[ Darko Nedeljković @ 15.11.2018. 07:52 ] @
Citam ovo:

https://www.vice.com/rs/articl...tridesetim?utm_source=vicefbsr

I to je otprilike u skladu sa mojim zeljama i stavovima, ali za sada nemam konkretan plan, a me zanima ima li istomisljenika koji su bolje organizovani?
[ Java Beograd @ 15.11.2018. 08:00 ] @
Kad malo bolje pročitaš vidiš da se sve svodi na pro*eravanje.

... Mladi penzioneri deo vremena provode upravljajući svojim novcem, ali uglavnom su slobodni ..
... Rani penzioneri slede tri osnovna principa koja vode ka njihovom cilju: svedi troškove na minimum da bi mogao bar pola godišnje zarade da odvojiš; uloži tu ušteđevinu u jeftine a stabilne penzione fondove; i radi sve dok ne sakupiš ogromnu sumu ...
... Samo deceniju kasnije, njen muž Brajs i ona su do 31. godine uštedeli peko milion dolara i penzionisali se ...


Uštedeli milion dolara ?! Milion dolara može da se zaradi, ali ne i da se uštedi. Šteta što je ostalo nedorečeno da li je milion dolara ušteđeno od plate ili penzije.

I kakve to veze ima sa penzijom !? Možda floskula: "uložiti ušteđevinu u jeftine a stabilne penzione fondove". Jbg, ja glup sve vreme sam mislio da je bolje da ulažem u skupe i nestabilne fondove.



Što me podseća na slična pro*eravanja tipa: "Nemojte raditi za novac, nego dozvolite Vašem novcu da radi za Vas" Aha, važi, evo tu neki dan od nedelje, čim uštedim milion dolara. Dozvoliću mu da radi za mene.
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 08:02 ] @
Pa naravno da na zapadu mogu da se penzionisu kad mogu da ustede da ne rade...
Citat:

Rani penzioneri slede tri osnovna principa koja vode ka njihovom cilju: svedi troškove na minimum da bi mogao bar pola godišnje zarade da odvojiš; uloži tu ušteđevinu u jeftine a stabilne penzione fondove; i radi sve dok ne sakupiš ogromnu sumu.


Na koju foru lebati to da se izvede ovde, pod uslovom da posteno radis?
[ bananaphone @ 15.11.2018. 08:31 ] @
Bivsi kolega - Amer, se penzionisao u 5x godina, nije milioner ali ima stan u Ams koji renta, a od toga i ustedjevine putuje svetom. Ali je na jako niskom budzetu za tu vrstu zivota, tako da zivi vrlo stedljivo i uziva. Sad je vec 8+ godina na putu, proputovao je dobar deo sveta...

Drugi kolega Amer se penzionisao, kupio jedrilicu od ustedjevine na kojoj ce da zivi ostatak zivota, jedrilica se pokarambasila na sred Pacifika - platio slep sluzbu - i vratio se na posao posle godinu dana, da otplati troskove koje je imao, radio jos par godina i opet se pemzionisao.

Dakle stvarno moze, ali je potrebno da nabacis dobar sloj sala u vidu ustedjevine i investicija, i da stvarno promenis stil zivota - da trosis minimalno, cak mislim da je ovo drugo bitnije, od pravljenja velike ustedjevine...
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 08:33 ] @
I da zivis i radis u USA....
[ bananaphone @ 15.11.2018. 08:47 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: I da zivis i radis u USA....


Hebiga - otplatis 3 manja stana u Bgd-u na dobroj lokaciji, 2 ce ti generisati 2x 250-300e mesecno - treci prodas i kupis kucu u Pancevu ili Zrenjaninu. Jel zvuci nemoguce?
[ Java Beograd @ 15.11.2018. 08:52 ] @
Ma moguće je naravno.
Uvek se "kvaka" nađe u fusnoti: "otplatiš 3 manja stana u Bgd na dobroj lokaciji" ... Isto kao u citiranom tekstu "uloži tu ušteđevinu u jeftine a stabilne penzione fondove"

Kažeš "na dobroj lokaciji" ?! E, jbg, ja glup, pa otplaćivao manje stanove u Bgd na lošijoj lokaciji.
[ anon70939 @ 15.11.2018. 08:55 ] @
da zvuci nemoguce.
Ili mislis "radis u Holandiji i kupis stanove u BG"
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 08:56 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
Branimir Maksimovic: I da zivis i radis u USA....


Hebiga - otplatis 3 manja stana u Bgd-u na dobroj lokaciji, 2 ce ti generisati 2x 250-300e mesecno - treci prodas i kupis kucu u Pancevu ili Zrenjaninu. Jel zvuci nemoguce?


Znas da treba 250 evra mesecno da otplacujes 25 godina jedan stan od 40 kvardrata?

Prosecna plata u Srbiji je 48k dinara zbog nabiflanih plata u javnom sektoru, a zapravo 50% zovi sa 30k dinara... ili nesto vise od 250 evra.
[ Darko Nedeljković @ 15.11.2018. 08:58 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Na koju foru lebati to da se izvede ovde, pod uslovom da posteno radis?

Programeri relativno dobro zaradjuju u srbiji. Naprimer programerski par zaradjuje 3.200 evra mesecno, zivi sa 700 evra mesecno, ustedi mesecno 2500, tj godisnje 30.000, ako se pozabavi investiranjem sa godisnjim prinosom 10%, sakupi se 500.000 evra nakon 10 godina.
S tim da ja mislim da treba raditi 15 godina, kako bi se stekao uslov i za minimalnu drzavnu penziju. I nakon petnaeste godine ustedjevina pod gore navedenim uslovima naraste na 1.000.000 evra.
[ bananaphone @ 15.11.2018. 08:58 ] @
Citat:
Java Beograd: Ma moguće je naravno. :)
Uvek se "kvaka" nađe u fusnoti: "otplatiš 3 manja stana u Bgd na dobroj lokaciji" ... Isto kao u citiranom tekstu "uloži tu ušteđevinu u jeftine a stabilne penzione fondove"

Kažeš "na dobroj lokaciji" ?! E, jbg, ja glup, pa otplaćivao manje stanove u Bgd na lošijoj lokaciji. :)


Kazem da ti ne treba milion dolara - 2 manja stana na dobroj lokaciji je u okvirima - kupio si svoj stan, jedan si nasledio od babe. Nije situacije koju je tesko zamisliti? Treci si uzeo na kredit koji je otplacivao sam sebe od rente. I eto ti penzija - ali u Pancevu ili nekom trecem mestu.

Gomila Britanaca pokupi prnje i ode u ruralnu Francusku, cena zivota je daleko manja, za lovu koju dobiju od prodaje nekretnine u UK-u, mogu da kupe nekretninu u Francuskoj, i da zive 15-20g dok im ne krene penzija iz UK-a.

Ali moras biti spreman za ruralni zivot, moras da zamenis Beograd za neki manji grad ili cak selo a to je ljudima teze nego da steknu tri manja stana. To je ono sto sam hteo da kazem...
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 09:01 ] @
Nedeljko: "Programeri relativno dobro zaradjuju u srbiji. Naprimer programerski par zaradjuje 3.200 evra mesecno"

Odakle si samo izvukao 3200 evra mesecno? Ajmo svi u programere onda.
Ne samo da dobro zaradjuju nego se i dobro pare...
[ alimamnekolikokuća @ 15.11.2018. 09:14 ] @
Citat:
Zato oni koji planiraju da žive od oko 40,000 dolara godišnje obično moraju da uštede sedmocifrene sume.

Milion dolara zapaliti u taj "FIRE" bitcoin je ekvivalnet da sa 40000 dolara godišnje živi 25 godina.
Ima i drugih šema:

- Saldo milion dolara.
- 40000 dolara oročiti na 25 godina.
- 40000 dolara oročiti na 24 godina.
- 40000 dolara oročiti na 23 godina.
itd.

Pretpostavljam da se može osmisliti neki "složen račun" da bi se napravilo nešto slično.
Kamata od onih 40000 dolara na 25 godina je verovatno poveća.
Sve u svemu tu bi moglo da se naštedi nešto novaca i da panzos ništa ne radi i više od 25 godina.

Koja je prednost štednje? Prednost je što u slučaju smrti novac ide naslednicima.
U slučaju smrti ono što se uloži u penzioni fond ostaje penzionom fondu.

Ovi što sad na sva usta hvale "FIRE" vrlo je verovatno da su osnivači ili suvlasnici "FIRE" mašine.
Izgleda kao još jedan bitcoin projekat.



Citat:
bananaphone

Bivsi kolega - Amer, se penzionisao u 5x godina, nije milioner ali ima stan u Ams koji renta, a od toga i ustedjevine putuje svetom.

Imaš (u srbijici) onih koji nemaju dana radnog staža, ožene se/udaju i kad im rikne bračni saputnik naslede penziju. To ti je biznis.
[ Java Beograd @ 15.11.2018. 09:20 ] @
E, ali ja sam čuo za ortakovog ortaka, koji se kao poručnik JNA, odmah nakon otcepljenja Slovenije - penzionisao ! Sa oko 32 god. Nije bio Slovenac po nacionalnosti, ali je bio državljanin Slovenije.
Za vreme "rata" JNA v.s. Teritorijalna Odbrana u Sloveniji, ovaj bio na strani JNA (bio poručnuk) i bio zarobljen. I sad, ne znam tačno kako je sve išlo, ali kasnije nije hteo da pređe u Slovenačku vojsku, nije hteo ni da napusti Sloveniju, JNA nije postojala više u Sloveniji, i ovi nisu znali šta sa njim. Bilo kako bilo, dobije ponudu da ga Slovenačka država penzioniše ! Lik, naravno prihvati !
[ DaliborP @ 15.11.2018. 09:54 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Programeri relativno dobro zaradjuju u srbiji. Naprimer programerski par zaradjuje 3.200 evra mesecno, zivi sa 700 evra mesecno, ustedi mesecno 2500, tj godisnje 30.000, ako se pozabavi investiranjem sa godisnjim prinosom 10%, sakupi se 500.000 evra nakon 10 godina.
S tim da ja mislim da treba raditi 15 godina, kako bi se stekao uslov i za minimalnu drzavnu penziju. I nakon petnaeste godine ustedjevina pod gore navedenim
uslovima naraste na 1.000.000 evra.

Ovo kao da je napisao neko ko nikad nije ni zaradjivao, ni trosio, ni stedeo a ni ziveo.

Lepo to zvuci u teoriji, ali 10 godina odricanja od apsolutno svega da bi na kraju imao 500k evra, pa ko ce ti vratiti tih 10 godina? Nema tih para.
Druga stvar, ako neko tako moze da zivi, skromno i bez velikih prohteva, sta ce mu tacno tolike pare?

[ Java Beograd @ 15.11.2018. 09:57 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Na koju foru lebati to da se izvede ovde, pod uslovom da posteno radis?

Programeri relativno dobro zaradjuju u srbiji. Naprimer programerski par zaradjuje 3.200 evra mesecno, zivi sa 700 evra mesecno, ustedi mesecno 2500, tj godisnje 30.000, ako se pozabavi investiranjem sa godisnjim prinosom 10%, sakupi se 500.000 evra nakon 10 godina.
S tim da ja mislim da treba raditi 15 godina, kako bi se stekao uslov i za minimalnu drzavnu penziju. I nakon petnaeste godine ustedjevina pod gore navedenim uslovima naraste na 1.000.000 evra.

Da li je realno da neko ko zarađuje 3.200 živi sa 700 ? Šta, jesu li askete ?

Da desetine godina ne ide na letovanje / zimovanje, da jede samo alpsku i posebnu, da kupuje farmerice samo na zelenjaku. Gura se u GSP-u i tako dalje i tako dalje ... Da gleda RTS1 na CRT televizoru preko antene, ne koristi mobilni. Kineske patike i jakna iz second-henda ? Dal' će deci da daje pare za užinu, i da ih šalje na đačke ekskurzije ?

Da li je to realno ?
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 10:05 ] @
Sad ce Darko da ti kaze sv eje to moguce sa 700 evra ;p
[ Java Beograd @ 15.11.2018. 10:27 ] @
Moguće je skromno živeti sa 700€ u Beogradu, ali ja mislim da neko ko zarađuje 3.200 ne može da živi sa 700 tokom deset godina.
S tim da ako je u pitanju porodica sa decom, onda je to jako skroman život.
[ anon70939 @ 15.11.2018. 10:35 ] @
Sad vad Dafko čeka da se svi upecate, pa da vam dokaže da niste u pravu tako što pokaže svoje platne listiće poslednjih 10 godina i koliko je skupio.
Pa zato se sada i interesuje o penziji s ovom temom, dvoumi se da li da sačeka još 10 godina da zaokruži na milion.
[ Java Beograd @ 15.11.2018. 10:44 ] @
Zapravo je i sam naslov teme pogrešan.

Kad se Evropljaninu kaže "penzija" misli se samo na jedno - doživotna, od države garantovana primanja, kao rezultat uplaćivanja u penzione fondove tokom radnog staža.

Amerikancu je "penzija" nešto drugo.

A citiran tekst se odnosi na finansijska ulaganja, berzanska trgovanja i slično - što bi trebalo da dovede do neke velike zarade, i mogućnosti da se prestane sa radom (za poslodavca) onog momenta kad se na kontu nakupi puno para.
[ bananaphone @ 15.11.2018. 11:11 ] @
Citat:
Java Beograd: Zapravo je i sam naslov teme pogrešan.

Kad se Evropljaninu kaže "penzija" misli se samo na jedno - doživotna, od države garantovana primanja, kao rezultat uplaćivanja u penzione fondove tokom radnog staža.

Amerikancu je "penzija" nešto drugo.

A citiran tekst se odnosi na finansijska ulaganja, berzanska trgovanja i slično - što bi trebalo da dovede do neke velike zarade, i mogućnosti da se prestane sa radom (za poslodavca) onog momenta kad se na kontu nakupi puno para.


Nije bas, i u EU je poprilicno popularno to rano penzionisanje, znam 100% za UK i NL ekipu. Fora je da prodaju nekretninu, pomere se u neke toplije krajeve i tamo krckaju ustedjevinu i razliku u ceni nekretnina dok ne dodje normalna starosna penzija. Preko toga - penzija se sad razdvaja u taj drzavni penzioni fond + privatne fondove, koji su u neku ruku ulagacki itd.

Preko toga gomila se guzi da radi 2-3 dana nedeljno, umesto da se penzionisu sa 30 godina, nego idu malo 2-3 dana da se druze na "poslu", malo istracaju, popiju kaficu i pice ciku... Realno u tom rezimu bi mogao da radim do 90-te...


https://www.dutchnews.nl/news/...fore-the-official-pension-age/
[ Java Beograd @ 15.11.2018. 11:24 ] @
1. Treba imati nekreninu (relativno skupu) u vlasništvu
2. Treba kupiti baš jeftinu nekretninu
3. U "toplijim krajevima" treba živeti baš skromno
4. Pazi, penzija će jednog dana svakako doći, ali mnoooogo manja, ako je neko prestao da radi u tridesetim (a time i prestao da uplaćuje u penzione fondove)

Da ne pominjem "nedaj bože" zdravstveno osiguranje, i najrazličitiji drugi vid neplaniranih troškova koji mogu očas posla da obesmisle čitav projekat.

Ali dobro, ljudi se osećaju "slobodnim".

Što bi otpevala Janis Joplin u pesmi Me and Bobby McGee "Freedom's just another word for nothin' left to lose"

Ima ljudi kojima je bolje da klošare ispod mosta, da žive od milostinje, samo da ne rade. Vazda je bilo neradnika.
[ anon70939 @ 15.11.2018. 11:41 ] @
Da bi neko u tridesetim u Srbiji zajedno sa bračnim drugom imao već 10 godina radnog staža sa platom za to vreme 2x1600€, mora da su iz materice izasli kao neverovatni seniori.
Verovatno je moguće, a verujem da je verovatnoća za to otprilike kao da ste osnovali firmu poput Alibaba, Amazon i postali milijarder.
[ Shadowed @ 15.11.2018. 11:47 ] @
Zasto? Za nekog ko je u IT-u poceo da radi po zavrsetku fakutleta (da ne pominjem one koji su poceli ranije jer nisu ni isli na fakultet), sa 35god mogu imati 10god iskustva i platu u rangu od 1600e. Naravno, ne znaci da ce svako imati toliku platu ali je nije nerealno.
[ anon70939 @ 15.11.2018. 11:58 ] @
Nisi lepo pročitao. Naravno da mogu, ali za ovu priču tad već treba da su primili po 120 plata po 1600€.
I pri tom da su se venčali pre 10 godina, eto baš slučajno oboje vrhunski programeri sa istim životnim putevima i ciljevima.
Kao što sam rekao, sigurno da je moguće, ali kolika je verovatnoća i da li može da se razmatra u ovoj temi kao da svi mogu ako samo ako žele

Meni deluje kao SF

Evo ti si mlad vrhunski programer koji verovatno imaš i više od 35 godina, a verujem i više od 1600€ mesečno. Ajd da pretpostavimo da si i skroman.
Da li si ti do sada mogao da uštediš 250000€?
A da ne pitam da li u ovom momentu imaš 10000€ u džepu
(naravno ne treba da mi odgovaraš samo razmisli)

Ako jesi, zaista sam zadivljen
[ Java Beograd @ 15.11.2018. 12:05 ] @
Neprirodno je da neko ko zarađuje 100 troši 10. Jednostavno, nije u ljudskoj prirodi. Ne kažem da nije moguće, ali ja još nisam upoznao takvog.
[ ademare @ 15.11.2018. 12:09 ] @
Sve je ovo samo Glupi Fejk !

Tekst je prepisan iz onih reklama , tipa Nepismena domacica iz Stepojevca , kuckala po netu , naisla ne neki od onih sajtova sto se bave berzanskim ulaganjem , i sada zaradjuje po 5.000 US $ dnevno ?

Ko ne veruje neka proba

Naravno u pitanju je Glupa USA reklama pisana za prosecno Glupog Amerikanca, ali prevedena na Srpski , ko zna mozda se i tu neko upeca , samo oni i ne znaju gde je Stepojevac, vec to ide Random iz spiska naseljenih mesta u Srbiji .

Znaci da bi uzivao u lenstvovanju i putovanjima po svetu , ne moras da budes Programer sa ogromnom platom , vec mozes da budes i Nepismena domacica iz nedodjije , ali da sav novac uplatis kod njih i da dobijas sta 10 % godisnje , to je malo , vec 20 % dnevno
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 12:16 ] @
"Meni deluje kao SF"

Pa naravno da je SF. To mozda se pogodi jednom u hiljadu ako i toliko. Drugo, troskovi su veci kao sto kaze Java. Ako kupis jedan stancic, dobro
je. Mada, po meni, kupovina nekretnina je cisto bacanje para. Sto se tice plata, prosek u Srbiji za IT je 1000 evra, ne 1600 evra.
Neke firme su cak i smanjile pocetnu platu tako da ako junior dobije 1000 moze da peva..
[ Java Beograd @ 15.11.2018. 12:20 ] @
Ne mora čak ni penzija !

Pogledaj link: https://www.thethriftyissue.com.au/50-ways-to-live-for-free/

Vidiš kako ona plavušica živi za dž u zategnutim farmericama, kožnim čizimicama i sa cool jarko crvenim rancem putuje po svetu ! Doduše, uslikali su je slučajno baš u momentu kako pešači u nekoj vukojebini.

Ali, ona je SLOBODNA I PUTUJE PO SVETU I UŽIVA !

[ anon70939 @ 15.11.2018. 12:30 ] @
Citat:
Java Beograd:
Neprirodno je da neko ko zarađuje 100 troši 10. Jednostavno, nije u ljudskoj prirodi. Ne kažem da nije moguće, ali ja još nisam upoznao takvog.


Varovatno Bil Gejts i tako daj nivo, sa još većom razlikom :D
[ Shadowed @ 15.11.2018. 12:31 ] @
Citat:
CoyoteKG:Nisi lepo pročitao. Naravno da mogu, ali za ovu priču tad već treba da su primili po 120 plata po 1600€.
I pri tom da su se venčali pre 10 godina, eto baš slučajno oboje vrhunski programeri sa istim životnim putevima i ciljevima.

U pravu si. Za ovu pricu bi trebalo da je sve vreme bila u proseku ta plata. Smetnuo sam s uma.*


Citat:
CoyoteKG:da li može da se razmatra u ovoj temi kao da svi mogu ako samo ako žele

Nezavisno od mog prethodnog posta, ne bih rekao da se ova tema odnosi na sve. Pitanje i jeste da li ima onih kojima je tako nesto uspelo.




* @IUOP_1, vidis da priznajem gresku kad je do nje stvarno doslo :)
[ Miroslav Jeftić @ 15.11.2018. 12:39 ] @
Može, osvojite zlatnu medalju u nekom sportu, dobijete nacionalnu penziju -> uživate u penziji.
[ mjanjic @ 15.11.2018. 12:40 ] @
Pa može i neko ko je kupio tri stana za smešan novac (ili mu kupili roditelji pa ostavili), i sad može da ide u "penziju" od izdavanja tih stanova. Penziono (minimalac) mogu da uplaćuju sami, ne znam kako to sad ide, ali znam da ljudi nisu mogli da odu u penziju zbog jednog radnog dana ili čak sata, moj ćale je imao problem za jedan radni dan, jer ispunio uslov oko nove godine, ali tako da mu je ipak falio jedan radni dan, i firma mu to nije uplatila (napravili mu presek 31. decembra), i pitao ih lepo da sam uplati tih 120 ili 150 dinara, koliko je već bilo, oni rekli NE MOŽE i mora da ide u firmu da mu to uplate.

Koji debili su pisali zakone, pojma nemam, ali koga boli uvo KO je uplatio u PIO, valjda je bitno da je uplaćeno koliko treba?

Zato i kažem, ne znam kako ide za to uplaćivanje ko je nezaposlen, ali znam da neki muzičari uplaćuju sami sebi minimalac, samo ne znam kako vode knjigovodstvo (valjda treba neki dokaz o poreklu tog novca, ili ne treba).
[ bananaphone @ 15.11.2018. 12:49 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ne mora čak ni penzija !

Pogledaj link: https://www.thethriftyissue.com.au/50-ways-to-live-for-free/

Vidiš kako ona plavušica živi za dž u zategnutim farmericama, kožnim čizimicama i sa cool jarko crvenim rancem putuje po svetu ! Doduše, uslikali su je slučajno baš u momentu kako pešači u nekoj vukojebini.

Ali, ona je SLOBODNA I PUTUJE PO SVETU I UŽIVA !




Nemas ti pojma Java:

https://www.blic.rs/zabava/vik...a-pazarila-tri-stana-u/q3h6rg9
[ Shadowed @ 15.11.2018. 12:53 ] @
Citat:
mjanjic:pitao ih lepo da sam uplati tih 120 ili 150 dinara, koliko je već bilo, oni rekli NE MOŽE i mora da ide u firmu da mu to uplate.


Moze, nego nisu hteli da se cimaju sa papirologijom da bi mu uradili setup samo zbog jedne uplate.
[ Java Beograd @ 15.11.2018. 13:06 ] @


Dok se nisam preznojila do gole kože, nisam mogla da zaradim ...
Taj fazon ! Ona se preznojila !
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 13:06 ] @
[quote]Shadowed:
Citat:
CoyoteKG:
Citat:
CoyoteKG:da li može da se razmatra u ovoj temi kao da svi mogu ako samo ako žele

Nezavisno od mog prethodnog posta, ne bih rekao da se ova tema odnosi na sve. Pitanje i jeste da li ima onih kojima je tako nesto uspelo.




* @IUOP_1, vidis da priznajem gresku kad je do nje stvarno doslo :)


Znam dosta programera i programerki, i niko jos nije u penziji... ja programiram profesionalno evo 27 godina a sa ucenjem 36
godina i u penziju cu ici sa 43 godine staza..
[ anon70939 @ 15.11.2018. 13:17 ] @
Da si štedeo taman bi imao 1 mil ušteđevine
Ko ti je kriv što si rasipnik :D
[ bananaphone @ 15.11.2018. 13:21 ] @
Citat:
Java Beograd:


Dok se nisam preznojila do gole kože, nisam mogla da zaradim ...
Taj fazon ! Ona se preznojila !


I stedljivo da zivis, ne da se rasipas!
[ Dexic @ 15.11.2018. 16:25 ] @
Citat:
Java Beograd:
Neprirodno je da neko ko zarađuje 100 troši 10. Jednostavno, nije u ljudskoj prirodi. Ne kažem da nije moguće, ali ja još nisam upoznao takvog.

10% od zaradjenog da trosi ili 10e od 100e? :D
[ Darko Nedeljković @ 15.11.2018. 17:09 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Sad vad Dafko čeka da se svi upecate, pa da vam dokaže da niste u pravu tako što pokaže svoje platne listiće poslednjih 10 godina i koliko je skupio.

Ne, nema sta da se dokazuje, zaista uzivam u svakom vasem odgovoru i svi ste u pravu. Mozda se neko i seca tema tokom prethodnih godina, gde sam ja razmatrao mogucnost da kupim neku zemlju i posejem/zasadim bagremovu sumu i bavim se pcelarstvom kad suma izraste... To nisam uradio, ali ni od te ideje nisam odustao, jednostavno ne mogu da zamislim sebe da u sezdesetsedmoj godini odlazim na posao i radim bilo sta od onoga cime sam se do sada bavio, a drugo, mislim da nije zdravo provesti citav radni vek u gradu. Jeste, sa druge strane protivnik mi je ta ljudska priroda i zinulo doope za novi namestaj, bolji auto, skuplju odecu, elektroniku i uredjaje. Ipak, primetio sam da uspevam to da kontrolisem bolje od proseka, uspeo sam da ustedim nesto, nije mnogo, ali dovoljno da kazem - eto uspesno vec duze vreme odolevam iskusenju da to potrosim na neku glupost koja mi se svidja. Znam i ja dosta programera koji svakog meseca nateraju sebe da odvoje neki novac koji se ne trosi. A znam i one koji kupuju na rate i koriste minuse po tekucim racunima. Isto kao pevacice, ta je eto ustedela za 3 stana, a druga jedna, mogu potraziti link ako mi se ne veruje, trosi mesecno 8.00p evra i iskoristila je sve moguce minuse po kreditnim karticama i zaduzila se koliko god je banka htela da joj da, a nije kupila nijedan stan. A poznajem i neke vozace kamiona po evropi, zarade 1.800 evra mesecno, potrose 300, sta urade sa onih 1500 to samo oni znaju, a nece da pricaju o tome, pretpostavljam da se plase da cu im traziti pozajmicu koju ne nameravam da vratim i onda ih razumem zasto ne pricaju... Ali ovde na forumu je drugacije, forumasi nisu u toliko prijateljskim odnosima da bi jedni drugima trazili novac, pa pretpostavljam da cu dobiti iskrenije odgovore.
[ Whitewater @ 15.11.2018. 18:49 ] @
mladi ljudi su dezorjentisani jer ne mogu vise da sastave normalan zivot pa izmisljaju toplu vodu.

daydreaming...





[ ademare @ 15.11.2018. 19:55 ] @
Nista jednostavnije nego se obogatiti preko neta

Evo linka , bez referala , tako da ovde niko ne zaradjuje osim ove domacice

https://jobs-signup-online.com/

Evo sta pise :

Single Mom Makes $89,844/Yr in Her Spare Time on The Computer Without Selling Anything

I onda neko gubi vreme programiranjem
[ Dexic @ 15.11.2018. 21:30 ] @
Pa kad ne mozemo svi biti majke :D
[ whitie2004 @ 16.11.2018. 08:44 ] @
Citat:
bananaphone:
Kazem da ti ne treba milion dolara - 2 manja stana na dobroj lokaciji je u okvirima - kupio si svoj stan, jedan si nasledio od babe. Nije situacije koju je tesko zamisliti? Treci si uzeo na kredit koji je otplacivao sam sebe od rente.

Zamisljamo dalje: Deca ocekuju da im ostavis stanove u BG! A i vise su za to Pancevo nego da trosis pare po nekim zabitima u Francuskoj !
[ Java Beograd @ 16.11.2018. 08:44 ] @
A još manje nas možemo biti samohrane majke.
[ bananaphone @ 16.11.2018. 08:48 ] @
Citat:
whitie2004:
Citat:
bananaphone:
Kazem da ti ne treba milion dolara - 2 manja stana na dobroj lokaciji je u okvirima - kupio si svoj stan, jedan si nasledio od babe. Nije situacije koju je tesko zamisliti? Treci si uzeo na kredit koji je otplacivao sam sebe od rente.

Zamisljamo dalje: Deca ocekuju da im ostavis stanove u BG! A i vise su za to Pancevo nego da trosis pare po nekim zabitima u Francuskoj !


Pa neces ih poneti u grob valjda :). Neces ostaviti deci nego unucima kad pandrknes...

Potrebno je 2 generacije da steknu nekretninu - tako da babe i dede ostavljaju nekretninu unucima da bi ovo funkcionisalo - sto opet nije tako tesko zamisliti - ili mozda jeste :)
[ vladd @ 16.11.2018. 16:12 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
CoyoteKG:
Sad vad Dafko čeka da se svi upecate, pa da vam dokaže da niste u pravu tako što pokaže svoje platne listiće poslednjih 10 godina i koliko je skupio.

Ne, nema sta da se dokazuje, zaista uzivam u svakom vasem odgovoru i svi ste u pravu. Mozda se neko i seca tema tokom prethodnih godina, gde sam ja razmatrao mogucnost da kupim neku zemlju i posejem/zasadim bagremovu sumu i bavim se pcelarstvom kad suma izraste... To nisam uradio, ali ni od te ideje nisam odustao, jednostavno ne mogu da zamislim sebe da u sezdesetsedmoj godini odlazim na posao i radim bilo sta od onoga cime sam se do sada bavio, a drugo, mislim da nije zdravo provesti citav radni vek u gradu. Jeste, sa druge strane protivnik mi je ta ljudska priroda i zinulo doope za novi namestaj, bolji auto, skuplju odecu, elektroniku i uredjaje. Ipak, primetio sam da uspevam to da kontrolisem bolje od proseka, uspeo sam da ustedim nesto, nije mnogo, ali dovoljno da kazem - eto uspesno vec duze vreme odolevam iskusenju da to potrosim na neku glupost koja mi se svidja. Znam i ja dosta programera koji svakog meseca nateraju sebe da odvoje neki novac koji se ne trosi. A znam i one koji kupuju na rate i koriste minuse po tekucim racunima. Isto kao pevacice, ta je eto ustedela za 3 stana, a druga jedna, mogu potraziti link ako mi se ne veruje, trosi mesecno 8.00p evra i iskoristila je sve moguce minuse po kreditnim karticama i zaduzila se koliko god je banka htela da joj da, a nije kupila nijedan stan. A poznajem i neke vozace kamiona po evropi, zarade 1.800 evra mesecno, potrose 300, sta urade sa onih 1500 to samo oni znaju, a nece da pricaju o tome, pretpostavljam da se plase da cu im traziti pozajmicu koju ne nameravam da vratim i onda ih razumem zasto ne pricaju... Ali ovde na forumu je drugacije, forumasi nisu u toliko prijateljskim odnosima da bi jedni drugima trazili novac, pa pretpostavljam da cu dobiti iskrenije odgovore.



PA evo da uzivas u jos jednom odgovoru.

Prvo moras da nadjes zanimljiv i kreativan posao, a ne neku dosadu ili fizikaliju. Kao drugo, da izbacis potrosacki mentalitet iz sebe, i da probas da nadjes srecu u kreativnosti.
[ Darko Nedeljković @ 17.11.2018. 15:09 ] @
Citat:
Prvo moras da nadjes zanimljiv i kreativan posao, a ne neku dosadu ili fizikaliju. Kao drugo, da izbacis potrosacki mentalitet iz sebe, i da probas da nadjes srecu u kreativnosti.

Evo, covek nasao resenje

[ Java Beograd @ 17.11.2018. 18:27 ] @
Šta je "salivanje strave" ?
[ Bradzorf012 @ 17.11.2018. 19:57 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Odakle si samo izvukao 3200 evra mesecno? Ajmo svi u programere onda.
Ne samo da dobro zaradjuju nego se i dobro pare...


Od tebe i jedne ne male ekipe na forumu. Imam utisak da ta ekipa obitava na forumu samo da bi se šepurila svojim znanjem, stručnošću, platama, lovom. Psihološki, ovo je vrlo zanimljiva tema za istraživanje, ali ću za sada to ostaviti po strani. Uglavnom, što se više šepuri i ponosi znanjem ili stručnošću, to su i znanje i stručnost manji.

Dakle, algoritam je otprilike ovakav: "jao kako sam ja uspešan, pametan sposoban, jao vidi mi perje, jel da da sam takav". Onda dođe još jedan paun koji širi perje i počne sa sličnom pričom, pa se onda dive jedan drugom. Tako to traje neko vreme i kada dođeš i otkriješ svu golotinju, tj. glupost i primitivizam i prostakluk koji se krije iza toga, onda ti kažu ko si ti, šta ti hoćeš, ko te šta pitao.

Dakle:

https://www.elitesecurity.org/p3828502

https://www.elitesecurity.org/p3830029

Citat:
Mozda covek zeli da postane programer, a ne najbolji programer. Mozda mu dosta 700€, a ne 2000€



Citat:
Pa nisu otpremnine više kao pre otkad je donesen novi zakon.
Trećina plate x broj godina radnog staža u firmi. Sad samo nisam siguran da li je bruto ili neto plata u pitanju, zaboravih
Znači ako si radio 5 godina, za 60000 din u EPS, dobićeš taman jednu da kažem prosečnu mesečnu programersku platu. Čak po nekim tračevima je to u BG to valjda minimalna juniorska plata u mnogim firmama.


Znači, hiljadu ajvara je čas prosečna čas juniorska plata, a vrhunska je dve hiljade ajvara. Po nekim tračevima.

Zato, hiljadu i šest stotina ajvara je sasvim uobičajena plata za programera.
[ Branimir Maksimovic @ 17.11.2018. 20:07 ] @
Zaboravljas da je ovo IT forum, ovaj podforum je digresija i nebitan u celoj prici. Juniorska plata je nekad bila 1000 evra ali je to sad manje.
I vidim AdHonimem trolanje ti ne nedostaje...
Recimo u Vastu je bila 1000 sad je 700. Seniorska se krece izmedju 1200 i 1700 u zavisnosti od firme, da bi 2000 bila
valjda rezervisana samo za seniore koji su proveli nekoliko godina u firmi. Znaci kako radis obicno ide neka godisnja povisica po proceni,
ali ne zaboravi da u IT-u promena firme je pravilo a ostanak u firmi vise godina izuzetak pogotovo za mladje...
[ Darko Nedeljković @ 17.11.2018. 20:47 ] @
Da, nego to sto ste vas dvojica napisali je offtopic, a ja cu ne znam zbog cega odgovoriti Java Beograd na pitanje koje je isto offtopic - salevanje strane je tradicionalni i od savremene medicine nepodrzani metod za resavanje kojekakvih fobija, anksioznosti i slicnog. Ono sto je pozitivno, tretman je vrlo kratak, a negativni efekti nisu zabelezeni, pa uplatis tretman od pola sata i vec odmah vidis da li je uspelo ili nije. Ljudi uglavnom tvrde da jeste uspelo, nauka to objasnjava placebo efektom.
[ Branimir Maksimovic @ 17.11.2018. 20:55 ] @
Ti si taj offtopic zapoceo sa tvrdnjom da par programera zaradjuje 3200 evra... licemerno je da zapocnes nesto pa se onda pozivas na off topic koji si sam zapoceo.
[ Darko Nedeljković @ 17.11.2018. 21:41 ] @
Ajd, poverovacu ti da si dobronameran i da samo nisi priimetio tamo pise rec "naprimer".
A ceo citat "Naprimer programerski par zaradjuje 3.200 evra mesecno". Tu ne pise ni da svaki par zaradjuje toliko, ni da prosecan zaradjuje toliko, nego da jedan slucajno izabrani par programera zaradjuje toliko. Jos i nisam napisao nesto nerealno, niti imao nameru da izaberem par sa posebno visokim ili posebno niskim primanjima, nego ja stvarno poznajem par programera koji zaradjuju tacno toliko.
[ Branimir Maksimovic @ 17.11.2018. 21:52 ] @
To je par sa posebno visokim primanjima. Nego, da li su ustedeli za penziju? To nisi rekao, a to je tema.
[ Darko Nedeljković @ 17.11.2018. 22:07 ] @
Pomenuo sam taj fenomen da ljudi u srbiji nerado govore prijateljima i poznanicima o svojoj eventualnoj ustedjevini, tj. najbolje im je da kazu da nisu ustedeli ni cvonjka i tako izbegnu raznorazne probleme. Forum je idealno mesto za tu temu, ovde ima ljudi koji ce iskreno reci o svojoj situaciji, od one da stednju smatraju gluposcu, preko one da bi zeleli da ustede ali im za sad ne ide bas najbolje, do onih koji su nadomak svog cilja.
[ Whitewater @ 17.11.2018. 22:16 ] @
kakvi su tipovi ugovora u Srbiji, na neodredjeno ili
[ ademare @ 17.11.2018. 22:17 ] @
Ljudi gde nalazite takve prijatelje , koji vam se poveravaju , sve detalje cak i koliko mnogo zaradjuju ?

Ja znam samo jednog Lazova koji lupa cifre , o nekom svom , i taj o kome prica je programer , al zamalo , tako da u sustini ne laze za pare vec za zanimanje .

Ostali svi kukaju !

E sad , ne kaze nas narod dzabe, Uzmi od onog ko kuka , a daj onome sto se hvali ! Jer to je neka opsta kakrakteristika naseg naroda . Sirotinja se hvali , bogatasi kukaju . Naravno ne na forumu , nego uzivo .

Evo kad se pominje i zapad da vidimo tekst iz novina o tome koliko % bracnih partnera zna o finansijama , ne prijatelja nego svog partnera bracnog .

http://www.novosti.rs/vesti/li...760137-Draga-koliko-novca-imas

Po ovom clanku svaki 4 Britanac ne zna ni koliko mu bracni partner zaradjuje i ima para , a ovde se sve prijatelji ispovedaju

Naravno da ni nasi ljudi po ovome nisu daleko od Britanaca , kriju koliko imaju para ko zmaja noge, samo se poveravaju prijateljima
[ vladd @ 17.11.2018. 22:52 ] @
Da ponovim na drugi nacin. Nebitno je ko koliko zaradjuje, nego koliko mu je novca potrebno.
[ Darko Nedeljković @ 18.11.2018. 11:20 ] @
Vladd, niko ne moze da zaradi toliko mnogo koliko moze da potrosi. Ostalo je offtpoic, za ovu temu je prilicno nebitno da se tacno utvrdi koliko koji programer zaradjuje, bitan je princip da li trositi sve sto se zaradi ili ziveti skromno radi ranijeg "penzionisanja", tj. distanciranja od radnih obaveza. A to je meni licno jako bitno - na razgovoru za posao vise znacaja pridajem informaciji koliko nedelja je godisnji odmor i da li su vikendi slobodni, nego kolika je tacno plata. Poslednji posao sam napustio iz razloga sto sam nasao novi gde imam 18 slobodnih nedelja godisnje i vikendom se ne radi. To mi je za sad super, imam mnogo vremena koje mogu da posvetim svojim hobijima i interesovanjima. Ali, ako bih jednog dana celokupno svoje vreme mogao da posvetim svojim hobijima i interesovanjima bez da se opterecujem zaradjivanjem novca, to bi bilo jos bolje. A ne bih za sebe bas rekao da sam lencuga koja lezi po ceo dan, u slobodno vreme volim da pesacim i planinarim, paralelno ucim nekoliko stranih jezika i slicno, sam po kuci sve renoviram i popravljam... Nije zadovoljstvo u tome da nista ne radis, vec da u ovom trenutku radis ono sto ti je palo na pamet kao zanimljivo, a ne ono sto trebas ili moras da uradis.
[ Nebojsa Milanovic @ 25.05.2020. 18:58 ] @
Sa ovim padom berze zbog Covida 19 mnogi mladi penzioneri su se ustalasali pa se setih ove teme.

Evo jednog članka https://www.cnbc.com/2020/04/0...jbPl3043Q545V-PU_viE0lPndwPbcg

Koliko sam ispratio površno gledajući, mladih penzionera ima puno više nego što se može pretpostaviti, pri čemu u takve ne bih ubrajao samo one koji su uložili u pasivne fondove i bleje po svetu.

Ima puno onih koji su i dalje veoma aktivni, ali ne u firmama nego u svojim kućama odakle aktivno upravljaju svojim portfolijima.

Evo jednog sa troje male dece koji se penzionisao sa manje od 100k dolara, uložio u obične dividendne akcije i čak osnovao firmu za finansijski konsalting
https://www.dividendstocksrock.com/, kaže da mu odlično ide.
[ Java Beograd @ 25.05.2020. 19:29 ] @
Prodao kuću i sve uložio u biznis! Celo selo mu se smejalo.

A sad je - beskućnik!
[ Java Beograd @ 25.05.2020. 21:08 ] @
Ma pošalica sa Njuz.net
https://www.njuz.net/prodao-je...-smejalo-a-danas-je-beskucnik/



U trejdovanju bilo akcijama, bilo foreksima uvek je u dobitku samo broker. On naplati svoj fee, a ti - vidi šta ćeš.
Stoga ovakve i slične članke (neću da kažem da su izmišljeni) najčešće plasiraju brokerske kuće. "Samo ti narode trejduj, mi ćemo da ti objasnimo kako. A evo kako je John Smit uspeo i sada se baškari na Bahamima ... " Aha,važi.

Šansa da pošten svet, (mala pošalica) zaradi na berzi toliko da ima penziju (!) su otprilike dva puta veće od šanse da se osvoji premija na lutriji.
Možda, samo možda, ako je prisutan (odnekud ?) znatan početni kapital za trejdovanje, od više desetina hiljada USD (minimum), onda bi vešt i nadasve taličan mladi trejder mogao da osigura sebi penziju, ako je kojim slučajem došao do nekih ozbiljnijih informacija, ili ga baš, baš posr@lo. Inače - teško do nikako.



Zato, 99% srednje klase iz razvijenih zapadnih zemalja, ono viška novca koji se, eto, našao (fazon muž inženjer, žena lekar) ulažu u veće i sugurne fondove, gde jako vešti i jako spretni trejderi, naoružani ozbiljnim inside informacijama uspevaju da namaknu nekoliko procenata rasta godišnje. Naravno, veći prinos - veći volatilty, pa ko ima živaca, on nešto i ušićari. Ali da sami trejduju - nema šanse.

Naravno, svi podaci o rastu fondova su dostupni kojekude po netu.



Počneš li sa svotom od 1k € ili 2k €, ilii tu negde, možeš da se raduješ ako namakneš stotinak € godišnje, a možeš i da ostaneš na nuli. I da se posle jediš što si sa tim parama mogao da obnoviš belu tehniku.
[ Nebojsa Milanovic @ 25.05.2020. 21:21 ] @
Dobro, nije baš tako, znam puno onih kojih su uspeli da ostvare 25-27% godišnje (što je neki neki realni max.), ali u tim slučajevima se radi o ljudima koji su ozbiljno posvećeni svom portfoliju.

Ovi mladi penzioneri većinom nisu to, oni se finansiraju pretežno iz pasivnih fondova ili (ETF-ova), pa moraju da imaju najmanje milion uloženih dolara da bi se upustili u to.
[ Branimir Maksimovic @ 25.05.2020. 21:30 ] @
"Ovi mladi penzioneri"

Mlad penzioner samo moze neko sa beneficiranim stazem ;)
Inace svako ko zaradi neke pare, da moze da se izdrzava do kraja zivota,bez da je zaposlen, je kapitalista, a takav sigurno nije penzioner...
[ Java Beograd @ 26.05.2020. 08:20 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:Dobro, nije baš tako, znam puno onih kojih su uspeli da ostvare 25-27% godišnje (što je neki neki realni max.), ali u tim slučajevima se radi o ljudima koji su ozbiljno posvećeni svom portfoliju.

Ovako visok prinos, MORA da ima visok volatility. Ako je jedne godine dostigao 25% neke sledeće (ne nužno odmah sledeće) će da ode na -10%.
[ Nebojsa Milanovic @ 26.05.2020. 11:57 ] @
Mora da ima visok volatility, to se podrazumeva, ali i na nekoliko godina može izaći na preko 20% godišnje.

Evo jednog lika koji je to uspeo, mada je to zaista retko.



Kuriozitet je što je All time high ostvario upravo sada, za vreme Covida 19.
[ Machiavelli... @ 26.05.2020. 12:28 ] @
"Mora da ima visok volatility, to se podrazumeva, ali i na nekoliko godina može izaći na preko 20% godišnje." Da si ikada ulagao na berzi ovo sigurno ne bi bilo receno.

25% povratak godisnje! Znam i ja jednog lika, ne jednog nego gomilu sto su napravili milione za par godina, ali ako pricamo o realnoj zaradi na berzi budi srecan ako u proseku na recimo 10 godina zaradis max 10% godisnje. Imaces godina gde ces da zaradis i 50% i naravno godina gde neces nista. 20% zarade nema blage veze posebno na duze staze, racunati na takav prihod na volatilnoj i izmanipulisanoj berzi je sumanuto.

[ Machiavelli... @ 26.05.2020. 12:41 ] @
Sto se tice penzije ja sam vrlo blizu 3-5 godina. Sta vise vec sam rad smanjio, uzeh neplaceno pola godine ove godine. Plan je jasan

- Izdajem par stanova
- Imanje gde imam 1.5ha oraha, zavrsenu kuci itd i masine da pravim hladno cedjeno orahovo ulje (to ce tek da krene za par godina zasadi su 3 i 4 godine)
- Ustedjevina
- U 62 godini pocinje penzija (sto je u Americi smesno ali u Srbiji vise nego dovoljno)

Cilje je da imam dovoljno prihoda do 62 godine. Tad dobijam njihov Social Security sto su najmanja moguca primanja (zato sto nisam hteo da odvajam platu za 401K - obecanje ludom radovanje) ali vise nego dovoljno za Srbiju.

Izbegavam sve spekulativne metode zarade para ukljucujuci berzu i ostala prevare (poput 401K itd). Ovo vec duze vreme planiram i radim na tome.

I da dodam, ne trebaju mi skupa kola, ne palim se na najnovije gluposti, krpice itd. Volim mir, stabilnost i izvesnost.
[ Nebojsa Milanovic @ 26.05.2020. 12:44 ] @
Da sam ikada ulagao na berzi... :) ova to je bila dobra...

Niko ne računa i niko ne može da računa na unapred sigurnih 20% godišnje, ali da to neki ostvaruju i to na duži rok to je van svake sumnje, video sam dobar broj ovakvih grafika returna.

Uostalom, pogledaj tickere rastućih (i volatilnih) kompanija i videćeš koliki su povrati koje su te firme ostvarile, više puta je to bilo preko 100% godišnje.

Naravno, niko ne računa da će to sigurno biti, niti zna kada će to biti (ako bude), niti iko ima samo tu jednu akciju, ali kombinovanjem takvih akcija uz preuzimanje rizika da nekada odeš i ispod nule, itekako može da da velike prinose.

[ Machiavelli... @ 26.05.2020. 13:06 ] @
"ali kombinovanjem takvih akcija uz preuzimanje rizika da nekada odeš i ispod nule, itekako može da da velike prinose."

Da i prosek tvoje zarade ce biti oko 5% godisnje na recimo 10+ godina. Naravno primera ima koliko hoces - sta bi bilo kad bi bilo, znam ja jednog coveka, pokazuje mi grafikon itd. Kao sto rekoh, ne znam da li ulazes na berzi, ali nacin razmisljanja koji imas je meni u najmanju ruku nerealan i cudan.
[ Nebojsa Milanovic @ 26.05.2020. 13:22 ] @
To o čemu pričaš je ona stara priča da je "skoro nemoguće pobediti indeks".

Buffet recimo je pobeđivao indeks dugo, ali u poslednjoj deceniji je i on znatno ispod SP 500, što podgrejava te priče da je "max. 5% godišnje" i slično.

Baš poslednjih godina je pojavom eksplozivnih tehnoloških firmi, industrijskih disruptora, moguće dobiti i daleko veće prinose, ali to ne mogu da postignu Buffet i slični "old school" likovi, takođe i svi oni koji se striktno drže knjiga o riziku, diverzifikaciji, hedžovanju u slično.

Novo vreme donosi nova pravila i nove mogućnosti i ko ih na vreme uoči i prihvati, a uz neophodno iskustvo od ranije, može da postigne daleko veći prinos od prosečnog.

Ne kažem da sam ja to uspeo ali sam video dosta njih koji jesu, gore sam dao jednog, evo npr. još jednog:


[ Machiavelli... @ 26.05.2020. 13:30 ] @
Da, ti nemoj da diversifikujes rizik nego nadju jednu zlatnu koku i obogati se. Ulozi novac, ako vec nisi, i pisi kad se obogatis.
[ Nebojsa Milanovic @ 26.05.2020. 13:43 ] @
Postoji ono pravilo koje glasi: "Diverzifikacija je za idiote".

Delimično se slažem sa tim, jer ako kreneš školski da diverzifikuješ, naročito ako školski pokriješ puno sektora, onda zaista nema šanse da pobediš ideks.

Takođe, ne smeš ni da preteraš sa brojem akcija, jer ako recimo samo to "školski" uradiš - takođe nema šanse da pobediš indeks.

Evo ti i slika kako to izgleda: čim se diverzifikuje kako treba - neizbežno se približavaš indeksu.

Lično, ne bih tako uradio, ako ne umem na napravim potfolio kako treba ne bih ga ni pravio tako "školski", nego bih uzeo QQQ ili TQQQ (naravno puno manje) i berzu ne bih više pogledao.

[ vladd @ 01.06.2020. 09:36 ] @
Kakve onda veze ima penzija sa tim preduzetnickim aktivnostima?
Pogotovo sto te skracene penzije mogu da budu 100-200 evra...pa se ponovo postavlja pitanje sta sa takvom penzijom? Zasto je ona faktor benefita i neke bezbednosti?
[ Nebojsa Milanovic @ 01.06.2020. 21:48 ] @
Imam utisak da si zalutao, mladi penzioneri o kojima se priča u ovoj temi imaju penziju u iznosu koji je poprilično različit od 100-200 evra...
[ Darko Nedeljković @ 01.06.2020. 23:52 ] @
Ma... Otprilike dodjosmo do toga da vladd tvrdi da su vanzemaljci visoki pola metra, a nebojsa tvrdi da su visoki 3 metra. A mi ostali nismo jos nikad videli vanzemaljca, pa ne znamo kome da verujemo. Na forumu od svih stotina hiljada clanova nemamo nijednog koji se rano penzionisao i da ima penziju niti 100-200 evra, niti u iznosu koji je poprilicno razlicit od toga, to je konkretan odgovor na konkretno pitanje. Mada ne sumnjam da ce tu i tamo poneko da tvrdi kako je od njegovog druga muske tetke pasenogov kum to uspeo.
[ Nebojsa Milanovic @ 02.06.2020. 00:35 ] @
Ne razumem poentu ovoga što si rekao, posebno jer si ti i postavio temu pa ne bi trebalo da imaš bilo kakvih nedoumica.

Stvar je jasna: "mladi penzioneri" je umilan naziv za one koji u svojim 30-tim i 40-tim neće više da rade jer misle da isto (ili bolje) mogu da žive i prinosa koji ostvaruju za svoj bilo zarađen, bilo nasleđen kapital.

Meni su oni potpuno jasni i nisu mi nešto zanimljivi, a gore primetih da ih na zapadu ima više nego što se misli.

Lično su mi puno interesantniji oni koji svesno, u punom jeku karijere daju otkaze u svojim firmama i nastavljaju da žive, često i puno bolje, samo radeći na berzi (od kuće naravno), pri čemu neki od portfolija i prinosi koje sam video da su postigli su zaista impresivni.

Tako nešto zahteva vrlo ozbiljan pristup i angažman koga ne bi mogli da ostvare da su nastavili da rade u svojim firmama (mogli bi da ulože samo u indeksne fondove ili ETF-ove), te se može reći da su takvi u odluci da se rano penzionišu sasvim uspeli.
[ Shadowed @ 02.06.2020. 00:42 ] @
To nije penzionisanje vec samo promena posla.
[ Nebojsa Milanovic @ 02.06.2020. 00:55 ] @
Jasno da je samo promena posla, a ja sam samo takve (tačnije, samo one iz prve grupe) viđao pod tim nazivima.

Znaš li ti za neke druge?
[ bananaphone @ 02.06.2020. 06:06 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Jasno da je samo promena posla, a ja sam samo takve (tačnije, samo one iz prve grupe) viđao pod tim nazivima.

Znaš li ti za neke druge?


Za pocetak: http://www.elitemadzone.org/t500793-0#3864250

A znam i druge
[ Nebojsa Milanovic @ 02.06.2020. 17:01 ] @
Banana, pročitaš li ti makar ono šta citiraš pre nego što nešto napišeš, ili samo onako blebneš tek da bi nešto napisao?

Pitanje koje sam postavio i koje si citirao se odnosi na NEKE DRUGE mlade penzionere, a ne na te o kojima se pričalo na celoj prošloj strani (a i ranije) i za koje je više puta rečeno da ih ima priličan broj, a takvi su i ti koje si naveo.

Dakle ponovo, znaš li za neke koji nisu iz te grupe o kojoj cela tema govori?
[ bananaphone @ 02.06.2020. 18:36 ] @
Pa koje druge, invalidska penzija, panduri i vojnici? Budi konkretan u pitanju, pa ces dobiti konkretan odgovor. Poslao sam ti primer gde su ljudi ulagali u nekretnine i sa relativno malim angazovanjem imaju prihod koji moze da se tretira kao penzija.

Tebe konkretno zanima da li je neko uspeo da posluje uspesno na berzi, toliko da je mogao napustiti sopstveni posao koje je radio pre toga i baviti se samo berzom. Ja ne poznajem licno nikog ko je to uradio i to definitivno nije penzija, vec promena zanimanja, kao sto su ti drugi clanovi vec objasnili. Jel na to mislis?

Poznajem dosta ljudi koji rade "od kuce" sa fleksibilnim radnim vremenima (daleko fleksibilnijim od nekog ko radi na berzi), pa onda mogu da putuju, i provode vreme van kanc i zemlje u kojoj imaju bazu, ali ni to nije penzija, vec fleksibilno radno vreme, sa radom od kuce
[ jmalic @ 03.06.2020. 17:50 ] @
Citat:
Machiavelli...:
Sto se tice penzije ja sam vrlo blizu 3-5 godina. Sta vise vec sam rad smanjio, uzeh neplaceno pola godine ove godine. Plan je jasan

- Izdajem par stanova
- Imanje gde imam 1.5ha oraha, zavrsenu kuci itd i masine da pravim hladno cedjeno orahovo ulje (to ce tek da krene za par godina zasadi su 3 i 4 godine)
- Ustedjevina
- U 62 godini pocinje penzija (sto je u Americi smesno ali u Srbiji vise nego dovoljno)

Cilje je da imam dovoljno prihoda do 62 godine. Tad dobijam njihov Social Security sto su najmanja moguca primanja (zato sto nisam hteo da odvajam platu za 401K - obecanje ludom radovanje) ali vise nego dovoljno za Srbiju.

Izbegavam sve spekulativne metode zarade para ukljucujuci berzu i ostala prevare (poput 401K itd). Ovo vec duze vreme planiram i radim na tome.

I da dodam, ne trebaju mi skupa kola, ne palim se na najnovije gluposti, krpice itd. Volim mir, stabilnost i izvesnost.



Za mene je covek ortodoksna budala koja se vrati u Srbiju, pa da je valjalo ne bi odlazio :) A nece dobro biti nikad
I to vratiti se iz najmocnije zemlje sveta u najsiromasniju zemlju Evrope, razmisli malo :-)
[ bananaphone @ 03.06.2020. 19:00 ] @
Citat:
jmalic: Za mene je covek ortodoksna budala koja se vrati u Srbiju, pa da je valjalo ne bi odlazio A nece dobro biti nikad
I to vratiti se iz najmocnije zemlje sveta u najsiromasniju zemlju Evrope, razmisli malo


Pa ljudi iz Nemacke ili UK-a se masovno penzionisu u Spaniji, Italiji, ruralnoj Francuskoj itd. Ameri po centralnoj Americi, Maleziji, Vijetnamu - zamisli penzosa sa $2000 penzije u USA, a zdravstveno osiguranje mu uzme 1/4 tog iznosa, ostatak mu nije dovoljno za rentu , dodje "kuci" u Srbiju, iznajmi stan za 300-400e plati komunalije i zivi od $1500...
[ dejanet @ 03.06.2020. 21:09 ] @
Korona je pokazala sva ogranicenja varijante sa nekretninama. Ako iznajmljujes za turiste, airbnb i sl., na suvom si 6+ meseci u najboljem slucaju, ako imas podstanare verovatno ces pristati na 50%, isto vazi i za firme koje iznajmljuju poslovni prostor. Sa druge strane ako ti je nekretnina u drugoj drzavi, videli smo kako se lako zatvaraju granice i kako se tesko otvaraju, plus politika.. Pricam za nekog iz Srbije.

Takodje ovo sto Banana spomenu, Svabe i Engleze, koji troskare penziju u Spaniji i sl. uz sokic i margarite, elem, ta vremena su davno prosla sa krizom iz 2008-me a sada definitivno zacementirana. Fora je da matorani :) ne retko roknu ustedjevinu da bi njihova deca mogla da studiraju(USA) ili krenu sa gajbom, plus troskovi zivota i zdravstveno otislo u nebesa. Druga stvar je sto je funta nekada vredela ohoho i treca ne mala stavka je sto su npr. Spanci digli poreze za "specificni" profil nekretnina, koje jelte gadjaju strance iz zlatnog doba buma prodaje nekretnina, gde je uz "kucicu" isla i ozbiljna okucnica.

Takodje postoji i to opste mesto 2000 EUR penzija i jeftin zivot u Srbiji.

Sa tim u vezi bio je pre pola godine(mrzi me da trazim), tekst o nasem liku iz Nemacke, koji je pola zivota tamo proveo sto na crno, malo radio, malo se vracao ovde, malo shanirao pa bio u zatvoru, malo se kockao, radio po brodovima, obisao ceo svet, dobar deo zivota radio i posteno, regularan posao i tako posle burnog zivota dosao i do penzije. Probao je Cova da se vrati u Srb, ali kako kaze nije mogao, ipak se navikao na zivot i obicaje, tamo.
[ bananaphone @ 03.06.2020. 21:43 ] @
@dejanet - pa ne moze tvoja investicija biti izolovana od svetske ekonomske krize

Troskovi i cena zivota je otisla u nebesa, ali to znaci da su i nekretnine u njihovim maticnim zemljama otisle u PM. A to znaci da prodajom nekog memljivog stancica u Londonu, mogu da kupe sebi lepu kucu na moru u Spaniji i da im ostane jos u steku da zive opusteno od penzije kao lavovi.

U sustini, vecina njih hoce tim potezom:

1. Oslobodi kapital zarobljen u nekretnini.
2. Zivi u zemlji gde su cene za klasu nize, a zdravstveni sistem nije raspad.


Imas takvih likova koliko hoces, odu iz UK u Francusku, i posle 5 godina prolupaju u nekom selu, sa predivnom prirodom, u kamenoj kuci od 200m2 sredjenoj tip-top, sa lovom koja im pruza veoma konforan zivot, jer se jednostavno ne uklapaju sa ljudima...
[ dejanet @ 03.06.2020. 22:25 ] @
banana: " pa ne moze tvoja investicija biti izolovana od svetske ekonomske krize"

Naravno da moze da bude izolovana pod nekim okolnostima.
Ovde vecina prica o kupovini nekretnina kao zalogu za udobnu starost, sto se pokazalo kao klizava stvar. Ta varijanta egzistira pukim spletom okolnosti, da su porezi na nekretnine mali zato sto ne odgovara politicarima, koji imaju dvocifren broj nekretnina.

Vezano za Svet. Ta konverzija UK za Francusku/Spaniju vise nije jednostavna i rezervisana je za mnogo manji broj ljudi, nego sto je to bilo ranije, pre 2008-me iz najmanje 2 razloga: kurs funte i troskovi zivota u FR i Spaniji su se priblizili troskovima u Engleskoj. Znaci ako je sirotinja u Engleskoj, bice sirotinja i u Francuskoj.

Znaci, komforan zivot u Engleskoj implicira moguc komforan zivot bilo gde na zapadu i obrnuto.
[ bananaphone @ 04.06.2020. 00:07 ] @
Pa dobro, uzmi numbeo pa uporedi London i Barcelonu pa ces videti da se cene renti i m2 nekretnine razlikuju bar 2-3 puta. Pivo-kafu da popijes u kaficu mozda isto toliko, pijaca - em 10x kvalitetnije em jeftinije.
Prodas stan od 60m2 u Londonu za nekih 550k, kupis 100m2 u Barceloni, mnogo bolji stan na vrhunskoj poziciji za 450k, 100k imas kesa za troskarenje, i penzija ti je virtuelno 50% veca...

Da ne pricam sta se desava ako odes u Malagu - kucica sa pogledom na more - cene nize nego u Barceloni, ili Cordoba - m2 jeftiniji nego u Beograd-u
[ Java Beograd @ 08.06.2020. 12:21 ] @
Bio film pre neki dan, na nekom kanalu, pa sam ga odgledao (n-ti put) pa se setih ove teme.

Evo kratkog YT klipa, koji objašnja suštinu: https://www.youtube.com/watch?v=wM6exo00T5I

Obratiti pažnju na 1:21 i posebno na 1:50
[ jmalic @ 04.07.2020. 04:02 ] @
Penzos sa 2000 dolara penzije moze u VN uz malo srece naci vijetnamku of 27-28, dok u Srbiji moze da nadje polovnjacu promuklog glasa (BG style), ili cak neudavanu babu sa teskim narcisoidnim poremecajem koja je ceo zivot cekala princa ili zrtvu (what comes first, jelte) ali u oba slucaja bice vise zainteresovane za penziju nego nosioca iste :D



[Ovu poruku je menjao jmalic dana 04.07.2020. u 09:05 GMT+1]
[ jmalic @ 04.07.2020. 04:12 ] @
Pa ne, naviknes na funkcionalni sistem, ne da dobijes mentalni raspad zato sto si otisao u opstinu radi neceg sitnog da resis, ili cekas u smrdljivom hodniku za licnu kartu ceo dan :-) Doceka te sluzbenica/sluzbeni stojeci, a ne da se gusi burekom iza stakla pa izgovori "Kazi" mumljajuci. Ili ako joj pokazes dokument na Engleskom ona ti iz topa izgovori "Ovo je Srbija"! Tako da ne razumem ovog iz Phillyja sto masta da se vrati u Srbiju.
[ bananaphone @ 04.07.2020. 07:44 ] @
Naravno da ne razumes, jer te ne interesuje da vidis argumente koji govore suprotno od onog u sta ti verujes

Pogledaj kako izgleda penzija od 900e u Hamburgu - inace Nemacka je daleko vise socijalna zemlja od USA, postoje socijalni stanovi, socijalna davanja i sluzbe, da ne nabrajam.


[ jmalic @ 04.07.2020. 07:55 ] @
Po tebi ispade da penzosi u Nemackoj u hordama skupljaju flase :-) Brate ponudi im da dodju u Srbiju, ovde to je 900 EUR oficijelna plata nekog xyz lika, sta ces lepse navodno cist vazduh, reke, jest da je drzavna I lokalna uprava za polni organ, jeste da su putevi gori nego u Africi a skuplji nego u Nemackoj, Ali brate ljudi su nam resurs, tako dobri
[ bananaphone @ 04.07.2020. 08:31 ] @
Nije po meni, ovo je reportaza DW-a tako da je po njima - imas i statistiku, koliko penzosa zivi na ivici socijale, koliko ih koristi javne kuhinje itd.
Razumem frustraciju Srbijom, sve sto kazes je validno, problem je sto postoji taj nekakav bajkoviti prikaz zivota na zapadu, i tu iluziju je jako tesko razbiti.

Imas i ovaj deo: https://www.iamexpat.de/expat-...ers-spending-retirement-abroad

Opet - ovo je Nemacka koja je jako socijalna drzava, nije kao Svica, USA, UK, koje su daleko brutalnije prema najsiromasnijim slojevima drustva (al imaju puteve da se u*eres )
[ jmalic @ 04.07.2020. 18:29 ] @
U USA imas food stamps, u SRB imas 50 EUR, ostatak u kontejneru nadoknadis
[ jmalic @ 04.07.2020. 18:30 ] @
Priznaj da je Srbija nasla svoju dusu?
[ bananaphone @ 04.07.2020. 19:03 ] @
Samo mi pricamo o tome zasto bi neko odlucio da se penzionise iz USA, sa penzijom koja je $1000-2000, u Srbiji

Video si u prilogu DW-a kako zivi covek sa penzijom od 900e u Hamburgu. Sta mislis kako bi ziveo recimo u Novom Sadu? Da li bi morao da skuplja flase i hrani se u javnim kuhinjama?
[ Java Beograd @ 04.07.2020. 20:26 ] @
Citat:
jmalic:
Po tebi ispade da penzosi u Nemackoj u hordama skupljaju flase :-) Brate ponudi im da dodju u Srbiju, ovde to je 900 EUR oficijelna plata nekog xyz lika, sta ces lepse navodno cist vazduh, reke, jest da je drzavna I lokalna uprava za polni organ, jeste da su putevi gori nego u Africi a skuplji nego u Nemackoj, Ali brate ljudi su nam resurs, tako dobri

Ponudi nekom tvom penzioneru da ode u Angolu, na primer. Tamo će da penzijom ekstra da živi.
[ jmalic @ 04.07.2020. 21:20 ] @
Ne definitivno ali postoji opasnost da ga srce udari i.umre kad ode u opstinu kao sto se desilo jednom penzioneru nasem Iz Svedske. Uvek kazem ljudima ako si otisao van, otisao si sa debelim razlogom I ne vracaj se. Ziveo si na primer u zemlji koja nema licnu kartu, pa iznenada moras da se motas po vasljivim I smrdljivim hodnicima MUP-a da izvadis licnu kartu?!
Da ne mozes da dises zimi, jer eto nema vetra?!
Da ne mozes da ostvaris svoje pravo na sudu po zakonu, jer opstini to ne odgovara?
[ jmalic @ 04.07.2020. 21:22 ] @
Citat:
Java Beograd: Ponudi nekom tvom penzioneru da ode u Angolu, na primer. Tamo će da penzijom ekstra da živi.


Sta si hteo da kazes?
[ bananaphone @ 04.07.2020. 22:54 ] @
Nema diskusije, ako svako samo trubi svoje
[ Branimir Maksimovic @ 04.07.2020. 22:57 ] @
Od ranog penzionisanja do toga dal uopste sa penzijom moze normalno da se zivi ;)> ?
[ Zurg @ 05.07.2020. 10:37 ] @
Penzionišeš se rano i onda skupljaš sekundarne sirovine. Nego, jel razmišljao neko o državnom poslu kao alternativi ranom penzionisanju?
[ Darko Nedeljković @ 05.07.2020. 20:33 ] @
Drzavni posao lepo izgleda u istoimenoj seriji, ali u stvarnosti je totalno drugacije - mnogo stresa, mnogo mobinga... Sve totalno suprotno od penzionisanja.
[ Zurg @ 06.07.2020. 07:06 ] @
Stres i mobing su uglavnom za one koji to vole. Jesi li radio u državnoj firmi?
[ jmalic @ 06.07.2020. 07:14 ] @
Citat:
bananaphone:
Nema diskusije, ako svako samo trubi svoje :)


Vidi, nema losih ili dobrih zemalja, postoje samo sposobni ili nesposobni ljudi. Da li ti je obraz djon ili nije. Neko zivi kao bubreg u loju u Severnoj Koreji, on/ona definitivno ne bi se micao nigde :D
[ Branimir Maksimovic @ 06.07.2020. 07:24 ] @
Citat:
Zurg:
Stres i mobing su uglavnom za one koji to vole. Jesi li radio u državnoj firmi?


Zavisi ako radis normalno ili te je neko doveo da budes broj na platnom spisku. Moja zena
radi 25 godina u drzavnoj firmi i vise puta je bila na ivici da da otkaz.
[ Zurg @ 06.07.2020. 07:27 ] @
Nema uopšte veze da li te je neko doveo ili ne. Suština je u stavu koji zauzmeš. To važi i za državni i za bilo koji drugi posao, samo što kod državnog posla imaš mnogo više mogućnosti.
[ jmalic @ 06.07.2020. 07:32 ] @
Koje su to mogucnosti?
[ Zurg @ 06.07.2020. 07:34 ] @
Na primer da radiš samo ono što voliš.
[ jmalic @ 06.07.2020. 07:56 ] @
Posao kod normalnog privatnika to ne omogucava? Nisam mislio na klosara "gazdu" srbijanskog.
[ Branimir Maksimovic @ 06.07.2020. 07:58 ] @
Citat:
Zurg:
Nema uopšte veze da li te je neko doveo ili ne. Suština je u stavu koji zauzmeš. To važi i za državni i za bilo koji drugi posao, samo što kod državnog posla imaš mnogo više mogućnosti.


Ima veze, ako te je neko doveo ne j* nikog tri posto ili cak ni ne dolazis na posao, dok ako si reugularan zxaposleni moras da trpis sefove
da se istresaju na tebi i da konjoses kad ima previse posla.
[ Zurg @ 06.07.2020. 08:12 ] @
To što si napisao je samo delimično tačno. Kada dođe neko nov na zahtev nekog koji je u tom trenutku moćan, onda on može tako da se ponaša. Međutim, to je veoma kratkog daha. Ako se takvo ponašanje ne zasniva na izgrađenom stavu onda vrlo lako može sve da se okrene kada na primer taj koji te je doveo izgubi položaj ili dođe neko nov koji ima još jaču vezu... Osim toga, ako je taj koji te je doveo stvarno moćan, zar te neće postaviti na mesto šefa? A ako si šef, da li ti se isplati da ulaziš u sukob sa radnikom koji samo želi da radi ono što voli i ništa osim toga? Rizikuješ da praviš probleme čoveku koji te je doveo, a dobro znamo da kada se čovek dokopa moći vrlo lako zaboravi stare prijatelje... Zamisli da nekoga ubace u rijaliti preko veze na zahtev Ž.M. Da li bi bio nešto posebno povlašćen zbog toga i ako bi bio koliko bi to trajalo?
[ Branimir Maksimovic @ 06.07.2020. 08:22 ] @
Znas kako, moja kuma mi je rekla da te ljude zovu duhovi, zato sto ih niko ne vidja a na platnom spisku su.
Onda imas slucaj da se zaposle 30 pravnika kada je dovoljan jedan.
Ljudi koji dovode svoje ili da botuju ili da rade nesto drugo (niko ne zna sta) su uglavnom na direktoriskim
ili sefovskim ili partijskim pozicijama. Ako neki sljaker i dovede nekoga onda vazi ovo sto govoris ali to je retko.
[ Zurg @ 06.07.2020. 08:31 ] @
Ako je neko izabrao državni posao kao alternativu ranom penzionisanju šta mu smetaju duhovi? Pa duhovi su najbolje kolege! Slučaj 30 pravnika gde je dovoljan jedan, prava stvar ako si pravnik! Od tih 30 naći će se jedan koji će da radi one poslove koji ti ne želiš. Ako si ti taj jedan od trideset, onda državni posao verovatno nije za tebe.
[ jmalic @ 06.07.2020. 09:34 ] @
Citat:
Zurg:
To što si napisao je samo delimično tačno. Kada dođe neko nov na zahtev nekog koji je u tom trenutku moćan, onda on može tako da se ponaša. Međutim, to je veoma kratkog daha. Ako se takvo ponašanje ne zasniva na izgrađenom stavu onda vrlo lako može sve da se okrene kada na primer taj koji te je doveo izgubi položaj ili dođe neko nov koji ima još jaču vezu... Osim toga, ako je taj koji te je doveo stvarno moćan, zar te neće postaviti na mesto šefa? A ako si šef, da li ti se isplati da ulaziš u sukob sa radnikom koji samo želi da radi ono što voli i ništa osim toga? Rizikuješ da praviš probleme čoveku koji te je doveo, a dobro znamo da kada se čovek dokopa moći vrlo lako zaboravi stare prijatelje... Zamisli da nekoga ubace u rijaliti preko veze na zahtev Ž.M. Da li bi bio nešto posebno povlašćen zbog toga i ako bi bio koliko bi to trajalo?


U pravu si, daj coveku moc iliu pozajmi pare videces sa kim imas posla :-)
[ jmalic @ 06.07.2020. 09:40 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
Zurg:
Nema uopšte veze da li te je neko doveo ili ne. Suština je u stavu koji zauzmeš. To važi i za državni i za bilo koji drugi posao, samo što kod državnog posla imaš mnogo više mogućnosti.


Ima veze, ako te je neko doveo ne j* nikog tri posto ili cak ni ne dolazis na posao, dok ako si reugularan zxaposleni moras da trpis sefove
da se istresaju na tebi i da konjoses kad ima previse posla.


Samo budale trpe to, ako si obrazovan I mlad hit the road Jack, mozes se uvek vratiti.ako ti nedostaje blejanje u kaficu, Srbija ostaje ista :-)
[ Zurg @ 06.07.2020. 09:43 ] @
Možeš da promeniš firmu ili šefa da bi pobegao od konkretnog šefa koji ti ne odgovara. Ako je potrebno da menjaš državu zbog šefova, onda je problem u tebi i isto će ti se dešavati bilo gde.
[ bananaphone @ 06.07.2020. 10:47 ] @
Citat:
jmalic:
Citat:
bananaphone:
Nema diskusije, ako svako samo trubi svoje


Vidi, nema losih ili dobrih zemalja, postoje samo sposobni ili nesposobni ljudi. Da li ti je obraz djon ili nije. Neko zivi kao bubreg u loju u Severnoj Koreji, on/ona definitivno ne bi se micao nigde


Tebe svrbi Srbija, i ja tebe razumem po tom osnovu. Ali parametri po kojima tebe svrbi Srbija, manje - ili nikako se ne doticu nekog ko je u pozamasnoj deviznoj penziji (za srpske uslove). Njemu skolstvo nije parametar, ima pasos pa moze sutra da se vrati gde god i preko toga novac mu daje neku vrstu zastite od nedaca zivota u Srbiji. Moze za 50-60e da uplati privatno zdravstveno osiguranje i leci se gde hoce, moze da priusti pomoc u kuci itd.

Sa druge strane zivot u inostranstvu ima svojih prednosti, naravno kako za koga, evo ja sam u inostranstvu i sigurno mi je bolje, jer zasto se onda ne bi vratio? Dakle ne umanjujem prednosti inostranstva, nego govorim da ima i svoje mane koje generalno svi koji su nezadovoljni zivotom u Srbiji, jednostvano ne zele ni da cuju.
Ovde imas "gazde" i gomilu rada na crno, i gomilu nepravdi, i gomilu sistematskih ugnjetavanja po razno raznim osnovama.

Citat:
jmalic:
Samo budale trpe to, ako si obrazovan I mlad hit the road Jack, mozes se uvek vratiti.ako ti nedostaje blejanje u kaficu, Srbija ostaje ista


Mlad covek treba otici makar samo na godinu-dve - tu se 100% slazem, treba da iskusi svet van parametara turistickog balona i kafanskih prica - tako ce kalibrisati i svoj odnos prema svetu a i prema Srbiji.

Ali mator covek ima druge parametre i prioritete, i svakako ce delu penzosa koji su zaradili penzije u inostranstvu biti BOLJE u Srbiji, nego u inostransrvu.
[ Branimir Maksimovic @ 06.07.2020. 10:49 ] @
Banana:"svakako ce delu penzosa koji su zaradili penzije u inostranstvu biti BOLJE u Srbiji, nego u inostransrvu."

Pa ako penzos ima recimo 1000 evra penziju sa time moze na zapadu da kopa po kontejnerima, a u Srbiji
bi mogao da izdrzava 4 oclanu porodicu...
[ jmalic @ 06.07.2020. 13:23 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Banana:"svakako ce delu penzosa koji su zaradili penzije u inostranstvu biti BOLJE u Srbiji, nego u inostransrvu."

Pa ako penzos ima recimo 1000 evra penziju sa time moze na zapadu da kopa po kontejnerima, a u Srbiji
bi mogao da izdrzava 4 oclanu porodicu...


Iz Skandinavije penzos ne bi trebao da dolazi u Srbiju ne bilo zlatno doba, vec mi da je smaragdno. Jesi ziveo na Zapadu?
[ jmalic @ 06.07.2020. 13:35 ] @
Banana, vecina tih matoraca like opisujes imaju svoj stan, ili ako ga iznajmljuju opstina im placa minimalno 30 posto stanarine, imaju masu beneficija za voz, podzemnu, apoteku, lecenje besplatno.(ne treba da poznajes specijalistu ili direktora bolnice) etc. Jedino sto se razlikuje u Srbijii sa zapadnim svetom je cena elektricne energije, I stanarine su dosta jeftinije. To su IMHO jedino benefiti, drugih nema osim ako je penzos ceo zivot radio u Volvo trucks pa zeli da oproba da nadoknadi izgubljenu mladost u kafani. A to rodbina, prijatelji batali tu pricu. Jeste ima kvalitetne rodbine, ali vecina ti okrece ledja samo ako kazes da si pukao sa parama :-)
[ bananaphone @ 06.07.2020. 14:45 ] @
Tvoj post me pomalo potseca na pisma Deda Mrzu - ne zelim da te vredjam, nego je toliko daleko od realnosti. Samo stranicu ranije imas prilog DW kako bajkovito izgleda zivot sa 900e penzije u Hamburgu, pola penzosa u Nemackoj po zvanicnoj statistici - renta stan - da ne nabrajam dalje.

Zasto bi bilo ko - pri zdravoj pameti, sa besplatnim lecenjem i daleko naprednijim zdravstvenim sistemom dolazio da popravlja zube u Srbiji???

https://www.dw.com/bs/u-njema%...ube-i-tetoviraju-se/a-50652873
[ jmalic @ 06.07.2020. 15:02 ] @
Ma nije sve ni u penziji, ni u Srbijii :-) Ima nesto sto se zove kvalitet zivota, kvalitet vazduha, prosetaj van centralistickog Beograda na jug, pa ces videti smrknuta, ocajna, tuzna lica, hoces reci da je laz da je Srbija najsiromasnija I najkorumpiranija zemlja Evrope?

A zube vecinom "prave" gastosi koji su shvatili znacaj posete stomatologu kad su ostali na njih 4-5.
[ bananaphone @ 06.07.2020. 17:44 ] @
Ne sporim stanje u Srbiji (mada ima i gorih zemalja u Europi), ali opet sta ti znaci sto je cist vazduh u Svici i standard medju najvisima u EU, kad ces tamo sa 1000e penzije kopati po kontejnerima, vaditi zube motocanglama i spavati ispod mosta?
Fora je gde TI licno mozes najvise da dobijes u pogledu kvaliteta zivota, a ne sta je prosek odredjene drzave.

I zasto i nakog gubitka 4-5 zuba dolazili u Srbiju i placali zubara, kad imaju sve besplatno i savrseno na zapadu - opet nema logike? Valjda im je bolje i jeftinije da opravljaju u maticnim zemljama?

Ovo su ekstremni primeri, posto one suptilnije - tesko da bi mogao da prihvatis - recimo korupcija je daleko veca u Beogradu, ali vece su sanse da upadnes u frku u losem kraju u Amsterdamu, nego bilo gde u Beogradu. Znam da Beograd ima reputaciju velikog i opasnog, ali on je super siguran u poredjenju sa losim krajevima po velikim EU gradovima...
[ Zurg @ 06.07.2020. 18:28 ] @
Citat:
jmalic:
...prosetaj van centralistickog Beograda na jug, pa ces videti smrknuta, ocajna, tuzna lica...


Zvučiš kao da si negde s juga.
[ jmalic @ 06.07.2020. 19:00 ] @
Pa? Hoces da kazes da je severno od Beograda mnogo bolje?
[ jmalic @ 06.07.2020. 19:05 ] @
Citat:
bananaphone:
Ne sporim stanje u Srbiji (mada ima i gorih zemalja u Europi), ali opet sta ti znaci sto je cist vazduh u Svici i standard medju najvisima u EU, kad ces tamo sa 1000e penzije kopati po kontejnerima, vaditi zube motocanglama i spavati ispod mosta?
Fora je gde TI licno mozes najvise da dobijes u pogledu kvaliteta zivota, a ne sta je prosek odredjene drzave.

I zasto i nakog gubitka 4-5 zuba dolazili u Srbiju i placali zubara, kad imaju sve besplatno i savrseno na zapadu - opet nema logike? Valjda im je bolje i jeftinije da opravljaju u maticnim zemljama?

Ovo su ekstremni primeri, posto one suptilnije - tesko da bi mogao da prihvatis - recimo korupcija je daleko veca u Beogradu, ali vece su sanse da upadnes u frku u losem kraju u Amsterdamu, nego bilo gde u Beogradu. Znam da Beograd ima reputaciju velikog i opasnog, ali on je super siguran u poredjenju sa losim krajevima po velikim EU gradovima...



Velik I opasan? Niti velik, niti opasan ako mene pitas. Da li si bio u Comptonu, LA u 22:30 da tu tek osetis opasnost..:-)
[ Zurg @ 06.07.2020. 19:11 ] @
Svejedno je da li ćeš ići na sever ili jug, od sebe ne možeš pobeći. Tebi ljudi na jugu imaju "smrknuta, ocajna, tuzna lica", međutim ja mislim da je to samo tvoj subjektivni doživljaj. Svuda ima i srećnih i tužnih ljudi, a ono što ti vidiš je u stvari tvoja projekcija.
[ bananaphone @ 06.07.2020. 19:29 ] @
Citat:
jmalic:
...
Velik I opasan? Niti velik, niti opasan ako mene pitas. Da li si bio u Comptonu, LA u 22:30 da tu tek osetis opasnost..


Pa zvuci kao idealno mesto za penzionisanje
[ jmalic @ 06.07.2020. 20:54 ] @
Citat:
Zurg:
Svejedno je da li ćeš ići na sever ili jug, od sebe ne možeš pobeći. Tebi ljudi na jugu imaju "smrknuta, ocajna, tuzna lica", međutim ja mislim da je to samo tvoj subjektivni doživljaj. Svuda ima i srećnih i tužnih ljudi, a ono što ti vidiš je u stvari tvoja projekcija.



Znaci 50.000 mladih sto se isele Iz zemlje Srbije godisnje su imali projekcije ? Hvala ti na jeftinoj psihoanalizi :-)
[ Zurg @ 06.07.2020. 21:23 ] @
Misliš li da su se iselili zbog "smrknutih, očajnih, tužnih lica" ljudi sa juga ili su jednostavno otišli tamo gde mogu da zarade više novca?
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2020. 02:03 ] @
Citat:
jmalic:
Citat:
Branimir Maksimovic: Banana:"svakako ce delu penzosa koji su zaradili penzije u inostranstvu biti BOLJE u Srbiji, nego u inostransrvu."

Pa ako penzos ima recimo 1000 evra penziju sa time moze na zapadu da kopa po kontejnerima, a u Srbiji
bi mogao da izdrzava 4 oclanu porodicu...


Iz Skandinavije penzos ne bi trebao da dolazi u Srbiju ne bilo zlatno doba, vec mi da je smaragdno. Jesi ziveo na Zapadu?


živi 2/3 familije. znaš kako je kad se svaka sijalica štedipa bauljaš u mraku da odeš do kujne? beda bre, isto ko u srbiji...
[ Darko Nedeljković @ 07.07.2020. 04:36 ] @
Citat:
Zurg:
Stres i mobing su uglavnom za one koji to vole. Jesi li radio u državnoj firmi?

Nisam, daleko im lepa kuca. Mogu samo da prepricam iskustva drugih.
1) kolega sa fakulteta postao nastavnik u skoli. Otac i majka mu nastavnici, to mu nekako bila porodicna tradicija. Covek 1000% posten i moralan, veruje u neku pravdu, izludeo kad je direktor poceo da ga tera da poklanja ocene kojekakvim guzonjinim sinovima, koji veze sa gradivom nemaju. I ne samo to, nego je takvima dozvoljeno i da ga vuku za kosu ili usi. A covek ima 150 kila, sake mu kao lopate, kad bi tom balvanu lupio samar ostao bi dozivotni invalid.
2) jedna devojka se zaposlila kao referent za javne nabavke u drzavnoj instituciji. Direktorka joj kaze koja firma treba da pobedi, a ona mora da osmisli kako da eliminise konkurenciju, nasteluje uslove da odgovaraju samo toj firmi i ponisti postupak ako neka druga ipak uspe da se provuce. Mora bas da se naradi, a u opasnosti je da je uhvate i oteraju na robiju. Nikakav novac na ime korupcije niti politicki polozaj ne dobija za uspesno nastelovane nabavmke, sve ide direktorki i onima iznad nje na politickoj lestvici.
3) nizi direktorcic u EPS. Njegovog prethodnika zamolili da umesto 1 izgradjenih km dalekovoda greskom napise 10km. On nije hteo, to vece naleteo na neke navijace i od tada dise na slamcicu. Ovaj sad kad ga zamole isto, on kuka i place kako ne sme 10, nego na suze iskuka da pise 2-3.
Ako je nekom bilo sta od ovo troje uporedivo sa penzijom, onda ne znam sta bih rekao. Meni je to teze od rada u rudniku.
[ jmalic @ 07.07.2020. 05:27 ] @
Citat:
Zurg:
Misliš li da su se iselili zbog "smrknutih, očajnih, tužnih lica" ljudi sa juga ili su jednostavno otišli tamo gde mogu da zarade više novca?



Jok - bilo im prelepo u prvcarnici of drzave, ali problem bio zbog novca pa eto otisli da zarade koji EUR pa ce da se vrate ;-) Kako da ne...

Evo ga jos jedan sa juga koji je imao bas tupavu projekciju:

https://www.danas.rs/drustvo/s...staje-od-srbije-ama-bas-nista/
[ ineve74 @ 07.07.2020. 05:34 ] @
Ako je ovo sad prcvarnica sta je bilo 90tih
[ Zurg @ 07.07.2020. 05:45 ] @
@Darko
Eto i ja sam čuo za slučaj tog nastavnika. Kasnije je doktorirao i sada radi na privatnom fakultetu. Nudili su mu posao na državnom, ali kaže da nije hteo dva puta da napravi istu grešku. Sada uživa. Vlasnik fakulteta ne traži od njega da poklanja ocene kojekakvim guzonjinim sinovima, koji veze sa gradivom nemaju. To mu je sada u opisu posla :) Pitam se šta bi bilo da je u vreme dok je radio u školi odbio direktora i lepo mu objasnio moguće posledice budućih sličnih zahteva. Verovatno bi sada disao na slamčicu.
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2020. 05:49 ] @
Citat:
ineve74:
Ako je ovo sad prcvarnica sta je bilo 90tih


Ovo sad je ultra dobro kako je bilo 1992-1995...

[ jmalic @ 07.07.2020. 05:52 ] @
Kad se nesto saberem, u Srbiji nikad nikad vecini nije bilo dobro
[ jmalic @ 07.07.2020. 05:53 ] @
Kad se nesto saberem, u Srbiji nikad vecini nije bilo dobro, mozda 1989 za vreme omrznutog Hrvata Ante Markovica.
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2020. 06:01 ] @
jmalic:"Kad se nesto saberem, u Srbiji nikad vecini nije bilo dobro, mozda 1989 za vreme omrznutog Hrvata Ante Markovica. "

U Srbiji je bilo dobro za vreme Ante Markovica zato sto je ovaj uzeo deviznu stednju i to delio kao plate... onda je to proglaseno
za "staru deviznu stednju". Znaci prevara. No 80ih nije bilo lose jer je hrana bila bagatelna, a i garderoba nije bila nesto skupa,
no nista fensi.
[ Zurg @ 07.07.2020. 06:02 ] @
@jmalic
Da je tebi dobro o većini uopšte ne bi razmišljao.
[ ineve74 @ 07.07.2020. 06:04 ] @
80tih se radilo mesec dana za 5 kila mesa od buta
Moji roditelji su gajili pilice u garazi da bi imali sta da jedemo
[ jmalic @ 07.07.2020. 06:15 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
jmalic:"Kad se nesto saberem, u Srbiji nikad vecini nije bilo dobro, mozda 1989 za vreme omrznutog Hrvata Ante Markovica. "

U Srbiji je bilo dobro za vreme Ante Markovica zato sto je ovaj uzeo deviznu stednju i to delio kao plate... onda je to proglaseno
za "staru deviznu stednju". Znaci prevara. No 80ih nije bilo lose jer je hrana bila bagatelna, a i garderoba nije bila nesto skupa,
no nista fensi.



Da, a Slobodan Milosevic pokusao da vrati stednju...
[ jmalic @ 07.07.2020. 06:17 ] @
Citat:
Zurg:
@jmalic
Da je tebi dobro o većini uopšte ne bi razmišljao.



Jbg, nisam tipican Gegula, ja pa ja pa ja, ostali ko ih jbe.
[ jmalic @ 07.07.2020. 06:20 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
jmalic:"Kad se nesto saberem, u Srbiji nikad vecini nije bilo dobro, mozda 1989 za vreme omrznutog Hrvata Ante Markovica. "

U Srbiji je bilo dobro za vreme Ante Markovica zato sto je ovaj uzeo deviznu stednju i to delio kao plate... onda je to proglaseno
za "staru deviznu stednju". Znaci prevara. No 80ih nije bilo lose jer je hrana bila bagatelna, a i garderoba nije bila nesto skupa,
no nista fensi.



Smrad Hrvatski, pi pa kako jedine pravedne privatizacije dogodise se pod njegovim zakonom.,
Kakve deonice, ti se samoupravljaci izbacuju na ulicu sve sa strogo cirilicno napisanim resenjima, da to izgleda sto legitimnije I patriotskije
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2020. 06:21 ] @
Citat:
ineve74:
80tih se radilo mesec dana za 5 kila mesa od buta
Moji roditelji su gajili pilice u garazi da bi imali sta da jedemo


Ne znam, ja sam visio po kafanama i diskotekama od dzeparca.
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2020. 06:22 ] @
Citat:
jmalic:
Citat:
Branimir Maksimovic:
jmalic:"Kad se nesto saberem, u Srbiji nikad vecini nije bilo dobro, mozda 1989 za vreme omrznutog Hrvata Ante Markovica. "

U Srbiji je bilo dobro za vreme Ante Markovica zato sto je ovaj uzeo deviznu stednju i to delio kao plate... onda je to proglaseno
za "staru deviznu stednju". Znaci prevara. No 80ih nije bilo lose jer je hrana bila bagatelna, a i garderoba nije bila nesto skupa,
no nista fensi.



Da, a Slobodan Milosevic pokusao da vrati stednju...


Milosevic je to pojacao "Zajmom za Srbiju"...
[ jmalic @ 07.07.2020. 06:22 ] @
Mozda si bio decko koji obecava?
[ jmalic @ 07.07.2020. 06:23 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
jmalic:
Citat:
Branimir Maksimovic:
jmalic:"Kad se nesto saberem, u Srbiji nikad vecini nije bilo dobro, mozda 1989 za vreme omrznutog Hrvata Ante Markovica. "

U Srbiji je bilo dobro za vreme Ante Markovica zato sto je ovaj uzeo deviznu stednju i to delio kao plate... onda je to proglaseno
za "staru deviznu stednju". Znaci prevara. No 80ih nije bilo lose jer je hrana bila bagatelna, a i garderoba nije bila nesto skupa,
no nista fensi.



Da, a Slobodan Milosevic pokusao da vrati stednju...


Milosevic je to pojacao "Zajmom za Srbiju"...



Sta bi od Zajma za Srbiju btw?
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2020. 06:30 ] @
jmalic:"Mozda si bio decko koji obecava? "

nisam samo ja, celo moje drustvo.

"Sta bi od Zajma za Srbiju btw?"

isto sto i sa deviznom stednjom. To je bio pocetni kapital recimo Karicu....
[ jmalic @ 07.07.2020. 06:45 ] @
Pa ipak znaci u dobrotvorne svrhe
[ Zurg @ 07.07.2020. 06:48 ] @
Citat:
jmalic:
Jbg, nisam tipican Gegula, ja pa ja pa ja, ostali ko ih jbe.


Postoji jedan tip ljudi kojima su za sve drugi krivi.
[ Darko Nedeljković @ 07.07.2020. 06:52 ] @
Citat:
jmalic:
Samo budale trpe to, ako si obrazovan I mlad hit the road Jack, mozes se uvek vratiti.ako ti nedostaje blejanje u kaficu, Srbija ostaje ista :-)

Prilicno surovo receno, ali otprilike si dotakao poentu, samo situacija ima svoj razvojni tok - u drzavnu instituciju dodjes kao normalna osoba, tamo polako prodjes odredjenu obradu i uopste ne primetis da su te skuvali, odnosno da se nalazis na psihijatriji, pod stalnom terapijom, oboleo si od depresije, anksioznosti i zaboravih cega treceg, tada je kasno da bilo gde odes. U takvom stanju te zatekne 40-a, nemas ni decu, ni zenu/muza, ni devojku/decka, ni kuce/mace. U svakom smislu si ubijen u pojam i cekas da dodje tvoj dan za umiranje. Sta ces, probudices se sutra, popices bensedine ili sta ti vec psihijatar prepisao i preziveces jos jedan dan. I tako sve dok ne umres. To je otprilike prica svih koje poznajem koji su radili/rade u drzavnim firmama. Trajno unisteni ljudi.
[ Darko Nedeljković @ 07.07.2020. 06:56 ] @
Citat:
Zurg:
@Darko
Eto i ja sam čuo za slučaj tog nastavnika. Kasnije je doktorirao i sada radi na privatnom fakultetu. Nudili su mu posao na državnom, ali kaže da nije hteo dva puta da napravi istu grešku. Sada uživa. Vlasnik fakulteta ne traži od njega da poklanja ocene kojekakvim guzonjinim sinovima, koji veze sa gradivom nemaju. To mu je sada u opisu posla Pitam se šta bi bilo da je u vreme dok je radio u školi odbio direktora i lepo mu objasnio moguće posledice budućih sličnih zahteva. Verovatno bi sada disao na slamčicu.

Pa odbio je, ostao bes posla (posto je svakako hio na odredjeno), doveli su nekog ko nije kvalifikovan ali radi kako direktor kaze. Taj je danas frilanser, programira nesto, uspe da napabirci neku minimalnu platu, zivi skromno ali posteno i bez mobinga. U odnosu na drzavni posao, prakticno se penzionisao
[ jmalic @ 07.07.2020. 07:31 ] @
Citat:
Zurg:
Citat:
jmalic:
Jbg, nisam tipican Gegula, ja pa ja pa ja, ostali ko ih jbene.


Postoji jedan tip ljudi kojima su za sve drugi krivi.


Naravno da postoji, lakse je druge okriviti za nesto nego sebe. Previse besa prema sebi je nezdravo. Ali da dovrsimo tvoju misao, postoje neki kojima su drugi krivi, i jesi objektivno, pa ti preduzmu nesto osnuju privatnu firmu ili emigriraju, a drugi koji ispijaju ispred zadruge pivo i lamentiraju nad teskom sudbinom. Jbg nismo svi isto, 50.000 ovih godisnje sto izadju (vecina zauvek, nazalost) zajedno sa mnom, i ti nismo isti :-)
[ Zurg @ 07.07.2020. 07:39 ] @
Ako si izašao zašto se žališ? Zar ne bi trebalo da pišeš kako ti je sada lepo? Jel koristiš proksi ili trenutno prolaziš kroz Srbiju?
[ jmalic @ 07.07.2020. 07:54 ] @
U procesu sam odlaska Iz Srbije, ovaj put zauvek. Ti?
[ bananaphone @ 07.07.2020. 08:24 ] @
Citat:
jmalic:
Citat:
Zurg:
Misliš li da su se iselili zbog "smrknutih, očajnih, tužnih lica" ljudi sa juga ili su jednostavno otišli tamo gde mogu da zarade više novca?



Jok - bilo im prelepo u prvcarnici of drzave, ali problem bio zbog novca pa eto otisli da zarade koji EUR pa ce da se vrate ;-) Kako da ne...

Evo ga jos jedan sa juga koji je imao bas tupavu projekciju:

https://www.danas.rs/drustvo/s...staje-od-srbije-ama-bas-nista/


Ja ti ovo zovem "instagram price" - ili gastarbajterski "medeni mesec" - nema dete u vrticu/skoli, ocigledno ne ide kod lekara/zubara - posto tvrdi da je sve besplatno a participacije u Nemackoj definitivno postoje + naravno placas zdravstveno osiguranje (i penzioneri moraju da placaju) - sto znaci da nije dzabe
Za 2.5 godine, ima jednog komsiju sa kojim je popio pivo ali je on doneo svoje dve flajke piva za sebe, kao svako pije svoje - pazi Holandjani su totalne stipse, europski Pirocanci, ali ovo je previse i za njih . Tog coveka bi smatrali solidno caknutim cak i ovde!
Dakle nema nikakav kontakt sa lokalnim stanovnistvom da bi znao kako oni razmisljaju i vide svet, sa stanjem u drzavi u kojoj zivi, ne prati lokalnu politiku (cita novine i gleda TV iz Srbije), ne zna stanje u skolstvu/zdravstvu, jedino sa cim imas kontakt je posao - koji je ocigledno ok, i novac - kog ima vise - i to je to sto Zurg i govori.
Stan tesko da ce da kupi, rentace do penzije, a onda posto je dosao mator, penzija mu nece biti dovoljna da bi nastavio da zivi u Nemackoj i vratice se u Srbiju i imace 200-300e vecu penziju u odnosu da je radio isti posao u Srbiji, sto ce mu doneti nekakav konfor pod stare dane
[ jmalic @ 07.07.2020. 08:41 ] @
Ti svaki dan sa drugim komsijom u Srbiji ispijas po gajbu piva? :-) Drugo, verujem ko imalo Ima mozga, a dolazi Iz Srbije a) ne gleda TV, to sareno smece sto tekljuka lazima 24/7 i koje je uzrok smrti stotina hiljada ljudi, b)politiku ne prati ni pod razno.
[ Java Beograd @ 07.07.2020. 08:55 ] @
Citat:
bananaphone:
.... ili gastarbajterski "medeni mesec" :D


Kanada je divna zemlja. Tako lijepo pada snijeg. Volim Kanadu!
[ bananaphone @ 07.07.2020. 08:56 ] @
Ko ne prati i razume politiku, obicno robuje posledicama politickih odluka a da toga nije ni svestan. Na kraju krajeva - vest iz dnevnih novina si okacio ti kao tacnu i relevantnu

Citat:
Java Beograd:
Citat:
bananaphone:
.... ili gastarbajterski "medeni mesec"


Kanada je divna zemlja. Tako lijepo pada snijeg. Volim Kanadu!


Pa skoro da tako krece - obicno se takvi likovi slupaju posle 5-10g i krenu da kace ikone po kuci i pljuju lokalno stanovnistvo van svakih okvira...
[ Java Beograd @ 07.07.2020. 09:06 ] @
Citat:
jmalic:
Kad se nesto saberem, u Srbiji nikad vecini nije bilo dobro, mozda 1989 za vreme omrznutog Hrvata Ante Markovica.


Ne, ni tada nije bilo dobro.
Nego su se ljudi kasnije, devedestih sećali tih godina, pa se "posthumno" govorilo "kako je ranije bilo dobro". Što bi rekao Đoka Balašević "Al' se nekad dobro jelo ..."

Naravno, plate tada nisu bile 1.000 DM, ali krajem osamdeseih je svakako standard bio viši nego devedesetih.
A poneko je uz dnevnice, neku razliku i dodatak za rad praznikom dogurao do 1.000 DM
Pošto je cifra 1.000 lepa i okrugla, onda se stalno koristila za opis vremena kada je Ante Marković bio premijer.

Uzgred, ko nije znao, tada je Slovenija (Socijalistička Republika Slovenija) prva skapirala da 7 din za 1 DM nije realno ni u ludilu pa su kupovali DM iz državnih fondova za sve pare što su ih imali.
Onda je isti scenario primenila i Srbija (počeci vladavine Slobe Miloševića), a onda i ostali, pa je sve otišlo u tri lepe.
[ jmalic @ 07.07.2020. 09:36 ] @
Citat:
bananaphone:
Ko ne prati i razume politiku, obicno robuje posledicama politickih odluka a da toga nije ni svestan. Na kraju krajeva - vest iz dnevnih novina si okacio ti kao tacnu i relevantnu :)

Citat:
Java Beograd:
Citat:
bananaphone:
.... ili gastarbajterski "medeni mesec" :D


Kanada je divna zemlja. Tako lijepo pada snijeg. Volim Kanadu!


Pa skoro da tako krece :) - obicno se takvi likovi slupaju posle 5-10g i krenu da kace ikone po kuci i pljuju lokalno stanovnistvo van svakih okvira...



Za tipicnog Srbina je nerelevantno da u zemlji domacinu prati lokalnu ili na nivou drzave politiku, cak je i pozeljno po meni da se kloni iste Iz postovanja prema izabranoj zemlji. Zasto? Po navici ce glasati za najgoru mogucu opciju po drustvo :D



Naravno "Danas" je relevantan tacan koliko ja znam :-)
[ jmalic @ 07.07.2020. 09:39 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
jmalic:
Kad se nesto saberem, u Srbiji nikad vecini nije bilo dobro, mozda 1989 za vreme omrznutog Hrvata Ante Markovica.


Ne, ni tada nije bilo dobro.
Nego su se ljudi kasnije, devedestih sećali tih godina, pa se "posthumno" govorilo "kako je ranije bilo dobro". Što bi rekao Đoka Balašević "Al' se nekad dobro jelo ..."

Naravno, plate tada nisu bile 1.000 DM, ali krajem osamdeseih je svakako standard bio viši nego devedesetih.
A poneko je uz dnevnice, neku razliku i dodatak za rad praznikom dogurao do 1.000 DM
Pošto je cifra 1.000 lepa i okrugla, onda se stalno koristila za opis vremena kada je Ante Marković bio premijer.

Uzgred, ko nije znao, tada je Slovenija (Socijalistička Republika Slovenija) prva skapirala da 7 din za 1 DM nije realno ni u ludilu pa su kupovali DM iz državnih fondova za sve pare što su ih imali.
Onda je isti scenario primenila i Srbija (počeci vladavine Slobe Miloševića), a onda i ostali, pa je sve otišlo u tri lepe.



Da, ali isto tako znam da su mali deonicari Pivare Celarevo izasli dobro sa otkazom, ne po privatizacionim zakonima cirilicara, nego po zakonu AM.
[ bananaphone @ 07.07.2020. 09:54 ] @
Citat:
jmalic:
...
Za tipicnog Srbina je nerelevantno da u zemlji domacinu prati lokalnu ili na nivou drzave politiku, cak je i pozeljno po meni da se kloni iste Iz postovanja prema izabranoj zemlji. Zasto? Po navici ce glasati za najgoru mogucu opciju po drustvo



Naravno "Danas" je relevantan tacan koliko ja znam


Pa kako ces znati kakvo je stanje u zemlji u kojoj zivis ako u njoj prakticno i ne zivis. Ti zivis u svom iznajmljenom stanu i na poslu.
Ostale stvari niti vidis niti razumes - zivis 2.5 godine u zemlji i ne znas da zdravstvo nije besplatno - a imas prostor u novinama u Srbiji da izneses svoje misljenje - i neko to cita u Srbiji i smatra da je sve sto si napisao relevantno.

A kad DW napravi reportazu sa Nemcima u Nemackoj - e pa hebiga to nije relevantno - relevantno je sta kaze covek koji nema nikakav kontakt sa nemackim drustvom - kao da gledam nekog coveka koji je dosao na 7 dana u Beograd iz USA i pravi youtube/instangram pricu - kako se zivi u Bgd-u.
[ jmalic @ 07.07.2020. 10:12 ] @
Pa coveku mozda poslodavac uplacuje pa nije ukapirao :-) Ja recimo nikad nisam shvatio koncept povracaja poreza u inostranstvuiza privatnog poreskog obveznika, cak i lokalci to zovu 'lutrija', ni oni ne znaju kako se obracunava. Ali mogu kvalifikovano reci da je pravedniji of poreskog sistema Srbije, to gde sam ziveo sta je to cudno, ti si apsolvirao sve finese zemlje u kojoj zivis?
[ jmalic @ 07.07.2020. 10:16 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
jmalic:
...
Za tipicnog Srbina je nerelevantno da u zemlji domacinu prati lokalnu ili na nivou drzave politiku, cak je i pozeljno po meni da se kloni iste Iz postovanja prema izabranoj zemlji. Zasto? Po navici ce glasati za najgoru mogucu opciju po drustvo :D



Naravno "Danas" je relevantan tacan koliko ja znam :-)


Pa kako ces znati kakvo je stanje u zemlji u kojoj zivis ako u njoj prakticno i ne zivis. Ti zivis u svom iznajmljenom stanu i na poslu.
Ostale stvari niti vidis niti razumes :) - zivis 2.5 godine u zemlji i ne znas da zdravstvo nije besplatno - a imas prostor u novinama u Srbiji da izneses svoje misljenje - i neko to cita u Srbiji i smatra da je sve sto si napisao relevantno.

A kad DW napravi reportazu sa Nemcima u Nemackoj - e pa hebiga to nije relevantno :) - relevantno je sta kaze covek koji nema nikakav kontakt sa nemackim drustvom :) - kao da gledam nekog coveka koji je dosao na 7 dana u Beograd iz USA i pravi youtube/instangram pricu - kako se zivi u Bgd-u.



Mislim da mediji u Nemackoj sluze da sklone paznju drustva na rastuce probleme da se to sanira, a ne kao u Srbiji sredstvo za odrzavanje vlasti. Evo ti primer "Politike", svakog je vlastelina srecno sluzila od svog postanka i tokom svoje cuvene i slavne istorije "najstarije novine na Balkanu" :-)
[ bananaphone @ 07.07.2020. 10:17 ] @
Nije bitno da li sam ja ukapirao finese, bitno je da on nije ukapirao ni osnove, a informacije koje on iznosi se smatraju relevantnim. I nije bitno da li mu poslodavac uplacuje osiguranje, on i dalje ima deo osiguranja koje ide iz njegovg dzepa + participaciju - recimo ako ode kod zubara, treba da plati npr 100e iz svog dzepa za plombu

Sa druge strane sta mislis gde ce da se penzionise ovaj covek?

Citat:
jmalic:
Mislim da mediji u Nemackoj sluze da sklone paznju drustva na rastuce probleme da se to sanira, a ne kao u Srbiji sredstvo za odrzavanje vlasti. Evo ti primer "Politike", svakog je vlastelina srecno sluzila od svog postanka i tokom svoje cuvene i slavne istorije "najstarije novine na Balkanu"


Na osnovu cega to mislis? Na osnovu misljenja coveka koji ni ne cita lokalne novine?
[ jmalic @ 07.07.2020. 10:20 ] @
Citat:
bananaphone:



Pa kako ces znati kakvo je stanje u zemlji u kojoj zivis ako u njoj prakticno i ne zivis. [/quote]


Sednes u kola i vidis kvalitet puteva, i kako ljudi voze. Vrlo lagano saznas :-)
[ jmalic @ 07.07.2020. 10:22 ] @
Citat:
bananaphone:
Nije bitno da li sam ja ukapirao finese, bitno je da on nije ukapirao ni osnove, a informacije koje on iznosi se smatraju relevantnim. I nije bitno da li mu poslodavac uplacuje osiguranje, on i dalje ima deo osiguranja koje ide iz njegovg dzepa + participaciju - recimo ako ode kod zubara, treba da plati npr 100e iz svog dzepa za plombu :)

Sa druge strane sta mislis gde ce da se penzionise ovaj covek?

Citat:
jmalic:
Mislim da mediji u Nemackoj sluze da sklone paznju drustva na rastuce probleme da se to sanira, a ne kao u Srbiji sredstvo za odrzavanje vlasti. Evo ti primer "Politike", svakog je vlastelina srecno sluzila od svog postanka i tokom svoje cuvene i slavne istorije "najstarije novine na Balkanu" :-)


Na osnovu cega to mislis? Na osnovu misljenja coveka koji ni ne cita lokalne novine?



Penzionisace se u Nemackoj, pa?
Sta je pogresio po tebi?
Mislim na osnovu svog misljenja, gresim?
[ bananaphone @ 07.07.2020. 10:32 ] @
Citat:
jmalic: Penzionisace se u Nemackoj, pa?
Sta je pogresio po tebi?
Mislim na osnovu svog misljenja, gresim?


Kako - kolika ce mu penzija biti posle 10-15g radnog staza u Nemackoj? Zivi u iznajmljenom stanu gde mu je 30% plate IT inzenjera kirija, kako ce placati stan sa tom penzijom?
[ Darko Nedeljković @ 07.07.2020. 11:02 ] @
Pa placace ga u spaniji, gde je jeftiniji, to smo vec konstatovali.
[ bananaphone @ 07.07.2020. 11:34 ] @
Pa hajde sracunaj koliko ti treba da bi se penzionisao u Spaniji - mislim da je Spanija ostavljena ipak za ljude sa malo dubljim dzepom...
[ jmalic @ 07.07.2020. 11:49 ] @
Odakle ti znas da ce za 20-30 godina Srbija postojati kao drzava?
[ Zurg @ 07.07.2020. 13:08 ] @
Citat:
jmalic: U procesu sam odlaska Iz Srbije, ovaj put zauvek. Ti?


Tebi treba neko ko će da ti potvrdi da si doneo ispravnu odluku. Ja sam u procesu ostanka u Srbiji, tako da ne mogu da ti pomognem osim što mogu da ti kažem da batališ Tita, komuniste, državu koja treba duradi nešto, razmišljanje o ljudima sa tužnim licima... i više vodiš računa o sebi. U svakom slučaju srećno!
[ jmalic @ 07.07.2020. 13:58 ] @
Neko da mi potvrdi moju odluku? O cemu to pricas molim te?
[ Java Beograd @ 07.07.2020. 14:48 ] @
Putuj, igumane, i ne brini za manastir.
[ Zurg @ 07.07.2020. 15:14 ] @
Citat:
jmalic:
Neko da mi potvrdi moju odluku? O cemu to pricas molim te?


Pričam o tvojim podsvesnim potrebama. Razumem te, nije lako otići iz rodnog kraja u beli svet. Frustracije nastaju kada se našim htenjima, potrebama, željama i ciljevima suprotstavi neka spoljašnja ili unutrašnja prepreka. Ti hoćeš da dokažeš da je za tvoju frustraciju kriva sredina i da je jedino pravo rešenje odlazak. Međutim, izgleda da nisi u potpunosti siguran u to. Možda je problem negde dublje, na primer u tvom detinjstvu? Zapitaj se samo kome u stvari dokazuješ razloge za odlazak u svet, nepoznatim likovima (da ne kažem trolovima) sa foruma ili samom sebi? Kome dokazuješ da je u Srbiji loše, drugim ljudima koji žive u Srbiji ili sebi? Koga je briga što ti odlaziš osim tebe samog? Možda te odgovori na ova pitanja iznenade i pomognu ti da zakoračiš u svoju podsvest. Kao što bi moj učitelj imao običaj da kaže, spoznaja samog sebe je put ka slobodi!
[ jmalic @ 07.07.2020. 15:33 ] @
Au :-)

Decko, koliko to imas godina?
[ Zurg @ 07.07.2020. 15:48 ] @
Moj broj godina jednak je rezultatu Duboke Misli, odnosno Odgovoru na Konačno Pitanje Života, Vaseljene i Svega Ostalog. Zašto te zanima? Nadam se da nisi od onih...
[ jmalic @ 07.07.2020. 16:09 ] @
Vidim svetlu buducnost tebi, zagovaras drzavni posao plus posedujes jak kapacitet za psihoanalizu , ti bi bio lud da napustas Srbiju.
[ jmalic @ 07.07.2020. 16:11 ] @
Citat:
Zurg:
Citat:
jmalic:
Neko da mi potvrdi moju odluku? O cemu to pricas molim te?


Pričam o tvojim podsvesnim potrebama. Razumem te, nije lako otići iz rodnog kraja u beli svet. Frustracije nastaju kada se našim htenjima, potrebama, željama i ciljevima suprotstavi neka spoljašnja ili unutrašnja prepreka. Ti hoćeš da dokažeš da je za tvoju frustraciju kriva sredina i da je jedino pravo rešenje odlazak. Međutim, izgleda da nisi u potpunosti siguran u to. Možda je problem negde dublje, na primer u tvom detinjstvu? Zapitaj se samo kome u stvari dokazuješ razloge za odlazak u svet, nepoznatim likovima (da ne kažem trolovima) sa foruma ili samom sebi? Kome dokazuješ da je u Srbiji loše, drugim ljudima koji žive u Srbiji ili sebi? Koga je briga što ti odlaziš osim tebe samog? Možda te odgovori na ova pitanja iznenade i pomognu ti da zakoračiš u svoju podsvest. Kao što bi moj učitelj imao običaj da kaže, spoznaja samog sebe je put ka slobodi!



Brate koliko vidim tebe je briga, napisao si 20 linija teksta, hvala ti.
[ Zurg @ 07.07.2020. 16:17 ] @
Grešiš, nije me briga ja samo volim da se pravim pametan. Ostali na forumu su to odavno skapirali, a ti si nov pa koristim priliku.
[ jmalic @ 07.07.2020. 16:29 ] @
Isti si kao ja.
[ bananaphone @ 07.07.2020. 16:36 ] @
Pa moraces jos malo da vezbas - po mom skromnom misljenju
[ Darko Nedeljković @ 07.07.2020. 21:24 ] @
Citat:
bananaphone:
Pa hajde sracunaj koliko ti treba da bi se penzionisao u Spaniji :) - mislim da je Spanija ostavljena ipak za ljude sa malo dubljim dzepom...

Dobro, Spanija je jedna od par evropskih drzava gde nisam bio, ali evo naprimer - Albanija. Isto ima more, a cene su medju najpovoljnijim u Evropi. Verujem da ce mu ta penzija zaradjena u nemackoj biti vise nego dovoljna.
[ bananaphone @ 09.07.2020. 08:16 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Dobro, Spanija je jedna od par evropskih drzava gde nisam bio, ali evo naprimer - Albanija. Isto ima more, a cene su medju najpovoljnijim u Evropi. Verujem da ce mu ta penzija zaradjena u nemackoj biti vise nego dovoljna.


Trebalo bi da je tako
[ Living Light @ 13.07.2020. 17:09 ] @
Procitah vecinu postova,
ali jos ne znam
da li je neko uspeo da ode u invalidsku,
onako bez puno maltretiranja lekarske komisije.

Ovi u NS salju u invalidsku,
samo ako si sa jednog nogom u kovcegu!
(direktiva iz "Komiteja")

Strahota!
Cekaju da umrem, pa da tako odustanem.
[ aca405 @ 29.07.2020. 21:05 ] @
Tema je odlična i na netu ima milion sajtova i YT snimaka, ali na žalost 90% saveta nije primenljivo u Srbiji.

Ovde je možda samo iznajmljivanje stana realna opcija, ali da godišnje imaš 8-11% od uloženog kapitala, teško.

U USA je lako uplatiti pare u index fondove, sa minimalnim troškovima vođenja fonda jer se samo kupuje index (S&P500 i slično) i eto u prethodnih 100-nak godina, prosečni rast ekonomije pa i fondova je oko 7% godišnje. Kada se odbije inflacija od 3% prosečno, opet fino za neku nazovi penziju (mada FIRE nije penzija već više finansijska nezavisnost, ne moram na posao a radim ako hoću i kada hoću).

Triniti studija (poznata i kao: pravilo 4%), na koju se mnogi iz FIRE pozivaju, kaže da ako imaš ulaganja koja vraćaju 4% godišnje, i možeš da živiš od tih 4%, znači da teoretski možeš beskonačno da trošiš toliko novca godišnje a da ne gubiš glavnicu. Kada na to dodaš inflaciju, to znači da ova priča sa Index fondovima ima smisla.

Evo u 5 minuta ukratko objašnjeno:


Prosto gledano, ako mislite da možete da živite sa 1000 EUR mesečno, treba vam 12k EUR godišnje x 25 godina (na 4% prinosa), što znači kapital od 300k EUR. Naravno, svako može da ubaci svoje brojke, a ja sam ovako napisao radi lakše računice. Neki tvrde da je 4% zastarelo i da treba spustiti prinose na 3.5% što znači da treba veći kapital koji donosi prihod.

U Srbiji, nisam našao ništa što ni izbliza postoji kao Vanguard, gde su smešno niske provizije za ulaganje u fond.

Oročena štednja u bankama za EUR je smešna i reda veličine 1.5%, za dinare može da se nađe i do 4% ali onda imate kursni tj. valutni rizik.

Kod naših fondova postoje provizije pri uplati/isplati, kao i godišnji troškovi za upravljanje fondom i tako da teško može da se dobije neki fin procenat prinosa, a o sigurnosti ulaganja da ne govorimo tj. poredimo sa zapadom. Na kraju samo oni zarađuju, a ne ulagači.

Molim da me neko ispravi tj. pokaže mi da nisam u pravu, jer me interesuje ova tema.

Zapravo, bio bih baš srećan da neko pojasni u šta je moguće u Srbiji ulagati, imati pristojan prinos (5-8%) a manji rizik na duže staze (npr. 10 godina).

Da li je iz Srbije moguće ulagati legalno u takve strane fondove direktno ili mora preko naših fondova, posredno gde stoji problem velikih troškova?

[Ovu poruku je menjao aca405 dana 29.07.2020. u 22:58 GMT+1]
[ MajorFatal @ 29.07.2020. 22:43 ] @
Citat:
aca405:
Prosto gledano, ako mislite da možete da živite sa 1000 EUR mesečno, treba vam 12k EUR godišnje x 25 godina (na 4% prinosa), što znači kapital od 300k EUR. Naravno, svako može da ubaci svoje brojke, a ja sam ovako napisao radi lakše računice. Neki tvrde da je 4% zastarelo i da treba spustiti prinose na 3.5% što znači da treba veći kapital koji donosi prihod.


Sve preko 2,7% je nerealno. Takođe samo postojanje inflacije ti govori da sa 1000 eura mesečno možeš da živiš 5 godina, 10 godina, 15 godina, a da ti možda tamo 17-te godine neće biti dovoljno za život mesečno.


Citat:
Zapravo, bio bih baš srećan da neko pojasni u šta je moguće u Srbiji ulagati, imati pristojan prinos (5-8%) a manji rizik na duže staze (npr. 10 godina).


5 - 8% nije pristojan prinos, nego bezobrazno visok prinos, kupiš šumu, godišnji prinos drvne građe je 2,7%, ni priroda ne može bolje, a kamoli američki broker, mslm može, al da deca u Gabonu umiru od gladi, i nečijoj drugoj deci da padaju rakete po glavama.
[ Nebojsa Milanovic @ 29.07.2020. 22:58 ] @
Može puuuno bolje i od 2-3 i od 5 i of 8% ali treba znati, a to prevazilazi okvire foruma.

Znam za puno ljudi, sa imenima i prezimenima, koji od Nove godine, računajući i pad tokom marta meseca, imaju prinos 80-100, pa i preko 100%.

Ali to je nauka koja nije laka za običnog čoveka, samo kažem da itekako postoji.

Dodaću i da taj koji je odabrao da mu prinos bude 2-3% umesto 50-100% nema mnogo veću sigurnost, tj. akcije tzv. "sigurnih firmi" su ove godine najviše pale (banke, restorani, naftne firme, osiguravajuća društva, maloprodaja, avio firme, itd).

p.s. Nisam pogledao taj klip ali ako govori o nekakvoj istoriji, tj, istorijskom prinosu, potpuno je besmislen.

Virus je promenio planetu i ko je tu promenu na vreme uočio i prilagodio se, ogroman profit je mogao da napravi.
[ bananaphone @ 30.07.2020. 01:04 ] @
Nebojsa - svako vidi ono sto zeli da vidi. Ja znam imenom i prezimenom ljude koji su zaradili na ovoj krizi, kao sto znam i one koji su zaradili na nekretninama na prethodnoj krizi, naravno znam i one koji su izgubili novac u krizi - njih je dosta vise
Kriza i berza su samo mehanizam za presipanje iz supljeg u prazno, nista nije stvoreno u krizi, nego se kapital prebacuje iz ruku onih koji su imali manje srece, u ruke onih koji su bili okretniji, nesto slicno sportskoj kladionici.

Ali zarada na krizi nije garantovana i nije dugorocna i svakako nije penzija, nego je stanje u kom moze da te pukne srcka.
[ MajorFatal @ 30.07.2020. 01:17 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Znam za puno ljudi, sa imenima i prezimenima, koji od Nove godine, računajući i pad tokom marta meseca, imaju prinos 80-100, pa i preko 100%.


Znam i ja, svaka cvećara i svaka picerija, pica je dosta tanka, i samo je pospu odozgo malo, i prodaju za skupe pare 110%, a cveće samo raste iz zemlje i mnogo je lepo a skupo, jedna gladiola sto dinara, carevo oko da i ne pominjem, isto kažu da njihova znanja prevazilaze moći ovog foruma.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.07.2020. 01:27 ] @
Čemu ta glupost?

Ovi ljudi su zaradili hiljade dolara iz svoje sobe, to su obični ljudi, učitelji, ekonomisti, pravnici... nikakvi profesionalci, ali su se posvetili tome

Već sam kačio CAGR-ove nekih od njih (Compound Annual Growth Rate), a evo ti još jedan


[ Nebojsa Milanovic @ 30.07.2020. 01:56 ] @
@banana

Jasno je to mada po meni baš i nije trebala preterana pamet da se vidi kuda ova kriza vodi i šta će iznedriti. Ali da bi to video, moraš da si u priličnoj meri iskusan i u priči, ali to nije nemoguće. Lično preferiram stav da je bolje da se cilja i malo više %, jer rizik skoro da nije veći (mada nije tako uvek).

Što se tiče domaćih fondova poznato je da su oni opšta katastrofa...Njihov bum je bio 2007. tačno pred krizu, kada su nicali kao pečurke posle kiše.

Većina ih je totalno bankrotirala a neki su na manje od 10 % od onoga šta si uložio (dakle dao si im 100k eur, a sada posle 13 godina imaš ukupno 8 ili 10 hiljada...).

Citat:
Zapravo, bio bih baš srećan da neko pojasni u šta je moguće u Srbiji ulagati, imati pristojan prinos (5-8%) a manji rizik na duže staze (npr. 10 godina).

Niko to to ne može objasniti zato što u Srbiji to apsolutno nije moguće, čak ni deo od toga.

Dalje, svi laici pa i ti, prvo što gledate je provizija a i to je potpuno pogrešno. Provizija je najmanji problem u odnosu na činjenicu da loši fondovi jedu uloženu supstancu, itd.


[ MajorFatal @ 30.07.2020. 02:02 ] @
Koja glupost? Čemu takav rečnik?

Svi znaju da je zarada na cveću i picama 110%, jedino što čovek mora da radi, da se bavi time, pa ne odgovara pojmu penzija - o čemu se priča ovde, isto kao berza, nije penzija jer mora da se radi, makar i iz sobe.

Prvo si rekao da je nauka koja prevazilazi okvire foruma, a onda da su uspeh ostvarili obični ljudi domaćice i učitelji, ali uz posvećivanje poslu, ako nauka prevazilazi forum nije za obične ljude, ako jeste za učitelje i pravnike slobodno održi kurs, ima ljudi tih kapaciteta na forumu.

Ako si zbog mene okačio taj carg molim te nemoj, verujem da može da se zaradi 400%, al ja bih plaćao samo da ne gledam takve sličice.
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2020. 02:06 ] @
Citat:
bananaphone
Kriza i berza su samo mehanizam za presipanje iz supljeg u prazno, nista nije stvoreno u krizi, nego se kapital prebacuje iz ruku onih koji su imali manje srece, u ruke onih koji su bili okretniji, nesto slicno sportskoj kladionici.


Berza je samo izuzetno efikasan sistem za trgovinu, ni manje ni vise. Mahinacije na berzi su samo brza verzija mahinacija koje su ljudi radili ranije.

Krize i bumovi su posledica fakta da je "trziste" zapravo kompleksan dinamicki sistem sa specijalnim privilegovanim cvorovima (centralne banke, regulatorne agencije) koji pokusavaju da optimizuju situciju na njihovoj teritoriji sa, naravno, kanjenjem. Takodje, ni jedan ucesnik u ovom dinamickom sistemu nema perfektno znanje o ostalim ucesnicima, sto ceo sistem cini "lokalnim" i vrlo ogranicava mogucu dinamiku.

Odluke ljudi, logicno, takodje imaju kasnjenje u odnosu na dogadjaj uzrocnike pa zbog svega toga ekonomija ima cikluse / oscilacije.

Ali sustina ekonomije nisu ti ciklusi vec porast broja ljudi na planeti, porast efikasnosti bukvalno u skoro svakom delu zivota i, naravno, inovacije svih vrsta koje prosecnom coveku danas daju vise _cega god_ (ves masina, automobila, televizora, struje, hrane, itd.) nego pre 100 godina. Vise ljudi + vise robe = veca privreda.

Osim nekih vrlo specificnih stvari, stvaranje vrednosti se ne desava na berzi vec se desava konkretno u privredi. Ako neko ulaze kintu u indeksne fondove, on u principu ulaze u rast privrede te zemjle.

Ako je neko HFT-ovac, to je onda druga stvar (vecina njegovog profita ili gubitka proizilazi iz transakcija na berzi - dakle njemu/njoj je zapravo posao HFT-ovanja i to je samo sebi cilj). Ali takvi , iako mozda zanimljivi medijima, cine mali % privrede.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.07.2020. 02:09 ] @
@major

Kurs bi trajao mesecima i godinama, a u jednoj reči svodi se na stock-picking.

[ bananaphone @ 30.07.2020. 02:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Berza je samo izuzetno efikasan sistem za trgovinu, ni manje ni vise. Mahinacije na berzi su samo brza verzija mahinacija koje su ljudi radili ranije.

Krize i bumovi su posledica fakta da je "trziste" zapravo kompleksan dinamicki sistem sa specijalnim privilegovanim cvorovima (centralne banke, regulatorne agencije) koji pokusavaju da optimizuju situciju na njihovoj teritoriji sa, naravno, kanjenjem. Takodje, ni jedan ucesnik u ovom dinamickom sistemu nema perfektno znanje o ostalim ucesnicima, sto ceo sistem cini "lokalnim" i vrlo ogranicava mogucu dinamiku.

Odluke ljudi, logicno, takodje imaju kasnjenje u odnosu na dogadjaj uzrocnike pa zbog svega toga ekonomija ima cikluse / oscilacije.

Ali sustina ekonomije nisu ti ciklusi vec porast broja ljudi na planeti, porast efikasnosti bukvalno u skoro svakom delu zivota i, naravno, inovacije svih vrsta koje prosecnom coveku danas daju vise _cega god_ (ves masina, automobila, televizora, struje, hrane, itd.) nego pre 100 godina. Vise ljudi + vise robe = veca privreda.

Osim nekih vrlo specificnih stvari, stvaranje vrednosti se ne desava na berzi vec se desava konkretno u privredi. Ako neko ulaze kintu u indeksne fondove, on u principu ulaze u rast privrede te zemjle.

Ako je neko HFT-ovac, to je onda druga stvar (vecina njegovog profita ili gubitka proizilazi iz transakcija na berzi - dakle njemu/njoj je zapravo posao HFT-ovanja i to je samo sebi cilj). Ali takvi , iako mozda zanimljivi medijima, cine mali % privrede.


Pa vidi - razumevanje jednog laika.

Sav veliki privredni rast koji danas osetimo, je mizeran ako ga stavimo u korelaciju sa inflacijom.
Kolicina novca koji se stampa na dnevnom nivou je daleko veca od bilo kakvog privrednog rasta. Vecina transakcija na berzi se obavlja stampanim novcem. Odnosno radi se o klasicnoj piramidalnoj semi, ljudi kojima je novac prvo dostupan (investicione banke) krecu da ulazu novac u sta god - recimo nekretnine i tako dolaze do aseta, sto izaziva rast cena nekretnina, pa onda drugi krug investira, sto opet izaziva dodatni rast cena, pa treci, cetvrti itd. Na kraju poslednji krug placa nenormalne cene za nekretnine - i oni koji su prvi investirali kupe kajmak.

Onda dolazi moment kad ovi koji su poslednji u tom celom ludilu na granici pucanja - i celo trziste puca, krece kriza. I sad nastupa ovaj deo koji Nebojsa opisuje. Odnosno krece novi ciklus, cene aseta padaju, stampa se nova kolicina love, ko ima pristup novcu u krizi, akumulira ponovo veliku kolicinu aseta, i opet izaziva rast cena...

Nista nije stvoreno, citava zarada jedne strane, je ustvari gubitak druge strane. Zato posledica ove ekonomije nije rast, nego raslojavanje.
[ MajorFatal @ 30.07.2020. 13:01 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
@major

Kurs bi trajao mesecima i godinama, a u jednoj reči svodi se na stock-picking.



Pa dobro, nije baš da me zanimalo, nego vidim da već neki put na ovim stranicama spominješ berzu, rekao bih da se ti time baviš, ali isto tako deluje da nema zainteresovanih, pri tom je jako čudno opisuješ, čas je nauka iznad okvira foruma, čas mogu da se bave i obični ljudi, čas mora da se posveti, čas se savlada za par meseci (kao predsednik kućnog saveta), čas trebaju godine (kao da se završava fakultet), ali se svede i na jednu reč, moguće da je posao uticao na tebe jer opis ti skače gore i pada dole ko berzanski indeksi. Kontam ako tako nastaviš dobiće berza i magijska svojstva.

Ali sve to nije toliko bitno, ti ako ne planiraš da se izviniš za ono što si rekao meni ne moraš da se obraćaš, možda sam ja i glup, vrlo moguće, ali ne volim da mi to tako kažu, ne prija mi sujeti.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.07.2020. 13:42 ] @
Takvu priču ostavi za kafanu a ovde probaj da kažeš nešto pametno.

Evo ti jedna investiciona analiza koja pokazuje da se 10 godina razvoja E-komerca u USA (u kojoj je ta delatnost već veoma razvijena) - desio za 3 meseca.

E sad pokušaj da zamisliš koliki je taj gap na narazvijenim tržištima poput našeg, južne Amerike, itd.

Nije trebala velika pamet da se zaključi da će biti tako, da se pronađu akcije u tom resoru, uloži u njih i sada se već ima fina dobit.

[ Zurg @ 30.07.2020. 13:48 ] @
Šteta što na forumu nema tih ljudi koji su zaradili novac na berzi, pa da čujemo nešto iz prve ruke.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.07.2020. 13:52 ] @
Ima ih.
[ Zurg @ 30.07.2020. 13:53 ] @
U redu onda, pratiću temu za slučaj da se jave.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.07.2020. 14:22 ] @
Tebi da se jave? Čime si zaslužio da se oni tebi "jave" i podučavaju te?

Šta si pametno napisao pa da neko u tebi vidi sagovornika sa kojim vredi pričati?
[ Zurg @ 30.07.2020. 14:28 ] @
Zar ovo nije forum koji može bilo ko da čita? Nema potrebe da se jave meni. Neka se jave tebi, a ja ću da pročitam ono što su oni uputili tebi.
[ bananaphone @ 30.07.2020. 14:29 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Tebi da se jave? Čime si zaslužio da se oni tebi "jave" i podučavaju te?

Šta si pametno napisao pa da neko u tebi vidi sagovornika sa kojim vredi pričati?


Pa sto bi se njemu javljao, ti si postavljao pitanja vezana za berzu pa ce valjda tebi da objasne kako stvari stoje?

A mi ostali cemo da citamo, da se divimo i cudom cudimo

EDIT: Evo vidim Zurg je vec odgovorio
[ Nebojsa Milanovic @ 30.07.2020. 14:34 ] @
Ja "postavljao pitanja"? :)

Ok, nemam više pitanja.

[ Zurg @ 30.07.2020. 14:44 ] @
Što si bre ti neki zamerljiv čovek.
[ Shadowed @ 30.07.2020. 14:44 ] @
Izgleda da se takav nobles na ES-u ne javlja :)
[ SlobaBgd @ 30.07.2020. 14:56 ] @
Ma q*rac ima ovde takvih likova koji zarađuju preko berzi, fondova, i ostalih mrskih kapitalističkih instrumenata! Nego se neki koji se tripuju da su finansijski magovi i vrsni poznavaoci ezoteričnih tajni berzanskog poslovanja javljaju da bi istakli svoju "izuzetnost".

A u stvari im je samo legla divideda od 170 dinara za onih pet akcija NIS-a koje smo dobili besplatno onomad od Države i Dinkića. I sad se vrli "akcionar" napalio da je mnogo pametan, da je vuk sa Vol Strita, i da je kvalifikovan da se izdrkava po vama sitnoj boraniji koji ste bili alavi i bez vizije i koji ste prodali svoje NIS-ove akcije.

Holivud ume da odvoji čoveka od realnosti, oduvek sam to govorio!
[ bananaphone @ 30.07.2020. 15:18 ] @
Citat:
SlobaBgd: Ma q*rac ima ovde takvih likova koji zarađuju preko berzi, fondova, i ostalih mrskih kapitalističkih instrumenata! Nego se neki koji se tripuju da su finansijski magovi i vrsni poznavaoci ezoteričnih tajni berzanskog poslovanja javljaju da bi istakli svoju "izuzetnost".

A u stvari im je samo legla divideda od 170 dinara za onih pet akcija NIS-a koje smo dobili besplatno onomad od Države i Dinkića. I sad se vrli "akcionar" napalio da je mnogo pametan, da je vuk sa Vol Strita, i da je kvalifikovan da se izdrkava po vama sitnoj boraniji koji ste bili alavi i bez vizije i koji ste prodali svoje NIS-ove akcije.

Holivud ume da odvoji čoveka od realnosti, oduvek sam to govorio!


Pi Slobo, refresujem nervozno forum, cekajuci da se neko javi i prosvetli me, napokon da udjem u neku lovu, kad izlece tvoj post! I Vuka sa Vol Strita bi oterao sa foruma

[ Branimir Maksimovic @ 30.07.2020. 15:19 ] @
Koja je maks penzija sada?
[ aca405 @ 30.07.2020. 15:37 ] @
Najveća penzija iz državnog penzionog fonda, po podacima od prošle godine je 132.065,01Din.

Vest - Danas
[ MajorFatal @ 30.07.2020. 16:53 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Takvu priču ostavi za kafanu, a ovde probaj da kažeš nešto pametno.


Ma kakva kafana, takva su pravila foruma, kad neko nekog uvredi mora da se izvini, ako neće da se izvini nema šta da mu se obraća. Da kažem nešto pametno na mad zone? Teško, bi ja da imam čime, nego pglu sam za matematiku, doduše to ja mogu da kažem za sebe, a ne neko drugi, ako hoćeš baš, baš pametno, pre rastavnih veznika obično ide zarez, al ne mora ako nećeš.

Citat:
Evo ti jedna investiciona analiza koja pokazuje da se 10 godina razvoja E-komerca u USA (u kojoj je ta delatnost već veoma razvijena) - desio za 3 meseca.


Ne, ne meni, nismo se mi najbolje razumeli, pa ću pokušati da ilustrujem: Mene da stave pred streljački vod i ponude biraj čime ćeš da se baviš: kladionicom, bitkoinom ili berzom, ja bih pola sata pokušavao da se bavim nečim od toga, a onda bi rekao streljajte, šta ću, ne mogu da pratim veliki broj brojeva odjednom, i upoređujem, čak ni uz pomoć softvera, kipi mi mozak. Jasnije? A ta slika me podseća kad je ona jedna firma veštački povećala vrednost za 3 meseca dok nije izašla na berzu, pa se posle sve vratilo na isto...

Citat:
E sad pokušaj da zamisliš koliki je taj gap na narazvijenim tržištima poput našeg, južne Amerike, itd.


Ne, ne, ne, ne, još jednom: kao što nisam hteo da znam šta znači kec, iks, dvojka, iz iksa u kec, i nazad, i još šest magičnih reči u vezi sa kladionicom, i kao što nisam hteo da znam šta su: zed, rig, zedrig, čejn, blokčejn, da li je to tehnologija ili pita, tako ne želim da znam šta je gap, kontam ja otprilike šta ti hoćeš da kažeš, ali me ne zanima, čak i ako bih tako mogao da zaradim novac. Da li mogu da te zamolim za ubuduće da ne pišeš meni ništa o berzi, nego nekom drugom?

Citat:
Nije trebala velika pamet da se zaključi da će biti tako, da se pronađu akcije u tom resoru, uloži u njih i sada se već ima fina dobit.


Pa onda za tu berzu, ako je verovati tvojim rečima, i nije trebala neka pamet? :)




[ Zurg @ 30.07.2020. 17:27 ] @
Evo mog predviđanja sa korekcijom gapa. Razmišljam samo kada je pravi trenutak da šortujem.



Za izradu prognoze koristio sam Kritu. Ovo kažem za slučaj da neko sumnja u tačnost.
[ MajorFatal @ 30.07.2020. 17:47 ] @
Pih, preteče me, ja se u berzu ič ne razumem, ali otprilike i ja kao mali perica zamišljam da tako nekako mora da bude, plava linijica mora da nastavi kud je išla pre nego što su ljudi počeli da naručuju on line od kuće kroz maske, i to je najverovatnije, može i malo da poskoči ako su nešto kao novo dodali i to je onda žuta, ili da se izravnja kad se bude vraćala, jer nerazvijena tržišta Afrikanci i Srbi neće još neko vreme naručivati dronovima, pogotovo ne na povratku sa Kalenić pijace, ako se za 10 godina taj deo tržišta uopšte bude zvao e-komerc. Jadino ne može još dugo gore uzbrdo, jer nikad ništa nije tako išlo. Al pošto je to između ostalog razlog zašto ne volim berzu, jer niko do sad nije video kakva će biti budućnost, da ne nagađam..

Nego simpatičan mi onaj dječarac, pa bi da mu skrenem pažnju na nešto: Šta piše "za 3 meseca (90 dana) smo postigli kao za 10 godina", a sad pogledaj crtež, koliko je linija prešla za 10 godina? 2 stepenika. I koliko onda mora da pređe za 3 meseca da bi bilo isto kao za 10 godina? Pa isto 2 stepenika. A koliko je kod njih? 4. Što će reći, ili su za tri meseca postigli kao za 20 godina, ili su na crtežu postigli za 6 meseci, neću da kažem da su diletanti, pretpostavljam da je proveren izvor, ali opet... ne volim kad ljude varaju, makar i takve ljude kao ... one što trguju na berzi :)



Od softwera sam koristio čuveni softver za predviđanje događanja Irfan View.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.07.2020. 18:28 ] @
Citat:
Zurg:
Evo mog predviđanja sa korekcijom gapa. Razmišljam samo kada je pravi trenutak da šortujem.

Slobodno šortuj, to je sasvim legitiman finansijski potez (iako ga lično ne volim, nekoliko puta sam to uradio sa osrednjim uspehom)
[ Zurg @ 30.07.2020. 18:55 ] @
Sa insajderskim informacijama uspeh ne može da izostane.
[ Darko Nedeljković @ 31.07.2020. 06:59 ] @
Citat:
Šta piše "za 3 meseca (90 dana) smo postigli kao za 10 godina", a sad pogledaj crtež, koliko je linija prešla za 10 godina? 2 stepenika. I koliko onda mora da pređe za 3 meseca da bi bilo isto kao za 10 godina? Pa isto 2 stepenika. A koliko je kod njih? 4.

Mislim da se uspeh ne gleda linearno nego eksponencijalno. Naprimer, imas milion evra i za 10 godina uspes da uvecas kapital za 10 miliona. Ako si podjednako uspesan sledecih 10 godina ocekivano je da dodjes do 100 miloona, a ne do 19 ili 20.

Nego, meni nesto drugo nije jasno - kad kaze "we" ko je to "we"? Ako ja radim u lupam Fiat Kragujevac i u Srbiju dodje VW i napravi 3x vecu fabriku, da li ja tada idem okolo i pricam kako smo MI (autoindustrija) uspeli da se uvecamo 4x? I kako tacno moze da se ulaze u akcije cele grane privrede, a ne odredjene firme. Znaci, imas firmu koja se bavi necim i dodje neko kupi akcije te tvoje privredne grane - sta je on tacno kupio? Deo tvoje firme nije. Nekava sredstva za proizvodnju nije. Kupio je samo neki papir na kom pise da je to akcija tvoje privredne grane i sa tim papirom ne moze apsolutno nista, osim da nadje jos vecu budalu kojoj ce da ga proda. Nasuprot tome, prave akcije donose vlasnistvo nad firmom, pravo glasa na skupstini akcionara, akcionari ako nisu zadovoljni menjaju direktora ili poslovnu politiku firme, to je vec nesto sto je stvarno i opipljivo.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 31.07.2020. u 08:15 GMT+1]
[ MajorFatal @ 31.07.2020. 16:12 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Mislim da se uspeh ne gleda linearno nego eksponencijalno. Naprimer, imas milion evra i za 10 godina uspes da uvecas kapital za 10 miliona. Ako si podjednako uspesan sledecih 10 godina ocekivano je da dodjes do 100 miloona, a ne do 19 ili 20.


Mislim da se uspeh uopšte ne gleda :) Odnosno "gleda" se onako kako ga je neko prezentovao, a kakvu ko pitu od grafikona ko voli to su druge stvari.

U tvom primeru ako bi neko na skalu sa jedne strane grafika stavio eksponencijalne/logaritamske vrednosti 1, 10, 100, 1000 upravo bi delovalo da je "uspeh" sve vreme bio isti, a ako bi stavio 10, 20, 30 delovalo bi da "uspeh" eksponencijalno raste sa vremenom, tako da bi u prvom primeru bio "podjednako" uspešan kao što si se ti izrazio, a u drugom "eksponencijalno" uspešniji što bi se ogledalo u 100 jedinica uvećanog kapitala.

I obrnuto, 19 - 20 bi na prvom grafikonu delovalo kao podbacivanje, a na drugom "podjednako" uspešno.

Oni su na obe strane grafika stavili linearno rastuće vrednosti 5, 10, 15, 20 i 2009, 2011, 2013 tako da je grafik u poslednja tri meseca se vinuo eksponencijalno u nebesa, a šta tek znači penetracija u procentima to verovatno oni znaju.