[ SG kamikaza @ 27.10.2019. 08:28 ] @
Ovde možete nastaviti diskusiju isključivo o LG inverter klima uređajima.
[ maxys @ 27.10.2019. 09:08 ] @
LG P12EN
Ovo je već sad stariji model, koji je inače i ulazni model kod LG. Trenutno se ne proizvodi, ali se može naći još uvek u prodaji. Naslednik mu je S12EQ.
SEER: 6.4
SCOP: 4

Dobar inverter, pre svega kvalitetno izrađen (P12 i S12 dele isto kućište unutrašnje jedinice). Nema krckanja palstike unutrašnje jedinice prilikom zagrevanja i hlađenja. Generalno je tih uređaj, kako spoljna tako i unutrašnja jedinica. U sleep modu skoro nečujna (19 dB prema tvrdnji proizvođača), a takođe veoma tiha do srednjih brzina rada turbine. Za one koji često borave ispod klime (na direktnom udaru vazduha) postoji taster koji brzo prebacuje usmerivač vazduha uj u krajnji gornji ili donji položaj (comfort air). Filter vazduha je u stvari gornji panel koji se u potpunosti skida pa se na taj način smanjuje količina pračine koja u opšte dospeva u unutrašnju jedinicu. U sebi ima ugrađen merač trenutne potprošnje električne energije, dok se putem aplikacije koja se skida iz Guglove prodavnice dobija nešto šira statistika (kumulativna potrošnja rada uređaja...). Poseduje funkciju brzog grejanja i hlađenja. Od ostalih funkcija tu su tajmer, čišćenje, isušivanje vlage, smanjenje buke spoljne jedinice, ograničenje snage kompresora (radi samo u režimu hlađenja). Prednost LG klima je i zakrivljeni usmerivač vazduha koji difuzno izbacuje vazduh iz unutrašnje jedinice. Daljinski upravljač je napravljen od kvalitetne plastike, sa velikim tasterima. Unutrašnja jedinica ima solidan dizajn (nije ružna, ali nije ni preterano lepa). Displej je skriven iza panela i lako čitljiv. Po potrebi se može ugasiti. S obzirom da se radi o ulaznom modelu ne očekujte previše funkcija (mada su to sve one osnovne). Na žalost ovaj model nema mogućnost upravljanja putem wifi mreže.
Merenjem na izlazu daje oko 60 C +- u zavisnosti od spoljne/unutrašnje temperature.
Što se tiče grejanja, nisam imao prilike da je testiram ispod -10 C, ali je do te temperature radila veoma dobro. Na održavanju temperature troši oko 500 W (direktno grejem oko 27 kvm, a indirektno više). Maksimalno može da povuče 1.8 kW (bar da sam lično video), a možda i više.
Na hlađenju na održavanju temperature troši oko 200 W.
Garancija na kompresor iznosi 10 godina. E sad, LG ima i mane. Prva je težak pristup unutrašnjem isparivaču jer se ne otvara prednji panel, pa zahteva ili pozivanje majstora za čišćenje ili malo znanja oko otvaranja i skidanja panela. Druga mana je cena. Gledajući druge vodeće proizvođače, LG ima više cene u okviru klase kojoj pripada.
[ _dzo.ni_ @ 30.10.2019. 17:04 ] @
Lg S12EQ vs PC12SQ. Kakva je razlika izmedju dve?
[ maxys @ 30.10.2019. 18:11 ] @
Pc bi trebala da je standard plus model. Donosi neke dodatne funkcije i valjda wi fi. Ostalo bi trebalo da je isto kao i s model.
[ _dzo.ni_ @ 06.11.2019. 14:54 ] @
Jos neke info o S12EQ?
[ maxys @ 07.11.2019. 13:34 ] @
Model je za ovu godinu, tako da nemam nikakvu povratnu informaciju.
[ _dzo.ni_ @ 07.11.2019. 16:55 ] @
Cuo sam da ne radi Comfort Air? Da li kod tebe na P12EN radi kako treba (treba skoro skroz da zatvori klapnu (nekih 1cm do skroz zatvorenog polozaja))
[ maxys @ 07.11.2019. 21:44 ] @
Radi normalno comfort air. Ima dva položaja, krajnji gornji i donji. Radi se o običnoj prečici koja iz jednog ili dva koraka spreči.direktno duvanje kada se nalaziš ispred klime.
[ _dzo.ni_ @ 23.11.2019. 17:56 ] @
Da li ovogodisnji modeli PC12SQ i S12EQ imaju grejac kompresora i tacne za odvod kondenzata vanjske jedinice???
[ maxys @ 23.11.2019. 18:51 ] @
Koliko je meni poznato to nema ni jedan LG.
[ _dzo.ni_ @ 23.11.2019. 21:30 ] @
A mene serviseri ubedjuju da ima...ccccc 🙄
[ maxys @ 24.11.2019. 12:48 ] @
Nemoj da ti grejači budu presudan faktor. Većina dobrih klima ih nema. Sa druge strane osrednje klime ih imaju češće. Serviseri obično blage veze nemaju jer ne prate dešavanja na polju klimatizacije (kao i većina majstora iz ostalih branši, ne edukuju se), ugrađuju sve i svašta, pa često korisnik zna više od njih.
Što se tiče grejača, nisam primetio da mi fale na p12en.
[ _dzo.ni_ @ 24.11.2019. 17:16 ] @
Odlučili da kupimo S12EQ i planiramo da se grejemo na nju tokom celog zimskog perioda. Ovde je prosle godine u januaru najveci minus bio -16, pa se pitam hoce li ona moci izdrzati jer je deklarisana samo na -10 (pise da je max kapacitet za grejanje 5.1kW)
[ maxys @ 25.11.2019. 09:37 ] @
Nisam ispratio sve što si pisao. Kvadratura stana, raspored prostorija, izolacija, stolarija i koliko često je -16 C, tj. gde si geografski lociran?

Ona je deklarisana na 4 kW, a max snaga je 5.1 kW. Izdržaće neko vreme i na - 16 C

Ako ti je često temperatura u debelom minusu, onda bi bilo dobro da zaobiđeš ovaj model i da kupiš npr. Fujitsu Luca, a da generalno zaobiđeš ulazne modele svih proizvođača. S12EQ je ulazni model.
Ako se ipak odlučiš za njega, ne vredi dati više od nekih 65k RSD, jer LG po nekad zna stvarno da luduje sa cenama.
Ide crni petak i dobro razmisli šta ćeš i kako ćeš.

Sa P12EN imam odlična iskustva, a S12EQ bi trebalo da je bar malo bolji tako da tu ne bi trebalo da bude nekih problema.

Takođe, treba da znaš da se kod LG ne skida prednji panel, već se filter nalazi na gornjoj strani klime (skoro čitava gornja strana uj je filter). Ovo je dobro jer se smanjuje količina prašine koja ulazi u uj, a loše je jer je dezinfekcija klime malo otežana jer se cela prednja maska mora skinuti. Klima je veoma tiha i to kako sj tako i uj.
[ _dzo.ni_ @ 09.12.2019. 12:46 ] @
Jel ona odrzava svoj pun kapacitet na -10? (S12EQ)
[ SG kamikaza @ 09.12.2019. 12:58 ] @
Šta ti misliš?
Da ili ne?
[ maxys @ 09.12.2019. 17:10 ] @
Voleo bih da vidim tu klimu koja na -10 zadržava isti kapacitet. Mislim da daje malo ispod 2.5 kW. Ako ima neko pristup euroventu mogao bi da okači. Inače klima ima eurovent sertifikat pa ti je to dokaz da nije prevara.



Edit: dodat pdf sa EV.

[Ovu poruku je menjao SG kamikaza dana 09.12.2019. u 18:20 GMT+1]
[ maxys @ 09.12.2019. 20:33 ] @
Ako imaš i za p12en, zamolio bih te da i njega stavis

Hvala
[ SG kamikaza @ 09.12.2019. 20:36 ] @
Nemam ja to lično, skinuo sam sa EV jer me zanimalo zbog čega napišeš "ko ima pristup".
Koliko znam, svi imaju pristup i mogućnost dl te informacije.
[ x-man @ 19.01.2020. 15:47 ] @
Dolazim na ovu temu samo da bih podjelio svoja iskustva sa LG kima uređajima, bar sa ovom serijom koju ja imam, a to je PC18SQ, imam ih dvije, kupio sam ih prošlo ljeto (2019.), a najviše jer sam planirao da sa njima grijem poslovni prostor od nekih 120m2 na nekih 21 stepen , vjerujem da sam pogrešno procjenio snagu potrebnu da se to postigne, ali mislim da je i do ovih klima uređaja, sada se temperatura ovdje u Banja Luci vrti oko nule i to samo kada je noć, ali nema šanse da one održavaju moj poslovni prostor na 21 stepen, one su konstantno u defrostu, a najviše povuku iz mreže 1,1KW i vjerujem da je to zato što spušta snagu kako ne bi često išla u defrost (nadam se da nije neka veća glupost), ali one ovaj prostor uspiju održati na 18 i to teško!

Kod njih mislim da je problem u tome što je vanjska jedinica užasno mala, ne znam kako to izgleda unutra, da li je jedan izmjenjivač topline ili dupli ili..., ali recimo moja panasonic 12-ka inverter stara klima ima iste ili veće dimencije vanjske jedinice od ovih 18-ki što mi nekako ne ide u korist ovih LG, a možda postoji i još neki problem....

Takođe, ja sam kupio PC18SQ umjesto S18EQ koja je po meni potpuno ista, razlika je samo u tome što PC18SQ ima wifi kontrolu, za to samo doplatio po klimi "samo" oko 100EUR jer mi stvarno treba wifi kontrola, ali njihova aplikacija je UŽASNO LOŠA, od prvog dana radi loše, a poslednjih par mjeseci na androiud uopšte neće da radi tj. moguće je ući u aplikaciju, ali kada trebam da podesim jednu od klima iskoči greška i vrati me na početak, o tome sam sa LG podrškom (tim za njihovu aplikacuju, ne neki naši) pisao sigurno mjesec dana, na desetine poruka, da bi na kraju ustanovili da govorim istinu i da postoji problem i napisali su da će problem biti riješen u februaru...sve je užasno sporo, a jedino dobro je to što su stvarno odgovarali na moje poruke!

Takođe, aplikacija ima običan on/off timer umjesto da je moguće podesiti da se u toku dana više puta mijenja zadata temperatura, ovakav timer kakav oni imaju imale su i klime prije 10 godina...

Sve u svemu ne bi se ponovo odlučio za LG bar ne za grijanje, hlađenje je i previše za ovaj moj prostor, cijelo ljeto sam hladio i za to su super...
[ maxys @ 24.01.2020. 20:44 ] @
Totalno bzvz. Moj LG povuče do 1.8 KW kad treba. Nešto nije u redu sa klimama ili će pre biti da nisu dimenzionisane adekvatno. 120 kvm i dve klime koje zbog spoljnih uslova idu u čest defrost ili smanjuju snagu ne idu jedno sa drugim. Mada bih se za toliki prostor pre odlučio za 4 klime od 3.5 kW. Sad dok je bila visoka vlaga i niska temperatura ni jedna klima nije radila u skladu sa ocekivanjima.
[ Romel68 @ 27.01.2020. 10:44 ] @
X-man 120 kv nije malo.Kakva je izolacija i stolarija objekta? Magla , velika vlažnost i odsustvo vetra su otežavajuća okolnost za rad klima uređaja u režimu grejanja. Inače samo jedna opaska: grejanje klimom nije ni nalik na ono što ljudi očekuju pogotovo kad čitaju hvalospeve po forumima o "vrhunskom ugođaju" kako kaže jedan od trgovaca klima uređajima. Ako ne znate kako to izgleda, uđite u MAXI ili bilo koji trgovisnki lanac, zadržite se malo unutra i vidite dali vam taj vid toplote odgovara. Za grejanje klimom osnovni preduslov je kvalitetna izolacija sa malo staklenih površina zastakljenih niskoemisionim staklima, tavanica treba da bude do 2.5m a može i niže, tavanica izolovana sa 10cm stiropora ili 20cm vune. Tek tad može da počne priča o grejanju na klime, sve ostalo je baronisanje. Dali može sa duplo tanjom izolacijom? Može ali onda kad imate ovakav decembar i Januar onda nastaju problemi čestog defrosta.
Ovo su bili meseci izuzetno mepovoljni me samo zbog magle nego i temperature oko nule ali konstantno 24 sata dnevno 30 dana mesečno, to je izuzetno nepovoljno.
Ali i kad imaš sve uslove (što nije moguće) ostaje pitanje kvadrature jer je to malo mnogo za dve klime. Svaka klima daje neku toplotu za neki prostor oko sebe, tačka. Sve ostalo je baronisanje.
Jedino ne znam dali si probao da staviš na daljinskom 30 stepeni, brzina 2 ili tri pa da vidiš šta se dešava. I jedna napomena, samo režim grejanja, nikakvi AUTO, ECo i slične gluposti.
[ Šone80 @ 31.01.2020. 21:28 ] @
Nov sam na forumu i vidim da ima posebna tema o LG klimama što me je obradovalo jer slabo ima informacija o njima. Nego hteo sam da podelim svoja iskustva. Imam dve Lg klime koje su postavljene pre jedno dva meseca. Jedna LG Athena h12ak koja mi greje dnevnu sobu, kuhinju zagreje i kupatilo i delimicno neko vece predsoblje sve ukupno oko 48 km stim da to predsoblje (12 km) se greje i iz druge prostorije. Klimu drzim na 22c i lepo to odrzava. Spoljna jedinica je velika i skoro se ni necuje da radi. I imam jos jednu klimu ovu novu seriju s12eq koja mi je u spavcjoj sobi, od 16km, isto tako tiha brzo zagreje, uglavnom na odrzavalju tem trosi 200-400w podesena na 20-21 mada dosta cesto ni neradi, mozda jednom ili dvaput sam video da je povukla 1.1 il 1.4 kw al to kada sam je stavio na ona jet mode. Sve u svemu jako sam zadovoljan ovim klimama a grejao sam se u predhodnom stanu isto sa klimama i to sa mideom misson i ne mogu da se porede. Jedina zamerka mi je na taj njihov auto mode ventilatora koji duva kao neka imitaciaja vetra il sta vec.
[ kibo68 @ 31.01.2020. 22:05 ] @
Citat:
Šone80: Nov sam na forumu i vidim da ima posebna tema o LG klimama što me je obradovalo jer slabo ima informacija o njima. Nego hteo sam da podelim svoja iskustva. Imam dve Lg klime koje su postavljene pre jedno dva meseca. Jedna LG Athena h12ak koja mi greje dnevnu sobu, kuhinju zagreje i kupatilo i delimicno neko vece predsoblje sve ukupno oko 48 km stim da to predsoblje (12 km) se greje i iz druge prostorije. Klimu drzim na 22c i lepo to odrzava. Spoljna jedinica je velika i skoro se ni necuje da radi. I imam jos jednu klimu ovu novu seriju s12eq koja mi je u spavcjoj sobi, od 16km, isto tako tiha brzo zagreje, uglavnom na odrzavalju tem trosi 200-400w podesena na 20-21 mada dosta cesto ni neradi, mozda jednom ili dvaput sam video da je povukla 1.1 il 1.4 kw al to kada sam je stavio na ona jet mode. Sve u svemu jako sam zadovoljan ovim klimama a grejao sam se u predhodnom stanu isto sa klimama i to sa mideom misson i ne mogu da se porede. Jedina zamerka mi je na taj njihov auto mode ventilatora koji duva kao neka imitaciaja vetra il sta vec.



A koliko ti LG Athena h12ak troši na održavanju,i koliko je najviše povukla struje?
[ Šone80 @ 31.01.2020. 22:34 ] @
To ne znam, nemam onaj merac potronje za nju a ona nema onu opciju da pokaze trenutnu potrosnju, tako da... navodno nominalno trosi oko 750 w mada misli da se ipak u mom slucaju vrti oko 1kw kolko sam uspeo da ispratim. Bilo kako bilo sa tom potrosnjom za tu kvatraturu je vise nego dobro
[ maxys @ 01.02.2020. 13:16 ] @
Pa poveži je sa aplikacijom i imaćeš pregled potrošnje.
[ Šone80 @ 01.02.2020. 16:48 ] @
Taj model Athene nema WiFi koliko ja znam
[ maxys @ 01.02.2020. 20:01 ] @
Nema ni moja wifi. Proveri da li postoji mogućnost prenosa podataka zvučnim signalom.
[ Šone80 @ 02.02.2020. 16:16 ] @
Nema ni taj prenos sa zvukom
[ _dzo.ni_ @ 06.07.2020. 18:22 ] @
@maxys koliko često ide tvoja P12EN u defrost? (pri spolj. temp. od oko -5°C na primer)
[ maxys @ 11.07.2020. 17:04 ] @
Sad si našao da me pitaš :-)
Kad je bila ona magla, išla je na nekih 45 minuta, ako se dobro sećam. Kad nema vlage i ne ide nesto često.
[ Cekasd @ 08.08.2022. 19:49 ] @
Ima li ko iskustva sa dc12rk modelom.kako se pokazao za grejanje
[ Gibli @ 01.07.2023. 20:40 ] @
Ima li neko iskustvo sa W12EG Winner?
[ usersecu @ 16.07.2023. 17:11 ] @
Planiram da kupim inverter PC12SQ.NS koja je sada u Enmonu 67000 din, da li cu mozda pogresiti u izboru posto vidim da je energetska klasa samo: A++/A+
Da li moze neko ko ima iskustva da mi pomogne u izboru moze i da mi preporuci neki drugi brend koji ima vecu efikasnost u toj cenovnoj klasi i sa ugradjenim wifi modulom.

Hvala
[ rovaccccc @ 16.07.2023. 17:52 ] @
Greska je samo sto je lg :)

A to sa A+ je svejedno.
[ usersecu @ 17.07.2023. 10:06 ] @
Pa koju onda uzeti ako je LG za izbegavanje?