[ velimzo @ 31.10.2019. 15:01 ] @
Ako bi neko mogao da mi odgovori na pitanje i da predlog sta da se radi, bio bih zahvalan.
Posedujem nasledjenu sumu. Ranije se desavalo da seljaci to ilegalno seku. Al sada su napravili pustos, na pola sume nema skoro ni jednog drveta.
Pokusao sam da pricam sa inspektorom. Dobio sam objasnjenje u smislu, da ja to prijavim njima, pa se izvede sumar da proceni stetu, zatim to ja podnosim policiji, pa oni postupaju. I na kraju bi trebao da ja utuzim tog coveka po privatnoj parnici. Inace znam ime coveka koji je to uradio (bilo ih je vise koji su za njega sekli). Ali nisam ga ja licno uhvatio na delu.
Problem koji imam je taj sto je moj otac vodio privatne parnice, i veoma smo lose prosli u toj prici, em su to bili beskonacni postupci, em smo nesto od toga i gubili, pa smo prezivljavali duplu stetu (seca sume + kasnije sudski troskovi u izgubljenim postupcima). Ja nisam ni siguran da li smem da se upustam u sudski postupak, posto nisam siguran da mogu da posecujem ta rocista, zbog nekih drugih zivotnih planova (inostranstvo i slicno).
Zanima me, da li je neko uopste duzan tu da postupi po nekakvoj sluzbenoj duznosti, jer se radi o seci sume koja nije obelezena od strane sumara (nije iscekicano)?
Kako je uopste najbolje da se ja tu postavim? U svakom slucaju je u opasnosti i drugi deo sume, ako ne odreagujem.
[ mjanjic @ 01.11.2019. 13:57 ] @
Burazerov tast imao isti slučaj, dobio opomenu da u određenom roku izvrši pošumljavanje, inače će dobiti kaznu. Isto se znalo ko je posekao.

Dakle, u državi Srbiji ti neko poseče šumu, kažu ti da moraš da pokreneš privatnu tužbu, a istovremeno dobiješ opomenu da u roku od godinu dana ili tako nešto moraš da zasadiš nove sadnice - o svom trošku!
[ Predrag Supurovic @ 01.11.2019. 19:58 ] @
Izgleda da moraš da napraviš čeku pa da ucmekaš svinju kad naiđe.

Nemoj to shvatiti kao savet, prosto čovek popizdi kada čuje šta se radi.