[ anon70939 @ 20.11.2019. 21:38 ] @
Nikad nisam imao dodira sa aspiratorima i pojma nemam šta da biram.

Imam dimnjak koji mogu da probušim i zakačim aspirator.

Vidim cene su od 4000 do 64000 din. Budžet mi je recimo 150€.
Ima li za taj novac neki normalan aspirator? Bilo bi mi žao da kupim i da ispadne da je tih 150€ bačen novac.
[ ctrl alt del @ 21.11.2019. 09:21 ] @
Kad sam ja kupovao pre neku godinu krenuo sam da biram samo po jednom kriterijumu:
- izbalansirati najveći protok i najmanju buku u okviru planiranog budžeta.
Tek posle sam gledao dizajn, proizvodjača, garanciju...

Uzgred to što imaš dimnjak ne znači da će aspirator punim kapacitetom sve izbaciti. Zavisi mnogo od visine dimnjaka, pritiska vazduha, ako si u velikoj zgradi da li na vrhu postoji ventilator koji dodatno izvlači... Zato ti savetujem da svakako biraš neki model u koji se može staviti ugljeni filter da dodatno veže mirise i isparenja ako izbacivanje ne radi efikasno.
[ anon70939 @ 21.11.2019. 17:01 ] @
4. Sprat od 5. Valjda ce biti dovoljno.
Da eto... Nisam razmisljao o tome da aspiratori prave buku.
Koji si ti uzeo ako nije tajna?
[ bakara @ 21.11.2019. 17:03 ] @
Itekako prave buku, to zaista treba da ti bude bitno prilikom odabira.
[ Living Light @ 21.11.2019. 18:10 ] @
Kad sam planirao, pravio kuhinju,
otišao i odabrao Aspirator sa 2 VENT-a, za ugradnju u gornji element.

Ima 3 brzine, na 1-oj i na 2-oj brzini je tih.
Alio Brajko na 3-oj vuče kao sumanut.

Nisam ubadao izlaz aspiratora u dimnjak, (ventilaciju),
jer je to u zgradama sve "Teško Prohodno".

-Nego sam, uzeo Hilti i izbušio zid od 25cm,
a sa aspiratora sproveo metalno gibljivo crevo Ø110mm,
prema napolje, direktno, van zgrade.

-u sam zid ugradio parče Ø110mm PVC
kanalizacione cevke (tek toliko da prođe zid).

Sa unutrašnje strane sam na PVC cev navukao gibljivo metalno crevo sa Aspiratora,
a sa spoljašnje strane sam PVC cevku od Ø110mm odsekao ukoso pod 45°,
da ne upada kiša.

Na gibljivo crevo sam na izlaz aspiratora i na ulaz u PVC cev
namotao samolepivu AL-traku ( za svaki slučaj),
+ na samolepljivu traku dodao PVC vezice "Panduit" opet za svaki slučaj.

Sve do radi kao iz 3.14!

TO diže roštilj, koji se peče ispod aspiratora,
(kad spustim poklopac šporeta, a na njega stavim električni roštilj)
a u dnevnoj sobi, nema ni traga od dima ili mirisa.

To mi se sviđa!
pOz
[ anon70939 @ 21.11.2019. 18:31 ] @
Citat:
Living Light:TO diže roštilj, koji se peče ispod aspiratora,

:D



ne mogu mnogo da eksperimentišem.
Daleko mi je kuhinja do najbližeg spoljnog zida. Bukvalno po dijagonali najdalja tačka.
Jedini način je u ovaj dimnjak. A računam, visoko sam, i samo jedan sprat iznad, valjda će da radi.

Evo gledam na eponuda, ova dva su izgleda cena/tišina/kapacitet, najbolji. Jedino što nije baš neki brend, ali ne ložim se na brendove.

https://www.eponuda.com/aspira...61731-bx-aspirator-cena-410361
https://www.eponuda.com/aspiratori/beko-cwb-9420-x-cena-192525
[ Living Light @ 21.11.2019. 18:37 ] @
CoyoteKG,
Izvini, ali te VOX, Vax, Vivax, Beko, i ostale nazovi "Firme" ne kupujem.

"Nisam toliko bogat, da kupujem Jeftine stvari" !
[ ademare @ 21.11.2019. 19:58 ] @
@ CoyoteKG

Aspiratori imaju dva moda rada . Jedan je ovo sto ti pises , odvodjenje usisanog vazduha . Drugi je recikliranje vazduha .

Znaci imaju ljudi koji nemaju dimnjake , kuhinja im na sredini stana , zgrade itd . Mada za koriscenje ovog moda treba kupiti i instalirati Ugljeni filter .

Tako i ako ti dimljak nema dobar " cug " mozes da koristis mod recikliranja .

Ja trenutno ne koristim aspirator , jer nemam potrebe za njim , kuhinja mi je na preuredjenoj lodji , tako da nema nikakve sanse da mirisi prodju u stan , dovoljno je zatvoriti vrata . Vecina ljudi je izbila ta vrata i sada kukaju kako im je leti u stanu toplije , zimi hladnije a mirisi isti kao ranije .

Ranije sam koristio aspirator i to neki klasicni , ne ovi sa nadgradnjom , metalnom, koja je vise ukrasna , nego sto ima neku funkciju .

Buka i brzine . To je Robert lepo opisao , sto stavis na vecu brzinu da rade 1- 2 ventilatora koji su unutra to je veca buka ! Veca brzina - buka , bolje uduvavanje .
[ bakara @ 21.11.2019. 20:04 ] @
Pa jbga sta je aspirator?

to su samo dva elektromotora sa turbinama, dve sijalice i prekidac...nije neka nauka da se napravi, koji god da odaberes preplatio si ga
[ anon70939 @ 24.11.2019. 08:53 ] @
I ja idem tom logikom, mada na bih voleo da ti elektromotori crknu posle 2 godine :).

Izgleda dimnjak već vuče dobro
[ bordzija @ 24.11.2019. 17:41 ] @
Koji god da uzmeš dobro je, ja sam uzeo u metrou ugradni bio je 50 evra na akciji, sproveo cev da izvlači napolje evo radi ko avion. Gledaj samo nivo buke koliki je mada je i to nebitno u suštini ne kuva se bez prestanka. Ako imaš pvc aluminijumsku stolariju onda kuvaš na najmanjoj brzini a ako ti šuri ili je otvoren neki prozor onda mora na najjače i opet nike dovoljno.

Nadam se da sam pomogao :-)

Kod žene u nekom stanu smo stavili onaj ikein okrugli inox aspirator, spojen naodžak fantazija kako vuče i izgleda.
[ anon70939 @ 24.11.2019. 17:52 ] @
Daj link tog iz ikee :)

Mada ubedjuje me kum da stavim ugradni, da ne bacam prostor koji je ionako mali
[ bordzija @ 24.11.2019. 18:09 ] @
https://www.kupujemprodajem.co...r-IKEA-175W-85614712-oglas.htm

Ovakav isti, vuče ko cunami. I mi smo ga uzeli polovnog jedino treba malo zezanja jer nismo dobili zidni nosač uz njega.
[ bordzija @ 24.11.2019. 18:23 ] @
Samo da dodam ako je recirkulacioni tj nije spojen na odzak ne može ni kilovat motor da pomogne ima smrdi ceo stan. Ja kada sam zavrsio kuhinju przim nesto i doso komsija, gleda njuška.. . Pet dana kasnije čujem hilti gore buši rupu za aspirator.

A upravo on mi govorio nema aspiratora bez 500w i slično. Kupovao one skupe filtere sa aktivnim ugljenom i plakao.
[ anon70939 @ 06.12.2019. 08:17 ] @
Još ne kupih.
Ipak će mi trebati ugradni, i širina 50cm
Bio sam juče kod brata, i on je nedavno dao 15000 din za neki Whirlpool, kaže da su bačene pare, da mu služi samo kao svetlo... Njegov ima kao 2 motora i oko 350 m3/h kapacitet, ali ja kad stavim ruku ispod ne vuče ništa.


Da li bi ovaj valjao?
https://www.eponuda.com/aspira...dhl555bl-aspirator-cena-452248
[ bordzija @ 11.12.2019. 13:42 ] @
Kada se kuva/prži moraju svi prozori u stanu da budu zatvoreni inače vuče falš i usmrdi stan. Nijedan aspirator ne može da izvuče ako nije spojen na ventilaciju ili ima odvod ka spolja. Meni na moru savršeno dobro radi najjeftiniji kupljen za 20 evra nov. Spojen na odžak, prozori zatvoreni ili vrata od kuhinje.

I vodi računa, bosch danas samo lepi svoje ime na kineske uređaje.
[ anon70939 @ 11.12.2019. 14:56 ] @
Kolega ima ovaj. Zadovoljan je. Kaze da je podnosljiva buka. Koriste ga svakodnevno, nije samo ukras.
Jedino sto mu se ne sviđa što ima samo dve brzine.

https://www.aspiratori.rs/proi...kappa-slim-lux-ca10-50-sg.html

A vidim da mu je kapacitet odlican isto. Za 3 puta manje novca :)
[ bakara @ 11.12.2019. 16:17 ] @
I ja imam takav
[ kana @ 13.12.2019. 07:18 ] @
Iz kojeg razloga 50cm? Prostor? Sporeti su 60cm.
[ anon70939 @ 13.12.2019. 07:31 ] @
Moj sporet nije ugradni, 50cm je sirok.
Za sada nismo hteli da ga menjamo, a i kada budemo svakako planiram samo sa 2 grejna tela, verovatno plin. Ionako nikad nismo koristili sve 4 odjednom
[ kana @ 13.12.2019. 07:35 ] @
I ja sam u istoj dilemi samo sto planiram 60, sporet jos nije kupljen a ima dovoljno prostora za siri.
Ja sam za (tj supruga) za teleskopski, dva motora (valjda zbog protoka) a za buku nismo mnogo
razmisljali.
Nesto smo gledali neki italijanski model 'Favorit' ali smo jos neodlucni.
I sve sto smo nasli ima neki nedostatak, ili broj motora ili buka ili dizajn i sl. Nikako da ima sve.

Javni sta si odlucio, pomocices i nama prilikom odlucivanja.
[ anon70939 @ 13.12.2019. 07:54 ] @
Izgleda cu morati taj Bosch, jer mi je kuhinja vec isecena po meri za njega. Pokusavam da nadjem mere za ovu mekappu da li bi se uklopila. Ako se uklopi onda cu uzeti.

Sto se tice Favorit, moj kum je nedavno uzeo ovaj
https://www.winwin.rs/kuhinjsk...crna-favorit-3422-8612650.html

Jako dobro vuce. Ne znam kakav je sto se tice buke, njima ne smeta.
[ kana @ 13.12.2019. 08:15 ] @
Mi gledali ovaj model: https://www.winwin.rs/bela-teh...inox-favorit-1350-1183907.html

Koga god pitamo nikako da dobijemo odgovor od koristi. Mnogi ugrade prilikom izgradnje kuhinje, nesto im ne odgovrara, tipa buka ili
slabo vuce isl. i tu se prica zavrsava, cesto ga nikad kasnije i ne upale.
Stolari uglavnom nemaju preporuke, kazu ti da kupis pa ce se oni prilagoditi dimenzijama i sl.

Isto sam razmisljao kao Coyot, nije stvar u novcu ali mi je totalna glupost da ugradim nesto sto sutra nece sluziti nicemu.
[ ademare @ 13.12.2019. 11:34 ] @
Uzmes neki lep , koji ti se svidja na izgled , pa ti sluzi za Ukras

Inace ti Favorit , nisu naravno ni videli Italije . Sve Kinezi i Turci , a samo se lepi naziv . Oni imaju i TV ? Zamisli fabriku koja pravi TV i aspiratore ? Samo nalepnice .
[ bakara @ 13.12.2019. 22:31 ] @
ma kakva italija..
I nemojte da se zanosite da se aspirator nece koristiti.
[ kana @ 14.12.2019. 08:50 ] @
Gorenje modeli sa linka po specifikacijama uvlace sadrzaj iz serpe:

https://www.gorenje.rs/poredze...61&p2=728091&p3=185614

Zanimljivo je poredjenje i broja motora, modeli sa jednim motorom su babaroge za
model sa dva motora, znaci moja potraga za modelima sa dva motora iz ovoga
pada u vodu.
[ bordzija @ 14.12.2019. 09:37 ] @
Još nešto da vam napomenem, masna prašina koja ipak promaši aspirator i završi na okolnom nameštaju-podu, policama, začinima najbolje se skida običnim sredstvom za pranje stakla. Godinama sam muku mučio i sasvim slučajno rešio problem.

Svaki aspirator dobro radi samo je bitan odvod vazduha i da svi prozori ili vrata u stanu budu zatvoreni da ne vuče cug.

Ja sam u svom stanu uzeo taj teleskopski za tada 40 evra nov, mislim da je quadro (nalepnica) i perfektno mi radi. Kad koristiš izvučeš mada i ne mora ako kuvaš na ringlama bližim zidu.

Kad završiš samo ga gurneš nazad, i svetlo i ventilator se automatski ugase. Nema lupanja glavom o njega.

Filtere jednom godišnje skinem (profilisane rešetke) gurnem u mašinu za sudove i operem budu ko nove. Filter je iz dva dela pa staje bez problema u mašinu. I o tome treba voditi računa.
[ ademare @ 14.12.2019. 10:47 ] @
Ljudi nemojte se Zaludjivati sa nalepnicama !

Ovo sa linka Gorenje ovaj od 13.500 din je ocigledno isti Vox od 6.500 din . Razlika u ceni je u nalepnici !

https://www.emmi.rs/kuhinjski-...m-bela.11.html?productId=67274
[ bordzija @ 14.12.2019. 11:54 ] @
Meni je najstrašnije što danas i bosch lepi nalepnice na nonejm kineske proizvode tipa vivax vox. Ceo taj aspirator je jedan ventilator i par žičica.
[ rafiki @ 15.12.2019. 17:16 ] @
Kupi neki krsten aspirator od firme koja se time bavi, Faber napr. Izduv iz aspiratora obavezno odvedi u ventilacioni kanal sto kracim putem, sa sto manje krivina i naglih skretanja. Tokom kuvanja, drzi negde u stanu otvoren prozor/vrata (na kant je dovoljno) da bi imao pravilnu cirkulaciju vazduha. Ako zelis da ti aspirator izbaci tih 300/500/1000m^3 vazduha na sat iz prostorije, onda ce drugih 300/500/1000 kubika morati nekuda da udju u prostoriju. Ne moze aspirator da izbacuje vazduh napolje, a da drugi vazduh ne ulazi u prostoriju - nije to vakum masina, niti mu je to namena. Vazduh moze da ulazi i iz nekog drugog ventilacionog kanala (onog u kupatilu, napr) ali nisam bas siguran da to zelis - da usisavas u svoj stan ono sto je izaslo iz kupatila komsije odozdo.
Pozdrav
[ anon70939 @ 17.12.2019. 08:08 ] @
Uzeo ipak taj Bosch koji gore pomenuh.
Stavljena kanalizaciona cev 110mm, i klapna od 100mm.

[ kana @ 17.12.2019. 08:17 ] @
- Da li je klapna isla uz aspirator, ili je dokupljnena i gde ako jeste?

- Kako je cev 110mm zar nije 100mm standard?

- Cime je zaliven prelaz? Samo silikon ili nesto drugo, specijalizovano
za tu namenu?

- Koliko je topao uvuceni vazduh i koliko to utice na odabir odvodnih
elemenata? Gibljivo crevo za odvod je metalizirano a opet cev za
ventilaciju je PVC.

[ anon70939 @ 17.12.2019. 08:54 ] @
Nisam jos otvarao aspirator. Ne verujem da je isla.... Videcu sutra.
120 mi je izlaz iz aspiratora, a cev u zidu 110. Ne znam sta je standard.

Zaliveno gipsom. Mislim da nije bas neko najsrecnije resenje ali valjda ce da radi.

Kupio ovde. Jedva nadjoh
Omnia Elektro
Hadži Ruvimova 54, Novi Sad
021 6519455
https://maps.app.goo.gl/btRnQeqpXPWtZzyy7

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 17.12.2019. u 10:10 GMT+1]
[ kana @ 17.12.2019. 09:09 ] @
Mislim da je cev fi 100 a 110mm je precnik dela gde se cev nastavlja, nije ni bitno za pricu
samo me je zbunila brojka.

Ako nije problem javni gde si uzeo klapnu fi 100mm, i meni je odvod istog precnika, pa
ce mi trebati ista klapna.

Ako budes u mogucnosti slikaj spoj rebraste cevi i klapne da vidim kako se to
resava, nekom selnom ili cime vec.

Pozdrav.
[ anon70939 @ 17.12.2019. 09:17 ] @
Izmenio sam gore poruku pa mozes videti gde sam uzeo.
Ja cu ovo sam raditi pa ne morada znaci da je ispravno resenje. Eto recimo... majstori mi kazu da oni nisu ostavljali nikad da cev viri iz zida nego bi gurnuli crevo od aspiratora u rupu. Meni ovako bilo logicnije pa da nekom selnom pricvrstkm tu cev od aspiratora.
[ bakara @ 17.12.2019. 11:54 ] @
na izlazu aspiratora ide nepovratna klapna to dobijes uz aspirator, ali nece nista da fali da ugradis jos jednu na izlazu.

Dobro si uradio, i ja obicno crevo provucem ali vremenom ce se crevo zamastiti i bice potrebe da se promeni tako da ce tvoja varijanta biti tada zgodnija.
[ rafiki @ 17.12.2019. 12:28 ] @
Ma stavi slobodno klapni koliko hoćeš, uvek možeš da dodješ na temu i kukaš kako aspirator slabo vuče :)
[ bordzija @ 17.12.2019. 13:49 ] @
Uz svaki aspirator idu adapteri tj redukcije fi 100 itd. Nekoliko. Standarda.
[ kana @ 17.12.2019. 21:41 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Izmenio sam gore poruku pa mozes videti gde sam uzeo.
Ja cu ovo sam raditi pa ne morada znaci da je ispravno resenje. Eto recimo... majstori mi kazu da oni nisu ostavljali nikad da cev viri iz zida nego bi gurnuli crevo od aspiratora u rupu. Meni ovako bilo logicnije pa da nekom selnom pricvrstkm tu cev od aspiratora.


I meni iz zida viri ventilaciona cev na potpuno isti nacin, tj pocetak (110mmm) vodovodne cevi fi 100m pa cu verovatno raditi slicno ili isto kao ti.

Komsije koje su ugradili aspiratore se zale na mirise iz drugih kuhinja pa pretpostavljam da nisu ugradili klapne, zato i gledam unapred da nadjem.

Ne idu uz svaki aspirator, tako su mi bar rekli u Tehnomaniji, neki proizvodjaci ih isporucuju uz neke modele, dok ih drugi uopste i ne isporucuju.

[ anon70939 @ 19.12.2019. 19:23 ] @
Danas otvorio kutiju u kom je aspirator, ide klapna uz njega, i redukcija.
Klapna mi nekako jadno izgleda, pa mozda ostavim samo ovu jednu na zidu. Mada mogu da isprobam sa obe, lako se montira i skida.
[ bordzija @ 19.12.2019. 20:40 ] @
Ako si uz aspirator dobio ugljeni filter obavezno ga izvadi jer nema potrebe ako ide cev u ventilaciju, mnogo bolje radi i neće se zapušiti sa vremenom. Ja skinuo i radi kao cunami. Ostaju ti samo mrežice koje pereš u mašini za sudove. Izbegavaj sprejeve za čišćenje pojedu sve živo.
[ anon70939 @ 19.12.2019. 20:53 ] @
Samo te mrezice aluminijumske imam. Filteri se dodatno kupuju
[ anon70939 @ 31.12.2019. 09:37 ] @
Evo da javim, da je ovaj Bosch koji sam pokazao pre par postova, odlican izbor.
Sinoc bacili cevape i kobasice na gril tiganj, bukvalno nista se nije osetilo.
[ markofpi @ 02.09.2020. 13:01 ] @
Da ne otvaram novu teme i mene zanima preporuka za aspirator.
Mora da bude ugradni i nikako onaj teleksopski zbog vece usisne povrsine.
Sirina nekih 60cm.
Gledam da prodjem povoljno ali opet ako mora da se plati znate i sami.
Pa sad ako neko ima preporuku tu sam.
[ component @ 02.09.2020. 15:17 ] @
Mi imamo Bosch DHL555BL.
Ne sećam se da li je made in China ili ne (Mislim da je ipak made in Germany)
Mogu da ga preporučim ako treba nekome tih aspirator koji može da izbaci velike kubikaže vazduha. Otvor za izduv mu je 150mm i ima 2 motora. Pravi promaju na vratima kad se uključi :)
Ono što mi se ne sviđa je prekidač tj. izbor brzina. Nekako je plastičan i netaktilan. Nikada ne znam koju brzinu sam izabrao. A u najnižoj se ni ne čuje pa moram da se saginjem i gledam da li sam iopšte išta izabrao.
[ anon70939 @ 02.09.2020. 15:26 ] @
Isti imam. Gore napisah da sam prezadovoljan.
Jeste taj prakidac krs.
Ali moj se cuje na prvoj brzini :D
[ Living Light @ 02.09.2020. 15:27 ] @
markofpi,
Ja ugradio neki model "Amica",
2 ventilatora,
3 stepena brzine, u zavisnosti kako je izvuceno "Kormilo" :)
+ svetlo na 3 nacina,

Vuce sve u "sesnaest" na cevki izduva od Fi 110mm, rebraste.
Ako je pustim u januaru,....oladi mi ceo stan.

Ne hvalim je, bucna je na 3. stepenu brzine,
ali bato, vuce kao "mlada sa 27 god." :)

Svako Dobro!
[ anon70939 @ 02.09.2020. 16:53 ] @
Jeste... i ovaj moj uvuce golubove koji se nadju slucajno na terasi ako su vrata otvorena
[ Living Light @ 02.09.2020. 17:03 ] @
Halo Novi Sad, CoyoteKG,
Mislis da nesto Foliram?
Ili lažem?

Ili možda nisam skapirao tvoj komentar?
[ Shadowed @ 02.09.2020. 17:22 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Jeste... i ovaj moj uvuce golubove koji se nadju slucajno na terasi ako su vrata otvorena

[ SASA M. @ 02.09.2020. 19:11 ] @
Kupovinom tako jakog aspiratora ne moras da usisavish. Nije lose.
[ markofpi @ 02.09.2020. 21:04 ] @
Citat:
Living Light:
markofpi,
Ja ugradio neki model "Amica",
2 ventilatora,
3 stepena brzine, u zavisnosti kako je izvuceno "Kormilo" :)
+ svetlo na 3 nacina,

Vuce sve u "sesnaest" na cevki izduva od Fi 110mm, rebraste.
Ako je pustim u januaru,....oladi mi ceo stan.

Ne hvalim je, bucna je na 3. stepenu brzine,
ali bato, vuce kao "mlada sa 27 god." :)

Svako Dobro!

Mozes li da posaljes link tog nodela/proizvodjaca?
Hvala