[ Aleksandar - @ 01.09.2018. 12:19 ] @
Pozdrav svima,

Može li neko reći da li u Beogradu ima neka retka prodavnica, gde se može naći kafa onog kvaliteta iz 90-ih godina, nijedna koju sam u radnjama kupovao nije ravna njima .

Znam da je to dosta teško pronaći danas, ali mora da negde ima .

Ili bar ako ne može da se kupi gotova taka, ako je dosta skupa, ili ..., znam postoje mesta gde možemo sami da procentualno kako mi kažemo da nam kombinuju razne vrste kafe u nekim radnjama ( pa onda u čemu je bila tajna tih kafa ) u kakvom odnosu, ... ?

Hvala. :)



[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 01.09.2018. u 13:38 GMT+1]
[ bakara @ 01.09.2018. 13:03 ] @
Takva (pregorela) kafa se moze samo naci u privatnim przionicama koje su danas retke a tada su bile popularne.
[ mmix @ 01.09.2018. 13:12 ] @
Kafa iz 90ih je bila krs neopisivi, neka 30-klasna robusta iz neke vukoje*ine, ne znam sta si ocekivao da dolazi u Srbiju 90ih, niti koliki procenat te kafe je bila kafa Znam jos neke ljude koji su navuceni na tu "kafu", a meni se iskreno povraca od nje. Kad odem u Uzice i skuvaju mi Carli kafu, ne mogu ni da podnesem da je omirisem, a oni se dave u njoj kao da je od zlata.

Eksprimentisi malo sa raznim kafama, imas na par mesta u gradu (tj bar je bilo), tipa Mlin Produkt, Grineta i slicnih (google it) gde ima da se kupi nemesana kafa u zrnu ili specijalizovane mesavine.

U osnovi imas dve vrste kafa, arabiku i robustu.
Arabika ima fin kremast i svilenkast ukus, cesto sa veoma lepim after-taste aromama, ali je po sadrzaju kofeina veoma slaba.
Robusta je jaca (duplo jaca) po sadrzaju kofeina, i pravi lepu penu za lozace na espresso, ali je ukus za klasu gori, kafa je kiselija i oporija i vise "blatnjava".

Ono sto imas da kupis po supermarketima i przionicama je uglavnom robusta sa malo dodate arabike jer je robusta mnogo zahvalnija za uzgajanje, samim tim i jeftinija. Malo kvalitetnije mesavine su uglavnom arabika sa dodatom robustom radi jacine i pene. Espreso kafa je uglavnom arabika sa dodatom robustom.

Sada, unutar tih vrsta imas i geografski pojam, imas brazilsku i kolumbijsku arabiku, imas africku arabiku, africku robustu (skoro svaka nepustinjska zemlja afrike ima i arabiku i robustu), indisjku robustu, itd. U zavisnosti od toga gde je uzgajana ima dodatne note, cak i vockaste komponente. I onda imas proces obrade i przenja koji modifikuje ukus. I na kraju imas finocu mlevenja i princip/tehnologiju kuvanja kafe koji ponajvise uticu na jacinu kafe.

Ja npr volim kao jutarnju kafu da popijem jacu 50/50 mesavinu arabike i robuste a posle rucka jednu finu osrednje jaku arabiku, u oba slucaja srednje roasted (zabluda mase je da je kafa jaca ako je przenija, to nema veze sa realnoscu, jacina pecenja ima uticaj samo na ukus). Kupujem uglavnom kolumbijsku/brazilsku arabiku i indijsku robustu jer mi je ona najmanje kisela (ne podnosim kisele kafe).

Pronadji sebi kombinaciju koja ti odgovara i mani se "kafe 90ih"
[ bakara @ 01.09.2018. 13:45 ] @
Ne trazi covek najbolju kafu, vec onakvog ukusa

probaj po przionicama koje se uglavnom nalaze u okolini lokalnih zelenih pijaca.
[ dejanet @ 01.09.2018. 14:15 ] @
Kao sto kaze bakara, ima po pijacama. Kod mene Stari Djeram ima cela jedna radnja sa domacom przenom kafom.
[ Branimir Maksimovic @ 01.09.2018. 14:17 ] @
Kafa 90ih nije imala ukus kafe.
[ Aleksandar - @ 01.09.2018. 15:00 ] @
Neznam na koje mislite vi tačno, ali znam da je C kafa jedno vreme bila dobra, pa kako je ona pravljena ?

Čarli ja nisam nikada probao i ne znam.
[ ineve74 @ 01.09.2018. 15:17 ] @
Ja i dans dan pijem c kafu.Samo stavim malo vise kafe kad kuvam i super je.
[ Branimir Maksimovic @ 01.09.2018. 15:28 ] @
Pijem i ja C kafu danas. Ono sto se prodavalo pod kafa 90ih nije imalo veze sa kafom...
[ Aleksandar - @ 01.09.2018. 15:34 ] @
Da ali su jedno vreme imali najbolju kafu, svi koji su radili u inostranstvu nosili su samo tu kafu svojim poznanicima tamo i mnogo im se svidela .
[ Branimir Maksimovic @ 01.09.2018. 15:35 ] @
Pa sad, imao si laznu kafu, laznu vegetu i lazni brendi, pa biraj....
[ Aleksandar - @ 01.09.2018. 15:39 ] @
Kada je reč o lažnom to je duga priča, meni se čini da je sada 3 puta gore nego onda, sada se ne trude čak ni da sakriju to .
Čak se i po ukusu vidi da nešto nije uredu .

Nekad mi se učini da je pre i bio neki % kafe, a sada svega 2% .
[ Branimir Maksimovic @ 01.09.2018. 15:46 ] @
Sad imas izbor da ne kupis te lazne. Onda se islo u Suboticu po te lazne, ljudi su isli da kupuju za 50 maraka...
[ Aleksandar - @ 01.09.2018. 15:49 ] @
Sada je gore, pre se znalo šta je lažno, a šta pravo. A sada je sve lažno, to je postalo normalno .
[ Branimir Maksimovic @ 01.09.2018. 15:51 ] @
Pa da, pre se znalo jer je sve bilo lazno ;p
[ gilopile @ 01.09.2018. 15:53 ] @
Ma gde imas danas dobru kafu, bar kod nas nema, jer da mogu i samu prekrupu bi valjali. Kada pogledas da je 100gr 100 din, to sve govori o kvaliteti, a ima cak i jeftinije od lokalnih, manjih prizionica. Klasa kafe koja se uvozi je verovatno ona koju bi veci i poznatiji svjetski proizvodjaci bacili.
Jedina koju mogu da pijem je Don crvena klasicna, od svih beda, nekako i mogu da je popijem. Za strane proizvodjace ne znam, ne kupujem.

Shvatite da je danas takva situacija, svakog boli ona stvar za potrosace i da li ce da se potruju. Svi gledaju samo zaradu i nista vise, nema vise ljudskosti i brige za druge, halapljivost i bahatost je odlika ovog naroda.
[ Aleksandar - @ 01.09.2018. 15:56 ] @
Citat:
bakara:
Takva (pregorela) kafa se moze samo naci u privatnim przionicama koje su danas retke a tada su bile popularne.


Dobro i šta tačno da im kažem kada dođem tamo, da bi razumeli .

Citat:
a gde imas danas dobru kafu, bar kod nas nema, jer da mogu i samu prekrupu bi valjali. Kada pogledas da je 100gr 100 din, to sve govori o kvaliteti, a ima cak i jeftinije od lokalnih, manjih prizionica. Klasa kafe koja se uvozi je verovatno ona koju bi veci i poznatiji svjetski proizvodjaci bacili.
Jedina koju mogu da pijem je Don crvena klasicna, od svih beda, nekako i mogu da je popijem. Za strane proizvodjace ne znam, ne kupujem.

Shvatite da je danas takva situacija, svakog boli ona stvar za potrosace i da li ce da se potruju. Svi gledaju samo zaradu i nista vise, nema vise ljudskosti i brige za druge, halapljivost i bahatost je odlika ovog naroda.


Koliko vidi i svakim danom je sve gore :) Šta je ovo ? Ali mora da postoji neka retka radnja gde ima .
[ gilopile @ 01.09.2018. 16:01 ] @
Pa kazes jednostavno da je malo jace proprze i onda ces dobiti onaj smek.
Mozes to i kuci, ako u dzezvu stavis samo kafu, malo podgrejes dok ne zadimi i onda prelijes vrucom vodom. Ja odnedavno tako kuvam i ima malo bolji smek + dodam par kapi hladnog mleka i moze da pomine :)
[ Branimir Maksimovic @ 01.09.2018. 16:01 ] @
Da al danas koju god da kupim ima ukus kafe ;)

edit:
da ja tako kuvam, "kafu mi draga ispeci" fazon ;p
[ gilopile @ 01.09.2018. 16:04 ] @
Taj rad, Bosanci valjda tako kuvaju, to sam nedavno video na YT i isprobao i uopste nije lose.
Al sto je najbolje, pisem ovo i upravo cepam takvu kafu, milina :D
[ Aleksandar - @ 01.09.2018. 16:05 ] @
Citat:
Pa kazes jednostavno da je malo jace proprze i onda ces dobiti onaj smek.


A koju i u kom odnosu ?
[ gilopile @ 01.09.2018. 16:19 ] @
E to ne bih znao. Pitas njih da ti daju sto kvalitetniju i malo jace proprzenu pa probaj valja li.
Bar ces da uzivas u mirisu sveze przene kafe kada si tamo :)
[ Aleksandar - @ 01.09.2018. 17:01 ] @
Dok utvrdim koja i gde valja ima da pobacam sve pare .
[ bakara @ 01.09.2018. 17:11 ] @
Pa bre kupi 100g kafe u nekoj przionici gde oni prze kafu neces da propadnes
[ Aleksandar - @ 01.09.2018. 17:54 ] @
Citat:
bakara:
Ne trazi covek najbolju kafu, vec onakvog ukusa :)

probaj po przionicama koje se uglavnom nalaze u okolini lokalnih zelenih pijaca.


Da. To.


I šta njima da kažem ? U tom slučaju . Isto to ili šta ?
[ Java Beograd @ 01.09.2018. 18:48 ] @
Eh kad se setim ...
Pre masovnog otvaranja malih privatnih pržionica, jedina kafa je bila C-kafa. Prodavala se na kasi samiške, ne-mlevena. A onda si bio primoran da odeš do totalno razvaljenog mlina, iza kasa, koji je mleo samo najkrupnije na skali. Pre tebe je uvek bila neka baba koja je do iznemoglosti lupala po mlinu, ne bi li ikako istresla poslednji gram kafe preostao u mlinu, od melevanja mnogih pre nje. Kafa - krš, mlin još gori krš, ali bio si srećan i kad to nađeš, jer kafu je bilo jako teško naći. Bilo ne povratilo se.



Nego, pitam se, šta je sledeće ?
"Benzin u flašama, kvaliteta 90-tih godina, gde danas može da se kupi ?"
"Red u 5 ujutro, za 2 kese mleka, kao 90-tih godina, gde danas može da se čeka ?"

[ Ivan Dimkovic @ 01.09.2018. 19:47 ] @
A Step i Zuko "sokovi", jel to ima negde da se kupi? Odlicni su kao toner za farbu :-)
[ anon70939 @ 01.09.2018. 20:12 ] @
Ima step sokova po prodavnicama, vidjao sam ovih dana negde, i bilo mi mnogo smesno sto jos postoji :D.
Nista lepse nego onaj od limuna u dva litra hladne vode
Mozda coveku u secanju ta kafa iz 90. kao meni step sokici :)
[ mmix @ 01.09.2018. 23:38 ] @
C kafa 80ih, C kafa 90ih i C kafa danas su tri razlicita proizvoda. Onaj prvi je kao prva ljubav, verovatno je bio potpuni krs ali je bio nas prvi fiks, zato se covek verovatno i lozi, sa danasnje dimenzije verovatno je nikad ne bih popio ponovo Onaj 90ih je bio odvratan, do te mere da su i moja keva i njene komsinice rekle da to djubre vise ne mogu da piju i presle na kafu iz przionica (pa sad vi vidite). C kafa danas je brend u vlasnistvu izraelske kompanije Strauss, koja je vlasnik i brenda Doncafe, tako da kad kupis C kafu kupio si Doncafe u zrnu. Svi prehrambeni brendovi na koje smo se mi lozili kao klinci/mladez pre kolapsa Juge su sad trojanski brendovi povampireni da bi se nasoj generaciji lakse uvaljivala roba.
[ zeoN_Rider @ 01.09.2018. 23:45 ] @
Šteta što je propala Intermeco kafa.
[ Shadowed @ 01.09.2018. 23:59 ] @
Citat:
mmix:C kafa 80ih, C kafa 90ih i C kafa danas su tri razlicita proizvoda. Onaj prvi je kao prva ljubav, verovatno je bio potpuni krs ali je bio nas prvi fiks, zato se covek verovatno i lozi, sa danasnje dimenzije verovatno je nikad ne bih popio ponovo :)


Imho, kod velike vecine ljudi je ukus kafe steceni ukus tj. stecena je naklonost ka ukusu. Gorak ukus je, kao i kiseli, prirodno obojan jer je vecina otrova gorko (a vecina pokvarene hrane kisela). Ljudi uglavnom pocinju da piju kafu kao deo socijalnog rituala a kasnije im ukus postane prihvatljiv pa cak i prijatan usled navike i uz pomoc zavisnosti od kofeina.
[ bakara @ 02.09.2018. 00:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
A Step i Zuko "sokovi", jel to ima negde da se kupi? Odlicni su kao toner za farbu :-)

Za zuko ne znam, ali step sokovi su u ono vreme bili odlicni instant sokovi, a i sada verujem da nema mnogo boljih praskova za sok.

Uz sve to bili su bagatela, dok sad mislim da kostaju oko 35din kesica sto je prilicno mnogo.
[ pajapop @ 02.09.2018. 07:38 ] @
Citat:
bakara:
Ne trazi covek najbolju kafu, vec onakvog ukusa :)

probaj po przionicama koje se uglavnom nalaze u okolini lokalnih zelenih pijaca.


Upravo tako...Ja razumem coveka, necete mi verovati, al` ja jos uvek pamtim i cesto pomislim na samo 200g jedne kesice kafe, koje sam jednom dobio od jednog pacijenta....A to je bilo bas u zacetku pojave malih przionica kafe po nasim komsilucima...Kakva je to kafa bila...Na kesici je pisalo "Cafe do Brasil"....a kad se kafa pripremi...bila je crna kao "zift"..a po povrsini kao da su plutale kapljice masti...a u ustima se imao osecaj gustine....Pa taj ukus....Znam samo da je ta przionica bila negde u bllizini kafane "Saran"....
[ anon70939 @ 02.09.2018. 08:28 ] @
Ja sam pre 3 godine kupio kafu u "Mala radionica kafe" u Kikindi i bila je sjajna. Kupovao sam gomilu kafe i vozio svim mojima u KG. Jedva bi preziveo u autu od tog jakog mirisa.
Ali su posle godinu dana i oni pokvarili, pa je sada gora od doncafe
[ morihei ueshiba @ 02.09.2018. 08:37 ] @
Uvek je bolje kupovati kafu u zrnu, pa samleti neposredno pre upotrebe, zbog efekta koji se zove degaziranje ili u prevodu - otpustanje gasova iz kafe. Nesto ukratko je objasnjeno ovde: https://fellowproducts.com/understanding-degassing-is-fresh-best/

Kafa rapidno gubi na kvalitetu odmah po mlevenju (mada je i sve ostalo do procesa mlevenja veoma vazno - vrsta sirove kafe, vreme od trenutka branja i primarne obrade pa do procesa pecenja, temperatura i vreme pecenja, skladistenja sirovog i pecenog zrna, vrsta materijala u koji se skladisti, itd itd).

Degaziranje je inace veliki problem za tehnologe, zato sto kafa otpusta CO2 cak i do 4-5 dana nakon mlevenja sto uzrokuje deformaciju posude ili kesice u koju se mlevena kafa pakuje. Kad kupujete samlevenu kafu u nepropusnim aluminijumskim kesicama, bilo da je vakuum ili obicno pakovanje - ako kesica nije nabrekla, mozete biti sigurni da je proces degazacije zavrsen i to pre nego sto je kafa ubacena u kesicu. Sto znaci da je veci deo aroma nepovratno izgubljen.

E sad, postoje dva nacina degaziranja. Na otvorenom uz prisustvo vazduha ili u zasticenoj atmosferi. U prvom slucaju se kafa samelje i drzi na otvorenom dok ne otpusti sav gas. U drugom (neuporedivo skuplja metoda), kafa se samelje i ubacuje u zatvoren sistem kontejnera koji preko nepovratnih ventila izbacuju otpusteni CO2, a ujedno ubacuju inertni gas (azot), tako da kafa ne dolazi u dodir sa kiseonikom. To znaci da se gubi delimicno aroma koju otpusteni CO2 nosi sa sobom u nepovrat, ali se bar ne dopusta oksidacija kafe jer ne dolazi u kontakt sa O2 iz vazduha. Tako degazirana kafa je boljeg kvaliteta. Ja ne znam koju metodu primenjuju domaci veliki proizvodjaci, ali s obzirom na kvalitet sirove kafe koju uvoze i finalnu cenu koja mora da bude niska....mogu da pretpostavim ;-)

Ukusi su razliciti, arabika, robusta, sa penom ili bez, jace ili slabije pecena....svako voli drugacije, ali hteo sam da probam da pojasnim u cemu je razlika izmedju sveze mlevene i odstajale mlevene kafe, pa kad neko krene u potragu za svojim ukusom neka ima i ovu informaciju.
[ vladd @ 02.09.2018. 08:47 ] @
Brojne przionice su pootvarane zbog silno uvecanog transporta belog praska, neophodnog za finansiranje politickih ludorija. Pa kada je vec stiglo toliko kafe....mozda se u nekoj posiljci probusila glavna kesa. A taj ukus se sada tesko moze postici
[ mmix @ 02.09.2018. 08:54 ] @
Citat:
bakara:
Za zuko ne znam, ali step sokovi su u ono vreme bili odlicni instant sokovi, a i sada verujem da nema mnogo boljih praskova za sok.



:D

[ pajapop @ 02.09.2018. 09:35 ] @
Citat:
morihei ueshiba:

Ukusi su razliciti, arabika, robusta, sa penom ili bez, jace ili slabije pecena....svako voli drugacije, ali hteo sam da probam da pojasnim u cemu je razlika izmedju sveze mlevene i odstajale mlevene kafe, pa kad neko krene u potragu za svojim ukusom neka ima i ovu informaciju.


Mi uglavnom, pijemo mesavinu raznih vrsta kafa, i koje takve u odredjenom odnosu stvaraju neki specifican ukus. Jedino, kad se kupi u zrnu, pa samelje, to je odredjena vrsta kafe za koju najcesce i ne znamo koja je...mada se i tu mesaju zrna raznih vrsta...Mozda na kesici i pise koja je, mada ja nikad nisam na to obracao paznju..i nije mi to nikad ni bilo nesto vazno...Uglavnom, odavno, slusao sam neku radio emisiju, koja je bila o kafi a gost je bio menadzer nekog naseg brenda...nije vazno kojeg...i iznosio je neke zanimljivosti u vezi kafe. Ako u soljici ima puno pene, onda je to mesavina kafe i jecma...sto je vise pene to je veca koncentracija jecma...cista kafa nema pene...i jos zanimljivije, el ste znali da je glavni krivac za postojanje kafe na nasim evropskim prostorima bio jedan Srbin Djura....Kad je bila opsada Beca, taj Djura se ponudi da se iskrade iz grada i ode po pomoc, a kao nagradu, ako se sve dobro zavrsi, da dobije dzakove kafe koje ce Turci za sobom ostaviti kad se budu povlacili...I, tako je i bilo...pomoc je doveo, Turci su se povukli, Djura dobio dzakove kafe koju je on posle krcmio....A sto se tice ukusa tih mesavina...gledao sam jednu emisiju o proizvodnji napitka kafe u jednoj Italijanskoj fabrici. U njihovoj laboratoriji se vrsi selekcija kafa iz raznih delova sveta, i eksperimentise sa raznim ukusima i mesavinama...i obuka za degustatora kafe traje 7 godina...
[ anon70939 @ 02.09.2018. 09:55 ] @
Citat:
morihei ueshiba:Uvek je bolje kupovati kafu u zrnu, pa samleti neposredno pre upotrebe,


Ovo me interesovalo uvek.
U marketima kad vidim ona velika pakovanja, za koje sam mislio da su kafe samo za espresso aparate, ako nadjem arabiku takvu u zrnu, i sameljem je, mogu da je kuvam kao domaću kafu, i imaće dobar ukus?
[ bananaphone @ 02.09.2018. 10:35 ] @
Citat:
CoyoteKG: Ovo me interesovalo uvek.
U marketima kad vidim ona velika pakovanja, za koje sam mislio da su kafe samo za espresso aparate, ako nadjem arabiku takvu u zrnu, i sameljem je, mogu da je kuvam kao domaću kafu, i imaće dobar ukus?


Razlika je u kvalitetu kafe i duzini przenja... Ja sam u trenutcima gastarbajterskog ocaja po nekad kupovao kafu za espresso i pravio tursku kafu, ali ukus je - ni blizo. Ako izuzmemo naviku na odredjeni ukus turske kafe, generalno zrmo za espresso je obicno preprzeno i daje taj intenzivni ukus preprzene kafe koji se obicno koristi da bi sakrio (ne)kvalitet zrna.
[ mmix @ 02.09.2018. 13:20 ] @
@CoyoteKG, Ako volis strong roast, kafa za espresso je uglavnom jace przena pa kad se kuva kao turska bude bas gorka.

Btw, ta prica sa kafom i penom nema veze sa mozgom, ne znam sta je taj lik nalupao, naravno da kafa pravi penu.

@bananaphone, odes u tursku radnju i kupis minas. Ako je to to sto hoces.
[ morihei ueshiba @ 02.09.2018. 13:33 ] @
Citat:
CoyoteKG: Ovo me interesovalo uvek.
U marketima kad vidim ona velika pakovanja, za koje sam mislio da su kafe samo za espresso aparate, ako nadjem arabiku takvu u zrnu, i sameljem je, mogu da je kuvam kao domaću kafu, i imaće dobar ukus?


Pa, nece imati isti ukus kao espresso pripremljen od iste kafe.
Espresso je ustvari nacin pripremanja napitka od kafe. Sto znaci - zrna moraju biti samlevena na odredjenu finocu, ekstrakcija se vrsi prolaskom vode pod odredjenom temperaturom u odredjenom vremenu, samlevena doza kafe treba biti presovana odredjenim pritiskom u kasici kroz koja voda prolazi.....tako da se na kraju u soljici zagrejanoj na odredjenu temperaturu dobije napitak. Mislim, ima tu jos svasta nesto, ali to je neki princip. Ja sad ovde mogu da razvezem nasiroko zasto svaki od tih principa treba da se postuje, ali ne bih da gnjavim. Osim toga, to se uci na kursevima koji ne traju 7 godina kao sto neko rece, nego krace - dobiju se neke osnove na tim obukama, a posle se ljudi usavrsavaju stalno i uvek ima nesto novo da se sazna.

Turska kafa je ustvari najgori nacin pripremanja kafe, gde sve organolepticke materije ostaju u soljici posle kuvanja. A njih ima pozeljnih i nepozeljnih, aromaticnih u pozitivnom smislu i onih sa losim i nepozeljnim ukusom i mirisom. Kod espresso nacina pripremanja, taj odnos je u velikoj meri na strani pozeljnih ukusa. Tako da ti mozes da stavis ekstra kvalitetnu arabiku ili robustu (a postoje i kvalitetne robuste, naravno), ali kad skuvas tursku kafu dobijes mix svega i svacega i nisi nista uradio.

Ako na pakovanju pise arabika, to ne znaci da je vrhunski kvalitet. Arabika je i kolumbija i santos, ali prva kosta 3x vise, a ukus se razlikuje drasticno.

Citat:
generalno zrmo za espresso je obicno preprzeno i daje taj intenzivni ukus preprzene kafe koji se obicno koristi da bi sakrio (ne)kvalitet zrna


Robusta je kafa koja raste u nizijama. Arabika raste na nadmorskoj visini od 600m navise. Kafa ima tu osobinu da tokom rasta skuplja lokalne mirise iz svog okruzenja, tako da arabika ima intenzivnije cvetne i vocne arome u sebi, dok robusta ( pogotovu one najjeftinije sorte) vrlo cesto ima preovladjujucu aromu blata. Od robuste se i ne ocekuje neka aroma, ona sluzi da bude nosilac aroma koje u mesavini daje arabika, kao i da daje penu....Stoga se obicno robusta pece na visoj temperaturi, da bi se uklonio taj ukus blata koji nosi. Ovo je veoma uprosceno, ali kakvo-takvo objasnjenje.

Citat:
Uglavnom, odavno, slusao sam neku radio emisiju, koja je bila o kafi a gost je bio menadzer nekog naseg brenda...nije vazno kojeg...i iznosio je neke zanimljivosti u vezi kafe. Ako u soljici ima puno pene, onda je to mesavina kafe i jecma...sto je vise pene to je veca koncentracija jecma...cista kafa nema pene...


Taj menadzer je lupio dvostruku glupost: naravno da kafa stvara penu, sto zavisi od vrste i nacina pripremanja, vise ili manje, ali stvara. Drugo, jecam skoro uopste ne moze da stvori nikakvu ozbiljniju penu. U Italiji je veoma popularan napitak od przenog mlevenog jecma (https://en.wikipedia.org/wiki/Caffè_d%27orzo), koji se pakuje i u kapsule. Kad se propusti kroz aparat pod istim rezimom kao i za espresso, dobija se napitak sa jako malo nekonzistentne pene koja i ne lici na penu od kafe. Inace, taj napitak je veoma popularan i njegova prodaja (sto se tice kapsula) skoro dostize prodaju kafe. Piju ga oni koji ne podnose dobro kafu, a kazu i da je bogat vitaminom B itd itd....

Ako neko nema uslova da priprema espresso, jedan dobar kompromis se postize sa aparatom slicnom dzezvi, a zove se Moka (https://en.wikipedia.org/wiki/Moka_pot). U njega ide malo krupnije mlevena kafa, ekstrakcija se vrsi parom koja prolazi kroz kafu i zavrsava u soljici. To je moja preporuka. Nema pene, ali od dobre kafe ce izaci i prilicno dobar napitak, posto je tako podesen odnos kolicine kafe koja staje unutra i kolicine vode koja treba da ispari, da nepozeljne organolepticke materije ne stignu da se rastvore i da prodju u soljicu, samo ako ne kupujete vec gotovu samlevenu za moku (250gr, vakuum pakovanje, samo ne od nasih proizvodjaca), vec je sami meljete, sameljite je nesto krupnije i to je to.
[ anon70939 @ 02.09.2018. 14:41 ] @
au.... sa kojim predznanjem mora da se pije kafa :o
[ bananaphone @ 02.09.2018. 14:41 ] @
Citat:
mmix:
@bananaphone, odes u tursku radnju i kupis minas. Ako je to to sto hoces.


Ma imaju dve prodavnice sa ex-YU proizvodima samo me mrzi da idem kod njih samo da bi kupio pola kile kafe...
[ gilopile @ 02.09.2018. 14:47 ] @
Citat:
CoyoteKG:
au.... sa kojim predznanjem mora da se pije kafa :o


Ma svi se nesto pogospodili.
More zbrckate po jednu kaficu i moj zahebavate :) Pauza pa kasnije nastavite :D
Uglavnom mi je uvek najsladja kad mi neko drugi skuha :)
[ mmix @ 02.09.2018. 15:37 ] @
Pa jbg, malo se kultivises kroz zivot dok se ide ka boljem, nema stete Ako mislis da je dve vrste kafa i vrsta mlevenja i kuvanja komplikovano, cek da udjes u svet piva. Pa onda u sve kraft piva
[ vladd @ 02.09.2018. 16:47 ] @
Pa kada to apsolvira, krene u svet vina...i na kraju se smoren baci na rakiju.
[ gilopile @ 02.09.2018. 16:55 ] @
Rakija djene, djene, ali vopi je tek zahebancija. Za rakijestinu je najbitnije spremiti dobru kominu i nema greske, a to ljudi uglavnom ne znaju i onda dobiju smrdusu :D Na prepek samo lagana vatra i to je to, hehe, bice se nisam napekao rakije, a popio jos toliko :D
[ Java Beograd @ 02.09.2018. 16:57 ] @
Ja to sve bez mnogo filozofije. Ne kafenišem, bitan je kofein.

Instant kafa, preferiram Jacobs, + trunka šećera, onda prelijem vrućom vodom, i to je to. Dovoljno kofeina za jutarnje / popodnevno razmrdavanje.
[ gilopile @ 02.09.2018. 17:03 ] @
Jakobs instant je prva liga, moze malo i sa mlekce.
[ Count Zero @ 02.09.2018. 17:54 ] @
Citat:
Ja to sve bez mnogo filozofije.

[ kaćunčica @ 03.09.2018. 10:31 ] @
^^ Ja pijem Jakobs gold.

Inače, doktor kaže: "Najbolja kafa je nepopijena kafa". Od zaebancije sam pustila mužu ovaj snimak, on skroz prestao da pije kafu.

https://www.youtube.com/watch?v=nGXnn3Rb1B8&feature=share

[ bananaphone @ 03.09.2018. 10:47 ] @
Ajde bre ne gadi mi kafu, popio sam jutros 4-5 soljica - za dobro jutro :)
[ botr @ 03.09.2018. 11:08 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Ima step sokova po prodavnicama, vidjao sam ovih dana negde, i bilo mi mnogo smesno sto jos postoji :D.
Nista lepse nego onaj od limuna u dva litra hladne vode
Mozda coveku u secanju ta kafa iz 90. kao meni step sokici :)



Step sokovi, pa sokovi iz staklene flase, ne secam se proizvodjaca, neki sok bele boje, brat i ja smo ga zvali sok od muve :D
[ član @ 03.09.2018. 11:46 ] @
Citat:
morihei ueshiba:Ako neko nema uslova da priprema espresso, jedan dobar kompromis se postize sa aparatom slicnom dzezvi, a zove se Moka (https://en.wikipedia.org/wiki/Moka_pot). U njega ide malo krupnije mlevena kafa, ekstrakcija se vrsi parom koja prolazi kroz kafu i zavrsava u soljici.

da sam juce umro, ne bi nikad saznao ds se to "lonce" ustvari zove moka. :) izraz "moka" sam vezivao tursku kafu, to bi trebalo da je jedno isto moka=turska kafa, zar ne?
[ ssi @ 03.09.2018. 12:02 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ja to sve bez mnogo filozofije. Ne kafenišem, bitan je kofein.

Instant kafa, preferiram Jacobs, + trunka šećera, onda prelijem vrućom vodom, i to je to. Dovoljno kofeina za jutarnje / popodnevno razmrdavanje.


Ne mogu da se ne slozim sa tobom. Odlicna kafa. Dovoljna kolicina kofeina ( tj. narkotika... )


Citat:
Aleksandar -:
.... kvaliteta iz 90-ih godina....

[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 01.09.2018. u 13:38 GMT+1]



Sta je nostalgija, prosto da pozelis sankcije ponovo.

Jeste li vi ljudi normalni ....
[ morihei ueshiba @ 03.09.2018. 16:06 ] @
Citat:
član:
Citat:
morihei ueshiba:Ako neko nema uslova da priprema espresso, jedan dobar kompromis se postize sa aparatom slicnom dzezvi, a zove se Moka (https://en.wikipedia.org/wiki/Moka_pot). U njega ide malo krupnije mlevena kafa, ekstrakcija se vrsi parom koja prolazi kroz kafu i zavrsava u soljici.

da sam juce umro, ne bi nikad saznao ds se to "lonce" ustvari zove moka. :) izraz "moka" sam vezivao tursku kafu, to bi trebalo da je jedno isto moka=turska kafa, zar ne?


Ne, nije isto, velika je razlika izmedju moke i turske kafe.
Moka je nesto izmedju espressa i filter kafe. Medjutim, dok kod filter kafe ekstrakciju obavlja vruca voda koja pod atmosferskim pritiskom prolazi kroz krupno mlevenu kafu duze vreme, a kod espressa vruca voda pod pritiskom prolazi kroz sitno mlevenu kafu krace vreme, ekstrakciju u slucaju moke obavlja vodena para koja prolazi kroz srednje mlevenu kafu (ako je espresso mleven na gradaciju recimo 1, a filter kafa na gradaciju 6, kafa za moku se melje na gradaciju oko 2-4). Ovo je samo radi ilustracije, finoca mlevenja se odredjuje na osnovu raznih parametara ali odnosi su tu negde.

Ako pratimo ove cifre i poredimo sa finocom mlevenja turske kafe, ona bi bila recimo 0,2-0,5 - znaci bukvalno u prasinu.

Kafa za tursku je inace najjeftinija i najgoreg kvaliteta. Kafa 90-tih se pripremala najvise od tipa Rio Minas, koja je jeftina, ali ako joj nije istekao rok, ako je skladistena kako valja itd - jos je od nje moglo da se izvuce nesto. Problem je kada se nabavlja najcrnji otpad na svetskom trzistu, koji bi inace zavrsio u moru da ga ne kupe po veoma niskoj ceni razni spekulanti i uvaljuju narodu kao kvalitetnu. Krajnji kupac to nikako ne moze da zna....

U poslednje vreme je vijetnamska hiperprodukcija jeftine i lose kafe jako uticala na kvalitet generalno. Ja sam po prirodi posla obisao dosta vecih i manjih firmi po Italiji i po njihovim magacinima sirove kafe, gde su nekad bili dzakovi na kojima pise ekvador, kolumbija, java, sumatra, etiopija, indija - sada se nadje samo vijetnam, vijetnam, vijetnam....i po koji dzak neke egzotike, cisto da se posoli malo....Laboranti koji prave mesavine uglavnom cupaju kosu jer ne mogu ni teoretski da izvuku kvalitet koji su nekad izvlacili. I to ne vazi samo za kafu, nego za sve moguce proizvode, od cokolade preko paradajza do sira i vojne muzike. Ulaganja i investicije su uglavnom u pakovanje, marketing i zamazivanje ociju, dok retki pokusavaju da drze kvalitet. Tako je kako je, nazalost.

Ima jos jedna fora u vezi sa turskom kafom. Neko je primetio da ima bolji ukus ako se suva kafa zagreje u dzezvi, pa se onda doda voda. To je ustvari tacno, a evo i razloga: Mesavina za tursku kafu se pece na nesto nizoj temperaturi nego za kvalitetne kafe i to mozete videti ako uporedite boju mlevene turske i one za espresso. Razlog je jednostavan - sto visa temperatura pecenja, kafa vise kalira, gubi na tezini. Ako govorimo o hiperprodukciji i niskoj ceni, sa konkurencijom koja pritiska i nevaznim krajnjim kvalitetom, svaki ustedjeni gram je cist dobitak. Tako da je ta kafa za nijansu nedopecena i jedan mali procenat aroma nije stigao da se razvije. U tom slucaju, pre nalivanja vodom, moze da se zagreje kafa da se malo dopece, tako da se, ako nista drugo bar izgubi taj ukus blata, a mozda pobegne i koji molekul arome koji je ostao zarobljen pa se dobije bolji ukus.

Na kraju, ja nisam tehnolog i ne bavim se odabirom, pecenjem i pravljenjem mesavina i mozda u necemu nisam u pravu, pa ako ima neko strucan da demantuje ili kaze nesto novo, samo napred. Ovo sto pricam su informacije i iskustva pravih i iskusnih tehnologa i majstora koji se godinama bave kafom u Italij, pa ako su me oni nesto slagali, lazem i ja vas :-)
[ ssi @ 05.09.2018. 14:13 ] @
[ deerbeer @ 05.09.2018. 16:46 ] @
90-tih je samo Marlboro bio original i to 5-ica
[ mjanjic @ 05.09.2018. 17:05 ] @
A najbolja kafa je bila pre 90-ih, ja se sećam da bi ceo autobus mirisao na kafu polovinom 80-ih, jer je C kafa postojala samo u zrnu, pa kad sameljete u prodavnici, 100g kafe miriše kao da vas ubave u železnički vagon pun kafe.


Ja se navadio poslednjih mesec-dva na Nescafé Classic sa čokoladnim mlekom (umesto šećera), odnos 2:1 do 1:1, zavisi koliko je mleko hladno.

Ranije pio 3-u-1 dok mi nije postala bljutava (da li su još spustili kvalitet ili je do mene, ne znam), a još kad sam video da od 17.5g ugljeni hidrati čine 14g (80%), probao par puta 2-u-1, još gore od 3-u-1, a i kod nje su 48% ugljeni hidrati (nije šećer, ali je zato raž ili ječam ili ko zna šta), pio ponekad "tursku", jedno vreme sam pravio Espresso i Capuccino na poslu, ali nemam vremena i volje da je i dalje pravim, plus nemam frižider da bih ostavio mleko, jer sam kupovao ono za kafu sa više masti.

Najviše mi prija ledena kafa, ali "malo" nezgodno za pripremanje, bar ona koju sam pio u jednom kafiću u Paraćinu.
[ CandyMan @ 05.09.2018. 17:28 ] @
Kupujem "house blend" za domaću tj. tursku kafu u Coffee Factory (Jurija Gagarina ili Kralja Petra). Sveže samlevena i boljeg ukusa od većine mejnstrima. I jeftinija.
[ anon70939 @ 05.09.2018. 17:39 ] @
Kupio na Futoškoj pijaci 100g za 90 din.
Samlevena dok sam bio tu.
Odlična :)
[ Shadowed @ 05.09.2018. 18:07 ] @
Citat:
CoyoteKG: Kupio na Futoškoj pijaci 100g za 90 din.
Samlevena dok sam bio tu.
Odlična :)

Dobrodoš'o :)
[ anon70939 @ 05.09.2018. 18:08 ] @
hvala :)
da se stabilizujem neki dan, pa se vraćam u onu temu da pozovem ljude koji se javili na neko pivo :)
[ SG kamikaza @ 05.09.2018. 18:19 ] @
Gde na Futoskoj?
[ anon70939 @ 05.09.2018. 18:57 ] @
Sa bulevara oslobođenja
Evo fotke koju sam slikao. Spemi se za čekanje u redu :)

attached je ne mogu tumbnail da okacim verovatno jer je jpeg umesto jpg


https://www.google.com/maps/@4...NF6YLYePlUg!2e0!7i13312!8i6656

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 05.09.2018. u 20:55 GMT+1]
[ Aleksandar - @ 07.09.2018. 21:48 ] @
[quote]gilopile:
Citat:
CoyoteKG:
Uglavnom mi je uvek najsladja kad mi neko drugi skuha :)


Koji si ti car :))

Pa jeste .
Ja sam mislio da je samo meni tako. :)


[ anon70939 @ 24.11.2018. 21:15 ] @
Naleteh na dobru kafu u Lidlu pa se setih teme.
Kupio sam je samo zbog ambalaze ali ispade vrhunska, po mom amaterskom ukusu.
[ Queen4ever @ 24.11.2018. 22:20 ] @
Nista kafa, samo caj
[ Java Beograd @ 25.11.2018. 09:21 ] @
Citat:
CoyoteKG:Naleteh na dobru kafu u Lidlu pa se setih teme.
Čekaj, šta je to? Kafa u zrnu, mlevena, spremljena "kafa za poneti" u tečnom stanju, ili instant kafa?
[ zeoN_Rider @ 25.11.2018. 09:31 ] @
I koja je cena?
[ anon70939 @ 25.11.2018. 09:59 ] @
Mlevena. Nije instant, kao domaća.
Skupa je. Kupio sam samo zbog burenceta.
550 din, 250g.
Ima nekoliko vrsta, odnosno iz nekoliko zemalja.


[ ineve74 @ 25.11.2018. 10:55 ] @
Pise na burencetu 100% arabica.
Zato je i dobra.
[ gilopile @ 25.11.2018. 11:47 ] @
Drveno burence?
Al skuho si je pravo domacinski, s kajmak :) Pije mi se na oci ne vidim.
[ anon70939 @ 25.11.2018. 12:32 ] @
bilo duplo vise kajmaka nego sam vec srknuo pa video pitanja u temi :)
[ ineve74 @ 25.11.2018. 19:03 ] @
Moram i ja da pazarim tu kafu.
Bio sam juce u lidlu i nisam zapazio.
Cena je realna jer je arabika kafa.

Edit:
Ko nezna u mesavini kafe se dodaje arabika do 20% a ostalo je robusta kafa.

[Ovu poruku je menjao ineve74 dana 25.11.2018. u 20:26 GMT+1]
[ anon70939 @ 25.11.2018. 20:12 ] @
Nije stajala tamo gde stoje ostale kafe. srednji red skroz na kraju do frizidera sa svezim mesom. Paralelno sa voćem i povrćem.
Tu su još neki začini za kafe, čokoladice i slično
[ anon70939 @ 27.11.2018. 13:10 ] @
.
[ deedee6 @ 27.11.2018. 14:17 ] @
Setio se! Paskalin! :)
Na početku bila boli glava kafa. Mislim da je imala neke veze sa Bambijem iz Požarevca.
Po netu nema baš nekih informacija i čini mi se da je pakovanje bilo malo drugačije...

[ zeoN_Rider @ 27.11.2018. 14:26 ] @
Meni je Intermeco kafa bila najbolja ali na žalost firma je propala a možda i nije ko će ga znati?
[ mjanjic @ 27.11.2018. 15:39 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Sa bulevara oslobođenja
Evo fotke koju sam slikao. Spemi se za čekanje u redu :)

attached je ne mogu tumbnail da okacim verovatno jer je jpeg umesto jpg


https://www.google.com/maps/@4...NF6YLYePlUg!2e0!7i13312!8i6656

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 05.09.2018. u 20:55 GMT+1]


Ih, pa taj Street View nije aktuelan, na tvojoj slici, koliko vidim, nikla zgrada pored :)


A kafa... pa, samo ponekad mogu "tursku", uglavnom nešto sa mlekom (po mogućstvu i čokoladnim), može nes classic, može creme varijanta, a može i iced coffee :)
Al' što sam 2015. pio u Galeriji u Paraćinu, od tada nisam popio takvu iced coffee ^_^

[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2021. 03:27 ] @
Veceras maltene nisam povracoa od grand kafe, prosuo u djubre, probao bonito nista bolje. Treba dve kasikice tamo gde je doza za jednu,
ukus bljutavi odvratan da povracas. Probacu neke od ovih ovde...
[ djoka_l @ 05.05.2021. 08:36 ] @
Ako nećeš da eksperimentišeš, kupiš Grinet kafu. Odeš u lokal, probaš kafu, pa ako ti se svidi, tražiš da kupiš baš tu koju si probao.
Ako kupuješ u samoposluzi, opet se zna, kilo kafe u zrnu košta od 10 do 20 eura i više. Ona od 20 eura je onoliko bolja koliko je skuplja od one koju plaćaš 10 EUR.
Većina kafa koje se kod nas prodaje su mlevene, ko zna šta je tu sve samleveno. Verovatno 50% ječma, ili nekog sličnog đubreta.

Meni se u poslednje vreme najviše sviđa Jacobs Gold Creme od svih instant kafa. Kafu u zrnu sam uzimao dok mi radio kafemat, ali mi u poslednje vreme nešto trokira, pa sam prešao na instant.
[ alimamnekolikokuća @ 05.05.2021. 08:43 ] @
Nekad se primenjivao DIN standard.
Sada se primenjuje ISO standard.
DIN standard je garantovao da prizvod ima manje od toliko i toliko procenata nečistoća.
ISO standard garantuje da je proizvod prošao odredjenu proceduru.

Pojednostavljeno rečeno
DIN standardom je garantovan kvalitet proizvoda a
ISO standardom je garantovano da je proizvod avionom sleteo u Beograd.

U odnosu na DIN ISO "standardi" su povećali haotičnost društva.
To znači da je svaki dogadjaj dobio na neizvesnosti pa i dogadjaj "kvalitet".
Da je kafa deklarisana po DIN standardu onda je reklamacija moguća na osnovu merljivih parametara robe.
Reklamacija robe deklarisane po ISO standardima nije moguća na osnovu merljivih parametara robe jer oni nisu ni definisani deklaracijom na ambalaži.

U tako haotičnom okruženju trgovac primećuje da mu roba nestaje sa rafova i traži "šalji još".
Umesto da robu vraćaju trgovcu kupci u besu bacaju robu zaklinjući se da više nikad "grand".
A onda odu u market i kupe "minas" koji je trgovac izvadio iz kante za djubre nekog ogorčeno revoltiranog ljubitelja kafe.

Prijatno!



[ SlobaBgd @ 05.05.2021. 08:49 ] @
Šta lupaš, bre, kakav DIN standard, to si video kada si radio na baušteli u švabiji, DIN je Deutsches Institut für Normung, telo koje propisuje standarde u Nemačkoj. Ponoviću, u Nemačkoj.
Ovde je važio JUS standard.
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2021. 09:42 ] @
Djoka:"Verovatno 50% ječma, ili nekog sličnog đubreta."

Uze mi rec iz usta, nema miris kafe, mozda stave malo da zamirise na kafu ali kad odstoji izgubi
potpuno miris kafe, i dobije neceg drugog. Recimo nema uopste kajmak kao kafa.

"Ako nećeš da eksperimentišeš, kupiš Grinet kafu. Odeš u lokal, probaš kafu, pa ako ti se svidi, tražiš da kupiš baš tu koju si probao."

Zena je otisla do kafica i tamo kupila kafu koju su mleli na licu mesta. Daleko nam grinet, ali ovo ima ukus i miris kafe tako
da nisam lose prosao...
[ BuzzLightyear @ 05.05.2021. 09:51 ] @
Od kafe raste rep.
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2021. 09:53 ] @
Buzz:"Od kafe raste rep."

Raste pritisak koji mi je nizak, pa moram cesto da pijem...
[ BuzzLightyear @ 05.05.2021. 10:03 ] @
Možeš da pokušaš da spavaš noću od 23 do 6-7 ujutru bar jedno mesec dana i nakon toga možda ti kafa neće biti potrebna.
[ madamov @ 05.05.2021. 10:12 ] @
Već godinama kod kuće pijem isključivo Nespresso, ali kad skoknem do dedovine u Mokrinu pijem isključivo Premium mešavinu “Male radionice kafe” iz Kikinde:

https://www.malaradionicakafe.rs/

[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2021. 10:14 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Možeš da pokušaš da spavaš noću od 23 do 6-7 ujutru bar jedno mesec dana i nakon toga možda ti kafa neće biti potrebna.


Pijem edemid za izbacivanje vode, i to snizava pritisak. No spavam danju radim nocu za firmu ;)
Pogotovo sad kad radim od kuce ;)
[ BuzzLightyear @ 05.05.2021. 10:19 ] @
Još sam ja mlad i za kafu i za pritisak. Od lekova pijem samo Aeirius zbog alergije na polen. Kafu sam prestao da pijem kada sam imao 4 godine. Baba mi je rekla da raste rep i ja joj verujem.
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2021. 10:25 ] @
Buzz:"Kafu sam prestao da pijem kada sam imao 4 godine."

ja sam poceo da je pijem u srednoj skoli ;)
[ BuzzLightyear @ 05.05.2021. 10:29 ] @
Ja sam imao sreće da sam u srednjoj školi minimalno komunicirao sa drugim ljudima, tako da sam preskočio kafu, cigarete, alkohol, seks, drogu, R&R, T&F (Turbo Folk)...
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2021. 10:39 ] @
Kad sam ja isao u srednju slusati narodnjake je bilo sramota, tako da su curice to krisom kuci, dok su za javnost slusale EKV ;)
[ BuzzLightyear @ 05.05.2021. 10:47 ] @
Koliko se ja sećam u vreme kada sam ja išao u srednju većina je slušala T&F i dens ali to je bilo skoro deset godina posle tvoje srednje. Tvoja generacija je normalnija nego moja. Šta se sada sluša?
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2021. 10:55 ] @
TF je nastao 90ih, spojem diska i tada jako popularnog tehna sa narodnjacima. Ne znam, cerka slusa ove MTV hitove, Jojo Siwa, Despasito, Kamila Kabelo i to sto deca slusaju.
Ja slusam sve od blek metala do monaha sa Atosa i Tomasa Hartmana te Setfana Mikusa;)
[ SlobaBgd @ 05.05.2021. 10:57 ] @
"Tvoja generacija je normalnija nego moja."
Generacija da.
[ mjanjic @ 05.05.2021. 23:38 ] @
Pre neki dan vidim u jednom lokalu Molinari sivu limenku od 6 litara, odnosno 3kg kafe, proverim kasnije na sajtu "proizvođača", ima i crna (100% arabica), kao i Bio (Biologica organic), uglavnom koliko videh cena je 100€ za limenku.
Dakle, ipak ima lokala koji koriste te skuplje kafe, a na sajtu ovih što prodaju te limenke videh da ima da se kupi i u kesi, npr. 1kg Molinari Rosa je 3540 dinara. Da li vredi, ne znam, ova koju služe u lokalu je odlična.

A za "standardne" kafe, recimo ovde ima još uvek jedna pržionica gde je 100g kafe oko 100 dinara, dakle u rangu ovih domaćih "brendova", a ipak znam da je 100% čista kafa, kakvog god da je kvaliteta. Odnosno, bila je, jer sam pre godinu-dve jednom prilikom naišao kada je morao da mi samelje 200g, a drugi put kad sam svratio, dali su mi gotovu kesicu od 200g i tada videh da imaju gotovih pakovanja "za ceo dan do podne" - verovatno se malo i gubi na aromi ako kafa u zrnu stoji u mlinu i čeka svaku mušteriju da se samelje, a sipati iz velikog pakovanja 100 po 100g u mlin takođe nije baš najpogodnije, osim ako ima prometa pa se odmah naspe kilogram i samelje pred mušterijama 200 po 200g za 10-15 minuta.

Od svih kafa koje sam probao, ta najjače miriše, ukus je bolji nego ovih domaćih "brendova", ali opet nije to onaj vrhunski kvalitet, pitao sam vlasnika pržionice da li je nabavljao neke skuplje kafe, kaže nema računice niti tržišta ovde za to. Ali, sve ovo danas ne može da se uporedi sa onim pre 30 i neku godinu, uđe neka gospođa u autobus sa 100 ili 200g sveže samlevene C kafe, ceo autobus miriše kao da je unela 200kg, a ne 200g.
[ Branimir Maksimovic @ 06.05.2021. 00:09 ] @
mjanjic:"ne može da se uporedi sa onim pre 30 i neku godinu, uđe neka gospođa u autobus sa 100 ili 200g sveže samlevene C kafe"

Tragedija je sto smo pod sankcijama pili bolju kafu nego sada... mislim ono cak i ona "africka" je imala bolji ukus od ove grand kafe danas...
[ alimamnekolikokuća @ 06.05.2021. 00:53 ] @
Citat:
SlobaBgd

Šta lupaš, bre, kakav DIN standard, to si video kada si radio na baušteli u švabiji, DIN je Deutsches Institut für Normung, telo koje propisuje standarde u Nemačkoj. Ponoviću, u Nemačkoj.
Ovde je važio JUS standard.

Kako za koga. U SFRJ mnoga preduzeća su proizvodila po DIN standardima.
Roba koja je zadovoljavala DIN standarde se izvozila.
Ono što preostane doradjivalo se po JUS standrdima i prodavalo po SFRJ.

Sa ondašnje tačke gledišta ovdašnja kafa bi odgovaralo onome što se u SFRJ nazivalo "fušeraj".