[ SlobaBgd @ 11.10.2018. 21:28 ] @
Nešto nema komentara na najnovije ispade primitivizma srpskih građana, konkretno na gužve i čekanje tokom noći ili sabajle na otvaranju Lidl prodavnica širom Srbije? Internet bruji zgrožen scenama u kojima građani celu noć sede umotani u ćebad i čekaju da uđu u nove objekte, nezaobilazne su i gužve i otimanje robe iz ruku drugih kupaca! Čak se desilo da su deci otimali školski pribor, neki (pretpostavljam srpski penzioneri, ko bi drugi) uzimali su po nekoliko komada ligenštula, a navala na hranu po sniženim cenama još jedan je dokaz da su Srbi na začelju civilizacije i da se slične scene samo kod nas mogu odigravati.

Evo nekoliko ilustracija kako je proteklo otvaranje Lidl prodavnica:









[ Java Beograd @ 12.10.2018. 06:32 ] @
Ne vidim zašto bi smo se posipali pepelom.

Internet je pun slika otvraranja prodavnica za Black Friday
https://www.google.com/search?tbm=isch&q=black+friday+crowd


Internet je pun slika onih koji čekaju celu noć novu verziju ajfona.
https://www.google.com/search?tbm=isch&q=new+iphone+crowd



Ili guglaj do mile volje, da ne bih ja to morao umesto tebe. Smorio sam se od postavljanja slika

1. Upravo otvaranje Lidla. Naći ćeš slike i iz zapadne evrope, a bogami, verovao ili ne i iz USA.
https://www.google.com/search?tbm=isch&q=lidl+opening+crowd

2. Otvaranje Spar-a. Dakle, još jedan prhrambeni diskontni lanac
https://www.google.com/search?tbm=isch&q=spar+opening+crowd



I tako dalje i tako dalje. Ubaci koji god hoćeš brend name i dodaj: opening+crowd
Probaj obavezno walmart ! Bitješ iznenagjen i uvregjen kad vidiš kol'ko se bogati amerikanci tuku za kilo 'leba.


To je tako svuda u svetu, pa i u Srbiji.
[ Java Beograd @ 12.10.2018. 06:42 ] @
Ne vidim ja tu trunke "primitivizma srpskih građana".
Tome doprinose iskjlučivo ponašanje samih trgovaca, koji za dan otvaranja nude ekstremne popuste, pa se narod, naravno sjati. I kod nas, i u Nemačkoj, Britaniji, USA, Japanu.
[ Branimir Maksimovic @ 12.10.2018. 06:57 ] @
Primitivizam je evidentan, to sto je isti takav i u drugim drzavama, ne moze se nazvati kulturom...
[ Java Beograd @ 12.10.2018. 07:11 ] @
Na prvoj slici vidim veću grupu građana koji u organizovnom redu strpljivio čekaju.
Na druguj i trećoj slici vidim, omanji broj građana, što bi rekli klinci: "zablejali" ispred ulaza.
Na četvrtoj slici vidim veću grupu građana koji su, eto, što jes-jes, požurili da istovremeno uđu u dućan.

Gde je tu primitivizam? Šta je tu "evidentno"?



Namera mi je bila da upravo postavljenim primerima gužve kod otvaranja diskonta u bogatoj zadnoj Evropi i bogatoj Americi opovrgnem tvrdnju:
Citat:
"... a navala na hranu po sniženim cenama još jedan je dokaz da su Srbi na začelju civilizacije i da se slične scene samo kod nas mogu odigravati."
[ Shadowed @ 12.10.2018. 08:01 ] @
Bilo je tu i otimanja i tuce, mrzi me sad da trazim slike i vidoje. Inace, dosta njih je tu doslo da bi preprodavali robu.
Inace, mislim da je SlobaBgd bio ironican sa "srpskim primitivizmom" :)
[ anon142305 @ 12.10.2018. 08:03 ] @
Java je u pravu. Inace...

LIDL - Izlaznost do 14h

CESID: 88,74%
RIK: 87,56%

:)
[ mjanjic @ 12.10.2018. 09:24 ] @
Aj' da su nudili po nekim veoma niskim cenama belu tehniku i kućne aparate, kao kad se otvarao Metro, pa se ljudi potukli da kupe TV 30 ili 40% ispod cene, ali da se ljudi guraju zato što su banane 80 dinara i da kupuju po 10kg...

"Crni petak" (i "crni četvrtak") u SAD nije za poređenje, jer su tamo rasprodaje i prodaje se mnogo toga po nižim cenama, a u ograničenoj količini - pa neće baš svi stići da kupe TV od 50 ili 60" upola cene, jer je broj primeraka ograničen.
A ovi kod nas u Lidlu se ponašaju kao da će samo prvih 50 kupaca dobiti banane za 80 din., a oni ostali će morati da plate 120din.
[ anon142305 @ 12.10.2018. 09:40 ] @
Citat:
"Tamo su brendirane firme, kupuju se odela, kompjuteri, lap topovi, a kod nas uglavnom prehrana, pilići. To je ostatak vremena kada smo živeli pod sankcijama gde je trebalo prehrambene proizvode u što većoj količini nabaviti. Naše nestašice su uticale na starije penzionere i oni su bili ciljna grupa dobro osmišljene reklame, očigledno su postigli uspeh u tome"

Umalo tuča u Lidlu - nije to samo u Srbiji, ali ne zbog pilića

Inace, primetih na Fejsbuku, zgrazavanje nad ovim slikama su radili samo oni dobro stojeci ljudi.
[ SlobaBgd @ 12.10.2018. 09:44 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ne vidim ja tu trunke "primitivizma srpskih građana".

Ne vidiš ti, ali izvestan sloj stanovništva, naši susedi, možda i prijatelji i kolege, ima drugačiji pogled, kao što čitamo:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Primitivizam je evidentan, to sto je isti takav i u drugim drzavama, ne moze se nazvati kulturom...

Sa druge strane, gužve po zapadnoevropskim prodavnicama i čekanje u vreći za spavanje na hladnom i vlažnom trotoaru ispred Appleove prodavnice da bi bio među prvima koji će kupiti najnoviji model iPhonea, to je dokaz da je kod njih blagostanje i da postoji veliki izbor robe i da je dostupna širokijem narodnim masama. Ako su iste takve gužve i otimanje u Bigarskoj ili Srbiji, to je dokaz primitivizma. Tako bar ispada iz komentara koje čitamo po news portalima i po forumima.

Pročitah skoro na Redditu da je neki lik tražio video klipove po YouTube koji prikazuju gužve i otimačinu baš kad su otvarali ove Lidl prodavnice po Srbiji, da bi se smejao! Nešto se mislim, pa zar nije jednako smešno ako se takve scene odigravaju tokom rasprodaja ili na otvaranju prodavnica u Grenoblu, Budimpešti, Bostonu ili na Malti? Ili nam je posebno milo kad se sprdamo sa svojim sugrađanima sa kojima delimo životni i radni prostor, sa kojima se guramo u prevozu i čekamo u redu u pošti? Odakle ta potreba da se unizi bliska osoba i da se sami predstavimo iznad situacije, a isto ponašanje stranaca u najmanju ruku ignorišemo a često i prihvatamo kao dokaz prosperiteta.

Inače, da pojasnim: sve slike iz prve poruke snimljene su po po Evropi i Americi, od Malte, preko Bugarske, do USA i Engleske. Na njima NISU Srbi koji čekaju preko noći, niti se Srbi tuku i otimaju se, niti Srbi prave ogromne redove pre otvaranja prodavnica. Zbog toga je i sam naslov takav, ironičan. Pojava o kojoj pričamo nije karakteristična samo za Srbiju i krezube Srbe, toga ima mnogo više među nacijama koje su nam nametnute kao ideal kome treba da težimo.
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2018. 09:47 ] @
Citat:

"Tamo su brendirane firme, kupuju se odela, kompjuteri, lap topovi, a kod nas uglavnom prehrana, pilići. To je ostatak vremena kada smo živeli pod sankcijama gde je trebalo prehrambene proizvode u što većoj količini nabaviti. Naše nestašice su uticale na starije penzionere i oni su bili ciljna grupa dobro osmišljene reklame, očigledno su postigli uspeh u tome"


Ma da, evo bas prosle nedelje bio u LIDLu, kupuju ljudi Armani odela i Apple laptopove a ispred stoje i Mercedesi mada to obicno samo vikendom ide kad dodju siromasniji koji nemaju za Lambo... za hranu, pogotovu za pilice, ne dolaze, svasta, "tamo" se jede iskljucivo u Miselin restoranima a free-range gluten-free pilici se daju kucicima da jedu.

Ovo neko takmicenje koliko gluposti izjaviti da moze da stane na kvadratni cm?
[ Java Beograd @ 12.10.2018. 12:16 ] @
Ja sam upravo i namerno postavio Google search za gužve kod otvaranja Lidl, Spar i sličnih diskontnih marketa u drugim zemljama.

E, sad, ima nekoliko dobropoznatih formaša, koji sve isto-pa-isto pišu, ne obaziru se na druge forumaše, ne čitaju tuđe postove.
Ja ne znam kako nekome da pokažem da se isto dešava i u Britaniji, ako taj neko neće da čita tuđe postove.

Ništa Armani, Boss i Versaće.
[ Java Beograd @ 12.10.2018. 12:18 ] @
Evo još jednom: https://www.google.com/search?tbm=isch&q=lidl+opening+crowd
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2018. 12:20 ] @
Ma to je laz, Java, u Britaniji iskljucivo odlaze u supermarket da kupe jastoga za macku, tj. batleri posalju nekog iz njihovog tima.

Mozes ih prepoznati po tome sto voze serijske automobile, beda.
[ Branimir Maksimovic @ 12.10.2018. 12:39 ] @
Voleo bih da vidim da se britanci potuku oko pilica. Kad ulazim tamo u bus pokusa dete ispred mene da udje, majka ga zaustavi, kaze
ovaj covek je ispred. U banci svi stoje u redu dalje od saltera. Ja prolazim tuda kod saltera i pita me sluzbenica sta mi treba,
niko od njih 50 se nije pobunio, ja ono u zbunu rekao samo prolazim ;)
[ Java Beograd @ 12.10.2018. 13:10 ] @
Nije valjda da se u Britaniji ljudi voze busom? Koliko ja znam oni se voze samo u Bentliju i RolsRojsu. Pomenuta vozila bace, tj. daju na reciklažu kad se pepeljara napuni.
[ Branimir Maksimovic @ 12.10.2018. 13:12 ] @
Voze se busom ali su navikli na neku kulturu. Naravno ima i huligana ali su oni na stadionu.
[ Java Beograd @ 12.10.2018. 13:23 ] @
To sa pilićima je išlo ovako:

1. Vest: "Umalo tuča zbog pilića u Lidlu u Leskovcu" https://www.nezavisne.com/novo...ca-zbog-jeftinih-pilica/502203
Na snimku iz Leskovca se čuje svađa i otimanje oko pilića, a u jednom momentu odnosi među kupcima su bili na ivici upotrebe fizičke sile.

Dakle, u jednom momentu ... na ivici upotrebe sile ....
OK, idemo dalje.


2. Prepričavanje prvo: brišemo "Umalo"
Dakle: Tuča zbog pilića u Lidlu u Leskovcu


3. Prepričavanje drugo: brišemo "Leskovac"
Dakle: Tuča zbog pilića u Lidlu


4. Zaključak:
Opšta tuča i krvoproliće u svih 16 Lidli objekata u Srbiji zato što su Srbi primitivni !

[ mjanjic @ 12.10.2018. 13:29 ] @
U svim zemljama postoje siromašni slojevi stanovništa, posebno u toj Velikoj Britaniji i SAD, a postoje i oni koji nisu siromašni, ali jedva sastavljaju kraj s krajem.
Samo, ne znam da li će tamo da se potuku oko banana i pilića, ili će da se tuku oko televizora koji je 40% ispod cene.

Setim se od pre 6 godina tog "crnog petka" u SAD, kad je TV od 32" koštao 200$. Za taj novac kod nas nema ni danas da se kupi TV dijagonale 32", osim Vox i par marki sličnog ranga, i to HDReady.
[ Java Beograd @ 12.10.2018. 13:38 ] @
Citat:
mjanjic: Samo, ne znam da li će tamo da se potuku oko banana i pilića ...
A gde si ti video da se tuku oko banana i pilića.



Novi momenat u prepričavanju: banane.
[ Shadowed @ 12.10.2018. 13:54 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=UvA1mClEA5E

Doduse, nije bas Brus Li vs. Cak Noris :)
[ anon142305 @ 12.10.2018. 15:04 ] @
Citat:
„Bili su kao životinje. Vukli su se za kosu, jednoj ženi je ruka bila krvava“, kazao je jedan od kupaca.

Evo kakvi smo ljudi, fuj, najgori smo, pa zato i nestajemo, kako mozete, jadno i bedno!!

Ah ne, cekaj, pa ovo je vest iz Francuske, gde su se ljudi tukli oko Nutele, e nista onda, poz.
[ SlobaBgd @ 12.10.2018. 15:24 ] @
Iz Francuske?! Pa zar se oni ne tuku samo oko UHD TV aparata od 97 inča i prošlogodišnjih modela Bentlija sa popustom od 7%? Šta je za Francuza Nutela na rasprodaji, to mu je ispod časti da pogleda. Verovatno su se tukli imigranti, crnci, Srbi i Alžirci.
[ Java Beograd @ 12.10.2018. 15:51 ] @
Citat:
mjanjic:Setim se od pre 6 godina tog "crnog petka" u SAD, kad je TV od 32" koštao 200$. Za taj novac kod nas nema ni danas da se kupi TV dijagonale 32", osim Vox i par marki sličnog ranga, i to HDReady.
Poznate trgovačke fore: "dok traju zalihe". Garant su zalihe tog televizora bile: komada dva. A ako je trgovac zaista prodavao ispod nabavne cene, onda verujem da je još pre pet godina bankrotirao.
[ ineve74 @ 12.10.2018. 17:07 ] @
Ja sam juce bio u lidl prodavnici u Smederevu.
Ceko sam red 2 sata da udjem.
Za pilice je bila grabez.Uglavnom cigani i penzioneri su se grabili za pilice.
Nama je lidl u ciga mali i to prekoputa velikog roda marketa.
Ja verujem da ce za mesec dana lidl da bude pust ko aman plus,roda ili dis market ovde u gradu.
[ mjanjic @ 12.10.2018. 17:42 ] @
>Java Beograd
Nisam mislio da su se bukvalno tukli, nego da je guranje, "nadmetanje" ko će pre... pa kod nas se "tuku" kad se ulazi u autobus, šta dalje pričati, bitno je da JA ćapim šta meni treba i 10x više nego što mi treba, ko šiša ostale. Slično je i u SAD, samo se ne "tuku" oko banalnih stvari kao što je hrana.

Ovo što neko pominje za Francusku... pa tamo su "tuče" i oko mnogih drugih vrsta hrane, sećam se neke emisije u kojoj su prikazivali gužve kad se na nekoj akciji prodaju zaleđeni fileti neke skupe vrste ribe ili tako nešto.



Apropo tog stajanja u redovima, pitali jednom u nekoj emisiji Miodraga Zeca, profesora sa Filozofskog, da li smo ipak ostvarili još neki napredak svih ovih godina osim eventualno ekonomije, aludirajući na približavanje razvijenim zemljama EU u smislu kulturnih i civilizacijskih vrednosti. Čovek bez sekunde razmišljanja priča o onoj LINIJI ispred šaltera u bankama, gde su svi odmah naučili da poštuju tu liniju i nema guranja oko šaltera tipa "izvinite, samo da pitam..."
Moguće da su svi tako "civilizovani" i zbog onih naoružanih čuvara?


A što neki kažu, videćemo za mesec ili dva da li će Lidl imati više kupaca od drugih supermarketa. Davno je bilo kad su kupci kupovali na čekove i druge vidove odloženog plaćanja, na 30 dana, pa 60 dana, pa 90 dana, pa 180 dana i na kraju na 360 dana, i posle godinu dana svima su počele da stižu te rate, i onda je promet naglo počeo da opada, ne samo zbog toga, nego je standard počeo da nam opada zbog rasta cena goriva, komunalija, raznih taksi i akciza...

Sada, kad se otvori nešto novo, privuče kupce na kratko nižim cenama, posle toga kad se cene vrate na nivo kao u drugim supermarketima, ljudi idu tamo gde im je: 1. bliže; 2. imaju parking; 3. raspored robe na rafovima ima neku logiku i ne menja se dvaput godišnje;

Ja sam npr. ponekad imao u Tempo, jer sam žmureći znao gde šta stoji. Onda su sve ispremeštali, i ja ni posle 10 poseta ne mogu da pohvatam i popamtim gde neke stvari stoje. Zato sam odustao, pa idem u DIS iako mi nije baš usput, mada im raspored nije ni blizu idealan kao prvobitno u Tempu.
To je ideja nekog debilskog menadžera, kao naterate kupce da više šetaju... ma, jeste, ima to smisla u zemljama gde kupci imaju 3000€ platu, ali kod nas su ljudi unapred rešili koliko će da potroše i ne vredi da ih naterate da ceo dan šetaju po supermarketu.
[ nkrgovic @ 12.10.2018. 18:16 ] @
Citat:
mjanjic:
Ja sam npr. ponekad imao u Tempo, jer sam žmureći znao gde šta stoji. Onda su sve ispremeštali, i ja ni posle 10 poseta ne mogu da pohvatam i popamtim gde neke stvari stoje. Zato sam odustao, pa idem u DIS iako mi nije baš usput, mada im raspored nije ni blizu idealan kao prvobitno u Tempu.
To je ideja nekog debilskog menadžera, kao naterate kupce da više šetaju... ma, jeste, ima to smisla u zemljama gde kupci imaju 3000€ platu, ali kod nas su ljudi unapred rešili koliko će da potroše i ne vredi da ih naterate da ceo dan šetaju po supermarketu.

Ovu debilanu rade u vecini marketa i obicno rezultira time da ja odustanem od istog. Onda budem u nekom drugom dok i oni ne naprave istu retardaciju, pa odem na treci i na kraju se vratim na br. 1 pa opet u krug....

Vise da seta malo sutra. Ja tako samo MANJE kupim, jer ne stignem da nadjem sve sa spiska.
[ ademare @ 12.10.2018. 21:01 ] @
Malo se preteruje sa ovom pricom , da je na otvaranju Lidla , sve isto kao u SAD , Francuskoj itd .

Eto Lidl je Otvorio Predsednik Republike , licno !

Ajde sad u tim vestima koje googlate ,Americkim i Francuskim , da vidimo , kada Makron ili Tramp otvaraju Samoposluge i Piljare ? Sta nema ?

Ovo nije moje originalno , nego sam procitao u novinama , neciji komentar koji odprilike glasi : " Nemci , se zaverili protiv AV . Otvorili svih 16 marketa odjednom , umesto da se svake nedelje otvara po jedan "

Posle otvaranja i razgledanja , gde Predsednik Nije nista kupio , rekao je kasirki da nije poneo Novcanik ?! A u stvari on i ne jede ove pilice za mase , vec je sam na TV pricao neku pateticnu patos pricu , o Lignjama u maminoj serpici !

Posle izvinjenja kasirki , izasao je ispred Lidla , i docekan je gromoglasnim aplauzom , od strane skoro svih kupaca , koji su cekali po 3 - 4 sata da bi kupili pilice ?
[ anon142305 @ 12.10.2018. 21:10 ] @
@ ademare

To je tacno, ali to je klasicna politika, a diskusija o njoj je na forumu zabranjena, pa zato i ne spominjemo :)
[ Windows2 @ 12.10.2018. 22:13 ] @
Naslusah se prethodnih dana i meseci o otvaranju cuvenog Lidla, dobih i "teaser" u postansko sanduce u vidu reklamnog letka koji najavljuje taj spektakl. A onda dan dva pred otvaranje i malo deblji letak na kvaku. I danas u prolazu iz 50-ice ugledah sa leve strane na trosarini nekakav veliki objekat kog ranije nije bilo tu, nekakvu staklastu providnu kutijetinu ispred koje je red kao kanon klisure. I zapitah se cemu tolika pompa oko otvaranja samo jos jedne u nizu gigantskih magacinolikih kutijetina u kojoj ljudi mogu da trose pare. Pedesetica je inace jedna od najgorih linija u gradu u kojoj retko kad nije kao u konzervi sardina, a tek sada ce biti nepodnosljivo kao sto je danas bilo. Za Ikeu su uveli posebnu liniju prevoza pa mozda bi bilo dobro da uvedu i za Lidl. Mislim zasto da ne kad su ceo projekat prve linije Beogradskog "metroa" prepakovali tako da vozi do planiranog AVavovog najveceg trznog centra na Balkanu.

Inace bas mi bilo zao kad sam video ko je bio na otvaranju nisam imao pojma da ce tamo biti. Da sam znao bio bi u vrlo velikom iskusenju da po prvi put odem na jedno veliko otvaranje nekog trgovinskog objekta. Ako me razumete...
A sto se tice pomenutog otvaranja da ne lazem imam zelju da odem i vidim sta sve ima jer mi je to prvi takav veci objekat blizu mog mesta stanovanja, na samo 4-5 stanica 50-ticom. Ali bas zato sto sam se setio slika prizora sa otvaranja mnogih objekata iz proslosti i sto sam znao kakva ce ludnica biti naravno da nije dolazilo u obzir da postanem deo te ludnice. To je nesto sto zaista ne razumem, taj potrosacki grabez da bi se nesto ustedelo. Zar se toliko nisko srozala cena svega onog sto je vrednije za coveka da je niza od tih nekoliko stotina ustedjenih dinara? Koliko stresa covek akumulira i koliko zivaca i dostojanstva se izgubi na jednom takvom dogadjanju?
[ Branimir Maksimovic @ 12.10.2018. 22:34 ] @
50 ica je najgora linija u gradu, za njom dolazi 65 ica. Morace malo da porade na tome kao sto kazes, zbog lidla.
[ ademare @ 12.10.2018. 22:34 ] @
50 , linija , ce na zalost , biti Lidl autobus !

Od 5 Beogradskih , on spaja 3 komada . Ja bih mogao njime , do onog na Vidikovcu , ali ima bar 5 km . Mnogo je kume .

Posto 50-ica kruzi po celoj periferiji , ko oko sveta , spaja i taj na Trosarini , a i onaj treci , tj. prvi gde je i bila Svecanost , u V. Ilica . 50-ca kada skrene u Ustanicku , od te stanice je Lidl 100 metara .

Samo ne verujem da ce guzve , da potraju , za 10-15 dana bice prazni kao i ostali Hiper , Giga , Mega marketi .

Cim Pilici po ovim cenama odlete sa rafova
[ SlobaBgd @ 12.10.2018. 22:44 ] @
Citat:
Windows2:...Zar se toliko nisko srozala cena svega onog sto je vrednije za coveka da je niza od tih nekoliko stotina ustedjenih dinara?...

A za nekoliko desetina evra? Ili dolara, onih zelenih, američkih? Ili nekoliko stotina leva ili leja?
Izgleda da je srozavanje vrednosti opšta pojava, nevezana za Lidl na Voždovcu ili na Malti. I nevezana za Lidl ili bilo koji drugi megamarket sa povoljnim cenama.

Užasi prmisk... Ovaj, kapitalizma. Jesmo li se za to borili, drugovi i drugarice? Jesmo?! Onda ništa.
[ starka @ 13.10.2018. 02:31 ] @
Što se tiče predsednika, pa on je napravio veliki raskorak.
Sa presecanja svake moguće vrbe u Srbiji se prešlo na Lidl.
Oooooooooogroman otvarački napredak!
Eto ideje za satiričnu priču u kojoj predsednik otvara Lidl, ali se
zezne kod otvaranja običnih vrata, jer je kod Višekrune izgubio ključ.
Ma, primitivizam i pohlepa generalno nisu samo srpski proizvod.
Bez obzira na to u kakvoj se situaciji našla, ne bih imala živaca da
čekam u Lidlu satima na sumnjive piliće.
Svaka smrt je žalosna, a posebno ona koja dolazi od trovanja hranom.
[ ineve74 @ 13.10.2018. 06:12 ] @
Ja sam uzo dva pileta i ispekla keva.
Mogu da kazem da su kvalitetni i ukusni.
Nemaju mnogo masti.
Moram da pohvalim i lazanje,cajnu kobasicu i edemajer sir.
[ Branimir Maksimovic @ 13.10.2018. 06:13 ] @
Ako budu prodavali i dalje te pilice po evro/komad ostali ce morati nesto da smisle...
[ anon142305 @ 13.10.2018. 07:39 ] @
Da iz srpskih, evropskih i americkih supermarketa, za trenutak odemo do brazilskih i vidimo kako tamo stoje stvari...

[ Java Beograd @ 13.10.2018. 13:18 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:Ako budu prodavali i dalje te pilice po evro/komad ostali ce morati nesto da smisle...
Danas u Rodiću, banane 80 din. Nije baš kao u Lidlu, ali nije ni 120 koliko je bilo do pre neki dan. Opa bato. Znači može !
U blokovima, na prilično malom prostoru postoje: Rodić, Tempo, DIS, Univer i jedva 15 minuta pešice otovrio se Lidl. Verovali ili ne, ovih dana su sva četiri - prazna. Pustinja, kao u nedeljno avgustovsko vrelo popodne.
[ scoolptor @ 13.10.2018. 13:26 ] @
Citat:
starka:
Što se tiče predsednika, pa on je napravio veliki raskorak.
Sa presecanja svake moguće vrbe u Srbiji se prešlo na Lidl.

Da si na njegovom mestu, da li bi propustila priliku da preuzmes zaslugu za "pocetak zlatnog doba"?
[ ademare @ 13.10.2018. 16:25 ] @
Sto se tice pilica , tu ne treba sumnjati u prosecan domaci kvalitet . Pilici su iz Zitista , pogoni propalog Agroziva , koje je sada otkupila druga firma .

Nisam ih probao , ali ne verujem da se razlikuju od ostalih po domacim radnjama , verovatno je fabrika radila i pre 3 dana dok nije otvoren Lidl , jer su pilici svezi , nisu smrznuti . Samo su prodavani po vecoj ceni , jer ova ocigledno nije moguca .

Sto se tice cena , na TV je Lidlov PR izjavila da su pilici konkretno po ovoj ceni samo do nedelje u ponedeljak ce biti prava cena , i da prva nedelja tj. 7 dana ima specijalne akcije za otvaranje .

Posle ce biti akcija , ali ne ovakvih .

[ Windows2 @ 13.10.2018. 16:44 ] @
Citat:
SlobaBgd:
A za nekoliko desetina evra? Ili dolara, onih zelenih, američkih? Ili nekoliko stotina leva ili leja?
Izgleda da je srozavanje vrednosti opšta pojava, nevezana za Lidl na Voždovcu ili na Malti. I nevezana za Lidl ili bilo koji drugi megamarket sa povoljnim cenama.

Užasi prmisk... Ovaj, kapitalizma. Jesmo li se za to borili, drugovi i drugarice? Jesmo?! Onda ništa.


Sto se mene tice priznajem bio sam jedan od tih koji se borio za to. Tacnije ne za ovo sto zivimo sad nego za bajkovitu maliciozno i lukavo upakovanu bajku, godinama serviranu predstavu o kapitalizmu kojom su mi punili glavu. Znaci da borio sam se ali samo kao zabludela zavedena ovcica. Cim sam se osvestio i shvatio da je to put za klanje poceo sam da se bunim i batrgam.
[ Java Beograd @ 13.10.2018. 17:01 ] @
Citat:
ademare: Sto se tice pilica , tu ne treba sumnjati u prosecan domaci kvalitet . Pilici su iz Zitista , pogoni propalog Agroziva , koje je sada otkupila druga firma .

Nisam ih probao , ali ne verujem da se razlikuju od ostalih po domacim radnjama , verovatno je fabrika radila i pre 3 dana dok nije otvoren Lidl , jer su pilici svezi , nisu smrznuti . Samo su prodavani po vecoj ceni , jer ova ocigledno nije moguca .

Lidl je zapravo odavno prisutan u Srbiji. Siguran sam da je za ovih par godina od kako je u Srbiji dugo i temeljno pripremao kooperativu. Mleko, mlečni prozvodi, meso, pa i pilići naravno, voće, povrće i tako redom.

Tako, mislim da pomenuta firma iz Žitišta radi najverovatnije samo i jedino za Lidl, i mislim da nigde drugde nište nije ni prodavala. Možda je, ako je bilo pilića i ranije, čitav kontigent prodavan na Grčkom, Hrvatskom ili bilo kom drugom tržištu, a sada je krenula isporuka u srpske Lidl prodavnice.
[ mjanjic @ 13.10.2018. 22:41 ] @
I zadovoljni su cenama (mislim na proizvođača)?

[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 14.10.2018. u 00:16 GMT+1]
[ ineve74 @ 14.10.2018. 09:41 ] @
Cene u lidlu za proizvode koji nisu na akciji nisu male.Naprimer sapun za ruke od litar u lidlu kosta cak 250 dinara.
[ ademare @ 14.10.2018. 12:02 ] @
Citat:
mjanjic:
I zadovoljni su cenama (mislim na proizvođača)?



Zasto ne bi bili ? Lidl sa njima ima ugovor , o dugorocnom snabdevanju , najmanje do kraja godine , a mozda i duze .

Cena po komadu je standardna , dogovorena .

Ako su se dogovorili da farma i klanica isporucuju pilice na primer 365 dana , onda ce Lidl da ukalkulise u svoju godisnju cenu i ovu prodaju od 4 dana Ispod cene , ili po ceni kostanja . Nemam podatke , kolika je fabricka cena piletine , da bi ti mogao dati preciznu racunicu .

Ali na bilo koji malo duzi period , Marketing zvani pile po 120 din 1kg u trajanju od 4 dana , je isplativ za Lidl , makar fabricka cena bila i 130 din za 1 kg , koju ce naravno isplatiti proizvodjacu .
[ mjanjic @ 14.10.2018. 12:25 ] @
Dobro, možda tu ima neka računica u smislu da se hrana za piliće kupuje na šleper ili čak imaju svoju proizvodnju koncentrata, svoje njive gde seju kukuruz i ostale žitarice, itd.

Kod nas je problem što mali proizvođač ne može da proda pile koje je kljuckalo po dvorištu za neku premium cenu kao u UK ili Nemačkoj, gde se zna koliko košta ta zdrava hrana, koliko košta meso koje je jutros stiglo iz klanice, a koliko košta ono od pre 7 dana.

Tada bi selo malo i živnulo, a ima onih koji bi platili to pile i 500 din. po kilogramu. Pogledajte cene industrijskog i domaćeg ajvara u tim supermarketima.

Međutim, kod nas je problem kontrola kvaliteta, pa bi preprodavci i neki mufljuzi svako pile hteli da uvaljaju kao to "domaće".
A ni u EU nije sve bajkovito, dovoljno je pročitati o onoj aferi sa konjskim mesom. Uljuljkali se u sistem i misle da nikome neće pasti na pamet da vara i krade, a prevideli koliko imaju imigranata u zadnjih 50 godina i da sada u EU nisu samo te zapadne zemlje.
[ Java Beograd @ 14.10.2018. 12:26 ] @
Kooperativu imaju sada skoro svi veći trgovački lanci.
Svakome se isplati: proizvođač ima garantovani otkup po garantovanoj ceni, trgovac ima garantovano snabdevanje po garantovanoj ceni.
I još se za koju godinu izgradi obostrano poverenje i razumevanje, pa se svaka novonastala problematična situacija izgladi ... Milina.

I još treba imati u vidu da trgovac ima internacionalno tržište, pa, na primer, ako ima viška piletine, lako je preusmeri na neka druga tržišta u okruženju.

Mnogo bolje od ucenjivačke, monopolske pozicije koju je siledžijski gradio Mišković: ne plaća dobavljače po godinu i više dana, a jedini je prodavac. A ako ga proizvođač tuži, ovaj raskida saradnju, i ne prodaje njegove proizvode. Ucenjivanje, strah i teror. A držao je 90% maloprodaje.
[ Ivan Dimkovic @ 14.10.2018. 12:39 ] @
Citat:
mjanjic
a prevideli koliko imaju imigranata u zadnjih 50 godina


Starosedeoci su genetski imuni na korupciju, da nije mrskih imigranata sve bi zemlje imale skandinavski nivo korupcije :)
[ mjanjic @ 14.10.2018. 16:25 ] @
Pa jesu imuni kad su ih kroz nekoliko generacija istrenirali da ne pomišljaju na neko varanje sistema. Ako krade porez, svestan je da potkrada svoju državu, da će sutra biti manje za bolnice, škole...
Mi smo vekovima potkradali Osmansko i Austrougarsko carstvo, pa nastavili i kad su nas "naši" uzeli pod svoje. Narod ovde i dalje Srbiju vidi kao neku tuđu državu koja mu kroz poreze otima trećinu plate i od one 2/3 mu kroz poreze i akcize na kupljenu robu i usluge uzima još deo, pa praktično preko 50% od plate dajemo državi. A političari svojim ponašanjem prema državnom novcu samo daju još više motiva da narod potkrada sopstvenu državu, jer novac svakako dobrim delom neće završiti tamo gde treba.

A u toj Nemačkoj... ima korupcije, ali koga uhvate, zna se. Za razliku od Srbije, gde samo zavisi da li je podoban ili nije.
[ ineve74 @ 14.10.2018. 17:47 ] @
Ja se secam jednom bilo u dis marketu piletina za 170 dinara kilio i za uskrs bila svinjetina 300 dinara kilo.
[ Branimir Maksimovic @ 14.10.2018. 19:03 ] @
Bila zena u lidlu u borci:
"Jel istina da su se tukli ?"
"Prvi dan ne mozete da zmislite sta je bilo, nacisto su koleginicu izgrebali po rukama"...
[ bakara @ 14.10.2018. 20:04 ] @
Ja bio juce, zavrsio celu kupovinu za mozda 20min sa sve parkiranjem ispred.

Moram da pohvalim izuzetnu efikasnost radnika, radi se ko na traci bez imalo izgubljenog vremena.
[ Miroslav Jeftić @ 14.10.2018. 21:56 ] @
Malopre prošao pored novosadskog, pola sata pred zatvaranje, napolju bar 50-ak automobila parkirano, mogli bi u ovo prvo vreme bez problema raditi 00-24.
[ anon142305 @ 15.10.2018. 15:42 ] @
Ladno ima i scena iz Velike Britanije! A ja mislio da su tamo samo gospoda, a u Srbiji stoka, kad ono...



Sad vidim pocetnu sliku na snimku, nema je u samom snimku :) Ne znam kako je to moguce?
[ ademare @ 15.10.2018. 17:11 ] @
To su trikovi sa Youtuba , za privlacenje gledalaca .

Postavi se devojka u donjem vesu , na slici . Kada ljudi pozele da je vide , pritisnu na film , i krene film , gde neka Baba kupuje Pilice

Novac ide onom ko je na sliku stavio devojku , a u film babu
[ Java Beograd @ 16.10.2018. 13:11 ] @
Tema je "Samo u Srbiji", što nije strogo vezano za Lidl.

Evo, da ukažem na jednu kolektivnu lobotomiju. Samo u Srbiji. Radnici štrajkuju da bi podržali direktora !

https://www.b92.net/info/vesti...category=12&nav_id=1456571

Sindikat naravno, postoji samo i jedino da zaštiti ljudska prava direktora, a brojne nesreće i smrtni slučajevi na radu - to je problem radnika a ne direktora.
[ mjanjic @ 16.10.2018. 16:42 ] @
Šta ćete kad ljudi ne znaju kako se tamo zapošljava, ko se zapošljava... pa ceo lokalni fudbalski klub je zaposlen u fabrici, a na posao ne dolaze.
[ ineve74 @ 16.10.2018. 17:14 ] @
Bio sam danas u lidl u Smederevu.Nema vise reda ispred prodavnice al je unutra bilo puno ljudi .
[ SlobaBgd @ 16.04.2019. 17:35 ] @
E ovi Srbi su neverovatni! Prave guže ispred novootvorenih Lidl prodavnica, čekaju u redu, kao da će Lidl raditi samo taj jedan dan pa da ovi nesrećnici kojima je Lidl jedini prozor u svet omirišu malo taj miris Zapada i da se dive bogatoj a jeftinoj ponudi! Što reče jedan od učesnika u temi, cigani i penzioneri! Ova druga Srbija, akademski obrazovana, sa svim zubima u glavi, sa prihodima iznad 500 evra mesečno, koja je videla sveta i koja nikad sebe ne bi ponizila da stoji u redu ispred nekog novootvorenog trgovinskog objekta, takva druga Srbija sa zgražavanjem je gledala i komentarisala ovu prvu, ciganjsku i penzionersku Srbiju. Ono kao "fuuuj!!"

Međutim:



Otvaranje Starbaksa u TC Rajićeva u Beogradu.
[ Branimir Maksimovic @ 16.04.2019. 17:48 ] @
Ne vidim da se neko ovde tuce oko robe...
[ popusicko @ 16.04.2019. 22:02 ] @
Ali to je samo kafa.
Ne bi me naterao neko da cekam za to u redu
[ član @ 17.04.2019. 07:16 ] @
ne kapiram tu celu famu oko Starbucks-a?! "kafa" u plasticnim casama od pola litre, sa puno slaga i secernog sirupa po ceni od 5-6e... vaaaau! sto kaze Duboza kolektiv "sve dok je ovaca nece falit' vune"!
[ Java Beograd @ 17.04.2019. 07:39 ] @
Ne razumem čemu toliko posipanje pepelom po glavi. Mislim, znam ja kakvi smo mi Srbi, ali baš toliko posipanja pepelom.

Onomad sam kačio slike redova kod otvaranja Lidla u USA, Holandiji i slično ...
Mogao bih i sada i ovde da okačim desetine linkova, fotografija redova za otvaranje poznatih prodavnica, kafana, restorana iz svih zemalja na svetu.

Evo samo jedna: Strazbur, Francuska, sve fini svet. Kako kaže novinar, takođe Starbucks.
https://metro.co.uk/2016/04/15...rely-lost-their-chill-5819853/

Dakle, NIJE SAMO U SRBIJI! Takva je ljudska narav, širom planete.
[ SlobaBgd @ 17.04.2019. 08:24 ] @
Ma OK, TI KAŽEŠ da nije samo u Srbiji, ali po drugim društvenim mrežama (od fejsa i instagrama, preko redita do drugih foruma) gomile wanabe-turac-palac-iznad-situacije-likova se i dalje, sve više i više, zgražava kako je sve što se desi u Srbiji najgore na svetu, kako su građani Srbije najgori mulj i talog, kako za istu stvar u Srbiji ne postoji opravdanje dok za tu stvar/pojavu u drugim zemljama nalaze opravdanje...

Ti isti koji se ubiše da među prvima postave selfi iz Starbaksa, ti koje vidiš u redovima isped TC u Rajićevoj (Beograd), to su najčešće isti oni koji su se sprdali sa čekačima-u-Lidlu, sa matorim i izlapelim penzosima, sa svojim rođacima, komšijama i roditeljima. Onima koji piju kafu u Starbaksu, njima g*vno ne smrdi, ali zato ovima ispred Lidla...

Ne radi se o jbnim redovima i gužvama, kako su neki brzopleto pomislili. Radi se o izrazito razvijenoj pojavi autošovinizma i prenaglašene i preterane kritike svega domaćeg, najčešće od strane onih koji niti su videli sveta, niti su upoznali nekog stranca i razgovarali sa njim, niti ih realno i ne zanima kako žive ljudi izvan Srbije. Radi se o širenju defetizma, o odustajanju od promena, o svojevrsnoj pasivnosti i zabrinjavajućem manjku sopstvene odgovornosti u svom ovom ludilu koje je snašlo i nas i ceo svet.

Kažeš - čemu toliko posipanje pepelom. Upravo tako! Samo, ne radi se o samoposipanju, ne. Fora je da pepelom posipaš druge, tako se valjda izdvajaš iznad njih.
[ mjanjic @ 17.04.2019. 09:28 ] @
Ko voli kafu, neka se ugleda na Italiju. Tamo Starbucks nema lokala ni za prste na jednoj ruci da se nabroji ;)
Italijani su uspeli čak da pošiljke kafe iz Brazila vrate prodavcu, a kod nas se prodaje sve i svašta. Starbucks i nije neki reper za kvalitet kafe, ali uvek ima gomila ljudi koja veruje u ono na njihovom sajtu "Starbucks – The Best Coffee and Espresso Drinks". Ono što oni naprave, možete sami da zbrčkate za 5 minuta, ali većinu ljudi mrzi. Pa Espresso mašina ima da se kupi za manje od 100€, pa izračunajte za godinu dana koliko kafa možete da napravite za cenu koju biste platili kod njih (jer NE, Starbuck nije klasičan kafić u kome ćete da gluvarite sa drugarima dok vas služi konobar/konobarica, pa da se može opravdati viša cena nego čak i u većini kafića).
[ Java Beograd @ 17.04.2019. 10:15 ] @
Ha! Kakav danak neiskustvu!

Poslušaj savet što će ti čiča dati

Ne kupuj esspreso mašine "za manje od 100€". Ne kupuj ni espresso mašine za 1.000,00€. Prava espresso mašina košta mnogo više!
Ne trudi se da kući napraviš espresso - nećeš uspeti. Izađi, potraži kafić sa Illy brendom, (može i Segafredo), naruči i uživaj.

Kuvaj sebi kući tursku kafu, spremaj filter kafu, ili neku instant kafu. Sve je to OK, već prema ukusu. Ali espresso - samo u kafiću, pravom, brendiranom.
[ Branimir Maksimovic @ 17.04.2019. 10:34 ] @
Ono sa lidlom i grebanjem prodavacica nije za pohvalu.

Sto se espresa tice moze automat, ali se to brzo pokvari. Imao dva aparata, sad pijem crnu. Najgore sa tim espreso aparatima je sto se brzo hvata kamenac i to
je najveci problem. Nisam ni znao sta je starbaks do ovog threada ;)
[ član @ 17.04.2019. 10:39 ] @
Javo, nisi bas u pravu… kafe-masina neke srednje klase pravi sasvim dobar espreso, takav da, veruj mi, ne bi prepoznao razliku izmedju tog koji pominjes i ovog koji sam kod kuce mozes da napravis, ako upotrebis kvalitetnu kafu. ima na drugoj temi diskusija o automatima i nacinu pripreme kafe, pisao je par postova i covek koji se profesionalno bavi time i zakljucak cele price je da se radi zapravo o kvalitetu kafe a ne masini sa kojom je pravis. dobar espreso mozes da napravis i sa onim espreso-loncetom koje kosta 10e, ako upotrebis dobru kafu…
[ Burgos @ 17.04.2019. 11:51 ] @
+1

Kod kuće pravimo kafu na nekoliko načina: French press, filter (aparat), filter (ručno), turska, mokapot, espreso Delonghi EC680.R i najviše variteta unosi kvalitet kafe. Sa dobrom kafom svaka šoljica koju napravimo je bolja od većine kafa koju možemo napolju da popijemo. Ne pijemo kafe sa mlekom, pa to dosta olakšava poređenje, jer dobar barista će napraviti sjajan kapućino, sa sjajnom temperaturom, konzistencijom pene, itd (a probao sam svojevremeno i kapućino sa mlekom koje je vrelo kao čaj).

[Ovu poruku je menjao Burgos dana 17.04.2019. u 13:32 GMT+1]
[ mjanjic @ 17.04.2019. 15:06 ] @
Da, radi se o tome da treba kupiti kafu u zrnu i za pripremu espresa koristiti samo sveže samlevenu. Onda će biti uporediva sa onom u kafiću, jer i oni tako rade (pošto je kilogram kafe u zrnu poprilično jeftiniji nego 250g one mlevene iz uvoza). Interesantno, u Italiji su ta 250g pakovanja kafe za espreso mašine upla jeftinija nego u Srbiji.
Kamenac nije problem ako se redovno čisti, sad ima i da se kupi neko sredstvo (video u Tehnomaniji) za čišćenje, praktično je isto kao sirće ili bilo šta drugo od "prirodnih" sredstava za čišćenje, ali šta god da se koristi, treba posle više puta zameniti vodu i odraditi grejanje i propuštanje vode kroz sistem.
Jedino ne znam šta bi bilo kad bi se koristila destilovana voda ;)

Naravno, većini nas i ne odgovara espreso, prvo je mala količina i preterano je jaka, jer od 90-ih na ovamo navikli na slabu kafu. Drugo, ja navikao na kapućino, pa posle, kad me više mrzelo da se za 1 ili 2 kafe bakćem sa aparatom, prešao na ovu kafu u granulama, dodam mleko za kapućino, ili čak čokoladno, i tako po 5-6 šolja dnevno. Dok nisam pogledao u ogledalu koliki mi je stomak, pa sam se opet vratio na čaj (sa medom). Do pre pola godine, dok nisam izgubio kontrolu sa tim kafama, svi me zapitkivali za dijetu, jer sam skinuo "šlauf", a nisam ništa menjao u ishrani, samo svaki dan pio po nekoliko šolja različitih čajeva sa medom (a izbacio koka-kolu, pepsi i druge zaslađene sokove, tu i tamo poneki sprajt jer navodno ima 3% šećera, ali i njega bio proredio na 1 flašu sedmično).
[ Windows2 @ 17.04.2019. 20:17 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Ne vidim da se neko ovde tuce oko robe...


Da je bila neka ultra-mega povoljna akcija u stilu pozuri narode dok traju zalihe onda bi video sta je akcija.
[ Miroslav Jeftić @ 17.04.2019. 21:31 ] @
Red za ajfon je pravi štreberski red, ne ovi sirotinjski za kafu.

http://www.novosti.rs/vesti/be...otvaranje-radnje-na-Terazijama
[ mjanjic @ 18.04.2019. 00:49 ] @
Ne sećam se gde sam video neki video o čekanju za neku papreno skupu odeću u UK, najjfetinija majica 250 ili 300 funti, a pola onih u redu jedva skupili za trećinu ili polovinu cene te majice, pozajmili ostatak od bogatijih drugara pa će vratiti kad sakupe sumu, smejurija. Još kad vidiš te likove (uglavnom srednjoškolci, studenti i generalno taj uzrast) kako su puni sreće što su kupili tu brendiranu majicu ili neku drugu sitnicu, a platili bar 10 ili čak više puta nego što realno vredi ta majica, izreka "dok je ovaca, biće i vune" dobije pravi smisao.
[ Branimir Maksimovic @ 18.04.2019. 06:37 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Red za ajfon je pravi štreberski red, ne ovi sirotinjski za kafu. :D

http://www.novosti.rs/vesti/be...otvaranje-radnje-na-Terazijama


Da o tome smo pricali kad je bilo. Zakljucak je da je tu bilo dosta preprodavaca.
[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2019. 07:45 ] @
Citat:
mjanjic:
Ne sećam se gde sam video neki video o čekanju za neku papreno skupu odeću u UK, najjfetinija majica 250 ili 300 funti, a pola onih u redu jedva skupili za trećinu ili polovinu cene te majice, pozajmili ostatak od bogatijih drugara pa će vratiti kad sakupe sumu, smejurija. Još kad vidiš te likove (uglavnom srednjoškolci, studenti i generalno taj uzrast) kako su puni sreće što su kupili tu brendiranu majicu ili neku drugu sitnicu, a platili bar 10 ili čak više puta nego što realno vredi ta majica, izreka "dok je ovaca, biće i vune" dobije pravi smisao.


Sto da ne, to je odlicna transakcija.

Klinci su srecni, zato sto su kupili nesto sto im je vrlo bitno ocigledno.

Prodavci u lancu su srecni, zato sto su majicu od nekoliko $ prodali za 300 funti.

Proizvodjaci su srecni zato sto su uvaljali kontejner majica.

Sve super.
[ deedee6 @ 09.11.2019. 08:12 ] @
50% je 50%

[ optimizator @ 10.11.2019. 08:20 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Red za ajfon je pravi štreberski red, ne ovi sirotinjski za kafu.

http://www.novosti.rs/vesti/be...otvaranje-radnje-na-Terazijama



Moskovljani su otišli i dalje, pa za 3500 evra prodaju MESTO u budućem redu za prodaju novih ajfona (namerno se piše moskovljani,a ne rusi,jer Moskva i ostatak cele Rusije nije isto)


[ Java Beograd @ 10.11.2019. 17:57 ] @
Ono šta je jednima apsurdno, drugima je normalno.
Ako je neko spreman da plati 3.500 € za mesto u redu za kupovinu iPhone - zašto mu to ne ponuditi?

[ Branimir Maksimovic @ 10.11.2019. 18:39 ] @
Ako ima ko da kupi, neko ce da prodaje...