[ dekse51 @ 13.01.2020. 09:18 ] @
Mozda jedno glupo pitanje ukoliko se radi o istoj stvari. Da li je infracrvena grejalica isto sto i kvarcna grejalica? A ako nije, u cemu su razlike? Gledam, ove sada infracrvene grejalice daleko prevazilaze cenu kostanja nekadasnjih kvarcnih grejalica, pa ne znam u cemu je stos. A i nekadasnje kvarcne grejalice ne vidim da drze po bastama kafica dok ovih drugih ima svakakvih.
[ Java Beograd @ 13.01.2020. 09:30 ] @
Koliko ja znam, to je isto.
[ dekse51 @ 13.01.2020. 10:00 ] @
Evo na primer. Kvarcna grejalica sa ovog linka (nije u pitanju reklama, http://www.keeptank.rs/kvarcna-grejalica-3x1000-ekp-13-sa-daskom) košta 4250 dinara (i plus ima dasku :-) ). Čak ima 3 grejača odnosno 3 štapa. I ukupne snage je 3KW. A recimo ova IR grejalica (nije u pitanju reklama, https://www.rovex-grejanje.com...jalica-1200W-patio-heater-wall) košta 10800 dinara (i to kao na sniženju). I manje je snage nego ona prva odnosno snage je 1.2KW.
[ SG kamikaza @ 13.01.2020. 10:13 ] @
Citat:
A i nekadasnje kvarcne grejalice ne vidim da drze po bastama kafica dok ovih drugih ima svakakvih.


Pa iskreno, mislim da kad je u pitanju ova sa daskom, i nije bas estetsko rešenje za kafić.
Montirana na patos, greje do prve prepreke, a okacena negde iznad bije sve goste po glavama 😁
[ Java Beograd @ 13.01.2020. 10:15 ] @
Pa dobro. Uvoz je dozvoljen, formiranje cena je slobodno, nema problema.

Moralno je nedopustivo dozvoliti naivčinama da zadrže svoj novac.

Jedno je sigurno: u pretvaranju električne energije u toplotnu nema gubitaka. Dakle, koliko elekrične energije izvučeš iz mreže - toliko toplotne energije možeš da dobiješ.
[ mjanjic @ 14.01.2020. 05:41 ] @
Problem kod kvarcnih je što greju do metar, eventualno dva ako se uključe svi grejači. Kad je baš hladno, moraš da sediš pored nje, a onda možeš da zaradiš i opekotine (odeća se ugreje do usijanja, a tebi i dalje hladno).
Razlog - energija zračenja opada sa kvadratom rastojanja, dakle na 2 metra rastojanja je 4 puta manja energija nego na 1 metar. Drugi problem ovih podnih (sa daskom) - pregreva pod ispred, tako da nije baš zdrava za drvene podove i slično, dovodi do prebrzog rasušivanja tu gde stoji pa se fugne proširuju (ako je parket i slično).

Ako je zakuću, mnogo su bolji uljni radijatori ili oni mermerni/norveški/konvektorski i slična rešenja. Bitno je da se omogući brže strujanje vazduha, što je kod kvarcne problem, jer IC zraci prolaze kroz vazduh i zagrevaju ga indirektno tek kad padnu na pod, nameštaj ili zid i zagreju ga, međutim prenos toplote sa nameštaja i zidova na vazduh je mnogo sporiji nego kad se zagreva mermerna ploča ili metalno telo radijatora.