

Citat:
pisac:Nego, ima li negde da tražim motorizovane klapne koje blokiraju prolaz kroz neku cev, ili ću morati to sam da pravim?

naravno da ima :)
[ ssi @ 27.08.2018. 12:57 ] @
@član

Ja sam mu lepo rekao da ode i uzme Fuji ili Midea multisplit ( ima do 4 unutrasnje jedinice )....
[ član @ 29.08.2018. 07:56 ] @
Citat:
ssi:Ja sam mu lepo rekao da ode i uzme Fuji ili Midea multisplit ( ima do 4 unutrasnje jedinice )....

kol'ko para - tol'ko muzike... ili u ovom slucaju bolje reci: kol'ko para - takva muzika! :)
multi-split je svakako mnogo jeftinije resenje i tehnicki lakse za izvodjenje, ali ne moze da provetrava prostor nego ga samo rashladjuje. mada, za jednan stambeni prostor to i nije neki problem jer je vecina kuca/stanova koji su uopste "klimatizovani" na takav nacin klimatizovani (split klimom), pa opet na +40 se niko ne zali sto mora ponekad da eventualno otvori prozor da malo provetri. sve je pitanje zahteva i budzeta jer u sustini sve moze da se napravi... samo ako se dovoljno $€¢£ spremi :)
[ ssi @ 29.08.2018. 11:48 ] @
Citat:
član: kol'ko para - tol'ko muzike... ili u ovom slucaju bolje reci: kol'ko para - takva muzika! :)
multi-split je svakako mnogo jeftinije resenje i tehnicki lakse za izvodjenje, ali ne moze da provetrava prostor nego ga samo rashladjuje. mada, za jednan stambeni prostor to i nije neki problem jer je vecina kuca/stanova koji su uopste "klimatizovani" na takav nacin klimatizovani (split klimom), pa opet na +40 se niko ne zali sto mora ponekad da eventualno otvori prozor da malo provetri. sve je pitanje zahteva i budzeta jer u sustini sve moze da se napravi... samo ako se dovoljno $€¢£ spremi :)


Njemu je multisplit skup ( a i nije imajuci u vidu struku ), pa zato hoce da budzi.

Imam 90kvm i 3x multisplit fuji klimu i bas to radim.

Ujutro obavezno i u toku dana ponekada otvaramo prozore i to je to. A cesto je i celu noc otvoreno ako nije vrucina nepodnosljiva.

Sve radi "out of the box" nista budzio i pravio nisam, radi savrseno vec nekoliko godina, uz onaj periodicni mali servis,