[ bordzija @ 24.01.2019. 07:52 ] @
Danas pročitah tekst o Toyoti Yaris hibrid. Novo u ponudi, cena sitnica, 19.150 evra.
Prosek po gradu na testu nam je iznosio 4,8 l/100 km.
Potrošnja pri 130 km/h se kreće oko 6,0 do 6,5 l/100 km.

https://www.b92.net/automobili...9&mm=01&nav_id=1495976

Neka logika?

[ component @ 24.01.2019. 08:11 ] @
Logika? Odličan mali auto. Da imam 19000€ za kola verovatno bih ga kupio.
[ Nocni @ 24.01.2019. 08:19 ] @
Vazan podatak je emisija CO2 od samo 75 grama po kilometru a u Evropi sva vozila koja imaju manje od 90 grama oslobodjena su vecine dazbina i prilikom kupovine i prilikom registracije...
Ljudi ne kupuju hibride da bi ustedjeli na gorivu vec da nebi zagadjivali okolinu.
Daleko smo mi sa ovih prostora od te ekoloske svijesti a ni zakoni nisu prilagodjeni pa je kod nas skuplja registracija za taj hibrid nego za nekog yuga ili ladu koji nemaju ni katalizator...
U sredjenim zemljama evrope bi dobio subvenciju od 4 ili 5.000 eura prilikom nabavke takvog vozila pa bi onda drugacije bilo...
U ovom testu ima dosta gresaka, neznalice su izbacivale auto u P na svakom semaforu a i potrosnja im je veca nego sto bi trebala da bude.

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 24.01.2019. u 10:02 GMT+1]
[ bordzija @ 24.01.2019. 08:24 ] @
Meni je recimo zanimljivo da je četvorocilindričan motor u pitanju, ne neki trocilindrični turbo mikser. Globalno kada pogledam ovaj jaris nema šta da traži na tržištu automobila pored ovakve cene i potrošnje. Očekivao sam 2.5 najviše 3 litra po gradu a on cepa ko veliki
[ cozmo_im @ 24.01.2019. 08:30 ] @
Nije fora u potrosnji, vec u zagadjivanju okoline. Prius trosi oko 3L u gradu, ali je i mnogo skuplji.

Ovde je napravljen auto koji ce da traje dugo i da ne zagadjuje. Baterije traju kolko i auto, nemas velike servise...

Uskoro ce svim autima koji zagadjuju vise od ovog Yarisa biti zabranjen pristup gradskim sredinama bez obzira dal su dizel ili benzin, i upravo je to poenta hibrida - CO2 u dozvoljenim merama, ne toliko potrosnja.

Skup jeste, ali mozda za nas dzep.
[ bordzija @ 24.01.2019. 08:49 ] @
Mislim da bi se ovaj siroti yaris udavio i crko u smogu kada bi se našao u koloni iza alfe jtd dpf off i slične varijante megana recimo :)
[ Java Beograd @ 24.01.2019. 08:57 ] @
Pa gde je tu ušteda goriva (ekologija, manje zagađenje, manje C02, visoka građanska svest, ovoono ...) ako moja natovarena Lanća Libra na putu troši 5.5 a ovaj, hibridni Yaris 6,0 do 6.5.

'Beš ti takav hibrid.

Da ne bi neko počeo da se prima i da diskutuje oko starih dizel motora: ovo oko moje Lanće, to je samo mala šala, poenta je da je 6.0 - 6.5 prilično velika potrošnja goriva, imajuću u vidu savremene motore, bilo dizel bilo benzin.
[ cozmo_im @ 24.01.2019. 09:13 ] @
maks. o. moment 111 Nm pri 3600-4400 o/min
masa 1165 kg

To je razlog Mora da ga navije posteno na 130kmh.

Ovaj koncept i nije za AP. Ovo je za grad i magistralu, na magistrali to ide sigurno 3 do 4L maks. Poenta je da imas malu potrosnju i udjes u grad kad donesu zakone.
[ bordzija @ 24.01.2019. 09:16 ] @
Obrni okreni guta gorivo ako se ja pitam, znači potpuno bezveze elektro motor, baterija naspram težine. Niko da se uhvati kompozitnih materijala! Sve im danas preskupo u eri robotike i tehnologije!
[ Bwe @ 24.01.2019. 09:44 ] @
Po meni su cene ovih hibrida u Evropi i Srbiji visoke. Ziveo sam godinu dana u Tokiju i tamo je recimo Toyota Aqua u najjeftinijoj verziji kostala oko 10.000 evra, a Prius oko 14.000 evra (+- koju hiljadu evra zbog nestabilnosti jena). Nissan Leaf je bio oko 17.000 evra. Sve cene se odnose na nova vozila sa placenim porezom i sl. Sa takvim cenama, nije ni cudo sto je skoro svaki drugi auto u Japanu hibrid.
[ bordzija @ 24.01.2019. 11:17 ] @
Pošto je izvan EU ovde nabiju i carinu!
[ Java Beograd @ 24.01.2019. 11:33 ] @
Zapravo se najveće uštede postižu u pokretanju automobila iz mesta.

Kao što znamo u prvoj / drugoj brzini kod svih benzinaca potrošnja je 20 - 30 litara. Naravno, niko nije lud da vozi u prvoj brzini, ali ona je neminovna

Ali, ovde, umesto: prva - gas! - druga - gas! - treća - gas! krene se na struju, i onda laganica 3. ili 4. stepen prenosa.
[ bordzija @ 24.01.2019. 11:44 ] @
Pa da i onda nerazumnih 4,8 -6,5 litara benzina... Ne drži vodu nikako. Meni se sviđa Renault Zoe, gledao sam ih po parizu ima ih gomila čak se jedan slupao pretičući nas sa desne strane na autoputu hehehe.
Ima i još nekih malih poput smartova plastičnih samo na struju, platiš godišnju kartu i sa njom ulaziš u bilo koji i ostavljaš ga na punionici gde ga dalje neko koristi. Ali to su već električni automobili priča za sebe.

Mislim da hibrid može daleko bolje da se uradi nego ove skarabudževine koje se danas nude i prodaju. Izađu bukvalno zastareli u prodaju. Tu moraju kompozitni materijali da rade, aluminijum itd a ne nešto što postoji već godinama. Ništa tu nije unapređeno vidim ja, prodaje se šarena laža. U Hrvatskoj renault ZOE fascinantnih 35.000 evra. Bilo je i polovnih oko 11000 evra što je zanimljivo ako su stari godinu dana recimo, ne secam se više.

[ component @ 24.01.2019. 13:05 ] @
Sada sam pogledao malo po netu i ovaj auto, kako kažu, u gradskoj vožnji troši oko 3.6 l/100 km, ako se vozi štedljivo (ma šta to značilo). Ili oko 4.6 l/100 km u gradu sa oštrijom vožnjom. Koji trenuto automobil troši ispod 4 l/100 km benzina u gradskoj vožnji? Moja Ford Fiesta u gradu (sa mojim načinom vožnje) ne ide ispod 8 l benzina na 100 km. Ispod 5 l sam trošio samo na magistralnom putu ako poštujem ograničenja i to dok je bio nov auto. Kao auto za grad ovaj Toyota hibrid je mnogo bolja opcija (ne i jeftinija).

Što se tiče pitanja "Hibridna vozila DA ili NE?", ja bih ipak rekao NE ako tu računamo i čisto električe automobile. Ako je izbor samo između SUS i hibrid onda hibrid DA
[ Java Beograd @ 24.01.2019. 14:16 ] @
@component
Ti ovde porediš tvoju realnu potrošnju, ostvarenu, realno sipano, kupljeno, plaćeno gorivo sa deklarativnom potrošnjom iz reklamnih brošura.
[ component @ 24.01.2019. 14:29 ] @
@Java Beograd
Poredim realnu ostvarenu potrošnju koju su naveli u testovima (na raznim sajtovima na Internetu). To je kao što sam rekao 3,6 do 4,6 l/100 km u zavisnosti kako se vozi. Moja realna potrošnja je oko 8 l/100 km za Fiestu 2011 1.25 (ako budem agresivan može i do 10 da dođe).
Reklamne brošure su za gradsku vožnju ovakve: Toyota Yaris hibrid 3,0 l/100 km i moja Fiesta 7,5 l/100 km. Dakle možemo reći da oboje lažu za oko pola litre
[ pajapop @ 24.01.2019. 14:44 ] @
Citat:
component:
Sada sam pogledao malo po netu i ovaj auto, kako kažu, u gradskoj vožnji troši oko 3.6 l/100 km, ako se vozi štedljivo (ma šta to značilo). Ili oko 4.6 l/100 km u gradu sa oštrijom vožnjom.


I ja sam sad malo guglao po netu o ovom automobilu i ukapiram da ovaj auto pripada grupi sa takozvanim "paralelnim" hibridnim sistemom. A karakteristika tog paralelnog sistema je da se elektricni i motorni pogon mogu koristiti zajedno ili ponaosob odvojeno...U zavisnosti od kombinacije, takva je i ukupna potrosnja..logicno..plus uslovi voznje..brzina, opterecenje...E sad, hibridni automobili se prave pre svega zbog smanjenja emisije stetnih gasova...U razvijenijim zemljama, postoji tendencija kupovine tih automobila jer se kao takvi tamo i proizvode.Ii kad obican covek hoce da kupi nov auto....tup...naleti na hibrid. Kud' ce, sta ce...mora da ga kupi...Hteo, ne hteo, vodi racuna o zagadjenju. E sad...nas covek...bas njega briga za ekologiju. Hibrid kupuje iz pomodarstva, a posle se zali kao trosi ovoliko..pa kako, pa zasto...Pa kako ga vosis tako i trosi...Ako se vozi samo na baterije, nece potrositi nista ali ce predjena kilometraza biti mala...
[ bakara @ 24.01.2019. 19:05 ] @
Citat:
Java Beograd:
@component
Ti ovde porediš tvoju realnu potrošnju, ostvarenu, realno sipano, kupljeno, plaćeno gorivo sa deklarativnom potrošnjom iz reklamnih brošura.

Kolega koristi auris hibrid i njemu u (beo)grdskim uslovima trosi 5l, tako da je vrlo verovatno da ovaj yaris trosi manje

I ne znam sto vam je to sve cudno, ovaj auto itekako ima upotrebnu vrednost, ja bi bas voleo da mi navedete primer auta koji trosi manje (para u gradskoj voznji)
[ mjanjic @ 24.01.2019. 19:50 ] @
Sve zavisi kako se vozi, ako se vozi žustrije sa dosta kočenja ili se vozi na magistrali/autoputu u visokim obrtajima, normalno da će da troši više bez obzira što je hibrid.
Hibrid svoje vrline pokazuje u gradu, i u zavisnosti od opcija, može poprilično da smanji potrošnju i pomogne dužem veku motora i drugih mehaničkih delova. Može npr. i da energiju kočenja koristi za dopunu baterije, može da kreće iz mesta na struju pa da nakon postizanja neke brzine, tipa 15 ili 20km/h prebacuje pogon na SUS motor, ali svi ti sistemi povećavaju cenu, tako da je najjeftinija varijanta da vozač kontroliše pogon na elektro ili SUS motor, pri čemu će u nekoj gužvi i ulicama sa dosta pešačkih i semafora auto ići na struju, i tu su najbolji hibridi koji imaju autonomiju na struju npr. 30 ili 50km.
[ bordzija @ 24.01.2019. 20:23 ] @
E ali nemaju toliku autonomiju, jednom sam se vozio u priusu i čovek kaže može max 15 km na baterije ako su savršeni uslovi. Opet u drugom priusu koji je bio taksi, čovek kaže ako se malo žuri po gradu, prosečna potrošnja 15 litara na 100 km. Pale se i jedan i drugi motor, elektro je za kretanje sa semafora a sus za vožnju. Ako se malo žuri, pale se oba i auto ide ko raketa u šta sam se uverio. U suštini to sve lepo zvuči ali ima slabašne rezultate u praksi, barem to tako meni izgleda.

evo gledam nešto za te priuse ne treba vozačka dozvola ili treba?



[Ovu poruku je menjao bordzija dana 24.01.2019. u 21:38 GMT+1]
[ sasa022 @ 24.01.2019. 23:03 ] @
SVE OVO JE ZESCA NEBULOZA dok se emisija CO2 prikazuje jedinicom g/km

Tek sa podatkom koliko se ( okvirno ) grama CO2 i NOx oslobodi sagorevanjem 1kg benzina , dizela , TNG-a i CNG-a
mozemo da zakljucimo koliko koje vozilo u konacnom zbiru emituje zagadjujucih materija.

Prema ovom nebuloznom podatku o xx g/km CO2 ispada da i auto koji npr. trosi 7l i auto koji trosi 12l goriva ( imaju podjednak podatak o emisiji xx g/km CO2 ) jednako zagadjuju.
[ Nocni @ 24.01.2019. 23:54 ] @
Nema nikakvih nebuloza. Ne pali se benzin na livadi pa da se zna koliko se oslobodilo, vec se trosi u motorima kojih ima vise vrsta sa razlicitim konstrukcijama i stepenom iskoriscenja a onda se izduvni gasovi preciscavaju putem katalizatora i filtera cestica.

Racuna se po kilometrima a hibrid u tim kilometrima neki dio moze da ide sa ugasenim motorom, tada je emisija nula a kilometri idu pa ce to uticati na krajnju racunicu... osim pogonskog sklopa na potrosnju utice stil voznje, tezina vozila, koncepcija itd...
[ sasa022 @ 25.01.2019. 00:37 ] @
Pa onda ispada da ce potpuno isti auto bez obzira koliko goriva potrosi da bi presao 1km uvek izbaciti jednaku kolicinu CO2 ???



[ pajapop @ 25.01.2019. 05:10 ] @

Pa u tome je ideja i sustina svih hibridnih automobila...sto manja emisija stetnih produkata izduvnih gasova a ne poboljsanje njihovih voznih karakteristika. Ne treba zaboraviti cinjenicu da se ti automobili inace po autonomiji elektricnog pogona dele na "komplentne" i "delimicne"...Na primer, komplentan bib bio Tesla...A ostali koriste kombinaciju sa SUS motorom koji ima sve moguce najvise EURO standarde...E sad nacin na koji se oni medjusobno povezuju moze biti "paralelan", "serijski", "serijsko-paralelan", "plug-in sistem", i gde se za SUS motor koristi vodonik kao gorivni element....Rezultat svega toga je sto manja zagadjenost okoline.
[ bordzija @ 25.01.2019. 06:30 ] @
Obrni okreni ako automobil ima prosečnu potrošnju goriva na 100 km u rangu nekog malolitražnog ozbiljnog automobila, razlika u emisiji štetnih gasova može da bude samo i isključivo u sistemu prečišćavanja izduvnih gasova i nigde više! Ako ovaj jaris troši par grama manje goriva od mog jundaija onda on ili ima bolji katalizator ili su jednostavno merenja nameštena. Čuj brinu o ekologiji a zemaljska kugla se raspada po svim šavovima, baš dobar i jedini argument za kupovinu nebuloze. Ali oni to sve vode ka tome jer poskupljuju gorivo, stvaraju sebi veći profit a sirotinju teraju u banke da se zadužuju nebuloznim kreditima za napumpane cene plastičnih automobila koji nikada nisu bili jeftiniji za proizvodnju.

Što se tiče baterija, to je tek tragedija i nebuloza za sebe.
[ component @ 25.01.2019. 07:29 ] @
bordzija, nisi baš puno obavešten na ovu temu, zar ne? Hibrid jeste bolji za ekologiju od čisto SUS motora. Čisto električni automobil je bolji za ekologiju od hibrida (mada je malo diskutabilno u zavisnosti ako se električna energija dobija samo iz termoelektrana koje se napajaju ugljem).

Hibrid koristi SUS motor za vožnju, elektro motor za ubrzavanje (ok, i za vožnju pri malim brzinama). Recimo ako ubaciš najštedljiviji malolitražni motor u neki veliki auto on će se mučiti sa njim (recimo treba ti do 60km/h da ubrzaš 20-30 sekundi, ali nakon toga samo održavaš brzinu i tada je takav motor dovoljan). I onda samo dodaš elektro motor koji će pomoći u ubrzavanju a za održavanje brzine i dalje koristi taj mali glavni motor. Još dodaš regenerativno kočenje pa se svaki put kada kočiš napune baterije da bi imao energije za novo ubrzavanje. Shvataš poentu? Dodavanjem elektromotora i baterije malog kapaciteta dobio si isto kao da si koristio jedan jak SUS motor. Samo što ćeš manje goriva trošiti i manje zagađivati. Uzimajući u obzir da se najviše kreni-stani obavlja u gradu, hibridi su neuporedivo bolji za pluća građana u odnosu na čisto benzinske ili, ne daj Bože, dizel motore.

Što se tiče čisto električnih automobila, oni su prešišali tu i hibride. Čak kada uzmeš u obzir i proizvodnja baterija i dobijanje energije iz mešovitih izvora energije (recimo u srbiji se četvrtina energije dobija iz obnovljivih izvora). Osim toga, električni automobil možeš puniti kući na solarne panele (ukoliko ne živiš u stanu) i tada si stvarno potpuno ekološki.

Šta što se tiče baterija? Što je to tragedija i nebuloza? Baterije se stalno razvijaju i samo će biti bolje i jeftinije. Već su svuda oko nas, a njihovo koršćenje u automobilskoj industriji je samo evolucija te industrije.
[ bordzija @ 25.01.2019. 08:17 ] @
O još kako sam obavešten na ovu temu zato i pišem da je nebulozno imati hibridni automobil koji troši isto koliko malolitražni štedljivi automobil. Što se tiče električnih automobila i oni su malo bolji ali nisi ništa odmakli od onih modela iz pretprošlog veka. Po brzini su možda malo bolji i po izgledu eventualno ali po autonomiji slabo.

Citat:
Prije pojave boljih automobila s unutrašnjim izgaranjem električni su automobili bili odgovorni za mnoge brzinske rekorde i rekorde udaljenosti. Možda najpoznatiji brzinski rekord je 100 km/h – naime prvi automobil koji je probio 100km/h brzinsku barijeru bio je upravo električni automobil. Ovaj rekord postavio je Camille Jenatzy 29.4.1899 u svojem raketa nalik električnom automobilu Jamais Contente s kojim je uspio postaviti brzinski rekord od 106 km/h. Godine 1897. električni automobili pronašli su svoju prvu komercijalnu uporabu kao taksi vozila New York-a. Smanjenje vibracija, buke i neogodnih mirisa te promjene brzine što je u to doba na konvencionalnim automobilima bilo dosta komplicirano dali su električnim automobilima prednost nad svojom konkurencijom. Takokođer u gradskoj vožnji njihov domet kao općeniti nedostatak nije bio od toliko važnosti te su bili preferirani zbog mogućnosti pokretanja bez uporabe ručnog vitla. 1911. godine New York Times prepoznao je idealnost električnog automobila zbog činjenice da su tiši, ekonomičniji i čišći.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Elektri%C4%8Dni_automobil

[ cozmo_im @ 25.01.2019. 08:19 ] @
Prius hibrid nikako ne moze da trosi u gradu 15L na 100km.

Vozio sam jedan dan Lexus NX300 hibrid, SUV od skoro 2 tone, motor 2,5 uparen sa dva elektromotora, nije presao nekih 7,5L u gradu i to bas ostre voznje. Sa pedantnom voznjom moze i 5 do 6L na 100km u gradu sto je fantasticno za SUV tolike tezine i 2,5 L SUS motorom.

Na otvorenom je na 150kmh trosio 10,5 litara, na 130 8,5 L, sto je isto kao i ostale SUV masine tolikih gabarita. Onaj Tucson benzinac 1.6 TGDI turbo trosi toliko na tim brzinama, a u gradu 11-12 L opusteno. Eto gde je prednost hibrida, taj dzip od dve tone za 50% smanji potrosnju u gradu a o zagadjivanju da ne pricam. Dugorocni prosek na tom Lexusu je bio 7,2 L. Uzmite eto pomenuti Tucson ili cak i onu malu Vitaru sa turbo motorom - trosice vise u proseku, tucson oko 2 litre a Vitara oko pola litre. A pricamo o Lexusu koji je avioncina za ta dva automobila.

Za 5 do 10 godina nece imati smisla voziti auto koji ima samo SUS motor.
[ mozdasamjaamozdainisam @ 25.01.2019. 08:22 ] @
Ma nema, dok nas covek ne nagazi gas i iza sebe ne vidi crni oblak dima, njemu nece da se digne ona stvar :)

U EU drzava stimulise cistija vozila, a ako uzmes isti automobil sa SUS i sa hibridnim pogonom - hibridni tu uvek pobedjuje.
Najveca prednost hibridnih i full elektricnih vozila je u gradovima. Gde je prva, druga stani. Tu hibridi mogu i do 100% samo elektricno da se voze pa je potrosnja goriva okruglo 0 - a samim ti i svi moguci i nemoguci izduvni gasovi su isto tako ravni nuli.

Ali opet, kod nas, dok ne zaprasis ljude koje cekaju autobus na stanici malim oblakom dima iz auspuha, ti nisi ostvaren covek :)
One prave muskarcine, makar jednom meseno se zatvore u garazu pa turiraju i udisu svez vazduh sagorelog dizela, bez ikakvih filtera posto je narodno shvatanje da su svi filteri samo za male devojcice :)
[ cozmo_im @ 25.01.2019. 08:31 ] @
Nista bez crne dimcine i zvuka turbine kao kada polece DC-9 na kratkoj pisti :)

A tek benzinci sa skinutim katalizatorom, koji kad prodje pored tebe, osetis se kao pumpadzija dok istaces cisternu.

Ovaj pomenuti Lexus je pri brzini od 50kmh od MAG centra isao na elektricni pogon bez problema do KBC Bezanijska Kosa. Mogao je i jos ali sam posle izasao na autoput. Dakle, za kratke relacije zagadjenje je NULA, potrosnja goriva - NULA. Po gradskim ulicama do 2km moze opusteno da se vozi na struju brzinom od 40 do 50kmh sto je i brzina u gradskim uslovima. Unutra tiho, nema nijednog zvuka, samo klizi.

Svakim kocenjem odma na displeju vidis regeneraciju, pa ako bi se spustao regenerativnim kocenjem, naprimer s Banovog Brda do Ade, opet bi mogao na elektro pogon bar jos oko 2km.

Za taj jedan dan voznje sam bez problema ukapirao filozofiju i mogao si ga voziti sa manje od 6 litara potrosnje po gradu. 2500 kubika :)

P.S. Eto ga Lexus na mojoj profilnoj fotki :D
[ component @ 25.01.2019. 08:51 ] @
@bordzija
Svaka čast. Navukao si me. Pomislio sam da si u stvari ozbiljan, a ti samo troluješ
[ bakara @ 25.01.2019. 11:10 ] @
Naravno da troluje...

Smisao hibrida je voznja u gradu a ne performanse i putovanja, i tu je nepobediv.

Sto rece cozmo, u gradskim uslovima stani kreni gde se vozi 20km/h kada obicni automobili trose 11-12l on ne trosi nista.
[ pajapop @ 25.01.2019. 11:36 ] @
Citat:
bordzija:
O još kako sam obavešten na ovu temu zato i pišem da je nebulozno imati hibridni automobil koji troši isto koliko malolitražni štedljivi automobil.


Kad kazem "nas covek", to je upravo neki ko Bordzija. Samo ima ih puno...Bas njih briga za ekologiju, otapanje glecera i sl....Daj samo da ide sto bolje i trosi njihov dzep sto manje! E..jos kad bi bio i za dzabe...de bi im bio kraj
[ Java Beograd @ 25.01.2019. 12:33 ] @
Jeste, super je za gradsku vožnju, po svim aspektima.



Ali, poenta je da ovo čudo košta skoro 20.000 evara, a može da služi takoreći samo i jedino kao auto za grad. Dakle, kad budem imao vilu i garažu za 7 automobila, možda će jedan od mojih automobila da bude hibrid za gradsku vožnju. Ne bih li uštedeo koji gram CO2 planeti, jer sa toliko para, zabole me uvo za litar-dva uštede na ceni goriva.



Ali, tada, kada budem imao vilu i garažu za 7 automobila razmišljaću o CO2 taman koliko i ovi silni državnici koji su došli u Davos svaki svojim avionom, sve sa brigom o planeti i željom da joj se pomogne.
Da ne pominjem ponovo da jedan američki nosač aviona, koji plovi onako, radi trenaže, potroši za mesec dana onoliko goriva koliko ni ja ni moja porodica ni moji potomci nećemo moći da potrošimo za života.
[ component @ 25.01.2019. 13:32 ] @
Java Beograd,
U pravu si što se globalne potrošnje tiče. Ali nosač aviona ne plovi u tvom gradu. Mene više brinu ovi što u gužvi ispred mene bez PDF filtera izbacuju čađ toliko da ne vredi ni kada u kolima sve zatvorim i isključim ventilatore. Jednostavno nemam izbor i moram da udišem njihove izduvne gasove. I ne samo u saobraćaju, sve to ostaje dosta dugo u gradu dok vetrovi ne raznesu dalje. A dok je u gradu i tvoja i moja deca će to morati da udišu. I tvoja i moja deca će imati posledice u vidu respiratornih i
kardiovaskularnih bolesti zbog toga.
To je poenta gradskog automobila. A ne SUV sa velikim točkovima da može lakše da se popne na trotoar.

Zamisli da se kupamo u gradskom bazenu, a onda se par njih napravi pametnim i piša u vodu. Ili ćemo svi zajedno da plivamo u mokraći ili ćemo da ih naučimo pameti. Džabe što ja to ne radim ako drugi pišaju i pravdaju se time što isto to rade Amerikanci u okenu ili u jezero Davos i to u mnogo većoj količini.

Pre 7 godina sam kupio relativno mali auto sa benzinskim motorom i ugradio plin i to je najviše što sam ja mogao da doprinesem. Plan mi je bio da ga koristim bar 10 godina pošto sam kupio nov auto. Uskoro će mi zbog porodice biti potreban veći auto i ovoga puta planiram da izdvojim duplo više novca i takođe da vozim bar 10 godina. Na žalost, neću imati novca za hibrid tako da će najverovatnije biti benzin+TNG. Da mogu da na jednostavan način kupim Tesla model 3 za cenu koju Amerikanci mogu ne bih razmišljao o drugim kolima - zadužio bih se kreditima na 10 godina bez dvoumljenja.
[ bordzija @ 25.01.2019. 14:44 ] @
Zašto misliš da trolujem? Nemam platu preko 1000 evra pa da pričam o ekologiji, zdravom životu i sličnim papazjanijama što bi rekao rambo amadeus. Što se tiče ekologije, interesuje me samo da automobili imaju propisane katalizatore, filtere i slično i da prolaze eko test koji u Srbiji NE POSTOJI. I sad ja trolujem što kažem da me ipak ne zanima hibrid koji troši par grama goriva manje od mog automobila? Smešno.

Da mi daju neki realan razlog zašto bih dao 10.000 evra više za elektromotor i bateriju? Nema samo žvaka je u pitanju. Ali eto ima ljudi koji se pecaju na glečere, kitove, foke, delfine i još trista fora.

Ovo što navodi Cozmo je meni sasvim realno i opravdano, vredi razmišljati o tome ali jaris je čist promašaj.
[ pajapop @ 25.01.2019. 16:51 ] @
Citat:
Java Beograd:

Ali, poenta je da ovo čudo košta skoro 20.000 evara, a može da služi takoreći samo i jedino kao auto za grad. Dakle, kad budem imao vilu i garažu za 7 automobila, možda će jedan od mojih automobila da bude hibrid za gradsku vožnju. Ne bih li uštedeo koji gram CO2 planeti, jer sa toliko para, zabole me uvo za litar-dva uštede na ceni goriva.



Poenta je da je to nov automobil...a ti ga koristi za bilo sta...Stvar je u tome sto te automobile ne pravi bilo ko, vec vodece kompanije u automobilizmu, i oni su ti koji "kroje" trendove i u dizajnu i sto se uklapaju u ekoloske trendove...Znaci, "svetski" trend je da se emisija izduvnih gasova snizi sto vise. Jedan od tih nacina je primena elektricne energije., i da se jednog dana u potpunosti predje na nju. Da bi se kako tako zadrzale karakteristike automobila na koje smo navikli, i da bi cena ipak bila kako tako pristupacna, kao prelazni period, radi se na hibridizaciji, tj. na kombinaciji elektromotora i sus motora. Jeftinija kombinacija - jeftiniji automobil...skuplja kombinacija, skuplji automobil u startu u osnovnoj varijanti. Plus dodatna oprema i nakarakira se to do vise desetina hiljada evrica. Ali je sve to ipak jeftinije od jednog Tesle, koji je cista elektricna energija...Ja lilcno, o ekologiji, vodim racuna samo onoliko koliko je potrebno da motor bude ispravan, tj. da mu je paljenje ispravno, karike i dr. sto je potrebno da motor ne "purnja" i to opet ne zbog ekologije vec zbog ispravnosti...Licno, nikad necu voziti takav automobil. Nikad necu moci da kupim ni nov automobil sa cistim SUS motorom...A kad bih i imao 20K evrica za bilo kakav automobil, znas koliko bi me bolelo *upe koliko trosi?
[ bakara @ 25.01.2019. 18:49 ] @
Vi nikako ne kapirate da ovaj auto nije namenjen vama cim ne prepoznajete za sta je dobar... sta se onda nervirate oko njega :)

za nekog ko potrosi 3-4000 eura godisnje za gorivo i to za gas ovaj auto je odlican
[ bordzija @ 26.01.2019. 07:15 ] @
3-4000 evra godišnje za gas ili slično može samo neki taksista da bude, ovo definitivno nije automobil za taksi? Od malog gradskog automobila očekujem da troši malo. Ovaj se hvali samo ekologijom i ničim više. Znači treba da verujem u glečere, foke, globalno zagrevanje, propadanje ozona i njihove brošure. Nešto mi to ne drži vodu za dodatnih 10.000 evra preko cene prosečnog štedljivog gradskog automobila.

Još jedan pokušaj prodavanja svemirske tehnologije?

Ne nije, ovaj automobil je čist gedžet koji će poneko sa dubljim džepom da kupi. Isti onaj koji kupuje mobilni od 999 evra jer ima otisak prsta i duplu kameru. U tom rangu je ova toyota yaris danas.
[ SlobaBgd @ 26.01.2019. 07:59 ] @
Negde sam pročitao, ovih dana, da je 100 najvećih svetskih kompanija odgovorno za 70% zagađenja.
Aha, evo i jednog od izvora: https://www.theguardian.com/su...sions-cdp-study-climate-change

Dakle, nametati krivicu građanima i prati ruke od odgovornosti i prebacivati je na "ekološku svest" i "mali korak za čoveka a velki za ekologiju" je licemerno i bezobrazno kako od velikih međunarodnih organizacija za zaštitu prirode tako i od kompanija koje šatro prave ekološke proizvode koji su, gle čuda, najčešće skuplji, traže veće održavanje, i kraće traju nego oni ekološki manje pogodni proizvodi.
[ bordzija @ 26.01.2019. 08:15 ] @
Evo još jednih licemera, došli privatnim avionima i helikopterima da pričaju o ekologiji i klimi u Davos. Možda je pala i neka lepa reč za hibridna i električna vozila?

Citat:
NA OVOGODIŠNJEM Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu se, između ostalog, raspravlja o klimi.
Čini se kako pozive stručnjaka na hitno djelovanje po pitanjima klimatskih promjena svjetski čelnici, poslovni ljudi i lobisti nisu čuli, budući da su u Davos pristigli sa 1.500 privatnih aviona.

https://www.index.hr/vijesti/c...s-pricati-o-klimi/2058365.aspx


A na članku link reklama ka toyota hibridnim vozilima, koja sprdnja
[ bordzija @ 26.01.2019. 08:44 ] @
I samo da dodam još nešto, na ovaj automobil je samo nakalemljen dodatni motor i malo veća baterija, malo dodatne elektronike da to sve fercera, ni slučajno menjati konstrukcijski automobil, uraditi nešto napredno od lakih legura, kompozitnih materijala. Ovo je čisto kao kada doplaćujete malo bolji paket opreme za automobil, recimo veće felne, u ovom slučaju pa ajde daj i taj hibrid šta god da je. Ali to košta dodatnih 10.000 evra.

Znači fabriku to košta gotovo ništa ali ima u ponudi sjajan ekološki automobil šiomigađura 2.0 mamac za ekofiličare. Dok mi kroz ulicu dime alfa i reno dizel bez ikakvih filtera ovo je Toyotina fantastična ponuda u 21 veku. Bajno.
[ whitie2004 @ 26.01.2019. 11:06 ] @
Citat:
component:
Zamisli da se kupamo u gradskom bazenu, a onda se par njih napravi pametnim i piša u vodu. Ili ćemo svi zajedno da plivamo u mokraći ili ćemo da ih naučimo pameti.

Ja sam za to da se zabrani pisanje u bazen -> zabrana voznje svim vozilima sa SUS motorima u naseljenim mestima. Imate tranvaje, trolejbuse, elektricne autobuse ... cak i da je obican autobus, bolje da zagadjuje on jedan nego 100 automobila pojedinacno vozenih!

Umesto toga, nudi mi se prica -> kupite nove kupace gace od poznate firme 'volimo-pare'. Za manje od 500$ dobijete najsavremeniju tehnologiju filtrirajuce tkanine koja propusta samo 90% mokrace u vas bazen...

Sve to uz termoelektrane koje se nalaze tu odma pored bazena i koriste ga kao septicku jamu za svakakva go**a .... Ne, ne mozemo ukloniti TE - na koju struju ce ici ti cisti, ekoloski frendli, elektricni automobili ?

Citat:
bordzija:
A na članku link reklama ka toyota hibridnim vozilima, koja sprdnja :D

Meni daje neke porno sajteve - to ne zavisi od njih nego od nas dvojice! :-)
[ pajapop @ 26.01.2019. 11:19 ] @
Citat:
whitie2004: Meni daje neke porno sajteve - to ne zavisi od njih nego od nas dvojice!


Znaci..vazi ona poslovica: "Sto je babi milo, to joj se i snilo"...Bordzija se zapravo zanima za hibride, pa mu iskacu i te reklame...Lepo ja kazem, samo da je dzabe, vozio bi ga taj pa bi samo "pucalo"...
[ bordzija @ 27.01.2019. 07:18 ] @
Nego da se mi vratimo na temu, hipsteraj ili ne?
[ pajapop @ 27.01.2019. 11:12 ] @
Hteo to ti ili ne ali hibridi u masovnoj voznji po ulicama ili potpuno elektrifikovani automobili su neminovna buducnost. Ja to verovatno necu doziveti...ali neki moj/tvoj praunuk verovatno hoce...Zato cuvaj tvoju Hjundaicu i20, lepo je odrzavaj, pa da bude neki lepi eksponat u muzeju... Pardon...cukun unuk je verovatnije...
[ bordzija @ 27.01.2019. 11:52 ] @
Neće ti hibridi zaživeti na ovim prostorima baš zbog automatskog menjača koji em niko ne planira da održava niti iko zna da popravlja a sve su nam putevi i ulice gore dole. Sa druge strane sećam se kada se pojavio onaj start stop sistem drugar kupio nov auto i sad sve je to radilo jedno 20.000 km kada je počela zezancija sa senzorima i koječime, mini s se u kratkom roku raspao i to se automatski isključilo i više nije radilo na automobilu. Tako isto i ti hibridi, to će da radi par godina dok je u garanciji i više nikada - ostaće ti najobičnija tojota yaris otežana sa jedno 200 kila gluposti i nebuloza tehnoloških naprdaka.

Što se tiče tojote generalno, za mene postoji samo korola iz 90tih i nijedan model više kasnije koji je izlazio bio mi je potpuno nikakav. Devojka vozila korolu i pazi sad, na 60.000 km crkne brava vrata, prvi zub ne postoji, samo drugi hvata i moraš da mlatneš vratima kako bi se zabravila. Bezveze skroz.

A neće da se uhvate kompozitnih materijala, neće da motor bude u točku automobila, nedaj bože da nešto unaprede i pojednostave u životu, sve prave danas da bi se obavezno popravljalo u servisima. Aj zameni svećice danas, moraš da skidaš deo poklopca motora pa da guraš duži ključ da dohvatiš svećice. Aj zameni sijalicu u faru ili zmigavcu? Skidaj branik, masku, far. Ajde još malo da komplikujemo život sa hibridnim automobilima nije nam dovoljno, da se tamo neki glečeri ne tope, da se delfini vole, kitovi pare itd.

Kupujmo samo zdravu hranu, prepakovanu u najlonske kese koje su isto zdrave i ekološke.

Nemoj ovo nemoj ono al ajd u banku za kredit od 20.000 evra što na kraju izađe 30.000 evra na 5 godina.
[ mjanjic @ 27.01.2019. 14:04 ] @
Citat:
bordzija:
Evo još jednih licemera...

Da su oni samo licemeri, ni pola jada, oni su lićimuri :)
[ pajapop @ 27.01.2019. 15:26 ] @
Citat:
bordzija:


Nemoj ovo nemoj ono al ajd u banku za kredit od 20.000 evra što na kraju izađe 30.000 evra na 5 godina.


Evo resenjaaa...kupis neke jeftine gume, na primer Vinteru...pa polako, na sitnicama, iz meseca u mesec stedis...Ustedis tih 20K evrica, taman dok ti Hjundaica ne crkne, i onda za kes lepo kupis nekog hibrida. Ne moras tog Jarisa...sto si se zalepio za njega...valjda ima i gorih...Ali, ako dovolljno dugo pozivis (hvala bogu), to ces morati kad tad da kupis. Jer nece biti sta drugo... A dotle ce se valjda i majstori nauciti da nesto poprave...
[ bordzija @ 27.01.2019. 16:05 ] @
Naravno da sam kupio nove vintera gume koje koristim samo zimi dok za leto imam kumho letnje gume na alu felnama. Sve po ps-u potrošnja fantazija par grama veća od ovog yaris androida koji će za par godina da baguje bez apgrejda softvera.
Kroz potrošnju goriva sam već uštedeo pola novog auta.

E sad da taj hibrid troši 2,5 litara vredelo bi razmisliti ali ovako ne vredi ni 5 para.
[ mozdasamjaamozdainisam @ 28.01.2019. 08:53 ] @
U Nisu Eko Taksi vozi samo Tojota hibride Auris i neki dzip. Na plin. Ja sam siguran da oni manje zagadjuju po gradu nego Golf II dizel, sa uljem iz lokalne kafane u rezervoaru :) Da, da Golf II trosi manje, ali kad da gas ne vidis mu tablice vise.

Ti hibridi su pretrcali mnogo kilometara i rade besprekorno. Otislo je vesanje i slicno, zbog puteva - ali hibridni pogon radi as-expected :)

Sto se hibrida tice, razvijene drzave pokusavaju da stimulisu koriscenje cistijih vozila, ali cak i za zapad su takva vozila preskupa za privatna lica. Najveci broj su lizing vozila - ali opet i to koliko god malo, nesto sigurno znaci za ekologiju. Vremenom ce takva vozila biti jeftinija, kreirace se novo trziste polovnih vozila koja ce moci da nabave privatna lica pa ce to doci na svoje.

Po meni hibridna vozila su idealna za grad. Malo trose (naravno zavisi od vozaca), ali sto je jos bitnije jos manje zagadjuju. Ako se pravilno odrzavaju, ne vidim zasto ne bi presla i velike kilometraze. Spomenuta Niska taski vozila su presla i preko 300.000 i dalje sve radi.

Ali - poenta je da se svako vozilo koristi za svoju namenu, ali jos vaznije od toga da se redovno odrzava. Moje iskustvo u Srbiji je da se nesto popravlja tek onda kada pocnu delovi da otpadaju po putu. Prevencija? Za to niko nije cuo :)

I to razumem zbog finansijske situacije, to se nece prometi jos makar 4-5 generacija :( A mozda ni tad.
[ Java Beograd @ 28.01.2019. 09:07 ] @
Ne kapiram zašto se na ovoj temi hibridi upoređuju samo i jedino sa potpuno izraubovanim dizelašima najstarije kategorije?!? WFT.

I onda, kao šta je bolje?! Šio mi ga Đura. Da li je "bolje živjeti sto godina kao milijunaš ili sedam dana u bijedi" ?

Ajde malo, za promenu da upoređujemo hibride sa vozilima na TNG ili CNG. Ono kao, cena, uticaj na okolinu i slično. (namerno preskačemo savremene ekološke klot benzince i dizele sa svim mogućim filterima i katalizatorima i td.)

Dakle, evo, toliko spominjano taksiranje ili auto za grad. Kao, šatro svi mi imamo auto za grad i auto za deleka putovanja (egzotična ).

Presek na deset godina:
A. Kupiti običan novi malolitražni benzinski auto za 11.000 i ugaditi TNG. Cena posedovanja, goriva, održavanja. Uticaj na okolinu. Gubitak vrednosti kod prodaje
B. Kupiti hibrid za 20.000. Cena posedovanja, goriva, održavanja. Uticaj na okolinu. Gubitak vrednosti kod prodaje.
[ bakara @ 28.01.2019. 13:06 ] @
^^
to je vec dobra tema za diskusiju

Hibrid se isplati onome ko mnogo vozi po gradu gde vozilo na LPG te snage tada trosi 10l, a neki malolitrazni od 1100-1200 kubika upola manje snage trosi 8-9L

Znaci on na svakih 100km ustedi vlasniku 300-500din sto godisnje moze da bude 500, 600 mozda i 1000 eur

Ovo nije vozilo za sirotinju koja hoce da ustedi, ovo je za onoga ko ima a nece da trosi na gorivo.

U ostalom pogledajte cene priusa preko i njihove kilometraze
[ bordzija @ 28.01.2019. 14:30 ] @
Ne znam kakva to vozila malolitražna troše 8-9 litara po gradu? Moj hyundai i20 troši maksimum 6 litara benzina po gradu na 100 km. Da ugradim plin u taj auto koja bi onda računica bila u odnosu na hibrid? Pojeo bi ovaj jaris za doručak.

I koji je onda smisao hibrida? Marketinški trik? Opet neka igrarija banaka i automobilske industrije usko vezane sa naftnim lobijem?
[ Lavlja_Jazbina @ 28.01.2019. 15:19 ] @
Mene zanima koja su to vozila koja trose 6l po gradu ! Da li koriste neke sajle pa ih jedan deo vuku autobus,placaju guranje,

koriste nizbrdice,imaju sklopljen dil sa vetroparkovima koji im ustupaju mape vetrova ?!!
[ DaliborP @ 28.01.2019. 15:34 ] @
Citat:
bordzija:
I koji je onda smisao hibrida? Marketinški trik? Opet neka igrarija banaka i automobilske industrije usko vezane sa naftnim lobijem?

Manja emisija CO2, smanjenje zagadjenja u gradovima. Pretpostavljam da zivis u Beogradu, takve stvari bi trebali da ti budu veci prioritet od toga koliko ti auto trosi.
[ bordzija @ 28.01.2019. 15:55 ] @
Meni smetaju alfe, audiji, vw, renoi DIZELI koji nemaju filtere i katalizatore tj povađeni su. Koji su milionima godina iza bilo kakvog malolitražnog benzinca i mislim da je priča o ekologiji nekih hibrida apsolutno besmislena. I biće tako narednih pola veka najmanje.
6 litara po gradu troše nova vozila u srbiji ( do 10 godina starosti).
[ DaliborP @ 28.01.2019. 16:04 ] @
Citat:
bordzija: Meni smetaju alfe, audiji, vw, renoi DIZELI koji nemaju filtere i katalizatore tj povađeni su.

Onda otvori temu o njima ako ti to smeta?

Prica o ekologiji nije nimalo besmislena. Pitas si cemu sluze hibridna vozila, dobio si odgovor. Na zapadu se daju subvencije i proizvodjacima i potrosacima hibridnih/elektricnih vozila upravo zbog velikog zagadjenja u gradovima. Mnogi gradovi daju povlastice npr taksi kompanijama za kupovinu hibridnih vozila, takodjer porez je dosta nizi za ostale gradjane. Beneficija ima dosta zasto bi neko vozio hibrid, a najvise profitiraju gradjani.
[ Lavlja_Jazbina @ 28.01.2019. 16:06 ] @
Za pocetak,uklaviri da los dizel ne pali a ti sto imaju dima su isto kao i ti zaglupljeni za neke stvari

da im se ne treba objasnjavati. A tebi ako je stalo toliko do potrosnje,ti brate kupi balon na helijum pa se vozikaj jos jeftinije.
[ bordzija @ 28.01.2019. 16:13 ] @
Po potrošnji hibridi nisu ništa bolji od prosečnih malolitražnih benzinskih automobila. Ostaje samo da verujemo kako po brošuri imaju manju emisiju štetnih gasova? Gde se denuo toliki benzin? Koja je njegova upotrebna vrednost? Jel toj manjoj emisiji štetnih gasova zahvalan električni pogon ili samo bolji katalizator? Krije li se možda cela tajna u boljem sistemu prečišćavanja čestica?

Tema je kvalitetna za dijalog, ovakvi kao lavlja jazbina mogu da produže na teme tipa " čudesna ruska pilula za smanjivanje potrošnje goriva"
[ DaliborP @ 28.01.2019. 16:31 ] @
Citat:
bordzija: Po potrošnji hibridi nisu ništa bolji od prosečnih malolitražnih benzinskih automobila.

Svi hibridi trose manje zbog upotrebe elektricnog motora u kombinaciji sa obicnim. Da li trose jos manje od malolitraznog benzinca, ne znam, ali to ti moze biti vazno ako kupujes automobil isklljucivo zbog male potrosnje. A to nije jedini razlog.

Citat:
Ostaje samo da verujemo kako po brošuri imaju manju emisiju štetnih gasova? Gde se denuo toliki benzin? Koja je njegova upotrebna vrednost? Jel toj manjoj emisiji štetnih gasova zahvalan električni pogon ili samo bolji katalizator? Krije li se možda cela tajna u boljem sistemu prečišćavanja čestica?

Zasto postavljas takva pitanja na forumu, te informacije nisu nikakva javna tajna, otidji i procitaj. Cinjenica je da hibridi vecinom zagadjuju dosta manje od ostalih automobila. Nema potrebe da te ja ili neko drugi uverava u to.
[ pajapop @ 28.01.2019. 19:00 ] @
https://www.toyota.rs/hybrid-innovation/what-is-hybrid.json
[ Darko Nedeljković @ 28.01.2019. 19:23 ] @
Mislim da je taxi u Nisu prepravio hibride na TNG (tehnicki nije problem ni na CNG ali nema prostora za kofere, pa ne nije dobro resenje za TAXI). Bar tako su mi rekli da je plan i da su ugradili TNG u prvih par Priusa i potrosnja je 5-6l/100 km, dok je kod drugih taksi vozila preko 10l/100km. Zato hibrid ima smisla uporedjivati samo sa istim takvim benzincem - posle i na jedan i na drugi dodajes sta hoces od alternativnih goriva.

Predvideti ukupnu cenu kostanja odredjenog modela automobila po predjenom kilometru je velika nauka, to niko na forumu ne ume. Ali mozemo da pretpostavimo da prosecan porodicni/taxi automobil ima zivotni vek od 400.000 kilometara, da Toyota Prius kosta 5.000 evra vise od slicne takve Korole, da trosi 1,1l/100 km manje, a da svi servisi i odrzavanje kostaju isto.

Tako dolazimo do racunice da Prius tokom svog zivotnog veka ustedi 4400 litara benzina, sto taman pokrije onih 5.000 evra sto je vise placen. Dobro, registracija za Hibrid iste snage je jeftinija nego za isti takav benzinac, zato sto ima manje kubika i benzinski motor ima manje konjskih snaga, ali to moze biti usteda 1.000 evra za citav vek upotrebe, nije nesto, ali nije hiljadarka ni za bacanje. E, sad, kad bi stanovnistvo imalo svesti o zdravlju - ja imam na telefonu aplikaciju AirVisual i vidim da je Srbija jedna od 5 najzagadjenijih zemalja na svetu. Postavlja se pitanje da li to ljudima smeta. Meni smeta. A ako mi smeta, onda treba da krenem sa menjanjem samog sebe na bolje, pa tek onda da ocekujem da i drugi nesto urade.

Nego da se vratimo na ovo gore. U prius dakle moze da se ugradi lpg, ali moze i na korolu. Kad se u oba ugradi, razlika u potrosnji je 1,5l/100 km kad se uzme u obzir i ono malo benzina dok se motor ne zagreje. Tu sad Corolla prelazi u vodjstvo ako se gleda potrosnja, ili smanjuje razliku ako se gleda i registracija. Mora da tu ima jos neka kvaka kad se niski taksisti drndaju sa time... Pa, ima. Razlika u gradskoj voznji je znatno veca, a na otvorenom putu prakticno ne postoji, tako da ako se auto koristi samo po gradu, razlika je dupla. A taksi se koristi po gradu. Za van grada ima druga skuplja tarifa, tako da tu potrosnja nije ni bitna. Dooobro, kad se tako gleda, znaci Prius moze pored onih 5.000 evra za razliku u ceni da ustedi jos toliko. A to je vec nesto. Plus tu je dobra reputacija, poslovni ugled i slicno, status cuvara prirode je za firmu isto kao i status humanitarnog dobrotvora, sportskog, kulturnog ili umetnickog sponzora i slicno, znaci ima neku ceu ili u ovom slucaju vrednost. Koliko niskom taksiju to vredi to samo oni znaju, ja mogu samo da pretpostavljam da su neke hiljade evra u pitanju.

To je vec lepo. Ali, da li je to sve? Nije. Dosta Priusa ima fabricki plug-in - uticnicu preko koje je ustekas u 220V i napunis, isto kao mobilni telefon ili laptop. Ne znam da li ovi u Nisu to imaju fabricki, a ako nemaju pretpostavljam da svaki bolji elektricar moze da im napravi, ili je vec napravio. Prius moze da predje 18km samo na struju, bez ikakvog benzina, sto je taman dovoljno da se obavi prosecna taksi voznja i automobil vrati do taksi stanice. Cena struje koju prius trosi je ekvivalentna ceni 2 litra autogasa na 100 km, sto je vec usteda ohoho! U takvim uslovima Prius trosi 4x manje od bilo kog konkurentskog taksi vozila koje nije hibrid i moze da bira - hoce li da unisti konkurenciju niskim cenama, ili ce da cuti i bere ekstra profit. Kad se u tom slucaju uporede Prius i Korola, Prius otplati sam sebe u razlici u ceni goriva i energije.
[ Darko Nedeljković @ 28.01.2019. 19:30 ] @
Citat:
bordzija:
Ne znam kakva to vozila malolitražna troše 8-9 litara po gradu? Moj hyundai i20 troši maksimum 6 litara benzina po gradu na 100 km.

Zavisi u kom gradu zivis. Voznja po gradu podrazumeva da menjac non stop radi 1-2-3-ler-1-2-3-ler... Znaci guzva, semafori, pesacki prelazi, lezeci policajci. Ako zivis u takvom gradu gde imas siroke ulicce sa malo pesackih prelaza i gde kamere nisu ceste pa mozes i u petu da ubacis - onda je i tih 6 litara mnogo. Meni automobil ocitava 99l/100 km prvih sekundu/dve kad krecem i to je maksimalno sto moze da prikaze na displeju, znaci da je to i vise
E, sad ti zamisli sta bude sa potrosnjom ako mnogo kreces i stajes, ne moze biti jednocifrena nikako, to se protivi zakonima fizike!
[ Lavlja_Jazbina @ 28.01.2019. 19:54 ] @
Citat:
Tema je kvalitetna za dijalog, ovakvi kao lavlja jazbina mogu da produže na teme tipa " čudesna ruska pilula za smanjivanje potrošnje goriva"

Kvalitetnog dijaloga sa tobom nema,to je vec mesecima poznato sa tvoje strane a ovo sa pilulom bi morao da poblize objasnis a ako i objanis

to je tvoj fax.

Inace gledam kod mene u kraju,tu kod Vuka,ide onaj elektro autobus.Znam da se stalno kaci na elektro merezu kada dodje u stanicu

pa me zanima da li je neko upucen koliko taj autobus ima autonomiju i koliko su otprilike kapacitetii tih baterija.Za nekog ko ide na posao

pa nazad,to bi bilo pun pogodak,cak ni autonomija nije bitna zbog dopune u garazi.Inace video saj jednu Hondu,mislim da je Jazz,i da

se registruje kao normalno vozilo zato sto pojam hibrid nije jos definisan.

Studio.
[ bordzija @ 28.01.2019. 20:53 ] @
Taj autobus nema baterije nego kondenzatore i zato je izvodljivo brzo punjenje svaki put na stanici i vožnje po gradu. Da su baterije to bi odavno uginulo ili bi im već nakon prve godine pao kapacitet i smanjio se domet.

Poenta priusa je da nije za vožnju na struju jer za to nije projektovan već samo da potpomogne kreni stani i uopšte kretanje automobila u saobraćaju. Po prosečnoj potrošnji on je jako malo ispred malolitražnih automobila, uopšte ovaj jaris po meni nema neke zavidne performanse i mislim da se dosta toga umotava u šareni papir kada je ova tehnologija u pitanju. Vrlo je slična priča kao sa kamionima koji imaju ugrađen plin, isplati se jedino ako je 24h u pogonu tj ako je neko komercijalno vozilo i prelazi ogromne kilometraže.

Hibrid je jedno sakato polovično nerentabilno rešenje prema potpunoj elektrifikaciji automobila. Dostavni kombi, taksi vozilo da ali putnički automobil ne.

I još nešto, prius dok voziš 10 na sat ide na struju, čim malo ubrzaš odmah se pali motor što nema nikakvog smisla za vožnju po gradu i taksiranje samo na struju. Kažem pričao sam sa raznim taksistima, čim se malo brže vozi, troši do 15 litara benzina po gradu. Jeste da super ubrzava baš sam ostao bez teksta ali mi to nema nikakvog smisla.
[ Darko Nedeljković @ 28.01.2019. 21:24 ] @
Citat:
Poenta priusa je da nije za vožnju na struju jer za to nije projektovan...

To mi lici na ono da plin nije za auto jer nije za to projektovan, vec je plin samo za sporet.... ali dobro, srecom pa nista nije pod moranje, svako bira kako mu odgovara.

Citat:
I još nešto, prius dok voziš 10 na sat ide na struju, čim malo ubrzaš odmah se pali motor

Maksimalna brzina Priusa u EV modu (samo baterije, nista benzin) je 100km/h. Ima dugme, EV mod, projektant tako projektovao.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 28.01.2019. u 22:35 GMT+1]
[ bordzija @ 29.01.2019. 09:49 ] @
Upravo tako, plin je za šporet prvenstveno ali se sirotinja dosetila da vozi na njega. Neki automobili mogu a neki baš i ne mogu, u pitanju su najčešće sicevi ventila i glave motora koje se pregrevaju usled više temperature sagorevanja. Nisam znao da prius može par sekundi da ide 100 kmh ovo je nešto novo.
[ Darko Nedeljković @ 29.01.2019. 12:27 ] @
Gde si nasao podatak da moze samo par sekundi? Zasto bi bio problem da tu brzinu odrzava nekoliko minuta?
[ bordzija @ 29.01.2019. 13:00 ] @
Pa nebulozno mi je da ima tu opciju nekoliko minuta da održava brzinu 100 kmh kada je prvenstveno hibrid i taj pogon koristi samo za kreni stani. Da je domet 50 km onda bi mi i imalo neke logike da odradiš jednu vožnju odeš vratiš se ali ovako baš i nema smisla sa tih nekih 15 km dometa. I još dodaj na to, par minuta voziš samo na struju 100 kmh i isprazniš bateriju, parkiraš negde, akumulator zanoći ne dopuniš ga i baj baj hibrid.

Mislim da su hibridi zanimljiva ideja ali su loše izvedeni. Po meni bi recimo ovaj jaris trebao da ima gradsku potrošnju 2,5 litra goriva eto to meni generalno smeta nemam ja ništa protiv. O tome da je životni vek 400.000 km i koliko će da uštedi za to vreme je samo pojačalo nebulozu u celoj priči. Prvo niko sem taksi vozila neće toliko preći u neko dogledno vreme pa da mu se automobil isplati, znači tehnologija je samo za taksi ili neka laka komercijalna dostavna vozila. Prius da, šta da radiš sa yarisom? Da ga voziš 20 godina? Da taksiraš?

Ovaj jaris mi je posebno nedorečen, nekako mi ne liči na japance da prave nešto što nema baš neku logičnu svrhu postojanja i upotrebe. Po prvi put mogu da kažem kako nisu odradili posao do kraja?
[ component @ 29.01.2019. 13:13 ] @
bordzija, pogrešno postavljaš stvari. Ne kupuješ automobil da ti se isplati. Koje si kupio cipele? Polovne pa ćeš posle da ih prodaš samo po malo nižoj ceni. Više se tako isplati nego nove. A televizor ili belu tehniku u kući? Ako ti automobil ne odgovara ne kupiš ga, ako ti odgovara kupiš ga ako imaš novca a ako nemaš kupiš neki drugi koji ti manje odgovara.
Jasno je da u Srbiji i zemljama trećeg sveta ne može da se razmišlja o automobilu kao potrošnom sredstvu, ali eto ima dosta ljudi na ovoj planeti koji to mogu i kupuju ih kao takva. Kupiš novo, voziš nekoliko godina, prodaš i kupiš novo ponovo. Noviji model. Kao što bi ovde menjao telefon. Stari radi još uvek, ali ima novi model koji je bolji a ti si u mogućnosti da ga kupiš. I kupiš ga.
Ovaj Toyota hibrid je mnogo bolji automobil od tvog i20 po svemu. Ti samo nisi u mogućnosti da ga kupiš. Toliko je jednostavno.
[ bordzija @ 29.01.2019. 13:23 ] @
Ko je uopšte poredio automobile? Ko uopšte priča o kupovini novog automobila? Zašto bih ja davao 20.000 evra za slobodno mogu da kažem, poluproizvod? Odakle ti ideja da meni treba nov automobil? Nov automobil kupujem kada prethodni pređe 100.000 km. Svaki sledeći automobil mora da troši par litara manje i zagađuje manje. Moja matematika je vrlo jednostavna, spojiti dobro i korisno. Po cipele idem u italiju i kupujem za sitnu lovu od italijanskih starih majstora umesto ovih kineskih koje se prodaju u Srbiji.
[ SG kamikaza @ 29.01.2019. 14:47 ] @
Jedan veliki gospodin, pre svega....
[ DaliborP @ 29.01.2019. 14:52 ] @
Citat:
bordzija:
Ko je uopšte poredio automobile? Ko uopšte priča o kupovini novog automobila? Zašto bih ja davao 20.000 evra za slobodno mogu da kažem, poluproizvod? Odakle ti ideja da meni treba nov automobil?

Ako te nista od toga ne interesira, zasto uporno uporedjujes auto koji te ne interesira i njegove karakteristike(hibrid), sa drugim modelima(petrol)?
Dobro ti rekao covek, nije u tvom kupovnom rangu i tu se prica zavrsava.

Citat:
Po cipele idem u italiju i kupujem za sitnu lovu od italijanskih starih majstora umesto ovih kineskih koje se prodaju u Srbiji.

Za sitnu lovu nema ni dobrih cipela ni dobrog auta.
[ Darko Nedeljković @ 29.01.2019. 15:00 ] @
Nije sve u ekonomicnosti, ima nesto i u konjskim snagama. Toyota sad pravi i dzipove hibride, a dzipove ne kupuju oni kojima je do stednje goriva... Ali zato 222 konjske snage zvuce primamljivo. Dzip sa toliko konjskih snaga bi trosio mnogo vise. Koliko konjskih snaga ima taj i20?
[ bordzija @ 29.01.2019. 15:02 ] @
Normalno da ću porediti hibrid sa malolitražnim automobilima u toj klasi i doći do zaključka - kupujem nov običan malolitražni automobil za 10.000 evra i za ostatak se vozim 10 godina.

kod tih džipova mi je sasvim ok hibrid, smanjuje potrošnju ali yaris nema nikakvog smisla.
[ component @ 30.01.2019. 07:53 ] @
20.000 evra nije puno za automobil. Naravno kada pričamo o normalnim zemljama. Recimo Francuska ima prosečnu zaradu od 1160€ a mesečna rata na 5 godina za automobil od 20 hiljada bi iznosila oko 370€. Ako to poredimo sa Srbijom gde je prosečna zarada 470€, rata bi kod nas trebala da bude 150€ za isti automobil da bi mogli da se poredimo sa njima.

Nego nije mi jasno u čemu je to hibrid lošiji od malolitražnog benzinca? Da ne pričamo o ceni. Složićemo se da se cena ne formira prema tržištu Srbije (inače bi svi proizvođači mogli da zatvore sve fabrike).
Dakle ako imam novca i treba mi mali gradski auto, koji auto bi trebalo pre da kupim? Moj glas ide hibridu. Prednosti koje mogu da navedem su bolje ubrzavanje, manja potrošnja, manje zagađenje, tiša vožnja pri malim brzinama, eventualno mogućnost da ga napunim kod kuće (ne moram na pumpu), pretpostavljam da polje podnosi "hladan start". U normalnim zemljama bi čak imao i povoljniju registraciju.
[ bordzija @ 30.01.2019. 17:08 ] @
Ma naravno ni za lambordžini nije mnogo 300.000 evra ide 300 na sat vredi svaku paru. Ovde sam započeo priču o nebuloznosti hibridnog vozila ok je ako ima ljudi koji bi platili to je njihovo pravo.
[ Nebojsa Milanovic @ 30.01.2019. 18:17 ] @
Džabe priča o hibridima kada je srpski san polovni dizel, 95% nacije se oduševljava njime, čak mu i tepaju diZLO, bez obzira što je realnost vrlo često ovakva


p.s. Posebno videti kraj klipa jer je on odlična metafora stanja u Srbiji
[ sasa022 @ 30.01.2019. 21:16 ] @
Koliko Fiat Punto NATURAL POWER u proseku trosi u gradskoj voznji i koliku kolicinu zagadjenja izbacuje u odnosu na ovu Toyotu hibrid ???

@Nebojsa Milanovic

Isto to moze da se desi i izraubovanom benzincu

https://www.youtube.com/watch?v=Kjooslp9hxo
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2019. 21:18 ] @
Citat:

Džabe priča o hibridima kada je srpski san polovni dizel, 95% nacije se oduševljava njime,

Sto znaci da su 5% nacije potencijalni korisnici hibrida, malo li je?
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2019. 21:42 ] @
Interesantno je da nije uzeta u obzir cinjenica da se u drzavama kao sto su Srbija, Nigerija i slicne mogu naruciti rezultati testova za male pare - napises im sta zelis da bude rezultat, platis, oni kao nesto testiraju i dobijes rezultat kakav si narucio.

Kad se malo detaljnije pogleda po internetu, taj Yaris trosi po gradu upola manje od i20, a pritom ima gotovo duplo vise snage, ako u pricu uvedemo patriotizam (pravi patriota nece da truje ljude oko sebe otrovnim gasovima i ne prija mu sto je srbija jedna od 5 najzagadmenijih drzava u svetu), ili jednostavno ekologiju (neko nece da unistava planetu, bez obziraa na nacije), jasno je da iteksko ima ljudi koji ce uzeti hibrid.
[ bordzija @ 31.01.2019. 08:16 ] @
Nemojte da me shvatite kao protivnika novih tehnologija i dostignuća ali ovo jednostavno po meni nije dovoljno urađeno. Ostavljeno je dosta toga za posle.

Citat:
The Yaris Hybrid offers the same compact dimensions, roomy cabin and easy-to-drive attributes of the regular Yaris. However, if we compare the five-door Yaris in Luna spec to the five-door Yaris Hybrid in Luna spec, the hybrid boasts lower emissions (75 vs 109g/km), cheaper tax (€170 vs €190) and better fuel economy (3.3 litres/100km vs 4.8 litres/100km) – or 85.6mpg vs 58.8mpg for those who like to keep it old school.
https://www.thejournal.ie/toyota-yaris-hybrid-3522318-Jul2017/


Po meni, ovaj benzinski motor koji ugrađuju nije tehnološki u koraku sa današnjicom i ovim hibridnim pogonom ako me razumete. Po meni nedovoljno izbalansiran automobil. Fale tu lake legure, kompozitni materijali itd. Nezavršen posao.
[ SlobaBgd @ 31.01.2019. 08:19 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Interesantno je da nije uzeta u obzir cinjenica da se u drzavama kao sto su Srbija, Nigerija i slicne mogu naruciti rezultati testova za male pare - napises im sta zelis da bude rezultat, platis, oni kao nesto testiraju i dobijes rezultat kakav si narucio.
...

Podseti me - je li folksvagen srpska ili nigerijska firma?
[ Darko Nedeljković @ 31.01.2019. 12:08 ] @
Ispod teksta ne pise ime i prezime autora, tako da je mozda svaba, mozda srbin, mozda nigerijac... A za firmu ne razumem poentu pitanja, objasni ti meni ako sam nesto pogresno ukapirao.
[ Lavlja_Jazbina @ 31.01.2019. 21:38 ] @
Citat:
sto je srbija jedna od 5 najzagadmenijih drzava u svetu

Tesko da se shvatis posto pises takve nebuloze da je to za medalju.Kad bi se te gluposti upotrebile u neku energiju,mislim da bi hiibrid pao na drugo mesto.
[ Darko Nedeljković @ 01.02.2019. 08:05 ] @
Na zalost Srbija je puna naivnih ljudi koji veruju da zive u zemlji koja je ekoloska oaza, ekonomski lider, vojna sila, nebeska drzava i slicno. Ova slika dokazuje da je juce Beograd bio dvostruko zagadjeniji od bilo kog drugog grada na svetu:
[att_img]
Ja u holandiju nisam otisao zbog novca, vec zato sto mi vazduh u Srbiji mnogo lose utice na zdravlje - svake zime sam imao upalu pluca. A u Holandiji, naprimer Amsterdam, trenutni indeks zagadjenja je 37. Od 0-50 smatra se nezagadjenim, od 50 do 100 zagadjenim, a preko 100 izaziva dugorocne posledice po zdravlje. Ali, jbg, holandija puna vetrenjaca, svaki treci auto na struju... O zagadjenju vazduha znam podosta, zbog sopstvenog zdravlja, ako te nesto interesuje slobodno pitaj.
[ bordzija @ 01.02.2019. 08:32 ] @
Juče stvarno ustanem ujutro u srcu beograda i nešto me steže u grudima. Ja se napnem da iskašljem kad ispade toplana dorčol sve sa radnicima koji lopataju ugalj.

Šta mislite koja termoelektrana u srbiji bi najbolje punila strujom hibridna i električna vozila koja su ekološki prihvatljiva?
[ Darko Nedeljković @ 01.02.2019. 09:44 ] @
Pa ako bi se zaista izgradio gasovod i zamenili gorionici na ugalj onima na gas, situacija bi se donekle popravila. Vise linija gasovoda bi sigurno znacilo i vise pumpi za metan, koji je najjeftinije i najekoloskije fosilno gorivo, tako da bi se i sa te strane situacija popravila. Ja vec desetak godina vozim automobile na metan, ali je to veoma mucno, jer je najbliza pumpa za metan bila pedeset ili vise km od gradova u kojima sam ziveo. Kad bi imalo blize, mnogi bi rado koristili tu vrstu vozila. Ja cu verovatno sledeci auto gledati da bude metan hibrid, to je nesto najekoloskije a pritom dostupno obicnom coveku, jer Tesla kosta 200.000 evra, to nije za nas. Ukoliko bi broj stanovnika Srbije nastavio da se smanjuje, potrebe za elektricnom energijom bi mozda mogle da se zadovolje iz tih gasnih termoelektrana, a ukoliko se ide na varijantu odrzavanja broja stanovnika uvozom migranata, tada mislim da je nuklearka neizbezna.
[ popusicko @ 01.02.2019. 09:44 ] @
Zima je,gas skup,ljudi loze ugalj dunavac i slicne visokonekvalitetne grumencine jalovine.
Tu je zagadjenje pravo.Iz naselja gde su pretezno kuce,smrdi kilometrima okolo na paljevinu.Moj prvi komsija lozi neke stare ,uljem impregnirane pragove od pruge.
Kako da bude mirisno i cisto pored takvih.
[ Grada22 @ 01.02.2019. 11:42 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Na zalost Srbija je puna naivnih ljudi koji veruju da zive u zemlji koja je ekoloska oaza, ekonomski lider, vojna sila, nebeska drzava i slicno. Ova slika dokazuje da je juce Beograd bio dvostruko zagadjeniji od bilo kog drugog grada na svetu:


Pa, Beogradjani, predajemo vam stafetu..
Dosta je bilo, nosili smo je skoro 50 godina.
[ bordzija @ 01.02.2019. 11:45 ] @
Računao sam pre neki dan, metan se uopšte ne isplati ama baš nikome. Prvo mali gradski auto hvata jedva za 150 km gradske vožnje, otvoreno može da dobaci 250 km.
Do pumpe i nazad minimum 15 km gradske vožnje tako da si u beogradu već ostao na 135 km dometa što se tiče metana.
Kada se preračunaš kao da voziš punta koji troši 4-5 litara benzina. A nemaš ni gepek. Suludo.
[ Darko Nedeljković @ 01.02.2019. 12:41 ] @
Citat:
Kada se preračunaš kao da voziš punta koji troši 4-5 litara benzina.

Zvucis kao neko ko bas voli da zagadjenje bude sto vece. Ovim holandjanima se verovatno tek nikad nece isplatiti da spucaju 200.000 evra na Teslu, pa ipak to urade. Razlika u novcu u uslovima koje ti opisujes naravno nije tako velika, ali je razlika u izduvnim gasovima ogromna.
[ Darko Nedeljković @ 01.02.2019. 12:48 ] @
Citat:
popusicko:
Kako da bude mirisno i cisto pored takvih.

Onako kako je u svim manje zagadjenim drzavama - takve prvo kod psihijatra, da se vidi jesu li za ludnicu ili zatvor. Ovako - komsije koje ne prijavljuju ekoloski kriminal, lokalna vlast koja jedino zna da kaze da je za vreme prethodne vlasti bilo jos gore ali niko nije merio i zakonodavna vlast koja ne zeli zakons! I da definise sta sme a sta ne sme, potom i izvrsna koja ni to sto postoji od zakonske regulative ne zeli da primeni.... U takvim uslovima moze da bude samo gore.
[ Lavlja_Jazbina @ 01.02.2019. 12:53 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Na zalost Srbija je puna naivnih ljudi koji veruju da zive u zemlji koja je ekoloska oaza, ekonomski lider, vojna sila, nebeska drzava i slicno. Ova slika dokazuje da je juce Beograd bio dvostruko zagadjeniji od bilo kog drugog grada na svetu:
[att_img]
Ja u holandiju nisam otisao zbog novca, vec zato sto mi vazduh u Srbiji mnogo lose utice na zdravlje - svake zime sam imao upalu pluca. A u Holandiji, naprimer Amsterdam, trenutni indeks zagadjenja je 37. Od 0-50 smatra se nezagadjenim, od 50 do 100 zagadjenim, a preko 100 izaziva dugorocne posledice po zdravlje. Ali, jbg, holandija puna vetrenjaca, svaki treci auto na struju... O zagadjenju vazduha znam podosta, zbog sopstvenog zdravlja, ako te nesto interesuje slobodno pitaj.


https://www.kurir.rs/vesti/beo...a-evo-sta-ce-procistiti-vazduh

Evo ti iz istih novina,samo druga prica.Kao dlanom o dlan, vise nismo zagadjeni.

E druze,imas u Srbiji mnogo mesta gde je vazduh cistiji pa tu pecalbarsku demagogiju ostavi za sirotinju. Pazi bogati,Srbija posta industrijska sila pa joj vazduh najzagadjeniji.

Nisi ti zemljace rodjen u Beogradu da znas sta je smog od starih kotlarnica kao i naftarica da bi mi sad priccao bajke o zdravim plucima u holandiji.

Inace tim elektromobilima treba ugraditi vestacki šum da bi covek provalio da je vozilo uopste iza njega kad ide ulicom.Da,ima trotoar nego nekad se malo zadje i sa strane.
[ Darko Nedeljković @ 01.02.2019. 13:15 ] @
Citat:


E druze,imas u Srbiji mnogo mesta gde je vazduh cistiji



Hoces da kazes da je u Kini, Indiji, Pakistanu, Makedoniji i Bosni vazduh zagadjen po celoj teritoriji? Nije. Svuda imaju te nenaseljene oblasti obrasle zelenilom gde retko ko zivi i gde zagadjenje gotovo da ne postoji i oblasti gde zivi 90℅ ljudi koje su zagadjene manje ili vise od Beograda. Ja sam slusao te price ljudi iz gradskih vlasti zagadjenih gradova, koji su skloni idejama tipa da merenje u beogradu treba vrsiti na vrh avale, a u delhiju na mestu najveceg zagadjenja, kako bi se doslo do rezultata da je vazduh u beogradu cistiji. Medjutim, na njihovu zalost, a i tvoju, to se tako ne radi, vec se zagadjenje meri upravo na mestima sa najvisom koncentracijom stanovnistva. Tako da ako ti raspolazes informacijom da Srbija trenutno nije medju 5 prvih drzava u svetu po zagadjenosti vazduha, izvoli objavi tabelu prvih 10 ili 15 sa sve linkom ka izvoru te informacije.

Citat:
Inace tim elektromobilima treba ugraditi vestacki šum

To je zanimljiva ideja za diskusiju, ja licno nisam ni za ni protiv. Imaju li beogradski elektricni autobusi vestacki sum, ili je zvuk elektromotora sa zvukom okretanja tockova dovoljan da rastera pesake da ne izginu? Ustvari kad uzmem u obzir slepe i slabovide, podrzavam tvoju ideju da vozilo mora generisati neki zakonom definisan minimalni nivo buke. Mozda da se to primeni i za bicikliste?

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 01.02.2019. u 14:26 GMT+1]
[ bordzija @ 01.02.2019. 13:18 ] @
Pa imaju zvucnik koji mjauče dok se kreće električno vozilo da bi upozorilo pešaka.

Stvarno kada se setim 80tih svaka zgrada je imala kotlarnicu a sirotinja bubnjare. Kada izadjem iz zgrade a ono ti grebe grlo i štipa za oči. Izađem u beloj jakni a po ramenima mi sve pada gar. Ako rukom kreneš da skineš umažeš celu jaknu nego moraš da duvaš.

Danas je mnogo čistiji vazduh ali je zato cena centralnog grejanja 1000 evra na godišnjem nivou.

To po periferiji sirotinja loži mrtve mačiće. Nema izolacije nema fasade pa cepaju na vagone ugalj. Jbg tri sprata treba to zagrejati.
[ Darko Nedeljković @ 01.02.2019. 13:35 ] @
Sudeci po ovoj skali, vazduh je maksimalno moguce zagadti do indeksa 420, a beograd je juce imao gotovo toliko. Da li hoces da kazes da ako je beograd sada medju 5 najzagadjenijih u svet u to vreme je bio apsolutni lider, ili moguce je da su te neke osamdesete bile vrhunac zagadjenja i u holandiji, kako da znamo kad niko nije merio i objavljivao na internetu, nego oni radili mnogo na resavanju svog problema, a mi malo? Ja pratim ove liste vec nekoliko meseci i generalno su uvek sve drzave zapadnog balkana medju desetak najzagadjenijih na svetu, a srbija lider medju njima.
[ Darko Nedeljković @ 01.02.2019. 13:42 ] @
Citat:
bordzija:
Nema izolacije nema fasade pa cepaju na vagone ugalj. Jbg tri sprata treba to zagrejati.

Svojevremeno sam pitao jednog coveka zasto ne postavi fasadu na kucu, nego mu 10 godina stoji onako sa vidnim crvenim blokovima i veznim malterom, on kaze - tako placam manji porez jer je gradnja u toku, kad zavrsim fasadu onda je gotova i veci porez mora da se placa. Eto zakona koji direktno podstice zagadjenje, a trebalo bi da bude obrnuto - nema fasade veci porez, fasada sa izolacijom manji porez.
[ sasa022 @ 01.02.2019. 15:31 ] @
@bordzija

Fiat Punto u gradu trosi 8-9L benzina.Boce za metan imaju masu kao i pomocni elektro sistem kod hibrida.

Dostupnost tj. nedostupnost stanica sa punjacima i pumpama za metan u Srbiji je sasvim druga prica....

@Darko Nedeljković

Ovde te na psihijatriju salju ako hoces da koristis prirodne energetske izvore

https://webcache.googleusercon...-srbiji-nije-moguce-zbog-ovoga
[ Nebojsa Milanovic @ 01.02.2019. 16:36 ] @
Cela priča o hibridima meni od samog početka ima komponentu za koju mislim da je najbolje opisuje reč jajarenje.

Tačno je da je elektropogon napredovao, baterije jesu bolje/jeftinije nego ranije, ali ni SUS motori ne stoje u mestu, naročito benzinski koji lako ispunjavaju Euro 6 norme praktično bez ikakvog povećanja proizvodnih cena.

Lično, o hibridima ću razmišljati kada budu mogli da isporuče ovakve rezultate po ovim cenama:









[ Darko Nedeljković @ 01.02.2019. 22:32 ] @
Citat:
Lično, o hibridima ću razmišljati kada budu mogli da isporuče ovakve rezultate po ovim cenama

OK, drzimo te za rec. Cena ce svakako padati vremenom i vecim prihvatanjem tehnologije, to treba malo da sacekamo, a performanse nisu bile problem - elektromotor ima mnogo bolje ubrzanje od SUS motora.


https://www.youtube.com/watch?v=KoaNzgpGyF4
[ Nebojsa Milanovic @ 01.02.2019. 22:47 ] @
Rekoh rezultate, a to je mnogo širi pojam od samog ubrzanja u čemu se elektro pogon može smatrati odličnim.

Taj 1.5TSI po potrošnji je veoma blizu dizel motorima čak i u gradskoj vožnji, a i dalje puno jeftiniji od njiih, sa tendencijom da se ta razlika povećava kako ekološke norme jačaju.

Sve u svemu, ja bih se prvi što pre opredelio za elektro pogon baš zbog tih ubrzanja, posle toga i odsustva buke itd, ali hibride za sada ne vidim kao priliku za to.

Nekako su mi nit riba nit devojka, slično kao i SUVovi koji su niti putničko niti terensko vozilo.
[ sasa022 @ 02.02.2019. 00:02 ] @
@Nebojsa Milanovic

Sta mislis o 1,4 i 1,5 G-TEC ???

http://www.skoda-auto.rs/news/news-detail/octavia-g-tec

https://www.youtube.com/watch?v=bwRMtQXy3gA

http://autogasmagazin.rs/cng/n...ilometara-za-manje-od-40-evra/


[ Nebojsa Milanovic @ 02.02.2019. 00:12 ] @
Dobro pitanje i sasvim u skladu sa temom.

VW je uvek imao verziju na CNG, a kod 1,5TSI su maksimizirali stepen iskorišćenja i ostvarili neverovatno malu potrošnju.

Pitanje je kada će hibridi dostići tu ekploatacionu cenu.
[ bakara @ 02.02.2019. 11:19 ] @
CNG nema neku prakticnu upotrebnu vrednost u odnosu na LPG...
velike su boce, mala je zapremina, a broj pumpi premali u odnosu na razliku u ceni u odnosu na LPG, tako da ono sto ustedite na ceni potrosicete dok budete trazili pumpu.

Hibridi su logican korak izmedju SUS motora i automobila samo na struju koji su sve jeftiniji i kada se budu spustili u budzet klasu vozila nudice sasvim neke druge performanse.
[ Darko Nedeljković @ 02.02.2019. 12:11 ] @
U Srbiji trenutno radi 21 CNG pumpa, a kada sam ja poceo da vozim na CNG bilo ih je 3, pa sam ipak nalazio interesa za tu vrstu goriva. Ali, dobro, slazem se sa tobom, to nije dovoljno mnogo. Italijani smatraju LPG prevazidjenim i gotovo svi kao alternativno gorivo koriste CNG, tako da u Italiji postoje 1044 CNG pumpe, znaci tesko da gde mozes krenuti da nemas barem jednu usput. Slicno je u Nemackoj, tamo postoji 868 pumpi sto je isto vise nego dovoljno. Ipak, ono sto mene privlaci kod hibrida je mogucnost da se pomeras po kolonama, zastojima, granicama, semaforima i ostalim guzvama gotovo besplatno i bez zagadjenja. Ja sam jednom spalio automat startera jer sam nekoliko sati na granici pomerao po 4 metra paleci i gaseci motor automobila. Od tada motor ne gasim u ponavljajucim intervalima manjim od 5 minuta nego radi non stop. Ova gore Honda CRZ ima veoma mali elektromotorcic od samo 19 konskih snaga u poredjenju sa glavnim benzinskim motorom od preko 110 konja. Imajuci to u vidu, ja o hibridu ne razmisljam kao o hibridu, vec kao o najobicnijem benzinskom automobilu koji ima interesantan komad dodatne opreme. Verovatno ce ljudi ubuduce sve vise tako razmisljati i nakon nekog broja godina prihvatiti taj mali elektromotorcic kao sto su prihvatili, sta ja znam, elektricne podizace, ABS kocnice ili klima uredjaj. Na hibride ce najnormalnije ugradivati pogon na alternativna goriva, kao sto danas ugradjuju na benzinske motore bez te vrste dodatne opreme.

Neko gore pomenu da se plasi da ce hibrid da potrosi svu struju i onda nece nikako moci da se pokrene. Zar nemaju svi hibridi nezavistan akumulator za starter od baterija za pogon?
[ sasa022 @ 02.02.2019. 13:30 ] @
@bakara

Da li bi tako razmisljao o CNG-u da ti je dostupan kao LPG ???

[ bakara @ 02.02.2019. 13:47 ] @
Naravno da ne bi.

Pazi meni je na 6km jedna CNG pumpa pa ja to i dalje smatram nerentabilnim da se obavezujem da bas na toj jednoj pumpi moram da sipam gorivo.
kada ih bude vise bice druga kalkulacija, do tada mi je LPG isplativiji.

Lepo je to Darko gore objasnio.
[ sasa022 @ 02.02.2019. 14:54 ] @
U BG je CNG dostupan na 4 mesta

*CryoGas u:
-Dragoslava Srejovica
-Omladinskih brigada

*Slap u:
-Vladimira Tomanovica

*Gazpom u:
-Trgovackoj
[ bakara @ 02.02.2019. 15:03 ] @
Malo sam ti izmenio poruku, posto je bila zbunjujuca
[ bordzija @ 02.02.2019. 18:00 ] @
I ako se slupaš nedaj bože, traže te na marsu kao i ostatak kvarta u kome si grunuo. Jako teško, mali rezervoari, skupa ugradnja, verovatno reatest još komplikovaniji, mali radius kretanja, kada putuješ negde planiraš ko let na mesec da pogodiš pumpe sa metanom itd itd. Sve u svemu, metan nema šta da traži u srbiji kao i hibridna i elektro vozila.
[ Darko Nedeljković @ 02.02.2019. 22:13 ] @
Citat:
I ako se slupaš nedaj bože, traže te na marsu kao i ostatak kvarta u kome si grunuo.

Ne. Moj auto je doziveo udar otpozadi sa 200 km/h dok sam stajao u zaustavnoj traci, a u prtljazniku su bile CNG boce. Od siline udara smo polomili sedista. Pogodi sta je jedino neosteceno ostalo na voziliu - CNG boce. One su drugo sve okolo izlomile i pokrivile, ali one same su ostale neostecene. To mozda tenk da te upuca pa da eksplodira. A mozda ni tad. Ali, sa druge strane, covek koji oseca neki strah od CNG-a ne treba da vozi na isti, sta ce mu taj stres u zivotu. Sad pre neki dan sam video ogroman brod sa pogonom na CNG i to mi je fascinantno i da zamislim koliko taj tek ima eksplozivne moci na sebi. Kad takav titanik zakaci za ledeni breg, sta je bolja opcija, potonuti u ledenoj vodi ili biti lansiran u orbitu?
[ bordzija @ 03.02.2019. 03:58 ] @
Sudar pri brzini od 200 kmh?

[ pajapop @ 03.02.2019. 08:21 ] @
Ma...sta zna dete, sta je "200 km"..???.....A sad kad vidis..kad pocne nastavak teme sa ubedjivanjem o prezivljavanju na 200 km... " Samo sam otresao prasinu..."
[ bordzija @ 03.02.2019. 08:27 ] @
Darko baš stena a baš sam uživao čitajući neke njegove komentare kad ono međutim eto i mene neko da loži hehe Metan nije meni toliko opasan što se tiče sudara, više me hvata užas od samozapaljenja automobila jer, sve su to mahom održavani automobili koji stižu iz italije sa metanom. Sve prva boja i redovni servisi.
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2019. 08:40 ] @
Ovaj na snimku upije svu energiju sudara, a mi smo odleteli stotinak metara od mesta udara, tako da se dobar deo energije preneo na kretanje. Udar od nazad je mnogo manje opasan od udara sa strane ili od napred tu su sediste i naslon za glavu koji su takodje primili dobar deo energije udara i pritom se skroz deformisali. Takodje, drugi vozac je nagazio kocnicu sekundu-dve pre udara. Njegov automobil se zbog tog pokusaja naglog kocenja podvukao ispod mog zadnjeg dela troseci deo energije i na savladjivanje gravitacije. I tako dalje, sve to ko zna fiziku zna i kako utice, a ko ne zna taj nek ostane u uverenju da nikakvog sudara nije ni bilo i da cng boce eksploriraju ako ih pipnes kao deciji baloni.

Bordzija, ti italijanski automobili imaju uglavnom metanske boce ispod poda, tako da nemaju nikakvu mogucnost da napune kabinu. Mnogo je veci rizik od tog gasa u domacinstvu, gde pola EU kuva, greje vodu i prostor na metan. Ali, dobro, ne treba se izlagati strahu, ko se plasi gasa tu su benzin, dizel i elektrika, vise nego dovoljno alternativnih resenja.
[ bordzija @ 03.02.2019. 09:02 ] @
Neka si ti nama preživeo udarac otpozadi sa 200 kmh svi živi i zdravi nikome dlaka nije falila lako ćemo za metan propan butan
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2019. 09:06 ] @
Dodao bih jos, eksplozivnost CNG je pri koncentracijama 5 -15℅ a eksplozivnost TNG pri koncentracijama 2-8℅, tako da ko se plasi metana sigurno se jos vise plasi autogasa, ili ne?

Osim toga, metan ima jos jednu lepu osobinu u odnosu na benzin, dizel i autogas - ako do curenja dodje na otvorenom, on momentalno napusta mesto curenja i odlazi gore, u atmosferu, dok preostala tri ostaju da cekaju pogodne uslove za eksploziju ili pozar.
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2019. 10:57 ] @
Citat:
bordzija:
Neka si ti nama preživeo udarac otpozadi sa 200 kmh svi živi i zdravi nikome dlaka nije falila lako ćemo za metan propan butan :D

Da. Razumno je ne baviti se sad time. Niti sam ja imao policijski radar u rukama da mogu tvrditi da je bas 200, niti se te ilegalne trke besnih automobila i njihovih drogiranih/pijanih vozaca po auto putu obavljaju manjim brzinama... niti je ovaj gore snimak relevantan, jer oni tu (zlo)namerno postavljaju betonsku barijeru da bi maksimizirali posledice. Mogli smo poginuti, nismo, a da jesmo to ne bi bilo zbog metanskih boca u prtljazniku, to je poenta cele price. Boce su barem dva puta jace od bilo cega okolo tako da ce sve drugo da deformisu a one da ostanu neostecene. Curenje uzrokovano neodrzavanjem je vec neka druga prica, o kojoj nemam dovoljno znanja ni iskustava, pa nemam ni neko formirano misljenje o tome.
[ bakara @ 03.02.2019. 12:27 ] @
Ni ja ne verujem da te je neko tresno 200 na sat, ali to ne menja cinjenicu da su same boce izuzetno otporne cak i na direktne udare a ne u karoseriji auta.
tako da se slazem da ce se verovatno sve okolo pre dezintegrisati nego sto ce boce da puknu, a ima i takvih testova na YT
[ bordzija @ 03.02.2019. 12:43 ] @
Ako je mene lik tresnuo sa jedno 50-60 i bacio 10 metara onda je Dare Baron leteo minimum 40 metara leteći Dare :D

Elem ovako izgleda kada grune cng bez sudara:



Ostali samo dugmići
[ bakara @ 03.02.2019. 13:06 ] @
za CNG si morao da se namucis da nadjes tu eksploziju.
Pa lakse bi bilo naci kako se lako zapali auto na benzin
[ bordzija @ 03.02.2019. 13:25 ] @
Nisam, to mi je odmah otvorilo al sam se zagledao, ima i jedna retrospektiva. U principu ko vozi na plin i cng mora da bude izuzetno brz i elastičan kao gazela kako bi u sekundi seksplozije iskočio ako treba kroz auspuh i pobegao.

Evo iz drugog ugla. Pazi kako na ovoj astri puni pod haubom?



To sve neke sirotinjske zemlje ko mi.
[ Nebojsa Milanovic @ 03.02.2019. 14:38 ] @
VW Polo dobija motor 1.0 TGI a Golf 1.5 TGI
[ bordzija @ 03.02.2019. 16:01 ] @
Polo je 6 evra na 500 km jeftinija vožnja nego kod mog auta a golf oko 4,5 evra jeftiniji na 500 km. Pošto je to sve jajarska vožnja na testovima, mogu slobodno da poredim oba modela. Uz 25% manje emisije co2 nisam baš nešto oduševljen.
Suviše dugo se zadržavaju na ovim prelaznim rešenjima, ne znam dal ću za života dočekati da sednem u auto koji može da predje na struju 500-600 km i ne košta čitavo bogatstvo a puni se dok popijem kafu na pumpi.

Da se razumemo ja sam za apsolutnu ekologiju ali u uređenim državama, ovde ipak dajem malu prednost benzinskim motorima i potrošnji goriva.
[ bakara @ 03.02.2019. 16:45 ] @
kako 4, i kako 6 eura na 500km nista te ne razumem...?

Ovde koliko vidim polo i golf trosi oko 4kg CNG to je oko 250-300din na 100km za auto od 130ks (nadam se da tvoj auto ima pola od toga?)
tvoj auto u najboljem slucaju trosi 850din na 100km

ti si izgleda racunao cenu CNG u nemackoj a cenu benzina u srbiji
[ bordzija @ 03.02.2019. 17:05 ] @
1 kg cng u nemačkoj košta 1 evro uhvatio sam se za tu cenu jer ne znam koliko je ovde i dal ga ima. Nema to veze koliko konja ima, sigurno ga ne teraju u crveno kada testiraju minimalnu potrošnju. A cenu benzina računam u bh gde kupujem.
Pošto je gorivo lošijeg kvaliteta u srbiji, kakva je šansa da taj cng bude na barem osrednjem nivou? Sa bosanskim gorivom me izađe oko 600 i neki dinar na 100 km
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2019. 19:17 ] @
Citat:
1 kg cng u nemačkoj košta 1 evro uhvatio sam se za tu cenu jer ne znam koliko je ovde i dal ga ima.

Samo da te obavestim, imas u Svedskoj CNG za 1,87 evra/kg, a benzin u Belorusiji za 0,52 EUR/l. Tako da sledeci put kad ti bude trebalo mozes bez problema da izvedes racunicu da je voznja na CNG najskuplja.
[ Nebojsa Milanovic @ 03.02.2019. 19:27 ] @
Jedna od najglupljih stvari koju je Bordžija uneo na ES je forsiranje te cene vožnje po kilometru.

Brate, to je najbitnije samo za taksiste i takve službe, kod putničkih i uopšte porodičnih vozila ima stvari koje su puno važnije od toga.
[ sasa022 @ 03.02.2019. 19:59 ] @
@bordzija

Samo tvoj auto sa "bosanskim" gorivom trosi 20-30% manje u odnosu na "srbijansko" gorivo i samo tvoj Hyundai trosi u gradskim uslovima po fabrickoj normi...

Prestani vise da lupas gluposti

- - - -

Skoda Octavia 1.4/1.5

CNG - 3/3,5/4,5 kg - 1kg je 95-100din u Srbiji
Benzin 4,7/5,5/6,5l - 1l je oko 150din

3,5x100din = 350 / 5,5x150din = 825 razlika 475 din na 100km

ako gledas realan prosek , razlika je jos veca

spritmonitor.de

2013-2019

1,4G-Tec prosek 4,22kg
1,4TSI prosek 6,63l

i20 1,2 ( svi modeli 75-87KS ) - prosek 6,3l
Skoda Fabia ( 1,0 1,2 i 1,2TSI 70-90KS ) - prosek 6,1l
[ bordzija @ 03.02.2019. 20:24 ] @
Sasa to je sve do stila vožnje, ne može to neko sa betonskom nogom da postigne. Možda bi više trošio kada bih besomučno stiskao gas i zamišljao da vozim ferari ali ja jednostavno uživam u laganoj vožnji. Znaš kako je to dobar osećaj kada sedneš iz savršeno ispravnog VW vozila koje je trošilo po gradu 13-16 litara benzina (doduše duplo više ks) u ovo što maltene ništa ne troši? Motor je pravo malo remek delo 21 veka! 1250 kubika, 4 cilindra i 16 ventila!
I ne žurim nigde, uvek krenem na vreme. Mislim da je to preduslov za malu potrošnju.

Pomirite se sa time da je u Srbiji gorivo KRDŽA najgora. Pogledajte samo uslove garancije za pojedina vozila, koji su intervali zamene ulja itd. Meni ni posle 10.000 km ulje nije crno.
Ovo je već off vratimo se na temu hibridnih vozila.

I ne znam šta si ti sale gledao, evo ja našao na tom sajtu da je prosečna potrošnja 5-5,5 litara benzina za Hyundai i20 1.25 ccm:
https://www.spritmonitor.de/en...amp;fuelsort=6&powerunit=2
[ cozmo_im @ 03.02.2019. 20:39 ] @
Citat:
bordzija: Meni ni posle 10.000 km ulje nije crno.


Sipas jako lose ulje koje ti talozi naslage cadji i koksa. Pitaj bilo kog inzinjera koji se bavi uljima. Boja ulja mnogo govori, a tvoja ne valja nikako.
[ bordzija @ 03.02.2019. 20:51 ] @
Redovne servise obavljam samo u inostranstvu i to u ovlašćenom servisu, sipaju mi neki kastrol ne znam sad tačno koji niti me interesuje a pritom menjaju i filter, isto stave originalni a ne ove imitacije koje se prodaju po srbiji. Znači original ulje i filter
Kada bih vam reko da ulje menjam na 15.000 km sasuli bi me kamenjem
[ sasa022 @ 03.02.2019. 20:57 ] @
Citat:
Motor je pravo malo remek delo 21 veka! 1250 kubika, 4 cilindra i 16 ventila!


Toliko tehnolosko cudo da u i20 u proseku trosi oko 6l.......
[ bordzija @ 03.02.2019. 21:51 ] @
To tvoje računanje mi više liči na prosečnu platu u Srbiji koja je 50.000 dinara a cela srbija mota kablove za 25.000 din.
Meni je reper georg48 sa 238 punjenja rezervoara, obrati pažnju na njegove potrošnje, to je upravo ono o čemu ja pričam. 700 km sa punim rezervoarom.

Sve u svemu pažljivo proučavanje motora prilikom kupovine novog automobila i ispade džek pot! Mala kubikaža, 4 cilindra i 16 ventila!
Opet, nije svako za volan niti je svaki automobil perfektan.

Ovi hibridi stvarno imaju potencijala ali im fali, uvek im nešto fali da bi bili savršeni, onda više nebi imali šta da ponude sa sledećim modelom.
Konkretno sam od yarisa očekivao da troši 2,5 litara benzina. Loše izbalansiran mali gradski auto.
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2019. 22:19 ] @
Citat:
Konkretno sam od yarisa očekivao da troši 2,5 litara benzina.

Ovako nest se ne ocekuje da izjavi jedan "Dipl Ing". Ideja hibrida je da smanje potrosnju koja se kod drugih automobila uludo baca na neefikasnu kreni-stani voznju pa se na taj nacin potrosnja po gradu izjednaci sa potrosnjom na otvorenom. Ni jedan automobil bez elektricnog motora ne moze biti ekonomican u tom nacinu voznje, pa ni tvoj Hyundai, a ti po svemu sudeci imas srece sto zivis u nekoj nedodjiji gde nema mnogo ljudi pa samim tim ni saobracajnih zastoja gde mora da se krece i staje. Dobar hibrid moze da ustedi do 20% goriva u odnosu na isti takav motor na benzin ili dizel koji nema pomocni elektromotor. A 20% je ogromna usteda, ne samo na licnom nego i na planetarnom nivou. Ako to "Dipl Ing" okacimo macku o rep, onda ti mozes da ocekujes i potrosnju od jedan litar, niko ti ne brani.
[ pajapop @ 03.02.2019. 23:21 ] @

Bordzija nikako da shvati, da je poenta i svrha hibridnih automobila, SAMO I uvek SAMO smanjenje i doprinos smanjenju zagadjenja izduvnim gasovima, a ne bilo kakva usteda u bilo kom energentu. Bitno je samo koliko u toku cas/rada ima izduvnih gasova...Sva merenja svih relevantnih cinilaca i strucnjaka ukazuju na to da je ukupno zagadjenje manje, nego da se sve vreme vozi samo na benzinu ili dizelu.
[ Lavlja_Jazbina @ 04.02.2019. 07:37 ] @
Moze se reci da je sve receno,a da li on shvata nije ni bitno.Da li neko zna uvozom polovnog hibrida koliko je daleko od fabricke funkcije,mislim ispravnosti.


[ bordzija @ 04.02.2019. 07:55 ] @
Kao što sam i napisao u nekom od mojim prethodnih postova:
Citat:
Da se razumemo ja sam za apsolutnu ekologiju ali u uređenim državama, ovde ipak dajem malu prednost benzinskim motorima i potrošnji goriva.


A kako su u testu opisali potrošnju ovog yaris hibridnog vozila:
Citat:
Prosek po gradu na testu nam je iznosio 4,8 l/100 km.
Potrošnja pri 130 km/h se kreće oko 6,0 do 6,5 l/100 km.

Što je za mene mnogo i apsolutno neprihvatljivo.
Lavlja a šta možeš da očekuješ od polovnjaka koji bi se pojavio kod nas sem da su urađeni mali i veliki servis i tek zamenjene baterije a automobil je NOV NOV NOV iako je prešao pola miliona km.
Živim u strogom centru beograda, najstrožem centru, u krugu dvojke ali nemam problema sa gužvama i zastojima koje prave ljudi sa periferije. Jednostavno ne znaju da se snađu u centru i svi navale u isto vreme na iste ulice i mostove.

Kao što rekoh, od malog gradskog automobila hibrida očekujem da troši 2,5 litara benzina po gradu, na otvorenom putu ionako nema veze što je hibrid svi su isti.

[ cozmo_im @ 04.02.2019. 08:13 ] @
Citat:
bordzija:
Redovne servise obavljam samo u inostranstvu i to u ovlašćenom servisu, sipaju mi neki kastrol ne znam sad tačno koji niti me interesuje a pritom menjaju i filter, isto stave originalni a ne ove imitacije koje se prodaju po srbiji. Znači original ulje i filter :)


Sinteticko ulje ne sme biti drugacije boje osim skroz tamno braon (dakle bas tamno braon) kod benzinca i crno kod dizela vec nakon par hiljada kilometara. To je znak da ulje radi posao, odnosno cisti motor od naslaga. Nema veze sa tim da li motor trosi ulje ili ne. Boja ulja koja je svetlobraon ili "kao nova" je znak da ili ulje nije odgovarajuce, ili ne cisti motor kako treba. Nece se to trenutno odraziti na motor, ali na duze staze hoce itekako. Na starijim generacijama automobila svako menja ulje na 15.000km to je interval servisa u Srbiji, a noviji benzinci i dizeli imaju softver koji meri kvalitet ulja te je servis na 30.000km ili dok kompjuter ne javi da je za zamenu (okvirno izmedju 20 i 30.000km). Odmah posle voznje, dok je motor vruc, ulje mora biti bas bas tamno jer to je znak da radi posao. Naravno ovo vazi za sinteticka ulja.

Pa ja sam menjao na ulje na 10.000km na Corolli i to 10W40, cak i za vreme sankcija sa svercovanim gorivom, i motoru nista nije falilo.

"If your oil is dark, thin, and runny (but still translucent), you're probably using a synthetic blend. Thanks to engine-performance-enhancing additives, synthetic oils collect even more grime from our engines than conventional oil, making them appear darker both out of the bottle and when you check the dipstick. "

"A common misconception is that high quality motor oil should come out of an engine looking clean at the time of an oil change. Nothing could be further from the truth. If the oil is doing its job of cleaning the engine, then it should be dirty when it is drained. Havoline motor oil will start looking dirty a short time after it is put to use. In the case of diesel engines, the oil will look dirty within a few hours of operation. These are signs that the motor oil is doing its job of keeping soot, dirt, and other combustion contaminants in suspension to be carried to the filter or removed from the crankcase when the oil is changed. Havoline motor oils have been formulated to hold these contaminants in suspension until they can be removed with an oil and filter change."

Masa glupih sajtova i dalje uci vozace da ulje mora biti svetle boje i posle 10.000km, sto nikako nije tacno.

Poenta ulja je CISCENJE i HLADJENJE motora pa tek onda podmazivanje.
[ component @ 04.02.2019. 08:25 ] @
Izvinjavam se što vraćam temu u nazad, ali zapala mi je za oko ova izjava:

Citat:
Darko Nedeljković:
jer Tesla kosta 200.000 evra, to nije za nas.


Jel' to misliš na Tesla kamion? On je ipak malo više. Ako misliš na auto on malo manje. Tačnije 44.000$ ili ti nešto ispod 39.000€ po trenutnom kursu. To je cena za midrange model 3. Osnovni model 3 još nisu napravili (iako su obećali) i on treba da košta 35.000$ ili nešto preko 30.000€
Ovo pišem pošto sam se nosio mišlju da kupim Tesla model 3 (ovaj najjeftiniji), ali to je nemoguće u Srbiji. Osim što ga još ne proizvode pa bih morao da dam 10.000$ više za jači model, naša država gleda da fizičkim licima oteža uvoz novih vozila. Morao bih da platim homologaciju i sto drugih čuda. Sledeće je da probam da kupim polovan (bar 6 meseci registrovan), ali još uvek nisam našao u okolini da neko prodaje. (ako neko ima link bio biz zahvalan).

[ Darko Nedeljković @ 04.02.2019. 08:47 ] @
Citat:
Živim u strogom centru beograda, najstrožem centru, u krugu dvojke ali nemam problema sa gužvama i zastojima

Izvini, nisam propratio, kako to zivis u centru beograda a sipas gorivo u bosni?
[ bordzija @ 04.02.2019. 08:56 ] @
Da to se zovu deterdženti u ulju i oni su jako bitni u celom sistemu podmazivanja motora a filter je zadužen da pokupi te nečistoće koje se talože na zidovima motora. deterdžent omogućava njihovo razlaganje i prohodnost ulja kroz kanale za podmazivanje. Isto je bitno menjati ulje jednom godišnje baš zbog tih deterdženata jer gube na svom hemijskom sastavu i kvalitetu. Sve to kvalitetan filter pokupi i zadrži u sebi pa prilikom sledeće izmene ulja nema nikakvih taloga i prljavština po unutrašnjosti motora. Neki motori su osetljiviji i zahtevaju besprekorne intervale zamene ulja ili otkazuju svoju poslušnost.

Ali ovo nije tema o sus motorima već hibridnim, vratimo se na temu.

@Darko često putujem u bh i hr pa mi traje to gorivo kada sipam do vrha na samoj granici.
[ Darko Nedeljković @ 04.02.2019. 09:01 ] @
Citat:
component:
Jel' to misliš na Tesla kamion? On je ipak malo više. Ako misliš na auto on malo manje. Tačnije 44.000$ ili ti nešto ispod 39.000€ po trenutnom kursu. To je cena za midrange model 3. Osnovni model 3 još nisu napravili (iako su obećali) i on treba da košta 35.000$ ili nešto preko 30.000€

Ja sam razmatrao Tesla Roadster, ali sam odustao zbog cene
Poslednji put kad sam proveravao bilo je $200.000, od toga tamo neke 2017. platis $50.000 unapred pa cekas nekoliko GODINA da dodjes na red, a ako hoces da ti pripadne jedan od prvih 1.000 proizvedenih komada, onda je cena bila $250.000 (218 hiljada evra). Jos nisu isporucili nijedan, pocece tek za godinu-dve, a za relativno mnogo imaju uplacen depozit.
[ bordzija @ 04.02.2019. 09:08 ] @
Ja sam prošle godine gledao Reault Zoe, prodavao se polovan u Hrvatskoj na njuškalu i bili su oko 10.000 evra po komadu. Bilo ih je nekoliko komada u ponudi, privatno ih je neko uvozio i preprodavao, verovatno je neka firma menjala vozni park. Nisu imali neke velike kilometraže uglavnom par desetina soma km. Delovali su kao zanimljiva investicija za nekog ko vozi ali pošto ja sipam za oko 50 evra mesečno najviše, odustao sam od kupovine jednog za vožnju u lokalu.

Novi su 35.000 do 37.000 evra što je meni neprihvatljivo.
[ mozdasamjaamozdainisam @ 04.02.2019. 09:14 ] @
I u vreme kada su konji i kocije bilo glavno prevozno sredstvo, prvi automobili su bili preskupi. Takodje, nije imalo smisla da se kupuje gorivo kada konj moze da pojede travu gde god da je :)

Tek kasnije je Ford, kada je uveo pokretnu traku i smanjio opcije na samo crnu boju automobil ekonomski postao dostupan sirokim masama.

Isto ce biti i sa elektricnim vozilima. Pre 20 godina su bili statisticka greska na putevima, test vozila, eksperimenti - danas (odabrani ljudi) ih voze svakodnevno.
[ bordzija @ 04.02.2019. 09:18 ] @
Citroën C-Zero Seduction automatik
https://www.njuskalo.hr/auti/c...ction-automatik-oglas-27484619

U Sloveniji polovan 8500 evra po meni ovo i nije tako loša investicija za grad. 56.000 km



[Ovu poruku je menjao bordzija dana 04.02.2019. u 10:44 GMT+1]
[ component @ 04.02.2019. 10:35 ] @
@Darko Nedeljković
Roadster je igračka za bogate. Na primer Rimac ima concept one/two koji je još skuplji (i po mnogo čemu bolji od ove prve verzije roadstera)

Nama treba praktičan automobil. Da mogu do prodavnice, do drugog grada ili ponekad da odem na put sa njim. Meni je Tesla model 3 savršen za to. Na primer Nisan Leaf mi se sviđao, ali mislim da su u Tesli dosta stvari rešili na bolji način. Baterije su im neprevaziđene. Imaju vodeno hlađenje i imaju odličan kontroler punjenja i pražnjenja. Praktično ne možeš da ih zezneš. Takođe imaju najviše prodatih vozila i najviše prikupljenih podataka od istih. Po podacima iz realnog korišćenja baterija posle 10 godina će imati preko 90% kapaciteta. Za Leaf na primer nije preporučljivo da se stavi na punjenje odmah nakon vožnje. Dakle dođeš kući uparkiraš ga u garažu i nije preporuka da ga uključiš odmah da bi sutra ponovo bio pun, već treba da se setiš da se vratiš do garaže za pola sata pa tek onda da ga uključiš da se puni. Nebuloza.
Nego da ih ne hvalim, možda sam pomalo zaluđenik. Svaki elektro automobil je po meni bolji od SUS za gradsku vožnju. Problem je što nije svaki bolji za duže relacije. Pošto živimo u Srbiji gde je birokratija osmišljena da se uhlebe partijski kadrovi a ne da pomogne narodu, ne verujem da ću u sledećih bar 10 godina voziti električki automobil. Stvarno mi se za sada ne isplati da imam dva automobila. Ali ako dođe situacija da budem trebao da imam dva, mali gradski će 99% biti električni.
[ bordzija @ 04.02.2019. 11:16 ] @
Nisan leaf je 12.000 eura polovan, po meni se već isplati gledati električni automobil kada se već gleda nikakav hibrid koji je apsolutna besmislica. Obavezno imati još jedno vozilo sa sus motorom po potrebi. Domet 100 km pokriva apsolutno ceo beograd i okolinu što znači može i do vikendice da se ode pod uslovom da se ne žuri i dopuni noću na domaću infrastrukturu. Bilo bi lepo u Begradu kada bi bandere ulične rasvete imale utičnice na kojima bi mogla vozila da se dopunjavaju. Kasnije bi te utičnice mogle da budu i autorizovane raznim karticama na mesečnom ili godišnjem nivou kao u francuskoj što sam video ali u drugom smislu (upotreba el bicikala i vozila)
https://www.njuskalo.hr/auti/n...af-leaf-elektro-oglas-27085063

Kako sam nešto gledao i računao, neko ko vozi malo auto i prelazi 10.000 km može godišnje da uštedi 1000 evra na gorivu i redovnim servisima koje ima sus motor. Automobil star 4-5 godina, neka radi još 5-6 godina i...

Ovaj Citroen C zero se bukvalno potpuno sam sebe isplati, posle 5-6 godina si na nuli.

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 04.02.2019. u 12:28 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 04.02.2019. 18:27 ] @
Citat:
bordzija:
Hyundai i20 1.25 ccm: Motor je pravo malo remek delo 21 veka! 1250 kubika, 4 cilindra i 16 ventila!

Jel ti to pričaš sam sa sobom, kakav bre 21. vek, pa rekao sam ti da ima puno boljih motora te klase, i ne samo danas nego ih ima odavno, već 20 godina.

Pogledaj ovaj motor:

https://www.cars-data.com/en/f...to-85-16v-sporting-specs/12321

Takođe 1250 kubika, 16 ventila, ali punih 10 KS više nego kod tvog limenka, tučani blok (daleeeko tiši!), dugohodi, zmaj od motora, brži/startniji od VWa sa izvanrednim 1.6 motorom

https://www.auto-motor-und-spo...iat-punto-85-gegen-vw-polo-75/







[ bordzija @ 04.02.2019. 22:03 ] @
Ja mislio nešto ozbiljno a ono punto fire iz prošlog veka, ajde da si pomenuo fiatov 1.3 mjt motor koji je isto pravo umetničko delo nego ćorak. Već neko vreme hoću da uzmem nešto kao drugi auto da me mine želja ali onaj 1.3 sa 5 brzina bez plivajućeg zamajca koji je nepotreban trošak u najavi.
[ pajapop @ 04.02.2019. 22:52 ] @
Citat:
bordzija:...bez plivajućeg zamajca koji je nepotreban trošak u najavi.


Stvarno cudno od jednog inzinjera, da je toliko protivan svake tehicke inovacije... A mozda si inzenjer prehrambene tehnologije..??? Ono...cevapi,kobasice... Jao...sad sam se setio (Bordzija)...Otrovi su u pitanju???
[ sasa022 @ 04.02.2019. 23:48 ] @
@bordzija

Zar i ti razmisljas o dizelasu ???

A sto se tice plivajuceg zamajca , zaista je nepotreban trosak na motorima male snage/zapremine....
[ Nebojsa Milanovic @ 05.02.2019. 01:04 ] @
Citat:
bordzija:
Ja mislio nešto ozbiljno a ono punto fire iz prošlog veka

Evo sad... kada kažem da ima 20 godina starih a čisto boljih motora od te zvečeće konzervice, onda je to "iz prošlog veka"...

Ima iz prošlog ali još više ima iz ovog veka, evo još jednog

https://www.cars-data.com/srb/...ta-1.25-82ks-trend-specs/13834

Čisto bolji i motor i ceo auto od i20 (i nije jedini naravno), a ta Fiesta se kod nas dobiti za manje od 10k, što je odlična kupovina.


[ bordzija @ 05.02.2019. 07:12 ] @
Lepa je ta fiesta i ima lepe karakteristike na papiru ali dal je to sve u stvarnosti tako što se tiče potrošnje? Nisam je gledao novu jer nema prostora na zadnjoj klupi tj ceo auto je projektovan za zvezdane staze a ne za vožnju po zemaljskim putevima. Naravno da mali motori ne trebaju plivajući ali se trte da u sve umuvaju danas. Možda bih ja trebao da otvorim školu štedljive vožnje kako bih razuverio neverne tome?

Hyundai i20 da napravi hibrid sa ovim 1.25 motorom, po mojoj proceni potrošnja bi bila 2 litra na 100 km. Uz malo više kompozitnih materijala, aluminijuma mislim i manje. Bio bi to najčistiji automobil na planeti.
[ Darko Nedeljković @ 05.02.2019. 08:42 ] @
Citat:
Možda bih ja trebao da otvorim školu štedljive vožnje kako bih razuverio neverne tome?
mislim da smo ukapirali - nabaviti ma!li gradski auto, voziti uglavnom internacionalne ture, po autoputu juriti 60km/h, a u gradu cekati 3 sata nocu da ulice budu prazne pa onda sesti u auto
[ bordzija @ 05.02.2019. 08:55 ] @
Ali sa međuosovinskim razmakom kao kod seat leona, ne znam šta je to danas u principu mali gradski auto? Smart? Vrlo retko vozim noću po Beogradu, uglavnom je danas gužva i posle 8-9h uveče kao u sred bela dana. Provučem se sporednim ulicama, ne gubim vreme po gužvama a svima koji dolaze u Beograd savetujem da parkiraju na periferiji i dalje koriste gsb ili taxi. Ako se slepo oslone na navigaciju zaglaviće sigurno u gužvi.
Za malu gradsku potrošnju moraš stalno da se krećeš. Za sve postoje alternativni pravci. Ako na posao ideš svaki dan, probaj da menjaš rutu iznenadićeš se kako može i bolje da se prođe.
Po autoputu vozim od 130 do 160 kmh zavisi od uslova na putu.
[ cozmo_im @ 05.02.2019. 09:08 ] @
Citat:
bordzija:
Ja mislio nešto ozbiljno a ono punto fire iz prošlog veka, ajde da si pomenuo fiatov 1.3 mjt motor koji je isto pravo umetničko delo nego ćorak. Već neko vreme hoću da uzmem nešto kao drugi auto da me mine želja ali onaj 1.3 sa 5 brzina bez plivajućeg zamajca koji je nepotreban trošak u najavi.


Ti i dalje mislis da je plivajuci zamajac neki trosak? Pa to je sad maksimum stotinak evra skuplje nego obican set kvacila. Ti si zaribao u nekom vremenu od pre 10 do 12 godina sa tim informacijama :)
[ bordzija @ 05.02.2019. 09:23 ] @
Samo ti kupuj te remontovane i reparirane komplete i uživaj. Ja jedva po beogradskim radnjama nađem kvalitetan običan set a da nije remontovan a svi se prodaju kao novi. Kada ti pukne radilica ili menjač ti sedi i plači.
[ cozmo_im @ 05.02.2019. 09:28 ] @
Nisu remontovani, naprotiv, novi su, originalni i sertifikovani od strane proizvodjaca vozila, odnosno delove pravi firma koja je prva ugradnja tih delova (originalna) u vozilu.

Da prevedem na srpski - original :)

Slazem se za paprene cene delova za vozila koja su u garantnom roku do 5 godina, ali to nema veze sa cenama delova, vec ovlascenim servisom i marazama, uslovima garancije itd.
[ bordzija @ 05.02.2019. 12:39 ] @
Ja nisam spominjao da su skupi delovi u garantnom roku, to ne znam jer se ništa nije kvarilo, samo sam menjao ulje i filtere. Da čekaju budale to stoji, jedan zadnji "original" hyundai amortizer 12.000 dinara dok je kayaba 5.500 dinara po komadu. Da definitivno čekaju budale u ovlašćenim servisima u Srbiji pogotovo što taj originalni amortizer izgleda kao igračka i fabrički nije valjao ali aj ti dokaži njima da nije u redu bez da rasturaš auto.

Pre 6-7 godina kada sam kupovao sachs komplet kvačila, sve je bilo remontovano osim ležaja i kutije pa sam preko veze jedva nabavio nov komplet. Skoro sam za neki auto nabavljao valeo set i bio je nov. Možda se danas situacija promenila na bolje.
[ bordzija @ 05.02.2019. 13:04 ] @
Novosadski studenti napravili auto sa hibridnim pogonom.

Da je znanje stečeno na fakultetu pravo tek onda kada možemo da ga primenimo u praksi, nedavno su dokazali studenti novosadskog Fakulteta tehničkih nauka.

https://www.b92.net/automobili...9&mm=02&nav_id=1502034

[ cozmo_im @ 05.02.2019. 14:36 ] @
Citat:
bordzija: Pre 6-7 godina kada sam kupovao sachs komplet kvačila, sve je bilo remontovano osim ležaja i kutije pa sam preko veze jedva nabavio nov komplet. Skoro sam za neki auto nabavljao valeo set i bio je nov. Možda se danas situacija promenila na bolje.


Postoji program originalnih zamenskih delova iz prve ugradnje za sva vozila. Samo treba znati po serijskom broju. Mogu biti i do 50% jeftiniji od dela koji nosi zvucno ime, a u pitanju je IDENTICAN deo samo nakaleme drugo ime na njega :)

Dakle fabrika pravi delove, i sad za vozila u garanciji nalepe naziv "Total" naprimer i stave cenu od 100 evra. Isti takav deo (bas taj) kao zamenski kosta naprimer 60 evra. Dakle, u pitanju je isti deo, samo sa drugim imenom - odnosno dranje korisnika vozila pod garancijom (ili van nje ako se ne raspitas).

Naravno, i zamenski deo ima garanciju od 24 meseca, shodno zakonu koji postoji kod nas.

Postoje naravno i fejk delovi ali to se lako uoci (kao i oni koji su remontovani).

Inace, sam plivajuci zamajac sa kvacilom i u originalu nije skup. Skupa je zamena (recimo 800 evra delovi i zamena za HDI motore, ustvari i manje, nekih 90.000 dinara) jer se menjaju svi semerinzi, dihtunzi i manzetne poluosovina, menja se ulje u menjacu... masa ljudi i kad zameni obican set kvacila ne obraca paznju na semeringe i ove stvari i vrlo lako moze sve da poriknjava zbog raznih drugih stvari.

Naravno, mozes naci zamajac nov, originalni zamenski, za 350 do 400 evra maksimum i samo ga zameniti bez ikakvih dodataka. Sve se svodi na rizik.

Cak i tih oko 800 evra nije puno na 15 godina koriscenja vozila - 4 evra mesecno maltene. Naravno mozes proci i za 400 ako zamenis samo kvacilo i zamajac bez gorepomenutih dodatnih operacija i delova.
[ bordzija @ 05.02.2019. 17:26 ] @
Pa jeftinije ti da kupiš drugog citroena nego da menjaš set kvačila a po ps-u ako radiš francuska vozila a moraš jer jedva čekaju da se pokvare ponovo i ponovo :D
Ma kakav crni plivajući zamajac, 120 evra set, 50 evra ruke plus nešto sitno još te manžetne i semering. De nađe još 400 evra jel to menjaš i poluosovine sve sa radilicom?
[ cozmo_im @ 06.02.2019. 09:10 ] @
25.000 dinara je set kvacila za dizel motor sa zamenom semeringa, plus ruke 50 evra i ulje kolko kosta. Samo da ti napomenem da je to kvacilo bez problema izdrzalo 400.000km na dizel agregatu duplo vece radne zapremine i duplo veceg obrtnog momenta od tvoje kosilice koja ne moze uz breg na Durmitoru (sa pet osoba, stvarima i klimom na max). I mogla je jos preko 50.000km ali prevencija je majka mara svega (malo je treslo samo pri kretanju u prvoj), te smo zamenili preventivno, iako se mogao staviti samo potisni lezaj. Ali mislim da bi gurala 500.000 km, a do te kilometraze tvoj I20 ce se raspasti u sitne delove. Toliko o tome. Najveca steta na Picassu je bila zamena stakala, tri puta je neko lomio da pokusa kradju. Plivajuci zamajci traju isto toliko ako vozis normalno. Ko vozi kao k****n i obicno kvacilo ce da mu se raspadne posle 10.000km - znam slucaj. Dakle, opusteno kvacila prelaze pola miliona kilometara. Ah, da zaboravih da ti kazem da taj Picasso je posle 430.000km SAVRSEN na testu izduvnih gasova. Toliko o dizelu. Nijednom ni u bilo kakvim uslovima nije se desilo da bilo kakav dim ima iz motora. Apsolutno u mernim parametrima koji su zakonski.

Dakle za tvoj mali I20 je 200 evra sa zamenom semeringa i manzetne bez zamene ulja, sto je skupo itekako. Za Corollu je 130 evra SVE - set kvacila, ruke, ulje, semerinzi, manzetne. Dakle, u odnosu na velicinu vozila i snagu motora, za tebe su preskupi delovi i to sam klot delovi bez ulja, zamene ulja i semeringa plus manzetne na poluosovinama. Zovi servis pa ces da vidis kolko ce to sve da te kosta.

I nemoj vise pricati u sta se ne razumes.
[ bordzija @ 06.02.2019. 15:39 ] @
Ko mi briše komentare na temi o hibridnim vozilima dok me spamuje lik sa plivajućim zamajcem i održavanjem citroena?
[ cozmo_im @ 07.02.2019. 11:38 ] @
Ti spamujes, sam si poceo, uredno ti odgovaramo. Moze neko da prebaci u novu temu tipa "Odrzavanje vozila" ili slicno pa se moze tamo nastaviti diskusija da ne opterecujemo ovde.
[ bordzija @ 07.02.2019. 18:19 ] @
Nek tebe prebace u temu plivajući zamajac 800 evra ovo je tema o hibridnim vozilima. Pa tamo lepo rasklapaj i sklapaj do mile volje.
[ pajapop @ 07.02.2019. 18:41 ] @
Ja verujem da ove hibride prave sa plivajucim zamajcem.... Ako ih stvarno prave...sta ce mo onda...?
[ bordzija @ 07.02.2019. 22:04 ] @
Uglavnom su automatik mala kubikaža i snaga motora benzinjare ali je danas sve moguće, zašto jednostavno kada može skupo? Ionako je trend poskupljenja svake sledece generacije pa zasti i ovo nebi bilo obavezno. Ionako su počeli u gradske automobile da guraju 6 brzina manualni menjac da ti slucajno ne bude dosadno dok voziš.
[ Nebojsa Milanovic @ 07.02.2019. 22:22 ] @
Citat:
bordzija: Ionako su počeli u gradske automobile da guraju 6 brzina manualni menjac da ti slucajno ne bude dosadno dok voziš.

Ovo si dobro primetio ali nisi rekao zašto je to loše.

Nije loše imati 6 brzina, ja prvi bih to voleo na svakom pa i gradskom autu, ali problem je što ta šesta najčešće nije produžena (overdrive), nego je ista kao peta kod petobrzinskih.

Dakle, umesto da dobiješ šestu štedljivu brzinu kojom se na otvorenom putu smanjuje i buka i potošnja - ti dobiješ isti prenos, samo sa 6 sitnije iseckanih prenosa.

Po meni to je velika glupost, čak i štetna stvar.

[ bordzija @ 08.02.2019. 11:23 ] @
Jel se seća neko ekonomik brzine (e) umesto pete? Imao sam davno na jednom shiroku vw pre 20 godina. Auto je četvrtom išao brže nego tom ekonomik bar 20%

Po gradu mi ni peta ne treba a kamoli šesta. Valjda je ta šesta nekadašnja ekonomik, ide sporije ali manji broj obrtaja.

Ko ne zna razvali po gradu sve komplet
[ Nebojsa Milanovic @ 08.02.2019. 17:02 ] @
Citat:
bordzija: Valjda je ta šesta nekadašnja ekonomik, ide sporije ali manji broj obrtaja.

Nije tako, rekao sam gore šta je. Šesta na šestobrzinskim menjačima je ista ili veoma slična kao peta na petobrzinskim.

Pravi overdrive prenosni odnos (što su kod nas neispravno zvali "ekonomik"), u kom auto ide sporije nego u pretposlednjem stepenu ali sa puno manje obrtaja, više ne postoji. Šteta, lično sam uvek pobornik što dužih (u granicama normalnog), prenosnih odnosa jer puno doprinose udobnosti i ekonomičnosti vožnje.

Zato između ostalog i ne volim dizel jer su im na manuelnim menjačima prva tri stepena prenosa (pa i četvrti) uvek kratki, što prilično smara a ne doprinosi ničemu dobrom.

Pre 30-40tak godina je bilo i suprotnih primera, sećam se dobro da sam čitao test jedne Honde Civic koja je max. brzinu ostvarivala u trećem stepenu prenosa, a i četvrti i peti su bili overdrive. To je preterano, ne treba tako, ali makar jedan stepen prenosa bi uvek trebalo da ima tu ulogu.
[ sasa022 @ 14.02.2019. 06:47 ] @
Koliko troši SUV od 218 konja ? - Toyota RAV4 Hybrid - provjerio Juraj Šebalj

https://youtu.be/6DNTl6C8xiE?t=6m8s
[ Nebojsa Milanovic @ 14.02.2019. 18:20 ] @
Ako postoji nešto što je anti-auto, nešto što nikada ne bih kupio/vozio, to je taj auto.

Loša zvučna izolacija, stalno pali-gasi motor (na šta liči ta vožnja?), nema obrtomera (!?!), CVT menjač, komplikovan, ružan i nadasve nenormalno skup.

Potpuno besmislen auto.
[ BB308 @ 14.02.2019. 20:50 ] @
Ovaj tvoj odgovor me podseca na basnu o lisici i grożdju.
Jesi li vozio nekad neki suv, ili rav4 ili onako čisto kazes da je besmislen auto. Pozz.
[ bakara @ 14.02.2019. 20:59 ] @
Nebojsa samo ne podnosi japanske aute

Meni izgleda odlicno u svakom smislu, a narocito mi je lep unutra.
[ Nebojsa Milanovic @ 14.02.2019. 21:58 ] @
Nisam vozio RAV4 ali onome ko ima određeno vozačko iskustvo sasvim je dovoljno to što se vidi u ovom klipu.

Ni Šebalju se taj auto ne sviđa na identičan način kao i meni, samo što je on napredovao u "diplomatiji" prilikom izveštavanja, pa se ograđuje i to ne govori otvoreno.

Ovo jeste totalno besmislen nevozački auto, bučan, nestabilan i neharmoničan, za čiju cenu mogu da biram vrhunsku limuzinu, pa čak i SUV (ako sam baš natripovan na njih, što lično nikada neću biti).



[ Darko Nedeljković @ 15.02.2019. 05:40 ] @
Sta znaci nevozacki auto?
[ cozmo_im @ 15.02.2019. 07:56 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Ovo jeste totalno besmislen nevozački auto, bučan, nestabilan i neharmoničan, za čiju cenu mogu da biram vrhunsku limuzinu, pa čak i SUV (ako sam baš natripovan na njih, što lično nikada neću biti)


Ovo je novija platforma od Lexusa NX300 (baziran na starom RAV4). Evo mojih zapazanja o tom Lexusu, koga sam vozio:

- NEVEROVATNA tisina u kabini. Ne cuje se nista. Ni spoljna buka, ni buka od tockova, osim suma od podloge ponekad. Jedino cujes nesto tek preko 150, tad krece buka od vetra, ali kao kad vozis Passata na 100kmh, otprilike taj nivo.
- Stabilnost perfektna
- Ogibljenje se ne cuje, volan podesen perfektno
- Komande odlicne
- Motor i sam pogon SE NECUJU nikad, jedino kad sam cuo nesto je gas do daske na 130 pa do 180, tada mozes reci da se cuje benzinski motor koji ima rezak, prigusen zvuk.
- U voznji ne cujes nista, eventualno malo sum tockova ako je podloga gruba, ali to zavisi od guma.
- U voznji na struju ili na brzinama na magistrali u ovom vozilu NE POSTOJI zvuk koji cete ometati na bilo koji nacin. Kao da si u nekoj kapsuli koja je apsolutno izolovana od spoljnih uticaja.
- Auto je imao manji radijus polukruznog od Avensisa??

Mane kao i kod svakog SUV-a su naginjanje u krivinama, to je jednostavno tako i nema pomoci jer je u pitanju prosta fizika. CVT ostavlja mesta za polemiku, ali u ovakvim vozilima odlicno radi posao. Takodje ne znam koje su gume bile, ali cule su se na nekim grubljim podlogama.

Ovaj RAV4 je na novijoj i boljoj platformi.
[ Nebojsa Milanovic @ 15.02.2019. 11:08 ] @
Kad kažeš tiho, sa čim porediš?
Sa praTojotom i/ili nečim sličnim - ili sa pravim autom ovakve cene? Svako poređenje ovog anti-auta sa pravim autom je besmisleno.

Citat:
Darko Nedeljković: Sta znaci nevozacki auto?

Ako ne razumeš pitaj nekog iskusnog vozača, koji voli automobile i uživa u njima, da li bi po ovoj ceni kupio auto sa CVT menjačem i bez obrtomera.

Za ovu cenu se može kupiti premijum, brz, siguran, prostran i potpuno nečujan auto, sa kojim će se uživati u svakom minutu vožnje.
[ bordzija @ 15.02.2019. 12:27 ] @
Uopšte mi nije jasna poenta obrtaljke kod automatskih menjača da se ne lažemo ima tu mnogo bitnijih stavki koje mogu da se naklavire među instrumente zar ne? Nemam neko pozitivno mišljenje o ovoj tojoti, jako sam suzdržan otkad sam naišao na podosta fušeraja kroz godine. Od kvarljivih kvaka do kvačila koje traje jedva 60.000 km i ne podleže garanciji (kao potrošni materijal) tj moraš da se sudiš za svoja prava. A nova zamenska 1500 evra (tadašnja cena) original 2500 evra u ovlašćenom servisu. I od mene prst dole za rav4.

Ovo kreni stani može da bude zanimljivo kod ekstremno štedljivih gradskih automobila ali ne i kod terenaca & putničkih limuzina. Barem po meni nem nekog smisla.
[ mozdasamjaamozdainisam @ 15.02.2019. 13:13 ] @
Citat:
bordzija
Ovo kreni stani može da bude zanimljivo kod ekstremno štedljivih gradskih automobila ali ne i kod terenaca & putničkih limuzina. Barem po meni nem nekog smisla.


Potpuno se ne slazem sa tobom. Na nivou samo jednog jedinog automobila, za 10 godina 'radnog' veka tog vozila, sa sledecim parametrima:

- benzinac
- 11.000 kilometara godisnje gradske voznje
- prosecna potrosnja goriva od 10 litara na 100 kilometara
- prosecno 2,3 kg po litru goriva CO2 zagadjenje

bi samo jedan automobil ustedeo od 1,000 do 2,500 kilograma CO2 izbacenog iz auspuha (ustedeo bi i gorivo naravno). Na to slobodno dodaj jos jedno 50 do 100% vece zagadjenje nasih krntija kojima su svi moguci filteri poskidani.

(izvor: https://www.nrcan.gc.ca/energy/efficiency/transportation/21020)

E, sada - da postoji samo jedan jedini takav automobil, slozio bi se da nema mnogo smisla. Ali gotovo svaki moderni automobil, proizveden u poslednjih 4-5 godina ima start/stop sistem. U 2017 godini je prodato oko 85 miliona vozila. Pa ti pomnozi 85 miliona sa 1750 kilograma CO2 pa vidi da li to nesto znaci ili ne. Ti verovatno ne zivis na kiseoniku, pa ti je sve jedno koliko ga ima :-)
[ bordzija @ 15.02.2019. 18:29 ] @
Meni nema logike, pre neki dan sam gledao auto dok sam šetao ulicom, čim se zaustavio istog trenutka se ugasio, posle bukvalno jedne sekunde je kolona opet mrdala i on je verglao i krenuo, opet 2 metra i ugasios e. I tako u krug jedno trista puta u gužvi. Verujem da je uštedeo par kila magle.

To su sve ideje za prodavanje magle. Da to vredi nešto prosečna potrošnja tih automobila bi bila 2-3 litra nego je nikada veća. Tu bi hibrid trebao da dođe do izražaja ali i on troši mnogo više nego što je u TEORIJI. Znači mućak tehnologija, raznorazni gedžeti koji uglavnom i ne rade ali prodaju robu. Džidžebidže kako ih ja zovem.

Mamac za lakoverne.
[ mozdasamjaamozdainisam @ 15.02.2019. 20:09 ] @
Potrosnja i jeste manja, naucno dokazano, ali samo za one koji su otvoreni da to vide :)
Ti svoje vozilo ostavi neka radi 24/7, koristio ga ili ne.
[ bordzija @ 16.02.2019. 18:52 ] @
Mani me tih marketinških tehnologija, u laži su kratke noge, nije narod baš toliko blesav da kupuje nešto što se raspada brzo i rasklima naročito na našim prostorima gde se ceni svaki dinar. Ovde nemaju šta da traže te kosilice za travu koje odjednom troše manje, idu brže, duže traju i slično.
[ Nebojsa Milanovic @ 16.02.2019. 19:11 ] @
Nisam mislio ovde više da pišem ali odoh na sajt i vidim da je situacija još smešnija nego što sam mislio.

O invalidnom CVT menjaču ne bih dalje, ali ovaj auto koji košta 40+ hiljada € ima dve tone i goni se običnim atmosfercem od 2500 kubika + malecki motorić napajan iz metal-hidridne baterije!? (nije čak ni litijum-jonska)





Što se tiče najvećeg srpskog fetiša a to je potrošnja, ovo čudo ni u kom slučaju ne troši manje od limuzine sa turbobenzincem, a sa dizelom ga ne treba ni porediti.

Voleo bih da upoznam makar jednog ko je izbrojao 40+k € za ovu budalaštinu od auta.
[ sasa022 @ 16.02.2019. 19:14 ] @
@bordzija
@Nebojsa Milanovic

Svaka roba ima svog kupca....
Evo ja sam uslikao RAV4 pre par sati ( bio sam u zurbi , pa nisam stigao da potrazim vlasnika )


[ Darko Nedeljković @ 17.02.2019. 08:23 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Ako ne razumeš pitaj nekog iskusnog vozača...

Mogao sam da ti precutim ovo, ali necu, ne zbog sebe nego zbog tebe mozda ce ti znaciti informacija - potenciras da si ti vozac sa iskustvom, a ja bez iskustva, sto verujem da je obrnuto, pre toga isto tvrdis da vozac kakav si ti moze da oceni auto a da ga samo vidi na google, bez da sedne u njga, nije da sam sklon da merim ciji je duzi, ali eto, dugo smo na forumu a nismo se bas susretali po temama pa ako nije problem da mi u 2 recenice kazes o koliko stotina hiljada kilometara se radi ili ako si vozio neke trke/relije, cisto da znam sa kim razgovaram, da li sa nekim ko je ispod ili iznad mene po vozackom iskustvu.

Pitanje za izraz nevozacki auto je bilo pitanje lingvistickog tipa, jer nikada za sve ove godine nisam cuo pridev nevozacki, pretpostavljam da je izvucen iz bosanskog ili hrvatskog jezika a da se i tamo koristi lokalno, kao sleng na nekoj manjoj teritoriji. Cista radoznalost, bez zelje da se upustam u diskusiju o modelu koji nisam vozio. A sto se tice CVT menjaca iz ugla iskusnog vozaca tvrdim da bi ga vecina iskusnih vozaca rado vozila. Za posedovanje bih jos malo razmislio i informisao se danima, ali da uzmem iz rentakara automobil sa CVT menjacem i odem na neko putovanje - vrlo rado, radije nego sa bilo kojim drugim menjacem.

A izraz nevozacki mi je jos uvek besmislen, nevozacki automobil mi je podjednako besmisleno kao naprimer nejedacki hleb, nepucaki pistolj ili nepijacko pivo.
[ bordzija @ 17.02.2019. 10:47 ] @
Možda se pogrešno izrazio, za mene je svaki taj suv nešto nebulozno za vožnju, potpuno nikakav osećaj na putu. Voziš nešto što se naginje i klati, nemaš pojma šta može a šta ne može da isprati, samo očekuješ u nekom trenutku da se prevrneš. Skoro sam vozio neki hondin džip, skoro potpuno nov sa 50.000 km i uopšte mi se nije svidelo to škripuckanje, krckanje, te plastike koje su plastike. Nešto veliko sklopljeno od gomile plastike ako me razumeš. Uhvatiš se za volan koji se vrti kao perce, opet nikakav osećaj.

Mislim da su gradska suv vozila projektovane za ljude bez osećaja za vožnju.

Ta zapažanja se odnose na vožnju po putevima dok je izvan puta to sve sasvim nebitno i vozila dolaze do izražaja tj svojih kvaliteta kakvih takvih.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2019. 12:08 ] @
@Darko

Odgovor je bio u skladu sa pitanjem i nije imao ličnu komponentu. Ako si iskusan vozač koji voli automobile i uživa u vožnji, onda vidiš i sam koji je ovo invalid od auta. Nije potrebno da voziš taj auto da bi to znao. Ako ne razumeš, možeš da pitaš nekog ko je takav.

A i izraz nevozački auto je sasvim jasan. Postoje automobili koji su vozački, namenjeni vozačima koji vole automobile, i postoje oni drugi auti, suprotni tome. Najbolji primer vozačkih auta su praktično svi BMW modeli, zatim Audi, itd.

Ovaj je suprotan tome.






[ Darko Nedeljković @ 17.02.2019. 12:09 ] @
Da, svako zna svoje, taj automobil donosi neku reputaciju vlasniku koja mu je mozda vazna, donosi bezbednost - kod sudara sa ovim niskim zna se ko ce da pogine, meni prija visoko sedenje, kod ovih nizih sve stezem zadnjicu jer imam osecaj da ce da zagrebe po putu :-D

Medjutim, u pravu si za to sto kazes, vozio sam jednom prilikom neko vozilo te vrste po onim krivcinama od Valjeva do Kosjerica za vreme sneznih padavina i subjektivni osecaj jeste upravo takav - uh, samo sto se ne prevrnuh... I tako sat vremena. Ali ja sam mislio da je to do mene, moj prvi automobil krajem proslog veka bio je Alfa33, ne znam da li postoji model sa nizim tezistem u sirokoj upotrebi i taj automobil je bilo nemoguce nageti u krivini, pa je ostao subjektivni stav u glavi da automobil treba tako da se ponasa, dok je realno stanje bezbednosti upravo obrnuto - moj rodjeni brat ceo zivot vozi te terence, juri po snegu i blatu, naginje se po krivinama i to mu ni najmanje ne smeta, dok ja uvek molim da uspori kad sam sa njim u automobilu.
[ Darko Nedeljković @ 17.02.2019. 12:17 ] @
Nebojsa, pokusavam da usvojim te prideve nevozacki i vozacki, ali su mi jos uvek previse rogobatni, kao kad bi rekao nepusacke cigarete ili nenarkomanska droga. Jasno, neka droga je vise a neka manje omiljena medju narkomanima, ali to nije razlog da ovu koja je neomiljena nazivamo nenarkomanskom drogom. Bilo kako bilo, zadovoljan sam objasnjenjem i ubuduce kad naidjem na pridev nevozacki znacu sta je pisac hteo da kaze. Zahvaljujem na utrosenom vremenu.
[ Darko Nedeljković @ 17.02.2019. 12:39 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: praktično svi BMW modeli, zatim Audi, itd.

Honda? A vecina ikada proizvedenih automobila na planeti su "nevozacki", jesam li ja to dobro propratio?
[ Nocni @ 17.02.2019. 12:57 ] @
Presmijesni ste. Nastavljaju se tvrdnje da je svaki SUV kako rece, "nebulozan za voznju i ima potpuno nikakav osecaj za voznju 😀😂
To je sve podrzano od strane moderatora vw fanboy-a koji pominje "invalide od auta" i u njima "invalidne menjace" a sve je to nevozacki jer je SUV.
Nije ovi prvi put i nems veze sa hibridima, njemu je svaki suv takav... Nije ih vozio ali za tim i nema potrebe jer se vudi da su invalidni 😀

Jedino sto je dobro to je vag i bmw. A da li je to bas tako?

Slucajno, bas juce mi u servis dolazi touareg hibrid 2012 tsi i bas sam jutros o tome razgovarao sa Zarkom Silicem... Covjek ima problem jer ima autonomiju manju od 10 km na struji a potrosnju vecu od 17 litara...
Steta sto nije dizel jer je inace dobar auto za voznju...

Ja vozim toyotu rav4 staru 3 godine, doduse dizel, nije hibrid... Vozim je vec godinu ipo i nije mi jasno o kakvom naginjanju u krivinama i losim voznim svojstvima vi pricate...
Ja sam izuzetno zadovoljsn sa autom, u njemu je tisina i na vecim putnim brzinama, vozna svojstva ima fenomenalna, mali potrosac...
Ista je skoljka kao ova na slici koju je postavio @sasa022.
Mogu samo da konstatujem da vi pisete napamet o necemu o cemu pojma nemate... nisu mi poznati razlozi zasto to radite...
Jos samo da pocnete da mi editujete postove pa ds napustim firum kao sto sam napustio "auto elektroniku" na es-u prije 8 godina...
[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2019. 13:07 ] @
@Darko

To je sad potpuno druga tema koju možemo da otvorimo i da poredimo aute po tom, za ljubitelje automobila vrlo važnom kriterijumu.

Honda je imala pokušaje pravljenja vozačkih auta, čak i malom pakovanju (imali smo i jedno lično iskustvo o tome), ali to nisu bili potpuni automobili.

Pravi vozački auto je onaj koju priža zadovoljstvo u vožnji, ali NE smanjuje svakodnevnu upotrebljivist, mogućnost lagodne i mirne/ekonomične vožnje, itd.

Noćas slučajno naleteh na klip u kome iskusniji vozač pokušava da objasni svežem vozaču (koji se, zanimljivo, smatra kompetentnim da čak i pravi klipove o autima!) da je Corsa OPC za 1.6 Turbo motor puno bolji i upotrebljiviji auto od Clia 2.0.



Naravno da je bolji, jer turbomotor u Corsi po želji omogućava i veoma mirnu, neko će reći gospodsku vožnju, dok nervoznog atmosferca u Cliju moraš držati u visokim obrtajuma da bi uopšte radio, što je robija u vožnji.

@Noćni

Mešaš razne kriterijume, Toyota RAV4 jeste jedan od popularnijih SUV vozila, ali naravno sa dizel motorom kakav i ti imaš, a ne sa amosfercem i CVT menjačem.

To je ono što je idiotski kod ovog auta o kome pričamo, a sama činjenica da je to SUV (koji se može voleti ili ne) je druga stvar koju ne treba mešati u priču o ovom hibridu.
[ Nocni @ 17.02.2019. 13:16 ] @
Ta hibridna ima daleko bolja ubrzanja nego ova moja jer je dosta jaca i ja i dalje ne znam o cemu pricas... Mozda ova na testu nije 4x4 pa to moze nekome da smeta i da zbog toga ima losija vozna svojstva ali ima takva hibridna i koja je 4x4.
Taj auto ima mnogo bolji motor i mnogo bolja ubrzanja i vozna svojstva od pasata tsi koji ti imas... doduse nisu ni za uporedjivanje jer je toyota 3 puta skuplji auto....
U ubrzanjima rade oba motora zajedno a inace to nije obican stariji tip motora nego sa atkinsonovim ciklusom i ima kompresiju i iskoriscenje skoro kao dizalel 14:1
Meni se konkretno na njoj ne svidja trapezoidni oblik blatobrana a nekom drugim neki drugi estetski detalji... ali o nekakvim naginjanjima i navodnim losim voznim svojstvima ne treba pricati ako nije iz licnog iskustva.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2019. 13:24 ] @
Jeste hibrid startniji od Toyota dizela, ali to i dalje ne znači da je dobar za tu cenu, jer ti Toyota dizeli su smešno slabi (129KS koliko se sećam), ja ga samo zbog toga ne bi kupio ni za trećinu cene.

Da recimo ima motor 2.0TSI i nekoliko stotina kg manje, onda bi moglo nešto da se razmišlja. A Passat TSI je u svakom smislu zmaj za ovog invalida, tu tek nema poređenja, čak i nevezano od cene koja je nekoliko puta manja za Passata.

Ali to je druga tema, ne treba mešati priču limuzina vs. SUV u ovoj temi o hibridu.
[ Nocni @ 17.02.2019. 13:34 ] @
Pazi, nisi dobro pricitao, osim sto je toyota brza rekao sam da ima mnogo bolji motor od tog pasata.
Ova moja, za koju ti kazes da je smesno slaba, ide 170 na 3.000 obrtaja i veoma se dobro vozi... doduse nisu svima kriterijumi isti... nisam imao nijedan kvar do sada.
Toyote dizele nazalost ne treba pominjati vise u Evropi jer su odustali od utrkivanja sa euro normama i prave se samo za druga trzista a ne i za evropu, tako da ova najnovija ne postoji dizel ima samo ta hibridna.
Jos uvijek postoji u ponudi landcruiser 2.8 dizel koja ima strahovito dobar motor ali vjerovatno ne zadugo.

edit: nema ta toyota hibrid 2 tone nego 1590 kg... ajde mogu da razumijem da se nekom ne svidja, ali zasto reci da ima 400 kila vise nego sto ima... skroz nejasno.
Isto tako ponovo kazes kako je tvoj pasat 1.8 tsi zmaj za ovu toyotu a ona je brza od njega i u medju ubrzanjima a i od 0 do 100 sto je lako provjeriti... Ti toyotu nisi ni vozio niti znas kako ubrzava ali ti nije problem da kazes kako je pasat zmaj za nju iako je sporiji... to stalno radis.

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 17.02.2019. u 15:03 GMT+1]
[ bordzija @ 17.02.2019. 15:22 ] @
@Noćni izašao je novi model rava šta čekaš? Ovaj je još savršeniji i bolji, menjaj taj zastareli što voziš.
[ cozmo_im @ 17.02.2019. 15:39 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Kad kažeš tiho, sa čim porediš?
Sa praTojotom i/ili nečim sličnim - ili sa pravim autom ovakve cene? Svako poređenje ovog anti-auta sa pravim autom je besmisleno


Q5 2.0 TDI je smejurija za taj Lexus. Imamo ga na poslu. Bucan, neupotrebljiv zbog potrosnje u gradu. Cak nije ni stabilniji, a bucniji je preko 130. TDI ko traktor. Naprimer. Novi Passat ima osecaj limene kutije u odnosu na ovog Lexusa. Imamo na poslu tog Passata, 1.6 TDI ovaj novi. Ali bas ono, limeno, zvoni sve (da ne bude zabune ovo je poredjenje u odnosu na Lexusa, ne u odnosu na druge automobile). Recimo taj Passat je za nijansu bolji od novog Avensisa, koji je isto odlican. Onda kapiras kakav je Lexus, jos stara platforma. Ok, ne znam za starog RAV4 koga ima Nocni, jer Lexus samo deli platformu, ali izolacija i sve ostalo je poboljsano.
[ bordzija @ 17.02.2019. 17:04 ] @
Ja sam se vozio u q5 3.0 tdi zvuk kao avion nesto neverovatno odusevljen sam bio dok je enterijer katastrofa tapacirung na vratima se odlepio pojavili se plihovi. Nov auto kupljen u salonu. Ali zvuk i kako ide... Avion.

Ali ovo nema veze sa temom.
[ Nocni @ 17.02.2019. 19:07 ] @
Prvo napišeš:

Citat:
bordzija:
za mene je svaki taj suv nešto nebulozno za vožnju, potpuno nikakav osećaj na putu. Voziš nešto što se naginje i klati, nemaš pojma šta može a šta ne može da isprati, samo očekuješ u nekom trenutku da se prevrneš.

Malo posle toga napišeš:

Citat:
bordzija:
Ja sam se vozio u q5 3.0 tdi zvuk kao avion nesto neverovatno odusevljen sam bio... Nov auto kupljen u salonu. Ali zvuk i kako ide... Avion.


Pa je li se naginjao taj SUV Q5 u krivinama ili nije? Jesi li imao osjecaj da ces da se prevrnes?
Kontradiktoran si... u jednom od ova dva posta si morao da slažeš.

[ bordzija @ 17.02.2019. 20:12 ] @
Na ravnom zaboravih da napisem, zvuk šestaka tdi, ubrzanje fantazija.

Mada on meni i nije nesto suv, vise je malo veće putničko vozilo.
[ bordzija @ 18.02.2019. 13:18 ] @
Stigla NOVA toyota RAV4 u Srbistan. Za hibrid 2.5 nema nikakvih subvencija, plaća se porez NA LUKSUZ registracija 90.000 dinara.

Cena sitnica najjeftinija hibridna verzija 2.5 HSD Comfort FWD košta 33.300 evra.

https://www.b92.net/automobili...9&mm=02&nav_id=1507095



Biće to retko viđena egzotika na našim putevima.
[ bordzija @ 22.11.2019. 20:41 ] @
Jel se isplati uvesti ovako nešto? Po mojoj proceni to su taxi vozila. Cena u srbiji im je paprena i svi su puno prešli na oglasima.

https://www.njuskalo.hr/auti/t...ius-1.8-vvt-sol-oglas-24785139